Israëlische vergeldingsactie tegen vliegveld van Beiroet UW KEUKEN Prins Johan Friso OLGA WINTER IN EUROPA In Utrechtse Domkerk: Veiligheidsraad veroordeelt Israël Geen doden PH. HAAK N.V. Amerikaans protest Nederlandse regering keurt Israëlische actie af Johnson neemt Israëlsche actie ernstig op Koning Hoessein vraagt opnieuw om Arabische topconferentie Ruimtevaarders met gezinnen herenigd Anders bevorderd en/of het bestede bedrag aan een matras Aardverschuiving in Brazilië De doop Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. vas Se Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f2,70. Losse nummers 1" cent. DE VRIJE ZEEUW Maandag SO/Dinsdag 31 december 1968 25e Jaargang No. 5890 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties! 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties hl) vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij een door Israëlische com mando's uitgevoerde vergel dingsactie tegen het vliegveld van Beiroet zijn zaterdag der tien toestellen van Arabische luchtvaartmaatschappijen verlo ren gegaan. Het zwaarst getrof fen werd „Middle East Airline" (M.E.A.), die acht vliegtuigen in wrakken zag veranderen. De directeur, sjeik Alam-Oeddin, verklaarde zondag dat zijn maat schappij toestellen heeft verlo ren met een totale waarde van ongeveer 125 miljoen gulden. Ook vliegtuigen van de Liba nese „Trans-Mediterranean Air lines" waren doelwit van de ac tie, die door de Israëlische rege ring een vergeldingsactie werd genoemd voor de aanslag die twee Arabische commando's vo rige week op een passagiers vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" pleegden, toen dit op het vlieg veld" van Athene stond. Daarbij kwam een passagier om het leven en liep de stewawrdes ver wondingen op. Bij de actie op het vliegveld van Beiroet vielen geen doden of gewonden. De commando's hadden opdracht mensenlevens en eigendommen van niet-Ara- bische maatschappijen te spa ren. De aanval wera uitgevoerd door twee Israëlische hefschroef- vliegtuigen, die van zee uit op de luchthaven aanvlogen. Zij kwam als een volslagen verras sing doordat de Libanezen de helikopters voor eigen militaire toestellen aanzagen. Toen zij zich boven het vliegveld bevon den losten de helikopters waar schuwingsschoten. Na te zijn geland sprongen Israëlische parachutisten op de rolbaan en bliezen vervolgens kunt U komen bezichtigen in onze toonkamers hoek NASSAU—EVERTSEN- STRAAT. Topmerken als de internatio naal bekende Poggenpohl, verder diverse kunststofkeu kens in poulaire prijzen. Telefoon 1638 - Axel Keukenspeciaalzaak een aantal Arabische vliegtuigen en een benzinevoorraadtank op. De gehele actie nam niet meer dan een uur in beslag. Nog uren later was Beiroet verlicht door de vlammen van de als fakkels brandende vliegtuigen. Volgens een Israëlische militaire woord voerder zijn alle deelnemers aan de actie ongedeerd op hun basis teruggekeerd. Terwijl de aanval gaande was bevonden zich ongeveer ,150.0 mensen, passagiers en personeel op het vliegveld. Sommigen ver klaarden later dat zij aanvanke lijk aan een militaire oefening of aan opnamen voor een film dachten. De Israëliërs, die Ara bisch spraken, zorgden ervoor dat een ieder die bij hun actie gevaar liep zich in veiligheid kon stellen. Zij wierpen rook bommen op de weg naar bet vliegveld om het verkeer tot stilstand te brengen. Toen mili tairen en politie probeerden het vliegveld te naderen vuurden de commando's in de lucht. Het kwam niet tot een echt vuurge vecht. Hoeveel commando's aan de actie deelnamen is niet be kend gemaakt. Nadat de Israëliërs waren ver trokken nam de brandweer van het vliegveld de bestrijding van het vuur ter hand. Ruim een uur later was men erin geslaagd de vlammen te doven. Dertien uitgebrande vliegtuigwrakken stonden toen over het vliegveld verspreid. Terwijl de Israëlische comman do's hun actie uitvoerden ston den o.m. een Boeing van Pan- American Airlines en 'n Boeing van British European Airways op het vliegveld. Zij werden door de Israëliërs ontzien en lie pen geen schade op. De aanval was de jongste van een serie vergeldingsacties van Israël tegen Arabische landen wegens overvallen, beschietin gen en terreuracties. Het was echter voor het eerst dat Liba non, dat niet was betrokken bij de juni-oorlog van 1967, 't doel wit was. Bij een soortgelijke vergeldingsactie drongen Israël- sche commando's vorige maand ongeveer 200 km op Egyptisch grondgebied door waar zü een krachtcentrale en twee nijlbrug- gen opbliezen. Het vliegveld is ongeveer tien uur lang buiten bedrijf geweest. Zondagochtend mochten er weer toestellen landen. Het eerste was een straalvliegtuig van de India se luchtvaartmaatschappij. Vol gens M.E.A zullen alle op het programma staande vluchten normaal voortgang vinden. De maatschappij heeft van verschei dene kanten aanbiedingen voor reservetoestellen gekregen. Een woordvoerder van het is- raëlische ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat Israël hoopt, dat deze actie een eind zal maken aan sabotage tegen vliegtuigen en passagiers en dat de vrijheid van lucht vaart op voet van gelijkheid en wederkerigheid zal worden ge ëerbiedigd. „Om te bewerkstelligen dat Israëlische vliegtuigen over de wereld kunnen reizen zonder te worden aangevallen, is nu aan de andere partij duidelijk ge maakt dat zij minstens zo kwets baar is als Israël", zo zei een militaire woordvoerder zondag in Tel Aviv. Inmiddels zouden de Ver enigde Staten al een fel protest tegen de vergeldingsactie heb ben laten horen. De Amerikaan se ambassadeur in Tel Aviv heeft opdracht gekregen zich ten spoedigste met de Israëlische regering in verbinding te stel len. Een Britse officiële woord voerder zei dat Engeland de ac tie afkeurt. De in Montreal ge vestigde internationale vereni ging Van burgerluchtvaart (I.A. T.A.) heeft het optreden van Israël veroordeeld. Directeur Hammarskjoeld zei, dat de ge beurtenissen van de laatste da gen in het Middellandse zeege bied bij de I.A.TA. grote be zorgdheid hebben gewekt, aan gezien dergelijke acties groot gevaar voor de passagiers en het personeel meebrengen en voorts het vertrouwen in de luchtvaart ondermijnen. Alle regeringen zijn volgens hem direct of indi rect verantwoordelijk voor de normalisering van het luchtver keer in dit gebied. Radio-Moskou noemde de aan val een „nieuwe militaire pro vocatie van Israël, die de span ning in het midden-oosten ver groot." Het incident in Athene is door de Sowjet-pers gene geerd. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Debré, heeft zondag naar aanleiding van de vergeldingsaanval van Israël ge zegd, dat dergelijke voorvallen onvermijdelijk zijn in de kring loop van geweld die vorig jaar is begonnen. „Het is elke dag duidelijker dat het conflict in het midden-oosten een bedrei ging van de wereldvrede bete kent," aldus de minister. De Franse regering heeft onophou delijk voorgesteld en blijft dit doen, dat de vier grote mogend heden de resolutie, die de vei ligheidsraad op 22 november 1967 aannam, ten uitvoer leg gen. Frankrijk is bereid op elk moment en op elk gebied aan deze uitvoering deel te nemen, aldus Debré. Een woordvoerder van M.E.A. heeft verklaard, dat de vernie tigde vliegtuigen bij de Britse verzekeringsmaatschappij Lloyds zijn verzekerd. Verzekeringsex perts in Londen merkten echter op dat in de betrokken polissen een aantal uitsluitingsclausules is opgenomen met het oog op risico's als gevolg van de moei lijkheden tussen Israël en de Arabische landen. Naar aanleiding van de bijzon der zware Israëlische vergel- dingsaktie op het vliegveld van Beiroet, verklaarde de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken, dat de Nederlandse regering van oor deel is, dat akties van deze aard slechts kunnen leiden tot een verhoging van de toch al zo grote spanning in het midden-oosten en ook om die reden moeten wor den afgekeurd. Uiteraard keurt de regering Aïé&ische terreur- akties eveneens af. President Johnson acht de Is raëlische vergeldingsaktie op het vliegveld van Beiroet onverstan dig en een ernstige ontwikkeling in de crisis in het midden-oosten, aldus de voornaamste adviseur van de president voor buiten landse zaken, Walt Rostow. Koning Hoessein van Jordanië heeft zondag opnieuw de Arabi sche staatshoofden opgeroepen een topconferentie te houden. In een radiorede over de Is raëlische commando-aanval op het vliegveld van Beiroet zei de koning dat hij al sinds de eerste Israëlische aanvallen op Jordanië na de zesdaagse oorlog vergeefs om Arabisch topoverleg heeft verzocht. De Israëlische aktie tegen Li banon moet volgens Hoessein als een agressiedaad tegen alle Ara bische landen beschouwd wor den. Ons eerstvolgend nummer zal /erschijnen op DONDERDAG 2 JANUARI 1969. RED. SOESTDUK: Prinses Beatrix, prins Claus, prins Willem- Alexander en prins Johan Friso bijeen op deze officiële foto, wel ke ter gelegenheid van de doop werd gemaakt. (Foto Max Koot) Foto rechts: Het moment van de doop van prins Johan Friso. De drie Amerikaanse astro nauten Borman, Lovell en An ders, die met een Apollo-ruimte- schip een tocht naar de maan hebben gemaakt, zijn zondag met hun gezinnen herenigd. Duizen den inwoners van Houston, waar de vrouwen van het drietal hun echtgenoten om de hals vielen bereidden de maanreizigers ëën stormachtige ontvangst. President Johnson heeft lucht machtmajoor William Anders, een van de drie maanreizigers, zaterdag bevorderd tot luite nant-kolonel. Volgens de offi ciële bekendmaking is deze pro motie in overeenstemming met het bevorderingsbeleid voor as tronauten, bestaande uit het op klimmen van één rang na de eer ste succesvolle vlucht van een ruimtevaarder. De twee andere kosmonauten, Borman en Lovell, werden tot hun huidige rang, resp. luchtmachtkolonel en kapi tein bij de marine, bevorderd na hun vlucht om de aarde in de Gemini-7, in december 1965. Om even half twaalf zaterdag morgen is in de Utrechtse Dom kerk de dienst begonnen bij de doop van prins Johan Friso, de tweede zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Alle leden van het koninklijk gezin, inclusief prinses Irene en haar echtge noot, benevens de moeder van prins Claus waren aanwezig in de met kerstbomen en honderden bloemen versierde kerk. Toen zij, vergezeld door de peten, de Ne derlandse ambassadeur in Lon den, dr. Van Royen en prins Ha- rald de Dom binnenkwamen, hadden zich daar al de genodig den verzameld. Daaronder de le den van het kabinet en de ka mervoorzitters. Een zangkoor leidde de dienst in terwijl de bij de doop betrok kenen zich rond het uit het aarts bisschoppelijk museum afkom- Dit zjjn de winnaars van het aankoopbedrag In de afgelopen week: M.W.F. Broertjes-Uivel, Woonark Clendorra, Slapershaven 3, Hoorn. W. van Gelder, Zandpad 56, Middelharnis. B. de Hoop, Potgie terslaan 16, Uithoorn.B.W. ten Bras, Dorpsstraat 21, Zieuwent. J. van Oudheusden, van Wesembekestraat 179, Vlaardingen. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Bijna heel Europa verkeert in de greep van de winter, met alle nare consequenties daarvan voor het verkeer. Afgevaardigden van Amerika, de Sowjet-Unie, Frankrijk, Enge land, India, Hongarije, Algerië, Senegal en Brazilië hebben zon dagavond in de veiligheidsraad de vergeldingsaktie van Israël tegen Libanon ten sterkste ver oordeeld. Dit zijn, buiten Libanon en Israël, alle landen die aan het woord zijn geweest. Libanon heeft sankties tegen Israël en schadevergoeding ge- eist. Israël vroeg de raad om de uit spraak, dat de Arabische oorlog voering onder het mom van ter roristische aktiviteit niet langer kan worden geduld. De vergel dingsaktie is vogens Israël een daad van zelfverdediging. Amerika sprak van een onge rechtvaardigde daad van arro gantie van de kant van Israël, die duidelijk moest worden veroor deeld. Israël diende tóe te geven fout te hebben gehandeld. Vooral Italië heeft het zwaar te verduren. In Rome ligt sneeuw, van het noorden tot Florence schommelen de temperaturen tus sen 6 en —7 graden Celsius en in de provincie Bullone, waarin Venetië ligt, werd zelfs 27 graden vorst gemeten. In het oosten van Slowakije heb ben troepen wolven zich in de be woonde wereld durven vertonen, Zugspitze zelfs 190 centimeter. Sommige pisten moesten wegens lawinegevaar worden gesloten. In het Zwarte Woud zijn sommi ge dorpen van de buitenwereld af gesloten. Ook in Engeland is zware sneeuwval gemeld. Het dorp Klrby Grindalyth in het graafschap Yorkshire, dat al vier dagen door sneeuwstormen is geïsoleerd, waarna een grote jacht is geopend, moest door een helicopter van de In Zuid-Slavië raakte een auto luchtmacht bevoorraad worden, door ijzel van de weg en viel in Onderweg naar het dorp redde ds een rivier, waarbij vier mensen helicopter twee inzittenden van om het leven kwamen. j een auto, die in een sneeuwstorm Heel België ligt onder een pak waren gestrand en de nacht buiten sneeuw van een halve meter hoog- hadden moeten doorbrengen, te. Door nieuwe sneeuwval onder vindt niet alleen het weg- en spoorwegverkeer ernstige hinder, ook moest het vliegveld van Brus sel enige tijd voor vertrekkende vliegtuigen worden gesloten. In Zuid-Duitsland veroorzaakte een sloppenwijk van Rio de Ja- het weer een massale trek naar de neiro zijn zondag zeker acht wintersportplaatsen. In sommige mensen om het leven gekomen. Bij een aardverschuiving in stige doopvont hadden gezet. Na een zegenbede van ds. Kater zon gen alle in de kerk aanwezigen „Komt allen te zamen". Na de evangelielezing volgens Lucas 2 vers 22 tot 32, sprak ds Kater, zich niet richtend tot de „koninklijke hoogheden", maar tot de „vader en moeder", over de naamgeving. Ds Kater merkte daarbij op, dat het jongetje Friso nooit in anonimiteit schuil zal kunnen gaan en dikwijls aan kri tiek of overdreven belangstel ling bloot zal staan. Sprekend over de doop, zei de predikant dat de zin daarvan is dat het kind zich bekend wil maken aan God, opdat deze, in Christus, de goede herder van Friso wil zijn. De zitting is tot hedenavond pl. tijd verdaagd om de leden ge-i De Sowjet-Ünie noemde het,'dalen in Beieren ligt de sneeuw De meeste slachtoffers zouden legenheid tot overleg te geven, Israëlische optreden monsterlijk. 40 tot 120 centimeter hoog, op de I kinderen zijn. Nadat prins Claus en prinses Beatrix staande de geloofsbelij denis en de doopbelofte hadden afgelegd, werd om half één de dopeling door de verzorgster, mejuffrouw Swellengrebel, de kerk binnen gedragen en aan de prinses gegeven. Het blondge- kuifde broertje Willem-Alexan- der kreeg een plaats op de schoot van zijn vader. De dopeling huilde wat, Wil- lem-Alexander speelde eerst met het tekstboekje van zijn vader, en scharrelde daarna in de rich ting van het doopvont. Terwijl ds Kater het kindje Friso doopte, probeerde Willem-Alexander met zjjn vingertjes bij het water in het doopvont te komen. Friso begon, zoals voor babies gebrui kelijk, na de doop fors te huilen. Een menigte van enkele hon derden verkleumde Utrechters stond om één uur te wachten bij de uitgang van de kerk die er bijzonder sprookjesachtig uitzag omdat het sparregroen dat de bouwsteigers aan het oog moest onttrekken (de Domkerk wordt gerestaureerd) met een laagje sneeuw bedekt. Prinses Beatrix en prins Claus met hun twee zoons kwam het eerst naar bui ten. Ze werden hartelijk toege juicht door de menigte. Ook de koningin en prins Bernhard, prinses Margriet die een rose fluwelen mantel droeg en de in het bruin gestoken prinses Chris tina kregen een applausje. De halzen werden extra gerekt toen prinses Irene helemaal in stijlvol zwart met haar man prins Carel Hugo in de deurope ning verschenen. Ook voor hen werd geklapt. In de consistoriekamer kregen prinses Beatrix en prins Claus na afloop van de dienst de doopoor- konde, vervaardigd van geprepa reerde kalfshuid en gecalligra- feerd door de Rotterdamse calli- graaf J. A. Beun. De oorkonde, aangeboden door de hervormde gemeente van Utrecht, droeg de tekst: „De heilige doop vn zijne koninklijke hoogheid prins Johan Friso Bernhard Christiaan David, prins der Nederlanden, prins van Oranje-Nassau, jonkheer van Amsberg, geboren de 25e septem ber 1968 te Utrecht, werd bediend door ds H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam, op 28 december 1968 in de Domkerk in Utrecht". De oorkonde was gete kend door ds Kater, de ouder ling van dienst, de heer H. C, Weiland, de diaken van dienst, de heer D. G. Pijper en de doop getuigen: koningin J.uliana, prins Harald van Noorwegen, Chris tina von Amsberg, dr. J. H. van Royen en Johan Christian baron von Jenisch. (Zie yerder pag. 2)

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1