Een blik in het binnenland Rustige koers He! nabije eesten Het nieuwe kanaal DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 Maandag 30/dinsdag 31 december 196&- Arbeidsonrust bij Verolme: Na een vergadering in de cantine van de werf op 23 september verlaten de arbeiders het gebouw. Er zou over 1968 een boekdeel te vullen zijn. Het was in veler lei opzicht een uiterst bewogen jaar. Wij herinneren slechts aan de Amerikaanse presidentsver kiezingen, de studentenbetogin gen, aan de „meirevolutie" in Frankrijk, het tragische voorspel van de Olympische spelen, de vele harttransplantaties, de be zetting van Tsjecho-Slowakije, de hongersituatie in Zuid-Ameri ka, de bloedige oorlog en de hon gersnood in Nigeria-Biafra. Er is is zoveel over geschreven en er zal ook in 1969 het laatste woord niet aan worden gewijd. Wij richten daarom de blik op het eigen vaderland, waar een „zachte botsing" tussen behou dende en vooruitstrevende krach ten de belangrijkste sektoren van liet politieke leven heeft beheerst zonder dat het overigens tot op zienbarende, resultaten heeft ge leid. Het proces van de omvor ming der oude strukturen zette zich voort eri een bepaalde radi calisering manifesteerde zich ook op andere terreinen, waarbij we niet in de laatste plaats het on derwijs en de omroep mogen ver melden. Het was niet eens zo merkwaardig, dat tal van gebeur tenissen zoals de televisierellen en de studentenopstootjes, welke uit mentaliteitsverschillen voort- Vloeien, dwars door politieke partijen en groeperingen heen liepen. Het kabinet-De Jong voer een rustige koers. Het sneed zich ra diet vroege voorjaar van 1968 even in de vingers, toen het een loonstop wilde aankondigen. De vakbonden belegden protestbe wegingen en onder druk van het parlement zag de regering zich haastiglijk genoodzaakt de plan ner. in te slikken. Later bleek dat de loonstop ook niet gerechtvaar digd zou zijn geweest, aangezien de economische toestand van ons land tamelijk gunstig mocht wor den genoemd; al blijft dan ook het tekort op de betalingsbalans zorgen baren. De werkloosheid liep terug, maar in de z.g. probleemgebieden kampt men met een groot aantal strukturele problemen, waarvoor de regering (nog) niet overal een passend antwoord heeft gevon den. Dit geldt speciaal voor het noorden van ons land, maar het geldt in niet geringere mate voor Hoorei-Brabant. Wij volstaan met •in dit verband te wijzen op de Shellvestiging in het Moerdijk- gebied die de afgelopen maanden zoveel deining veroorzaakt*. Op 4 april werd de Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther Klnf in Memphis vermoord. Senator Robert Kennedy werd op woensdag 5 juni in Los Angelos door revolverschoten dodelijk getroffen. Hongersnood in iBaftn. Op 27 december zijn de drie Amerikaanse astronauten Borman, Lovell en Anders veilig geland in de Stille Oceaan, na een reis om de maan. Op de foto: de berging van de capsule. In het midden-oosten is het net zo gesteld. De kans op een verge- i lijk is er miniem. Sterker nog, de oorlog staat er zo goed als voor de deur. De Arabieren willen wraak voor de in 1967 geleden neder laag. Israël van zijn kant blijft onvermurwbaar wat Jeruzalem betreft en houdt vast aan veiliger grenzen en vrije doorvaart door de golf van Akaba en het Suez- kanaal. De Verenigde Naties doen hun best om het conflict te tempori seren en zo mogelijk te voorko men. Of het zal helpen, wagen we te betwijfelen. Daarvoor zijn de standpunten aan beide zijden te star. Het incident met het Israëli sche vliegtuig in Athene heeft de deur op het allerlaatst van 1968 helemaal dichtgedaan. De ver geldingsactie van Israël liet niet lang op zich wachten. Zaterdag volgde een aanval met hef- schroefvliegtuigen op het inter- natonale vliegveld van Beiroet, waarbij dertien Libanese vlieg tuigen werden vernield. Het wordt weer donkerder bo ven het nabije oosten. Elk ogen blik kan de strijd losbarsten en waar is dan het einde? Neen, erg vreedzaam en vrede lievend belooft 1969 niet te wor den. Wjj aardse stervelingen moeten er met al die dreigende wolkenvelden boven ons maar In maart van dit Jaar ontstond in tal van landen een goudcrksls. het beste van zien te maken Voor enkele delen van Neder land werden in 1968 grote „dro men" verwezenlijkt. Amsterdam kreeg zijn IJ-tunnel die eind ok tober door koningin Juliana werd geopend. Rotterdam kreeg zijn metro die in februari de eerste passagiers vervoerde. En in Terneuzen wer den de nieuwe sluizen geopend, een non-stop-binnenvaartsluis, benevens een enorme zeesluis die zeeschepen tot 60.000 ton door gang zal geven naar Gent. Het is nog slechts luttele dagen geleden dat koningin Juliana en de Belgische koning Boudewijn eensgezind naar Terneuzen kwa men om de officiële opening te verrichten. Met uitbundig feestvertoon is deze opening niet gepaard ge gaan. Voor Terneuzen bestond daarvoor ook geen enkele reden. Gent is voorlopig geholpen, maar voor Terneuzen ligt nog te veel in een onzekere toekomst ver borgen. Het wachten is nu op het ha- venschap-in-oprichting, dat nut tige en noodzakelijke diensten zal kunnen bewijzen. Verder is het wachten op de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, die naar onze smaak veel te lang slepende wordt gehouden en die voor wat Terneuzen en de kanaalzone be treft dringend uit de doeken moet, wil men eindelijk weten waar men aan toe is en wat er daarna kan worden aangepakt. In hoge mate verrassend en voor velen verbijsterend was de onthulling van minister Bakker over de plannen die gesmeed worden met betrekking tot de plaats van de veelbesproken vaste oeververbinding over en/of onder de Westerschelde. De mi nister maakte tijdens zijn wel sprekend betoog een weliswaar nog slechts „voorlopig" plan be kend, maar Zeeuws-Vlaanderen en met name de kanaalzone kan het zich voor gezegd houden. Het verdient aanbeveling dat alle krachten gemobiliseerd worden om in deze hoogstbelangrijke aangelegenheid de belangen van de gehele kanaalzone te verdedi gen. Want er staat voor die ka naalzone een gewichtig jaar voor de deur. Naast de vaste oever verbinding die in 1969 heus haar beslag nog niet zal krijgen, zijn er nog enkele punten die de volle aandacht vragen: de herindeling, de insteekhavens, de verdere in dustrialisatie, de haventerreinen oostelijk van Terneuzen, het Baalhoekkanaal en wat al niet meer. Voorlopig is er dus nog volop werk aan de winkel en er is alle aanleiding om elkaar op de grens van 1968 en 1969 de hand te drukken met de beste wensen voor een alleszins voorspoedig jaar. Op 15 januari werd Sicilië door een aardbeving getroffen dat ruim 430 mensenlevens eiste. Het prinselijk paar tijdens de eerste officiële rit op 9 februari met de Metro in Rotterdam in de bestuurderscabine gefotografeerd. President Johnson heeft zijn opvolger Richard Nixon, op het Witte Huis ontvangen waar zij o.a. spraken over de oorlog in Vietnam. Op de foto een hartelijke begroeting tussen de gaande en de komende man. Eind augustus bezet'ei Russische troepen Tsjecho Slowakije.Een Tsjechisch meisje rent hier voor haar leven op het moment dat Russische tanks 't vuur op de demonstranten openden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 11