Internationaal jaar voor „rechten van de mens" Spanningen en dreigingen bleven In 1969 de eerste mens op de maan We zijn er nog niet Techniek en onrust Hersenschim of prestige?. Pagina 10 DË VRIJE ZEEUW Maanclag 30/dinsdag 31 december 1968 1968 neemt afscheid Foto's van boven naar beneden: Op koninginnedag was de stem ming in Hoek opperbest. Koningin Juliana in gesprek met de heer en mevr. C. A. de Kraker en mevr. v. d. Wege—de Kraker (midden) die zich, in de steeds meer verdwijnende klederdracht, tussen het publiek bij t recreatie oord Braakman bevonden. De heer Molthoff was één der bur gemeesters die koningin Juliana in zijn gemeente kon verwelkomen tijdens haar bezoek op 20 juni aan Zeeuws-Vlaanderen. Op 4 mei stak de 80-jarige Albert Versnicke te IJzendijke zijn buta- gaskacheltje aan. Het gevolg was een ontploffing dat een enorme ravage veroorzaakte. Gelukkig bleef de heer Versnicke ongedeerd. Als de klokken In de nacht van de 31e december het oude jaar uit luiden, sluiten wij een jaar af, dat weer weinig opwekkends heeft gebracht. Het einde van de oorlog in Vietnam is nog lang niet in zicht. In de „meest democratische" republiek van de wereld, de Verenigde Sta ten, vierden moord en geweld hoogtij; het midden-oosten staat voor een nieuwe catastrofale explosie; in Zuid-Amerika dreigt op meer dan één plaats een burgerkrijg en in Frankrijk wankelde het bewind van generaal De Gaulle onder de druk der nauwelijks in bedwang gehouden massa's die het land naar een financiële chaos schenen te voeren. Het zijn slechts enkele grepen uit een fel bewogen jaar, dat door de Verenigde Naties was uitgeroepen als „het internationale jaar van de rechten van de mens". Het is jammer het zonder enige reserve te moeten constateren, maar de vooruitzichten voor het nieuwe jaar bieden al even wei nig perspectief. In het arme Tsjecho-Slowakfje is het leed nog lang niet geleden. Frankrijk en Engeland verkeren in ernstige monetaire moeilijkheden, terwijl de Europese samenwerking ver der van het uiteindelijke doel verwijderd lijkt dan ooit. In Nigeria en Biafra wordt de broedermoord genadeloos voort gezet en ook elders grijpen mili tairen naar de macht met alle ge volgen die daaraan zijn verbon den. Het is geen opwekkend beeld dat ons met klokgelui èn kanon gebulder een nieuw jaar vol on zekerheden binnenvoert. Met de voortsnellende ontwik keling van de techniek lijkt de wereld overal ook politiek in hevige beroering te komen. Ge lukkig bleef ons eigen kleins landje tot dusver voor bloedige uitspattingen gevrijwaard. Die voortschrijdende techniek heeft de ganse wereld op het einh van het jaar dagen achtereen in ademloze spanning gehouden. De ruimtevlucht van de Apollo-8 ais voorbereiding voor een landing cp de maan in het midden van 1969 heeft alom diepe bewonde ring gewekt. Nadat 17 maanden lang geen mens buiten de damp kring was geweest, lanceerden de Amerikanen op 11 oktober weer een geslaagde vlucht, die tijdens de Kerstdagen een bekro ning vond in het fantastische ex periment rond de maan, hetwelk een blijvende plaats zal vinden in de annalen van de studie der ruimte. De politieke moorden op ds. Martin Luther King en Robert Kennedy; de strijd in Vietnam en het kleinzielig gezeur rond het vredesoverleg in Parijs, het raak te allemaal even op de achter grond om, zij het dan ook tijde lijk, plaats te maken voor het wereldschokkend nieuws over de Apollo-8. De drie moedige, on verschrokken Amerikanen, die hun ruimteschip door onbeken de en onherbergzame gebieden stuurden en de wetenschap on schatbare diensten bewezen, ver dienen diepe .bewondering. Mo gen zij een ichtend voorbeeld zijn De eerste foto van prins. Johan Friso, die op 25 september werd geboren. voor de chicanerende politici overal op aarde, die het bestaan der mensheid dagelijks bedrei gen en in gevaar brengen Op 10 september werd prins Maurits gedoopt. Het prinsrlij paar. prof. dr. H. Berkhof en prins Maurits, onmiddellijk na na de doop. Het gezwam van de vier bij het Vietnamese conflict betrokken partijen in Parijs sleept zich ein deloos voort. De heren verdoen hun tijd in eindeloze formalitei ten waaraan moet worden vol daan, alvorens de eigenlijke vredesonderhandelingen een aanvang kunnen nepaen. Generaal Ky was met zijn ge hele gezin naar Parijs gekomen als adviseur van de Zuidvietna- mese delegatie. Hij liet zich foto graferen in het Bois de Boulogne; hij liep alle Parijse nachtclubs af en werd boos, toen brutale jour nalisten nem overal op zijn duis tere wegen achtervolgdenIn arren moede vluchtte hij terug naar Saigon om het kerstbestand bij „zijn" soldaten door te bren gen. Maar hy keert spoedig terug naar Parijs. Het is er zo gezellig en.Amerika betaalt alles. Ja, de vice-president van Zuid- Vietnam profiteert mee van de corruptie en dat duurt nog wel even. Intussen gaat de oorlog in Vietnam door, zonder en straks weer mèt bombardementen. Er zullen nog duizenden mensen worden geofferd om een zo gun stig mogelijke positie aan de ronde of vierkante onderhande lingstafel te verkrijgen; mensen levens die voor niets zullen val len, hoogstens voor een politieke hersenschim of om het prestige van een der partijen te redden. En als er in het nieuwe jaar na oneindig doelloos geharrewar en gechicaneer een oplossing uit de bus mocht komen, dan is de kans groot, dat iedere democratische inhoud er vreemd aan is en dat we binnen weinige jaren weer midden in de ellende zitten. Een reusachtige brand verwoestte op 20 januari in het P..I l.gebied een groot gedeelte van ds Shell-rafflnaderii.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 10