Reacties op geslaagde Apollo-reis MUL APOLLO-8 MET BORMAN, LOVELL EN ANDERS VEILIG IN ZEE GELAND Voor de eerste maal zagen mensenogen de achterkant van de maan Nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van de mensheid van deYorktown' Apollo-8 aan boord gehesen Gelukwensen van president Johnson „Van de aarde naar de maan" VOLGENDE APOLLO-VLIICHT OP 28 FEBRUARI RB i i n jfflHH HET WEER Johnson optimistisch over Vietnam de ZATERDAG 28 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5889 Overstromingen in Turkije warme saucijzsbroQ(lj8s BANKETBAKKERIJ, I "iA&l RBfr r - - -&RÜ Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P, 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150—2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct: minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Maanreis met grote precisie beëindigd De eerste maanvlucht is ten einde. De mens heeft de eerste grote stap voorwaarts in de ruimte gezet met deze tocht rond de maan, die met bijna feilloze precisie is verlopen. Zes dagen lang hebben miljoenen mensen in de wereld via radio en televisie het verloop van de reis met Ingehouden adem gevolgd, vol bewondering voor de moed en de koelbloedigheid van de eerste ruimte-ontdekkings-reizigers Frank Borman, James Lovell en Wil liam Anders. Na de landing in de Stille Oceaan, die met grote precisie werd uitgevoerd, ging vooral in de V. S. en ook daarbuiten gejuich op over het welslagen van de onderneming. Van alle kanten stroomden gelukwensen binnen. De Apollo-8 heeft tijdens zijn reis van 147 uur bereikt wat nog nooit vertoond was: het ruimteschip onttrok zich van de aardse aantrekkingskracht, reisde ongeveer 800.000 km, draaide rond de maan op iets meer dan honderd kilometer hoogte, onttrok zich weer aan de aantrekkingskracht van de maan en landde daarna met 'n enorme snelheid, 39.500 km per uur, in de aardse atmosfeer. De bemanning heeft tijdens deze reis aan buitengewone gevaren blootgestaan. Maar de mannen hebben deze kunnen omzeilen. Zij hebben alle taken vervuld die hun waren opgedragen en zijn naar de aarde teruggekeerd met een stapel gegevens over het dichtst bijzijnde hemellichaam, de maan. Zij hebben de maan van nabij be keken, voor de eerste maal hebben mensenogen de achterkant van de maan gezien die op aarde nooit zichtbaar is, en zij hebben met hun televisiecamera miljoenen mensen op aarde directe beelden geleverd van de kraters op de maan. De Apollo-8 met de drie ruimtevaarders Frank Borman, James Lovell en William Anders aan boord heeft de reis naar de maan vrijdag beëindigd met een fenomenaal preciese landing, met een snelheid van 39.500 km per uur, groter dan ooit tevoren. Het ruimteschip kwam om 16.37 uur en 13 seconden met maximale snelheid de atmosfeer in. Het hitteschild bereikte meteen een tem peratuur tussen 2.200 en 3.300 graden Celsius. De Apollo-8 is om 16.40 uur Ned. tijd geland in de Stille Oceaan. Het zweefde na de afremming in de atmosfeer neer aan de para chute tot vlak bij het bergingsvaartuig „Yorktown", een vliegdek- schip, 2333 km ten zuidwesten van Hawaii in de Stille Oceaan, waar 't vier en een halve kilometer vandaan in zee terecht kwam met een snelheid van ongeveer 27 km per uur. De Apollo-8 kwam in zee zoals het moest, met de punt omhoog, zodat het radiocontact in stand kon worden gehouden. Ruimte vaarder James Lovell meldde direct dat alles er goed uit zag. De ruimtevaarders bleken de landing goed te hebben doorstaan en gaven op bezorgde vragen slechts ten antwoord: „O.K.". Frank Borman bleek volkomen onbewogen, zó opmerkelijk dat de NASA daar apart melding van maakte. Frank Borman was dc eerste van de drie ruimtevaarders die op de „Yorktown" uitstapte, gevolgd door Lovell en Anders. Bijna de hele wereld kon op de televisie volgen dat- zij dat om 18 uur 22 min. Ned tijd deden. Even tevoren was de schemering aangebroken. Lovell en Anders hadden baarden, Borman heeft zich kunnen scheren met een elektrisch scheerapnaraat aan boord van het hefschroefvlieg- tuig. Bij het landen van het hef- schroefvliegtuig werden vlaggen uitgerold en nam een erewacht plaats aan beide zijden van het vliegtuig. Borman stapte uit onder toejuichingen van de matrozen. Na het welkom aan boord dat de kapi tein, John Fifield, uitsprak, zei Borman: „Wij zijn erg blij dat we hier zijn. Wij waarderen al uw werk. Wij weten dat jullie hier met kerstmis moesten zijn, duizen den mensen hebben dit mogelijk gemaakt. Ik vind dat wij alleen maar een onderdeel zijn van die groep". De welkomstceremonie was spoedig voorbij en de ruimtevaar ders begaven zich naar de zieken boeg van het schip voor een eerste medisch onderzoek dat vier tot vijf Uur duurt. De dokters willen we ten of de gewichtsloosheid nog gevolgen heeft gehad. Tussen het onderzoek door eten de ruimte vaarders weer een normale maal tijd, nadat ze het tijdens hun tocht met gedroogd voedsel hadden moe ten doen. De ruimtecabine „Apollo-8" is aan boord van het vliegdekschip Noordstraat 107 Tel. 01150-4253 TERNEUZEN „Yorktown" gehesen. Zij zal naar de Californische Fncywek worden overgebracht waar zij werd ge bouwd, en aan een minutieus on derzoek worden onderworpen. Nadat de astronauten naar de ziekenboeg waren gegaan ontvin gen zij telefonisch de gelukwensen van president Johnson, die hen vertelde dat Washington Moskou via de „hete lijn" op de hoogte had gehouden van de belangrijkste ge beurtenissen tijdens de vlucht. De Franse schrijver van avon tuurlijke toekomstromans, Ju les Verne (18281905), heeft zijn kleinzoon reeds bij de eeuwwisseling voorspeld, dat hij het zou beleven, dat men sen naar de maan zouden vlie gen. Ergens in de Stille Oceaan is het Amerikaanse vliegdekschip Yorktown al in positie gevaren voor het oppikken van de Apollo 8 I'M s" Deze kleinzoon, Jean Jules Verne, thans rechter in ruste, heeft natuurlijk talrijke herinnerin gen aan zijn beroemde groot vader. Een ervan is hem bij zonder dierbaar en wel het manuscript van „Van de aarde naar de maan". Vóór zijn dood had Jules Verne hem gezegd: „Bewaar het zeer zorgvuldig, want ik weet, dat jij het zult beleven, dat de men sen naar de maan vliegen. En dan pas zul je de juistheid van mijn toekomstbeelden kunnen beseffen". De directeur van het Apollo- programma, generaal Sam Phi- lipps, heeft vrijdag bekendge maakt dat op 28 februari van Kaap Kennedy het volgende ruimteschip, de „Apollo-9", zal worden gelanceerd. De vlucht zal verscheidene da gen duren en is bedoeld om voor de eerste maal het maanlan dingsvaartuig, de „Lunar Modu le", te beproeven; Dit kan twee personen bevatten. De Apollo-9 zal worden bemand door James McDivitt, David Scott en Hussel Schewickart. Twee van hen zullen zich met de Lunar Modul^ van het „moe derschip" losmaken, door de ruimte r.eizen eA weer naar de Apollo-9 terugkeken. De voorbereidingen voor de lancering van de Apollo's 10 en 11 gaan normaal- door, maar een da tum voor deze twee lanceringen naar de maan is nog niet vastge steld. Philipps zei vol vertrouwen te zijn dat de Amerikanen voor het jaar 1970 voet op de maan zullen zetten. Zeker 25 mensen zijn omgeko men bij overstromingen als ge volg van hevige regenval in het gebied van Adana in Zuid-Tur- kije. In verscheidene duizenden woningen staat water en wegen zijn geblokkeerd. Met hefschroef- vliegtuigen worden arbeiders van levensmiddelen voorzien die in fabrieken zijn geïsoleerd. isie op aarde werd ontvangen. Een deel van het maanoppervlak Deze historische opname werd zoals dat was te zien vanuit de gemaakt tijdens de tweede oro- Apollo-8 en zoals dat via televi- I loop om de maan met een in de hand gehouden televisiecamera door een van de vensters van de ruimtecabine. De leider van het Britse radio observatorium Jodrel Bank, sir Bernard Lovell, heeft de geslaag de Apollovlucht een „glansrijke en verbazende bijdrage aan de tegenwoordige vergevorderde stand van de Amerikaanse tech nologie" genoemd. Dit succes laat nauwelijks twijfel bestaan of volgend jaar een maanlanding zal worden geprobeerd. De moed en het gedrag van deze drie man nen op hun opmerkelijke reis is nauwelijks in woorden uit te druk ken, aldus Lovell. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Michael Ramsey, noem de de reis een „manier om het afhankelijkheidsgevoel van de mensen van God als de schepper van het heelal te versterken". Premier Harold Wilson heeft president Johnson telegrafisch met het succes geluk gewenst. In Polen is de landing van de ApolJo-8 met grote belangstel ling gevolgd. Radio Warschau onderbrak het programma om het bericht over de landing door te geven. De maanvlucht en de daar aan verbonden risico's zijn in de afgelopen dagen ook in Polen de hoofdthema's op de voorpagina's van de kranten geweest. Ook de V WSÊf, m tfe - - - 15 - - ■- -- - pp p H gff| JU 11 pp - i televisie wijdde er aandacht aan. Het avondblad „Kurier Polski" schreef vrijdag: „De aarde be groet de heldhaftige 'bemanning van de Apollo-8". Ook radio-Moskou en het Sow- j et-Russische persbureau Tass meldden in het kort dat de lan ding geslaagd was. De Russische televisiekijkers hebben geduren de. de hele reis slechts twee korte stukjes film over de vlucht te zien gekregen, en geen directe uit zendingen via Eurovisie. In ver- Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN ENKELE SNEEUWBUIEN Terwijl zich een hogedrukge- bied van Groenland zuidwaarts over de oceaan uitstrekt, hand haaft zich een gordel van lage luchtdruk van Spitsbergen over midden-Europa tot de Middel landse Zee. Deze drukstystemen veroorzaken een noordelijke stroming, die lucht uit de Pool streken naar West-Europa trans porteert. Hierin werden vrijdag boven de Britse eilanden, onze omgeving en Frankrijk op de meeste plaatsen temperaturen even boven nul bereikt. Met uit zondering van de Oostzeekust bleef het in Duitsland 2 tot 4 graden vriezen. Langs de Spaan se Middellandse Zeekust werd het een tiental graden lager dan tijdens de kerstdagen. In de drukverdeling komt weinig ver andering, zodat ook vandaag met een zwakke tot matige wind uit west tot noord sneeuwbuien van de Noordzee landinwaarts zullen drijven, waarbij aan de kust de wind af en toe tot krachtig kan oplopen. Er wor den middagtemperaturen om het vriespunt verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Sneeuwbuien Nu en dan sneeuwbuien, vooral in de kustprovincies. Zwakke tot matige, aan de kust af en too krachtige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Middagtempe raturen om het vriespunt. gelijking met het westen heeft de vlucht weinig aandacht in de Russische pers gekregen. Er werd vooral gewezen op de kritieke moment tijdens de vlucht. Ook in radio en televisie nieuwsuitzendingen werd be trekkelijk weinig aandacht aan de maanvlucht besteed. Tass prees vrijdagavond de moed en het meesterschap van de drie Amerikanen en zei dat de vlucht een nieuw stadium is in de ge schiedenis van de ruimteverken ning. (Zie verder pag. 5.) President Johnson heeft vrij dag op een geïmproviseerde persconferentie gezegd reden te hebben om te hopen dat de Pa- rijse onderhandelingen in de naaste toekomst zullen leiden tot serieuze besprekingen over de kwestie Vietnam. De president sprak tot de jour nalisten die hij op het Witte Huis had uitgenodigd om samen met hem de berging van de Apollo-8 op de televisie te vol gen. ZATERDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 842 922 Terneuzen 9.18 9.58 Hansweert 9.52 10.32 Walsoorden 10.01 10.41 ZONDAG 29 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.46 10.22 10.56 11.05 n.m. 10.18 10.54 11.28 11.37 MAANDAG 30 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.49 11.25 11.59 0.08 n.m. 11.19 11.55 12.29 12.38 ZON MAAN op onder op onder Dec. 28 8.48 16.35 12.48 2.32 29 8.48 16.36 13.01 3.47 30 8.48 16.37 13.17 5.01 31 8.48 16.38 13.39 6.15

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1