Kerstrede koningin Juliana WELKOM DOKTER Eerste Kamer verwerpt wetsontwerp huurdersbijdragen EERSTE KAMER KEURT AANKOOP LEOPARD-TANKS GOED Man doodgestoken in Gouda BOSCH OPTIEK Lord Brockway: SLUIKHANDEL IN WAPENS VOOR NIGERIA Kerstmis in Bethlehem .Pagina?' Boerderijbrand 7 doden bij autobotsing in Brussel Brand aan boord „Arendskerk" in haven van Barcelona Vrijdag 27 december 1968 Het wetsvoorstel tot instelling van de huurdersbijdragen is maandagavond door de eerste ka mer verworpen met 3 tegen 58 stemmen. De drie voorstemmers waren de senatoren H. Algra en dr. W. Albeda (beiden A.R.P.) en de heer N. Schuurmans (K.V.P.). Minister Schut had zich bereid verklaard de werkingsduur van de wet thans vijf jaar te be- S l f De eerste kamer heeft het voorstel van de regering, ter ver vanging van de centuriontanks in eerste instantie 415 Westduitse Leopardtanks te 'kopen, met 56 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tegen het voorstel stemden de twee aanwezige P.S.P.-ers, t.w. de heren Boetes en Van Pelt en de communiste mevr. v. Ommeren- Averink. Met de aankoop van de tanks is een bedrag van 459 min gulden gemoeid, terwijl voorts nog 111 min gulden nodig is voor munitie. De regering had gesteld dat de aankoop van de tanks voor 90 pet wordt gecompenseerd door in Ne derland geplaatste orders. Vol gens ir. J. G. Gooden (K.V.P.) werd de aankoop voor slechts 70 pet gedekt. Staatssecretaris Haex voerde aan dat de aankoop van de tanks sec, d.w.z. zonder verbouwings- en keuringskosten, het vormen van een stock van reserve-onder delen etc, 365 min gulden vereist en dat dit bedrag voor 90 pet wordt gecompenseerd, n.l. voor 40 pet door industriecompensatie en 50 pet regeringscompensatie. De reserve-onderdelen behoeven niet noodzakelijk in het buitenland te worden gekocht. De mogelijkheid om voor de helft van de 111 min gulden die aan munitie wordt uitgegeven en die in Engeland zal moeten wor den besteld, compensatie-orders te verkrijgen is klein, aldus de staatssecretaris. In antwoord op opmerkingen van mr. Burger (P.v.d.A.) ver klaarde zowel minister Den Toom als staatssecretaris Haex dat de regering, in afwachting van par lementaire goedkeuring van. het contract, geen enkele verplichting op zich heeft genomen. De regering wil het koopcon tract voor het einde van het jaar tekenen omdat de prijsopgave die aanvankelijk tot 15 nov. gold, tot 31 dec. is verlengd. Indien in het nieuwe jaar de onderhandelingen zouden moeten worden heropend, zou de Westduitse fabriek hogere prijzen moeten berekenen en een langere levertijd stimuleren. De boete die zou moeten worden be taald indien het aanvankelijk ge tekende contract later wegens het ontbreken van parlementaire goedkeuring zou moeten wor den geannuleerd, zou in feite een schadevergoeding zijn geweest, aldus de minister. Minister Den Toom zei het met mr. Burger eens te zijn dat de wij ze waarop de schadevergoedings clausule aanvankelijk was uiteen gezet, hijzonder onduidelijk was geweest. Mr. Burger meende in eerste instantie dat de regering zich zonder parlementaire goedkeu ring had gebonden, hetzij tot het aangaan van het contract, hetzij tot het betalen VSB boete. 'perken als er een beter alternatief zou zijn. Er was echter geen an dere weg om de laagst betaalden te helpen, aldus de minister. Er was behoefte aan een sterke prikkel om hen die meer dan 15.000 per jaar verdienen en in een te goedkoop huis wonen, er toe te brengen te verhuizen en hun huis vrij te maken voor de la ger betaalden. Reeds de aankondiging van het wetsontwerp had de doorstroming bevorderd, en het verzoek van de eerste kamer om het Ontwerp in te trekken had een aarzeling in de koop van particuliere wonin gen tot gevolg gehad, aldus de minister. Minister Schut had verklaard, dat het krachtig verzet dat tegen het ontwerp was gerezen, reeds 'n aanduiding vormde dat effect kon worden verwacht. De beperking van de werkingsduur, die de tweede kamer had aangebracht, maakte de wet nog niet tot een slag in de lucht, in de zin dat zij die een bijdrage zouden hebben moeten betalen de voorkeur zou den hebben gegeven aan betalen boven verhuizen. Hij deed een ernstig beroep op de kamer het wetsontwerp goed te keuren, in het belang der laagst betaalden en ter bevordering van de kwali teit van de nieuwbouw Het is niet rechtvaardig een kleine groep be voorrechten de hand boven het hoofd te houden ten koste van een veel grotere groep die passende huisvesting heeft, aldus minister Schut. Het verwijt van vrijwel alle ka merleden dat doorstroming niet tot stand kon worden gebracht, had de minister van de hand ge wezen met het argument dat de nieuwbouw in feite niets anders doet dan de doorstroming bevor deren. De minister had nog twee tech nische wijzigingen toegezegd, maar nadat in tweede termijn al le sprekers hun bezwaren hand haafden, bleef minister Schut, „in het besef dat het er niet zoveel meer toe doet wat ik zeg", voor wat hij beschouwde als de belan gen der laagst betaalden pleiten. Minister Schut verdedigde in de eerste kamer vergeefs zijn wets ontwerp voor de huurbelasting. De 35-jarige Jorinus Dikhooff, siroopwafelbakker in Gouda, is in de nacht van eerste op tweede kerstdag door de kostganger van zijn moeder in Gouda met messte ken om het leven gebracht. Het slachtoffer, dat bij zijn moe der, die weduwe is, woonde, kwam volgens de politie regelma tig zwaar beschonken thuis. Hij gedroeg zich dan zeer agressief, waarbij vooral de 46-jarige kost ganger J. A., die taxichauffeur is, het zwaar moest ontgelden. Ook in de namiddag van de eer ste kerstdag kwam de siroopwa felbakker dronken thuis en begon weer ruzie te maken. Intussen kwamen 'n dochter van mevrouw Dikhooff met haar man op be zoek. De schoonzoon lukte het tenslotte Jorinus naar bed te brengen, van waaruit het slacht offer bleef schelden en vloeken. Om half elf vertrok het jonge echtpaar, waarna ook mevrouw Dikhooff naar bed ging. De kost ganger bleef nog even op om een sigaret te roken. Even later hoor de de vrouw de taxichauffeur naar boven komen, zich naar haar beschonken zoon begeven en daarna het huis verlaten. Toen de vrouw naar haar zoon ging kijken vond zij hem bloedend in bed. De snel gewaarschuwde uolitie kon alleen nog constateren dat het slachtoffer door twee mes- Koningin Juliana heeft woensdag, zoals gebruikelijk, een kerstrede gehouden. De rede werd uitgezonden in een nationaal programma over de drie Hilversumse radiozenders. De tekst luidde: „Als men na een bewogen jaar een vredig rustpunt vindt, zoals naar zijn aard het Kerstfeest is, dan krijgen onze hoofden en onze harten gelegenheid om even tot stilte te komen. Flitsen uit ons persoonlijk leven tè fel of tè lauw vliegen eerst dan nog langs ons heen van verdriet of van geluk. En dan ook de beel den, die er de tekenen van zijn dat wij leven tussen stuiptrekkingen van een oude tijd en barensweeën van een nieuwe tijd. Bij deze laatste zien we enerzijds tot onze ontzetting nog telkens het barbarendom dichterbij of verderaf waar het mensdom nog maar niet bovenuit lijkt te kun nen komen. We willen er aan ontgroeien, al generaties lang, maar het belaagt ons tot onze ontsteltenis steeds weer. Anderzijds is er in onze samenleving een geweldige worsteling gaande om zichzélf te begrijpen, aan te pak ken en te verjongen We zoeken naar het nieuwe ritme voor vandaag en morgen. Er is iets tragisch in, dat de oudere generatie, waarvan zo velen het leven moedig en fris begonnen zijn, met hoge idealen, gezamenli|k niet meer heeft opgebracht dan de som van de tegenwoordige maatschappij, 't Zou fout zijn, als de ouderen de moed opgaven, en zij mogen vaak de vlam herkennen, die brandt op de fakkel, die door het jongere geslacht wordt verder gedragen, als het vuur dat ook hen gedreven heeft. Ook al is dat herkennen soms niet makkelijk. Bij al, wat wij mensen zien als schemering of als donkerte, worden wij als het goed is verontwaardigd en niet weinig ookDit woord verontwaardiging geeft zelf al aan, dat wij dan de herovering van de men selijke waardigheid moeten zien als de lichtende uit komst. Kunnen wij ooit de waarde en de waardigheid van ieder van onze medemensen hoog genoeg schatten? Waarom zeggen we zo gauw: „We zijn maar msen?", waar we allen ergens ons eigen tekortschieten voelen, vergeten we maar al te gemakkelijk, wat het mens-zijn voor anderen en voor onszelf, voor allen, voor waarde en kracht inhoudt, en wat wij, een ieder van ons, 'n dui zelingwekkende mogelijkheden hebben. En toch: wij worden als mensheid heel geleidelijk aan: rijper, en zo leren we b.v. ook eindelijk meer zelfstandig te denken. Al zijn je eigen zienswijze en oordeel ook eenzijdig, toch voelen we allen meer en meer, naarmate we bewuster leven, dat je eigen inbreng de moeite waard is en mag meetellen, en dat dus jouw stem en je hele persoonlijkheid ook van belang zijn. Medeverant woordelijkheid kan licht een geluks-gevoel ten gevolge hebben. En er is nog meer, er kan een vorm van gemeen- schap uit ontstaan, die geneigd is dat moderne eenzaam heids-gevoel weg te dringen, en ook dat gevoel van verveling, dat menigeen zo drukt. Naast de zorg voor eigen huis en haard is er zoveel, dat roept en schreeuwt om onze aandacht en medewer king dichtbij en veraf. Hoorden we dit roepen niet, dan zouden we ons, als op een verlaten eiland beangsti gend alleen voelen. In dit verband noem ik hier het woord liefde. Maar wat Is liefde? Het is de drijvende kracht van alles in de wereld. Ga maar na: We worden er uit geboren. Als we goed wor den opgevoed is het daardoor. We worden er door aan gezet tot daden, die onszelf soms verbazen. We kunnen niet zonder leven. Liefde is een zich aangetrokken voelen tot iets, een ergens mee verbonden zijn, een bewogenheid. Dit kan worden tot een dadendrang, ja, een helemaal ergens in opgaan, zelfs een verrukking. We komen er door in be weging, omdat we ergens ons hart in leggen-, zo maar gewoon en toch heel bijzonder, de liefde van ons hart. Het is de motor, die heel ons leven en handelen drijft. Hoe zouden we anders ergens warm voor kunnen lopen, ons ergens aan geven? 't Merkwaardige daarbij is, dat alleen de eigenliefde onvruchtbaar is. Overal waar die in het spel is, wordt de opzet onzuiver, omdat het harteloos is. Harteloosheid maakt ernstiger fouten dan domheid schept de wezen lijke gevaren. Al wat braak ligt, al wat voortsuddert, al wat ver woest wordt daarbij ontbreekt de liefde. Die is daar entegen werkzaam al waar vruchten kunnen worden verwacht. Liefde is de snijbrander, die alle vastgedraaide onont warbare knopen kan stukbranden. Mede-menselijkheid, maar dieper, hoger, feller: want komende uit de godde lijke krachtstroom. Wie Kerstmis viert, viert „God-in- mensengedaante". En alle liefde tot demens is ook zicht baar geworden godsliefde. Deze krachtbron zelf over stroomt alle leven en dood en de afgronden die er zijn buiten, boven en onder ons aardse bestaan en vult die met vrede. Mede betrokken te zijn, mede actief te zijn bij de lots bestemming van onze aarde dat is de heel nuchtere en vooral heel ernstige uitdaging, die Kerstmis ons opnieuw brengt, 't Lijkt me dat we die beantwoorden, als we de uitdaging van de zó snel veranderende wereld en van de aanstormende toekomst aanvaarden. Ik wens u goede en bewuste Kerstdagen.'' steken, die waarschijnlijk de lon gen hebben geraakt, overleden was. De dader was intussen in zijn auto verdwenen. In de loop van de tweede kerstdag heeft hij zich gemeld aan het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam, waar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Gisteravond nog is hij naar Gouda overgebracht. In Noordbroek heeft dinsdag morgen om ongeveer zeven uur een felle brand de kapitale boer derij van de landbouwer J. van Dongen volkomen in de as ge legd. Van de veestapel, bestaan de uit 60 runderen, kwamen er 40 in de vlammen om, terwijl later nog tien kalveren wegens het op lopen van ernstige brandwanden moesten worden afgemaakt. De inboedel, een grote partij hooi en de gehele landbouw- inventaris werden eveneens een prooi der vlammen. De schade wordt op enkele ton nen geschat. Omstreeks zeven uur ontdek ten omwonenden de brand. Door het huis binnen te dringen, wist men hef bejaarde echtpaar Van Dongen, die nog in bed lag, op het nippertje te redden. De blus sing zal zeker nog enkele dagen vergen in verband met de grote partij hooi die in de boerderij aanwezig was. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Dinsdagmorgen vroeg is In Brussel een taxi uit Antwerpen met acht inzittenden in botsing geweest met een tankauto uit Luxemburg. De chauffeur van de taxi was op slag dood evenals zijn passa giers: een echtpaar uit Gent en hun vier kinderen van onder scheidenlijk 21, 16, 8 en 7 jaar. Een vijfde kind van 11 jaar is ernstig gewond. Dinsdagmiddag omstreeks het middaguur is brand uitgebroken in de lading sisal van het m.s. „Arendskerk" dat in de haven van Barcelona ligt. Om 2 uur middags werd de assistentie van de brandweer van Barcelona ingeroepen om het vuur te helpen bestrijden. De bijna 12.000 ton metende „Arendskerk" stond in de avond van Eerste Kerstdag nog steeds in brand. Het schip zonk langzaam onder het gewicht van het zee water dat in de ruimen is ge pompt om de brand te bedwin gen. door Ann Rush 50 -v „Je lijkt Reed wel", zei ze. „Die maakt ook overal een handeltje van". „Met een vrouw als jij is dat nog zo'n slecht idee niet. Dus wat doen we? Vanavond of morgen avond?" Haar ademhaling ging gejaagd, alsof ze hard had gelopen. „Mor gen dan. Als ik tenminste niet word weggeroepen". „Als je wordt weggeroepen, kan ik met je meegaan en warm wa ter maken of iets dergelijks". „Tot morgen dan", zei ze en ze bleek weer in staat tot lachen. Eve had gemerkt, dat tante Rhody al een poosje in de hal achter haar stond. Ze luisterde en deed het zelfs niet voorkomen alsof ze iets anders deed. Toen Eve de telefoon had neergelegd, snoof ze en vestigde zo Eve's aan dacht op haar ongenoegen. Toen Eve echter net deed alsof ze niets merkte, vroeg ze: „Is dat die Matt Sanders waarmee je een af spraakje hebt gemaakt?'" Eve, die nog bij de telefoon zat, keek op: „Voor zover het je iets aangaat tante Rhody, het was inderdaad Matt Sanders". In haar stem klonk even veel afkeuring als tante Rhody zelf toonde. Tante Rhody snoof weer, deze keer nog luider. „Poeh. Dat stelt toch niets voor". Eve's ogen werden groot van verbazing. „Matt? Wat bedoel je daarmee?" „Zijn vader was opzichter bij de McLeods, is het niet? Toen jullie nog kinderen waren?" De stem van tante Rhody klonk vij andig. Eve knikte. Tante Rhody ging op minachtende toon verder: „Hij verbeeldde zich altijd zo veel, die Matt. Hij zwierf altijd om het nuis heen. Hij hing rond bij het hek. En hij heeft een keer aan een van mijn jongens gevraagd waar je kamer was". „Deed hij dat?" Eve had van al die dingen nooit iets geweten. „Dat is nog niet alles", ging tante Rhody verder en bij de her innering scheen ze nog kwaad te worden op de schooljongen Matt. „Op een middag kwam hij zo .naar naar de voordeur en hij vroeg naar jou. Ik vertelde hem Jat hij niets met je te maken had m dat als hij weer hier kwam en een of andere boodschap mocht rebben hij behoorlijk aan de ach terdeur kon komen". Tante Rhody stak haar kin vooruit en op haar gezicht lag een uitdrukking alsof ze iedereen uitdaagde die het met haar stand punt niet eens was. Eve keek haar verschrikt aan. „Tante Rhody! Wat afschuwelijk. Geen wonder dat hij de Came- rons verwaande mensen vond", gaan toen ze werd aangehouden „Ik laat je niet met de zoon van een opzichter omgaan, toen niet en nu niet", ging de oude vrouw verder. „De Camerons zijn Camerons. Ik heb toen tegen je grootmoeder gezegd, dat je veel te veel met gewone kinderen om ging. En ik heb het ook tegen dr. Rufus gezegd. Ze hebben je toen naar kostschool gestuurd". Eve stond op. Ze keek tante Rhody ernstig aan. „Tante Rho dy, ik kon niet verhinderen wat je zoveel jaar geleden deed maar nu kies ik mijn eigen vrienden. Als ik ooit hoor, dat je onbeleefd bent geweest tegen iemand die voor mij komt, dan zal ik ervoor zorgen dat oom Rufus je weg stuurt, ook al'heb je je hele leven voor de Camerons gewerkt. En dat meen ik, tante Rhody". Ze bleef de negervrouw aan kijken tot deze zich mompelend omkeerde en in het achterhuis verdween. HOOFDSTUK XVII Eve had erg weinig moeite met het bieden op de meubels die vroeger in het huis van de Mc Leods hadden gestaan. Er waren enkele antiekhandelaars maar die moesten voordelig kopen. Een paar boden op bepaalde stukken en twee keer gingen ze zelfs ta melijk hoog maar ze trokken zich terug toen ze merkten, dat Eve vastbesloten was hen te overbie- den. De meubels waren trouwens niet bijzonder zeldzaam. Toen 't bieden gedaan was, ging ze naar de veilingmeester, schreef een cheque en sprak met hem af dat het meubilair bij Reed Burnett bezorgd zou worden. Ze stood oa bet punt weg te door mr. Bruce, een makelaar en directeur van de bank maar te vens een goede vriend van haar oom. Nadat ze de gewone be leefdheden hadden uitgewisseld, informeerde hij naar oom Rufus. „Hij heeft geluk gehad", zei Eve. „Hij herkende natuurlijk zelf wel de symptomen van een coronaire trombose maar als tante Rhody hem niet had tegen gehouden of als ik niet op tijd was thuisgekomen, zou hij zeker doorgegaan zijn met zijn werk. Hij knapt nu aardig op en gelei delijk aan kan hij zich weer met zijn patiënten bezighouden". „Ik hoop werkelijk dat je hier zult blijven, Eve", zei mr. Bruce, deels als compliment en deels ernstig gemeend. „Je zult de ge middelde aantrekkelijkheid in Quiet Harbor met een sprong doen stijgen en je zult een grote hulp zijn voor Rufus. Met onze steeds toenemende bevolking kunnen we zeker wel twee dok ters gebruiken". Eve glimlachte. „Ik neem aan dat er welvaart is gekomen in dit deel van de wereld maar ik moet zeggen, dat ik er meer van hield zoals het was". Mr. Bruce knikte. „Er wordt nu ook gedacht aan het openen van een hotel. Er schijnt wat dat betreft enige interesse te bestaan voor het vroegere huis van de McLeods. Het zou natuurlijk maar een klein hotel kunnen worden maar voldoende voor onze behoeften". Eve schudde somber het hoofd. „Mrs McLeod zou zich omdraaien in haar graf als ze het hoorde. Ik hoop, dat Marcia zich er niets vad aantrekt". (Wordt vervolgd.) I U kunt beter altijd uw bril dragen Ook bij sport Daarvoor zijn sport-rnon- •turen en onbreekbare gla zen onmisbaar. Gediplomeerd optxcièn Gediplomeerd Kontaktiemenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nïeuwstraat Telefoon 01110—2327 Er bestaat een uitgebreide sluik handel in wapens voor Nigeria. Tijdens ons bezoek aan dat land zagen wij behalve Britse, Russi sche, Franse en Amerikaanse wa pens ook wapentuig dat in Italië, Spanje, Zwitserland, Nederland en België was gemaakt. Dit heeft het Britse socialistische lid van het hogerhuis, lord Brock way, verklaard, toen hij in Lon den terugkeerde van een bezoek, dat hij met James Griffiths, een voormalig minister van koloniën, aan Biafra bracht. Volgens lord Brockway worden deze wapens door de Biafraanse troepen ge bruikt of hadden deze op de fede rale troepen buitgemaakt. Er wa ren automatische wapens, geweren en granaten bij. Hij drong er bij de Raaa van Europa op aan een on derzoek in te stellen naar de fi nanciering en de werkwijze van de benden die zich met de levering yan deze wapens bezighouden. In Ibadan, de hoofdstad van W. Nigeria, is maandagavond een uit gaansverbod afgekondigd, zo meld de de plaatselijke radio. De maat regel, die ook van kracht is voor de plaatsen Oyo, Itjara en Ede, is door de militaire gouverneur van West-Nigeria genomen in verband met recente betogingen tegen be lastingverhogingen. De avondklok is van kracht van 6 uur 's avonds tot zeven uur 's ochtends. De Biafraanse leider, kolonel Ojoekwoe, heeft maandag bekend gemaakt, dat hij zal zorgen voor een vliegveld waarop vliegtuigen met voedsel kunnen landen van hulporganisaties die de huidige re geling voor nachtvluchten ontoe reikend vinden. Biafra zal voor de aanleg van 't vliegveld mankracht beschikbaar stellen, maar het kan volgens de kolonel geen geld of materialen opbrengen, omdat het In Bethlehem is voor het tweede jaar achtereen de geboorte van Christus herdacht onder Israëlische bezetting. De nachtmis, die in de kerk van de Heilige Catharina voor een select gezelschap van kerkelijke, militaire, diplomatieke en burger lijke hoogwaardigheidsbekleders werd opgedragen door de rooms- katholieke patriarch van Jeruza lem, mgr. Alberto Gori, kon buiten op een reusachtig televisiescherm gevolgd worden door ruim 4.000 pelgrims, die zich in de vrieskou op het plein voor de Geboortekerk hadden verzameld. Zij hadden zich niet laten afschrikken door dreige menten van de Palestijnse terroris- tenorganisatie Al Fatah. Voor het eerst werd de nachtmis ook geheel, rechtstreeks uitgezonden voor televisiekijkers in Israël en omrin gende landen. Onder de grote verscheidenheid van pelgrims uit alle landen en werelddelen was de zeer zwakke vertegenwoordiging opvallend van christenen uit bezet cis-Jordanië en de Arabische landen, die vóór de bezetting va nde stad door de Isi raëli's in grote getalen het Kerst feest in Bethlehem plachten bij te wonen. Na de nachtmis volgde het tra ditionele hoogtepunt van de kerst viering, de processie naar de ge boortegrot, waar mgr. Gori een houten beeld, voorstellend het kind Jezus, in een marmeren kribbe leg de. Terwijl kerstliederen weer klonken werden bui'ten kaarsen en lampen ontstoken. De Israëlische militaire autori teiten hadden evenals vorig jaar zeer strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Er is geen enkele mel ding van een Incident gemaakt. deze als gevolg van de blokkade niet heeft. Hij beschuldigde d« Britse premier Wilson en de fede rale regering ervan dat zij de hulp vluchten bij daglicht willen mis bruiken om het voornaamste vlieg veld yan Biafra te vernietigen

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5