Apollo-8 op de thuisreis Aanslag op Israëlisch Wederinvoering kredietbeperkende maatregelen Paus droeg nachtmis op in staalfabriek Doden bij kerstbestand in Vietnam Vandaag landing in Stille Oceaan Voa Braun optimistisch over toekomst vliegongeluk in Ver. Staten jaar in Pueblo-bemanning in de V.S. HET WEER Acht doden bij kortsluiting in kerstboom VRIJDAG 27 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5888 Weerbericht Hoogwater Zon- en frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. 3. ran <fe Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f2 70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van <fe Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tol 10 uur voormiddag. Twee mannen hebben donder dag op het vliegveld van Athene een passagiersvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al met granaten en geweervuur aan gevallen. Een Israëlische passa gier werd daardoor gedood, ver scheidene andere werden ge wond. Het vliegtuig werd beschadigd en moest aan de grond blijven. Het was uit Tel Aviv aangeko men en stond klaar om naar Pa rijs en verder naar New York te vertrekken. Twee mannen zijn gearresteerd. De politie zei dat zij naar Griekenland waren ge komen om deze daad van sabota ge tegen Israël te verrichten. De politie deelde mee dat de twee gearresteerden Arabische terroristen zijn. Het zijn de 19- jarige Maheb H. Soeleiman uit De ruimtevaarders in de Apollo- 8 hebben het leeuwendeel van hun taak achter zich. Na tien maal rond de maan gedraaid te hebben, hebben zij hun motor op nieuw in werking gesteld voor de thuisreis. Vandaag moeten zij in de Stille Oceaan landen, waar het vliegdekschip „Yorktown" al klaar ligt voor de berging. Het ruimteschiph ligt na ds koerscor rectie van woensdagavond in de juiste koers. Tijdens de televisie-uitzending van woensdagavond konden geen beelden van de aarde en de maan meer worden doorgeseind omdat de vensters van het ruimteschip „beschamend vuil" waren gewor den, zoals commandant Borman zei. De drie mannen blijken moe te zijn en houden zich het grootste deel van de thuisreis rustig. De Amerikaanse raketdeskun- dige van Duitse afkomst prof. Wernher von Braun heeft dins dag in een vraaggesprek met de Franse staatsradio „France-In ter" een fantastisch toekomst beeld geschetst. „Ik denk dat ik het nog zal meemaken dat op de maan vaste stations worden ingericht, net zoals we die nu aan de polen van de aarde hebben. Bovendien zul len er verscheidene vaste stations in banen rond de aarde komen". De 56-jarige professor zei verder dat „omstreeks 1985-1990 de mens voet op Mars gezet zal heb ben". „Wij kunnen al zeggen hoe de bewoonbare ruimteschepen er uit moeten zien, die de mens naar I andere planeten brengen en het hem mogelijk maken op zekere dag het zonnestelsel te verlaten". De kosten voor het transport en materiaal zullen volgens Von Braun in de toekomst veel lager worden, omstreeks het tiende deel van het bedrag dat er nu aan wordt uitgegeven. Hij zei er van overtuigd te zijn dat vaste stations om de aarde rendabel zullen zijn. „De nieuwsgierigheid van de mens stelt hem in staat veel dingen te bereiken. Hoe meer hij daarin slaagt, hoe meer ken nis hij vergaart, maar tegelijker tijd wordt hij nederiger, want hü is zo klein in verhouding tot het immense heelal". In een vraaggesprek met de voorzitter van het Hermann- Oberthgenootschap in Baden- Württemberg, Friedrich Alber, heeft Von Braun gezegd dat al in 1972 een bemand zonne-observa- torium zal opstijgen, dat in de eerste fase drie geleerden 28 da gen lang zal herbergen. Met dit station, dat in een baan om de zon komt, zullen de zon en de kosmische ruimte kunnen wor den bestudeerd zonder dat men daar last heeft van de storende atmosfeer van de aarde. Frank Borman, James Lovell en William Anders zulen een dik ke bundel aantekeningen, waar nemingen en ervaringen en een stapel foto's meebregen. Enige grote moeilijkheden voor 'n lan ding op de maan zijn nu opgelost. INTERESSANTE VRAGEN De geleerden hebben met op luchting van de ruimtevaarders via de radio gehoord dat de lan dingsplaatsen en omstandigheden voor de landing precies zijn zoals zij hadden berekend. Sterren kundigen kunnen zich al met in teressante vragen bezig houden, zoals de betekenis van .de witte stralen die van blijkbaar zeer jonge, kleine maankraters uit gaan en hoe het te verklaren is dat de wanden van de krater Langrenus zes tot zeven terrassen heeft, tei-wijl er geen lucht dus geen erosie op de maan is. En wat zijn de bruine kernen die James Lovell in het midden van veel kleine en misschien nieuwe kra- trs heeft gezien? De antwoorden zullen wel moe ten wachten op de eerste landing komend jaar, wanneer gesteente van de maanbodem naar de aarde kan worden gebracht. Beelden van de landing kunnen nu al door de nieuwe kunstmaan „Intelsat-3" naar Europa worden doorgeseind, zo is in het televi siecentrum in Darmstadt donder dag meegedeeld. Deze sterk ver beterde kunstmaan werd vorige week gelanceerd en in een statio naire baan op 36.000 km hoogte gebracht. Dindsdagavond kwam in Darmstadt het eerste testbeeld door. Omstreeks middernacht werd daarna een uitzending van 16 minuten uit Tarento verzorgd, waar de paus de nachtmis op droeg. RUSSISCHE BELANGSTELLING Het Sowjetrussische persbu reau heeft van de maanreis, nadat deze was begonnen, voortdurend verslag uitgebracht. Het meldde dat.aan boord van het ruimte schip een paar kleine moeilijkhe den waren overwonnen en dat al les aan boord goed functioneerde. Het ruimteschip „zal terugkeren met de 2e kosmische snelheid, te vergelijken met de snelheid waarmee het Sowjetrussische automatische station Zond-6 te rugkeerde". De verslaggever van Tass meldde voorts dat de eerste koerscorrectie van de thuisreis is verricht, maar zegt er niet bij hoe precies dat wel gebeurd is. GEEN WÓÓRD In communistisch China heb ben de kranten, radio en televisie nog steeds met geen woord mel ding gemaakt van de Amerikaan se ruimtevlucht. Sinds 1961 is het daar al gewoon dat Amerikaanse en Russische ruimteprestaties worden verzwegen. Apollo 8-astronaut William An ders laat hier zijn tandenborstel door de ruimtecabine zweven tij dens de rechtstreekse televisie- uitzending uit de cabine van het ruimteschip. KOERSWIJZIGING GING NIET DOOR De koerswijziging die de Apol- Io-8 donderdag om 13.09 uur Ned. tijd had moeten uitvoeren is niet doorgegaan omdat het ruimte schip precies op de juiste koers ligt, zo is in Houston meegedeeld. In het ruimteschip met de drie heelalreizigers gaat alles zo goed als men zich maar wensen kan. Gisteravond om vier minuten over negen bevond het ruimte schip zich halverwege. De afstand tot zowel aarde als maan is dan 190.759 km. Het ruimteschip snelt met 6.457 km per uur op de aarde af. Volgens de jongste weersver wachting kan in het landingsge bied plaatselijk onweer optreden, maar de NASA-autoriteiten ma ken zich daar niet ongerust over. Donderdagochtend vroeg Wil liam Anders aan Houston om ra- diomuziek, niet hard omdat zijn kameraden sliepen. Het radio verkeer werd tot een minimum beperkt. Tripoli en de 25-jarige Mahmoed Mohamad uit Palestina. Er werd een passagier gedood, de Israëliër Leon Shirdan, en er was een ge wonde, de gastvrouw. Het „volksfront voor de bevrij ding van Palestina" heeft een communiqué uitgegeven, waarin van Griekenland de vrijlating van de twee terroristen wordt verlangd. „De Griekse autoritei ten zouden daarmee hun respect tonen voor de heilige en wettige strijd van de verdrukten tegen de invastie en de buitenlandse bezetting van hun grondgebied", aldus 't front, dat de gehele ver antwoording vor de aanslag op zich neemt. Het was de tweede maal dat het „Palestijnse bevrijdnigsfront" een aanslag doet op zich in het buitenland bevindende vliegtui gen van de Israëlische burger- luchtvaartmaatschappij „El Al". Op 23 juli van dit jaar dwongen enkele commando's van het front de piloot van een „El Al"-vlieg- tuig op het vlieggveld van Algiers te landen. Bij het communiqué werden foto's van de heide „helden van de Palestijnse bevrijding" uitge reikt. In een verklaring zegt de Israë lische regering, dat deze aanslag een gevaar voor de Israëlische luchtvaartmaatschappij, maar ook vor de gehele mensheid" be tekent. „Zij tekent niet alleen het moordzuchtige karakter van de daders, maar ook de aard van de genen die er achter staan". De Nederlandsche Bank heeft IjJ. overeenstemming bereikt. De Paus Paulus heeft dinsdagnacht temidden van de arbeiders van de nieuwe staalfabriek in Taran- to de geboorte van Christus ge vierd. Het hoofd van de r.-k. kerk verruilde de renaissancepracht van het Vaticaan voor een altaar van staal om, zoals hij zei, de kloof tussen de kerk en de wereld van de arbeiders te overbruggen. Niet in de pontificale draagstoel, maar op een elektrische lorry werd de paus de indrukwekkende staalfabriek binnengedragen, waar hij van harte werd toege juicht door 15.000 aanwezigen, onder wie meer dan 5.000 arbei ders van de fabriek. Na een rondtocht door het fa briekscomplex nam hij geschen ken van vertegenwoordigers van de bevolking in ontvangst; mis wijn van een landarbeider, brood van een visser, de miskelk van een arbeider in de munitie- industrie, en van een staalarbei- der een blok staal, verpakt in een olijfhouten kistje, symbool voor de samensmelting van de eeu wenoude olijfcultuur en de mo derne industrie van Taranto. Tijdens de nachtmis erkende de paus tegenover de arbeiders dat het hem moeilijk viel zich voor hen, als vertegenwoordigers van de hele arbeidende bevolking van de wereld, verstaanbaar te maken. „Wat de reden ook mag zijn, deze rede is moeilijk voor ons. Het blijkt bijna of er geen ge meenschappelijke taal voor u en ons is. U vertoeft in een wereld die ons, mensen van de kerk, vol komen vreemd is". Werk en godsdienst zijn verschillende en vaak tegengestelde zaken, maar volgens paus Paulus is daar geen enkele reden voor. De kerk luis tert naar de arbeiders, heeft be grip voor hun behoeften. „Zij deelt niet in de klassepassies als deze tot explosie komen in haat en gewelddaden, maar zij erkent de noodzaak van rechtvaardig heid onder eerlijke mensen en verdedigt en bevordert dit, voor zover mogelijk". 950 JAAR Het was de eerste maal in bijna 950 jaar dat een paus een bezoek bracht aan zuid-Italië. Dat de welvaart in dat deel van het land niet overal even groot is als in het snel groeiende Taranto, bleek uit spandoeken en borden, die langs de reisroute van de paus werden opgehouden en waarop hogere lonen, grotere economi sche ontwikkeling van het zui den en verschaffing van werk aan de thans nog naar het welvaren de noorden verhuizende arbei ders werd geëist. De paus drukte zijn sympathie uit met de beto gers in een toespraak tot geeste lijken en kloosterlingen in de ka thedraal van Taranto. „Die on fortuinlijke mensen zijn onze broeders. Zij zijn met ons ver bonden door het christendom en de broederschap van Jezus die vannacht werd geboren", zo zei hij. Na de nachtmis keerde de paus per vliegtuig terug naar Rome. Acht uur na zjjn terugkeer uit Taranto gaf de paus zijn zegen „Urbi et Orbi" na een mis opge dragen te hebben in de Sint Pie- ter in aanwezigheid van duizen den gelovigen. met de representatieve organisa ties van het handfelsbankwezen en het landbouwkredietwezen overleg gepleegd over wederinvoering van kredietbeperkende maatregelen zulks in verband met het gevaar van een hernieuwd optreden van conjuncturele spanningen en de weinig bevredigende ontwikkeling van de lopende rekening van de betalingsbalans. Het overleg heeft geleid tot overeenstemming over een be grenzing van de uitbreiding van de korte kredieten aan de private sector in de periode januariapril 1969 tot een bedrag gelijk aan 6 van de gemiddelde stand der kredieten in de maanden septem ber t/m december 1968. Bij de vaststelling van dit percentage is rekening gehouden met de seizoen- matige stijging in de eerste maan den van het jaar. Bij overschrijding van de norm zullen de banken renteloze deposito's aanhouden bij de Nederlandsche Bank. Voorts heeft de Nederlandsche Bank de handelsbanken en de landbouwkredietbanken verzocht de groei van de lange binnenlandse activa niet groter te doen zijn dan de aanwas der lange passiva. Over de technische modaliteiten van beide regelingen die slechts op ondergeschikte punten verschil len van de restrictieregelingen die in juni 1967 buiten werking wer den gesteld was in november van eind 1966 daterende restrictie voor de korte kredietverlening van de handelsbanken en land bouwkredietbanken aan de lagere overheid is gehandhaafd. Voor 1969 zijn de tot nu toe geldende plafonds met 5 verhoogd. Een vliegtuig met 47 inzitten den 41 passagiers en zes be manningsleden is in de nacht van dinsdag op woensdag vóór de landing in de Amerikaanse stad Bradford in een sneeuw storm neergestort. Reddingsploegen maken ge bruik van sneeuwtraktoren. Het toestel, een Convair-580 van de Amerikaanse binnenland se luchtvaartmaatschappij „Alle gheny Airlines", voerde een vlucht uit tussen Detroit en Washington, met vele tussenlan dingen. De „Allegheny Airlines" heb ben bekendgemaakt, dat er 18 doden zijn en 27 overlevenden. Het lot van twee mensen is nog niet bekend. Met twee vliegtuigen zijn dins dag de 82 bemanningsleden van het Amerikaanse verkennings schip „Pueblo" na 335 dagen Noordkoreaanse gevangenschap in de Californische plaats San Diego aangekomen. Een 170 fa milieleden waren ter verwelko ming aanwezig. President Johnson heeft een onderzoek gelast naar de behan deling van de „Pueblo"-beman- ning' door de Noordkoreanen. Dit onderzoek zal worden uitgevoerd door de departementen van bui tenlandse zaken en defensie. Johnson en zijn regering zijn pijn lijk getroffen door de mede deling van de bemanningsleden dat zij zijn mishandeld. Drie Russische deskundigen hebben een jaar afgezonderd doorgebracht onder omstandig heden die voorkomen bij een langdurige ruimtevlucht zo meldt het Russische persbureau „Tass". Het zijn de arts Gher- man Manovtsev, de bioloog An drei Bozcbo en de technicus Bo ris Olybysjev die van 5 novem ber 1967 tot 5 november van dit jaar leefden in een luchtdichte kamer. Zij waren slechts via een videofoon met de buitenwereld verbonden. In hun vertrek wer den planten gekweekt om de no dige vitaminen aan hun voedsel toe te voegen. Urine werd geregenereerd tot water en ook de uitgeademde lucht werd weer zuurstofrijk ge maakt. Uit de resultaten van de proef is gebleken dat de psychologische barrière tegen een langdurig ver blijf onder kosmische omstandig heden niet onoverwinnelijk is, al dus Tass. Wisselvallig Tijdens het wederzijdse kerst bestand in Vietnam zijn bij ver spreide gevechten in totaal 51 vietcongleden en twee Amerika nen gesneuveld, aldus militaire woordvoerders in Saigon. Vier Zuidvietnamese soldaten werden eveneens gedood. Bij een totaal van 118 incidenten werden voorts 33 Amerikaanse soldaten gewond. Het bestand van 24 uur van de geallieerden liep op Eer ste Kerstdag om 11 uur in de och tend (Ned. tijd) af. De vietcong heeft een driedaags bestand af gekondigd, dat tot de avond van Tweede Kerstdag (Ned. tijd) duurde Sommige van de incidenten gebeurden doordat de Amerika nen vietcongstrijders beschoten, die zich te dicht in de buurt waagden van de defensieve stel lingen waar de Amerikanen zich hadden teruggetrokken. De mees te slachtoffers vielen echter in de kerstnacht tengevolge van scher mutselingen tussen patrouilles en raket- en mortieraanvallen van de guerrillastrijders, zo werd meegedeeld Tijdens de Kerstdagen heeft zich boven west-Europa een noor delijke stroming ontwikkelt, die in stand wordt gehouden door een depressiegebied dat van Spitsber gen tot boven de Middellandse Zee reikt. In de polaire lucht, die hiermee werd aangevoerd, werden felle opklaringen afgewisseld door sneeuw- en hagelbuien. Vrijwel overal werden in de polaire lucht op Tweede Kerstdag maxima tus sen 2 en 5 graden gemeten, maar in het binnenland kwam het kwik hier en daar maar net boven het vriespunt. De weersituatie veran dert maar weinig, zodat ook voor vandaag wisselvallig weer wordt Kortsluiting in een kerstboom heeft maandag in Los Angeles aan twee volwassenen en zes kin deren het leven gekost. Volgens de brandweer moeten zij door de rookontwikkeling het bewustzijn hebben verloren, waarna zij zijn verbrand. verwacht, waarbij middagtempefa* turen rond het vriespunt zullen worden bereikt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele sneeuwbuien Opklaringen, afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Zwakke tot matige, aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 27 DECEMBER v.m. n.m.' Breskens 7.36 8.22 Terneuzen 8.12 9.58 Hansweert 8.51 9.37 Walsoorden 8.55 9.41 ZATERDAG 28 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 842 922 Terneuzen 9.18 9.58 Hansweert 9.52 10.32 Walsoorden 10.01 10.41 ZON MAAN op onder op ondef Dec. 27 8.48 16 34 12.37 1.18 28 8.48 16.35 12.48 2.32 29 8.48 16.36 13.01 3.47 30 8,48 16.37 13.17 5.01 31 8.48 16.38 13.39 6.15 i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1