PROVINCIAAL NIEUWS WELKOM DOKTER Weekenddiensten Zeker 33 doden bij treinramp in Hongarije Glaasje-op actie nu zonder vuistregel Vakmanschap is meesterschap Paefoa 2 Terneuzen Bierkenners vragen Axel kaas uit het vuistje desvan snel gemaakt, met smaak gegeten Breskens Kerstmis. Feest van licht en... bloemen! Erg mooi: Euphorbia's. Terwijl als plant de Kerstster in deze tijd favoriet is. Voor liefhebbers van verrassende effecten Goes Scfioondijke St. «lansteen Marechaussee In Terneuzen wordt beter gelegerd DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 23/24 december 1968 Een foto voor de kapitein redde de eer Vorige week gonsde het een paar dagen van allerhande acti viteit rond de nieuwe zeesluis. Voorbereidingen, toespraken, recepties en al wat bij zulk een gebeurtenis van dit formaat en van vèr strekkende draagwijdte behoort. De rijkelijk met vlaggen ge- pavoiseerde „Texaco Ghent", het eerste schip boven de normale tonnenmaat van voorheen, zette luister bij aan het feest. Naar ons werd meegedeeld was deze luister de enige bij drage zonder verdere „honore ring" in de vorm van goud, oor konde of iets dergelijks. De bemanning van het 35.000e schip in Rotterdam wordt ont haald en gehuldigd. Hier bleef het achterwege. „Nothing at all", zo drukte het een lid van de bemanning uit. Enkele outsiders die van deze gang van zaken op de hoogte waren, deden er iets aan, om „een gezicht te redden". Van een ter beschikking staand negatief werd een vergrote foto gemaakt. De 38-jarige kapitein van de „Texaco Ghent", de heer B. God- land kreeg de foto door de heer Huij'brecht aangeboden namens ingezetenen van Terneuzen, die trouw bij de scheepvaart zijn betrokken. Een simpele foto, voorstellende de „Texaco" in de zeesluis bij aankomst, in een even simpel lijstje zal bij de kapitein de herinnering wakker houden aan ©en feest, dat histo- TERNEUZEN ARTSEN: Van dinsdagnacht 12 uur tot woensdagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerl. 17, tel. 011502324. Van woensdagnacht 12 uur tot donderdagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, teL 011502020. WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis op beide Kerstdagen: zr. Schelling, v. Steenbergenlaan 66, tel. 1150—3360 (b.g.g. 008). APOTHEKEN: Van woensdagmorgen 8 uur tot donderdagmorgen 8 uur is apo theek A. J. Klaassen, geoipend, Noordstraat 54, tel. 011502090. Van donderdagmorgen 8 uur tot vrijdagmorgen 8 uur is apotheek M. B. Hamann geopend, Noord- straat 69, tel. 01150—2060. TANDARTS: Op woensdag van 1010.30 u. en 1818.30 u en donderdag van. 12 12.30 uur wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts G. A. M. Vermeulen, He rengracht 13, tel. 1150—2004. SLUISKIL, HOEK EN PHILIPPINE WIKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis op beide Kerstdagen: zr. Eustella, Wijkgeb. te Philip pine, J. Hobeinstr. 2, tel. 1159—306 (b.g.g. 008). AXEL ARTS: Van dinsdagnacht 12 uur tot donderdagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oranje straat 19, tel. 01155—1555. TANDARTS: Op beide Kerstdagen heeft tandarts G. A. M. Vermeulen te Terneuzen spreekuur. (Zie voor tijden onder Terneuzen.) DIERENARTS Van woensdagmorgen 8 uur tot donderdagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Stationsstr. 10 te Axel, tel. 01155—1488. rische betekenis heeft, ook voor een schip dat het eerste was het welk de nieuwe zeesluis pas seerde. Bazar voor reddingsbrigade en onderwatersport Vrijdagavond en zaterdag hield de federatie Oost Zeeuws-Vlaan- deren, waarbij zijn aangesloten de reddingsbrigade en de onderwater sportvereniging, in het patronaat aan de Korte Kerkstraat 'n bazar. Het doel hiervan was geld te ver krijgen om de onlangs opgerichte reddingsbrigade financieel van de gronc te krijgen. Zolang men in Terneuzen nog niet de beschikking heeft over een overdekt zwembad, moeten zowel de reddingsbrigade als de onder watersportvereniging in Eekloo (B.) oefenen. Dat betekent zeer hoge kosten, waarvoor men in feite (nog) geen geld beschikbaar heeft. Allerlei „binnenspelen" trokken zowel jong als oud, maar de jeugd had de overhand. Aantrekkelijk bleek de zaterdagmiddagattractie te zijn, n.l. het total loss-slaan met houten voorhamers van twee per sonenauto's. Vernielt de jeugd graag of is het een uitleven van de energie? In ieder geval vielen er heel wat dreunende slagen, die een luid hoera-geroep ontlokten, als de oude auto weer een stukje van zijn oorspronkelijke luister moest prijsgeven. „Afdankertjes"' Wat vele jaren geleden voor veel Terneuzenaars de Harwich- boot was was voor Vlissingërs de mailboot. Is men staande of wandelende langs zeedijk of pier van Ter neuzen op een zomeravond had gewacht op het passeren van de Harwich en hét „lichten" van de zee, ging men naar huis, at nog een bord pap of dronk koffie en ging rustig slapen. De mailboot was in het dage lijks gebeuren van de Vlissingse gemeenschap even belangrijk, evenals le plaats om de mailboot te zien binnenlopen, n.l. de bou levard, bij het standbeeld van „Miehiel". Dit is reeds lang verleden tijd. Wie interesseert zich nog voor een mailboot? Een en ander Voor de Kerstdagen GOEDE TIJDING „Goede tijding uit verre lande is 'koel water voor een dorstige ziel." Spreuken 25 2. Dat heilige, ongenaakbare, ver re land is in de Kerstnacht opengegaan en het heeft een Af gezant gezonden. Een gezant vertegenwoordigt zijn zender, aan de gezant meet men de zender. Daarom komt een gezant, die zijn geloofsbrieven aan onze koningin overhandigt, altijd „in groot tenue", opdat men niet gering over zijn zender zal denken. God stuurt zijn afgezant niet „in groot tenue". God zij dank, dat zou verblindend zijn. De zwij gende oneindigheid gaat open en er komt een kind. Geen wonderkind met een aureool; alleen maar een kind. „Der eeuwen zwellend ongeduld ving eindelijk te bloeien aan. God heeft zijn heerlijkheid om- [huld en is als Kind ontstaan." „Gij komt van alzo hoge, van alzo veer." „Uit hoge hemel kom ik aan, miin goede tijding wilt verstaan." Dat kind brengt een tijding en dat moet een goede tiiding zijn: Evangelie. God legt zijn Kind zomaar, onbeschermd, weerloos in de wereld neer. Dat betékent: zie hoe lief Ik u heb, zie hoe goed Ik het met u meen. (Uit: „Hij sprak en ik hoorde.") kwam ons in gedachten, toen wij iets lazen over de verkoop van twee mailboten, n.l. de „Prinses Beatrix" en de „Konin gin Emma". Binnenkort zullen beide sche pen de Schelde opvaren en Vlis- Singen, waar ze in 1939 werden gebouwd, passeren om in Ant werpen hun scheepskerkhof te vinden bij de sloperij De Smedt. Sic transit. Rectificatie In ons verslag over de herope ning van de zaak van de heer Dingemanse aan de Axelsestraat wordt gesproken over „cultuur corner". Dit moet zijn „keltum- corner", een aparte afdeling van de zaak, waarin men alle keltum- produkten kan kopen, waaronder ook het keltum-porcelein. Iedere officiële keltum-dealer in Ne derland heeft een dergelijke cor ner, zodat de kopers deze zaken onmiddellijk kunnen herkennen. Kerstwijding Nederl. clir. vrouwenbond Een groot aantal leden der af deling Terneuzen-Centrum van de Nederl. chr. vrouwenbond hield één dezer dagen een kerst- wijdingsavond in het gebouw „De Schakel". De avond stond onder leiding van de presidente mevr. De Jongede Vos. Ter opening werd gezongen gez. 1 vers 1:3:4, waarna de presidente voorging in gebed en de meditatie volgde over „Hij heeft de hele wereld in Zijn hand." Vervolgens zong het koor tje onder leiding van mevr. Gold- schmedingRooze enige kerst liederen, afgewisseld door decla matie en solozang. In de pauze werd koffie met ge bak aangeboden. Hierna was er weer samenzang, declamatie en solozang en als vanouds een kerstverhaal, deze keer gelezen door mevr. De PreeRiekwel uit Zaamslag. Aan het eind werd aan allen dank gebracht die op welke wijze dan ook aan het slagen van deze avond hadden meegewerkt. Na het zingen van een danklied, door één der leden speciaal voor deze avond gemaakt, sloot de vice-ipresidente mevr. Huisman Veth met dankgebed. Tanker aan de grond De 24.967 ton metende tanker „Texaco Gent", die donderdag als eerste door de nieuwe zeesluizen bij Terneuzen voer, is zondagmid dag bij het uitvaren van de haven van Terneuzen op de Schelde aan de grond gelopen, nadat een tros van een sleepboot was losgeraakt. Een half uur later kwam de tanker weer vlot en kon zijn reis voortzetten. Botsing na slip Toen mevr. G. P. H. M.L. uit Terneuzen zaterdagmiddag om half drie met haar personenauto over de Grenulaan reed, kwam haar wagen in een slip en botste daar door tegen een ter plaatse gepar keerde personenauto van S. de V. uit Terneuzen. Beide auto's liepen zware schade op. Over de kop geslagen Omstreeks middernacht van zaterdag op zondag is de heer P. O. uit Zaamslag op de Zaamslag- seweg te Axel komen te slippen en na over de kop te zijn geslagen in ..een langs de rijweg gelegen sloot terechtgekomen. Met een sleutelbeenfractuur moest O. naar z'n woning worden overge bracht. Dokter Elenbaas uit Zaamslag verleende medische hulp. O.'s auto werd zwaar be schadigd. Botsing Zaterdagmiddag omstreeks 4.00 uur kwam op de kruising West straatOranjestraat een achter uitrijdende Belgische autobus, be stuurd door R. J. uit Nederbrakel, in botsing met een achter hem aankomende personenauto van J. D. J. uit Zaamslag, De schade aan de personenauto was groot, die aan de autobus ge ring. Kerstavond N.C.V.B. De afdeling Axel van de N.C.V.B. vierde donderdagavond het kerstfeest in het jeugdgebouw Kerkdreef. De presidente mevr. HeemskerkOuwens opende de vergadering en las enkele bijbel gedeelten. Het koor zong kerstliederen o.l.v. mevr. de Feiiterla Gasse. De heer F..van Vliet hield een kerstmeditatie. Na de pauze volgde de kerst liturgie van.de N..C-V.B. Muziekvereniging „Hosanna" in het nieuw De chr. fanfare ""Hosanna is reeds geruime tijd bezig met haar aktie voor een nieuw instrumen tarium. Dit was noodzakelijk door de omschakeling van hoge naar lage stemming. Momenteel zijn alle nieuwe instrumenten in het bezit van de muzikanten die on getwijfeld -met vernieuwde vreugde deze instrumenten zullen gaan bespelen. Het is voor het bestuur een hele zorg geweest om het bedrag van ongeveer 10.000 dat hiervoor nodig was bij elkaar te krijgen, maar nu hoewel dit bedrag er nog niet helemaal' is kon tot aanschaf worden overgegaan. Om ook de bewoners van Axel deze nieuwe instrumenten, die door hun financiële steun ziin aangekocht, zo. spoedig mogelijk te tonen, zullen zij als dank voor die steun een. concert aangeboden krijgen in „de Halle" op 30 de cember om 8 uur waar een ieder van harte welkom is. Tevens zul len aan deze avond meewerken de accordeonvereniging Sluiskil, die eveneens onder leiding staat van de heer Witte. Het belooft voor iedere muziek liefhebber een mooie avond te worden met een rijk gevarieerd programma. Huis der gemeente in teken van Kerstmis Zoals velen zullen hebben op gemerkt, brengt de beiaard van IS ROME: Ook in Italië neemt de onrust onder de studenten met de dag toe. Op de foto een beeld van een van de vele botsingen die zich vrijdag tussen politie en stakende studenten voordeden. het Axelse gemeentehuis reeds enige weken kerstliederen ten gehore. Daarnaast heeft tott gemeente bestuur ervoor gezorgd, dat op een zevental punten in Axtl ver lichte kerstbomen zijn opge steld. Tet verhoging van de sfeer van deze dagen, zal tijdens de komende feestdagen een proef worden genomen met de ver lichting van het gemeentehuis door middel van ""schijnwerpers. B. en W. hopen, dat deze proef tenvolle zal slagen en voor her haling vatbaar zal blijken te zijn. Kerstmiddag bejaarden Voor de 12e achtereenvolgen de maal heeft in de Uitkomst de kerstmiddag voor de bejaarden plaatsgevonden. ""De presidente van de V.V.H. mevr. Poisonnier kon een groot aantal bejaarden welkom heten. Hierna werd het woord ge voerd door burgemeester J. Eek hout en de heer M. v. d. Smis sen, maatschappelijk werker van de stichting dienstverlening aan bejaarden, die 'n speciale kerst groet sprak. Vervolgens werd door mevr. Kareis gedeclameerd, een film vertoond door de heer J. Boek hout, een koortje zong enkele liederen en door enkele dames van het V.V.H. werd toet toneel stuk „De Herberg" vertoond. Aan het eind van de middag sprak mevr. Vroonvan Maar- leveld woorden van dank voor hetgeen deze middag was ge bracht voor de bejaarden en meende wederom op een ge slaagde middag te mogen terug- Kerstviering In de recreatiezaal van het dienstencentrum Goedertijt (hiel den de bewoners van dit dien stencentrum een intieme kerst viering. De voorzitster van de stichting dienstverlening opende de avond. De heer v. d. Smissen vertelde een kerstverhaal waarna mevr. Neve uit Oostburg een kerstver telling voorlas geschreven door de heer Schijve uit Oostburg. Tot slot vertoonde de beer Boekhout een film. Door enkele middenstanders waren diverse geschenken gegeven. door Ann Rush 49) „Ik zal doen wat ik kan", be loofde ze. „Ik vond vanmorgen een circu laire bij de post. Er is bij Ferry- een verkoping. Je kent toch die oude plantage wel, die de Howers uit Chicago kochten. Ze kregen er genoeg van en hebben haar verkocht. De nieuwe eigenaars willen het huis door een binnen huisarchitect modern doen in richten. Vanaf vandaag zal het meubilair worden verkocht. Ik zou graag willen dat je ging kij ken en alles kocht wat vroeger in het huis van de McLeods heeft gestaan". „Kopen?" vroeg Eve verbaasd. „Ja, kopen. Wist je niet dat het mijn hobby is om McLeod-meu- belen te verzamelen?" „Maarlieve help, Reed, wat moet ik ervoor betalen en hoe weet ik „Ik wil alles hebben wat ooit in het huis van de McLeods heeft gestaan. Ik zal betalen wat rede lijk is, desnoods ook wat onrede lijk is". Ze bleef verwonderd naar hem kijken. „Goed, ik de)jk dat ik het wel voor je kan doen. Oom Ru- fus zal maar al te graag spreek uur houden en ik kan tegen half elf wel met mijn huisbezoeken klaar zijn". „Zorg dat je niet te laat bent, meisje", drong Reed aan. „Ik wil geen stuk missen". Eve glimlachte. „Ik zou wel eens willen weten wat je in je schild voert, Reed Burnett". Hij pakte zijn stok en liep met haar naar de hal. „Misschien dat je het antwoord wel vindt als je eens etren rustig nadenkt". Ze pakte haar tas op en zei lachend. „Misschien wel. Maar als je erop staat om zelfs de keuken stoelen van de McLeods te heb ben, dan kan ik mijn patiënten vandaag beter overslaan." Ze wilde het huis verlaten maar net toen ze bij de deur was, riep tante Rhody haar terug. Christine Martin was aan de te lefoon. „Mr. Sanders wil met u spre ken, di'. Eve". Eve raakte onmiddellijk in pa niek. „Ik heb werkelijk geen tijd, Chris. Ik moet naar mijn patiën ten toe. Ik Op dat ogenblik kwam Matt zelf tussenbeiden. „Sinds gisteren probeer ik al een reden te Vin den om je op te bellen en dan ben je zo vriendelijk om het mij te doen". „Ikik had je niet over iets persoonlijks willen spreken, Matt.Ze stond op het punt om te zeggen, dat het over de Overby's ging toen het plotseling tot haar doordrong hoe belache lijk 't eigenlijk allemaal was. Gis teren had ze zich in zyn kantoor hysterisch aangesteld omdat hij en haar oom vonden, dat ze bazig en bemoeiziek was en nu wilde ze daarvan al weer direct een be wijs leveren. Ze kon een lachbui nauwelijks onderdrukken maar ze had alle moeite haar stem in bedwang te houden toen ze zei: „Ik weet wel dat je me voor compleet gek zult verslijten, Matt, en dat ben ik ook. Ik ben boven dien bemoeiziek. Waar ik je over wilde spreken, is de crèche bij jullie". „De crèche?" Grotere verba zing had zijn stem niet kunnen uitdrukken. Zoals ze ook Reed had gedaan, vroeg ze nu hem: „Ken je John Overby?" „Nee. Ik geloof het tenminste niet. Hij werkt niet voor ons en „Dat ik een deel van de moei lijkheid. Hij werkt voor niemand. En hij heeft negen kinderen. Vier van voor de oorlog en vijf van daarna". „Nee, dat niet bepaald. Hij zou het waarschijnlijk toch niet vol houden. Ik had meer het oog op de kinderen beneden de school plichtige leeftijd.en trouwens ook op de oudere". Ze vertelde hem over Nellie en Coreen. „Zie je, die meisjes moeten de kans krijgen om iets van hun leven te maken". „Ja, inderdaad". Het was aan Matts stem te horen, dat hij nog steeds geen idee had waartoe dit gesprek moest leiden. „Wil je dat ik die meisjes werk geef?" Eve lachte. „Ik heb je een beet je in de war gemaakt, is het niet? Het was niet mijn bedoeling. Ik zou graag willen dat de drie kleinste kinderen in de crèche konden worden opgenomen. Dan krijgt mrs. Overby haar handen wat meer vrij zodat ze zelf wat meer aan het huishouden kan doen. Er blijft dan in elk geval voor de oudste meisjes wat min der werk over". „O juist". Matt dacht even na. „Dat zou waarschijnlijk wel ge regeld kunnen worden". „Ik heb er nog met niemand van de familie over gesproken. Misschien denkt mrs. Overby wel dat ik een steekneus ben en dan heeft ze nog gelijk ook. Maar er moet toch iets voor die meisjes worden gedaan". „En de meeste mensen hebben niet genoeg inzicht om dat te be grijpen, laat staan, dat ze er iets aan zouden doen. Luister eens, Eve, je holde gisteren al weg eer ik mijn gedachten weer bij el kaar had en lang voordat ik ze in woorden kon uitdrukken. Ik ben een zakenman en het is voor mij altijd een beetje moeilijk om te zeggen wat ik denk. Maar ik moet met je praten. Spoedig". Ze voelde een blos naar haar wangen stijgen. „Ikik weet het niet, Matt. Ik heb me giste ren aangesteld als een hysterische vrouw". Ze hoorde hem hartelijk lachen. „En wat dan nog? Je bent een vrouw. En iedereen heeft het recht om zo nu en dan hysterisch te doen. En al dat geklets over niet met me willen uitgaan, moet maar afgelopen zijn. Wanneer? Vanavond? Morgenavond? De keus is aan jou". „Moet ik werkelijk kiezen?" vroeg ze bijna gedwee. „Ik kom anders elke avond vöor je deur staan, net zo lang tot je meegaat. Tenzij jij de keu ze maakt", zei hij er dreigend bij. „En denk er aan, dat je me een dienst hebt gevraagd." (Wordt vervolgd.) 2 namen om te onthouden. Oprichting Zeeuwse socialistische jeugd Zaterdag 28 december a.s. wordt in café „De Landbouw" te Goes een oprichtingsvergadering gehouden van de afdeling Zee land van de socialistische jeugd. Sprekers zijn Ernst Verhaar en Guus Markman. Het is een beweging van jonge socialisten, die in 1960 werd opge richt; socialistische jongeren die na het wegvallen van de socialis tische jeugdbeweging inzagen dat de jeugd in de strijd voor een betere maatschappij een belang rijke rol moest blijven spelen. De „S. J." bestaat uit jongeren van allerlei overtuigingen. Sommigen zijn lid van een „volwassen" poli tieke organisatie, anderen zijn partijloos. Outwilclcelingsdag voor fruitteelt Op vrijdag 10 januari zal in Goes een ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in Zeeland en West- Brabant worden gehouden. Deze gaat uit van de kring Zeeland der N.F.O. en de drie central-» land bouworganisaties. 's Morgens is er een beurs van machines en anderë benodigdheden voor het tuinbouw bedrijf en 's middags is er in „De Prins van Oranje" te Goes een bij eenkomst waar zal worden gespro ken over de moeiliike situatie in de fruitteelt. SDrekers zijn de heren ir. G. S. Roosje, direkteur van het proefstation voor de fruit teelt in de volle grond te Wilhel- minadorp en ir. J. Prins, voorzit ter van de Zeeuwse landbouw- maatschappij. Verder zal er een fo rum zijn waaraan vragen kunnen worden gesteld. Kerstviering De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de Bond van Plattelandsvrouwen hield m zaal Wijffels de jaarlijkse kerst- middag. Na de opening door voorzitster mevr. v. d. WeeleMinderhoud uit Oostburg volgde samenzang. Het hoogtepunt van deze mid dag was het optreden van de voordrachtkunstenares mevr. I. de JongWierda met „A Christ mas Carol" van Charles Dickens. Kerstviering De Nederlandse Katholieke Invalidenbond afd. Zeeland hield in het parochiehuis te St. Jan steen een kerstviering. Uit de ge hele streek waren vele leden ge komen om deze middag mee te maken. Allereerst werd een Eucharis tieviering gehouden doop pastoor P. v. Leeuwe. Voor het ontspan ningsgedeelte zorgden de toneel vereniging St. Jan ter Steene met het Vlaamse blijspel „De Filosoof vait Hagem". Het treinongeluk dat zich zon dagavond ten zuiden van de Hon gaarse hoofdstad Boedapest heeft voorgedaan, heeft volgens voor lopige gegevens van de Hongaarse spoorwegen het leven gekost aan 33 personen, terwijl 57 mensen ge wond werden. Het reddingswerk ls de hele nacht voortgezet, ondanks de dikke mist op de plaats van de ramp. Het ongeluk ontstond toen een passagierstrein tussen de stations Mende en Tapiosuely, ongeveer 30 km ten oosten van Boedapest, in volle vaart op elkaar botsten. Volgens berichten in de Hon gaarse kranten zijn vele kinderen het slachtoffer geworden. Zij zaten in de eerste wagon van de passa gierstrein, die letterlijk overreden werd door de lokomotlef van de goederentrein. Alle artsen, chirurgen en ver plegend personeel uit Boedapest werden zondagavond ingeschakeld bij 't reddines- en hulpverlenings- werk. Een 20-tal Ziekenauto's en enige autobussen onderhielden een pendeldienst tussen de plaats van de ramp en de ziekenhuizen. Veronderstellingen als zou de koninklijke marechaussee finan cieel op niet verantwoorde wijze zijn „geknepen" zijh niet juist, al dus heeft de minister van defensie in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid T. Walburg (a.r.) verklaard. Op het gebied van de materiële uitrusting doen zich geen onaan vaardbare toestanden voor. De huisvesting heeft de laatste jaren extra-aandacht gekregen. De lege ring van de brigades in Terneuzen, Apeldoorn, Brunssum, Deelen, Den Haag, Groesbeek, Hengelo, Hoek van Holland, en Schalkhaar ls of wordt verbeterd. Het verbond voor veilig ver keer heeft besloten de vuistregel „1 op I en niet meer dan 4" (één borrel per uur en niet meer dan vier in totaal), die was gekoppeld aan de kort geleden gestarte actie „Glaasje op? Laat je rijden," voorlopig in te trekken. Ook de nieuwe TV-spot 'zal niet langer worden gebruikt. Daarvoor in de plaats komt het filmpje, dat vorig jaar deze actie begeleidde. Eén en ander is het gevolg van de vele reacties, die het verbond heeft ge kregen na introductie van de nieuwe actie. De penningmeester van het hoofdbestuur van het verbond, de heerN. M. A. ter Wolbeek, zei, dat de reacties zowel uit eigen orga nisatie als van daar buiten afkom stig waren. „Vooral drankbestrij- dingsorganisaties hebben veel re acties ontketend", aldus de heer Ter Wolbeek, die nog eens bena drukte, dat de vuistregel nooit alle gevallen kan dekken. Hij ver klaarde, dat het verbond mis schien wat te vroeg is geweest met deze vuistregel. „Wellicht lukt het volgend jaar beter en gaat de nieuwe leuze er dan in als koek", aldus de heer Ter Wol beek. Het verbond voor veilig ver keer heeft de laatste jaren in zjjn acties met de slogan „Glaasje op; laat je rijden" geprobeerde de ge motoriseerde weggebruiker te weerhouden „onder invloed" ach ter het stuur plaats te nemen. Deze slogan riep echter de vraag op naar de concrete betekenis van het „onder invloed" zijn of het „Glaasje op" hebben. Zodoende introduceerde het verbond, teza men met prof.-dr. W. Buikhuise"'. de vuistregel, die alvast voorn ;t moest lopen op de komende wet telijke bloedalooholgrens.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2