Volmaakte lancering van de Apollo-8 wenst U prettige feestdagen Eerste mensen op weg naar de maan CAPE KENNEDY IN DE GREEP VAN „MAANKOORTS" van de maan F'! reis begon Inferno van vuur Flegmatieke Einstein-theorie lunar psorrifeerd Verrassing Televisie- uitzending KERSTBOODSCHAP VAN PAUS PAULUS Protesteren is mode geworden. HET WEER Maandag 23/Dinsdag 24 december 1968 25e Jaargang No. 5887 Beschaving bedreigd Redder nodig Mijnongeluk in Zuid-Afrika Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HooHredaeteur P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na een volmaakte lancering, precies op het vastgestelde tijdstip, Is zaterdag de Apollo-8 van Kaap Kennedy gelanceerd met de drie ruim tevaarders Borman, Lovell en Anders aan boord. Om negen minuten voor twee Nederlandse tijd verhief de Satumus-5-raket zich van het lanceerplatform. Twee minuten en 33 seconden later werd de eerste trap afgeworpeiV en de tweede trap in werking gesteld. Deze werkte zes minuten en zeven seconden, waarna de derde trap tot ontbranding kwam. Deze derde trap onderging daarmee zijn „luchtdoop". Dit in strument was nog niet eerder bij lanceringen gebruikt. Vier seconden vóór het vastge stelde tijdstip was de voorlopige parkeerbaan rond de aarde be reikt. De snelheid was toen 28.000 km per uur. Deze parkeerbaan be vindt zich bijna precies op de be rekende hoogte van 191 kim boven het aardoppervlak. De ruimtereis begon met de ge weldige ontbranding van de moto ren van de eerste trap, die in totaal 180 miljoen paardekracbt leveren. De eerste fase van de reis naar de maan, die zes dagen zal duren, was perfect verlopen. 'De mannen aan boord zijn de eerste mensen die aan een werke- li'k" ruimtereis begonnen die ben verder van dè aarde afbrengt dan ooit een ruimtevaarder heeft ge reisd. Büift alles zo goed verlopen a's tot mi toe, dan zien zij als eerste ménsen oo de avond vöör Kerstmis de achterkant van de mean en de aarde zoals denkbeel- d'"'» maanbewoners die zouden zien. F ven nadat de Apollo-combinatie in de parkeerbaan terecht was ge komen, verklaarde de NASA dat de verbindingen uitstekend -werk ten De Anollo-8 draaide rond de aarde in een elliptische baan die varieerde van 183 tot 191 km hoogte, praktisch precies volgens bet vluchtoian. Deze baan werd II minuten en 32 seconden na de lan cering bereikt. Tijdens de twee omwentelingen rond de aarde zijn alle instrumenten nog eens nauw keurig nagegaan, voordat werd be sloten koers naar de maan te zet ten. Toen begon de meest fantasti sche reis uit de geschiedenis. De ruimtevaarders stelden om 16.51 uur Ned. tiid de motor van de der de trao opnieuw in werking om de snrong naar de maan te onder nemer». De motor brandde volgens pian 5 minuten en 12 seconden, waardoor de snelheid werd opge voerd tot meer dan 39 000 km per uur, voldoende om zich te ontruk ken aan de aardse zwaartekracht. De derde trap van de Saturnus-5 werd daarna afgeworpen. Deze ziet men nooit weer. Zit komt in een baan om de zon terecht. Kaap Kennedy was zaterdag ochtend door de „maankoorts" ge grepen. Al vroeg hadden zich een kwart miljoen toeschouwers op het strand van Florida verzameld. Op het terrein zelf waren zesdui zend genodigden aangekomen, waaronder honderden regerings functionarissen, senatoren en con gresleden. Senator Edward Kenne dy zal ongetwijfeld aan zijn broer John hebben gedacht, die als pre sident de stoot had gegeven tot de Amerikaanse ruimtevaart naar de maan. Bij een van de bezoekers moet de lancering de meeste emo ties hebben gewekt, de echtgenote van Virgil I. Grissom, Betty. Grissom was bij hét korps ruimtevaarders gegaan omdat hij naar de maan wilde reizem Hij verbrandde vorig Jaar januari in een Apollo-eabtae op de grond. Betty Grissom zag de Apolio-8 vertrekken. Zij was met haar twee zoons aanwezig. Ook Charles Lindberg, de eerste man die alleen over de Atlantische Oceaan vloog In 1927, was onder de toeschouwers. Precies op tijd vertrokken de reizigers naar de maan, nagestaard door en vergezeld van de goede mmw van de aanwezigen en van miljoenen televisiekijkers over de hele wereld. De machtige motoren van de eerste trap van de Satur nus-5 kwamen tot ontbranding. De aarde beefde. Vijf kilometer ver derop, in het perscentrum, trilden de schrijfmachines onder de vin gers van de journalisten. Uit een vuile wolk van uitgesto ten gassen maakte het gevaarte zich langzaam los van het „maan- vliegveld", lanceerplaats 39 op Kaap Kennedy. In de heldere lucht, beschenen door de prille ochtend zon, verhief de Saturnus-5, 3100 ton zwaar en 110 meter hoog, zich brullend steeds sneller uit het in ferno van vuur, dat veroorzaakt werd door de 2.055.400 liters vloeibare brandstof. later was de eerste trap uitgebrand en werd deze afgeworpen. Zij kwam 665 km ten oosten van Kaap Kennedy in de oceaan terecht, waaruit zij later weer werd opge vist. Het ruimtevaartuig had een snelheid van 9500 km per uur be haald, toen de imotor van de twee de trap ontbrandde. Deze voerde de snelheid op tot 22.000 km. De derde trap bracht elf en een halve minuut na de lancering de Apollo- 8 in de parkeerbaan op 191 km hoogte rond de aarde. De tweede trap kwam 4070 km verder in de oceaan neer. Intussen had een lid van de NASA gemeld dat alles „fantas tisch" verliep en dat de verbinding met de ruimtevaarders uitstekend was. Commandant Frank Borman meldde flegmatiek dat de lance ring verliep als „een aangenaam wandelingetje". Zijn stem was helder en kwam duidelijk door. De conversatie bestond uit het uitwis, selen van een stroom gegevens en cijfers tussen de grondstations en de ruimtevaarders. Deze moesten nagaan of alles goed werkte. fruitsap, gebruikt. Zij hadden toen hun zware rulmtepakken uitge trokken en zaten in hun veel lich tere vliegeroveralls. Na de koers wijziging ging Frank Borman als eerste slapen. Twee minuten en 32 seconden Toen dat het geval was, kregen zii om 16 minuten over vier Ned. tijd opdracht de motor te ontster ker. voor de sprong naar de maan. Na grondige inspectie bleek alles goed te zijn. Van het grondstation werd geseind „You are go for translunar injection". De mens had de aarde verlaten om voor de eerste maal onze „trouwe wachter" van dichtbij te gaan waarnemen en haar de raad selen fe ontrukken, die zij sinds onheugliike tijden verborgen heeft gehouden. President Johnson wenste de drie astronauten gëluk niet het „schitterende begin" van hun reis «n verklaarde vol vertrouwen te zijn wat de uitslag van hun missie betreft Noordstraat 107 Tel. 01150-4295 TERNEUZEN Om 0.51 uur zondagochtend vroeg heeft de bemanning van de Apollo-8 de hoofdboordmotor 2,4 seconde laten werken om de koers naar de maan te corrigeren. De motor werkte perfect. Toen deze eerste van een reeks kleine koerscorrecties, die op het program stonden, werd uitgevoerd, bevond de ruimtecabine zich op 100.000 km van de aarde. Alles was wel aan boord. Twee uur tevoren hadden de drie ruimtevaarders hun eerste maaltiid, bestaande uit ham, vanillegebak, perziken en grape- Men was aanvankelijk niet van plan geweest de hoofdmotor voor deze eerste correctie te gebruiken, maar een kleinere straalmotor voor het bijsturen. Tenslotte be sloot men de hoofdboordmotor te gebruiken om deze te beproe ven. Een kritieke situatie ontstond bij de afstoting van de derde trap van de Saturnus-raket. Deze trap ver wijderde zich namelijk niet ver genoeg van het ruimteschip en Apollo-eommandant Borman voel de zich niet behaaglijk op slechts geringe afstand van de derde trap. Door een stuurmanoeuvre werd de afstand vergroot. Volgens de ruimtevaartdeskun dige Wemher von Braun zijn de wetten van Einstein van toepas sing in die zin dat, wanneer een ruimteschip zijn snelheid vergroot er aardetijd „besnaard" wordt. Voor de Apollo-vlucht naar de maan betekent dit, dat de drie astronauten ongeveer een seconde korter onderweg zijn dan de uur werken op aarde aangeven. Theo retisch gesproken zou krachtens Einsteins theorie bij een ruimte reis met de snelheid van het licht de aardse tijd nagenoeg stil moe ten blijven staan. De Apollo-8 js al ver gevorderd op zijn fantastische reis naar de maan en zowel de drie astronau ten als de ruimtevaartdeskundigen zijn tevreden over het verloop van de vlucht. Naast de stroom van technische informatie tussen het ruimteschip en de aarde was de conversatie tussen de ruimtevaarders en het controlestation niet erg levendig. Zaterdagavond zorgde Lovell voor een verr? door te ver klaren dat het nMispansel rond de maan niet diep-zwart is. zoals werd aangenomen, maar dat de maan door een bleek-blauw schijn sel omgeven was, net als de aarde. Hij hield echter rekening met de mogelijkheid dat dit schijnsel het gevolg was van lichtbreking op de optische instrumenten van het ruimteschip. De bemanning heeft zaterdag door het ontsteken van de hoofd raketmotor zo'n nauwkeurige koerscorrectie uitgevoerd, dat een voor zondag op het programma staande koerscorrectie achter wege kon worden gelaten. MEDEDELING In verband met het Kerst feest zal ons eerstvolgend nummer a.s. VRIJDAG MORGEN verschijnen. Redaktie „DE VRIJE ZEEUW" De schip bemanning van het ruimte- heeft op meer dan 200.000 kilometer van de aarde de eerste rechtstreekse televisieuitzending uit de cabine verzorgd. De uitzen ding duurde van 21.00 tot 21.15 uur (Ned. tijd) toen de Apollo zich op 222.000 kilometer van het ver trekpunt bevond. Aanvankelijk leken er problemen met de beeldverbinding te bestaan, maar na drie tot vier minuten trad een verbetering in en kon men duidelijk het interieur van de ca bine en de drie bemanningsleden zien. De beeldkwaliteit was even goed als de rechtstreekse uitzendingen uit de Apollo-7, hoewel de afstand vele malen groter was. Na een poging de aarde in beeld te nemen het televisiescherm toonde slechts een lichte vlek in het midden van het beeld kwa men prima beelden over van James Lovell aan het werk en van Wil liam Anders, terwijl hij door de cabine zweefde. Dit komt van on geveer halverwege tussen maan en aarde, zei gezagvoerder Frank Borman. De astronauten hadden volgens hem een moo! gezicht op de aarde en hij vond het jammer dat hij daar geen goede beelden van kon laten zien. „We voelen ons goed", zo zei hij nog. Aan het eind van de uitzending legde Borman uit dat de beman ning het ruimteschip langzaam om de lengte-as moest laten draaien om te voorkomen dat een bepaalde zijde van de Apollo-8 té" lang aan de zonne-hitte werd blootgesteld. De bemanning van de Apollo-8 bevond zich zondagavond kort voor middernacht op 243.000 kilo meter van de aarde. Viifeendertig uur na het vertrek van Kaap Ken nedy moesten nog ongeveer 116.000 kilometer naar de maan worden afgelegd. KAAP KENNEDY: De astronau ten Frank Borman, James Lovell en William Anders (van voor naar achter) in volledige ruimte uitrusting, op weg'naar de Apol- locabine. De Saturnus-raket met de Apol lo-8 cabine in de top, vlak na de succesvolle lancering. In een kerstboodschap heeft paus Paulus de mensheid ge waarschuwd voor het vernietigen van de traditionele moraal en de culturele waarden. Op die ma nier kan geen betere wereld wor den geschapen. Protesteren is mode geworden en ontaardt ge makkelijk in rebellie, geweld en anarchie. Men zoekt het bestaande te vernietigen in de ijdele hoop dat het nieuwe vooruitgang zal be tekenen. Maar die vooruitgang schept gevaren, die het bestaan van de mensheid bedreigen, Het gaat om krachten die techniek en wetenschap niet in de hand schij nen te hebben. Men bouwt niet meer op ge loof, cultuur en gevestigde instel lingen, maar stelt zijn hoop op materiële welvaart en menselijk kunnen. Toch is het ontbreken van de ware vrede het gevolg van menselijke zwakheden en tekort komingen. Op de valse hoop volgt de angst. De mens ziet zich ge vangen in een economisch en so ciaal systeem, dat hem tot een machine maakt. Het machtige produktie-apparaat zorgt voor een maatschappij, die overvloeit van stoffelijke goederen, maar verstoken is van hoge idealen en doof voor het geweeklaag van de armen, aldus de paus. Wij zien met ontsteltenis dat veel gezonde en eerlijke burgers, ja zelfs verstandige en bedacht zame leraren en eerbiedwaardige 'bestuurders niet de kracht kun nen vinden om de beschaving te verdedigen, die door enorme of fers is verkregen en om de maat schappij en vooral de komende generaties te behoeden voor de gevolgen van de stoffelijke en morele vernietiging. Met leed wezen zien wij ook, dat als reme die tegen de werkelijke of ver wachte wanorde dikwijls geweld dadige onderdrukking van de vrijheid en de burgerrechten wordt toegepast en de dringende noden van de armen niet worden erkend. Literatuur, toneel, de kunsten en het filosofische denken getui gen als nooit tevoren van de on toereikendheid van de mens, zijn geestelijke zwakte, zinnelijkheid, morele huichelarij, plichtsver zaking, toenemende wreedheid en wankelmoedigheid. Inzicht in deze wanhopige toe stand moet volgens de paus bij de mens de behoefte aan redding doen ontstaan. „Dat kan niet op eigen kracht alleen. Er is een redder nodig en dat is Jezus Christus. Op Zijn belofte is onze hoop gevestigd. De christelijkheid schenkt hoop en leven, niet al leen op religieus en bovennatuur lijk gebed, maar ook in de wereld. De christelijkheid leeft in de fei ten die Christus onder ons be werkstelligt: de onschuld van de kinderen, de smart van de zie ken, de liefde in de gezinnen, de edelmoedigheid der jongeren, het geduld van de' armen, de ver moeidheid van de arbeiders die naar meer gerechtigheid verlan gen, de vrijgevigheid van de goe den en het gebed in de geloofs gemeenschappen". Evenals vorige Jaren zal het bekende NIEUWJAARS- NUMMER op maandagavond 30 december verschijnen. Indien U weer van de gelegenheid gebruik wilt maken om uw clientele en bekenden Uw gelukwens bij de jaarwisseling aan te bieden, dan verzoeken wij U uw voornemen hiertoe tot uiterlijk ZATERDAG 28 DECEMBER kenbaar te maken. Administratie „DE VRIJE ZEEUW" Twee Afrikaanse mijnwerkers zijn omgekomen en 50 werden ge wond bij een steenstorting in een goudmijn op 72 km ten westen van Johannesburg, zo heeft een woordvoerder van de Engels- Amerikaanse maatschappij mee gedeeld. Er is een aktie onder nomen om drie opgesloten mijn werkers te redden. NOORDWESTELIJKE WIND Tijdens het weekeinde trok het centrum van een stormdepressie met een minimum waarde van 960 mbar van de oceaan dicht langs d° Britse eilanden naar het noord westen. Het bijbehorend fronten systeem bracht ons zondagochtend regen terwijl een krachtige tot stormachtige wind zachtere lucht aanvoerde welke de vorst geheel verdreef. Vanmorgen was de vorstgrens teruggedrongen tot de omgeving van Wenen-Warschau-Stockholm- Oslo. Na de frontpassage is ons land in meer onstabiele lucht gekomen waarin naast buien ook opklarin gen voorkomen. Onder invloed van een uit het westen naderende rug van hoge druk welke nog in betekenis toe neemt ruimt de wind naar het noordwesten en neemt geleidelijk af. De temperaturen zullen iets lager worden. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandag- tot dins dagavond Opklaringen Opklaringen maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, aan de kust af en toe nog krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG 24 DECEMBER v.m. n.m, Breskens 4.57 5.26 Terneuzen 5.33 6.02 Hansweert 6.07 6.36 Walsoorden 6.16 6.45 WOENSDAG 25 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 5.43 6.19 6.53 7.02 n.m. 6.21 6.57 7.31 7.40 DONDERDAG 26 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.38 7.14 7.53 7.57 n.m. 7.18 7.54 8.33 8.37 VRIJDAG 27 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.36 8 12 8.51 8.55 n.m. 8.22 9.58 9 37 9.41 ZON MAAN op onder op onder Dec. 24 8.47 16.32 12.06 22.42 25 8.47 16 33 1217 26 8.48 16.34 12.21 0.02 27 8.48 16.34 12.37 1.18

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1