TIPS VOOR DE GRIEPTIJD By witte 3>Cerat koort witte kleding die niet dicht voor een raam behoeven te staan 2S?erdag 21 december 1868 DE VRIJE ZEEUW Pagina? Zorg er voor, dat u met een sterk lichaam de grieptijd ingaat. Eet veel vitaminenrijke groenten en fruit (vooral sinaasappelen en ci troenen) en drink dagelijks enkele bekers melk, melkchocolade of pap. Gebruik rozenbotteljam op de boterham. Bezoek geen vergaderingen of andere bijeenkomsten in een plaats waar reeds veel mensen aan griep lijden. Met wat kinine kunt u wel een koortsaanval verzachten, maar geen griep uitbannen. Loop dus niet door „op kinine", want dan sloopt u uw krachten en vermin dert u uw uithoudingsvermogen. Bovendien besmet u alle personen in uw omgeving. Verenigingen en organisaties die ook in andere maanden de zelfde activiteiten kunnen ontplooien, doen er verstandig aan in deze griepperiode géén bijeenkomsten te organiseren. Grieppatiënten die de koortsaan val achter de rug hebben, voelen zich al heel gauw weer „kiplek ker". Zij moeten goed beseffen, dat de ziekte dan nog niet voor bij is en mogen dan nog niet in contact komen met gezonden. Blijf binnen zo lang de huisarts dat voorschrijft, ontvang geen zieken bezoek. Gebruik de geneesmiddelen die de huisarts aan de éérste griep- patiënt in een gezin voorschreef, niet automatisch voor andere pa tiënten. Het zou best kunnen zijn, dat zij aan een heel andere ziekte lijden. Neem wel terstond de tem peratuur op en herhaal dit om de drie uur. Parijs heeft het overigens al lang aangevoeld, we krijgen een witte Kerst, en decreteerde wit en zwart voor een harmonisch kerstgeheel. U zult uw kalkoen en uw compote, uw reerug of uw rollade in een zwart-witte japon moeten verorberen; tenminste, als u een volgzaam onderdaan van 't modegouvernement bent. Wanneer U wit 'eigenlijk wat tè wit vindt, dan bent u toch modern in een japon van eert bedrukte stof uit syn thetische vezels, bijvoorbeeld draion, waar u met een gerust hart rode wijn op kunt morsen, want vlekken vliegen eruit. En als u zwart onverbiddelijk het „einde" vindt? Van ons mag het, en bovendien is ér in die kleur genoeg keus te maken: in kant, en zoals op bijgaande foto ip geplisseerde voile. Sterk kamerplanten Antonelli speelt graag met glinsterkralen als garnering of met olifantjes als ornament-aan ceintuurs, zoals hier, of langs de zijkant van kousen of in rijtjes boven elkaar toegepast. Een ceintuur van zilveren kettinkjes en ivoren olifantjes tooit de hoge taille van de enkelvrfje avondjapon die zij maakte in de soepele, elegante stijl der dertiger jarert. De ceintuur is de enige garnering, geen andere sieraden wor den verder gedragen. Speciaal de Italiaanse mode-ontwerpers hebben aandacht besteed aan de lange japonnen om in te dineren of naar de schouwburg te gaan. Een erg geliefd materiaal voor deze japonnen is jersey, omdat ook in Italië na een warme dag, de avond wel eens koel kan zijn. De modellen van dergelijke japonnen zijn meestal geraffineerd eenvoudig, zoals ook het model van deze lange japon, gemaakt van een dacron bouclé jersey, een zeer soepel materiaal, geweven in een visgraat dessin in nougat- bruin op een zandkleurig fond. De lange mouwen hebben brede manchetten, die met twee bolle knoopjes sluiten, de hals is V-vormig uitgesneden en middenvoor heeft de rok een niet ingestreken, diepe plooi, die het juiste allure verleent. Een lange japon voor bijzonder feestelijke gelegenheden, maar ook uiter mate geschikt voor een feestelijk etentje of cocktail, of om zo maar ge zellig 's avonds thuis aan te hebben. Voor de avond brengen de Italiaanse modekoningen ook pathetische ge waden met een ovérdaad aan brokaatborduursels, zijden crêpe, pellerine- mantels met randen vossebont over organza avondjurken, die lange, nauw sluitende mouwen en diepe V-hals décolletés hebben, ondeugende cocktail jurkjes van doorzichtige organza, modellen van satijn met struisveren en andere luisterrijke avondtoiletten. 's Avonds kan een vrouw tegenwoordig ook verschijnen in een lange, op zienbarende pantalon van zware, zwarte crèpe-jersey met naar onderen toe fijder uitlopende pijpen, met daarbij een losvallend jakje, geheel overdekt met glimmende plastic plakkaatjes in zwart en wit. Zulke „plastics" zijn enigs zins rammelend aan elkaar bevestigd, zodat niet alleen door het zien van deze creatie menig hoofd nog eens een keertje zal worden omgedraaid, want zelfs in het donker blijft men er niet onopgemerkt mee. Irene Galitzine ontwierp dit zeer aparte toilet, geïnspireerd op de zee meermin uit sprookjes, waarvan de bloes bovendien nog als grapje één zwarte en één witte schouderband heeft. Laaggehakte zwarte pumps met brede neus werden er bij gekozen en verder vraagt dit toiletje duidelijk het bollende kapsel met ponnie, dat er door Franco di' Femme Sistina bij werd ontworpen. Bovendien worden er weinig sieraden bij gedragen. Een opzienbarende creatie die niet bij elke persoonlijkheid zal passen maar wie van zeer apart houdt zal zich er wel in thuis voelen. BETTY TEELING. i U kunt wel het lichaam beginnen te harden, door u bij het baden eens afwisselend te besproeien met koeler en warmer water dan u gewend bent. Draai tijdens deze douchebeurt de warmwaterkraan telkens even iets meer dicht en dan weer op. Droog u daarna met een grote handdoek flink ruig af. Een luxueuse combinatie van vossebont en nerts, het ge volg van samenwerking tussen Vernier's Modes, die voor het nertshoedje zorgden en Renee's Bont N.V. die de mantel van vos sebont ontwierp. Het geheel een warme combinatie men zal er evenwel ook warmpjes moeten bijzitten om hem aan te kunnen schaffen De wintertijd is een moeilijke tijd voor de kamerplanten en daarmee ook voor de huisvrouw, die gesteld is op goed verzorgde planten. Gelukkig hoeven niet alle kamerplanten precies voor een raam te staan en elke dag water te hebben. £r zijn ook sterkere exemplaren. Twee soorten onder deze sterke kamerbewoners spreken het meest tot ons en wel de pteris crttica en de alba lineata; echter een geheel ander beeld geeft ons de wortelloofvaren, die tot een trotse plant kan uitgroeien met sierlijk gebogen bladveren, die ons 't meest aan de btkende bosvarens doet denken. Hoewel deze soort niet zo sterk is als de eerstgenoemde, vol doet zij toch zeer goed in de huiska mer. VOOR DE KOUDE HOEK met binnenkamers de bioemenspuit er eens op te zetten. In het najaar en in de wintermaan den moeten we voorkomen, dat deze planten begoten worden met koud wa ter, de temperatuur moet minstens gelijk zijn aan de kamertemperatuur. Door behandeling met te koud en te veel water gaan vele varens te gron de, daarom is het aan te bevelen niet te gieten als de aarde nog donker ge kleurd is of vochtig aanvoelt, want dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de wortels ziek worden. Moeten de vu rens in een warm gestookte kamer overwinteren, plaats dan een bak,e water op de kachel of wat bakjes water aan de verwarmingsinstallatie. Ook kunt u de plant op een omgekeerd schoteltje plaatsen, dat in een bakje water staat. Daardoor ontstaat even eens de nodige verdamping, waaraan de plant een grote behoefte heeft. U dient er echter wel voor te zorgen- dat de pot het water niet aanraakt; het is dus slechts om de verdamping te doen. VERPOTTEN Als het voorjaar en de zomer nade ren, komt de tijd dat de planten weer gaan groeien. We zorgen er dan na tuurlijk voor, dat we eens in de 14 dagen wat kunstmest geven, waarmee wij in het najaar gestopt hebben. Het geven van kunstmest mag echter niet plaats hebben vóór april. Verpotten is meesta' niet nodig voor eens in de twee jaar en dient te ge beuren vóór het groeien begint. Va rens worden niet met de gehele pot- kluit verplant, maar de oude aarde moet terdege van de wortels afge schud worden; te lange wortels wor den dan tegelijk wat ingekort. Gewone tuinaarde is niet de beste grond voor varens. Nadat we onderin de pot een scherf geplaatst hebben, nemen we een grondmengsel van 3 delen bladaarde, 2 delen mestgrond, een deel bosgrond, een mengsel dat de bloemist het beste voor u kan klaarmaken. Het mengsel mag niet te vast worden aangedrukt. Het plaatsen na dit werkje in een wat hogere tem peratuur direct na het verpotten tot de nieuwe groei zichtbaar is, is zeer ge wenst. Varens zijn echte schaduwplanten en het is om deze reden, dat wij ze in onze huiskamer niet in de zon plaatsen. Hoewel de morgenzon niet veel kwaad kan aanrichten, is over het algemeen een plaatsje op het noorden, noordoosten of noordwes ten toch wel het beste. De meeste varens komen uit een plaats waar een vochtige warmte neerst, maar de wortelloofvaren is zelfs op dit punt niet zo veeleisend. Nu is het wel zo, dat een tochtige plaats of wat grote temperatuur schommelingen er de oorzaak van zijn, dat deze varens hun uiterlijk schoon gedeeltelijk verliezen. Spe ciaal varens zijn gevoelig voor grote warmte, veroorzaakt door gas- en pe- troleumverwarming, waardoor zij min of meer bruine randen aan de blade ren zullen kunnen krijgen. EEN MALS BUITJE J Mijd drukke bussen en treinen als u zich op andere wijze kunt ver plaatsen in de griepperiode. Als u niet gewend bent met open raam te slapen, zet dan niet de ramen open om een frisse atmos feer in huis te krijgen. U vat dan L juist kou. Een varen zal het op prijs stellen, als het weer het toelaat en de gelegen heid er voor is, eens buiten geplaatst te worden tijdens een mals regenbui tje. Maar het moet natuurlijk niet te koud zijn, anders kunnen we volstaan

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7