PROVINCIAAL NIEUWS De veilige manier van sparen x J^oStS!4' Rijkspostspaarbank altijd safe! Nu ook VUURWERK WeekeuMinstea Pagina 3 Tertieuzen Hulst Overslag Sluis IJzendijke Sporthandel Van der Sneppen Verpleegkosten in veel Utrechtse bejaardentehuizen te hoog AGENDA - Zaterdag 21 december 1988 DE VRIJENEEDW Commissaris der koningin bezoekt Philippine en Breskens De commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, zal op woens dag 15 januari a.s. officiële bezoe ken brengen aan de gemeenten Philippine en Breskens. Het bezoek aan Philippine be gint om 9.45 uur, dat aan Breskens om 14.30 uur. Direct na aankomst zal de commissaris audiëntie ver lenen aan ingezetenen der ge meenten, die zich daartoe bij de burgemeester hebben aangemeld. Daarna zullen besprekingen wor den gehouden met de colleges van burgemeester en wethouders of met de gemeenteraden. 24 Zeeuwen naar doopplechtigheid van prins Johan Friso De doopplechtigheid van prins Johan Friso op 28 december in de Domkerk te Utrecht zal door 24 Zeeuwen worden bijgewoond. De personen aan wie een uitnodiging is gezonden, zijn: C. N. F. van Sas, burgemeester van Wemeldinge (met echtgeno te); Dr. P. K. van Daalen te Middel burg, voorzitter sub-commissie voor beeldende kunsten van de Zeeuwse culturele raad; Zuster H. Zuienveld te Middelburg, voormalig diacones; Zuster A. H. van der Heide te Middelburg, verpleegster in alg. dienst en districtverpleegster voor de kinderhygiëne (Oranje- Groene Kruis); J. Overduin te Middelburg, hoofd mythyl- en sanatoriumschool van het zeehospitium Zonne veld (met echtgenote): mei. J. M. Stolk te Middelburg, directrice industrie- en huis houdschool; J. J. Rosseel te Aardenburg, pre sident-kerkvoogd, raadslid, gids Sint Baafskerk (met echtgeno te); Zuster I. A. J. Fassaert te Terneu- zen, districtsverpleegster Zeeuwse stichting voor rheuma- bestrijding; mei. A. D. van Damme te I.Tzen- diike, lerares aan de huishoud school Maria Ancilla; mevr. H. J. Sielingde Bruin te Tholen, presidente bond van plattelandsvrouw afd. Tholen: mevr. J. J. Veenendaal te Tholen. secretaresse van de bond van plattelandsvrouw afd. Tholen (met echtgenoot); W. B. van Leeuwen te Zierikzee, hoofd ooenbare school voor in dividueel onderwiis op Schou- wen-Duiveland „Beatrixsehool" en voorbeen hoofd van de ScMu- persschool te Terneuzen (met echtgenote); A. C. van Strien te Anna-.Tacoba- poldér, secretaris Zeeuwse CBTB, gewesteliike afd. St. Phi- linsland (met echtgenote!; 3. Glerum te Yerseke. hoofd open bare school (met echtgenote): mevr. I. H. van Oeveren—d= Rijke te Kortgene, oud-oresidente bond van plattelandsvrouwen, afd. Zeeland (met echtgenoot); brouder Arthur Geerts te Hulst, hoofd jongensschool B.L.O. De commissaris der koningin mr. .1. van Aartsen, zal met zijn echtgenote, mevr. C. van Aartsen Stap, eveneens bij de plechtig' heid aanwezig zijn. Horlogerie Dinsemanse is bij de tijd Het zijn niet alleen de klokken en horloges die de indruk geven dat de heer Dingemanse (horlo- ger-juwelier) aan de Axelsestraat een man is waarvan men kan zeg gen, dat hij „bij de tijd" is. Dit wordt nog sterker geaccentueerd door de uitbreiding die hij aan zijn zaak heeft gegeven. De opening die vrijdag plaats vond, toont dat het kleine pand waarin hij tien jaar geleden be gon, al lang vergeten is. Door het "belendende woonhuis bij ziin zaak te voegen beschikt de beer Dinge manse nu over het dubbele (100 m2l verkoopruimte, waarin de be zoeker alles vindt wat hij kan wensen. Dat heeft hij trouwens al kunnen zien aan de vijf ruime etalages, die een uitstekende in druk van de zaak geven. Een eta lage voor optiek, de volgende voor horloges en de derde voor goud, de vierde (binnenkort) ver lovingsringen en tenslotte de af deling plate, waarvoor ruimte wordt gecreëerd en dus cultuur- corner wordt genoemd. Op deze wijze kan men onmid dellijk de officiële dealer kennen, omdat dit een kenmerk is dat men door geheel Nederland aantreft. Nieuw zijn de artikelen in oud-tin, staal, plate en zilver en trots is de heer Dingemanse op het feit dat men bij hem ook de „groei-bril- jant" kan kopen. Men koopt een briljanten ring voor een bepaald bedrag. Een jaar later b.v. betaalt men een bedrag bjj, geeft de ring terug en krijgt daarvoor een nieuwe, gelijk aan de waarde van de beide bedragen tezamen. Het nieuwe iterieur is smaak vol. De ruimte is groot genoeg om aan een tafel te gaan zitten en zijn keuze te maken zonder te storen of gestoord te worden. Hoewel deze zaak reeds in de oude gedaante opviel door de ver zorgdheid, kan met recht worden gezegd dat hij nu werkelijk opvalt in Terneuzen. Meubelzaak Naeye-Faas geopend Nog geen jaar na de brand die op 9 januari 1968 een gedeelte van de Noordstraat teisterde en de meubelzaak Naeye-Faas volledig verwoestte, heeft burgemeester Aschoff in gezelschap van wet houder De Vos, de heren Tiron en W. Blok in tegenwoordigheid van vele genodigden vrijdagmiddag nieuwe pand in de Noordstraat van de heer Naeye officieel ge opend. De burgemeester deed dit na het welkomstwoord van de heer Naeye, die terugging naar het be gin van januari, toen men nauwe lijks het vege lijf kon redden. ,Het enige dat overbleef was de moed om opnieuw te beginnen" aldus spreker, die zich veel dank ver schuldigd wist aan het gemeente bestuur dat er voor zorgde dat na 14 dagen de zaak in een noodge bouw kon worden voortgezet, en aan zijn echtgenote die een onge kende stimulans voor hem bete kende. „Uit de voorraad zal het publiek kunnen zien dat men niet meer elders behoeft te kopen", al dus besloot de heer Naeye. Burgemeester Aschoff zei dat deze dag vooral voor de 80-jarige heer Naeye, de stichter van het bedrijf, een hoogtijdag moet bete kenen. De burgemeester kon de stimulerende waarde van mevr. Naeye onderstrepen, „want zij heeft het ons niet gemakkelijk ge maakt", aldus de heer Aschoff. „Wij konden dit alles echter be grijpen", zo ging de burgemeester verder, „omdat mevrouw Naeye iets van de zaak wilde maken." Burgemeester Aschoff verricht te vervolgens de officiële opening met het doorknippen van het lint. Hij voegde hieraan zijn beste wensen voor de toekomst toe. Het pand is een blikvanger voor de Noordstraat en de omgeving. Het heeft een hoogte van onge veer 18 meter en telt zes verdie pingen, die per lift te bereiken zijn. De totale verkoopoppervlak te bedraagt 1450 m2. In het sous- terrain is de baby-afdeling en dit wil niet alleen zeggen babykleer tjes, maar ook kinder- en wandel wagens. De daarboven liggende verdieping toont een mengeling van moderne en klassieke meube len. De daarop volgende verdie pingen zijn bestemd voor tapijten, allerlei andere soorten vloerbe dekking en gordijnen; meubels en tenslotte slaapkamers ameuble menten. dekens, enz. De firma Naeye-Faas kan bij dit alles ook de passende lampen leveren. Het benedengedeelte van de voorgevel heeft een afgescheiden gedeelte, waardoor als het ware een galerij wordt sevormd. Het architectenbureau Van den Berg uit Axel maakte het ontwerp, dat door de gebroeders Hamelink werd gerealiseerd. De belangstelling bij de opening was groot. Niet alleen kwamen velen de heer en mevr. Naeye- Faas persoonlijk geluk wensen, maar talrijk waren ook de bloem stukken. geschenken en schrifte lijke gelukwensen. Stoffeliik overschot geborgen Gistermorgen heeft de gemeen tepolitie het stoffelijk overschot geborgen van de 50-jarige Te:- neuzense schipper L. A. Willem- sen, die sedert 30 november j.l. werd vermist. Vermoedelijk is het slachtoffer bij het aan boord gaan van zijn motorschip „Odyl- la" door de duisternis misleid en in de oostelijke binnenhaven ge vallen. Afvalwaterleiding Maandag 23 december wordt op het stadhuis te Terneuzen een vergadering gehouden van de raad van bestuur van de afval waterleiding kanaalzone. Aan de orde komen o.m. schadevergoe dingen, rekening 1966, rekening courant-overeenkomsten ,1969, wijziging belastingverordening en begroting 1969. Kerstbijeenkomst De hervormde vrouwengroep „Lydia" hield deze week een kerstbijeenkomst, waarbij naast de meeste leden ook enige gasten aanwezig waren. De waarn. pre sidente mevr. Oppeneer opende de avond met een liturgie naar aanleiding van Jesaja 40. De da mes-bestuursleden verleenden medewerking. Mevrouw Rietveld bracht een kerstvertelling en sprak het dankwoord, waarna werd beslo ten met het zingen van „Ere zij God". Zware schade bij aanrijding Gisteravond om half zes reed J. van E. uit Terneuzen met een personenauto van de Sluiskilse brug in de richting van de mr. F. J. Haarmanweg. Achter hem kwam, eveneens per auto, P. B. uit Vogelwaarde. Toen deze Van E. wilde inhalen, kwam hij in een slip en raakte de achterzijde van de auto. Deze draaide drie a vier maal om zijn as en kwam op de linkerzij in de middenberm te recht. Beide auto's werden zwaar beschadigd, maar er waren geen persoonlijke ongelukken. Twee interessante tentoonstellingen In feite zou de gemeente Terneu zen over één grote tentoonstel lingszaal moeten beschikken om van het verleden en het heden een permanente tentoonstelling te kunnen houden, die de belangstel lende bezoeker een indruk kon geven van wat eens was en van de tijd waarin hij nu leeft. Dat de tentoonstelling Oud-Terneuzen dus in de bovenzaal van Centraal en die van nieuw-Terne uzen in de bovenzaal van Du Commerce is ondergebracht, wil niet zeggpn dat er twee afzonderlijke verenigin gen aan het werk zijn geweest Deze tentoonstellingen werden ge organiseerd door diverse vereni gingen maar onder auspiciën van het gemeentebestuur. De tentoonstelling Oud-Terneu zen moet het doen met een hoe veelheid foto-materiaal. Voor de ouderen, die Terneuzen vroeger hebben gekend, een gelegenheid om er met heimwee aan terug te denken. Als men in die omgeving zijn jeugd heeft doorgebracht, zal dit allemaal prettige herinneringen oproepen. Behalve de oude foto's, waarvan er vele opnieuw werden afgedrukt, vindt men er ook voor werpen die na vele eeuwen weer uit de grond opdoken: een stukje wat de grond vertelt" in de vorm van een gedeelte van de kop van de wolharige neushoorn, een on derkaak van een mammoet, stuk ken van duizenden jaren oude bomen, de slagtand van een mam moet, de miljoenen jaren oude reuzen-oester, oude schepen enz. In de bovenzaal van Du Com merce het nieuwe, de sluizen bouw, de maquette waaraan met eindeloos geduld door de oud-ge meenteontvanger, de heer J. Olij- slager werd gewerkt; voorts de visie van schoolkinderen, vaak heel verrassend, en werken van leerlingen van Pieter de Bodt. Vandaag zijn beide tentoonstel lingen van 10 uur tot 22 uur nog gratis te bezoeken. Geslaagden voor het brandweer-examen De vrijwillige brandweer van Terneuzen prijst zich gelukkig dat weer dertien nieuwe leden van het korps zijn geslaagd voor het examen brandwacht 2e klas se. Deze „nieuwelingen" wonen allen in oud Terneuzen. Gezien het feit dat vele leden in de loop der laatste jaren naar nieuw Ter neuzen verhuisden, maakte dit een zorgenpunt van de leiding uit. Ook van de brandweer te Hoek slaagden drie leden voor dit examen. Zij werden allen opge leid door de instrukteur van de Terneuzense vrijwillige brand weer, de heer A. L. de Vin. De rijksexamencommissie bestond uit de heren Takema, comman dant van de vrijwillige brand weer te Goes; Bogaert, comman dant te Sluis, en J. Vesseur van de bedrijfsbrandweer van Dow Chemical. De geslaagden zijn: H. A. Bol, R. Cocquit, E. Dingemanse, A. Faas, J. Hamelink, J. Korstanje, P. Priester, A. Schoonakker, J. van de Velde, P. v. d. Velde, C. de Witte, P. de Witte en P. Si mons, allen te Terneuzen, en ver der C. de Blaay, D. W. Jurrij en J. de Pooter te Hoek. Kandidaatsexamen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde deze week voor het kandidaatsexamen ge schiedenis de heer J. A. J. Schop- man te Hulst. Kom eens kijken Nu er diverse verlofdagen in het vooruitzicht liggen, is het de moeite waard eens naar Over- slag-Roode Sluis te komen en te genieten van de gezonde frisse polderlucht. De verkavelings- werken zijn daar in volle gang en men kan in de wijde polders zien welke grote werken er aan de gang zijn. Door het uittrekken van grote rietvelden zijn ook de bisamratten te voorschijn geko men. Deze dieren welke door ver- kavelingswerken in kolonies op de vlucht zijn geslagen, hebben nu in stille wateren hun hutten •opgeslagen, gebouwd uit riet en andere planten. Sommige van deze hutten bereiken een hoogte van 2 a 2Vh meter. Na een paar uurtjes in de vrije natuur te hebben vertoefd, is er nog een grote verpozing in het polderhuis bij de visser Smolle- naer, waar men naast een gezel lig zitje van een warme maaltijd kan genieten. Voornamelijk op Kerstavond (24 dec.) bestaat er gelegenheid een prima maal te gebruiken. Ook aan muziek zal het niet ontbreken en men zal kunnen genieten van het orkest „Rudy Richard and the Gemi ni's". Voor de sportvissers is er ge legenheid de visrijke waters te zien en plannen te maken om het komende seizoen een goede vangst te boeken. Kerstbijeenkomst plattelandsvrouwen In café-restaurant „Wilhelmi- na" vond de jaarlijkse kerstbij eenkomst plaats van de afd. .Sluis van de Nederl. bond van platte landsvrouwen. De bijeenkomst, die goed was bezocht, werd met een kersttoespraak geopend door mevr. J. de Hullu-Verstraete. De avond werd gevuld met bij dragen van eigen leden waaron der muziek, samenzang en decla matie. Na de pauze gebruikten de dames gezamenlijk 't kerstdiner. Feestelijke opening boerenleenbank Donderdagmiddag had de feeste lijke opening plaats van de geheel verbouwde boerenleenbank te IJzendiike. Om 2 uur waren een 40-tal ge nodigden in hotel Lievens samen gekomen. Nadat de kassier de 'neer F. Wieme de genodigden ha-f ver welkomd, voerde voorz'tter Haver- beke het woord. Hij wees er oo dat deze verbouwing een feeste lijke gebeurtenis is voor de gehele gemeente. De taak van de bank is de gemeenschap te helnen en het dienstbetoon nog verder op te voeren. Het aannemersbedrijf J. var; Poucke Zn was hij erkentelijk voor de wijze waarop het werk is opgeleverd. Hii bracht ook dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking. Hii bood een chèaue aan voor een kultureel of sociaal doel. Wnd. burgemeester A. J. Ter- mote zei dat het bedrag zal wor den besteed voor een doel waar de ganse gemeente genoegen aan kan beleven. Waarschijnlijk zal het een fontein worden. Dr. F. Baks, directeur der coö peratieve boerenleenbank te Eind hoven, noemde 19 december een goede dag. Want on deze dag ont moeten in Zeeuws-Vlnanderon ko ningin Juliana en koning Bo.ude- wiin van België 'elkaar om hat be langrijke kanaal TerneuzenGent te openen. De bank bestond 20 december 65 iaar. Daarna werd de bank door wnd. burgemeester geopend. Het architectenbureau Oome.s en Bogaart heeft er een mo.oi en mo dern gebouw van gemaakt, waar aan ook de nachtkluis niet ont breekt. Onnodig te zeggen dat vele bloemstukken het geheel een fees telijk aanzien gaven. Des avonds om half acht volgde een druk be zochte receptie. IVIaiPBftGQ'N.kelet gevonden Werd in Huissen bij Arnhem enige tijd geleden al een mam- moetkaak gevonden, bij bagger- werkzaamheden in verband met de aanleg van een nieuwe weg tussen die beide gemeenten heeft men nu ook aanwijzingen gevon den, dat er zich waarschijnlijk een vrij compleet mammoetske let op de bodem van de 10 meter diepe baggerkolk bevindt. Bij het baggeren werd het -geraamte door de zandzuiger uit de mod der opgezogen. Toen het skelet boven water kwam, viel het door de zwaarte van de zuigmond en verdween het weer in de diepte. Men zal de voor ons land unieke vondst vermoedelijk laten liggen, omdat de baggerwerkzaamheden bezwaarlijk kunnen worden on derbroken en de berging van het mammoetskelet veel geld zou kosten. SPAARBANK! StAJfc- ÊN V©L«N 998- i Uw jjMKBTekwwns is beketui «i '*rv> <tn volgftiirtwxw, Vetrt*14 Pp 4c formuJrctcB vow tnkg cn tx«*cn, welkt u Wtt dc Ctsaic: van O» itrtAl Dr STAAT oovrtwrl <k wfte A >or Ar #(ik fpoxtspaarbaak ra tittgen ftaor 4** <4 kraihuns <k Er zijn 2200 vestigingen. Op ds postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zeits ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. GEVANGENISSTRAF VOOR NEERSCHIETEN TEGENSTANDER De 24-jarige uit Suriname af komstige Henry Armand S. is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tijdens een twist ten huize van zijn zuster, een prostituee in de Poeldijkseftraat in Den Haag, bad S. de 29-jarige vriend van zijn zuster Stanley S., eveneens uit Suriname afkomstig, neer geschoten met een pistool. De rechtbank achtte poging tot zwa re mishandeling bewezen en sprak verdachte vrij van poging tot doodslag. Henry S. had zich en pistool aangeschaft om zich tegen Stan ley S. te kunnen verdedigen, die hem al ettelijke malen met een mes of een pistool had bedreigd. Op de avond van de 21e juli wer den door Stanley S. beledigingen geuit aan het adres van de hele familie van zijn vriendin-en haar broer. Dit was Henry te bar ge worden. Toen hij dacht, dat Stan ley een mes wilde trekken, schoot Henry S. had zich een pistool stander. Deze kreeg niet ernstige schotwonden in de buikwand, schouder en linkerduim. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen, waaruit hij na zes dagen stilletjes verdween. (ADVERTENTIE) VLOOSWIJKSTRAAT 13 In 15 procent van de bestaande verpleegtehuizen in de provincie Utrecht zijn de verpleegkosten voor levensonderhoud niet in overeenstemming met hetgeen er wordt geboden. Er zijn nog geen ernstige conflicten, maar in en kele gevallen moet regelend wor den opgetreden. Dit is gebleken uit een onderzoek onder de Utrechtse bejaardentehuizen, zo deelde het statenlid mevrouw U. TeilegenVeldstra (p.v.d.a.) mee tijdens de begrotingsbehandeling van de provinciale staten in Utrecht. Enkele tehuizen wilden voor het bewuste onderzoek geen in lichtingen geven, omdat men de resultaten beledigend achtte voor de bewoners. Het statenlid meent echter dat hiermee een wettelijke zaak word gediend. Ze releveer de dat in de provincie Utrecht nu 11 service-flats voor bejaarden in gebruik zijn. Voorts zijn er nog drie in aanbouw en van hetzelf de aantal liggen de plannen ge reed. In de toekomst zullen in de 17 service-flats in de provincie enkele duizenden bejaarden on derdak kunnen vinden, aldus het statenlid. Ze acht voorzichtigheid noodzakelijk wat betreft het toe zicht op de flats aangezien men vaak denkt, dat dit toezicht slechts gericht is op het persoon lijk belang van de bewoners. WASHINGTON: Dit grote bord is bevestigd naast een van de ra men van de suite van de voor malige president Eisenhower in het Walter Reed militaire hospi taal. „Prettig Kerstfeest en Ge lukkig Nieuwjaar van generaal en mevrouw Dwight D. Eisen hower". Eisenhower zou aanvan kelijk bij het raam verschijnen om op een knop te drukken ten einde de kerstboomlichtjes voor het ziekenhuis te ontsteken. Van wege het overlijden van zijn broer heeft hij hier van afgezien. Terneuzen ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur word; de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. J. Hoving. Oranje- straat25, tel. 01150—1415. WIKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. A. C. Leenhouts, v. Steenbergenlaan 68, tel. 01150 3360 (b.g.g. 008). APOTHEEK: Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstr. 69, tel. 01150 2060. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818.30 u. wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts A. van der Lee, Walstr. 2 te Axel, tel. 01155—1686. Sluiskil, Hoek en Philippine WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruis: zr. Bauwens te Hoek, tel. 01154—274 (b.g.g. 008). Axel Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 011551777. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts A. van der Lee. (Voor tijden, zie verder onder Terneuzen.) Dierenarts Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de nraktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, te Zaamslag, Axelsestraat 108, tel. 01153—366. ZATERDAG 21 DECEMBER Terneuzen Stationsweg 63, 10 tot 24 u.: Expositie van etsen, tekeningen enz. Garage R. R. Visser (Par keerterrein), 1022 uur: Show gebruikte auto's. Luxor-Theater, 8 uur: „On geremde driften". Patronaatsgebouw. 1424 uur, bazar. Zuidersportpark. 14.30 uur. vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen Terneuzen en Middelburg. ZONDAG 22 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „F.B.I.-story", 5 en 8 8 uur: „Ongeremde driften". Garage R. R. Visser (Par keerterrein), 1420 uur: Show gebruikte auto's. Stationsweg 63, van 1018 uur: Expositie van etsen, teke ningen enz. Café „Florida", 3 uur: Prijs kaarten. MAANDAG 23 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „F.B.I.-story".

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3