Vanmiddag start de Apollo-8 voor maanreis HUL i OP 27 DECEMBER VAN 147 DDR Vrouw en 2 kinderen vermoord Ambtenaren voorlopig vijf procent salarisverhoging fftSIO DE KOCK Gewapende roofoverval op Boerenleenbank Amersfoort Hevige strijd in Nigeria ES IRENE EN ECHTGENOOT 0001 SPANJE UITGEWEZEN de Gasverwarming HET WEER In gespannen afwachting N.V. DE HOOP TERNEUZEN Laatste repetitie Midden 1969 op de maan? Naar Mars. Brandstof verontreinigd BANKETBAKKERIJ I Hoogwater Carlisten De koningskroon Spoorwegstakïng in Amerika? Spaanse ambassade: geen commentaar Carlistische woordvoerder bevestigt uitzetting Noordkoreanen gedood Rijksbijdrage voor uitbreiding metro Rotterdam Bomalarm voor vliegtuig van Jacqueline Onassis Zon- en Maanstanden Frgnkering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 1? cent. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 21 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5886 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen bandels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties Mj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Da reis naar de maan begint vandaag om negen minuten voor twee Nederlandse tijd. Elf minuten en 32 seconden na de start, waar bij de eerste en tweede trap zijn afgeworpen, komt de Apollo-8 met de derde trap in een parkeerbaan om de aarde. Ongeveer kwart voor vijf wordt de derde trap tot ont branding gebracht, waarna de reis naar de maan begint. De derde trap wordt afgeworpen. De reis duurt de hele zondag en maandag. In die tijd worden eventueel koerscorrecties aangebracht. Even voor elf uur in de ochtend op de dag vóór Kerstmis is het ruimte schip vlak bij de maan op het punt gekomen, waarop de motor van de Apollo-8 moet worden gestart voor het Ingaan van een baan om de maan. Vier uur en 20 minuten later volgt de correctie, die de Apollo in een cirkelvormige baan brengt om de maan, dat is 8 minu ten vóór half vier dinsdagmiddag Ned. tijd. Het cirkelen rond de maan op 120 km hoogte duurt iets langer dan 15 uur en 44 minuten, totdat de kerstochtend om 7.06 uur Ned. tijd de motor wordt ontsto ken voor de thuisreis. Deze duurt verder de hele eerste en tweede kerstdag. Vrijdag 27 december om 16.40 uur Ned. tijd moet de Apol lo-8 met de landing beginnen, die elf minuten later is afgelopen. De mannen zijn dan precies 147 uur of zes dagen en drie uren onder weg geweest. Kaap Kennedy beleeft een nog nooit gekende volksverhuizing. Voor naar afd. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Alle zesduizend hotelkamers op Cocoa Beach, het „hoofdkwartier" van de mensen die de Saturnus-5 willen zien opstijgen, zijn al weken lang bezet. Particuliere kamers tot 50 km in de omtrek kosten in Ne-'erlands geld 70 gulden per nacht. Niet alleen de technische staven van de duizenden industrieën van de ruimtevaart zijn naar Kaap Kennedy getogen, ook de „grote bazen" willen het schouwspel vol gen. Op het vliegveldje van het nabijgelegen Melbourne stonden donderdag meer dan 30 particulie re straalvliegtuigjes naast elkaar geparkeerd. Autoverhuurders heb' ben geen wagen meer over. De 500 wagens die in dat gebied beschik baar zijn, waren weken geleden al verhuurd. Uit de hele wereld zijn 1235 journalisten in de „bijenkorf" van het perscentrum bezig over de 50 telexverbindingen meer dan een half miljoen woorden per dag door te seinen. Het aftellen is intussen voortge zet en verloopt goed. De drie ruimtevaarders, Frank Borman, James Lovell en William Anders, hebben de handelingen waar het het meest on aankomt, nog eens gerepeteerd. Dat was het slot van wekenlang oefenen. Vrij dag konden ze uitrusten. Naviga tor Lovell bracht de dag door met zijn vrouw Marilyn en hun vier kinderen. De twee anderen spraken over de vlucht met de geleerden en technici die aan de voorberei ding hebben meegewerkt. Hun ge zinnen bleven in hun huizen in Houston (Texas), waar zij de lan- eering op de beeldbuis zullen vol gen. Commandant Borman was liever op een andere dag op reis gegaan met het oog op Kerstmis. „Maar dat is een van de lasten die wij' moeten dragen. Ik zal trachten me alleen op de reis te concentreren". Kerstmis is belangrijk, maar de ruimtevaart ook, zei Anders. De drie ruimtevaarders zijn vanmorgen om half drie (Ned. tijd 8.30 uur) gewekt voor hun ontbijt en het aanhoren van de laatste in structies, voordat zij hun ruimte- pakken aantrokken. Er wordt „be vredigend" weer verwacht met vermoedelijk tamelijk zware be wolking, lichte wind uit uiteen lopende richtingen en temperatu ren omstreeks 16 graden Celsius. De directeur van het ruimte vaartcentrum te Houston, dr. Ro bert Gilruth, zei donderdag op een persconferentie dat de eerste Ame rikaanse ruimtevaarders midden Volgend jaar voet op de maan kun nen zetten. Het Apollo-programma telt nog drie of vier vluchten naar de maan. In 1971 zal met het programma „toepassingen" worden begonnen. Dat bestaat uit vluchten rond de aarde die bijna twee maanden du ren. ■J Over tien a twintig jaar vertrekt de mens op een „veroveringstocht' naar de planeten, zei Gilruth. Maar alles hangt voornamelijk af van het succes van de ophanden zijnde vlucht. Het eerste deel van „Apollo-toe- passingen" bestaat uit het lanceren van een „werkplaats" in een baan om de aarde. Vóór het einde van 1971 zal dit „atelier", een gewij zigde derde trap van de Saturnus- 5, drie ruimtevaarders 28 dagen dagen herbergen in een baan op 320 km hoogte, waar zij proeven en waarnemingen zullen verrich ten. Het plan is, deze vluchten tot 56 dagen op te voeren en zelfs tot aflossing van de bemanningen over te gaan. Over tien tot twintig Jaar hoopt de NASA de eerste ver kenners op Mars te laten wande len. Bij de controle is donderdag nacht gebleken dat de vloeibare zuurstof in de tanks van de Apol- lo-8-cabine niet zuiver is. Vloei bare zuurstof is een van de ener giebronnen voor de voortstuwing vari hét ruimteschip. Hoewel de zuurstof vervangen moet worden geloofde men niet dat dit het lan- ceringstiidstip in gevaar zal bren gen. Verontreinigde brandstof vormt een wezenlijk gevaar voor de ruimteviucht. Warme saucijztbroodjss ^1t/> KmtMt.M TERNEUZP' De salarissen van het overheids personeel zullen per 1 januari met vijf procent worden verhoogd. Dit voorschot in het kader van het trendbeleid zal een afrekening krij gen, zo mogelijk in september. De nabetaling, zo verwacht het kabi net, zal van bescheiden omvang zijn. Dit resultaat van het overleg werd vrijdagmiddag bereikt. In 1969 zal het gesprek worden voort gezet over arbeidstijdverkorting, die in fasen zal worden ingevoerd en waarmee in 1970 een begin wordt gemaakt. De verbetering van de vakantie regeling houdt in, dat de mogelijk heid vervalt om een datum aan te wijzen, waarop het rijkspersoneel een snipperdag moet opnemen. Deze verplichte snipperdag wordt toegevoegd aan het normale ver lof. Dit gaat hierdoor bedragen 15, 17, 19 of 23 dagen. De staatssecretaris had waarde ring voor de wijze, waarop het overleg is gevoerd. Het kabinet verwacht van het bepalen van het trendpercentage op vijf procent geen magneetwerking. De overeen stemming betreft 350.000 rijks ambtenaren, waaronder politie, nvlitairen en onderwijzers. De o 'oreenstemming heeft ook gevol gen voor de 200.000 ambtenaren van provincies en gemeenten, die gewoonlijk het beleid van de rijks overheid volgen. In een etagewoning in de Van de Boschstraat in de wijk Bezuidenhout in Den Haag zijn vrijdagmiddag 2 kinderen dood aangetroffen in bed. Hun moeder lag in een coma en is gisteravond in het ziekenhuis Zuidwal overleden. De politie heeft nog geen aanwijzingen over de oor zaak van de dood. De ge dachten gaan in de richting van vergif tiging. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevr. Adriane Alide Canninga en haar twee kinderen de 12-jarige lyce-ist Peter Ramakers en de 10- jarige Marianne Ramakers. Vandaag wordt sectie verricht om de doodsoorzaak vast te stel len. De 68-jarige mevr. Y. Canninga was vrijdagmiddag om kwart vóór vier aan de deur van de wo ning om haar dochter en de twee kinderen te bezoeken. Zij kon met een sleutel de woning niet bin nenkomen, waarop de politie werd gewaarschuwd. Een glazen wasser opende een raam en trof in de voorkamer in nachtkleding de overleden zoon Peter aan. In de achterkamer lag zijn zusje le venloos in bed. Naast haar in een -oma werd de moeder aangetrof fen. De vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot, de 53-jarige schilder J- W. Ramakers. De po litie trof een keurig verzorgd huis aan waar alles op orde was en waar geen sporen van geweld werden gevonden. Er was volgens de politie ook geen gebrek aan geld, zodat omtrent het motief van de moord c.q. zelmoord men in het duister tast. De -politie heeft vrijdagavond, middels kennissen, de vader van de kinderen kunnen inlichten. De vader was, na het bericht te heb ben vernomen, een gebroken fi guur, „totaal kapot" volgens de politie. Tegen hem wordt geer verdenking gekoesterd. De mar was in oktober van dit jaar var zijn vrouw gescheiden. Hij woon de niet meer thuis, maar op ka mers in Den Haag. Hij had regel matig buitenshuis contact met de kinderen. Woénsdag 18 december was hij nog bij zijn vrouw geweest om te praten over voogdijpapieren. Hei huwelijk was gestrand door psy chische moeilijkheden. In mei had de politie eens contact met de fa milie gehad, op verzoek van de vrouw, waarop een gesprek volg de over spanningen in het huwe lijk. De vrouw had vrij veel con tact met de buren, donderdag waf- zij er nog op verjaardagsvisite. Zi-' maakte toen 'n gespannen indruk ZATERDAG 21 DECEMBER Prinses Irene en haar echtge noot Charles Hugues zijn vrijdag door de Spaanse politie over de grens met Frankrijk gezet. Hei paar bevond zich op dat momen' in Zaragossa, zo is uit goedin- gelichte bron vernomen.. De maatregel zou zijn geno men met het oog op „de poli tieke activiteiten van Charles Hugues in Spanje." Uit Irun zijn prinses Irene er haar echtgenoot naar Frankrijk gereisd. Volgens dé-"zegslieden were 'iet paar tijdens een verblijf ir Zaragossa van het uitwijzing bevel op de hoogte geste1 "leden hiervoor zou zijn dat prins Charles Hugues zich aai politieke activiteiten zou heb ben schuldig gemaakt. Het paar zou daarna onde- politiebegeleiding naar de grew :ijn gebracht en het land zijn uitgezet. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.24 3.00 3.34 3.43 n.m 2.53 3.29 4.03 4.12 ZONDAG 22 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.17 3.44 3.53 4.20 4.27 4.54 4.36 5.03 DECEMBER v.m. n.m 4.09 4.35 4.45 5.11 5.19 5.45 5.28 5.54 In monarchistische kringen in Madrid meent men dat de aan leiding voor de uitwijzing eer ■echtstreekse aanval van Char les Hugues op het bewind \ar 'franco en op prins Juan Carlos is geweest. Hij zou op een carlistenbij eenkomst in het klooster va: IIal vanera in de provincie Log- rono hebben gezegd„Cn. (Spaanse) regering spreekt me het zwaard in de hand. Deze houding wekt irritatie, angst ei stilzwijgen op. Daarom heerst e in heel het land stilte". Over de krachtiger wordendr geruchten dat Juan Carlos ai loekomstig koning van Spanji zal worden benoemd zei hij: „1 /raag de regering of zij plan heef ie monarchie in te stellen, ee: monarchie die door een comit is aangewezen. Zo ja, dan vree. ik dat die monarchie niets an Iers dan een leugen zal zijn." Dergelijke opmerkingen kun nen volgens waarnemers als politieke actie tegen de regering worden geïnterpreteerd. De carlisten strijden sinds 1833 voor de Spaanse koningskroon, welke in de vorige eeuw to, bloedige „carlistenoorlogen" 'eidden. Ondanks de nederlager rebben de carlisten hun aan spraken nooit opgegeven. Sinds prinses Irene in het huwelijk trad met Charles Hu gues, heeft zij een vooraanstaan de rol gespeeld in de carlisten- beweging. Haar echtgenoot hield zich afzijdig van demonstraties om Franco niet voor het hoofd te stoten. Op de bijeenkomst van 5 mei dit jaar op de Montejurra waren naast prinses Irene meer dan 100.000 carlisten, zowel oudstrij- De bond van seiners bij de Amerikaanse spoorwegen heeft zijn 13.000 leden opgeroepen op 16 januari het werk neer te leg gen. De seiners willen een hoger loon. De onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen zijn mislukt en ook de bemiddeling van hogerhand heeft gefaald. ders in de burgeroorlog als sympathisanten aanwezig. Op de Spaanse ambassade in Den Haag had men met verwon- tering kennis genomen van het bericht dat prinses Irene en haar echtgenoot zijn uitgewezen. Later zijn de berichten beves tigd. Prins Karei Hugo vas Bour- bon-Parma, de kandidaat van ie carlistische beweging voor de vacante Spaanse troon, is vrij dag uit Spanje uitgewezen in verband met zijn politieke acti viteit, aldus heeft een carlisti sche woordvoerder in Madrid gezegd. Zijn- echtgenote, prinses Irene is in Spanje achtergebleven, zo verklaarde de woordvoerder. Zuidkoreaanse troepen hebben 'n een aktie die zeven weken beeft geduurd, 96 binnengedron gen Noordkoreaanse guerriila- tij ders uitgeschakeld. De Noord hor eanen waren op 2 november ip de oostkust geland. Er wer den 89 Noordkoreanen gedood en -even gevangen genomen. Bij de rktie waren tot 30 november 33 nilitairen en 16 burgers door de uerrillastrijders gedood en 37 •nderen gewond. De resterende 'en infiltranten zijn de afgelopen lagen in de bergen op 160 km ten :uidoosten van Seoel gedood. A'DAM: Koningin Juliana, prin ses Beatrix en prins Claus heb ben donderdagavond de 25e uit voering van H'indels Messiah bijgewoond. Op de foto krijgen de koningin en de prinses bloe men aangeboden door de secre taresse van de Handelvereniging, mevr. J. A. Heuff. Op de achter grond prins Claus en burgemees ter Samkalden van Amsterdam. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—9 TERNEUZEN Noyrristraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Gisteravond omstreeks negen uur (tegen sluitingstijd), heeft een met een pistool gewapende om streeks 35 jaar oude man een roofoverval gepleegd op het bij kantoor van de Boerenleenbank aan de Van Randwijklaan in Amersfoort. Hij eiste geld van de cassière, die de man ongeveer 5 a 3 duizend gulden overhandigde en hem wijs maakte dat er niet meer geld aanwezig was. De man ge loofde dit, stopte het geld in een groene kunstlederen boodschappen tas en wandelde het bankgebouw tje uit. Behalve de cassière was er ook een kassier in het gebouw aanwe zig. Het signalement van de overval ler luidt: ongeveer 35 jaar oud, 1,75 meter lang, smal postuur, hij -boeg een bril, een groene hoed, donkere shawl, winterjas en hand schoenen. De overvaller is lopend gevlucht in de richting van de Hogeweg, een van de uitvalswegen van Amersfoort. Hoewel onmiddellijk in de polderrijke omgeving en op de rijkswegen rond Amersfoort door de politie een onderzoek werd ingesteld, bleef de man vrijdag avond onvindbaar. De Biafraanse regering heeft in Oemoeahia laten weten, dat er bij gevechten en bombarde menten in de buurt van Ibadan in het westen van Nigeria ruim 300 mensen om het leven zijn gekomen. Duizenden gewapende leden van de stam der voroe- ba's hadden het vliegveldje van Ibadan aangevallen. Zij wisten de „noordelijke troepen" van het vliegveld te verarijven, maar werden daarna op hun beurt verjaagd door in allerijl naar het vliegveldje gebrachte een heden uit Ibadan. Bij de felle gevechten waren minstens 50 mensen gesneuveld. Honderd werden gearresteerd en doodgeschoten omdat zij in het bezit waren van „gevaarlijke wapens". Inmiddels waren vele leden van de stam der yoreba's de rimboe ingevlucht. Het Nige- riaanse opperbevel had toen de luchtmacht bevolen de vluchte lingen op te sporen en te ver nietigen, De staatssecretaris van ver keer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer, heeft het gemeente- stuur van Rotterdam een sub sidie verleend van 33,2 miljoen gulden als bijdrage in de kosten voor de doortrekking van de metrolijn van het station „Slin- ge" naar Hoogvliet. De voltooiing van het hele project (Centraal stationHoog vliet) wordt voor zover het de rijksbijdrage betreft mogelijk gemaakt. Deze subsidie wordt verleend in het kader van de „beschikking bijdragen ten be hoeve van het wegverkeer en het openbare vervoer in en om de steden". Bij het beschikbaar stellen van deze bijdrage is er van uitgegaan, dat tijdig da nodige parkeervoorzieningen worden getroffen nabij de sta tions gelegen aan dit Metro project. Een vliegtuig van „Olympic Airways", waarmee Jacqueline Onassis en haar twee kinderen John en Caroline naar Grieken land zouden vertrekken, is don derdagavond in New York vier uur opgehouden door een ano niem telefoontje, dat er een bom aan boord was. Het toestel en de bagage van de 79 passagiers wer den grondig doorzocht. Nadat de politie het sein veilig had ge geven, vertrok het vliegtuig naai* Athene. ZACHT WEER Skandinayië, Polen en Rusland waren de enige gebieden in Euro- ia waar vrijdagmiddag nog tem peraturen onder het vriespunt- voorkwamen. Het westelijk deel van Europa werd beheerst door een storing welke met harde win den koude lucht aanvoerde. Hier door steeg de temperatuur in ons land tot omstreeks drie graden, evenals in Duitsland. Een frontensysteem vergezeld van een regengebied trok vrijdag avond over ons land, op enke le plaatsen voorafgegaan door sneeuw. Achter dit front wordt met zuidweestelijke wind zachte lucht aangevoerd, waarin vrijdag middag de temoeratuur in Frank rijk opiieo tot 12'graden. In ons land zal vandaag nog een hai-de zuidwestelijke wind waaien welke oceanische lucht aanvoert en waarin de temneraturen nog verder zuilen oplopen. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Hogere temperaturen Veel bewolking met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Hoge re, temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Dec. 21 8.46 16.30 11.01 18.13 22 8.46 16.31 11.31 19.47 23 8.47 16.32 11.51 21.18 24 8.47 16.32 12.06 22.42

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1