Opening van de nieuwe zeesluiste Terneuzen Premiers aan het woord Gezonde Benelux Franse regering waarschuwt studenten Samen feest Brug en sluisdeuren epen EsHkmUMC is Gest Nitric fafcriekea scheppen werk voor 759 man in Zuid-Limburg vieren Vrijdag 20 december 1968 DE VRIJE ZEEITW Faeina 3 Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 Ex-priester vermoordt zijn vrouw alsmede een kaart met een post zegel, die aan deze historische dag herinnert en een tegel op teakhout bevestigd, waarop eveneens de opening van de zee sluis, het verbrede kanaal en het nieuwe Sifferdok zijn ver eeuwigd. waren daar reeds enkele hon derden gasten aanwezig. Burgemeester Em. Claeys sprak een begroetingsrede uit, waarin hij koningin Juliana en koning Boudewijn dank zegde voor de belangstelling die zij voor de hoofdplaats van Oost-Vlaande ren toonden. „Niet minder ver eerd en gelukkig zijn wij u te kunnen verwelkomen in onze stad en op dit eeuwenoude stad huis, die een aanzienlijke rol hebben gespeeld in de geschie denis van de lage landen. „Kei zer Karei was het, die als vorst der Nederlanden in de 16e eeuw de hem hier op dit stadhuis door de stadsmagistraat ge vraagde toestemming verleende tot het graven van de Sassevaart en tot het doorsteken van de dijk naar de vrije zee. In dezelfde eeuw was Willem van Oranje de grondlegger van de pacifi- Het hoge gezelschap begeeft zich aan boord van de prinses Mar- griet". De heer Claeys besloot, dat van nu af de poorten tot een volledige ontplooiing van een dichtbevolkte streek wijd zijn geopend en de voornaamste hin derpalen voor een briljante eco nomische uitbouw uit de weg zijn geruimd. „Voor Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen, voor Nederland en België betekent de nieuwe start in het kader van de taak die aan beide landen is toebedeeld in de schoot van een verenigd Europa een vaste wissel op de toekomst, die wij door arbeid en initiatief te gelde zullen maken." Vervolgens bood burgemees ter Claeys koningin Juliana een Tijdens de tocht door het ka naal hielden minister-president De Jong en zijn Belgische ambt genoot Eijskens een korte rede, waarin de Nederlandse prei er op wees, dat wij nu de der versnippering voorbij „Wij zien de economische ri te nu tussen België en Ne land, het Ruhrgebied en E.E.G., aldus de heer De J hieraan toevoegend dat ontwikkeling een uitdaging tekent met evenveel moge: heden als moeilijkheden. Ook minister-president 1 kens was ervan overtuigd da kanaalwerken op Nederlandi Belgisch gebied de beide den ten goede zullen komen, er maar de vaste wil is om sa; te werken. „Wij leven in tijd van verruimingen, aldu< Belgische eerste minister, beleven dit op velerlei ge: en wij moeten daarmee door gaan." Hij drong vooral aan op het coördineren beider krachten Een Italiaanse priester die zijn ambt had neergelegd om te kun nen trouwen, heeft zijn vrouw vermoord. Dinsdagavond ging hij naar een politiebureau in de Italiaan se stad Vigevano en zei daar, dat hij zijn vrouw had vermoord. „Het lijk ligt thuis", zei hij. „Hier zijn de sleutels, ga maar kijken". De politie vond het ontzielde lichaam van de vrouw in de wo ning van de voormalige priester. (Vervolg van pag 1) De Belgische minister De Sae- ger sprak van een historische dag in de geschiedenis van onze „lage landen bij de zee". Ee minister zag de aanwezig heid van de beide vorstelijke personen als een bewijs van de mogelijkheid dat met een ge zonde Benelux-verstandhouding verwezenlijkingen tot stand kun nen komen, die aan beide zijden van de grens in belangrijke mate de economie stimuleren en de algemene volkswelvaart ver hogen. Met de moderniserings- en aanpassingswerken van het slui- zeneomplex en het kanaal wor den de mogelijkheden van de Gentse haven verzesvoudigd, al- duo de Belgische minister. Wij hebben teveel de gewoonte vrij vlug de winstpunten te ver geten, die uit een of andere infra structurele of andere realisatie voortvloeien, aldus minister D? Saeger. Wij vergeten te vlug waar wij enkele jaren geleden nog maar stonden en welk een afstand sindsdien werd afgelegd. Met het feit dat het zeekanaal GentTer- neuzen bevaarbaar wordt voor schepen'"tot 60.000 ton, is mei reeds zo 'vertrouwd geraakt, dat men vergeet dat gisteren slechts 10.000-tonners het kanaal konden opvaren en de Gentse haven be reiken. Intussen worden reeds nieuwe en nog grotere plannen ge smeed." De minister besloot met allen, dij aan de kanaalwerken hebben gewerkt, te danken en ook beide vorsten voor hun aanwezigheid. Koningin Juliana en koning Bou dewijn begaven zich vervolgens naar het bedieningshuisje, waar koning Boudewijn door 't drukken op een knop de brug opende. Deze plechtigheid gin<* penaard met het soelen van de Bmbancnnne doe de marinier-kapel. Enkele o"en- blikken later drukte koningin Juliana een knon in. waardoor d- sluisdeuren onen schoven. Tijdens deze gebeurtenis sneelde de mari- nierskaoel het Wilhelmus. Op het moment dat de brug en de sluis waren geonend, klonk een oorver dovend gefluit van de in de om trek aanwezige schepen. De Belgische en de Nederlandse miinenvegers voeren het k-naal on, vervolgens de „Prinses Margriet" en daarna de „Texaco Ghent". In Sluiskil en Sas van Gent Zelzate was er veel belangstel ling. Van Zelzate tot in Gent stonden veel zuiderburen, onder wie talrijke schoolkinderen die de voorbijvarende schepen toe wuifden. BELGISCHE POSTZEGEL BRENGT TERNEUZENSE ZEESLUIS IN BEELD Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sluis- en haven werken en het verbrede kanaal heeft het bestuur der Belgische posterijen een speciale zegel ge wijd aan het „zeekanaal" van Terneuzen naar Gent. Deze zegel (waarde 6 fr. zonder toeslag) heeft een oplage van 2.750.000 exemplaren en brengt de nieuwe zeesluis te Terneuzen in beeld. De sluis heeft een breedte van 40 meter. Het binnen- en buiten- hoof d zijn voorzien van elk twee roldeuren. De schutkolk heeft een lengte van minimaal 290 m en maximaal 355 m, naargelang van de gebruikte deurencombina tie. De sluisdeuren rusten op rolwa gens, bewegend op rails, die be vestigd zijn in de vloer van de sluis. Ze zijn voorzien van lucht- kisten ter vermindering van de vertikale belasting van de rolwa gens en om opdrijven van de deuren mogelijk te maken, wan neer ze moeten worden omgewis seld. Een afbeelding van de vóór- en achterzijde van de gedenkpen ning Drie ondernemingen hebben woensdag bekendgemaakt dat zij een bedrijf in Zuid-Limburg zul len vestigen. Dit betekent werk gelegenheid voor ongeveer 750 man, welk aantal later zal stijgen tot 900. De n.v. Andex te Uithoorn, een van de grootste breierijen van Europa met op het ogenblik on geveer duizend man personeel, vestigt in Heerlen haar gordijn- (vitrage)breierij, die aanzienlijk moet worden uitgebreid wegens de gunstige resultaten, die Andex met haar produkten op de afzet markten binnen de E.E.G. be haalt. In de nieuwe fabriek in Heerlen zullen na een aanloop periode in 1971 ongeveer 500 ar beidskrachten werk vinden. De n.v. Fristho, fabrikant van wandmeubelen, stoelen en tafels met vestigingen in Bergschen- hoek en Franeker, sticht in Heer len een fabriek voor een nieuw produkt, n.l. scheidingswanden. De Belgische minister merkte voorts op dat de realisering van de kanaalplannen slechts tot een goed resultaat kon komen dank zij de uitstekende verstandhouding waarop wij terecht fier kunne" 7!:n en waarvoor wij voor de eerste maal in de geschiedenis van beide la"den samen feestvieren. Niet alleen voor dit probl-em. ook voor het lang slepende pro bleem van de Scheld-Rijnverhin- dinp kwam er een akkoord, aldus nr'mster De Saeger. Ook minister De Saeger wees op het probleem rond de vaste oeververbinding en het Baalhoek- plan. Voorts merkte hij op dat binnen 3 4 jaar de E3, E10, E39 en 19-wegen gereed zu'len zijn. Dan zullen wij niet meer behoeven te blozen over het feit dat er geen enkele snelweg tussen Nederland en België is. Wat het Baaihoekplan betreft hoopte minister De Saeger dat de besprekingen vlotter zullen verlopen dan met het kanaal Gent Terneuzen het geval was. Ruim vóór het tijdschema, om kwart voor drie, meerde de „Prinses Margriet" aan het nieu we Sifferdok af, waar geen tal rijk maar wel een enthousiast oubl.iek koningin Juliana en koning Boudewijn toejuichte. Op de kade werden de vorstelijke gasten verwelkomd door de heer R. de Kinder, de gouverneur van Oost-Vlaanderen. Het zesjarig dochtertje van gedeputeerde Van Steenzergen bood de koningin bloemen aan. Nadat een muziek kapel de volksliederen had gespeeld, ging het naar het stad huis waar een dichte volksme nigte zijn opwachtmg maakte en beide staatshoofden hartelijk toejuichte. In de statige „kommissiezaal" werden de schepenen van de stad Gent aan de vorsten voor gesteld, waarna de koningin en de koning hun handtekening plaatsten in het gulden boek van Gent. Toen de hoge gasten in de mooie „pacificatiezaal" kwamen, Op weg naar Gent. catie van Gent en kwam hij ver scheidene malen ten stadhuize persoonlijk tussenbeide om de geest ervan te doen eerbiedigen. Op zijn beurt toonde koning Willem I zijn bezorgdheid voor het welzijn van onze gewesten door in 1823 te besluiten tot de aanleg van het kanaal van Ter neuzen, dat na 1827 Gent op nieuw voor de zeescheepvaart toegankelijk maakte. Het Franse ministerie van on derwijs heeft woensdag de op standige studenten van de univer siteit van Nanterre gewaar schuwd, dat zij hun studiebeurs en het gebruikelijke uitstel van militaire dienst op het spel zet ten, als zij zich liever aan agitatie dan aan de studie wijden. Aan de ze universiteit in het westelijk deel van Parijs worden geestes wetenschappen gedoceerd. Sinds vórige week donderdag leidt een groep militante studenten daar een staking. Het ministerie deelde mee, dat de politie niet meer degenen zal controleren die het universiteits terrein willen betreden. De po litie had deze controle, die be doeld was om te voorkomen dat niet-studenten de universiteitsge bouwen zouden binnenkomen, van het faculteitspersoneel over genomen, toen dit door studenten was mishandeld. Het ministerie liet echter weten dat de politie weer in actie zal komen, zodra dit nodig wordt geoordeeld. Ook in andere Franse universi teitssteden is het onrustig, maar in tegenstelling tot de gebeurte nissen in mei van dit jaar schijnt nu de meerderheid van de stu denten niet bereid te zijn de mili tante minderheid te steunen. De regering heeft laten weten dat zij met alle middelen een herhaling van de onlusten van een half jaar geleden zal voorkomen. Applaus voor minister Bakker. fraai tafellaken van oude kant aan en koning Boudewijn een bord van keramiek met het wa pen van Gent. De gasten kregen by het ver laten van het stadhuis een boek werk aangeboden, waarin een groot aantal foto's en beschrij vingen over het nieuwe kanaal,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3