0p een stralende 19e decemberdag stelden Koningin Juliana en Koning Boudewijn de nieuweïerneuzense zeesluis in gebruik MET 1,1 PROCENT MOETEN BEJAARDEN DE PRIJSSTIJGINGEN OPVANGEN VREEMDE UITSPRAAK MUSTER OVER OEVERVERBINDING Naar de nieuwe Gedenkpenningen van Terneuzen De vaste oeververbinding zeesluis HET WEER Tsjechische metaalarbeiders dreigen met staking Vakmanschap meesterschap Bierkenners vragen Vier jonge Arabieren tot levenslang veroordeeld Zon- en Maanstanden Palace met „SnvasÈe" bedreigd WeerberÉcht Haosjwatar VRIJDAG 20 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5885 Buckingham Gistermorgen om 11 uur zijn kort na elkaar koningin Juliana en koning Boudewijn in Ter- neuzen aangekomen om de nieuwe zeesluis en in de na middag het nieuwe Sifferdok te Gent in gebruik te stellen. De Nederlandse vorstin kwam niet zoals was aangekondigd per helikopter, maar per auto. Ter begroeting waren aan wezig burgemeester Aschoff en mr. J. van Aartsen, de com missaris der koningin in Zee land. De driejarige Jeanette Aschoff, het dochtertje van de burgemeester, bood de konin gin bloemen aan. De heer W. van Cauwen- berg, ambassadeur van België In Nederland was eveneens aanwezig om zijn opwachting te maken. Enkele ogenblikken later ar riveerde koning Boudewijn in Terneuzen. Na de begroeting door ko ningin Juliana maakten de aan wezige autoriteiten hun op wachting bij koning Boudewijn. Aan de wal hadden zich (heel wat belangstellenden verzameld en daar stond ook de marinierskapel opgesteld. Aan boord van de „Prin ses Margriet" bood burge meester Aschoff de beide vorstelijke gasten een gouden gedenkpenning aan met aan de éne zijdè het wapen van Terneuzen en aan de andere kant een afbeelding van de nieuwe zeesluis. Bij aankomst aan boord van de „Prinses Margriet" waren ter begroeting aanwe zig minister-president P. J. S. de Jong en de minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bakker. De Belgische koning werd begroet door de eerste minis ter G. Eyskens en de minis ter van openbare werken J. de Saeger. Nadat op de „Prinses Mar griet" nog een aantal autori teiten aa*Y"^ vorsten waren voorgesteld,sprak minister Bakker een korte welkomst rede uit. V d Minister Bakker merkte op, dat naar zijn oordeel Nederland en België elkaar in de delta niet de kaas van het brood behoeven te eten, omdat er voor iedereen een boterham te verdienen is. „Er wordt de laatste tijd op aan- Koning Boudewijn wordt begroet door burgemeester Aschoff bij diens woning aan de Axelsestraat. Drs Bakker stipte ook even de problemen rond de vaste oever verbinding aan. De minister zei, dat zijn aanvankelijke voorkeur uitgaat naar een tracee in de omgeving van Kruiningen-Perk- polder. „Zoals we het op dit ogenblik kunnen bekijken, lijkt de route Kruiningen-Perkpolder. als men de technische complica ties en de geldelijke gevolgen k aanmerking neemt, de beste piel om er binnen redelijke termij' een verbinding tot stand te brengen", zo zei drs Bakker. De bewindsman beloofde zijn co' lega De Saeger, dat deze het rapport over de vaste oeverver binding over of onder de Wes terschelde nog vóór het eind van het jaar tegemoet kan zien, zo dat men ook aan Belgische kant zich volop in de zaak kan ver diepen. (Zie verder pag. 3) De vorsten reden door Ter neuzen waar vele belangstel lenden zich langs de route hadden verzameld, naar de nieuwe zeesluis. Daar lag de veerboot „Prinses Margriet" waarop zich reeds een 500-tal genodigden hadden verza meld, o.a. ministers, secreta rissen-generaal en andere hoge autoriteiten uit beide landen. In de zeesluis lagen verder de twee Belgische mijnen vegers „Knokke" en „Charle roi" en de twee Nederlandse mijnenvegers, de „Borculo" en de „Bolsward" en de 24.000 ton metende tanker „Texaco Ghent", die als „eerste" door de sluis zou varen. De tweede kamer ïs donderdag middag zonder hoofdelijke stem ming akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat beoogt de uit keringen van de a.o.w., a.w.w. en kinderbijslagwetten per 1 januari aan te passen aan de stijging der kosten van levensonderhoud ten gevolge van de invoering van de b.t.w. De uitkering voor gehuwde be jaarden en weduwen met kinde ren, die sinds 1 aprif 4704 gulden bedraagt, wordt met 54 gulden oer jaar verhoogd; die voor onge huwde bejaarden en weduwen zon der kinderen, sinds april 3372 gul den, met jaarlijks 42 gulden en die voor wezen tot tien jaar (1068) met 12 gulden, die voor wezen van 10 tot 16 jaar (1590) met 18 gul den en die voor wezen van 16 tot 27 jaar (2070) met 24 gulden. Door afronding naar boven op veelvouden van zes gulden is de verhoging iets meer dan 1,1 pro cent, een verhoging die door de fracties van p.v.d.a., c.p.n. en p.s.p. te laag werd genoemd. Zij steun den dan ook een amendement- Vellenga, waarin de verhoging voor gehuwde bejaarden en wedu wen met kinderen met 72 !n plaats van 54 gulden werd bepleit. Het amendement werd met 47 tegen 64 stemmen verworpen. Voor stemden p.v.d.a., p.s.p., D '66, p.p.r., de Koekoekboeren en de c.p.n. De minister van sociale zaken beaamde het dat deze verhoging inderdaad arbitrair is. Een belang rijk pluspunt vond hij het autono me karakter van deze verhoging. Het laat zich aanzien dat in de naaste toekomst opnieuw een aan passing zal plaatsvinden, waar schijnlijk al In het voorjaar. Hij hield de kamer voor dat ver dere verhogingen na 1969 tot pre miestijging zullen leiden. Vakbondsleiders uit de Tsje chische metaal-industrie, circa 900.000 arbeiders vertegenwoor digend, hebben op een woensdag begonnen congres besloten „dat zij een stakingsparool zullen uit geven ingeval Smrkovsky of enige andere leider van z'n funk- ties wordt ontheven", zo meldt het persbureau Ceteka. De afge vaardigden hekelden in scherpe bewoordingen de terugkeer naar een politiek „achter gesloten deuren". Zij vroegen zich af, of belangrijke internationale over eenkomsten konden worden ge sloten namens het volk, zonder dat dit ervan op de hoogte werd gesteld. Een Israëlische krijgsraad heeft woensdag te Lydda vier jonge Arabieren tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld, nadat zij schuldig waren bevonden aan twee terroristische akties. In sep tember zouden zij in het centrale autobusstation van Tel Aviv ont ploffingen hebben veroorzaakt, na op 18 augustus helse machines te hebben geplaatst in vuilnis emmers in Jeruzalem. Het vier tal werd kort na de ontploffin gen in Tel Aviv aangehouden. Zij werden leden genoemd van he, „volksfront" voor de bevrijding van Palestina". De Israëlische autoriteiten heb ben drie Arabische vrouwen vrij gelaten, die twee weken geleden mt drie maanden gevangenisstraf waren veroordeeld wegens akties tegen de staat. De drie vrijgela tenen, onder wie de vrouw van een oud-burgemeester van de Jordaanse sektor van Jeruzalem, ;ebben zich schriftelijk verbon- Isn geen politieke aktiviteit meer e zullen bedrijven. Hun vrijia- ing op last van de Israëlische minister voor politiek geschied- ie, nadat talrijke Arabische no- .abelen, onder wie de burgemees- ;ers van Nabloes en Hebron, er jm hadden gevraagd. ZON MAAN op onder op onder Dcc 2(1 8.45 -6 30 1014 16.4-* 21 8.46 16.30 11.01 18.13 22 8.46 16.31 11.31 19.47 23 8.47 16.32 11.51 21.18 24 8.47 16.32 12.06 22.42 De Britse communistische jeugdliga heeft woensdagavond gedreigd met een invasie van Buckingham Palace in het ko mende weekeinde. Namens de woningzoekenden in Engeland willen ze zondag het paleis „het meest onderbezette gebouw in Londen waar gemakkelijk meer dan duizend Londenaars zonder woning kunnen worden gehuisvest" overnemen. Een S woordvoerder van het hof heeft meegedeeld dat koningin E'.iza- bath donderdag naar het kasteel f Windsor zou vertrekken om er de kerstdagen door te brengen. DEZELFDE TEMPERATUREN Het weer in ons land werd gis teren beheerst door een rug van ho^edruk, die zich uitstrekte van Spanje tot over Schotland. Ons land lag aan de oostkant van daze rug. Met een zwakke noo-deliike wind werd aanvankelijk nog iets onstabiele lucht aangevoerd, waar. 'n 'n het noordwesten enkele buien ontstonden. Het lagedrukgebied boven Italië, dat daar veel neerslag bracht vult nu op. Een depressie boven Noor wegen blijft vrijwel on dezelfde olaats. De temperaturen boven Europa gaven geen markante ver scheen te zien. In Spanje was de maximumtemperatuur 10 graden. In Italië 10 graden, Frankrijk 5 '■raden en alleen in Noorwegen was de temperatuur op hoger ge legen plaatsen nog min 10 graden. Inmiddels beweegt een depressie west van Schotland naar het con tinent. Onder invloed hiervan zal vandaag de wind in ons land uit zuidelijke richting waaien. Een "rontensvsteem voor de Golf van Biscaje trekt naar het oosten maar zal eerst tegen de avond het weer bij ons kunnen beïnvloeden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Meer wind Opklaringen, maar later van het zuidwesten uit toenemende be wolking en mogelijk tegen de avond enige regen. Tot matige of vrij krachtige toe nemende wind uit zuidelijke rich tingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. VRIJDAG 20 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 1.33 2.12 2.46 2.55 n.m. 2.00 236 3.10 3.19 ZATERDAG 21 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m n.m. 2.24 2.53 3 00 3 29 3.34 4.03 3.43 4.12 Prankering bij abonnement; TERNEUZEN Birecteur-Hoofdredacteur P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers ir cent. DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvertenHeprfls per mm I# et; minimum per advertentie f 2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties*' fgeen handels advertenties) 5 regels f 1,10 Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bil vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot *10 uur voormiddag. gedrongen, het zeehavenbeleiö van ohze beide landen ondei één noemer te brengen door alle partijen rond de tafel te halen Ik geloof, dat die suggestie op het ogenblik niet reëel is", al dus drs. Bakker. De Nederland se bewindsman zei het noodza kelijk te vinden, dat de coördi natie van het zeehavenbeleid in beide landen op regeringsniveau tot stand moet worden gebracht „Voorlopig zijn we al een hee! eind verder, als er nationaal meer eensgezindheid komt over wat er in welke volgorde moet gebeuren". In dit verband merkte drs Bakker op te hopen, dat de com missie zeehavenoverleg, die woensdag onder leiding van ir. Posthumus aan het werk is ge gaan, in Nederland tot een com munis opinio zal bijdragen over de juiste koers van het Neder landse havenbeleid. Drs Bakker heeft de indruk dat de interne havenpolitieke verhoudingen in Nederland er. België elkaar niet zoveel ontlo pen. „We moeten begrip hebben voor eikaars positie, want dit is een prachtig uitgangspunt voor vruchtbare samenwerk ing." Over het nieuwe sluizencom- plex in Terneuzen merkte de be windsman nog op, dat dit pro ject en ook het verbrede kanaal Terneuzen grote en belangrijke kansen biedt. Hij aehtte de grondslag voor een verdere ex pansie van deze Scheldestad duidelijk aanwezig. ",:v Koningin Juliana en koning Bou dewijn verlaten de woning van burgemeester Aschoff.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1