Overeenstemming groot-metaal over éénjarige C.A.O. LOGISVERHOGING VAN 5,5 PROGENT PER 1 JANUARI Op 1 juli 1969 nog twee procent Het brood wordt drie cent duurder.. De PTT tijdens Kerst- en nieuwjaarsperiode EERSTE KAMER OVER DE JAARLIJKSE HUURVERHOGINGEN Minister Bakker: SAMENWERKING BENELUXHAVENS DRINGENDE NOODZAAK Installatie commissie zeehaveaoverieg Kerstschip voor Biafra vertrekt zaterdag Kersttoespraak koningin Juliana President Johnson in het ziekenhuis HET WEER DONDERDAG 19 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5884 Winstdeling Afgedwongen. Twee miljoen per jaar Sfeer van onrust Grote teleurstelling Geen water in de wijn Amerika vraagt opheldering aan Israël Geslaagde en mislukte overval op London Airport Ruim 110 miljoen gulden voor Belgische kleurentelevisie Het Baalhoek- project Praatcollege? Vooruitziende blik Radioverslag opening kanaal Gent—Terneuzen kaas uit het vuistje de r van razend lekker èn voedzaam Weerbericht Hoogwater Zou- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—207? Gironummer 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per ram 16 cfr minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot a.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na langdurige onderhandelin gen hebben werkgevers en werk nemers in de grote metaalbedrij ven overeenstemming bereikt over een éénjarige c.a.o. De lo nen zullen per 1 januari met 5% procent stijgen, terwijl op 1 juli 1969 nog een verhoging volgt van 2 procent. Om 11 uur dinsdagavond gaf de raad van overleg in de metaal industrie een communiqué uit, waarin de mededeling werd ge daan dat overeenstemming was bereikt over nieuwe c.a.o.'s voor de duur van een jaar. In de loop van 1969 zullen de besprekingen worden voortgezet om te trach ten alsnog tot meerjarige c.a.o.'s te komen. Voorts is besloten dat een mi nimum-vakantietoeslag zal wor den toegepast van 540 voor werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede voor kostwinners be neden de 23 jaar. vat naast een per 1 januari in gaande loon- en salarisschalen- verhoging van 5"/2 pet een z.g. „opstapje" van 2 pet ingaande 1 juli 1969. Ir. K. van der Pols, die verge zeld van het merendeel der werkgeversonderhandelingsdele- gatie de persconferentie voorzat, zei dat de delegatie het gevoel heeft dat de overeenkomst is af gedwongen omdat die op bepaal de punten te hoog is. De reden daarvan is de stem ming die bij de werknemers is ge kweekt en de sfeer van onrust, die de werkgevers heeft doen vrezen dat het niet tot overeen stemming komen zou leiden tot aktie in de bedrijven. In de hui dige verhoudingen in de financiën van de bedrijven is zulk een aktie nog onaanvaardbaarder dan de nu tot stand gekomen overeen komst. Er zal een door de werkgevers gefinancierd fonds ie het leven worden geroepen, beheerd door een commissie uit de raad van overleg. Uit dit fonds zullen een aantal met name genoemde akti- viteiten van de werknemersorga nisaties in het belang van da be drijfstak worden bekostigd. Tenslotte is afgesproken dat overleg zal plaats vinden over mogelijke maatregelen tot be zitsvorming. Daarbij zullen de bestaande winstdelings- en gra tificatieregelingen in beschou wing worden genomen. Zoals gebruikelijk geldt deze overeenstemming onder voorbe houd van goedkeuring door de bevoegde instanties. Van de kant van de werk nemersorganisaties verklaarde men dat „een behoorlijk resul taat" was bereikt, hetwelk een reële verbetering van de lonen en salarissen, gezien tegen de ach tergrond van de verwachte prijs stijgingen, mogelijk maakt. Van de zijde van de werkgevers verklaarde men op een niet met de werknemers samen gehouden persconferentie, het gevoel te hebben dat de overeenstemming is afgedwongen en dat van wer kelijk overleg van de kant van de werknemers nauwelijks kan wor den gesproken. Men is somber over de vrije loonpolitiek. Ir. K. van der Pols, woordvoer der voor de werkgevers, merkte op dat de direkt aanwijsbare loonkostenstijging in 1969 in deze bedrijfstak 8'/> procent zal zijn en de werkelijke loonkosten stijging in de buurt van de 10 pet zal liggen. De werkgevers zagen zich „ten aanzien van de tegemoet koming aan de vakorganisaties, gesteld voor een voorstel, dat wat betreft de hoogte uitgaat boven alles wat tot nog toe op dit ge bied is vertoond". De heer Van der Pols doelde hierbij op het feit, dat de werk gevers zich bereid hebben ver klaard gelden te storten In een fonds a raison van tien gulden per werknemer per jaar in dienst van georganiseerde werkgevers. De werknemers hebben duide lijk gemaakt dat zij de voor dat fonds bestemde gelden na aftrek van kosten voor overleg en voor een infrastruktuur daarvan wil len bestemmen voor scholings- en vormingsaktiviteiten van de vakorganisaties. Het bedrag dat per jaar in dat fonds zal worden gestort, zal op ongeveer twee miljoen gulden komen. De overeenkomst die na veel moeilijkheden werd bereikt, be- De heer Van der Pols herinner de eraan dat hij vorige week heeft gezegd te hopen, dat er reëel overleg zou worden ge voerd, nadat in informele be sprekingen de grond voor mis verstand uit de weg was geruimd. Daarbij had hij duidelijk gedoeld op de beschouwing van de eco nomische achtergronden, van de werkgeversvoorstellen. Het was voor de werkgevers een grote teleurstelling te mer ken dat de werknemers daar geen aandacht aan hebben geschon ken. Ze hebben te kennen ge geven dat die economische ach tergronden wellicht wel juist zijn, maar dat ze onverkort hun voorstellen voor een eenjarige c.a.o. handhaafden. Die eenjarige c.a.o. was naar de mening van de werkgevers identiek met het eerste jaar uit de werknemers- yoorstellen voor een 3-jarige c.a.o. en die verder een aantal breekpunten bevatte die identiek waren met het grootste deel van de verlangens der werknemers op het stuk van de z.g. niet- materiële zaken. Onder de drang van de sfeer die bij de werknemers is ge kweekt, is er z.i. een somber vooruitzicht voor de onderhan delingen, die op grond van de overeenkomst nog moeten wor den gevoerd. Voor de vrije loon politiek, wanneer de vakorgani saties de voorwaarden voor 95 pet of meer dikteren, is er van werkgeverspolitiek nagenoeg geen sprake meer. De heer Van der Pols zei dat de werkgevers nog hebben ge tracht de werknemers te bewegen wat water in de wijn te doen, maar de werknemers hadden daar een categorisch „nee" op laten horen. De werknemersonderhande laars verklaarden dat ze geen moeilijkheden verwachten in de bedrijven. Er is bij de onderhan delingen niet meer gesproken over een'eventuele staking. Er is ook niet gesproken over de eco nomische achtergronden en even min over de „autonome loonstij ging" die de werkgevers op 15 november in hun voorstellen hadden genoemd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Is raël om opheldering gevraagd over een plan om de staf van de Israëlische militaire administra tie over te brengen naar een ter rein op de berg Scopus in het oude Jeruzalem, dat eigendom is van het Amerikaanse comité van de Lutherse wereldfedera tie. Naar in Jeruzalem verluidt, beschouwen de Israëliërs het terrein als „oorlogsbuit", omdat vóór de oorlog in juni 1967 het Jordaanse leger zich van het betrokken gebied meester zou hebben gemaakt. Volgens de Lutherse wereldfederatie werd het terrein destüds tijdelijk be zet door de Jordaanse politie. Na overleg met de Nederland se bakkerijstichting is de minis ter van economische zaken in verband met de invoering van de b.t.w. en een stijging van de be drijfskosten akkoord gegaan met een verhoging van de prijs van het grootbrood met 3 cent per 800 gram met ingang van 2 jan. 1969. In de steden waar de prijs van waterwitbrood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 71 cent bedraagt, komt de prijs als ge volg van deze verhoging op ma ximaal 74 cent. In de provincie steden, waar de huidige winkel prijs 72 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 75 cent. In de overige plaatsen mag de win kelprijs van 73 cent op 76 cent worden gebracht. De prjjzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met 3 cent worden verhoogd. De verhoogde prijzen van deze broodsoorten zullen evenals te voren 2 resp. 3 cent beneden die van waterbrood moeten liggen. De andere broodsoorten kunnen naar rato van het gewicht in prijs worden verhoogd. Onveranderd geldt dat de prij zen voor thuisbezorgd brood 3 ct per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. Voor de uitvoering van de PTT-diensten gedurende de kerst- en nieuwjaarsperiode is een aantal regelingen getroffen. Op 25 en 26 december alsmede op 1 januari a.s. zijn alle post kantoren gesloten. Op de zaterdagen 21 en 28 dec. wordt één briefpostbestelling op volledige sterkte uitgevoerd. Voor zover nodig zullen in de komende dagen extra-buslich tingen worden uitgevoerd. De nachtposttreinen rijden niet in de nachten van 24/25, 25/26, 26/27 dec., 31 dec./l jan. en 1/2 januari. Beide kerstdagen en op nieuw jaarsdag wordt de telegraaf- en telefoondienst uitgevoerd als op zondag. De eerste-kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft „ernstig gewaar schuwd" tegen het scheppen van situaties, waarin de eerste kamer haar grondwettelijke taak niet meer kan vervullen. Indien dit, zoals bij het voorstel om de jaar lijkse huurverhogingen van 4 ,.op 6 pet te brengen, toch gebeurt, dan begeeft men zich op het hel lend vlak, aldus de commissie in (haar verslag. Het ontwerp werd ingediend op 8 oktober en op 12 december door de tweede kamer goedge keurd. Het volledig verslag van de behandeling stond nog niet ter beschikking van de eerste- kamerleden. Zij staan thans voor de keus het onderzoek van het wetsont werp tot een zuiver formele aan gelegenheid te degraderen of het ontwerp niet vóór het einde van het jaar af te handelen, waardoor echter voor vele huurders en verhuurders een onoverzichte lijke situatie zou ontstaan. De kamercommissie heeft thans besloten het wetsontwerp vóór het einde van het jaar op 23 december te behandelen, maar Terwijl rechercheurs van Scot land Yard zich in de handen ston den te wrijven van voldoening over de goede vangst, die zij zojuist hadden gedaan door drie bandieten bij een overval op London Airport in de val te laten lopen, stopten andeie dieven elders op hetzelfde vliegveld hun zakken vol met dia manten, stofgoud en dollars met een waarde van bijna negenhon derdduizend gulden. Zestien gewaarschuwde politie mannen stonden woensdag op wacht toen de overvallers, die het hadden gemunt op de kluis van British European Airways, waarin voor tussen de 2 en 4 miljoen gul den aan goud en juwelen lagen, gekleed In overvalls met een be stelauto van de B.EA. de lucht haven kwamen oprijden. De drie mannen werden na een kort ge vecht overmeesterd. Zij hadden een vuurwapen, maskers, touw en vervalste identiteitspapieren bij zich. De geslaagde diefstal gebeurde in een loods van Pan American Airlines. Daar alle aandacht op de overval bij B.EA. was gericht, hadden de dieven bij Pan American het gemakkelijk. behoudt zich het recht voor er nader op in te gaan op basis van de tot dusver tussen de regering en parlement gewisselde schrif telijke stukken en van het twee- de-kamerdebat. Het m.s. „Forra" dat levens middelen, medicamenten, textiel, fietsen enz. naar het eiland Sao Tome zal brengen als een soort kerstgeschenk aan de bevolking van Biafra, zal zaterdag in de loop van de dag van Amsterdam vertrekken. De dwingende noodzaak voor hulp aan de Biafranen is veroor zaakt, doordat de oogst zoete aardappelen te vroeg is binnen gehaald door de hongerende mensen en er daardoor een voed- selvacuum zal ontstaan in het be gin van het jaar. Om dat te voor komen is een flinke hoeveelheid voedsel nodig. De organisatoren van deze kerstschip-aktie in Nederland zijn vol lof over de bijdragen van particulieren, maar wat teleur gesteld over het Nederlandse be drijfsleven. Men hoopt echter vrijdag of zaterdagmorgen nog zendingen te krijgen. Voor het ogenblik staat ongeveer 250 ton goederen in de loods „Argentinië" bij de Kon. Holl. Lloyd in Am sterdam gereed om te worden in gescheept. Uit Engeland, waar de filmak- teur Michael Caine de aktie leid de, wordt vrijdag 300 ton ver wacht. De Belgische kamer heeft in eerste lezing een wetsontwerp goedgekeurd, dat de B.R.T. en R.T.B. machtigt een lening van ruim 110 miljoen gulden op te nemen onder staatsgarantie, voor de voorbereiding van de invoe ring van kleurentelevisie. De minister van Nederlandse cultuur, Van Mechelen, heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat verwacht wordt dat de kleuren televisie begin 1970 zijn intrede in België zal doen, De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft woensdagmorgen bij de installatie van de commissie zee havenoverleg in Den Haag ge zegd, dat de samenwerking tus sen de Beneluxhavens „een dringende noodzaak" is en voor de betrokken havens iéder af zonderlijk van groot belang. Hij meent dat hier een taak voor de zeehavenbeheerders is weggelegd en dat hij het ver heugend zou vinden, als de reeds gelegde contacten kunnen wor den verstevigd. Het onderling overleg in de. commissie zeeha- venoverleg kan, aldus minister Bakker, hiertoe bijdragen. Het bevorderen van een har monische ontwikkeling van de Beneluxhavens is in eerste in stantie een taak van de centrale overheden op (het havengebeu- ren, o.m. de faciliteiten bij in- dustievestiging in de havens. Minister Bakker zei dat het de taak van de overheid is de con currentievervalsende factoren op te sporen en, als deze een even wichtige groei van de Neder landse havens belemmeren, hier tegen op te treden. Concurren tievervalsing kan optreden door te grote verschillen in de over heidsbijdragen voor de infra structuur en de exploitatie van de havens en de haventerrei nen. Dit kan leiden tot „onaan vaardbare verschillen" in de prijzen, die aan de gebruikers van havens worden berekend. Dergelijke verschillen kunnen, zo vervolgde minister Bakker, ook worden teweeggebracht door speciale regelingen bij het in- dustiebeleid. Eerder in zijn rede zei de mi nister dat naar hij aanneemt „binnen afzienbaree tijd" op regeringsniveau onderhandelin gen met België zullen beginnen over het Baalhoekproject. De 27 leden tellende commis sie zeehavenoverleg is door de minister en door de voorzitter ir. S. A. Posthumus met reser ves omgeven. „Het zal veel in spanning en discipline vergen deze commissie te verheffen boven een praatcollege of een caroussel van stokpaardjes", zo zei minister Bakker in zijn in stallatierede. Ir. Posthumus sprak van een „moeilijk experiment". Binnen één a twee jaar zullen de mi nister en de commissie kunnen uitmaken of het experiment is gelukt of niet, zo liet ir. Posthu mus weten. Er zal in ons land zelden een commissie zijn samengesteld met een zo zware bezetting als deze commissie zeehavenoverleg. De havenbeheerders zijn vertegen woordigd door de burgemeester van Rotterdam; de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen; de burgemeester van Terneuzen, de heer J. C. Aschoff: mr. J. J. Prins voor het havenschap Delfzijl en de bur gemeester van Vlaaróingen. mr. J. Heusdens als representant van de kleinere zeehavens. De rijksoverheid is aanwezig met zes topfunctionarissen, de directeur-generaal van de rijks waterstaat, ir. J.. v. d. Kerk; de directeur-generaal van het ver keer, mr. J. Vrij; directeur-gene raal van scheepvaart drs. H. J. H. Janssen; mr. J. C. van-Alphen de Veer, directeur-generaal voor industrie en handel. Verder is het bedrijfsleven vertegenwoordigd door 14 per sonen, o.w. drie namens de vak bonden. Onder leiding van ir. S. A. Posthumus, tweede-kamerlid en oud-staatssecretaris van ver keer en waterstaat, zal de com missie zich bezig houden met de integratie op havengebied, de harmonisatie van vestigings- en mededingingsvoorwaarden, de investeringen in de havens, de infrastructuur en het indelen van de funkties van de Neder landse havens. Minister Bakker sprak de hoop uit, dat de commissie zeehaven overleg concrete voorstellen zal kunnen doen, die getuigen van een vooruitziende blik. UTRECHT: Met het geven van een laatste college heeft prof. Plate dinsdag afscheid genomen van de rijksuniversiteit. Op de foto prof. Plate bij het betreden van de aula. Links prinses Mar griet. Op Eerste Kerstdag, woensdag 25 december, zal koningin Ju liana haar kersttoesoraak hou den via Hilversum I, II en III van 13 tot ongeveer 13.15 uur (natio naal programma). Aansluitend aan deze toespraak volgt de uitzending van de radio nieuwsdienst. Vandaag (donderdag 19 decem ber) wordt het kanaal Gent- Terneuzen geopend door konin gin Juliana en koning Boudewijn van België. Samen met de B.R.T. zal de N.R.U. een rechtstreekse reportage van deze plechtigheid brengen van 11.30 tot 12.15 uur via Hilversum II. Verslaggevers zijn Dirk Tiele- man (B.R.T.) en Eef Brouwers (AVRO). IS President Johnson werd giste ren in het marinehospitaal Be- thesda in Washington opgeno men. Hij heeft lichte koorts en kou op de borst gevat, aldus 'n mededeling van het Witte Huis. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis is de president in de nacht van dinsdag op woens dag ziek geworden. WEINIG VERANDERING Een gebied met lage barome terstanden strekt zich uit van Noorwegen tot midden-Frank rijk. Om dit druksysteem heen werd met noordelijke wind lucht aangevoerd naar west- Europa. Hierin kwamen op diverse plaatsen regen- of sneeuwbuien voor. Boven Italië bevindt zich een lagedrukgebeid dat o.a. in de Po-vlakte regen bracht. Aan de voorzijde van deze storing werd warme lucht aangevoerd waarbij in het zui den van Italië de temperaturen tot omstreeks 18 graden oplie pen. In Spanje werd het 11 en in onze omgeving' omstreeks 3 graden. Daar het lagedrukgebied bo ven Frankrijk in oostelijke richting trekt, krimpt de wind bij ons naar noordelijke rich tingen, maar overigens veran dert er nog Weinig in het hui dige weertype. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke, aan de kust matige, wind uit noordelijke, richtingen. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. DONDERDAG 19 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.52 1.12 Terneuzen 1.28 1.48 Hansweert 2.02 2.22 Walsoorden 2.11 2.31 VRIJDAG 20 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.36 2.12 2.46 2.55 n.m. 2.00 2.36 3.10 3.19 ZON op onder Dec. 19 8.45 16.30 20 8.45 -6.30 MAAN op onder 9.03 15.'2 10.14 16.44

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1