Kabinet sprak met Stichting van de Arbeid winnen OLGA MINIMUMLOON WORDT VERHOOGD TOT ƒ140 PER WEEK Minister Roolvink schat de prijsstijgingen op vijf procent DE DRIE RUIMTEVAARDERS ZULLEN GEEN HONGER LIJDEN Vijf „kerstmaaltijden' per dag JONGE BOEREN IN E.E.G. REAGEREN POSITIEF OP PLANNEN VAN Dr. MANSHOLT Overeenstemming C.A.O. groot metaal A.N.P.-correspondent kreeg de vier „afgezanten" uit West-lrian niet te spreken" RADIO DE K0CK HET WEER WOENSDAG 18 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5883 Soberheid Spaarloon Loonsverhogingen Parijse politie bewaakt toegang faculteit Nanterre Bezitsvorming en/of het bestede bedrag aan een matras Pillen Verkoudheid T.v.-uitzending Zon- en Maanstanden Betere rentabiliteit Nog meer lof voor sanering van Mansholt Pakezel Weerbericht Hoogwater Sociale uitkeringen en prijspeil Bomontploffingen in Mexicaanse stad Kind moet oog missen na „spelletje" met luchtdrukpistool ffntiniing bij abonnement: TERNEUZEN Wrerteur-Hoofdredaefetm P. 3. van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dinsdagmorgen begon In het ge bouw van het ministerie van socia le zaken In Den Haag het overleg tussen een delegatie uit het kabi net en de stichting van de arbeid over het dertiende halfjaarlijkse economische rapport van de S.E.R. Aan dit overleg was een verga dering van het bestuur van de stichting voorafgegaan. Daar wa ren werkgevers en werknemers tot overeenstemming gekomen over een nieuw niveau van het mini mumloon. Afgesproken is, dat het minimumloon, dat thans 135 per week bedraagt, kan worden vast gesteld op 140 per week. Het voorstel van de stichting is door de kabinetsdelegatie, die on der leiding stond van minister Roolvink, overgenomen. Met ingang van 1 januari zal het minimuminkomen dus met 5 per week worden verhoogd tot 140 per week. Aan het gesprek hebben van de kant van het kabinet de ministers Roolvink, Lardinois, De Block en Witteveen deelgenomen. Op tüvee persconferenties, één door de heren Kloos (N.V.V.) en Bakker (C.N.V.) en een door minis ter Roolvink, zijn na afloop mede delingen over het besprokene ge daan. Van de kant van de werk gevers heeft men geen persconfe rentie gehouden. Minister Roolvink zei dat de woordvoerdt>rs van het kabinet de nodige soberheid hebben betracht hii het tot uiting brengen van hun visie. De ministers hebben de stich ting twee knelpunten voor ogen gehouden, het grote tekort aan be sparingen en de monetaire politiek. Minister Roolvink zei dat hii nu voor de vijfde maal de aandacht van het bedrijfsleven had gevraagd voor de besparingen. De besparin gen moeten worden opgevoerd, maar het kabinet voeit er niet voor maatregelen op dit stuk op te leggen. Hij had herhaald dat het kabinet voorstander is van welke vorm van besparingen dan ook, zij het spaarloon, vermogensaanwasdeling. investeringsloon of in de pensioen sfeer. De minister van economische zaken heeft bevestigd, dat hij een stringent prijsbeleid zal voeren en niet zal aarzelen sectorsgewijs be schikkingen uit te vaardigen, als de noodzaak daartoe zich voor doet. Minister Roolvink merkte op dat hr zich realiseert, dat men voor 1969 te maken heeft met een aan tal niet onaanzienliike prijsstijgin gen. Het gemiddelde daarvan wordt op 4'/2 b. vijf procent ge schat. De minister zei er zich van be wust te zijn, dat het voor de on derhandelende partijen in bedrijfs takken en ondernemingen moeilijk De Parijse politie heeft dinsdag de controle van identiteitskaarten bij de faculteit in Nanterre van de universiteitsfunctionarissen over genomen, omdat deze door de stu denten werden beledigd en lastig gevallen. De controle wordt sinds maan dag toegepast om personen die niet bij de faculteit staan inge schreven. de toegang te beletten. De regering is van mening, dat zich onder" ben agitators bevin den, die erop uit zijn onrust te saaien zal zijn zich onder die omstandig heden te houden aan de gemiddel de loonsverhoging van 4,5 procent die het centraal planbureau in zijn macro-economische verkenning heeft genoemd. Minister Witteveen, die zich on middellijk na het gesprek naar de vergadering van de eerste kamer moest reppen, beoordeelt de situa tie van zijn persoonlijke benade ring uit. In hoofdzaak zijn we het met elkaar eens, aldus minister Roolvink. De verhoging van het minimum loon moet nog krachtens het bui tengewoon besluit arbeidsverhou- deningen haar technisch beslag krijgen door middel van een be schikking van het college van rijksbemiddelaars. Van de kant van de stichting is nog meegedeeld dat, als de om standigheden daartoe aanleiding geven, een voorstel voor een wij ziging van het verhoogde mini muminkomen vóór 1 juli niet on mogelijk is. De minister merkte voorts nog op dat het in uitzicht gestelde wetsontwerp op de besteding van de z.g. Breedband-miljoenen om streeks eind januari bij de tweede kamer zal worden ingediend. Ook kan een wetsontwerp tot wijziging van het burgerlijk wet boek tegemoet worden gezien, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt bezitsvormende maatrege len ten behoeve van de werk nemers uit te breiden. De minister had kennis genomen van hetgeen de heer Kloos in Utrecht had gezegd over zijn voor nemen zich niet te houden aan de collectieve arbeidsovereenkomsten als de prijsstijgingen uit de hand zouden lopen. De heer Kloos heeft dat probleem gisteren ook gesteld maar, zo zei de minister, wat rus tiger. Toen de heer Kloos over dit on derwerp sprak tijdens de werk nemerspersconferentie, merkte de heer Bakker (secretaris van het C.N.V.) naar aanleiding van de mededeling van de heer Kloos dat de andere vakcentrales wel van hetzelfde gevoelen zouden zijn, op dat er t.z.t. nog wel enig overleg zal moeten worden gepleegd. Dit zfln de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen wvek: Fr. ten Napel, Mastenmakerastraat 53, Zwarteluls, W. Buger, Oud-Reeuwijkseweg 5, Reeuwijk. Mevr. Warmerdam, Zuideinde 114 Roelofarendsveen. H.M. Schmidtcrans, Goudenregenstraat 330; Den Haag. L. Severins, Veers 7, Kessel L. Vraag uw beddenvakman nadere Inlichtingen. Ai wervelen Borman, Lovell en Anders met Kerstmis rond de maan, zij eten er niet minder sma kelijk om. Ze krijgen voldoende mee om Kerstmis naar behoren te vieren. Van geestrijke dranken moeten zij echter afzien. Ze zul len het met vruchtensappen en limonade moeten doen. Elke ruimtevaarder heeft voor de zes dagen durende vlucht 33 maaltijden ter beschikking, iets meer dan vijf per dag. Er zijn twaalf verschillende maaltijden, die elk ongeveer 2500 calorieën leveren. Eén daarvan bijv. be staat uit aardappelsoep, kippen- ragout, zes stukken kalkoen, vierkante stukjes beschuit en sinaasappelsap. Ook is alles ge daan om ziekten en lichamelijke ongemakken te bestrijden. In het ruimtevaartuig worden twee eer- ste-hulpdozen meegenomen die elk een keur van geneesmidde len bevatten, zoals drie injekties tegen „wagenziekte", drie pijn stillende injekties, zalf, oogdrup pels, verband, thermometers enz. Er worden ook twee reserve- harnassen" meegenomen voor registratie van lichaamstempe ratuur, harteklop en ademhaling. De ruimtevaarders in de Apollo-7 klaagden erover dat de elektri sche bedrading daarvan herhaal delijk brak. De Apollo-8 krijgt nu verbeterde types mee. Schirra, Cunningham en Eisele waren alle drie verkouden en moesten de gehele voorraad anti-verstoppingspillen aanspre ken. De Apollo-8 krijgt er zestig mee en eveneens zestig antibioti sche pillen, 12 tegen misselijk heid, 12 stimulerende tabletten, 18 pijnstillende pillen, 24 pillen tegen buikloop, 72 aspirientjes en 21 slaaptabletten. Hoewel de drie ruimtevaar ders in tamelijk strenge afzon dering worden gehouden om te voorkomen, dat ook zij door de Hongkonggriep worden aange tast, waar zij wel tegen ingeënt zjjn, zullen zij toestemming krij gen om op reis te gaan naar de maan, wanneer zij een beetje verkouden worden, zo heeft de medische leider van de NASA, dr. Charles Berry, gezegd. Hij vindt het ook goed dat Lovell voordat hij vertrekt, zijn vrouw en hun vier kinderen nog-spreekt op voorwaarde dat deze niet ver kouden zijn. Lovells vrouw Ma rilyn is van plan één of twee da gen vóór de start naar Kaap Ken nedy te gaan. Zij wil haar man zien vertrekken. Lovell heeft al tweemaal eerder een ruimtereis gemaakt, 14 dagen in 1965 met de Gemini-7 en vier dagen met de Gemini-12 in 1966. De twee andere ruimtevaar ders hebben hun gezinsleden sinds 8 december niet meer ge zien. Zjj zullen waarschijnlijk nog opbellen op de avond, voor dat zij vertrekken. Commandant Borman en zijn vrouw Susan heb ben twee zonen, William Anders an zijn vrouw Valerie hebben er vijf. Wat de t.v.-uitzendingen be treft die de ruimtevaarders zullen verzorgen: de Europese televisie kijkers zullen de uitzendingen op de avond vóór Kerstmis een se conde eerder zien dan de Ame rikanen. Dit „voorrecht" danken zij aan het feit dat de uitzending dan wordt opgevangen door het station in Madrid en rechtstreeks naar de Europese televisienetten wordt doorgeseind. De Amerika nen moeten een seconde wach ten, voordat de uitzending via een verbindingskunstmaan bij hen is. ZON op onder MAAN op onder Dec 18 19 20 8.44 16.29 7.34 14.4? 8.45 16.30 9.03 15.72 8.45 -6.30 10.14 16.44 De eerste reactie uit kringen van de jonge boerenorganisaiticr in de E.E.G. op de plannen van dr. Mansholt zijn zonder meer positief, dit in tegenstelling tot felle kritiek die vorige week ge uit in de Copa. de bond van (volwassenen) boerenorganisa- ties in de „zes". Ook de voorstetien van Mans- holt voor de Europese land bouwprijzen voor volgend jaar. die de Copa ontoereikend achtte, zijn voor de jongeren aanvaard baar, aldus een verklaring die de voorzitter van bet „Comité d'Entente" vai jonge E.E.G.- iandbouwers. de Nederlander Jan van Noord, maandag in Brussel heeft uitgegeven. Uitgaande van de veronder stelling dat de structuurvoorstel- len van dr. Mansholt op hetzelf de moment in werking zullen treden als de prijzen die voor volgend jaar zijn aangekondigd, meent het comité van jonge boe ren dat ze voldoende zijn om een goede stimulans te vormen bij het verwerkelijken van het program-1980. Over het structuurplan zelf verklaart het comité, dat het dr omschreven uitgangspunten er doelstellingen volledig kan on derschrijven. Hoewel het overtuigd is var de grote psychologische, finan riële en economische inspanning die van de boeren bij de uitvoe ring van het program-1980 za vorden gevraagd, is het comitr /an mening dat bij realiserinf ;en gerede kans voor een betere rentabiliteit in de landbouw aanwezig is. De verklaring stemt met name ook in met de op korte termijn toegezegde voorstellen voor maatregelen ten aanzien van de grondpolitiek, waarbij pacht en eigendom in aangepaste vorm tot uiting zullen komen. Het comité dringt er met de meeste nadruk zowel bij het Europese parlement als de Euro pese ministerraad en de natio nale regeringen op aan zo snel als maar enigszins mogelijk is de nodige besluiten te nemen. Het is verheugend dat dr. Mansholt de moed en de durf beeft gehad zijn visie te geven wer de toekomst van de land- ■n tuinbouw in de E.E.G. tot het 'aar 1980, aldus de mening van nr. F. Brouwer, voorzitter van 'e in West-Nederland werkende atholieke land- en tuinbouw- ond, uitgesproken in de maan- 'agmiddag gehouden vergade ring van die organisatie. Door het landbouwprogramma 1980 van de Europese commissie, waarin de visie van dr. Mans holt voor een belangrijk deel is overgenomen, wordt een ieder er weer eens toe gedwongen zich te bezinnen over de toekomst van de bedrijven afz,onderlijk en van de land- en tinubouw als geheel. Een gezonde zelfkritiek, aldus mr. Brouwer, is voor allen een goede zaak. Een schaduwzijde van zo'n doorlichtingsrapport is, dat bij buitenstaanders gemak kelijk de indruk wordt gewekt dat er niet veel deugt in de landbouw. Mr. Brouwer onderschreef in grote lijnen de in de plannen van dr. Mansholt gekozen uit gangspunten. Er zijn allerlei middelen aan bevolen, die zullen moeten lei den tot economische zekerheid voor de landbouwer en tot levensomstandigheden, verge lijkbaar met die in andere sec toren. Deze doelstelling was de heer Bronwer uit het hart ge grepen. Hij zou wensen dat zij op zo kort: mogelijke termijn verwezenlijkt zou zijn. Zo ver zijn we echter nog lang niet. De gehele ontwikke ling, aldus mr. Brouwer, vindt in hoofdzaak haar grondslag in vrije beslissingen van individue le boeren en tuinders. Trou wens, het slagen van een ingrij pend structuurbeleid in de land bouw, dat steeds gepaard gaat mét het afvloeien van een groot aantal mensen, is afhankelijk van de mogelijkheden tot het opvangen van deze mensen bui ten de landbouw. Het verdient volgens mr. Brouwer de voor keur, dat men de ondernemers zelf hun weg laat uitstippelen, waarbij men het subsidiebeleid zo richt, dat bedrijven, die aan modernisering meewerken, in staat worden gesteld zich gere geld te vergroten. Mr. Brouwer vond het betreu renswaardig, dat „de landbouw in de E.E.G. de pakezel is van alle narigheden welke voort spruiten uit het achterblijven van een gezamenlijk beleid op andere terreinen". DEN HAAG: Prins Bernhard heeft maandagmiddag het ge bouw van de levensverzekerings maatschappij Olveh geopend. Na deze opening werd 'n demonstra tie judo gegeven. Dit was aanlei ding voor de prins om na afloop van deze demonstratie de direk- teur van de maatschappij, W. A. li. C. Boellaard, even in een wurggreep te nemen. Tegen half tien gisteravond ver luidde, dat partijen bij de c.a.o. voor de metaalindustrie overeen stemming hadden bereikt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige, in hoofdzaak zuid oostelijke, wind. Weinig verande ring in temperaatuur. WOENSDAG 18 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.03 0.39 1.13 1.22 n.m. 12.23 12.59 1.33 1.42 DONDERDAG 19 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 0.52 1.12 1.28 1.48 2.02 2.22 2.11 2.31 De vier Westirianezen, die naar uit Indonesische iegerkrin- gen is vernomen, medewerkers zijn van de Westiriaanse rebel lenleiders F. A won en Lodewijk Mandatjan. zijn naar Soekar- noapoera teruggekeerd na een bezoek van zes dagen aan Java. Hun aankomst op Java werd bekendgemaakt, toen van leger zijde werd gezegd, dat zij mili- laire installaties en landbouw projecten in midden- en west- Java zouden bezichtigen. Een gesprek met de Westiria nezen was voor de A.N.P.-cor respondent in Djakarta niel mogelijk. HM kreeg wel toestem ming de mannen te zien, zonder met hen te kunnen spreken. Deze korte „bezichtiging" ge schiedde in de ambtswoning van de Indonesische minister van binnenlandse zaken, luitenant- generaal Basoeki Rachmat. De mannen, die volgens legerkrin- gen geen Indonesisch kunnen spreken, hoorden een toespraak aan van de minister over de plannen voor de ontwikkeling van West-lrian en de veiligheid in dat gebied. Na de redevoering voor televisiecamera's kregen de Westirianezen pakjes, die bijbels bleken te bevatten. Daarna werd de A.N.P.-correspondent ver zocht weer te vertrekken. Zaterdag heeft president Soe- harto de Westirianese afgezan ten toegesproken in dezelfde geest als de minister had ge- daaa Zondag kreeg de A.N.P.-cor- respondent te horen, dat de Westirianezen eerst aan een vraaggesprek onderworpen kon den worden na hun terugkeer van een bezoek aan Oost-Java. Maandag echter werd uit leger- kringen vernomen, dat de afge zanten naar West-lrian waren eruggevlogen. Deze zouden heb ben toegezegd, hun best te zui loen om Awon, Mandatjan en hun aanhangers te overreden hun verzet op te geven. Indien het komend jaar het prijspeil als gevolg van de invoe ring van de b.t.w. zodanig zou stijgen, dat een verhoging met 1,1 pet van de uitkeringen krachtens de a.o.w., a.w.w. en kinderbijslag wetten niet voldoende zou zijn, is de regering bereid te over wegen in hoeverre een correctie mogelijk is. Dit heeft de minister van sociale zaken meegedeeld in antwoord op vragen van tweede kamerleden over het wetsont werp dat voorziet in de verhoging met 1,1 pet. Het verzoek de ont wikkeling van 't prijspeil nauw keurig te blijven volgen en even tueel stappen te nemen, is afkom stig van zeer veel leden van de tweede-kamercommissie van so ciale zaker Noordstraat 107 - let. 01150-4255 TERNEUZEN Bij een bomontploffing in een autobusstation in Guadalajara, de op één na grootste stad van Mexico, zijn maandag negen mensen gewond. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Een ex plosie in de hoofdstad Mexico veroorzaakte grote schade in een politierechtbank. De politie schrijft deze aansla gen toe aan extremistische stu denten, die verbolgen zouden zijn over een optreden van het leger, waardoor vrijdag een protestmars door Mexico-stad niet kon door gaan. De studenten eisen de vrij lating van collega's die bij de bloedige onlusten van enige maanden geleden werden aange houden. In twee etmalen zijn in Mexico vier bomaanslagen gepleegd. Deze worden door plaatsvervan gend politiechef generaal Men- diolea op rekening geschreven van „beroepsterroristen". Er zijn sinds zondag 15 personen aange houden. Belangrijke openbare gebouwen zijn onder politiebe waking geplaatst. Artsen in het ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort heb ben dinsdag moeten vaststellen, dat de 12-jarige Ronald Hoks- bergen uit Amersfoort zijn lin keroog zal moeten missen. De jongen werd op 1 december in het oog geraakt, toen hij met vriendjes bij het Hazewater op het landgoed „De Treek" in Leus den aan het spelen was met een luchtdrukpistool dat ze met z'n vieren van hun zakgeld hadden gekocht. Hij werd door een toe vallig passerende automobilist naar huis gebracht en naar het riekenhuis vervoerd. De politie heeft rapport opgemaakt tegen a jongen die het schot heeft ge lost, Het pistool is nog niet te recht, omdat de jongens het, ge- ;chrokken door de afloop van hun „spelletje", in het water heb ben gegooid. Weinig verandering Een in betekenis afnemende depressie trok in zzeegebied bij .richting van het zeegebied bij .uidwest Engeland naar het Ka naal. In de daar omheen stromen de oceanische lucht komen ook vandaag plaatselijk buien tot ont wikkeling. Bij een overwegend matige zuidoostelijke wind zullen de temperaturen oplopen tot. on geveer dezelfde waarden als dins dag. Ook het komende etmaal blMft het weer in ons land onder in vloed van eerder genoemde de pressie, zodat er maar weinig zaj veranderen,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1