We steken de draak met alle andere aanbiedingen en onderbieden alle prijzen GETUFT NYLONTAPIJT 98,75 voor 79,50 Via Midden-Beemster naar de Noordpool Boekhandel VAN DE SANDE BEURSOVERZICHT Marktberichten SLAAPZAKKEN EN POOLKLEDING Verkiezingszege voor oppositie in Luxemburg is klaar met z'n grote kollektie KERSTKAARTEN KERSTLOPERS KERSTSERVETTEN KERSTTAFELKLEDEN KERSTDRUPPELVANGERS KERSTPAKPAPIER Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Maandag 16/dlnsdag 17 december 1668 Zolang de voorraad strekt verkopen we een grote partij 'n fleuren 9r'is« maisgeel en cognac. M iaB_, A.lwa Let wel! Idit is eerste kwal. tapijt, enkel kunnen we U tegen onze gewoonte in het fabrikaat niet meedelen, omdat we ver onder vastgestelde prijs verkopen. N.B. Weer in voorraad in courante kleuren Dessoforto-tegels 50 x 50 cm. a 4,95/stuk Voor tapijt slaagt U beter bij Terneuzen, telefoon 2356 INTERNATIONALS VAST Nieuw huis ontploft: 2 doden en 5 gewonden ISRAËLISCHE POLITIEMANNEN GEWOND ERNSTIG LOONCONFLICT IN ENGELAND HET BEGIN SPITSBERGEN OOK AFRIKA TRAM NA BOTSING IN ETALAGE GEREDEN Nederlands schip bij Portugal gestrand Margarine niet duurder Israëlisch bombardement West-Duitsland speelde gelijk tegen Brazilië SMIDT-POTHOVEN Vrijwel alle internationale waarden hebben de nieuwe beursweek ingezet met een vaste stemming bij de opening. Na een paar dagen wat gedrukt in de markt te hebben gelegen als ge volg van winstnemingen en het uitblijven van buitenlandse vraag heeft het AKU-aandeel weer van zich doen spreken. Bij de opening deed AKU 128,20 tegen vrijdag als slotkoers 125,80. De vraag in deze hoek kwam van het publiek, ter wijl ook het buitenland weer terug was gekomen met koop orders. De overige internationale waarden waren vast. Zo zette Kon. Olie op 194,50 (193) de vaste tendentie van vrijdag verder voort. Philips steeg een gulden tot 167,50. Unilever deed het kalmer aan op 129,20 (128,40). Hoogovens kwam onveranderd voor de dag op 103. De handel in deze fondsen was kalm. Hoewel de handel vrijdag in Wallstreet ruim was met een om zet van boven de 16 miljoen aan delen, bleven de koersverschillen bij het slot merendeels binnen nauwe grenzen. De stemming was goed prijshoudend. Hieruit blijkt dat de tegen het einde van het jaar gebruikelijke belastingtrans acties goed werden verwerkt. Men is in Wallstreet benieuwd wat president Nixon zal onder nemen tegen de sluimerende in flatie. De Nederlandse fondsen waren in New York een kleinig heid hoger. AKU zakte later iets in tot 127,70. Hoogovens daalde tot 102,10 doch Philips steeg tot 167,80. K.Z.-Organon opende hoger op 205,20 maar moest later de winst weer prijsgeven op 204,50. Van de cultures was Amster dam Rubber vast op 63%, HVA gemakkelijker op 10314. De scheepvaartsector was prijshou dend met weinig zaken. De staats- fondsenmarkt gaf over een breed front een licht koersherstei te zien. Winstnemingen deden de koers van AKU inzakken tot 127, die van Philips tot 166,80 en die van Hoogovens tot 102. Unilever ver liet de markt op 129 en Kon. Olie op 194. In de le periode steeg Bergoss 12 punten. Chem. Naarden ging 15, de Hollandse Melksuiker 14, Ass. Rotterdam 8, evenals Bühr- man, Ned. Ford 10, Proost en Brandt 9, Erdal 5, Kon. Tapijt 13 en Ned. Aanneem. Mij. honderd en dertig punten omhoog. Dit laatste op de fusie met Amster- damsche Ballast Mij. Heinekens steeg 4,en V.N.U. 3,50, Des- seaux daalde 9, Meteoor 5, Bens dorp 6 en Houth. Jongeneel 8 pun ten. Mulder-Vogem werd op 90 verhandeld tegen een laatst ge dane notering van 125. Van der Grinten gaf 2J50 en Alb. Heyn 3 prijs. Kluwer was ƒ2 lager laten. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag aangevoerd 1656 slachtrunderen en 582 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 4,90 5,35, le kwal. 4,30—4,75, 2e kwal. ƒ3,80—ƒ4,10, 3e kwal. 3,50ƒ3,70; Varkens: le kwal. ƒ2,59—ƒ2,63, 2e kwal. ƒ2,56— ƒ2,59, 3e kwal. 2,53—2,56; Stieren 4,455,00; Worstkoeien 3,353,50; Slachtzeugen 1,95 2,10; Zware varkens 2,10 2,25; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was groot, de handel vlot met ho gere prijzen; Varkens: aanvoer ruim met vlotte handel en goed prijshoudend, enkele prima's boven notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam werden vandaag de volgende noteringen opgemaakt. Klei-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 3555 mm 11.50; Bintje 40 mm opw. 11,50 12,50; Bintje 55 mm opw. 13,50 14,00; Eigenheimers 40 mm opw. 15,0018,50; Furore 40 mm opw. 14,0015,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opw. geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opw. geen notering; Bintje 35—55 mm 11,50; Bintje 45 mm opw. geen noteringen; Bintje 40—60 mm 12,50—13,00; Bintje 55 mm opw. 13,50— Een ontploffing in een woning te Zonhoven (bij Hasselt in Bel gisch Limburg) heeft zaterdag middag aan twee personen het leven gekost en een vijftal men sen werden gewond. De ontploffing deed zich voor, toen twee zusters geholpen door enkele kennissen, bezig waren hun zojuist gereed gekomen huis te betrekken. Een der gezusters en een helpende buurman wer den op slag gedood. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Het nieuwe huis werd volledig vernield. 14,00; Furore 40 mm opw. geen notering. Zand-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opw. 9,50. Andere blanke rassen van de kleigrond: 45 mm opw. geen note ring. Voer-aardappelen 2,005,00. Stemming: binnenland rustig en export kalm. Prijzen vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteits eisen binnenland c.q. export. In de hoofdstraat van Hebron in het door Israel bezette deel van Jordanië, zijn zaterdagnacht twee politiemannen uit een hinderlaag beschoten en gewond. Er is een uitgaansverbod ingesteld. De Britse labour-regering staat voor nieuwe moeilijkheden in haar nogal gespannen verhou ding tot de vakbeweging. Nog geen week voordat het parle ment op kerstrecès gaat, is een loonconflict in het bouwbedrijf in een crisisstadium gekomen. Donderdagochtend komt het lagerhuis bijeen voor een spe ciaal debat over een loonbevrie- zing, afgekondigd door de minis ter van werkgelegenheid en pro- duktiviteit, mevrouw Barbara Castle. Waarnemers verwachten dat de regering harde noten te kraken krijgt. Het gaat om het uitstel van een loonsverhoging voor ander half miljoen bouwvakarbeiders, omdat deze de bij het officiële loon- en prijsbeleid gestelde grens met een penny over schreed. „Ebenezer Scrooge had voor Kerstmis niets beters kunnen bedenken", zei een vakbonds leider, doelend op de vrek uit het kerstverhaal van Charles Dickens. HIDDEN-BEEMSTER U wilt met alle geweld naar de Noord pool? OJL, maar dan eerst naar Midden-Beemster. Daar woont Herman Albert Demmenie (35). Hq is directeur van het enige atelier m West-Europa dat uit sluitend poolkleding maakt. De meeste expedities die vertrekken naar het barre Noorden (of even barre Zuiden) xqn gewapend met slaapzakken, tenten en kleding ▼an Demmenie-Amsterd am. Het atelier van deze Beemsterling staat namelqk aan de Marnix- staraat in de hoofdstad. Terwijl de novemberkachel er warm snort, rekent men daar in ab surd lage temperaturen. Zwanen dons uit Singapore, ritssluitingen nit Japan en lichtgewiebtstof uit Frankrqk vormen de grondstof- doet tBt werk al Jaren. Aanvankelijk naast de confectie van damesmantels, sinds 2 jaar uitslui tend. Enkele weken geleden kon hij met recht seggen dat zijn handel in Poolkoo, sneeuwstormen en ijzige vlakten goed liep: achter elkaar kwa men grote buitenlandse orders bin- Denunenie heeft de markt in West- Europa veroverd: Belgische, Duitse en Franse expedities gaan eerst naar Midden-Beemster en dan naar de Noordpool. En niet alleen naar de Noordpool. Ook de Zuidafrikaanse zuidpoolexpedities betrekken van hem fel gekleurde slaapzakken en ten ten. Himalaya-expedities (vaak onder auspiciën van de Koninklijke Neder landse Alpinistenvereniging) geven hem veel opdrachten. Omdat Dem menie met thuiswerkers draait, kan hij de produktie snel opvoeren. Zijn personeelsbestand varieert van enke len tot vele tientallen. zat) vertrok de Amsterdamse hoogle raar in de geologie, prof. dr. C. C. Egeler, met 3 man naar de Hima laya (o.a. met dr. Tom de Booy en de beroemde bergbeklimmer Leonel Terry t). Van kenissen had bij ge hoord dat ene Demmenie zulke goede slaapzakken maakte. De kleermaker produceerde deze slaapzakken toen al leen voor vrienden. Prof. Egeler be stelde er een stuk of wat. Ze bevie len uitstekend. Toen hij in 1962 ander maal naar het Himalaya-massief trok kwamen al zijn slaapzakken van Demmenie. Deze Nederlandse expedi tie vormde één geheel met buiten landse groepen. Bij de beklimming was het materiaal van Demmenie het meest populair. Men besloot dat de genen die het koudste (d.i. het hoog ste) moesten slapen een „Demmenie" mochten gebruiken. Van boven af de berg kwam vaak de noodkreet: „Heé, hebben jullie nog zo'n Hollandse zak over?" Tien jaar geleden (toen Demmenie Mf helemaal in de aantelconfectie Vanaf dat moment was het pleit heslist Practisch alle Nederlandse wetenschappelijke expedities kwamen eerst naar de Beemster. Maar niet alleen de Nederlanders. Ook o.a. de Canadezen die de beruchte K-2 in het Himalaya-gebergte probeerden te be dwingen. Op dit moment overwinterd op Spitsbergen de Nederlandse expeditie die daar ijsberen aan het tellen is. Deze groep staat onder leiding van dr. Van Wijngaarden. De poolkleding is uiteraard duur. Een jekker kost een dikke 100 gulden. Voor een pool- slaapzak bent n ruim 300 gulden kwijt Buitenlanders vinden dat aliemaal erg goedkoop. Deze winter wil Dem menie zich speciaal op de binnen landse markt concentreren. Toeristen die de bergen in willen, kunnen bij hem voor even 100 gulden een echte zwanendons-slaapzak kopep Zijn meest enthousiaste supporter voor die slaapzakken is wel de AN WB. De kwaliteit wordt o.a. verkregen doordat alle vakken van tussenwand- jes worden voorzien (en niet doorge stikt zoals hij fabrieksslaapzakken). Ook tropische expedities komen bij hem. Een goed isolerende slaapzak is in Afrika van het grootste belang. Herman Demmenie woont nu al een paar jaar in Midden-Beem ster: erg naar zijn zin. Alleen met de gemeente ligt hij al 3 jaar in de klinch over een stukje achtertuin. „Als ze praatjes hebben", grin nikt hij, „dan pak ik ze allemaal in zwanendons en stuur ik ze aan getekend naar Spitsbergen: kun nen ze ijsberen tellen, in plaats van grond „uifmeten?" Bij de parlementsverkiezingen van zondag in Luxemburg zijn de liberalen als de grote over winnaars uit de bus gekomen. Ze behaalden volgens de defini tieve uitslag 16,58 procent van de stemmen en verhoogden daar mee hun zeteltal van zes tot elf. Winst boekten ook de commu nisten (15,45 pot.), die voortaan zes in plaats van vijf vertegen woordigers in de kamer zullen hebben. Hun vooruitgang was echter kleiner dan voorspeld. De grote verliezers waren de socialisten (32,28 pet.), die tot dusver over 21 zetels beschikten, maar dit aantal zagen terugge bracht tot 18. De grootste partij bleef die van de christen-socia len (35,30 pet.) al moest zij één van haar 22 zetels prijsgeven. In het oude parlement werden nog twee zetels bezet door de anti-Duitse onafhankelijke volks beweging. Deze partij is onlangs ontbonden, waarbij een deel van de leden naar de liberalen ging en andere een nieuwe partij stichtten onder de naam „natio nale solidariteitspartij". Deze heeft geen zetels weten te ver overen. Op grond van de verkiezings uitslag spraken Luxemburgse regeringskringen de mening uit, dat de christen-socialen en de liberalen waarschijnlijk een regeringscoalitie zullen vormen. Samen beschikken ze over 32 van de 56 kamerzetels en daar mee over een „comfortabele meerderheid", zoals werd ge zegd. Tot dusver was het groot hertogdom bestuurd door een coalitie van christen-socialen en socialisten. Wegens meningsver schillen over de financiering van een nieuw sociaal program was deze coalitie eind oktober uit eengevallen. Een tramstel van lijn 10 wipte zaterdagavond in Amsterdam na een aanrijding met een personen auto in de Van Limburg Stirum- straat de rails uit, het trottoir op en kwam tegen de pui van een herenmodemagazijn, waarvan de etalage werd vernield, tot stil stand. De 22-jarige bestuurder van de auto H. W. N. die volgens politie onder invloed van alcohol ver keerde, en een 28-jarige passagier die gewond raakten, werden naar een ziekenhuis overgebracht en opgenomen. De trambestuurder, de conduc teur en een derde inzittende van een auto konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis terug keren. De Nederlandse kustvaarder „Hera" van de scheepvaartmaat schappij „Hera" te Groningen is zondag bij de Portugese haven en badplaats Figueira da Foz op het strand gelopen en wordt als verloren beschouwd. Alle op varenden zijn gered. Het schip was zondagochtend voor de haven voor anker gegaan wegens het slechte weer, maar de ankerketting brak. De beman ning slaagde erin het ergste te voorkomen door het schip naar het strand te manoeuvreren. De bond van Nederlandse mar garinefabrikanten deelt mede, dat in overleg met het ministerie van economische zaken is beslo ten om op 1 januari 1969 de con sumentenprijzen (inclusief b.t.w.) van de meest gangbare marga- rinemerkartikelen niet te ver hogen. Dit resultaat kon worden bereikt door de prijsverhogende werking van de b.t.w. te compen seren met de beweging van de grondstoffenprijzen in de laatste maanden van het jaar 1968. Israëlisch artillerievuur heeft zondagavond in het gebied rond Ghor al-Safi ten zuiden van de Dode Zee een vrouw gedood en vijf mensen gewond. Twee hui zen werden vernield',"hldlis een Jordaanse woordvoerder. Of de Jordaniërs hebben teruggescho ten, vermeldde hij niet. Het blad „Al Destour" schreef vandaag dat Israëlische vliegtui gen brandbommen op het dorp hebben gegooid. Het Westduitse voetbalelftal heeft zaterdag in Rio de Janeiro gelijkgespeeld (22) tegen Bra zilië. Bij de rust hadden de Bra zilianen met 20 de leiding door twee treffers van Edu (in de 30e en 36e minuut). Na de rust zagen 70.000 bezoekers in het Maraca- nastadion doelpunten van Held (48e) en Gerwien (72e). „We zijn nog niet zo slecht als men na de 10 zege tegen Cy prus wilde beweren", zei bonds coach Helmut Schön vergenoegd na het gelijke resultaat tegen Brazilië. De Brazilianen waren in speltechnisch opzicht sterker, maar de verdediging liet na tot mandekking over te gaan en dat gaf de Duitsers de gelegenheid de achterstand in te lopen. Welk een hoogstbegaafde voet baller Pele is, bleek opnieuw. Als hij aan de bal was, dreigde er voortdurend gevaar voor het Duitse doel. Tostao, in wie men wel de opvolger van „de zwarte parel" zag, viel tegen. Eerst werd hij door Weber en later door Lo- renz volledig uitgeschakeld.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4