PROVINCIAAL NIEUWS dap+fh» 'n goede portievlees TISSOT TISSOT HET WORDT ERNST VOOR DE DRIE „MAANREIZIGERS" Vlucht Apollo 8 vol gevaren BOSCH Pagina 3 Terneuzen Axel Breskens Goes Oostburg Sluiskil Vogelwaarde Tholen Een horloge a la mode U Militair aan brandwonden overleden Marokkaan kreeg kinderbijslag voor vier niet-bestaande kinderen Het tafelgesprek in Parijs Brandwachters door rook bedwelmd De adem inhouden Radiocontact Stroom van gegevens Amerikaanse krijgsgevangenen met Kerstmis vrij Vol vertrouwen Prins opende gebouw Olveh Plechtigheid verstoord Maanctagl6dmsdag 1? december 1968 DE VRITE ZEEUW STREMMING LANDVERKEER OP DE BRUGGEN TE SLUISKIL EN SAS VAN GENT De hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Middelburg maakt vanwege de minister van verkeer en waterstaat bekend, dat in verband met de officiële inge bruikname van 't Kanaal Gent Terneuzen op 19 december 1968 en het ter gelegenheid daarvan passeren van een aantal vaartui gen met genodigden door de brug te Sluiskil en de brug te Sas van Gent, het landverkeer op die dag op genoemde bruggen van 12.45 tot 13.45 uur respectievelijk van 13.15 tot 14.15 uur of zoveel kor ter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn, gestremd zal zijn. Zware schade aan auto Vrijdagavond om kwart voor acht reed mevrouw A. B.N. uit Terneuzen met haar personen auto over de Grenulaan. Ter hoogte van de Klaassenstraat reed zij tegen de achterzijde van een aldaar onder de straatver lichting geparkeerd staande truck met oplegger. De personenauto liep aan de voorzijde zware schade op. Kerkelijk contact In de afgelopen week werd voor de eerste maal een gemeen schappelijke vergadering gehou den van de kerkeraden der her vormde gemeente en van de ge reformeerde kerk te Axel. De besprekingen hadden tot resultaat, dat besloten werd de contacten in de toekomst regel matig voort te zetten. Toneelavond met bal Vrijdagavond heeft de afdeling landsjongerengemeenschap haar AxelZaamslag van de platte- jaarlijkse ontspanningsavond ge geven, waarvoor weer grote be langstelling bestond. De toneelgroep bracht achter eenvolgens een drietal schetsjes ten tonele, gevolgd door het stuk „De Leeuwentemmer" onder regie van de heer P. Scheele. De avond werd besloten met 'n geanimeerd bal op muziek van het orkest „Frans Bonne" en „St. Giles's System". Volkskerstzang Zondag 22 december organi seert het interkerkelijk opendeur- comité een volkskerstzangdienst. Deze dienst die om half zeven be gint, zal muzikaal worden omlijst door het zangkoor „God is mijn Lied" en door de Breskense zan gertjes. Ook zal er samenzang cijn. Industriële ontwikkeling Zeeland Het gewest Zeeland van de partij van de arbeid deelt de on gerustheid van het provinciaal bestuur van Zeeland over een „vermindering van de aandacht van de regering voor de indus triële ontwikkeling van Zeeland Het dringt er bij de regering op aan het beleid, aangegeven in de 2c nota ruimtelijke ordering en de zeehavennota, uit te voeren. De jaarvergadering van het ge west Zeeland van de p.v.d.a. be sloot zaterdag in Goes een verkla ring van deze strekking ter ken nis te brengen van de regering, de beide kamers en het provin ciaal bestuur van Zeeland. Vissersboot gekapseisd op Oosterschelde Even buiten de haven van Wemeldinge is zaterdagmiddag een Belgische vissersboot met twee sportvissers gekapseisd. De omgeslagen boot bleek een polyester sportvissersboot te zijn. Het vaartuigje is in Yerseke bin nengebracht. Eén van de twee sportvissers werd uit het water gehaald. Het is de 43-jarige H. M. H. Let- tanie uit Antwerpen. Hij is naar een ziekenhuis in Goes overge bracht, maar zijn toestand is niet ernstig. De tweede man, die wordt vermist, is de eveneens uit Ant werpen afkomstige J. B. Gemeenteraad vergadert vrijdag Vrijdagavond komt de gemeen teraad van Oostburg bijeen. Dan wordt de gemeentebegroting voor 1969 behandeld. De gewone dienst is sluitend met een post van 68.284 voor onvoorziene uit gaven. In een memorie van toelichting woidt de verwachting uitgespro ken, dat de traverseverlichting van de ambachtsschool tot de watertoren gerealiseerd zal wor den, zodra de weersomstandig heden dit toelaten. De verlichting op het Ledelplein zal worden aan gepast aan die van de markt. Naast de noodzakelijke bouw van een gymnastieklokaal wordt ook de bouw van een zwembad in overweging genomen. Er valt ech ter niet te ontkomen aan een op- 1 rekking van het plaatselijk be lastingniveau. Herzien kunnen worden de riool-, de honden- en reinigingsrechtenbelasting, als mede de opcenten personele be lasting en de precariorechten. Het is niet te verwachten dat het in wonertal zal toenemen. Ondanks een ruimer woningbezit ontstaat er vermindering door gezinsver dunning. Jammer dat ongeveer 25 particiuliere woningen niet verhuurd worden. Ook dit ver klaart gedeeltelijk de bevolkings afname. Skelter voor gehandicapte kinderen De Terneuzense gemeentepoli tie, de verkeersgroep van de rijks politie en de politie te water heb ben in onderling overleg een skel ter aangekocht voor de gehandi capte kinderen in ,,De Sterre" te Sluiskil. Deze skelter die zal worden ge bruikt als hulpmiddel bij de spel therapie, is inmiddels aangeboden door de hoofdinspecteur van de gemeentepolitie, de heer Hu- bregtsen. „Sluiskilse gemeenschap" in oprichting Een bespreking, die afgevaar digden van het r.k. kerkbestuur en de hervormde kerkeraad in de afgelopen zomer met het gemeen tebestuur van Terneuzen hebben gehad, heeft het plan doen ont staan een „Sluiskilse gemeen schap" te vormen die de Sluis kilse belangen in de toekomst zal kunnen bepleiten. Een kommissie van voorbereiding, bestaande uit vertegenwoordigers van de ker keraad en het kerkbestuur en van de middenstandsvereniging „Sluiskil-Belangen" heeft het ini tiatief genomen om door middel van een samenkomst op dinsdag avond 17 december in „De Ark" te komen tot oprichting van een raad of bestuur. Deze raad of be stuur zou de Sluiskilse gemeen schap in de breedste zin moeten vertegenwoordigen. Voor de samenkomst heeft de kommissie van voorbereiding alle besturen van de plaatselijke verenigingen, zoals sport- en jeugdverenigin gen, vakorganisaties, schoolbestu ren en oudercomissies, midden standers, kerkbesturen, de raads leden en andere belangstellenden uitgenodigd. In het toekomstig bestuur zouden dan vertegen woordigers zitting moeten hebben uit voornoemde besturen. Men denkt aan een 15-tal leden, waar van er drie afkomstig moeten zijn uit de plaatselijke sportverenigin gen, drie uit' de vakorganisaties, drie uit „Sluiskil-Belangen" en twee uit de kerkbesturen. Verder als gastleden de uit Sluiskil af komstige raadsleden. Het Terneu zense gemeentebestuur staat posi tief tegenover een dergelijke „ge meenschap" en heeft zich bereid verklaard regelmatig overleg te plegen. F eesteli jkheden opening kanaal Donderdag 19 december sal er ter gelegenheid van de opening van het kanaal ook in Sluiskil worden gezorgd voor enige fees telijkheden. Hoogtepunt van de dag is het passeren van 't konink lijk gezelschap met de „Prinses Margriet" door het kanaal. De kinderen van de kleuterscholen en de lagere scholen zullen zich, voorzien van een ballon en voor afgegaan en geassisteerd door de fanfare en drumband „Sluiskil", hebben opgesteld aan de weste lijke kanaaloever nabij de aanleg plaats van de pont. In de loop van de dag kunnen alle kinderen ge nieten van de avonturen van „Flipper de dolfijn", een film die in „De Ark" zal worden vertoond, 's Avonds is er eveneens in „De Ark" een beatavond voor de oudere jeugd met medewerking van „The Fun of it" uit 's-Graven- hage. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Vogel waarde komt op vrijdag 20 december a.s. om 19 uur voor de laatste keer in 1968 in open bare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten van behandeling voor; benoeming leden commissie woonruimtewet 1947 groenvoorziening in bestem mingsplan „Vogelwaarde"; wijziging gemeenschappelijke regeling intercommunale op haaldienst huis- en tuinvuil; overdracht weg Rapenburgtol Groenendijk, thans nr. 72 van het tertiair wegenplan en ophef fing grindwegcommissie Stop peldijk; subsidie aan gymnastiekver eniging te Boschkapelle 5 per lid); bezwaar tegen aanslagen woonforensenbelasting P. A. van Huet te Rotterdam; aanpassing gemeentelijke be lastingen. Voorgesteld wordt de straat- belasting voor gebouwde eigen dommen te verhogen van 20 tot 22 procent en voor ongebouwde eigendommen van 10 tot 11 pro- cent.De opcenten personele be lasting, welke thans 200 bedra gen, worden verhoogd tot 220. Ten gunste van de begroting 1969 zal de mééropbrengst in totaal ƒ0278 bedragen. Landbouwschuur uitgebrand in St. Annaland In St. Annaland op het eiland Tholen is zaterdagmiddag een landbouwschuur geheel afge brand, Het huis dat aan de schuur is vastgebouwd, bleef behouden. In de schuur waren uien en stro opgeslagen. De bewoner van het huis, de heer J- Elenbaas, is tegen brand verzekerd. Dit is één van die snoe zige modellen die Tissot tot het merk maken voor de chique vrouw Voor de vrouw, die heel veel jaren -plezier van haar horloge wil hebben. Goud f218.-; doublé f116.- De 21-jarige gehuwde dienst plichtige A. H. E. van Meekren uit Den Haag, is zondagavond in een ziekenhuis in Schide over leden aan brandwonden, die hij kort tevoren bij het bijvullen van een Aladin-kachel met kero sine had opgelopen. Het slachtoffer, ingedeeld bij de 25e afdeling luchtdoelartille rie die deelneemt aan oefenin gen in het Teutoburger woud, wilde de brandende kachel, die op een bataljonsonderhouds- groepauto stond, met kerosine bijvullen. Hierbij ontstond brand. De jongeman gooide de bran dende kachel van de auto en sprong zelf achteraan. Hij kwam daarbij zo ongelukkig te vallen, dat hij in de brandende olie terecht kwam. Pogingen van kameraden om hem te helpen konden niet verhinderen, dat hij zware verwondingen opliep, waaraan hij een half uur later in het ziekenhuis bezweek. De politierechter heeft vanmid dag de 32-jarige Marokkaanse ar beider Mohammed N. uit Amers foort wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenis straf van tien weken, waarvan acht weken voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. De Marok kaan zal in zijn vakantie twee we ken celstraf moeten ondergaan om dat hij op 22 maart 1967 op zijn werknemersverklaring invulde dat hij getrouwd was en vier kinderen had in zijn vaderland. De officier van justitie eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. Mohammed viel door de mand toen hij in Nederland wilde trou wen met een Nederlands meisje dat van hem in verwachting was. De vrouw wist niet dat haar aan staande echtgenoot kinderbijslag ontving en andere belastingfacill- teiten genoot. Wel had zij voor het huwelijk de antecedenten van Mohammed laten nagaan. Daarbij bleek niets bijzonders. Vlak voor het huwelijk kwam de zaak uit In totaal heeft Moham med N. door valsheid in geschrif ten te plegen ƒ3000 ontvangen aan kindertoeslag en andere voor* reehten. Hij verdedigde zich door te zeggen dat hij bang was voor een landgenoot die hem zou heb ben gedwongen de valsheid in ge schrifte te plegen en aan wie hij het geld had moeten afdragen. Deze Marokkaan, in wiens bestaan politierechter noch officier geloof den, zou inmiddels naar Zweden zijn vertrokken. De zaak van Mohammed N., die ook al werd behandeld op 14 Juni van dit jaar, werd destijds aange houden om de verklaring op juist heid te onderzoeken. Vanmiddag bleek dat geen enkele instantie op de hoogte was van een eventueel verblijf van de door Mohammed aangeduide verdwenen Marokkaan. Mohammed trachtte de politie rechter ervan te overtuigen dat hij de waarheid sprak. De verdediger wees er in zijn pleidooi op, dat er een regeling is getroffen, waarbij Mohammed wekelijks 15 aan de fiscus terugbetaald, en vroeg om een redelijke straf. Er heerste zaterdag en zondag een buitengewone drukte op de sehaatsvijver in het Zuidersport park. De Terneuzense jeugd en ook vele ouderen lieten zich niet onbetuigd. Helaas was het van daag weer al afgelopen met de pret en het ziet er thans niet naar uit, dat er weer spoedig ijs zal zijn. PR 518 Duikerhorloge. Verstelbare rand. Roestvrij •talen kast. Automatisch f 213;-, met handopwinding f 151,. Hulst Steen str. 10 TeL 22X4 rerneuzen. Noordstr. 16 TeL 2337 De Noordvietnamese delegatie naar het overleg in Parijs heeft vandaag in een verklaring mee gedeeld op 13 december de Ver enigde Staten te hebben voorge steld het vredesoverleg aan een ronde tafel te houden waaraan de delegaties hun eigen plaatsen zouden kunnen bepalen. Maar de Amerikanen en Zuidvietnamezen „blijven bij hun absurde denk beelden". „Washington en Saigon moeten de volledige verantwoor delijkheid dragen voor het uitstel van de opening van het overleg, dat oorspronkelijk op 6 november zou beginnen", aldus de verkla ring. Een kleine brand in een opslag plaats van het bedrijf Levi Strauss Nederland N.V. aan de Haspel- straat nabij Sloterdijk heeft van morgen vroeg tot gevolg gehad dat 4 brandwachters ijlings naar het Wilhelmina gasthuis moesten wor den vervoerd in de opslagplaats lag plastic foto-materiaal en het brandende plastic vergastte waar door een dichte zuurstof arme rook ontstond. De vier brandweerwach- ten de heren Stoffer, Hartop, Ko per en Van Delft kregen zuurstof toegediend. Slechts de 37-jarige Van Delft moest opgenomen wor den. Zijn toestand is niet gevaar lijk. De brand veroorzaakte voor enkele tienduizenden guldens scha de. Voor de drie maanreizigers Frank Borman, James Lovell en William Anders gaat het nu ernst worden. Zondag hebben zij hun laatste rustdag gehad, voordat zij zaterdag a.s. vertrekken. Borman en Anders woonden kerkdiensten bij waarin werd gebeden voor be houden terugkeer van de ruimte vaarders. Vandaag (maandag) zijn de man nen begonnen aan een drukke week. Deze begint met een gede gen medisch onderzoek, dat het grootste deel van de maandag in beslag neemt. De resterende dagen gaan zij nog eens duchtig oefenen in de simulator om met alle hande lingen vertrouwd te raken. De drie ruimtevaarders lopen evenveel gevaar „als een soldaat aan het Vietnamese front", vindt Frank Borman. William Anders zegt: „Het is stompzinnig om te zeggen dat een rit op een autoweg veel gevaarlijker is. De ruimte vaart is een riskante onderneming en onze vlucht is dat ook". Een fout in de zuurstofvoorzie ning zou nu ook veel ernstiger zijn dan bij een vlucht rond de aarde. Maar van het hoogste belang is het feilloos werken van de hoofd motor van de Apollo-8. Er komen drie momenten waarin het perso neel op aarde de adem inhoudt, omdat dan van die werking het leven van de ruimtevaarders af hangt. Doet de hoofdmotor het op de avond voor Kerstmis niet goed, dan bestaat het gevaar dat het ruimteschip in een „onstabiele" elliptische baan rond de maan komt en daardoor op het maan oppervlak te pletter slaat. Twintig uur later zou „motor- pech" betekenen dat de mannen eeuwig rond de maan blijven cir kelen. En hun zuurstofvoorraad is binnen acht dagen op. Van de goe de werking van de motor hangt het ook af, of de ruimtecabine bij terugkeer in de dampkring de juis te landlngshoek krijgt. Gebeurt dit niet, dat verdampt het ruimteschip in de atmosfeer of het kaatst terug de ruimte in. Aan het gevaar van de kosmi sche straling of een uitbarsting op de zon tilt de NASA niet zo zwaar, want de Apollo-8 is goed afge schermd en de bemanning kan haar in de gunstigste positie ma noeuvreren. Het radiocontact wordt veel in tenser dan bij vorige ruimtevluch- ten. Direct na de start wordt de Apollo-8 door een bijna volledig net van radiostations „aan de ket ting gelegd". Een tiental keren wordt deze verbinding noodge- dwongen drie kwartier verbroken, doordat het ruimtevaartuig achter de maan verdwijnt en eenmaal vier minuten tijdens de „blackout" bij terugkeer in de atmosfeer. Bij vorige ruimtevluchten lag het radiocontact soms een uur stil. Voor het radiocontact tussen d° grondstations en de ruimtecabine moeten beide op één gezichtslijn liggen. Het contact is niet meer mogelijk, zodra het ruimteschip onder de horizon van het grond- tsation verdwijnt. De Anoho-8 heeft zich echter al acht minuten nadat zij de parkeerbaan heeft verlaten, zo ver van de aarde ver wijderd dat zij altijd in de theore tische gezichtslijn van minstens één grondstation ligt. Dat punt is volgens berekening op 6.500 km hoogte bereikt. De vlucht wordt daarmee een hoogtepunt voor het wereldom spannende radiosysteem, waaraan de Amerikanen de laatste tien jaar ongeveer 515 miljoen dollar hebben besteed. Vertien grondstations, vier spe ciale radioschepen en zes vliegtui gen met in totaal 39 computers en 4.000 man technisch personeel ziin over de aardbol dag en nacht in de weer om het contact tussen de Apollo-8 en de centrale in Houston te verzekeren. De stroom gege vens, variërend van beslissende commando's tot routine-gegevens over positie, luchtdruk in de ca bine, de hartslag van de ruimte vaarders en de manier waarop de boordcamera's moeten worden in gesteld, worden in seconden over honderdduizenden kilometers uit- gewiseid. Alle gegevens uit de ruimte worden automatisch met het programma vergeleken. Alleen bij afwijkingen geeft de elektro nische rekenmachine „alarm". De Het Japanse persbureau Ky. odo heeft zaterdag van radio- Hanoi vernomen dat met Kerst mis Amerikaanse krijgsgevan gen piloten zullen worden vrij gelaten. Het is nog niet bekend hoeveel dit er zullen zijn. Radio-Hanoi zei dat de maat regel in overeenstemming is met de humanitaire politiek van de Noordvietnamese regering. Noord-Vietnam heeft al twee maal eerder piloten in vrijheid gesteld, drie begin augustus en drie op 16 februari. Bij de Amerikaanse delegatie in PaTijs was over het vrijlaten van Amerikaanse piloten niets bekend. Aan de juistheid van het bericht van Kyodo is twijfel gerezen. Vermoedelijk is er een vertaalfout gemaakt in het be richt dat de Amerikaanse pilo ten met Kerstmis pakjes en post van hun familieleden mogen ontvangen. berichtenstroom wordt, totdat de Apollo-8 16.000 km van de aarde verwijderd is, over de grondsta tions geleid die antennes van tien meter doorsnee hebben. Deze bevinden zich voor de Afrikaanse westkust op het eiland Ascension, te Carnavon in Austra lië, Hawaii, Guyamas in Mexico, Corpus Christi in Texas enz. Wan neer de Apollo-8 voorbij de 16 000 km de reis voortzet, nemen drie andere stations de verbinding over: Canberra in Australië, Goidstone in Californië en Madrid. Mocht een van de grondstations uitvallen, dan staan zes met speciale antennes uitgeruste straalvliegtuigen klaar om het over te nemen. Alle verbin dingen komen samen in het scha kelstation van het ruimtevaartcen trum Goddard bij Washington. Alles is gedaan om de vlucht zo goed en veilig mogelijk te laten verlopen. De ruimtevaartleiders hebben dan ook groot vertrouwen in het welslagen van de komende maanreis. STROPERS SLOEGEN POLITIEMAN NEER In de bossen bij Stuifzand in Drenthe is zaterdagavond een wachtmeester van de rijkspolitie door twee stropers neergeslagen. Hij werd door een jachtopzie ner, die met hem op diensttocht was, naar zijn woning gebracht en daarna met een lichte hersen schudding naar het Wilhelmina- ziekenhuis in Assen vervoerd. De rijkspolitie in Ruinen arres teerde later op de avond de 38- jarige J. S. uit Hoogeveen en de 3-jarige L. V. uit Stuifzand. Zij waren in het bezit van vuur wapens die in beslag zijn geno men. Prins Bernhard heeft vanmid dag in Den Haag het hoofdkan toor geopend van het „Onderling Levensverzekering Genootschap de Olveh vanl879" u.a. De prins hield in de kantine een toespraak en ontving van de directeur van het genootschap de heer W. A. H. C. Boellaard enige geschenken. Prins Bernhard, die in gezel schap was van zijn secretaris de heer E. Vernède werd bij aan komst begroet door de directeur en de voorzitter van de raad van commissarissen, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, die in de kantine een welkomstwoord sprak. Hij wees er o.m. op dat liet genootschap nauw gaat samen werken met de Algemeene Frie- sche en de Groot Noord-Holland- sche De heer Boellaard, al jaren een goede kennis van de prins, gaf na de officiële opening de prins drie speelgoeddiertjes voor zijn drie kleinkinderen. Nadat een beeldhouwwerk van het per soneel was aangeboden, woonde de prins in de sportzaal 'n demon stratie bij van conditietraining, judo en jiu-jitsu. Een veertigtal studenten heeft vandaag de plechtige opening van de universiteit van Dortmund, die werd bijgewoond door president Lübke, verstoord. Het kwam tot een handgemeen tussen betogers en genodigden. De politie zette de studenten buiten de deur.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3