WELKOM DOKTER Verkeersongelukken tijdens het weekend Waterschap «Axeler Ambacht' Anti-Amerikaanse betoging op Okinawa Soeharto wenste Mandatjan goede Kerst Geen maximumprijs voor koelhuisboter 00 BOSCH OPTI EK Man met tweede ruilhart overleden DAYAN SPRAK MET NIX0N Roofoverval op Amsterdamse gracht Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet. Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 16/dinsdag 17 december 1968 Auto te water: dode en zwaar gewonde Tegen boom gebotst Kind gedood bij aanrijding Kinderen waren niet rustig Tegen aanhanger gereden Studentenrellen in Mexico-stad V.N.tegen uitstoting Zuid-Afrika uit Unctad Dodelijk ongeluk op zebrapad SCHIPPER SCHATTE BRUGHOOGTE VERKEERD DIEFSTAL VAN GOUD EN ZILVER TE LONDEN Mededelingen voor de begroting 1969 - AGENDA - LANDBOUWSCHUUR UITGEBRAND VEELGELD VOOR DUIVEN AUTOBUS TEGEN TRAM IN MADRID Studenten slaags in Marseille In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half één is een personenauto met twee inzitten den op de weg tussen Utrecht en Maarssen van de weghelft ge raakt ,en in het ijskoude water van het Amsterdam-Rijnkanaal tereohtgekomen. De bestuurder is om het leven gekomen. De tweede inzittende is levensgevaarlijk ge wond in 'n ziekenhuis in Utrecht opgenomen. Volgens de politie is de auto in het water beland, na dat hij tijdens een inhaal manoeuvre slipte op het gladde wegdek. De brandweercommandant van Maarssen, de heer J. van Ede, heeft het stoffelijk overschot van de bestuurder kunnen bergen door in het water te springen. Omstreeks kwart over één kon de zwaar beschadigde auto door een kraanwagen op het droge worden gebracht. Het stoffelijk overschot werd naar het dorp Maarssen ge bracht. De 26-jarige mej. A. Kotvis uit Zuidzande is zaterdagavond om het lewen gekomen, toen de door haar bestuurde auto nabij Ossen- dreeht uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Haar ver loofde, de 24-jarige P. van Dijke uit Steenbergen, is zwaar ge wond. Hij is overgebracht naar 'n ziekenhuis in Bergen op Zoom. Het ongeluk gebeurde om onge veer 23 uur. De zesjarige Jolanda Kaandorp uit Alkmaar is zaterdag in Oud dorp aangereden door een auto en om het leven gekomen. Het kind stak onvoorzichtig de weg over. Het ongeluk gebeurde om onge veer 17 uur. De 31-jarige heer H. Polak uit Groningen is zaterdagmiddag om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto tegen een links van de weg staande boom was gereden. Zijn vrouw en twee kinderen werden gewond. De auto van de heer Polak is mogelijk uit de koers geraakt toen hij de achter in de auto zittende kinderen maande rustig te blijven. Op de rivierweg in Angerlo (Gld.) is zaterdagavond een per sonenauto gebotst tegen een voor Op Okinawa hebben zaterdag avond 14.000 betogers met de om singeling van de Amerikaanse basis Kadena te Naha betoogd voor 't vertrek van de B-52 bom menwerpers van de Amerikaanse strategische luchtmacht. In ko ren riep men „Yankees go home' en „weg met het Amerikaans-Ja panse veiligheidsverdrag". Japanse politie was in de ba sis samengetrokken om te ver hinderen dat de betogers er door drongen en boven de basis hingen hefschroefvliegtuigen van de Amerikanen. Het was de grootste betoging die ooit op Okinawa is gehouden. In Mexico zijn tijdens nieuwe studentenonlusten 500 personen gearresteerd. Honderden studen ten maakten zich in het centrum meester van bussen, waarmee ze probeerden naar de universiteit te rijden. Zij protesteerden tegen het feit, dat de politie met groot machtsvertoon een verboden mars van ongeveer 6000 studen ten verhinderde. Gesteund door 21 pantserwagens dreigden de politiemannen het vuur te openen indien de mars niet zou worden afgelast. De betogers hielden toen een bijeenkomst bij de universi teit. Zij protesteerden tegen de gevangenhouding van studenten en docenten sinds de rellen van afgelopen zomer. De algemene vergadering heeft •en Afrikaans-Aziatisch voorstel om Zuid-Afrika uit de V.N.-or- ganisatie voor handel en ontwik keling (Unctad) te stoten, van de hand gewezen. De stemverhouding was 55 voor en 33 tegen. De vereiste tweederde meerderheid werd niet gehaald. Achtentwintig lan den onthielden zich van stem ming. De tegenstemmers vrees? den dat bij aanvaarding van het voorstel Portugal, Israël en na- tionalistisch-China hetzelfde lot zouden ondergaan. hem rijdende aanhanger van eer tractor. De echtgenote van de be stuurder, mevr. M. Y. Jongmans Bliek (29) uit Doetinchem, kwam bij het ongeluk om het leven. Haar man liep hoofdwonden op. Op het moment van de botsing naderde een tegenligger met ge dimd licht. De aanhanger van de tractor was volgens de politie goed verlicht. Vrijdagavond vond op de Groot HertoginnelaanConradkade in Den Haag een aanrijding plaats, waarbij de 68-jarige mevrouw M. A. Loon aan het hoofd zo ernstig gewond raakte, dat zij zaterdag in het ziekenhuis Zuidwaï is over leden. Het slachtoffer werd op een voetgangersoversteekplaats door een personenauto, bestuurd door de 52-jarige J. V. uit Den Haag, aangereden. President Soeharto van Indo nesië heeft zaterdag Lodewijk Mandatjan en F. Awon, de be langrijkste leiders van het ver zet op West-Irian, zijn beste wensen voor Kerst en nieuw jaar gezonden, zo is in Djakarta meegedeeld. De president ontving vier Westiriaanse verzetsstrijders die tot de naaste medewerkers zou den behoren van Mandatjan en Awon, welke laatsten zich ver borgen houden in de Vogelkop. Volgens legerkringen proberen de vier inlichtingen te verkrij gen over de houding van de In donesische regering tegenover de opstandelingen en over de toekomst van Westlrian. Presi dent Soeharto heeft hun gezegd dat de regering de Westiriaanse rebellen niet op Java detineert als politieke gevangenen. Er worden op Java mensen uit West-Irian opgeleid op planta ges om ze voor te bereiden voor ontwikkelingsprojecten in hun eigen gebied. Majoor Soeharso, adjudant van de president, zei dat de rege ring vastbesloten is direct met de ontwikkeling van West-Irian te beginnen en dat zij alle be lemmeringen daarbij zal oprui men. De schipper van het uit Rotter dam afkomstige tankschip „Bru no", M. Poss, is zaterdag veron gelukt toen hij de doorvaart- hoogte van een brug over het Mil- tellandkanaal in Hille (Noord- rijn/Westfalen) verkeerd schatte Hij sloeg met het hoofd tegen de onderkant van de brug en viel overboord. Een achter hem va rend schip haalde de man uit het water, maar hij was al overleden. Inbrekers hebben dit week einde in een gieterij van edele metalen in Londen voor meer dan honderdduizend pond sterling 880.000) aan goud- en zilver staven gestolen. AMSTERDAM: Van het Amster damse Centraal station is zater dag de eerste extra trein met Spaanse gastarbeiders die in hun vaderland het kerstfest en de jaarwisseling gaan vieren, ver trokken. Vóór het vertrek was het een drukte van belang. Minister Lardinois (landbouw) acht het voorshands niet noodza kelijk een maximumprijs voor de koelhuisboter vast te stellen, die binnen afzienbare tijd op de markt zal worden gebracht. In antwoord op vragen van het tweede-kamerlid S. v. d. Ploeg (pvda) heeft de bewindsman meegedeeld, dat de Europese com missie heeft besloten aan Neder land een machtiging te verlenen om 3 miljoen kg koelhuisboter op de binnenlandse markt af te zet ten tegen 'n prijs, welke 55 a 60 ct. per pakje lager ligt dan die van de verse boter. De minister heeft alle noodza kelijke maatregelen getroffen om een zo snel mogelijke distri butie van deze boter te bevorde ren. Mocht blijken dat speculatieve voorraadvorming zou leiden tot te hoge consumentenprijzen voor koelhuisboter, dan zal niet wor den geaarzeld maximumprijs- voorschriften uit te vaardigen. Handig zo'n reserve in ge val van nood! Maar hebt U ook een reserve-bril? Komt U eens kijken naar de nieuwste modellen met ontspiegelde glazen! Y-Eer lijk rustig voor Uw ogen. Gediplomeerd opticien Gediplomeerd icontakt lemenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01M0—2327 Darrel Hammarley (56), de eer ste mens op wie tweemaal een harttransplantatie is uitgevoerd, is in het universiteitsziekenhuis van Stanford (Californië) over leden aan hersenembolie (verstop ping van bloedvaten door klonte ring van het bloed). De oud-piloot werd op 21 november geopereerd. Het nieuwe hart hield na enkele uren op met kloppen, waarna een tweede ruilhart werd ingeplant. door Ann Rush 44) „Weet je wat het voor een meisje betekent als ze de bons krijgt? Ik bedoel: wat het bete kent voor haar zelfvertrouwen? En dan nog wegens een meisje dat in alle opzichten haar min dere is. Smoke gaf zelf toe, dat ze dat was maar hij vertelde me ook dat hij van haar hield en dat hij van mij nooit werkelijk had gehouden. En dan kom jij en je vertelt me dat ik heers zuchtig ben terwijl ik dan ten overvloede hetzelfde nog eens van oom Rufus te horen krijg." „Ik... ik..." Matt kon nog steeds niet uit zijn woorden komen. „Zie je", zei Eve, koppig door gaande op het onderwerp, ,als ik alleen maar bazig ben, dan kan ik dat wel verbeteren. Maar neem me niet kwalijk. Ik ga nu maar. Het spijt me dat ik er over begonnen ben. Het was pijnlijk voor ons allebei." Ze probeerde tegen hem te glimlachen maar het bleef bij een mislukte poging. Matt, die al zijn ideeën over de Camerons als succesvolle, onaantastbare wezens die vanuit de hoogte van •hun zelfverzekerde voortreffe lijkheid neerkeken op de rest van de wereld, in scherven aan zijn voeten zag liggen, wist niets te zeggen. Eve verliet zijn kantoor, groet te Christine door even met haar hand te wuiven en zocht haar auto op. Ze had zich nooit zo beschaamd gevoeld. Misschien had ze wel een psychiater nodig. In elk geval, als ze ooit van plan geweest was in Quiet Harbor te blijven en daar een praktijk te beginnen, dan had ze zichzelf dat nu wel onmogelijk gemaakt. Ze kon niet blijven wonen in een plaats waar ze elk ogenblik en op elke straathoek Matt San ders kon tegenkomen. Ze zou direct gaan proberen ergens anders een praktijk over te nemen of zich aan een zie kenhuis te verbinden. Als hij het wat rustig aandeed, zou oom Rufus binnen een maand weer in staat zijn zelf zijn patiënten te behandelen. HOODSTUK XV Eve kreeg echter niet lang de tijd om over zichzelf en haar gedrag na te denken. Toen ze thuiskwam, zat Nelly Overby op haar te wachten, hoewel het geen spreekuur was. „Is er iets niet in orde, Nellie? Met de baby? Met je moeder?" Nelly die anders altijd zo rus- DINSDAG 17 DECEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur ..De brug over de Kwai". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. tig was, wrong nu zenuwachtig haar handen en ze scheen het moeilijk te vinden een antwoord te geven. „Nee, het gaat over mij, dr. Eve. Ik kan het niet langer uit houden De stem van het meisje klonk onzeker en ze vermeed het Eve aan te kijken. „Je... je bent toch niet ziek, is het wel?" vroeg Eve nadat ze opmerkzaam gekeken had naar Nelly's gezonde gelaatskleur en haar glanzende blonde haren. „Nee. Behalve. Éve wachtte even en zei toen vriendelijk: „Vertel het me maar, Nelly." „Vandaag is het mijn verjaar dag," barstte toet meisje plotse ling uit. „Ik ben achttien gewor den. En ik kom op deze manier nergens. Ik kan hoogstens ver wachten een man te vinden als mijn vader en een leven te krij gen als mijn moeder. Ieder jaar een baby en verder niets. Of misschien kan ik blijven rond hangen tot moeder op de een of andere dag doodgaat en dan kan ik voor de jongste kinderen zor gen tot vader het in zijn hoofd krijgt om een andere vrouw te nemen. En dan heb ik niets ge leerd en kan ik nergens heen." Er klonk zoveel wanhoop in de stem van het meisje, dat Eve zich nu begon te schamen over haar eigen gevoelens, want niet zij maar Nellie Overby had wer kelijk iets om wanhopig over te zijn. „Zou je weer naar school wil? km?" vrpeg ze. Nellie knikte, nog steeds zon der Eve aan te kijken. „Maar ik kan niet. Coreen wil Het dagelijks bestuur van het waterschap „Axeler Ambacht" doet naar aanleiding van de in de commissievergaderingen met de hoofdingelanden besproken onderwerpen de volgende mede delingen. WATERLOZING DRIEWEGEN: Het ligt in de bedoeling in de maand januari 1969 het gedeelte polderwaterleiding van Driewe gen tot aan het domeinriool te delven en de specie af te voe ren. De zich in dit gedeelte water leiding bevindende duikers zul len worden vernieuwd en op juiste diepte worden aangelegd. Verwacht mag worden dat na uitvoering van deze werkzaam heden de ontwatering voorlopig voldoende zal zijn. Het vernieu wen van de riolering te Driewe gen wordt in studie genomen: DIJK SPARKSPÖLDER: Het gedeelte van de weg ge legen op de dijk tussen de Sparkspolder en de St. Annapol- der welke voorzien is van een open verharding, zal in de loop van 1969 onder toevoeging van verhardingsmateriaal onder pro fiel worden gebracht. ZEEWERINGEN: In de zomer van 1968 werd de dijkverzwaring Hellegatpol der opgeleverd. Het ligt in het voornemen in het voorjaar van 1969 de dijkverzwaring Marga- rethapolder aan te besteden. VERONTREINIGING OPPERVLAKTEWATER: Geconstateerd is dat geen ver mindering in de verontreiniging van het oppervlaktewater plaats heeft. Regelmatig heeft bemon stering plaats. Onderhandelin gen zijn gaande tussen de in- moeder niet helpen. Ze zegt dat ze geen slavin wil worden die voor andermans kinderen moet zwoegen. Ze zegt, dat ze op de dag dat ze haar diploma van de High-school heeft naar de fa briek gaat en daar om een be trekking gaat vragen. De vol gende twee zijn jongens en jon gens willen nooit helpen. Ze denken dat de wereld alleen voor hen is gemaakt en dat het enige nut van vrouwen is, dat ze hen achterna lopen. Net als vader." Het was allemaal waar. Eve had genoeg van de familie Over by gezien om te weten dat Nel lie niet fantaseerde, maar het was haar nooit opgevallen dat het meisje zo ontevreden was met haar lot. „Zou je zelf ook op de fabriek willen werken?" Nellie ontkende dat heftig. „Nee, dr. Eve. Eigenlijk zou ik het liefst dokter worden, net als u, maar ik weet dat het veel geld en tijd kost. Ik heb het al lemaal nagezocht in de biblio theek. Die mogelijkheid bestaat niet voor me. Maar misschien. als ik niet bij moeder moest blij venzou ik wel verpleegster kunnen worden, dr. Eve." Ze hief nu haar hoofd op en er was een flauwe glans van hoop in haar ogen. Eve haalde diep adem. Mrs. Overby, een meisje met een zo bestonden nu eenmaal. Je kon ze niet wegblazen. En een ge wetensvol meisje als Nellie Overby, en mesje met een zo sterk plichtsgevoel, kon ook niet doen alsof ze niets met hen had te maken. (Wordt vervolgd.) dustrie- en de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen tot lozing van hun afvalwater. De afvoerleiding van de N. S. M. op de afvalwaterleiding is reeds gerealiseerd, maar lozing heeft nog niet plaats. De gemeenten lozen gedeelte lijk nog rechtstreeks op de pol derwaterleidingen. WATERLOZING OP DE SCHELDE: Het lozen van het polderwater geschiedt thans via de oostelijke rijkswaterleiding door de uitwa teringssluis te Othene in de Westerschelde. In hoeverre de sluis na het uitvoeren van verbeteringswer- ken waardoor o.a. snellere af voer van het polderwater zal plaats vinden, van voldoende capaciteit wordt geacht, is in studie. CLASSIFICATIE GESCHOT: Reeds verschillende malen is de classificatie in de geschots- heffing ter sprake gebracht. Daarbij is gesteld dat het be stuur voorlopig weinig voor clas sificatie voelt. Een classificatie zou dienen te geschieden naar het opbrengend vermogen, waarbij er op gelet moet worden dat dit niet het zelfde is als opbrengst of be drijfsresultaat. In het reglement wordt ge sproken over opbrengend ver mogen in agrarische dan wel in economische zin. Het zou geen eenvoudige zaak zijn te komen tot een billijke en rechtvaardige vaststelling van het opbrengend vermogen, af gezien van toet feit dat voor de bepaling van het opbrengend „vermogen" de bedrijfsuitoefe ning of de exploitatiemogelijk heden in beschouwing moeten worden genomen. Dit zou weer standen oproepen. Er wordt voor een bepaald ge bied hoe langer hoe meer van uitgegaan dat een dergelijk ge bied in zijn geheel belang bij het waterschap heeft en dat de lasten door al die belanghebben den moeten worden gedragen. Wat in het ene deel van het iebied minder zal worden op gebracht, zou weer van de an deren binnen moeten komen en In de gemeente Wouw is door onbekende oorzaak brand uitge broken in de boerderij van de heer P. W. Potter. De schuur is uitgebrand. Hierbij is een sehade aangericht van een top die gro tendeels door verzekering wordt gedekt. Het vee is op één stuk na gered. Er waren 29 koeien. Tijdens een in Apeldoorn ge houden verkoop van postduiven heeft de heer A. C. van Ee uit Soest voor 242 door hem ten ver koop aangeboden duivfen een fan- tastische som ontvangen. De heer Van Ee ging met een bedrag van bijna 50.000 gulden naar huis en kreeg gemiddeld voor zijn duiven een bedrag van 204,—. De duurste duiven leverden hem het lieve sommetje op van 2860,—. Twintig personen zijn gewond geraakt, van wie zevën vr|j ern stig, bjj een botsing tussen een tram en een autobus in een voor stad van Madrid. de vraag is of dit billijk zou zijn. De geschotsheffing staat door de verschillende beroepsschrif ten tegen aanslagen in het mid delpunt van de belangstelling. In hoeverre de „jurisprudentie" aanpassing van de meningen en misschien ook wel wijziging van, schappen noodzakelijk zal ma de reglementen van de water ken, dient te worden afgewacht.. De Israëlische minister van de fensie, Mosje Dayan, heeft zater dag van de aanstaande president Nixon de verzekering gekregen, dat onder diens bewind geen grote verandering in de Amerikaanse po litiek ten opzichte van het midden-' oosten zal worden gebracht. Dat deelde Davan mee, nadat hij een beleefdheidsbezoek had afgelegd in het hoofdkwartier van Nixon in New York. Aan het gesprek heeft ook de raadsman voor na tionale veiligheid van Nixon, Hen ry Kissinger, deelgenomen. Het ge sprek was volgens Dayan zeer vriendschappelijk geweest. Bij de medische faculteit in Marseille zijn groepen studenten vrijdagavond slaags geraakt, toen 80 studenten een bijeenkomst van eerste en tweede-jaars wilden verstoren. Op straat ontstonden hevige gevechten. De politie wist de orde te herstellen. Twee studen-, ten en een commissaris van po litie werden gewond. Vier mannen, mogelijk buiten landers, hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Amsterdam op de Keizersgracht een gewapen de roofoverval gepleegd. Om 04.00 uur roofden ze uit de wagen van de 30-jarige bedrijfsleider R. W. Pelser een koffertie waar 830, in zat. De heer Pelser reed met de barkeeper van zijn bedrijf van de bar in de Kerkstraat naar huis. Onderweg zouden ze het geld in een nachtkluis deponeren. Op de gracht reed plotseling een auto achteruit waardoor de heer Pe'ser krachtig moest remmer!. Drie mannen met nylonkousen over het gezicht omringden zijn auto. Een ervan dreigde met een pistool en een ander riep zoiets als „money" en greep het oo de ach terbank liggende koffertje. Omdat er ook nog Frans is gesproken, denkt de politie dat dê overvallers Marokkanen geweest zijn. De drie overvallers bleven rond de auto van de heer Pelser staan tot hun eigen wagen zo was op: gereden, dat ze er snel in kondetj springen en verdwijnen. De auto was zaterdagavond in Amsterdam gestolen. Hij werd zondag terug gevonden. Het geroofde koffertje., waarin ook nog wat papieren had den gezeten, lag er nog in. De overval bleek nauwkeurig te zijn voorbereid. De heer Pelser reed 's nachts altijd dezelfde route om het geld in de nachtsafe te bér- gen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2