Golf van arrestaties in Brazilië Luchtactie boven Noord-Vietnam „HONGKONG"- GRIEP NAAR EUROPA SCHERPE WOORDEN VAN C.N.V.-V00RZITTER VAN EIBERGEN Aanval op werkgevers, regering en parlement Prinses Beatrix bij opening nieuwe St. Laurenskerk in Rotterdam Bomaanslagen in Saigon „Thunderstreak" verongelukt Esso bouwt aromatenfabriek bij Rotterdam Oorlog „Onheilspellend rustig" in Rio de Janeiro onvermijdelijk HET WEER Maandag 16/Dinsdag 17 december 1968 25e Jaafgang No. 1882 Protest tegen censuur Gewelddaden Paniekerig Vóór overleg Uitbarsting Economische groei Veel slachtoffers Demonstrstle op St. Pietersplein m Vietcongaanval verwacht Thieu stelt eisen Spionnen „veroordeeld" Koning Hoessein: Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden "J 1*1 Krankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur. P. J. van de SawJe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 0I15(J2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 7 70 i.osse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel»» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. in Brazilië, waar president Arturo da Costa e Silva via een „institutionele wet" het parle ment voor onbepaalde tijd naar huis zond en alle grondwette lijke bevoegdheden tot zich trok, was het in het afgelopen week einde onheilspellend rustig. Het openbare leven ging normaal zijn gang en minister van finan ciën Netto, die een 'reis naar Europa afzegde, verklaarde dat de banken vandaag open zou den zijn. De kranten, die onder cen suur zijn geplaatst, bevatten slechts summiere berichten over de gebeurtenissen. Deze volgden eikaar op, nadat het parlement weigerde de parlementaire on schendbaarheid op te heffen van Marcio Alves, die de regering wilde laten vervolgen omdat hij in het parlement had geprotes teerd tegen de „willekeur van het militaristische regiem". De houding van het parlement wordt als een overwinning van de oppositie gezien. Alves heeft het vege lijf weten te redden door in de ambassade van Uru guay zijn toevlucht te zoeken. Het besluit van president Da Costa e Silva, dat werd geno men na een spoedvergadering van de nationale veiligheidsraad, heeft een golf van arrestaties ontketend. Vele bekende politici, onder wie de geziene oud-gou verneur van de staat Guanabara, Carlos Lacerda, oud-president Kuzitsehek, oud-president Qua- dros, oud-mjfiister van binnen landse zaken maarschalk Cor- deiro de Faris, een groot aantal journalisten en studenten en een docent van de door militairen bezette universiteit van Rio de Janeiro, zijn gearresteerd. Verscheidene bladen publice ren boodschappen van solidari teit met het staatshoofd. De meeste zijn ondertekend door af gevaardigden van de partij „Arena", die de meeste zetels in het parlement heeft. De voorzitter van het inter- amerikaanse persgenootschap, de Chileen Agustin Edwards, heeft de Braziliaanse president een telegram gezonden, waarin hij protesteert tegen de censuur op de pers. Volgens waarnemers heeft de „harde lijn" hij de hoge officie ren een beslissende invloed ge had op het besluit van de natio nale veiligheidsraad, waarin veel militairen zitten. Zij zouden de mening zijn toegedaan, dat dic tatuur nodig is om de democra tie te redden. Er hebben zich de laatste maanden in Brazilië veel onder mijnende gewelddaden afge speeld. Meer dan duizend bom aanslagen op officiële gebouwen, kranten en particulieren werden gepleegd zonder dat het de poli tie gelukte de daders in handen te krijgen. Onrust in het be drijfsleven vormde een bedrei ging voor de nationale produk- tie. Verder droegen ook de stu denten met allerlei acties ertoe bij een toestand van onzeker heid te scheppen. Niettemin komen de hardheid en de om vang van de tegenmaatregelen van de regering politieke waar nemers ongewoon voor. Bij het zoeken naar verkla ringen komen zij tot de slotsom, dat de regering-Costa e Silva aan het eind van haar bestuurs- latijn is. De op 12 december in het parlement geleden nederlaag bij de kwestie-Alves zou voor de beledigde militairen de laat ste stoot tot een serie paniek handelingen zijn geweest. De Braziliaanse leiders zien nu in elke burger of politicus een mo gelijke vijand. De voorzitter van het christelijk Mtlonaal vakverbond, de heer J. vei Eibergen, heeft vanmorgen op de verhondsraadsvergadering van het C.N.B. in Utrecht verklaard, dat de verhoudingen in 't bedrijfs leven een crisis naderen. Hij stel de daarvoor niet alleen de werk gevers verantwoordelijk, maar ook regering en parlement. „Ook van hen mag worden ver wacht dat zij stelling nemen in de sociale geschillen die de samen leving verdeeld houden. Al te lang schermen politieke partijen op het terrein van de medezeggensihap met woorden die niet in daden worden omgezet. Daardoor rust ook op hen een zware verantwoor delijkheid, wanneer het in het be drijfsleven tot een uitbarsting komt", aldus de heer Van Eiber gen. Het enige middel om de werk nemers te verzoenen met het eco nomisch systeem, waarvan de fou ten en tekortkomingen steeds dui delijker aan de dag komen, is een snelle en ingrijpende inpassing van democratische bestuursvormen in dit systeem. Als dat niet gebeurt, blijft er weinig anders over dan een bestrijding van het systeem zelf, aldus spr. „We moeten doorzetten, des noods hard tegen hard", zo sprak de C.N.V.-voorzitter. die hieraan toevoegde dat de werkgevers geen enkele reden hebben om zich erover te beklagen, dat de zaken nu plotseling zouden worden ge forceerd. De vakbeweging heeft jaren geduld gehad, maar de werk gevers hebben er nooit over willen praten. De heer Van Eibergen vroeg zich af, of het wel nodig is het op een conflict te laten aan komen en of het niet veel heter is, samen nieuwe regels vast te stel len. De christelijke vakbewéging geeft de voorkeur aap overleg. Het gaat voor de werknemers om erkenning en mondigheid. De heer Van Eibergen zei, dat hoge looneisen voor een deel het gevolg zijn van het feit, dat de werknemer in de leiding der bedrijven niets heeft in te brengen en er geen controle op kan uitoefenen. Elke onderdrukk'ng van de men selijke waardigheid roept span ningen op en verzet. „Laat het dus niemand verbazen wanneer die spanningen zich ontladen in een uitbarsting van verzet", aldus de C.N.V.-voorzitter. Hij waarschuwde werkgevers en reaering, dat ze geschillen od de spits drüven, als ze in een periode van sterke economische groei van de werknemers vergen, dat ze ge noegen moeten nemen met een vrijwel gellikblijven van hun be steedbaar inkomen, terwijl anderen hun inkomsten en bezit sterk zien groeien. Morgen spreekt de regering met de stichting van de arbeid over de loonvorming in 1969. Maar de heer Van Eibergen vreest, dat de regering nu al een standpunt beeft bepaald: „De ministers De Block en Witteveen hebben al uitspraken gedaan die opvallend dicht in de buurt van het werkgeversstand punt liggen". De C.N.V.-voorzitter verklaarde nadrukkelijk, dat de christeliike vakbeweging elke medewerking zal moeten weigeren aan een rege ringsbeleid, dat de loonvorming In 1969 bij voorbaat zou willen be knotten. Daartoe bestaat zijns in ziens geen enkele aanleiding. De kosten van levensonderhoud zullen volgend jaar sterk stijgen ten ge volge van maatregelen die de rege ring zelf heeft genomen. Volgens de heer Van Eibergen moet dat voor de regering een reden te meer zijn'om pas in uiterste nood' zaak te denken aan een ingreep in de loonpolitiek, namelijk pas dan wanneer de economie totaal dreigt te ontsporen. Generaal Pinto, commandant van de militaire academie, ver klaarde zondag, dat de „commu nisten" bezig zijn de politieke en sociale structuur van Brazi lië te vernietigen door toepas sing van revolutionaire technie ken. Hij hekelde het feit dat „religieuzen" zich voorstanders tonen van het communisme, dat de godsdienst wil vernietigen". Hij achtte een „mobilisatie ter verdediging van de morele en gewestelijke waarden" dringend noodzakelijk. De grote of Sint Laurenskerk in Roterdam, die bij het bombarde ment in mei 1940 vrijwel geheel werd vernietigd, is zaterdag na 'n wederopbouw van 16 jaren op nieuw geopend in aanwezig van prinses Beatrix en prins Claus.. De Sint Laurenskerk in het cen trum van Rotterdam, gebouwd van 1449 tot 1525, is het enige grote monument van historische waarde dat Rotterdam thans nog rijk is. De reconstructie kostte 15 mil joen. Er ontbreekt nog een groot barokorgei (kosten 1 miljoen), dat Kerstmis 1971 in gebruik kan wor den genomen. Dr. H. Eykman, voorzitter van gecommiteerden der hervormde ge meente te Rotterdam, herinnerde aan de verwoesting in mei 1940. Van de kerk stonden na afloop van het Duitse bombardement al leen nog de muren voor een deel overeind. 6e toren bleef groten deels gaaf in stand. Burgemeester Thomassen zei dat men voor de keuze stond de toren te restaureren en er een moderne kerk naast bouwen of te beslui ten tot volledige herbouw. De burgemeester was verheugd dat men de laatste oplossing heeft gekozen. De bijeenkomst werd besloten met een te deum, voor deze ge legenheid gecomponeerd door Hen drik Andriessen. ROTTERDAM: De in 1940 tijdens de Duitse bombardementen ver woeste St. Laurenskerk in de Maasstad is weer in gebruik ge steld. Eregaste bij deze inge bruikstelling was prinses Beatrix, die wij hier zien bij het tekenen Vn.n hot. cicyhApyi. hnpfr Gezaghebbende medische krin gen in Engeland hebben de ver wachting geuit dat de „Hong- konggriep", die op het ogenblik in de Verenigde Staten woedt, binnen enkele weken Europa zal bereiken. Meer dan dertig Ame rikaanse staten zijn al door de ziekte aangetast. In Philadelphia zijn negen personen die griep hadden, door complicaties over leden. De actrice Tallulah Bank- head bezweek aan dubbele long ontsteking, nadat zij de „Hong kong-griep" had gekregen. Een woordvoerder van de Britse medische onderzoekingsraad zei dat deze epidemie niet zo ern stig is als de „Aziatische griep" van 1957. De „Honkong-griep" heeft in 122 Amerikaanse steden 672 do den geëist. Het nationale cen trum voor besmettelijke ziekte is van mening dat de epidemie nog niet haar hoogtepunt heeft bereikt en dat de ziekte in janu ari nog verder om zich heen zal grijpen. De ziekte gaat gepaard met hoge koorts en vermoeidheid. Bekende personen werden aan getast, zoals generaal Westmore land, de burgemeester van Chi cago Richard Daley en de ko mende vice-president Spiro Ag- new. Een record aan thuisblij vers veroorzaakt in de openbare diensten, winkelbedrijven, zie kenhuizen, fabrieken en kanto ren. In Los Angeles is 10 pro cent van de leerlingen van de lagere scholen ziek. In Wiscon sin eveneens, maar daar zijn meer leraren ziek en moesten in 80 scholen enige klassen bij gebrek aan onderwijzers worden gesloten. Hetzelfde is het geval in Missouri, Illinois, Maryland, Michigan, Oregon, New York, Virginia, Wisconsin, Vermont en andere staten van Nieuw-Enge- land. In Chicago ligt zes pro cent van het politiepersoneel op bed. Op het plein voor de St. Pie- ter in Vaticaanstad hielden zon dag ongeveer 30 studenten een zitdemonstratie terwijl de paus duizenden pelgrims opriep de armen met Kerstmis te geden ken. De studenten protesteerden tegen het ontslag van don Enzo Mazzi in Florence die bekend heid kreeg door zijn aanvallen op de rijkdom van de katholieke kerk. De paus scheen de demon stranten niet op te merken. Zij waren in een hoek van het plein achter een sterke politie-afzet- ting vrijwel onzichtbaar. Een Amerikaanse straaljager zaterdag boven Noord-Vietnam een raket afgeschoten, toen het toestel werd beschoten, zo heeft een mili taire woordvoerder in Saigon mee gedeeld. Het was de eerste maal sedert president Johnson de bom bardementen liet staken, dat met een raket werd gevuurd on Noord- Vietnamees luchtdoelgeschut. Het toestel behoorde tot een groep die een fotoverkermingsvliegtulg bege leidde. De belangrijkste gevechten in Zuid-Vietnam speelden zich de af gelopen dagen af langs de Cam bodjaanse grens, in de Mekong- delta en bij de gedemilitariseerde zone. De luchtmacht beschoot bun kers in de bufferzone en in de Me- kongdelta. Bij Gia Rai raakten ge allieerde troepen slaags met twee compagnieën van de vietcong. Bij de Cambodjaanse grens werden eenheden onder vuur genomen die uit hefschroefvliegtuigen stapten. Er zijn versterkingen naar het ge bied gezonden. Bij een bomaanslag op een brandweerpost in Saigon zijn zon dag een kind en een brandweer man gewond en vijf brandweer auto's beschadigd. Bij twaalf an dere aanslagen werden twee men sen gedood en verscheidene ge wond. Een ambtenaar van 't stads bestuur werd in zijn woning dood geschoten. Het geheel uit Zuidvietnamezen bestaande garnizoen van Saigon is nog steeds in staat van alarm en de ongeveer 10.000 Amerikanen die rond de stad liggen, moeten van 's avonds zeven tot 's morgens zeven binnen blijven in verband met een te verwachten vietcong- offensief. President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag (maandag) gezegd, dat zijn rege ring nooit een communistische or ganisatie op haar gebied zal aan vaarden als prijs voor vrede. In een toespraak tot 86 afgevaardig den uit 31 landen die in Saigon een internationale anti-communis tische conferentie bijwonen, zei Thieu dat zijn regering de volgen de drie eisen stelt: 1. De „communistisch imperialis ten" moeten rechtstreeks met re gering en volk van (Zuid-)Vietnam alle kwesties betreffende onze toe stand behandelen, daar de repu bliek een direct slachtoffer van bun invasie is geworden". 2. Regering en volk van Vietnam zullen nooit enige communistische organisatie óp hun grondgebied toestaan, omdat het Vietnamese volk democratie als basis voor po litieke activiteit heeft aanvaard. 3. Omdat de oorlog een gevolg is van communistische agressie, moe ten de communisten alle activitei ten die gericht zijn tegen de repu bliek Vietnam, staken. Het staatshoofd zei voorts dat in de eerste maand na het staken van de aanvallen op Noord-Viet nam in Zuid-Vietnam 502 mensen omkwamen bij 181 beschietingen van steden. Het persbureau van het Zuid- vietnamése „bevrijdingsfront" meldt dat in het uiterste zuiden van Zuid-Vietnam onlangs door teen „volkstribunaal" in aan wezigheid van meer dan 8000 mensen „vijf spionnen die door de Verenigde Staten werden be taald", zijn veroordeeld. Twee kregen de doodstraf en de ande ren gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar. De processen vonden plaats op 30 november en 2 de cember in de provincie Camau (Kwam Long) waar evenals in Thoea Thien (ben Hoeé) enkele maanden geleden („volkscomité's voor de bevrijding") zijn gesteld door de vietcong. Voor zover men weet is het de eerste maal dat het bestaan van „volkstribunalen" wordt gemeld in de door de vietcong genoemde „bevrijde gebieden". Vanmorgen ongeveer vijf voor elf ls een „Thunderstreak" van de vliegbasis Eindhoven van de kon. luchtmacht ten zuiden van Tiel in moeilijkheden geraakt en verongelukt. De vlieger is behou den aan de grond gekomen en met een helikopter opgehaald. De verongelukte Thunderstreak was er een uit een formatie van vier. De bestuurder was de 31-jari- ge ongehuwde Belgische vlieger adjudant J. L. Vertat. Hij is on gedeerd. Hij maakt deel uit van de geïntegreerde Belgisch-Ne derlandse operationele conversie vliegeropleiding, die op de basis Eindhoven is gevestigd. Het vliegtuig is bij Maasbom mel in een weiland terechtgeko men en vernield. Op de grond is schade ontstaan aan een in de nabijheid liggende eendekooi. Esso Chemie N.V. is begonnen met de bouw van een aromaten- fabriek bouwkosten meer dan tachtig miljoen gulden die de capaciteit van de bestaande fa briek zal verdubbelen tot circa 600.000 ton per jaar. De uitbrei ding betreft de fabricage van benzeen, tolueen en gemengde xylenen. Verder zullen installaties wor den gebouwd voor de fabricage van paraxyleen en orthoxyleen, elk met een capaciteit van on geveer 50.000 ton per jaar. In augustus is de bouw van de nieuwe aromatenfabriek ge gund aan Catalytic International Inc. te Londen, die het werk uitvoert samen met Comprimo N.V. in Amsterdam. Tijdens de bouwpiek zullen op het werk ruim 400 man constructieperso- neel zijn. Het project moet begin 1970 gereed zijn. NEW YORK: De gekozen presi dent van AmerikaRichard Nixon, gefotografeerd met de Is raëlische minister van defensie Mosje Dayan, tijdens het gesprek over de situatie in het midden oosten, dat door hen werd ge voerd. Koning Hoessein van Jordanië heeft gezegd, dat oorlog in het midden-oosten onvermijdelijk is. indien de toestand blijft zoals hij nu is. In een Amerikaanse televi sie-uitzending zei hii, dat Israël nog wel een paar veldslagen zou kunnen winnen, maar uiteindelijk zal verliezen. In een in Amman ge filmd vraaggesprek zei hij, dat de menselijke offers in dit proces aan beide zijden enorm zullen zijn. De ene keer zal de een mogelijk win nen en de ander verliezen, maar tenslotte zullen allen verliezen lij den, zo zei hij. ENKELE BUIEN Een diepe depressie op de oceaan ten westen van Ierland was er de oorzaak van, dat tij dens het weekeinde de vorst in ons land en ook verder in West- Europa naar het oosten werd te ruggedrongen. Hedenochtend liep de vorst- grens langs de westkust van Denemarken via midden-Duits- land naar het Alpengebied. Een oceaanfront dat bij de depressie behoort bracht in Nederland eni ge neerslag, terwijl plaatselijk ijzelvorming optrad. Het komende etmaal blijft de storing bij Ierland het weer bij ons bepalen. Met winden tussen zuidoost en zuid houdt de aan voer van oceanische lucht met temperaturen boven het vries punt aan. De lucht is onstabiel van op bouw, zodat naast verspreide op klaringen ook hier en daar een bui wordt verwacht. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot dins dagavond. Verspreide opklaringen Verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Meest matige wind tussen zuidoost en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt; morgen dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1131 11.54 Terneuzen 0.07 12.30 Hansweert 0.41 1.04 Walsoorden 0.50 1.13 WOENSDAG 18 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.03 12.23 Terneuzen 0.39 12.59 Hansweert 1.13 1.33 Walsoorden 1.22 1.42 ZON MAAN op onder op onder Dec. 17 8.43 16.29 5.58 14.10 18 8.44 16.29 7 34 14.42 19 8.45 16.30 9.03 15.32 20 8.45 -6.30 10.14 16.44

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1