Welke stoel kiest U De oudjes kunnen 't nog best enu Als het om goede conditie gaat van de week Pagina S Eatërdag 14 december 1968 HfëïjÊ jfëÉWiï Nieuwe cosmetica Twe* modellen van Amsterdam- ee mode-ontwerper Edgar Voa. Linke op de foto Petra met gele laken cape afgezet met zwart-voe, Tan|a In orde Shetland jas. Al geloven we niet helemaal in het feit dat cosmetica ons na het gebruik er van op slag mooi maken, een ieder van ons heeft wel een serie tubes en potjes crème, lotion en andere make up artikelen op de toilettafel staan. En dit is niet alleen om krampachtig jong en mooi te willen zijn en blijven, maar toch ook wel omdat het zeker is dat onze huidverzorging nodig heeft. Wie wel eens een bezoek heeft ge bracht aan een schoonheidsinstituut, bemerkte dat zij zich prettiger voelde. En dat feit alleen al bewijst dat ze er dan ook „mooier" van wordt, want wie zich prettig voelt, is zekerder van zichzelf, vrolijker en dusmooier. Elke verstandige vrouw weet dat ze aan het ouder worden niet ontkomt Het scheelt alleen zoveel hóé! NIEUWS Inmiddels is het weer mode gewor den om rouge te gebruiken. Dat kan dan door met een grote kwast een poeder over het gehele gezicht aan te brengen of door een uitdraaibare stift te gebruiken. Met deze laatste brengen we de rouge aan, over de make-up, op de jukbeenderen en vegen deze rouge met de vingers over het gezicht uit. Naast parfum en eau-de-toilette-is er de laatste tijd een nieuwe vorm vaifn parfum gebruiken bijgekomen. Er is namelijk nu ook een geparfumeerde crème. Nieuw is ook een stift, een correc tie- of camouflagestift, de eye circle stick, die voor een avondje-uit krin gen onder de ogen op meesterlijke wijze weg werkt. De eye circle wordt op of onder de make-up aangebracht en na het opbrengen uitgeschaduwd. Natuurlijk is het wel verstandig die kringen ook op andere wijze te lijf te gaan, zodat ze echt verdwijnen. OPLOSSEND Het Franse huis Harriet Ayer brengt als nouveauté „Eye Make-up Remover Het resultaat van Nicole Haircolour. Prachtig zacht haar en een natuurlijk, diepglanzend kapsel. Pads". Dit zijn kant en klaar tissues, die in een potje verpakt zijn. Met deze ronde tissues, doordrenkt van eye- cleaner, halen we alle oog-make-up, eye shadow, eyeliner en mascara, rond de ogen weg, omdat de make-up eenvoudigweg oplost. We hoeven niet bang te zijn dat de huid rond de ogen geïrriteerd wordt. Juist het tegendeel is waar. De remover is zó verzorgend voor de oogleden, de wim pers en de wenkbrouwen, dat de huid er juist soepel van wordt of, zo hij het ai was, er soepel van blijft. Eén tissue, gemakkelijk in het ge bruik, is voldoende voor beide ogen. Om nog even bij de ogen te blijven. Jn rokerige ruimten is het niet denk beeldig dat we last krijgen van de ogen. Ze gaan vaak prikken en tranén. Om dit euvel tegen te gaan, is de een voudigste manier natuurlijk om niet in een rokerige kamer of zaal té gaan zitten. Maar ja, ledereen wil wel eens wat en daarom brengt Harriet Hub bard Ayer een nieuw, exclusief pro- dukt, Kajal, om de tranende en prik kende ogen te verzorgen. Het is éen plantaardige crème, die een bescher mende en kalmerende werking heeft. En omdat het tegelijkertijd een make- up-produkt is, geeft het de ogen extra glans, maakt het oogwit sterker en geeft de ogen donkere contouren. Tegen de haarinplant aan, op de rand van het ooglid wordt een klein beetje Kajal met een spateltje voorzichtig aangebracht. Dan maar flink knippe ren met de oogleden en de Kajal komt als een beschermend laagje op het oog te liggen. HAARCORRECTlE Bij een avondje uit hoort ook «en verzorgd kapsel. Wie zelf het haar wast en watergolft, kan extra luister aan haar coiffure geven door een kleurversteviger of reflexspoellng. Een behandeling waarvan het effekt bij de eerstvolgende shampoobeurt meestal geheel verdwijnt. Een nieuw produkt op dit gebied la nu Nicole Haircolour, een fase tussen een eenvoudige kleurrectlflcatle en een echte grijsdekkende spoelihg of verfbehandellng. Ongeveer vier tot acht weken duurt het kleureffékt, dat we met Nicole Haircolour bereiken, ondanks vele wasbeurten. Dan ver vaagt het kleuréffekt geleidelijk en onmerkbaar is daar dan uiteindelijk weer de eigen haarkleur. Van lelijke haarultgroei is dus geen sprake. Alle kleuren van de kleurenkaart corrigeren en maskeren de eerste grijzende haren, terwijl er voor elke kleurnuance een bijpassende naturel- tint Is, die de eigen kleur verbetert, „ophaalt", düs beter doet uitkomen. De behandeling kan eenvoudig niet mislukken omdat het preparaat van de eigen haarkleur uitgaat. Nicole brengt naast dit veilige, ver rassende kleurmiddel een haarkuur op keratine basis en een vetloze Bril- lant spray, die het haar een glans- éffekt geeft. BETTY TEELING. Menigeen maakt *a avonds, voordat hij gaat slapen, nog even een klein „ommetje". De één maakt elke avond een flinke- wandeling;' de ander laat' alleen maar noodgedwongen de hond uit. Toch zijn die avondwandelingen om twee redenen nuttig en heilzaam: wandelend door de rustige lanen of straten waar u woont kunt u zich ont spannen, waardoor u zich van een ge zonde nachtrust verzekert, en in de tweede plaats komt zo'n wandeling uw lichamelijke conditie ten goede. Som mige mensen doen het zelfs „voor de lijn" maar er zijn heel wat Nederlan ders die een wandelingetje voor het slapen gaan niet voldoende vinden. En in het buitenland worden zelfs hardloopwedstrijden gehouden voor mannen boven de 55 jaar. IS DAT WEL VERSTANDIG trelnlng, al gaat het dan nog zo kalm, zal men de eerste keren wel stijve spieren overhouden. Maar dat onge rief moet men er voor over hebben. Deze laatste week voor Kerstmis is een rommelige en extra drukke tijd. Een week,- waarin de huisvrouw wei nig tijd beschikbaar heeft ora aan haar maaltijden de nodige aandacht te be steden, daar haar gedachten reeds bij het Kerstmenu zijn. Daarom dus snel le, eenvoudige en goedkope maaltij den deze week. ZONDAG: Vermicellisoep; Brussels lof met ham en kaassaus, aard appelpuree: yoghurt met banaan. MAANDAG: Ratatouille; met rozijnen. vanillevla DINSDAG: Kerriesoep met kaas; run derlap, rode kool, aardappelen. WOENSDAG: Erwtensoep met spek en worst; drie-in-de-pan met ap pel. DONDERDAG: Zuurkool Royal; cho coladevla. VRIJDAG: Vissticks, gebakken aard appelen, sla; beschuit met besse- sap. ZATERDAG: Hartige beschuitbollen; karnemelksepap met stroop. ZUURKOOL ROYAL 750 gram zuurkool, 100 gram ge raspte oude kaas, 1500 gram aardappelen, 250 gram ham. Smoor de zuurkool in twee lepels boter met 2 dl water in ongeveer 30 minuten gaar. Kook de aardappelen gaar en maak er met melk, boter en- nootmuskaat een heerlijke luchtige puree van. Leg deze puree onderin een vuurvas te schotel en bedek deze met de in plakken ham gewikkelde zuurkool. Maak van bloem, boter, melk en ge raspte kaas een gladde saus en schenk deze over de ham-zuurkool rolletjes. Bedek het geheel met ge raspte kaas en geef de schotel in een vrij hete oven in ongeveer 30 minuten een goudbruin korstje. HARTIGE BESCHUITBOLLEN Hol vier beschuitbollen uit en be smeer ze in- en uitwendig met 20 gr. gesmolten boter. Laat 25 gram boter in een pannetje smelten, voeg 25 gram bloem toe en roer er daarna op een niet te heet vuur scheutje voor scheutje V/2 dl bouillon door tot een dikke glad gebonden saus is ver kregen. Los hierin van het vuur af de kaas op en doe er 75 gram kleinge sneden gewassen champignons door. Roer er tenslotte 1 dl melk en zo nodig iets zout en peper door en vul de be schuitbollen met het mengsel. Zet ze nog even In de oven tot ze knapperig zijn. „In de meeste gevallen gaat het wel goed", aldus een arts die zich veel bezig houdt met de sportkeuring en medische begeleiding van sportlie den, „maar voordat ouderen aktief aan een fitheidsprogramma beginnen moeten zij zich echt wel laten keuren. Het is helaas wel eens voorgekomen, dat iemand die niet was gekeurd en een kwaaltje had, tijdens het hard lopen in de bossen onwel werd. De man had zich geforceerd en er geen rekening mee gehouden, dat hij op zijn 45e jaar niet meer zo hard kon trainen als toen hij nog geen twintig was". Allerwegen wordt erover geklaagd, dat de conditie van vele mensen zo slecht is. De arbeidsprestaties lijden daaronder. Vooral mensen, die veel zittend werk hebben en bovendien de auto in plaats van de fiets of de benenwagen gebruiken, kweken een buikje. Dat buikje is overigens slechts een symptoom, want op zichzelf is daar weinig bezwaar tegen als er maar ge noeg lichaamsbeweging is. In de hui dige maatschappij worden hoge ar beidsprestaties gevraagd. Dat mer ken de vrouwen wel als hun mannen thuis komen. De klaagzangen over het moe-zijn zijn niet zeldzaam. BUITENLUCHT In vele plaatsen hebben zich groe pen gevormd van „veteranen", die onder leiding van een atletlektrainer of sportleraar bijv. op zaterdagmorgen hun conditie gaan opvijzelen. De heren die allen anoniem willen blij ven, zijn er met hun oefenmeester van overtuigd, dat de conditie alleen goed kan worden door regelmatig in de buitenlucht wat aan hardlopen «n an dere lichaamsoefeningen te doen. Voor een conditietraining is een gym nastiekzaal minder geschikt. Het gaat er bij elke conditietraining om, het uithoudingsvermogen te ver groten door de longcapaciteit zo goed mogelijk te benutten. Van enorm groot belang is, dat het hart goed funktio- neert. Oudere mensen, die lange tijd niet aan sport hebben gedaan moeten heel kalmpjes beginnen als zij aan een fitheidsprogramma mee gaan doen. Hun hele lichaam en vooral het hart Is de extra lichamelijke inspan ning, die dan wordt gevraagd, niet meer gewend. Bij het begin yan ZQ'a VERPLICHTE KEURING Het wordt bij bijna alle groepen die aan een fitheidsprogramma werken als eis gesteld, dat de deelnemers medisch zijn gekeurd. Dat betekent een sterke selektie, want nog geen 49 van de kandidaten wordt in de regel goedgekeurd. Toch zijn die keuringen echt niet zo streng. Waarmee we maar willen zeg gen, dat men meestal te laat tot de conclusie komt, dat men zo'n fitheids conditietraining nodig heeft. De deelnemers aan zo'n conditie training variëren in leeftijd van om streeks 35 40 tot 60 65 jaar en soms zijn er nog wat krassere oudere heren bij. Zij raken snel bevriend en noemen elkaar bij de voornamen ook al komen zij uit alle rangen en stan den. Het komt niet zelden voor, dat na de training de direkteur van de grote industriële onderneming en de kan toorbediende gezellig een versnape ring gaan gebruiken. De sport ver broedert. Wat gebeurt er nu bij zo'n conditie training? HUMEUR VERBETERT Het zwaartepunt van een kamer- Inrichting ligt bij het hoekje waar we uitrusten, lezen, televisie kijken of praten. Daar willen we gemak kelijk en gezellig kunnen zitten in een fijne stoel. Wat gezellig, com fortabel en smaakvol betekent, is een kwestie van persoonlijke voor keur èn van mode. Zo ongeveer een jaar of dertig geleden koos men Gothische stoe len of een stel in Old Finish met balpoten. Wat later kwamen de „verantwoorde" en „eerlijke" meu belen onder invloed van de Scan dinavische landen. Dat was de tijd van strakke lijnen en lichte hout soorten. Als reaktie hierop kwam er een periode dat „teak" in de mode was, prompt gevolgd door het donker dere palissander. Tegenwoordig kunnen we niet meer van een be paalde stijl of mode spreken. De vormen zijn gevarieerd en de vele stijlen van onze voorouders wor den nagemaakt, zodat we ons in Empirestijl, Windsorstijl, Oudhol landse stijl of met stijlvolle meu belen kunnen inrichten. Er is een enorme keus. VEEL KEUZE Kostbaar leder, kunstleer, ge weven stoffen, hout, staal, plastic, riet en schuimrubber zijn onder meer de materialen die bij de zit meubelen toegepast worden. De kleur die we kiezen mag rustig of juist uitdagend zijn. Naast bankstellen in traditionele samenstelling van een bank en twee clubs, zien we kuip-achtige stoelen, moderne verantwoorde fauteuils, antieke stoelen, draai- stoelen en schommelstoelen. Een nieuwe stoel kiezen is be langrijk. In de eerste plaats is het verstandig een stoel te kopen in de ochtend, want aan het eind van de dag, als we vermoeid zijn dus, zit elke stoel immers prettig! In de Voorop staat altijd het hardlopen, i tweede plaats moet een gezellige omdat daardoor het uithoudingsver- stoe' niet tè mooi ziJn om te ge mogen het beste wordt gestimuleerd. Maar ook worden er grondgym- bruiken en niet te kwetsbaar voor kinderhandjes, want een goede nastiekoefeningen gedaan, die vooral tot doel hebben om het voor velen hinderlijke „buikje" in omvang te doen afnemen. Na de training zijn de heren altijd aardig moe. Maar dat is een heel an dere moeheid dan die waarmee zij van hun werk plegen thuis te komen. Deer deze lichamelijke inspanning raken zij geestelijk ontspannen en dat heeft éen beter humeur tot gevolg. Eén van de plaatsen waar aan een gestaagd fitheidsprogramma wordt géwërkt, Ie Amsterdam. Elke zater dagmorgen gaat een groep van 100 150 mannen en enkele vrouwen daar onder leiding van Hans Comello hard lopen. Samen met de voormalige Nederlandse schaatscoach Anton Hufskee heeft hij het trainingspro gramma opgesteld. En alle deelnemers voelen zich best bij de betere con ditie, die zij hebben. Ook zouden zij allen graag willen, dat déze conditie trainingen nog veel meer worden ge stimuleerd. TOM NODDY, stoel is geen luxe voorwerp. Zo'n ,/f stoel betekent gemak en rust, het is een gebruiksmeubel. EEN HALVE METER Als we een nieuwe stoel gaan kopen en misschien daardoor al onze zitmeubelen anders gaan op stellen, dan moeten we eraan den ken, dat tussen bank en lage tafel en de fauteuils en de lage tafel 40 a 50 cm ruimte is. Maken we deze afstanden te klein, dan stoten we gemakkelijk tegen de tafel en als we de ruimte te groot maken, dan kunnen we zo moeilijk bij de tafel komen. Voor sommigen is een beweeg bare, draaibare stoei op één poot het summum van gemak. Als extra gemak kunnen dergelijke fauteuils soms ook nog achterover wippen. Zulke beweegbare stoelen zijn geen vinding van de laatste tijd. Reeds generaties terug ontdekten immers kantoormensen al het com fort van een meedraaiende stoei die allerlei extra bewegingen over bodig maaktel Behalve het voordeel van com fort heeft een fauteuil op één poot nog vóór dat hij voor het oog veel minder plaats inneemt. Dat ruimte- effekt wordt nog sterker als de zit ting van de stoel ongeveer rond is en de onderkant ervan taps naar de poot toeloopt, het z.g. schelp model. FAUTEUIL Heel apart en nieuw is de draai bare fauteuil van Bruno Mathsson uit Zweden. Deze stoel is gemaakt op een onderstel van verend staal, waardoor een basculerend effekt wordt bereikt. De canvasbekleding is gevat in ten brede, echt leren rand, een stoffen of leren „loper" en een extra hoofdsteun, in de vorm van een met leren banden opgehangen kussentje, kan in ver schillende kleuren gekozen wor den. De belangstelling voor echt leer in het interieur is de laatste jaren stijgende. Dit meubelleder kunnen we in twee soorten verdelen, n.l. het meubelbekledingsleer en het z.g. „zelfdragende" leder. Dit laat ste is bedoeld voor zittingen, kui pen en leuningen die zelf dragen. Leer kan, omdat het een puur na- tuurprodukt Is, zowel met hout, chroomstaai of welk ander mate riaal ook, gecombineerd worden. Ook voor de grootouders van vandaag worden er doelmatige, goede stoelen ontworpen. Geen grote, zware grootvadersstoelen, maar stoelen waar oma lekker in zit en waar ze ook zó weer uit kan komen, RUSTSTOEL De studie van het zitten van be jaarden is in ons land eerst sinds kort op gang gekomen, en om deze te stimuleren schreef de Vereni ging Nederlands Fabrikaat, in sa menwerking met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten, een natio nale prijsvraag uit tot het ontwer pen van een bejaardenstoel, een echte ruststoel. Een jury van des kundigen heeft de inzendingen be oordeeld, vooral op praktische ge bruikswaarde, funktionele, estheti sche en technische aspekten. Zo'n stoel voor bejaarden moet name lijk niet zwaar en daardoor gemak kelijk te verplaatsen zijn en hij moet daarbij ook stabiel en dege lijk van constructie zijn. Hij moet een niet te lage zithoogte hebben en goed afgewerkt zijn, terwijl zeker het uiterlijk ook een woordje meespreekt. De grootouders van vandaag hebben in een gezellig, modern in gericht huis net zoveel plezier als hun kinderen en kleinkinderen, maar aan stoelen die bijvoorbeeld zo diep zijn dat ze er niet op eigen kracht uit kunnen opstaan, hebben ze niets. Naast een hoge leuning als steun voor het hoofd dus arm leuningen waarop een opa of een oma zich kan afzetten. BETTY TEELING. 1>

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9