Liberiaanse tanker in brand bij Mobil Oil in Amsterdam Felle kritiek van Europese boerenbonden op plan Mansholt NUL PüRTIEN BEMANNINGSLEDEN VAN „DIANE" VERMIST Schade aan installaties ongeveer een miljoen RADIO DE KOOK Doop John Friso ia Domkerk zaterdag 28 dec. te Utrecht arriveert zondag NIEUWSTE PLAN VOOR EEN HAVEN EN STAD IN ZEE BIJ ZEEBRBOQE Landaanwinning met grond uit de Westerssheide Voltallige delegatie va? het HET WEER ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5881 Geen stagnatie Reparatie xal maanden duren Vrijdag vier slachtoffers geborgen Justitieel onderzoek Zelfs niet aanvaardbaar als basis voor discussie de Gasverwarmirrg Lof voor brandweer Het vuur bedwongen „Economische waanzin" Kosten niet te dragen Nog geen overeenstemming BANKETBAKKER!'1 Weerbericht Hoogwater Zon- en frankering btf abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van Be San'de Redactie- en Admlntolratle-sdres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers If cent. DE VRU Uitgeefster N.V. v/h Firma P. var de Sande te Terneuron AdvertentlrorHs per mm 18 et; minimam pet advertentie f2.40 Rubriek ..Kleine Advertenties* (geen handels* advertenties! 5 regels f 1.10 Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bil vonni'thetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 rent verhoging Intending advertenties ulterlllk tot n.m, 2 uur. Voor het geromb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dertien vermisten en verschei dene ernstig gewonden en een schade san schip en Installatie, die wat het laatste betreft op 800.000 t miljeen gulden wordt geschat, Is de voorlopige balans van de lelie brand die donder dagavond omstreeks kwart over olf uitbrak aan boord van de 33.759 bri metende Liberiaanse tanker „Diane" In het westelijk havengebied tc Amsterdam. Me tershoge vlammen stegen op van he. schip, dat langs de steiger van de raffinaderij van Mobil Oil werd getost De directeur van de raffinade rij, de heer B. Akker, gaf als mo gelijke oorzaak van de brand een breuk in de pijpverbinding tussen de wal en het schio. Vermoede lijk is daarbij de onder hoge druk staande olie bij het in aanra king komen met de buitenlucht spontaan ontbrand. Het vuur sloeg over naar een of meer tanks van het schio, waarvan de luiken op-het tankdek open stonden. Er kwamen meldingen van een se rie kleine explosies, waarschijn lijk door de ontbranding van bo ven de tanks hangende verdam- pin gsgassen. Binnen enkele ogenblikken stond het gehele middenschip in lichte laaie. De door da vlammen verraste bemanningsleden zoch ten naar alle kanten een veilig heenkomen. Velen van hen Sprongen in het ijskoude water. fij werden door 't personeel van tobil Oil aan de kant gehaald. Voor zover 's nachts bekend was, worden 13 bemanningsleden vermist en zijn twee zeelui met mrnstfge brandwonden, van wie •en met een shock, in het Wil- bslminagasthuis In Amsterdam opgenomen. Toen de brand uitbrak, was een derde van de lading gelost. Er bevond zich toen nog ca. 40.000 ton olie in het schip. Onmiddel lijk werd door het dichtdraaien van de afsluiters de verbinding met de wal verbroken en begon de bedrijfsbrandweer, later bij gestaan door de Amsterdamse brandweer, het vuur in te kap selen. Van blussen was nog geen sprake. De eerste zorg was de brandende olie van de buiten lucht af te sluiten. Daarna wer den ook de brandslangen op het schip gericht om nieuwe spon tane ontbrandingen te voorko men. Volgens de heer Akker is geen ogenblik sen kans geweest, dat de brand naar het terrein kon overslaan. De opslagtanks staan op zestig meter van de aanleg steiger, waarvan de kon met de laad- en losinstallaties ook in brand vloog. Hoewel de pier voorloriig niet kan worden gebruikt, zal geen stagnatie in de produktie ont staan. Er zijn voorraden ruwe- olie voor tien dagen en vrijdag zou ook de pijpleiding tussen Rotterdam en de raffinaderij weer in gebruik worden geno men. zodat men niet meer afhan kelijk was van aanvoer per tan ker. - Een maand geleden moest het olietransport door de leiding worden gestaakt in verband met een breuk. Sindsdien werd de be nodigde ruwe olie wekelijks met een tankschip aangevoerd. De Diane" was de laatste die in ver band met het uitvallen van de leiding ziin lading kwam lossen. De Mobildireeteur zei dat de af voer van de produkten hem wel zorgen baarde, omdat de pier ze ker een week niet kan worden gebruikt. Hij dacht, dat de volle dige reparatie enkele maanden zou vergen. Omstreeks kwart over één wa ren' vrijdag de' stoffelijke over schotten van vier van de derien na dg brand vermiste opvaren den van de tanker Diane gebor gen. Twee werden kort na elkaar door de riikscolitie te water op- gedregd. De twee 's ochtends bo ven water gehaalde slachtoffers werden geïdentificeerd als de 51-jarige motorman Manual To- rorida en de matroos onder de gage José Alcibar, beiden Span jaarden. Op het terrein van Mobil werd een ruimte als rouwkamer inge richt, waar de slachtoffers wer den opgebaard. In de namiddag werden nog slachtoffers geborgen. De rijks politie te water' heeft het dreg gen bij het invallen van de duis ternis gestaakt. Vanmorgen .wordt het zoeken voortgezet. Er worden nog 5 be manningsleden vermist Bij het onderzoek dat in op dracht van da Amsterdamse offi cier van justitie, mr. J. H. Bergs- ma, naar de oorzaak van de ramp zalige brand aan boord van de .Diane" wordt ingesteld, werkt de recherche van de rijkspolitie te water samen met de arbeids inspectie-en deskundigen van de havenveiligheidsdienst. Ook is AMSTERDAM: Een enorme vuurgloed, afkomstig van de brandende tanker „Diana" (links achtergrond) bij de Mobil raffi naderij, verlicht de nachtelijke hemel. een politiedeskundige ingescha keld. De Mobil Oil zal een tech nisch onderzoek instellen om na te gaan of het schio moet wor den weggesleept dan wel ter plaatse verder kan worden gelost. In het laatste geval zal, als de pompcapaciteit van het schip voldoende blijkt te zijn, een nood- leiding worden aangelegd, omdat d losinstaüati- de pier volle- In een gespannen sfeer heeft vrijdag in Brussel de algemene vergadering van de Europese organisatie van boerenbonden (C.O.P.A.) een uiteenzetting van dr. Mansholt aangehoord over diens drastische sanerings- en moderniseringsplannen voor de landbouw in de E.E.G. Op zijn uiteenzetting is niet meteen een discussie gevolgd, omdat het volgens de Copa-voor- zitter beter was dat men het me morandum eerst bestudeerde. Op een persconferentie na afloop liepen de golven van kritiek ech ter huizenhoog op. Vooral van Duitse zijde toon de men zich „ontzet". De afge- dig 'is vernield. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlnoswlikstraat 7—9 TERNEUZEN De heer Akker was vol lof over de hoofdstedelijke brand weer, die binnen tien minuten na het alarm arriveerde. „De mannen hebben fantastisch werk verricht; ieder wist precies wat hem te doen stond, omdat zij in het bestrijden van olie-branden zijn getraind, evenals de uit twaalf man bestaande bedrijfs brandweer, die de eerste maat regelen nam". Hij achtte het niet uitgesloten, dat de breuk in de verbinding met de wal is ontstaan door wer king van het schip. Rond vier uur 's nachts was er nog geen zekerheid over het lot van een aantal bemanningsleden. De mannen die uit het water wa ren gered, werden naar de stad vervoerd en in een hotel onder gebracht. Een van de gewonden verkeert in levensgevaar- Vrijdagmorgen om 5.10 uur kon de brandweer hst sein „brand meester" geven. Alleen in de be- manningsverblijven brandde het nog hier en daar. Het aantal ver miste bemanningsleden bedroeg volgens een opgave van de rijks politie te water in Amsterdam aan het begin van de morgen veertien. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4295 TERNEUZEN De ri'ksvooriichtingsdienst ver strekte bisteren de volgende bij zonderheden over d» doop van prins Johan Friso oo zaterdag 28 decemher in de Domkerk te Utrecht. Da doop zal worden b°diend door ds H. J. Kater, Nederl-nde-'-'prvormd predikant te Amsterdam. Als peten zullen aanwezig zijn: koningin Juliana, .Christina von Amsberg, prins Harald van Noorwegen, dr. J. H. ven Ro"ro en tei^ti Christian baron von Jenisch. Aan, de kerkdienst,'dia om 11.-30 uur .beg'nt, zullen dè oma-rist van de Domkerk, de heer Stof fel van Viegen, het N.C.R.V.- vocaa! ensemWe en het radio- Bachoritest onder leiding van da heer Marinüs Voorberg én bet buurkerkkoor en de zaneklas Comeniusschoo! van de evange lische broedergemeente in Zeist onder leiding van de heer Mees van Huis medewerking vartenen. Naast de koninklijke fam'lie, en kele vrienden en leden van de hofhouding ziin voor de dienst een a-nta] officiële personen uit genodigd. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het oo puis gesteld dat bi) deze doopplechtigheid het Nederlandse volk in de ruimste zin vertegenwoordigd zon zün, niet alleen door deze offic'ële personen, maar ook door ver tegenwoordigers van verschalen de kringen der bevolking. Daar- toe zijn uit alle provincies dele gaties, bestaarde uit 25 per sonen, uitgenodigd. Na de kerkdienst zal op palels Soestdiik een lunch in intieme kring plaatshebben, waaraan de fam'lieleden, de peten en enige persoon'ijke vrienden van het 'prinselijk paar zullen deel nemen. "JttCBERfe' De voltallige delegatie het Zi'i-Tvietnam°se nationale „be- vrüdingsfront", de politieke af deling van de vietcong. zal zon dag in Parlis aannemen Het hoofd ervan is Tran Buu Kiem. een 47-jarige advocaat en lid van het presidium van het be- vrüdingsfront. De delegatie van het front naar- de Pariise besprekingen zal acht leden Wen. De bespre kingen. die op 6 november zou den beginnen, zijn opgehouden door verschillen van mening o.a. ever de vorm van de con ferentietafel en de volgorde der sprekers. vaardigde van het „Bauernver- band", Möws, verklaarde dat het plan zelfs niet aanvaardbaar was als basis van discussie. Volgens hem was de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese com missie alle perken te buiten ge gaan met zijn revolutionaire voorstellen, die de gehele land bouwstructuur overhoop zouden halen. De Duitse afgevaardigde noem de het plan „aanmatigend": „Mansholt had het recht niet zo diep in de nationale structuren te willen ingrijpen en dat op ba sis van cijfers en prognoses, die aanvechtbaar waren". Voorts achtte hij het „economische waanzin" om alleen in de land bouw zulke diepgaande hervor mingen te willen uitvoeren en niet in de andere sectoren van de economie. Een Nederlandse woordvoer der, de heer Schlingemann, had vooral bezwaar tegen de manier, waarop dr. Mansholt deze week zijn „voor tien miljoen boeren on aangename plan" in de publiciteit had gebracht. Psychologisch had hij volgens hem een slechte beurt gemaakt. Het zou veel verstandi ger zijn geweest, als de commis sie eerst op basis van een alge meen verslag over de huidige si tuatie in de landbouw met de Copa en andere beroepsorgani saties in discussie was getreden. Men was algemeen van me ning dat de E.E.G.-economie als geheel niet in staat zou zijn zulke diepingrijpende plannen als die van Mansholt te dragen. De Duitse vertegenwoordiger merkte nog op, dat in het memo randum van Mansholt geen be staansmogelijkheden voor de De plaatsvervangende delegatie leiders van Noord-Vietnam en de Verenigde Staten bij de besprekin gen in Parijs hebben vrijdag drie uur lang gediscussieerd over de schikking en de vorm van de ta fels waaraan de onderhandelaars bij de vredesconferentie zouden moeten zitten. Men bereikte op nieuw geen overeenstemming. Be sloten werd binnenkort weer bij een te komen. boeren, die hij uit de landbouw wil laten afvloeien in andere sec toren van de economie, worden aangegeven. Dat kan ook onmogelijk, zo meende hij, maar intussen waran loor de publikatie van de plan nen talloze boeren en hun gezin nen in een toestand van „vertwij- eling" gebracht. Ook de voorstellen van dr. Mansholt voor de Europese land- oouwprijzen voor volgend jaai' ■rijn slecht ontvangen. De Europese boerenorganisa- tie had over de gehele linie een op zijn minst lichte stijging van de prijzen bepleit, al was het maar om met de gestegen produktie- kosten rekening te houden. In be langrijke sectoren heeft Manshoit echter niet alleen de prijzen on veranderd gelaten, maar in een aantal gevallen verlaging aan de Europese ministerraad voorge steld. Warme SdliUUZSmD Alle troepen van het garnizoen van Saigon zijn tot nader order geconsigneerd, zo is vrijdag van bevoegde zijde in da Zuidviet- namese hoofdstad vernomen. Donderdagnacht patrouilleer- len politie-eenheden in de stra ten, terwijl waarnemingsvlieg tuigen en helicopters boven de stad vlogen. Donderdagmiddag deelde een Zuidvietnamese mili taire woordvoerder mee, dat alle commandanten en stafchefs in de stad sinds 6 december in staat van alarm zijn. AANHOUDENDE VORST Het weer wordt nog steeds in grote delen van Europa bepaald door een hogedrukgebied, waar van het centrum boven West- Rusland ligt. In de nacht en och tend komt in ons land, Duitsland en Polen matige tot strenge vorst voor. Overdag lopen de temperatu ren op tot ongeveer 3 graden onder nul. Inmiddels is boven de Golf van Biscaje een depressie verschenen, die zich in het ko mende etmaal naar Midden- Frankrijk zal verplaatsen. Als gevolg van deze ontwikkeling neemt in ons land de oostelijke wind wat toe. De aanvoer van koude lucht houdt hierdoor aan. Overigens blijft het droog en vrij zonnig weer met overwegend matige vorst. medegedeeld door het K. N. M. I,, geldig tot hedenavond Matige tot lichte vorst Droog en vrij zonnig weer met een matige oostelijke wind. Matige, in de middag lichte vorst. ZATERDAG 14 DECEMBER Na de plannen voor aanleg van een nieuwe Belgische haven voor mammoet-tankers In de Noordzee bij Zeebrugge Is nu ook een „plan-zeestad" gepubliceerd, dat niet alleen de aanleg van zo'n haven maar ook van nieuwe woon- en recreatiegebieden op de banken voor de Belgische kust behelst. Het plan, waarvan een groep particulieren en de „Bank van Parijs en de Nederlanden" de promotors zijn, wil voor Zeebrugge een grote dijk bouwen met zowel een nieuwe haven voor schepen van 250.000 tot 300.000 ton als een woongebied van 2.400 ha dat aan een binnenzee zou komen te liggen. De grond voor de nodige landaanwinning zou men kunnen halen uit de Westerschelde, waar volgens deze plannen een diepe geul zou moeten worden uitgebaggerd van de Wielingen tot Baalhoek. Daardoor zouden Antwerpen en Gent toegankelijk gemaakt kunnen worden voor schepen tot 125.000 ton. De promotors schatten de kosten van dit project op 1,5 miljard gulden en de bouwtijd op tien jaar. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.26 902 9.38 9.45 n.m. 8.55 9.31 10.05 10.14 ZONDAG 15 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 9.31 10 08 1007 10.44 10.41 11.18 10.50 11.27 MAANDAG 16 DECEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10 31 11.10 11.07 11.46 11.41 12 20 11.50 12.29 Maanstanden ZON MAAN op onder op onder Dec. 14 8.41 16.28 1.34 13.21 15 8 42 16 29 2 56 13 33 10 8.43 16 29 4.24 13.49 17 8.43 16.29 5.58 14.10 18 8.44 16.29 7.34 14.42

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1