Worden de Russische troepen vóór 9 teruggetrokken mei OLGA Militairen en politie in staat van groot aiarm Gernik genoemd als tjnrolger van Dabcek Dader roofoverval op postkantoor vait Foxkol gearresteerd Weer een gekaapt Amerikaanse inlichtingendienst verwacht vietcong-aanval op Saigon TWEEDE KAMER KEDRT DE HB8RVEBM06IMG GOED MET 77 TEGEN 47 STEMMER NOG GEEN OVEREENSTEMMING OVER C.A.O. VAN HOOGOVENS De standpunten naderen elkaar Kind van zes maanden in Utrecht „ontvoerd" en teruggevonden HET WEER Mutaties en/of het bestede bedrag aart een matras Conflict Brits parlementslid aangevallen en beroofd VROUW MET KRIS GESTOKEN HOTELBRAND IN PATERSON Statistieken Aanvaring on de Mississippi TUMULT BIJ VVRWUETNNG PRESIDENT WserliericSït Hoogwater Zon- en Maanstanden DONDERDAG 12 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5879 De Sowjfit-Unie heeft de Tsjechoslowaakse leiders op de geheime conferentie van het af gelopen weekeinde in Kief be loofd, dat zij de in Tsjecho-Slo- wakfje gelegerde troepen vóór 9 mei van het volgend jaar zal te rugtrekken. Dit is woensdag in Praag uit welingelichte kringen vernomen. De Russische partijleider Brezj- nev heeft naar verluidt tevens toegezegd, dat de publikatie van het Russische blad „Zpravy", dat sinds de inval der Warschaupact- troepen op 21 augustus in Tsjecho-Slowakije is verspreid, onmiddellijk wordt stopgezet. Volgens genoemde kringen zal het „volksidool" Alexander Dub- cek als eerste partijsecretaris worden vervangen door de hui dige premier Oldrich Cemik. Voor Dubcek zou een nieuwe representatieve past worden ge creëerd, die van voorzitter van de communistische partij. Voorts was men overeengekomen dat de Slowaakse partijleider dr. Gustav Husak aan het hoofd komt te staan van de nieuwe federale re gering. Minister van buitenlandse za ken wordt oud-premier Josef Le- nart, eveneens een Slowaak, die momenteel secretaris van het centrale comité is. Ook een an dere Russische eis was ingewil ligd, Parlementsvoorzitter Smr- kovsky, die behoort tot de uiterst liberale vleugel, wordt in de nieuwe federale volksvertegen woordiging vice-voorzitter, ter wijl een nog niet nader genoem de Slowaak als voorzitter gaat optreden. Ook het hoofd van de Praagse partij-afdeling, Bohumil Simon, krijgt een andere functie. Deze en andere mutaties in het Tsjechoslowaakse partij- en staatsapparaat, deels noodzake lijk geworden door de federalise ring van het land, zouden vóór eind februari worden aange bracht. Dit zfln de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: F.A.C. de Vries sr., Van Dortstraat 38, Haarlem. T. Vermeer, Donkerstraat 9, Amerongen. F. Horjus, Pinksterbloemstraat 2, Dok- kum. W.H. Kramer, Domineesweg 33c, Urk. Mevr. GJ. Heuren, Rel 80a, Kaalte. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Over één Russische eis werd volgens genoemde kringen geen overeenstemming bereikt. De Russen verlangden „in geval van een aanval" beschikbaarstelling van een half miljoen Tsjechoslo waakse militairen. Vooral presi dent Svoboda had daartegen be zwaar gemaakt. Zou China de aanvallende partij zijn, dan zou den in het geheel geen Tsjecho slowaakse eenheden worden aan geboden, daar Tsjecho-Slowakije een vriendschaps- en bijstands verdrag met China heeft en „nog nooit in de geschiedenis een ver drag heeft geschonden". Bij een ander conflict was Tsjecho-Slowakije bereid een kwart miljoen man ter beschik king te stellen. Wat het uit de lucht nemen be treft van de illegale zender „Vlta va", die zich in Oost-Duitsland bevindt, merkte Brezjnev op dat dit een zaak was van Walter Ul- bricht. Toen hem gevraagd werd of hij daartoe geen verzoek tot Ulbricht kon richten, had de Rus sische partijleider glimlachend geantwoord: „We zullen zien wat we kunnen doen". In samenwerking met de recher che van Drachten is de recherche van Hoogezand erin geslaagd de dader van de maandag genieegde roofoverval op het hulppostkan- toor in Fnrhnl aan te houden. Van de ƒ10.000 had hit nog ƒ9.000 thuis in een geldkistje. Het is de 26-jarige A. M. uit Drachten, die een bekentenis heeft afgplend. Hii werkte in Hooge- zand-Sappemeer bii een kweker, die hem maandagochtend had ont slagen, Op weg van het. arbeids bureau naar Scholtens fabrieken, waar hii werk wilde zoeken, heeft hii de d'efstal gepleegd. M. is voor de notitie geen onbekende. Vriidag zal hii voor de officier van justitie in Groningen worden geleid. »ïlSa*v4»|it«v Een gewanende man heeft, woens dag d°. n'lnnt van een Boeing-727 van de Amerikaanse luohtvaart- maafscbannii Traas World Air lines" die met 39 Inzittenden on weg was van St. Louis naar Miami, gcWmgen koers te zet ten naar Cuba. DEN HAAG: Minister Schut van volkshuisvesting voor een bijna lege tweede kamer tijdens de be sprekingen van de wet jaarlijkse huurverhogingen. Volgens een ingewijde was de belangstelling gering, omdat de kaarten toch al waren geschud. De politie van Saigon heeft de afgelopen weken 320 vletcong- verdachten gearresteerd, ondier wie vier politieke districtscommis sarissen, zo Is woensdag ln politie kringen gezegd. Tegengesproken werd dat de vietcong tracht een schaduwregering ln de Zuldviet- namese hoofdstad ln te stellen. Van militaire zijde werd pezefcd dat de militairen en de politie ln de hoofdstad 's nachts zijn gecon signeerd ln verband met de moge lijkheid van een vietcong-aanval. STOCKHOLM: De Japanner Yasunari Kawabaia ontvangt de nobelprijs voor literatuur uit han den van koning Gustaaf Adolf van Zweden. Op de achtergrond prinses Christina en prins Bertil. Het Britse conservatieve parle mentslid Richard Body, die woens dagmorgen in Hydepark wandelde, is door vier jongelieden eerst af geranseld en vervolgens beroofd. Een zakhorloge met ketting en een bedrag van tien pond sterling was ii? buit van de overvallers. De politie heeft dinsdagavond ln de Van Ravesteijnstraat in Den Haag de 34-jarige chauffeur H. v. 't H. aangehouden. De man Is in gesloten, verdacht van poging tot doodslag op de 36-jarige vrouw W. J. H., met wie hij samenleefde. Volgens de politie verkeerde de vrouw onder invloed van sterke drank. De man heeft de vrouw en kele malen gestoken met een kris, die later in de woning werd ge- vcnden. De vrouw iieo niet ern stige verwondingen op aan hals, borst en rug. Zii is opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. De man was tot zijn daad ge komen, nadat de vrouw hem had gezegd, dat zij bij hem zou weg gaan. Tijdens het twistgesprek had de vrouw de chauffeur geslagen. De man was in woede uitgebarsten en had een kris van de muur ge pakt, waarmee hij de vrouw stak, Na eerst het slachtoffer te hebben verzorgd, belde hij de politie. Een hotel in Paterson, een voor stad van New York, is dinsdag avond door brand verwoest. Vol gens ooggetuigen hadden een groep jongelieden in benzine ge drenkte doeken in het hotel ge gooid. Drie mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen en 15 mensen worden vermist. Een militaire woordvoerder in Saigon deelde mee dat de Zuid- vietnamese militairen in de hoofd stad in staat van groot alarm zijn na de arrestatie van 320 vietcong- verdachten. Op strategische pun ten in de stad zijn prikkeldraad- versperingen aangebracht. De voorzorgsmaatregelen zijn genomen, nadat rapporten van de inlichtingendienst hadden doen veronderstellen, dat de vietcong wellicht een aanval on de stad zou doen. De aangehouden politieke commissarissen zouden dan beto gingen moeten leiden ter onder steuning van het bevrijdingsfront. Volgens in Saigon gepubliceer de Amerikaanse statistieken leeft op het ogenblik 73.3 procent van de 14 miljoen Zuidvietnamezen in het gebied, waar de Amerikanen en Zuidvietnamezen en hun bond genoten voor een „betrekkelijke veiligheid" zorg dragen. Onder controle van de vietcong leeft 13,4 procent terwijl de overige 13,3 pro cent in gebieden woont, die nu eens in geallieerde handen en dan weer in vletconghanden zijn. Het systeem waarbij deze cijfers zijn vastgesteld, berust op opgave door Amerikaanse adviseurs per ge hucht en plaats, waar controle plaats vindt. De Tweede Kamer heeft gisteren met 77 tegen 47 stemmen goedkeu ring gehecht aan het voorstel om de jaarlijkse huurverhoging per 1 april 1969 te brengen van vier op zes procent. Vóór het ontwerp stemden de fracties van bi ma de voltallige K.V.P., de V.V.D.. A.R.P.. S.G.P., D'66, G.P.V., C.H.U., groep-Harm- sen (boeren) en de heer Kronen burg (boeren). Tegen stemden de Partij van de Arbeid, de K.V.P.-ïeden Wijters, Andriessen en Van Schaik, de P.P.R., de C.P.N:, de P.S.P., de Boerenpartij van de heer Koekoek. Twee amendementen van de heer Van den Doel (P. v. d. A.) welke mede waren ondertekend door P.P.R.. D'66 en P.S.P., wer den verworpen. In 't eerste amen- De Amerikaanse regering heeft een eis tot schadevergoeding tot een bedrag van drie miljoen dol lar ingediend tegen de eigenaars van het onder Panamese vlag varend vrachtschip Helena dat zaterdag op de Missisippi in aan varing kwam met een schip van de kustwacht. Bij dit ongeluk verloren 17 bemanningsleden van het Amerikaanse vaartuig het leven. Volgens de regering was de aanvaring het gevolg van een onjuiste manoeuvre van het Pa namese schip, dat in charter voer voor een firma op Formosa. Het vaartuig was volgens haar niet zeewaardig, onvoldoende be mand en uitgerust en de leiding was niet competent. Het overleg over de nieuwe c. a. o. Is woensdag gedurende de gehele dag voortgezet. Aan het slot van de hUeenkomst Is af"»- cr-n'-en d»t Hoogovens op korte termiin schrifteliik een voorstel aan de vakverenigingen zal voor leggen. De werknemersorganisaties zullen na overleg met hun bele'ds- voerende Instanties op woensda» 18 deecmber antwoorden, of zij met dit voorstel akkoord gaan. al dus een gezamenlijk communiqué van Hoogovens en de werknemers organisaties. Ter toelichting heeft de voorzit ter der werknemersdelegatie, de heer R. Baarda, verklaard dat de inhoud van dat communiqué „zeer neutraal" is gehouden. In de langdurige besprekingen, die nog geen betrekking hadden op de c. a. o., maar op de uitgangs punten daarvoor, zijn partijen el kaar tot op een fractie genaderd. Op de Amsterdamse straatweg in Utrecht ter hoogte van num mer 241 is woensdagmiddag om twee minuten over half vijf een blauwe kinderwagen verdwenen met daarin de zes maanden oude zoon van de familie S. uit Utrecht. De politie vermoedde dat de kin derwagen was meegenomen door twee meisjes. WEER TERECHT Hansje van der Hoeven is te recht. De politie vond hem na enkele tips die binnenkwamen na de uitzending van de radio nieuwsdienst om ongeveer kwart voor zeven in het pannekoeken- huis aan de Oudegracht Twee meisjes van zeven en elf jaar hadden de baby, die buiten de winkel stond, waar zijn oma, mevrouw E. W. Storkden Boes- terd (45) boodschappen deed, meegenomen voor een „ritje" door de stad. Zij haalden een schone luier uit de wagen en ver schoonden de baby in een frites- zaak, waar ze en passant zelf wat frites verorberden. Kennelijk vond niemand dat vreemd. De meisjes wandelden ongehinderd de stad door en belandden in het oannenkoekenrestaurant aan de Oudegracht, waar zij het lrind de fles gaven. Enkele politiemannen en oma hebben Hansje uit de armen van zijn ontvoersters „gered". Desondanks is men niet tot over eenstemming gekomen. Het gesprek is moeilijk geweest en op een bepaald moment zat het „muurvast". Hoogovens zal nu het uiterste, waartoe dit bedrijf bereid is, schrifteliik preciseren en vrijdag in een brief aan de werknemersorga nisaties doen toekomen. De werknemersorganisaties staan nu voor de vraag of ze, ge zien het geringe (en niet nader aangeduide) verschil in de stand punten van partijen, een conflict kunnen riskeren. Woensdag Is men van de kant van Hoogovens nog iets verder tegemoet gekomen aan de verlan gens van de werknemers, die niets hebben prijsgegeven van de wen sen, waarmee zij het overleg be gonnen. AANHOUDENDE VORST Koude lucht, afkomstig uit Oost-Europa is woensdag over West-Europa uitgevloeid. In deze lucht vroor het gisteren overdag in ons land omstreeks 3 graden, maar in Duitsland en Polen kwa men middagtemperaturen voor van 6 tot 8 graden onder nul. In een gebied, dat zich uitstrekt van Zuid-Scandinavië tot de Al pen komt weinig bewolking voor, waardoor de nachtelijke uitstra ling wordt bevorderd. De circu latie wordt geheel bepaald door een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Po len ligt. Inmiddels breidt het hogedrukgebied zich over Frank rijk uit, waardoor een verbin ding tot stand komt met een ho- gedrukoel boven de Golf van Biscaje. Aangezien in onze omge ving de aanvoer van koude lucht uit het oosten blijft plaatsvin den, moet in de nacht en och tend op overwegend matige vorst gerekend wordten. In de middag zal de vorst in het algemeen licht zijn. Overigens blijft het droog en zonnig weer. dement werd voorgesteld de huur verhoging niet cumulatief te ma ken: in het twepde werd voorge steld de minister meer bevoegd heden te geven in gelreden, waar veel woningen leeg staan. De heer Nvpels (D'66) deelde mee, dat zijn fractie vóór het wets ontwerp stemde ondanks het feit, dat be'de amendementen waren verworpen. D'66 acht de huurver hoging op zich een goede zaak en de toezegging van de regering om zo snel mogelijk ten aanzien van de subsidies een regeling te tref fen, had bij het besluit de door slag gegeven. Het Zwitserse parlement heeft woensdag de 58-jarige minister vr.n justitie Ludwig van Moos tot p-esident van Zwitserland voor 1969 gekozen. Hij volgt Wllly Spühler op. Volgens traditie bekle den de zeven leden van de fede rale regering beurtelings een jaar lang het presidentschap. Hun ver kiezing is slechts een formaliteit. Van Moos is al eens eerder presi dent geweest. Na de stemming drong een groep separatisten uit de Jura de zaal binnen. De zitting werd onmiddel- iiik geschorst en de ordedienst greep in. Coder groot tumult gingen par lementsleden en suppoosten op de vuist met de separatisten, dia roodwitte Jura-vlaggen bii zich hadden. Na viif minuten was de orde hersteld. De polirie arresteer de twintig „beliers" (rammen) zo als de leden van de afscheidings beweging zich noemen. Zij eisen afscheiding van de Franstalige Tura van het Duitstalige kanton Bern. medegedeeld door het K. N. M. I, te De Bilt, geldig tot hedenavond Vorst houdt aan. Droog en zonnig weer. Matige tot lichte vorst. Zwakke wind tussen cost en noordoost. DONDERDAG 12 DECEMBER Breskens ^erneuzen TJtansweert Walsoorden v.m. 6.31 7.07 7.41 7.50 n.m, 7.03 7.39 8.13 8.22 VRIJDAG 13 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.26 8.02 8.36 8.45 n.m. 7.53 8.29 9.03 9.12 ZON MAAN op onder op onder Dee. 12 8.39 16.28 13.00 13 8.40 16.28 0.15 13.11 14 8.41 16.28 1.34 13.21 15 8.42 16.29 2.56 13.33 Frankering bl| abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. -. var de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10 iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1