Luns over Luns voor de Belgische televisie Albanië een tweede Cuba In W.-Duitsland woedt een benzine-oorlog Prof. Dr. KARL BARTH OP 82-JARIQE LEEFTIJD OVERLEDEN CHINESE TROEPEN MET RAKETTEN NAAR BALKANLAND Marktberichten DE VRIJE ZEEUW Langste tijd minister geweest Kamerdebatten zwaar Zwaarmoedigheid bij het Duitse ministerie van buitenlandse zaken Er is maar één paus Nieuwe orders voor Verolme-werf In Brazilië Abstract Kritischer NEDERLANDSE ROND-DE-WERELD- ZEILER IN DURBAN Israël waarschuwt Jordanië Jonge Japannees rooft 3,5 miljoen Baby gestikt Grote invloed Guatemalaanse politicus dood aangetroffen CORNEUS DEES, Arrestatie na bomaanslagen in Parijs Grootste zorg Nixon benoemt neger in staf Witte Huis Vergelijking PROCES OVER HOTEL BRAND IN BRIGHTON Minister Luns verwacht niet, dat hij nog lang minister zal zijn. Het is meer dan waarschijnlijk, zo verklaarde hij maandagavond in oen Belgisch televisie-interview, dat in een ander kabinet ook een andere minister van buitenlandse zaken zal zetelen. De minister kan zieh voorstel len, dat hij het prettig tou vin den geen minister meer te zijn. Mevrouw Luns voegde hieraan toe, dat haar man zich als ex-mi nister niet zou vervelen: hij had genoeg hobbies en interessen. De bewindsman zei dat het bij de kabinetsformaties die hij se dert zijn ambtsaanvaarding in 1952 had meegemaakt, niet steeds zeker was geweest dat hij zou terugkeren. Hij was er steeds mentaal op voorbereid geweest te vertrekken. Minister Luns meende, dat een minister niet een soort nationale instelling mag worden, vooral niet in een democratisch land. Lange ministerschappen zijn geen aanbeveling. Zijn recept voor een goede mi nister van buitenlandse zaken luidt: hij moet afstand kunnen nemen van personen, een mini mum aan tact hebben, ook het buitenland aanspreken, talenken nis bezitten en een goede gezond heid. Wat dit laatste betreft heeft minister Luns af en toe last van lage bloeddruk. De Belgische tv.-kijker kreeg in de 55 minuten, dat het vraag gesprek duurde, heel wat opinies ven de Nederlandse bewindeman te horen. Een aantal ervan lulden: Zijn populariteit lijkt mlnieter Luns een gevolg van do teloviaie. Voorts houdt men kennelijk wol van een luchthartige opmerking af en toe. Zijn moeilijkste beslissingen in zijn leven heeft hij in augustus Veertig employé's en functio narissen van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken worden op het ogenblik door een psychiater behandeld, aldus wordt door de Westduitse pers onthuld. De geneesheren van dat minis terie hebben de directeuren van de verschillende afdelingen ge waarschuwd, dat zich meer ge vallen van zelfmoord kunnen voordoen In de komende weken. Hst schijnt nagenoeg onmoge lijk het aan zwaarmoedigheid lijdende personeel van het „Aus- wartiges Amt" met vervroegd pensioen te laten gaan. Wel wordt in het algemeen aan der gelijke mensen een functie ge geven in de niet „geheime" sec tor. Onder de veertig „gevallen", die bij het Westduitse ministerie bekend zijn, blijkt een groot aantal vrouwelijke secretaressen te zijn. In de afgelopen twee maanden zijn acht zelfmoorden bekend geworden van functionarissen en hoge militairen. -september 1952 moeten nemen, toen hij voor het ministerschap werd gevraagd. Hij had altijd ma rine-officier willen worden. De diplomatie heeft hem ook altijd geïnteresseerd, maar de politiek minder. Minister Luns vindt de ka merdebatten erg zwaar. Hij be reidt zich altijd goed voor. „Een avond in de kamer kost een kilo in gewicht", zei hij. Hij bestrijdt dat hij „een rechtse prominent" of zelfs „een typische reactionair" zou zijn. Vóór de oorlog zou men hem iemand met sociaal vooruitstre vende ideeën hebben gevonden, maar met het klimmen der jaren is hij wat conservatiever gewor den. Als katholiek ziet h\j de ont wikkeling in de religieuse we reld niet zonder bezorgdheid aan. Hjj heeft geen behoefte aan „pau sen" die het allemaal beter we ten. Als de paus heeft gesproken, Naar van de zijde van de werf van Verolme wordt meegedeeld heeft dit bedrijf in Rio de Ja neiro het kontrakt getekend voor de bouw in twee jaar van een bulkcarrier van 53.000 ton ten behoeve van „Vale do Rio Doce-Navegacao". Het wordt het grootste schip dat in Zuid-Amerika is gebouwd tot nu toe. Lengte over alles 230 m, breedte 32 m. De bouw van dit schip wordt als een belangrijke stap gezien voor het bouwen van grote schepen, waarvoor de Brazili aanse werf in Jacuacanga van Verolme reeds is ingericht. De werf wordt ook uitgebreid en aangepast voor de reparatie en nieuwbouw van oorlogsschepen. Tevens is het kontrakt ge tekend voor een tanklichter van 6.000 ton d.w. voor de duwvaart op de Amazone-rivier. Dit schip zal in tien maanden worden ge bouwd voor de „Companhia de Navegacao da Amazonia". is voor hem de zaak eigenlijk afgedaan. Hij voelt er niets voor zich op de stoel van de paus te zetten. Minister Luns vertelde, dat er niet alleen een levende Luns en een wassen Luns bestaan (de laatste in het museum van ma dame Tussaud in Londen), maar ook een abstracte Luns. Die hangt in de Zweedse ambassade in Rome. Dp abstracte Luns is ont staan tijdens een bezoek aan een museum in Stockholm. Zijn be geleider bemerkte dat de Neder landse bewindsman (zelf zoon van een schilder-beeldhouwer) maar matig geboeid was door de moderne abstracte kunst. Zoiets kun je in acht minuten zelf ma ken, zei Luns. En hij deed het in zeven minuten, toen men pastels en papier liet aanrukken. Op de vraag of Nederland overwegend links was, zei hij, dat ons land na de oorlog een grote actieve belangstelling is gaan to nen voor de buitenlandse politiek. Dat wordt gedaan op een typisch Hollandse manier: wij staan kri tischer tegenover vrienden dan tegenover onze vijanden. Daar door kan men uit de Nederland se pers, radio en t.v. de indruk krijgen dat Nederland anti- Amerikaans is. Maar een recent opinie-onder zoek heeft aangetoond, dat de NAVO en onze betrekkingen met de Ver. Staten essentieel worden geacht. Als puntje bij paaltje zou komen, zou het Nederlandse volk de Amerikaanse kant kiezen, zo meende minister Luns. De familie van de 62-jarige Vlaardinger E. T. M. Zijdenbos heeft bericht ontvangen, dat de heer Zijdenbos met zijn zeilboot .Santa Maria" in de haven van Durban in Zuid-Amerika is aan gekomen. De heer Zijdenbos, die met zijn boot een tocht rond de wereld maakt en thans na 28 maanden Durban heeft bereikt, zal daar ongeveer een maand blijven en dan zijn wereldtocht vervolgen op weg naar Neder land, waar bij in augustus vol gend jaar hoopt te arriveren. Hij vertrok op 4 juli 1966 uit Vlaardingen. In "West-Duitsland neemt een benzineoorlog steeds grotere imvang aan. Nadat de Esso en de Shell maandag hadden be kend gemaakt, dat zij de ben zineprijzen in Rijnland-West- falen zouden verlagen, hebben de houders van 800 „onafhan kelijke" stations besloten in staking te gaan. Het Ruhrgebied is een van de bolwerken van de „onafankelijken". De oorlog gaat ook voort op het terrein van de prijzen. Esso en Shell hebben besloten hun prijzen met 4 a 7 pfennig per liter te verlagen voor gewone benzine en wel in het Ruhrge bied en in de streek Keulen- Koblenz. Een andere grote „vrije" maatschappij heeft een prijsverlaging van 3 pfennig uer liter aangekondigd in de streek van Aken. Het laagterecord heeft een „vrij" benzinestation in München Gladbach, dat 47,9 pfennig per liter rekent. De grote internationale maat schappijen hebben zich thans aaneengeschaard in een prijs- verlagingsaktie met het doel de „vrije" tankstations de wind uit de zeilen te nemen. Israël heeft koning Hoessein van Jordanië laten weten, dat het de voortzetting van de Arabische guerrilla-activiteit uit Jordanië en de aanwezigheid van Iraakse strijdkrachten op Jordaans ge bied niet langer meer zal dulden, zo schrijft het Egyptische blad „Al Achram". Volgens dit blad heeft koning Hoessein deze waarschuwing ont vangen via een ambassadeur van een westelijk land, wiens naam niet wordt genoemd. Een jongeman van in de twin tig heeft dinsdag in Tokio de grootste roof in de geschiedenis van Japan gepleegd. Zijn buit bedroeg 300 miljoen jen (circa 3,5 miljoen gulden). De dader hield, vermomd als politieman, een bankauto aan die het geld in metalen kisten vervoerde en liet de vier inzit tenden uitstappen, omdat naar hij zei de politie telefonisch was gewaarschuwd, dat er een bom in de wagen lag. Hij zou even een onderzoek instellen. Na in de wagen te hebben rondge keken nam hij plaats achter het stuur en reed weg, de bankbe- ambten verbluft op straat ach terlatend. De politie vond de auto een uur later leeg terug. Prof. dr. Karl Barth, een van de theologie". Zijn betekenis valt beroemdste evangelische theolo gen van deze tijd, is in de nacht van maandag op dinsdag in zijn woning in Bazel op de leeftijd van 82 jaar overleden. Karl Barth, op 10 mei 1886 in Bazel geboren als zoon van een hoogleraar in de theologie, wordt beschouwd als de voornaamste grondlegger van de „dialectische Maandag is bij de politie ge meld, dat de ruim drie maanden oude Peter Peereboom uit Wilnis op 8 december in zijn wiegje is gestikt. De baby was met zijn hoofd tussen de matras en de zij kant van de wieg, die met een luchtdichte stof was bekleed, te rechtgekomen. De moeder trof haar zoontje 's avonds om kwart voor acht levenloos aan. Volgens de arts was het kind tussen kwart voor zeven en zeven uur overle den. volgens velen te vergelijken met die van Augustinus, Thomas van Aquino, Luther en Calvijn. Aan de universiteiten van Göt- tingen. Munster en Bonn en bijna dertig jaar lang in zijn geboorte stad leidde hij tot zijn emeritaat in 1961 een hele generatie theo logen op. Grote invloed oefende hij uit door zijn geschriften en zijn hoofdrol in de organisatie van de belijdende kerk contra Hitler. Prof. Barth was na de tweede wereldoorlog wegens zijn politieke houding vaak een om streden figuur. Veel kringen in Duitsland en Zwitserland verwe ten hem dat hij tegen het com munisme niet even scherp stel ling nam als tegen het nationaal- socialisme. In zijn „brief aan een predikant in de Duitse democra tische republiek" (1958) nam hij eenzelfde standpunt in als Martin Niemöller. In hervormde kringen, zo deelt het persbureau van de hervorm de kerk mee, is met droefheid kennis genomen van het overlij den van prof. dr. K. Barth, een der grootste theologen van de 20e eeuw. Niet alleen tijdens kri tieke situaties in nazi-Duitsland is hij door zijn positiebepaling in de toenmalige Duitse kerkstrijd een krachtige steun voor het kerkelijk belijden geweest, maar ook in ons land is zijn invloed op het kerkelijk denken, onder andere in de hervormde kerk, van grote betekenis geweest. De theologische ontwikkelin gen in de laatste decennia zijn zonder Karl Barth nauwelijks denkbaar. In de Nederlands her vormde kerk heeft zijn theologie, in het bijzonder ten aanzien van zijn verhoudingen der oude rich tingen, grote invloed gehad. De invloed van zijn monumentale werk, de „Kirchliche Dogmatik", is naast veel andere van zijn geschriften voor de prediking van veel predikanten van beslis sende invloed geweest. Gonzalo Lopez Cifunentes, lei der van de regeringsmeerderheid in het parlement van Guatemala, is maandag dood aangetroffen in een ravijn ten zuiden van de hoofdstad. Hij had zeven kogel- wonden. Over de omstandighe den van zjjn dood tast men in het duister. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Ontslapen na zwaar lijden onze zeer beminde Man, Vader, Groot- en Overgrootvader, de Heer echtgenoot van K. A. STOFFELS, in de ouderdom van 76 jaar. Psalm 23. ZaamslagK. A. DEES STOFFELS Voorsehoten A. W. BOLHUIS DEES Zaamslag W. A. DE KRAKER DEES P. DE KRAKER Ouderkerk a/d Amstel: C. J. STAPPER DEES L. STAPPER ZaamslagP. DEES G. P. DEES BARKMAN Valkenburg (Z.-H.)C. DEES M. DEES WILLIAMS Terneuzen A. J. DE BRUIJNE DEES A. DE BRUIJNE Klein- en Achterklein kinderen Zaamslag, 10 december 1968. Polderstraat 17. De begrafenis zal D.V. plaats hebben vrijdag 13 december a.s. des namiddags 2 uw, na voorafgaan de rouwdienst in de consistorie der Geref. Kerk, ingang Zaagstraat. HOEVEN: Dit is een maquette van het maanlandschap dat als de plannen doorgaan deel uit zal maken van het ruimtevaart park, dat in Hoeven geprojec teerd is. De politie heeft in verband met de bomaanslag, die zaterdag op een bank in Parijs werd gepleegd, een 21-jarige studente gearres teerd. Men is ervan overtuigd, dat 't meisje Andrée Destouet, de kneedbom in de brievenbus van de bank heeft gedeponeerd. Daar de bom onmiddellijk ontplofte, raakte de studente zwaar aan een hand gewond. Naar iemand die bij haar was, maar die na de explo sie de benen nam, wordt gezocht. Het meisje was in het bezit van een lijst met adressen van ban ken. Op twee banken die op deze lijst voorkwamen, werden een dag later aanslagen met kneed- bommen gepleegd. Het politie-onderzoek staat on der leiding van het hof voor staatsveiligheid. De x.g. officiële angst achter 't ijzeren gordijn voor de West duitse „revanchisten" is meer een politieke boeman dan een reëel erkend gevaar. Meer vrees bestaat er in Moskou voor wat de Chinezen in de toekomst van plan zijn. Radio-Praag', nog altijd de redelijkste stem die uit het oos telijke blok doordringt, repte onlangs over een muur van stil te, die de Chinese volksrepu bliek om zich had opgetrokken en die haar moest beschermen, maar die nu kennelijk een beet je overbodig wordt geacht. In elk geval, aldus radio-Praag, zijn de Chinezen bezig met voor het uitoefenen van zijn de I plannen hun macht, die niet geringer is dan die van de V. S. of de U.S. S.R. Van wat de Tsjechische com mentator bedoelde, werd dit weekend iets onthuld door La- jos Lederer, de Oost-Europaken ner van het Londense weekblad „The Observer", namelijk dat de Chinezen met hun eigen Europese vrienden, de Alba nezen, een verdrag hebben ge sloten voor de stationering van Chinese troepen en raketten in dat kleine Balkanland. Vooral die raketten baren de Russen heel wat zorg. De be trekkingen tussen Russen en Chinezen zijn niet erg hartelijk; er zijn bepaalde territoriale aanspraken van Peking en wat de Chinezen het meest veront rust is, dat de Russen zowat heel China hebben omringd. Voor een deel de eigen en Mongoolse grens en verder door akkoorden met India en Pakistan. Dan is er de groeiende invloed in Viet nam en Noord-Korea en ten slotte de ontspanningsrelatie tussen Moskou en Washington. WASHINGTON: Het kabinet van Richard Nixon zoals dat er vol gens insiders in Washington uit zal gaan zien. Boven v.l.n.r.: Dou glas Dillon, John N. Mitchell, Ro bert H. Finch. Onder v.l.n.r.: John A. Volpe, George Romney, David M. Kennedy en John Gilhooley. De toekomstige Amerikaanse president Richard Nixon heeft voor het eerst een neger benoemd als lid van de staf van het Witte Huis. De 33-jarige Robert Brown wordt „bijzondere assistent" van de president. Een van zijn be langrijkste taken zal bestaan uit ontwikkeling en uitvoering van een neger-programma dat de ne gers een hogere levensstandaard moet geven. Hiertoe zal worden getracht het kapitaalbezit onder negers te bevorderen. Nixon heeft al eerder aangedrongen op een dergelijk plan, dat de ne gers met hulp van banken en an dere instellingen en organisaties zelf moeten uitvoeren. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 3153 dieren, zijnde 200 slachtrunderen; 681 gebruiks- vee; 65 vette kalveren; 306 gras kalveren; 1653 nuchtere kalve ren; 15 biggen; 5 paarden; 2 veu lens; 186 schapen of lammeren; 34 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4,80—ƒ5,25, le kwal. ƒ4,20— ƒ4.65, 2e kwal. ƒ3,75—ƒ4,05, 3e kwal. ƒ3,45ƒ3,70. Vette kalve ren; le kwai. 4,254,50, 2e kwal. 4,05—ƒ4,20, 3e kwal. 3,80 ƒ4,00. Stieren alle kwal. ƒ4,40 4,95. Worstkoeien 3,30ƒ3,45. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1125— 1600. Vare koeien 850—f 1175. Vaarzen ƒ925ƒ1100. Pinken 650850. Graskalveren 450 550. Nuchtere kalveren 160 170. Mestkalveren 170 250. Schapen 80105. Lam meren ƒ110ƒ150. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen als maandag. Kalf- en melkkoeien: iets ruimere aan voer, redelijke handel, de prijs prijshoudend. Vare koeien: ge wone aanvoer, luie handel, prijs stabiel. Vaarzen en pinken: gro tere aanvoer, kalme handel, prijs onveranderd. Graskalveren: aan voer groot, stroeve handel, prijs als vorige week. Vette kalveren: kleine aanvoer, vlotte handel, prijs blijft goed gehandhaafd. Nuchtere kalveren: iets grotere aanvoer, flauwe handel, iets la gere prijs. Schapen en lammeren t kortere aanvoer, rustige handel, iets stijvere prijs. De Amerikanen voelen zich ook niet lekker. Wat zij bouwen aan anti-raketstations, is be< doeld om niet door de Chinezen verrast te worden. Een vrees die nog niet zo nijDend is, want er ligt een behoorlijke afstand over zee tussen, al zijn er na tuurlijk mogelijkheden om te opereren onder de zeespiegel. Voor de Russen is de situatie wat benauwder, daar de afstand tussen Albanië en het hart van de Sowjet-Unie niet zo groot is. Binnen enkele jaren, zo wordt verwacht, zullen de Chinezen raketten hebben voor de lange afstand, zij het nog niet met een reikwijdte die het mogelijk maakt elk punt ter wereld te bestoken. De vergelijking met Cuba dringt zich op. De confrontatie indertijd tussen de V. S. en de Sowjet-Unie liep hoog op. Slechts wederzijdse redelijkheid voorkwam een konfllkt na krachtig ingrijpen van wijlen In Brighton is maandag een proces begonnen tegen een 18- jarige hotelbediende, James Ca sey, die in de nacht van 17 op 18 november het hotel waar hij werkte, in brand stak uit wrevel over een feestje dat volgens hem te lang had geduurd. Om de deel nemers aan deze rijkelijk met drank besproeide partij weer uit bed te halen, stak hij een gordijn aan. Het vuur verspreidde zich echter zo snel, dat zeven mensen om het leven kwamen en het ho tel In de as werd gelegd. president Kennedy. In dat op zicht zijn de ervaringen, vooral van de Russen, met China min der hoopgevend. De introduktte van China binnen het Europese krachtenspel is voor niemand «I NnK»d|*ej!A -,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5