WELKOM DOKTER Samenwerking vakcentrales kan niet onbeperkt worden doorgevoerd NOG VOOR KERSTMIS GOEDKOPERE KOELHUISBOTER IN DE WINKELS Prijsverlaging van 55 a 60 cent TWEEDE KAMER DRINGT AAN OP MAATREGELEN TEGEN DE STUNTPRIJZEN VOOR BROOD Samenzweerder tegen het leven van president Kennedy HET C.N.V. MEENT: Centrale registratie van bejaarden dringend gewenst Proefvaart van de „Melania" verloopt voorspoedig ffgloa 2 DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 11 DECEMBER 196S België bang voor smokkel Zestig meter hoge destillatiekolom over de Nieuwe Waterweg Vrijheidsstraffen voor Rotterdamse rovers „Volksverhuizing in China Voorraad 46.000 ton BEWONERS VAN ROME ZONDER WATER Kostenbesparing „Achteraan- komers" Esgen opvattingen HET KERSTSCHIP VOOR BIAFRA VERTREKT VOLGENDE WEEK De Europese ministerraad heeft er in Brussel mee inge stemd, dat in Nederland in de komende twee maanden 3.000 ton koelhuisboter tegen ver laagde prijs op de markt wordt gebracht. Het is de bedoeling, dat deze twaalf miljoen pakjes met een prijsverlaging van 55 60 cent vóór Kerstmis in de handel worden gebracht. Vorig Jaar kon de Nederland se minister van landbouw, Lar- dinois, nog zelfstandig beslis sen over de afzet van boter uit de voorraden in de koelhuizen tegen lagere prijzen, maar se dert het van kracht worden van de Europese zuivelmarkt in Juli j.l. was toestemming van de E. E. G.-ministerraad nodig. De Nederlandse bewindsman had onlangs de zaak in Brus sel aanhangig gemaakt en toe stemming gevraagd voor afzet van 5.000 ton koelhuisboter. De ministers van de andere E. E. G.-landen, waar men zulke afzetacties niet kent, voelden De uitbreiding van de vroegere Caltex-raffinaderij te Pernis, waarvan de bedrijfsvoering thans in handen is van Chevron-petro- leummaatschappij, vordert goed en in de zomer van het volgend jaar hoopt men het project, waar door de produktiecapaciteit van het bedrijf wordt verhoogd van 5 tot 12,5 miljoen ton, gereed te hebben, aldus de president van Chevron. Een der voornaamste nieuwe installaties is de luchtgekoelde ruwe aardoliedestillatieinrich- ting, waarvoor in de periode tus sen 11 en 15 december de 60 me ter hoge atmosferische destilla tiekolom zal worden geplaatst. De kolom is vervaardigd op de scheepswerf van Wilton Fijen- oord en heeft een gewicht van 217 ton en een diameter van 6,7 meter. De kolom zal in twee delen met een drijvende bok van de scheepswerf naar de tegenover liggende raffinaderij worden vervoerd en op zijn plaats wor den gezet door een reusachtige 350 tons kraan, een van de groot ste van Europa. De topsectie van de kolom zal daar op het onder ste deel worden gelast. Op het raffinaderijterrein is voorts de 120 meter hoge schoor steen gereedgekomen, die een belangrijke bijdrage zal leveren tot het voorkomen van. luchtver ontreiniging. De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdagmorgen drie Rotter dammers tot gevangenisstraffen veroordeeld wegens het beroven van een homofiele stadgenoot. Voor dit op 1 september gepleeg de misdrijf kreeg de twintigjarige loswerkman F. van D. een jaar en zeven maanden jeugdgevan genis, de 21-jarige schilder W. van der L. twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en de achttien jarige kok J. van K. negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De drie Rotterdammers beroof den het slachtoffer in diens wo ning in de Maasstad. Terwijl de man met een luchtdrukpistool onder controle werd gehouden, stalen de jongelui uit het huis kleren, geld, sieraden en een foto toestel ter waarde van in totaal 4.000. In de Chinese volksrepubliek is een moderne „volksverhui zing" aan de gang. Honderddui zenden, zo niet miljoenen jonge ren die hun middelbare schoolop leiding hebben voltooid, trekken naar strategisch belangrijke grensprovincies om daar „socia listische dorpen" op te bouwen en zo een levende muur op te wer pen tegen het „moderne revisio nisme uit de Sowj et-Unie". De 'jonge „revolutionaire intellec tuelen" volgen de oproep van partijleider Mao tse-Toeng om zich bü de boeren en arbeiders aan te sluiten en zich met hen te versmelten", opdat er niet een „bevoorrechte intellectuele klas se" ontstaat, die neerziet op de werkende klasse. Deze „volksverhuizing" houdt nauw verband met een onderwijs hervorming, die het hoger onder wijs onder toezicht stelt van de elite van de industriearbeiders, verenigd in de z.g. „propaganda- groepen ter verbreiding van de leer van Mao tse-Toeng". Voor het lager en middelbaar onder wijs zullen de volkscommunes en fabrieken rechtstreeks verant woordelijk zijn. er weinig voor dit alleen aan Nederland toe te staan. Vooral van Belgische zijde rezen be zwaren, o.m. uit vrees voor een herleving van de botersmok kel. Uiteindelijk stemden de mi nisters toe, maar zij beperkten de afzet van koelhuisboter in Nederland tot 3.00.0 ton. Bovendien heeft minister Lar- dinois zich bereid moeten ver klaren slechts de helft van de kosten van deze goedkope af zet (t.w. 3,6 miljoen gulden) bij het gemeenschappelijke land bouwfonds in Brussel in reke ning te brengen en de andere ■helft voor eigen rekening te ne men. De Europese ministerraad heeft er ook mee Ingestemd, dat Nederland bij de Invoering van de belasting op de toege voegde waarde (op 1 januari a.s.) een zgn. negatief correc tie toepast, waardoor voor komen kan worden dat de boterprijs op die datum omhoog zou gaan. Voor deze beslissing definitief kan worden, moeten nog enkele technische punten worden opgelost eh zal het parlement zioh erover moeten uitspreken. Nader wordt gemeld dat reeds aan het eind van de vol gende week in de kleinhandel koelhuisboter verkrijgbaar zal zijn en wel tegen een prijs, die 0,55 tot 0,60 per pakje van 250 gram lager is dan dfe voor de verse boter, welke momen teel wordt verkocht tegen prij zen variërend van 1,75 tot 1,85 per pakje. De helft van de reduktie zal ten laste komen van het Ne derlandse landbouwegalisatie- fonds. Hiermee is een bedrag van ruim drie miljoen gulden gemoeid. Een even groot bedrag zal voor rekening van 't Euro pese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw komen. Met het ontdooien, ontpak ken in wikkels en distribueren over de kleinhandel zullen on geveer zes dagen zijn gemoeid. De wikkels zullen van het woord „koelhuisboter" in rode opdruk worden voorzien. De voorraad koelhuisboter in ons land, die nu met drieduizend ton zal worden verlaagd, be draagt momenteel 46.000 ton. Een maand geleden was deze voorraad ongeveer 53.000 ton. Ds Tweede Kamer heeft de re gering gevraagd maatregelen te nemen tegen de excessieve vormen van prijsconcurrentie bij de brood- verkoop. Ze deed dit door aan vaarding van een motie-Krosse (K.V.P.), waarin maatregelen wor den gevraagd tegen stuntprijzen. Bijna alle fracties in de kamer spraken zich uit voor aanvaarding van deze motie. Alleen de fracties van de P. v. d. A. en de P. S. P. wa ren er tegen. Een verzoek, neergelegd in de motie-Brautigam (P. v. d. A.) om Op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de broodprijzen en naar de even tuele gevolgen daarvan op de be drijfsresultaten van middelgrote en kleinere bedrijven, werd verwor pen. Vóór aanvaarding van deze motie stemden de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Een motie van de heer Wieben- ga (P.S.P.) om iedere export van militair materieel, dat gebruikt kan worden in de strijd in Vietnam, onmogelijk te maken, werd ver worpen. Vóór deze motie spraken zich uit de fracties van D'66, C.P.N. en P.S.P. en enkele leden van de fractie van de P. v. d. A. Een motie van de heer De Goede (D'66), waarin wordt gevraagd naar een actief prijzentoezicht in verband met de invoering van de B. T. W. in januari, werd verwor pen en verkreeg alleen de steun van de fracties van de P. S. P., P.v.d.A. en C.P.N. HIROSHIMA: Het grootste boor eiland ter wereld, met een lengte van 100 meter, een hoogte van 50 meter en een breedte van 98 me ter, is een dezer dagen van de bouivplaats in Hiroshima de reis begonnen naar Darwin in Australië. Het booreiland biedt plaats aan een bemanning van 68 personen. Op de foto de kolos met de nietige sleepboot „Witte Zee" dte het naar Darwin zal sle pen. Het Amerikaanse opperste ge rechtshof heeft maandag het pro ces tegen de 55-jarige koopman Clay L. Shaw mogelijk gemaakt, aar. wie samenzwering tegen het leven van president John F. Ken nedy ten laste wordt gelegd. De officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, had al in maart vorig jaar een officiële aan klacht tegen Shaw ingediend. Volgens Garris.on, die herhaal delijk de aandacht op zich heeft gevestigd door opzienbarende da den, heeft Shaw de moord op Ken nedy in 1963 tezamen met Lee Harvey Oswald en David W. Fer- rie voorbereid. Garrison acht het officiële Warren-rapport over de omstandigheden en de achtergrond van de moord onjuist. Na de moord op Oswald en de dood op de tweede beklaagde, Da vid Ferrie, is Shaw als enige be klaagde overgebleven. Shaw ge looft dat hij slechts als stroman moet dienen door wie Garrison zijn twijfel aan de officiële versie over de moord openlijk voor een recht bank kan uiteenzetten. In deze zin had hij bij het opperste gerechts hof protest ingediend tegen het voortzetten van het onderzoek. Dit protest is afgewezen. Duizenden mensen in negen wijken van Rome waren maan dag van drinkwater verstoken, doordat op 60 km buiten de stad een aanvoerleiding door een grondverschuiving werd ver nield. Met tankwagens werd wa ter aangevoerd. Het kan wel tien dagen duren, voordat het aqua duct geheel zal zijn hersteld. BRUSSEL: Prinses Paola van België is maandagmiddag met haar kinderen naar een mario nettentheater in Brussel geweest. Op de foto, na de voorstelling, de prinsen Laurens en Philip, prin ses Paola en prinses Astrid. Verbreking van de samenwer king tussen de drie vakcentrales zou schadelijke gevolgen kunnen hebben voor de werknemers in Nederland. Aan de andere kant is het niet zo, dat samenwerking tus sen N.V.V., N.K.V, en C.N.V. onbeperkt kan worden doorge voerd. Een groot deel van het vak- bewegingswerk ligt op terreinen die ideologisch niet neutraal zijn. De heer C. van Nierop, secreta ris van het christèlijk-nationaal vakverbond, zei dit dinsdagavond op een vergadering van de christe lijke besturenbond iri Gorinchem. Hij stelde; dat' de ^samenwerking op het ogenblik al ver gaat, zo ver, zelfs, dat wie apart zou gaan staan en de samenwerking Zou verbre ken, zichzelf zou droogleggen en aan invloed zou verliezen. Op een aantal gebieden wordt het samen doen steeds noodzake lijker. Daarbij valt te denken aan de instelling van 'n gemeenschap pelijk wetenschappelijk bureau, een juridische dienst en éen gemeen-; schappelijk administratiebureau, met moderne hulpmiddelen. Bit het: overleg hierover stelt het C. N. V. zich op het standpunt; dat elke mogelijkheid moet worden benut, mits de zelfstandigheid van elk der vakcentrales niet op het spel komt te staan. Samen doen kan leiden tot kos tenbesparing en kan fnehsen vrij maken voor belangrijk werk, dat nu moet blijven liggen. Als voor beelden van „nieuw werk" noemde de heer Van Nierop de E. E. G., de vraagstukken van de automatise-, ring, de te verwachten instelling van landelijke en regionale raden voor de werkgelegenheid, de ruim telijke ordening, enz. Spr. zei, dat het C. N. V. in 1964 het initiatief nam tot een reeks I gesprekken tussen de vakcentra- j les, die nu in een beslissende fase raakt. Het C. N. V. heeft het tem po wel eens gedrukt, omdat het over belangrijke zaken niet hals over kop wilde beslissen. Maar, aldus de heer Van Nierop, „wij maken ernstig bezwaar tegen pu bliekelijke beschuldigingen waarbij de leden van de christelijke vak beweging worden afgeschilderd als achteraankomers. Dat is niet alleen onvriendelijk, het is ook ontac tisch. Het is duidelijk, aldus de heer Van Nierop, dat de christelijke vakbeweging zich bij deze besluit vorming niet kan veroorloven, over één nacht ijs te gaan. Steeds moet de vraag worden gesteld, wat de gevolgen van verdergaande samen werking kunnen zijn voor de eigen zelfstandigheid. Op den duur kan deze ontwikkeling uitlopen op de vraag, of de vakcentrales los van elkaar moeten blijven bestaan en in elk opzicht autonoom moeten blijven. „Voor ons staat vast, dat samen werking en samen doen de wezen lijke grondslagen van de christe lijke vakbeweging niet aantasten", aldus de heer Van Nierop, „maar het moet evenzeer vaststaan, dat er binnen de nieuwe verhouding alle ruimte moet zijn voor elke centrale afzonderlijk om eigen op vattingen te handhaven en ken baar te maken. Een centrale registratie van be jaarden zoü' een efficiënt gebruik van de nu al bestaande mogelijk heden voor medische, psychia-, trische en maatschappelijke'hulp aan bejaarden bevorderen. Tot deze" conclusie komen B. eii W. van Utrecht in een nota over de gemeentelijke gezond heidszorg. Ze hebben de indruk, dat de vele instellingen en in stanties diè zich bezighouden met het helpen van bejaarden, onvol doende op de hoogte zijn van el- kaars activiteiten en mogelijk heden. 5 Utrecht beschikt over 660 bed den in verpleeginrichtingen voor langdurig zieke bejaarden. Dat is vrij veel, maar men hoeft vol gens B. en W. niet te vrezen voor een- overschot, aangezien Utrecht op dit gebied een centrumfunctie heeft en ook patiënten uit omlig gende gemeenten aantrekt. Meer reëel vindt het college de ongerustheid over het tekort aan bedden voor psychisch ge stoorde bejaarden. In Utrecht zijn maar 60 bedden, terwijl er ruim 200 zouden moeten zijn, als Het „kerstschitp Biafra", een Nederlands initiatief, zal volgen de week uit Amsterdam vertrek ken, beladen met voedsel, medi camenten en andere humanitaire hulpmiddelen. Het 3500 ton me tende Noorse schip, dat zijn reis begint in Londen, zal ook New York aandoen om de daar be schikbaar gestelde levensmidde len en medicamenten in te laden. De eindbestemming is het eiland Sao Tome, van waar de inhoud van het schip met daarvoor ge charterde vliegtuigen Biafra wordt binnengevlogen. Voor de financiering van deze reis is in Nederland honderddui zend gulden bijeengebracht. Er is nog anderhalve ton nodig voor de kostbare overtocht. De stichting ..Terre des Hommes" en „lucht brug Biafra" hopen het ontbre kende geld als een kerstgave van de Nederlandse bevolking te zul len ontvangen. door Ann Rash 40 Vier middagen achter elkaar had niemand ook maar de gele genheid even op adem te komen. Toen dr. Rufus zag hoe druk het was, bood hij aan om te helpen en Éve stond het toe; hij mocht telkens een half uur helpen als hij daarna weer een half uur ging rusten. Tegen het eind van de vijfde middag keek Eve op om te zien wie er nog stonden te wachten; aan het eind van de rij zag ze Matt staan. „Ik heb je wel aan het werk gezet, is het niet?" zei hij lachend. „Had je het niet wat rustiger aan kunnen doen door het te sprei den", Patty, die net bezig was twee vechtende jongetjes uit elkaar te halen, keek op en zei stralend: „Welkom thuis mr. Sanders". „We hebben het inderdaad nog al druk gehad", zei Eve, „maar het leek ons het beste om het maar te doen terwijl het voor de mensen nog een nieuwtje was. Morgen verhuizen we naar de school. Het zal in ieder geval heel wat gemakkelijker zijn als de het onderwijzers helpen bij handhaven van de orde". Matt knikte. „Dat kan ik me voorstellen. Het schijnt hier an ders ook niet al te slecht te gaan. Hebt u het naar uw zin gehad, miss Curry?" Patty schonk' hem haar aan- minnigste glimlach. „Eve heeft voor me gezorgd alsof ik haar verloren gewaande tweelingzus ter was. En ik ben steeds met haar mee geweest als ze haar pa tiënten ging bezoeken, zodat ik al wat gewend ben aan de men sen met wie ik straks zal moeten werken. Ik heb het werkelijk heel prettig gehad; een soort vakantie in een heel andere omgeving". Eve was inmiddels klaar met de injectie waaraan ze bezig was toen Matt binnenkwam. „Wat je maar vakantie noemt", zei ze tegen Matt. „Ze heeft ge werkt als een paard en ze heeft nog geen tijd gehad om haar ka mer in te richten". Matt wendde zich bezorgd tot Patty. „Heeft Christine u niet verteld, dat u meubels en zo kon aanschaffen en „De meubels heb ik al. U moet maar eens komen.kijken. Die ka mer wordt gewoonweg show room van Quiet Harbor". „In elk geval waarschijnlijk de enige kamer in Quiet Harbor die helemaal modern is ingericht", zei Marcia. „Ik vind het altijd prachtig als ik het bij andere mensen zie maar ik kan me niet voorstellen dat ik zelf in zo'n modern interieur 'zou kunnen leven". „U had toch wel iemand van de fabriek kunnen krijgen om dé meubels te plaatsen en de gordij nen op te hangen?", zei Matt tegen Patty. „Ach Eve schijnt niet tè den ken dat ze me nu "lang genoeg gezien heeft en het was hier net een soort feest eëii fèest Waar bij iedereen moest werken. Ik had dus helemaal niét zo'n haast met weggaan. Maar nu u weer terug is, wil ik natuurlijk graag naar de fabriek komen om me op mijn nieuwe taak voor te be reiden". „U en Eve zullen :er wel meer van weten dan ik. Zou je, als je tijd hebt, nog een lijst willen maken van de dingen die we vol gens jou nodig hebben, "Eve? Maar alleen als je tijd hebt. Ik zou het niet op mijn geweten willen heb ben dat je je overwerkt". „Ik ben anders ai een heel eind op weg. En het vervelende is dat ik in slaap val bij het le zen van een medische catalogus. Maar ik zal doen wat ik.kan. En nu moet je verdwijnen, Matt. Ik kan geen injecties-geven als jij me op mijn vingers staat te kij ken". „Ik ben al weg", zei Matt. .Patty, als je niet te moe bent om vanavond gordijnen op te hangen en meubels te plaatsen, dan zou ik:je wel kunnen helpen. Kan ik je om half acht komen halen?" Patty schonk hem weer haar speciale glimlachje. „Dat zou ik heel prettig vinden, Matt. Half acht is uitstekend". Eve veegde nijdig haar injectie naald af mgt in alcohol gedrenk te watten. Het ging niet om Matt, maakte ze zichzelf wijs. Matt kon haar niets schelen. Het was haar eigen domheid. Ze scheen niet meer te weten dat er vrouwen waren die mannen diensten be wezen en vrouwen die van' man nen diensten ontvingen. Ze vond het alleen maar heel erg verve lend, dat Matt als vaststaand aannam dat zij tot de eerste soort behoorde. Nadat ze klaar waren met de eerste serie injecties ging alles weer meer volgens routine maar de dagen waren ook minder op windend. Patty was naar de fa briek verhuisd en volgens Marcia was haar kamer heel gezellig. Op de middag dat zij en Eve thee zouden gaan drinken, werd Eve plotseling weggeroepen voor een spoedgeval en dat was dus nog niet gebeurd. s v(Wordt vervolgd.) men de behoefte stelt op één pro mille van de bevolking. Hier tegenover staat échter, dat in het nabijgelegen Harmeien een ver pleegtehuis voor psychisch ge stoorde bejaarden wordt ge bouwd met 125 bedden, terwijl Driebergen misschien een derge lijke instelling met 200 bedden krijgt. B. en W. willen aandacht schen ken aan geestelijk gestoorde be jaarden, die zich met enige hulp in hun eigen omgeving kunnen handhaven. Het college zal daar toe de samenwerking tussen alle instanties en instellingen die met deze bejaarden bemoeienis heb ben (G.G.D.. Kruisverenigingen, maatschappelijk werk, sociaal- psychiatrische diensten) gaan bevorderen. In de nota wordt ook meegedeeld, dat van ge meentewege zal worden aange drongen op het inrichten van psychiatrische afdelingen in één of meer ziekenhuizen. Dinsdag tegen het middaguur was men gereed gekomen met het ballasten van het tankschip „Me lania", dat op zijn technische proefvaart ongeveer 150 mijl ten noordwesten van Den Helder was. In het schip was 206.000 toil zeewater gepompt en dit maakte dat de „Melania" zo rustig als een blok beton in de Noordzee lag. In middels is men voortdurend bezig geweest met het afstellen van de instrumenten en de machines, die pas nadat IJmuiden was verlaten, werkelijk konden worden beproefd. Men rekende erop dinsdagavond te kunnen beginnen met de 24- uursoroef,: wat wil zeggen dat de „Melania" op volle kracht zou gaan draaien om het brandstof verbruik nauwkeurig te kunnen vaststellen. De reis gaat naar de „Farn Deeps", het proeftochtge- bied, waar hedenavond de snel heids- en manoeuvreerproeven kunnen beginnen. Het weer was voor de tijd van bet jaar goed. Ideaal voor een prettige stemming aan boord, die wordt gekenmerkt door hard wer ken en veel plezier.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2