Dr. Mansholt stelt drastische sanering voor van de landbouw Tweede Kamer behandelt jaarlijkse huurverhogingen „Onafhankelijk" Rhodesië staat voor faillissement AMSTERDAMSE HOTELHOUDER VOOR VELE DUIZENDEN GULDENS DOOR VIERTAL OPGELICHT Drie medeplichtigen nog in buitenland TIENDUIZEND GULDEN UIT POSTKANTOOR TE FOXHOL GESTOLEN ZES IN PLAATS VAN VIER PROCENT RADIO DE KOOK Onbetaalbaar Laagstbetaalden de dupe 1 april1969 SANCTIES HEBBEN TE VEEL SCHADE TOEGEBRACHT Ziekenhuis in Biafra gebombardeerd HET WEER WOENSDAG 11 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5878 Lagere interventieprijs Erfenis groeide Kritiek van minister Lardlnois Drie miljoen koeien slachten Subsïdiesluizen Grote werkloosheid Mijnongeluk in Griekenland zeven doden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Mftfikertag tfl i&omm&Bfr. TERNEUZEN OineietifRoofdredadieur: P. J. twi 3e Siaito Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01180—207» Gironummer: 38180 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent VRIJE ZEEUW .Uitgeefster N.V. v/h Firma P. var de Sanda te Terneuren Advertentieprijs per ram 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel mééi 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dr. Mansholt heeft dinsdag in de Europese ministerraad in Brussel plannen geschetst voor een drastische sanering van de landbouw in de zes E.E.G.-lan- den in de periode 1970 tot 1980. De plannen voorzien onder meer in een afvloeien van vijf miljoen boeren en boerenarbei ders (ongeveer evenveel als in de afgelopen tien jaar), hervor ming van de onrendabele be drijven en vooral ook bestrij ding van de overschot-produk- tles, in het bijzonder die van boter door het slachten van drie miljoen melkkoeien. Dr. Mansholt stelt als doel dat de kosten van de Europese land bouwpolitiek, die dit jaar reeds tot 7,2 miljard gulden zullen op lopen, in 1980 niet hoger mogen zijn dan 2,7 miljard gulden per jaar, waarvan 900 miljoen voor de zuivelsektor. De plannen die dr Mansholt in de ministerraad schetste, zijn nog geen concrete voorstellen. Het is 'n memorandum, zo zei hij De 35-jarige bankwerker S. K. B. heeft een Amsterdamse hotel houder in 1967 en 1968 in samen werking met drie vrienden voor ruim ƒ37.000 opgelicht door het slachtoffer voor te spiegelen, dat hij een erfenis uit zijn geboorte land Suriname wachtende was. Het merendeel van het geld maakte B. op in casino's in Bel- Uit het postkantoor in Foxhol ls maandagmiddag 10.000 gestolen. Da diefstal is gepleegd tussen één im en half twee, tijdens de slui- i'ngstiid. De kantoorhouder had ■>~?n rte voorschriften in de kas niet afgesloten, aldus een mede- 'erlelinp van de P. T. T. De vrouw »"n de kantoorhouder heeft de po- l'tje een bruikbaar signalement van de dader kunnen geven. De inbreker heeft zich vermoe delijk toegang verschaft via een deur, die toegang heeft tot het woongedeelte. Toen de vrouw van •*e kantoorhouder in het kantoor '•wam, trof zij daar een man aan, die een smoesje maakte. Al praten de verliet hij het kantoor en ver dween vermoedelijk op een rijwiel. De vrouw waarschuwde haar echtgenoot, die zich met de woor den „er zal toch geen geld gesto len zijn" naar het kantoor begaf. Onmiddellijk maakte de kantoor houder de kluis open en toen bleek dat de onbekende er met een pak je van 10.000 gulden vandoor was gegaan. De echtgenote van de kantoor houder zette per fiets een achter- w>i3injr in. echter zonder resultaat. Yc'f. °ns >22" was *t een man van omstreeks 00 jaar d'e sprak met 'n G.enings accent. Het onderzoek is nog in "volle gang. gië en Spanje. Van de rest maak ten zijn vrienden goede sier. Ver dachte werd aangehouden, toen hij zich na zijn terugkeer uit het buitenland „uit wroeging" op het hoofdbureau van politie in Am sterdam meldde. De drie ver dachten zouden zich nog in het buitenland bevinden. De bankwerker, die sinds 1965 als colporteur in West-Duitsland werkte, bracht zijn weekenden door in een hotel in de Marnix- straat en kwam daar op vertrou welijke voet met de eigenaar J. K. te staan. Volgens de recherche beschouwde hij de man als zijn „vader". Toen verdachte in 1967 werkloos werd, nam hij zijn in trek in het hotel. Hij krijgt dan van zijn „vader" 5000,— los om van te leven. In juli toonde hij de hotelhouder een brief van zijn moeder uit Suriname, waarin deze schrijft dat hem een erfenis te wachten staat. Een bedrag wordt niet genoemd maar vol gens verdachte zou het 40.000 worden. Om zekerheid te krijgen wordt een Haagse notaris in de arm genomen, die een collega in Suriname laat informeren. Deze meldt, dat zijn informaties niets hebben opgeleverd. Dan rijpt bij de bankwerker t plan om zijn vaderlijke vriend met de tenslotte tot 156.000 op geschroefde „erfenis" als garan tie een flinke financiële ader te laten. Hij schakelt drie vrienden in, die zich uitgeven voor notaris, Surinaams jurist, ambtenaar van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname en em ployé van American Express. De hotelhouder slikte alles en „leende" zijn gast rond 10.000 voor notariskosten, ho noraria en een voorschot aan de kabinetsambtenaar. Ook ontving de bankwerker nog tien mille voor het afkopen van een meisje, dat naar hij vertelde van hem in verwachting was en ƒ600 voor de kamerhuur van da naar thans is gebleken niet bestaande vrouw. Tenslotte bleef de hotel houder zitten met voor ƒ16.000 aan onbetaalde hotelrekeningen. De bankwerker wordt deze week voorgeleid. dat echter maatregelen geeft die volgens de commissie moeten worden genomen en doelstellin gen, die men zou moeten aan vaarden na discussies over de problemen in het Enropes parle ment, het economisch en sociaal comité van de Europse gemeen schap en ook in besprekingen met landbouw- en vakorganisa ties. Wel heeft dr Mansholt aan de ministers reeds voorstellen voor gelegd voor de Europese land bouwprijzen in 1969. Deze voor zien onder meer in een drasti sche verlaging van de interven tieprijzen voor boter met als consequefttiè een prijsverlaging voor de consument van mogelijk 55 cent per pakje, en invoering van een Europese belasting op de grondstoffen van margarine. Deze belasting zou volgens dr Mansholt niet behoeven te lei den tot een verhogen van de margarineprijs. Minister Lardinois ig niet ge lukkig met de voorstellen van dr Mansholt. Hij verklaarde dinsdagmiddag in Brussel de in druk te hebben, dat de Europe se commissie van het ene uiter ste in het andere is gevallen. De grote verlaging van de boter- prijs die dr Mansholt voorstelt, lijkt hem overtrokken. De voor gestelde belasting op margarine grondstoffen is het dubbele van wat in 1963 in de Europese mi nisterraad was overeengekomen, zo zei h«. Een groot bezwaar van minis ter Lardinois is ook, dat dr Mansholt de boeren voor de la gere boterprijs wil schadeloos stellen door een veel hogere prijs voor de melkpoeder, ter wijl tot op heden 90 van de boter zijn volle prijs oplevert en slechts 10 procent van de melk poeder. Deze politiek zou enorm veel geld gaan kosten. Wat de margarineheffing be treft vreesde de Nederlandse be windsman moeilijkheden in de internationale wereld, met na me met de Verenigde Staten en de ontwikkelingslanden die gro te leveranciers van plantaardige oliën en vetten zijn. De minister toonde zich nogal sceptisch tegenover de diep gaande saneringsplannen. Mansholt denkbeelden gaan in de richting van een politiek die tot 1980 tot gevolg moet hebben, dat het totale aantal van circa tien miljoen boeren, die de E.E.G. in 1970 zal tellen, in 1980 zal zijn teruggelopen tot vijf miljoen. Voorts zou men tot 1976 drie miljoen melkkoeien moeten slachten, tot 1980 vijf miljoen ha grond aan de landbouw ont trekken ten behoeve van recrea tie en door pensionering van oudere boeren, studiebeurzen voor jonge boeren die de land bouw willen verlaten en een uitkoopregeling mogelijkheden moeten scheppen voor het ont staan van grote boerenbedrijven, o.a, door samenwerking van boe ren die eikaars buren zijn en die op basis van vrijwilligheid tot taakverdeling en een rationali sering van hun werkzaamheden willen komen. BRUSSEL: Dr. Sicco Mansholt (links), vice-president van de E.E.G.-commissie, in gesprek met zijn landgenoot ir. PJ. Lardi nois, de Nederlandse minister van landbouw, tijdens de bijeenkomst van de Europese ministerraad. Dr Mansholt stelt zich voor de periode na 1980 boerderijen voor van bijv. 80 tot 120 ha voor graanproduktie; boerderijen voor melkproduktie met mini maal 40 tot 60 koeien; vleesfok kerijen met 150 tot 200 beesten: kippenfarms met 100.000 kippen en varkensmesf 'rijen met 450 tot 600 dieren. Maar wie verzekert me, zo merkte minister Lardinois op, dat we zonder die kostbare plannen in 1980 tot 1982 toch al niet zou den hebben bereikt dat circa 5 miljoen boeren de E.E.G.-Iand- bouw hebben verlaten? Met een politiek die het ont staan van grote boerenbedrijven stimuleert, was minister Lardi nois het wel eens, maar het be nauwde hem ais hij dacht aan het gevaar, dat „de subsidieslui zen" wijd geopend zouden wor den en de resultaten van andere saneringsmaatregelen met het oog op onrendabele bedrijven zouden worden ondermijnd. De minister onthulde dat hij in Nederland al lang bereid is via het landbouwontwikkelings fonds voorrang te geven aan boeren, die door vrijwillige sa menwerking hun produktieap- paraat willen rationaliseren, maar tot heden had zich nog niemand daarvoor gemeld. Het zal zeer moeilijk zijn, zo zei hij, een proces van aaneen sluiting van onafhankelijke boe ren 4ot grote boerderijeenheden De Tweede Kamer is dinsdag begonnen aan de behandeling van het ontwerp van wet, dat beoogt de huurprijzen van bepaalde cate gorieën van woningen jaarlijks te verhogen met zes in plaats van met vier procent. Deze verhoging heeft in het algemeen betrekking op na mei 1945 gebouwde wonin gen, zolang het rijk daarvoor jaar lijks een bijdrage verstrekt. Voor andere woningen kan de verhuur der jaarlijks een huurverhoging tot hetzelfde percentage met de huur der overeenkomen, als die wonin gen liggen in gebieden waar de wettelijke huurprijsbeheerslng nog van kracht is. In die gevallen spreekt men van facultatieve huur verhogingen. „Niet populair, maar onvermij delijk en billijk" zo karakteriseer de mr. W. Aantjes (A.R.) het voor stel van minister Schut. Ook woordvoerders van de andere re geringspartijen zeiden het voorstel te zullen steunen, waarbij zich later in het debat aansloten de heden Van Rossum (S.G.P.), Jon geling (G.P.V.) en Van der Brake (groep-Harmsen). Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Kritiek op het ontwerp kwam van drs. H. van den Doel (P.v. d. A.). Deze concludeerde dat wo ningwetwoningen onbetaalbaar zuilen worden voor arbeiders en stelde, dat het wetsontwerp een ontoelaatbare druk zal leggen op de kwaliteitsontwikkeling van de nieuwbouw. Drs. Van den Doel diende twee amendementen in om „aan de jaarlijkse huurverhogin gen paal en perk te stellen". Het eerste amendement wil de cumu latieve huurverhogingen vervan gen door niet-cumulatieve. Het tweede amendement beoogt de re gering de bevoegdheid te geven om in gebieden, waar veel woningen leeg staan, een lager percentage dan zes vast te stellen. op gang te brengen en als het zou gelukken op een schaal zo als dr Mansholt zich die kenne lijk denkt, zouden de nationale begrotingen wel eens te klein kunnen blijken, om zo'n uro gram te bekostigen. Minister Lardinois maakte zich dan ook niet veel illusies. Niet alleen acceptabel, maar noodzakelijk, zo oordeelde de heer H. Wiegel (V.V.D.) over het wets ontwerp. Bij de discussies werd grote aan dacht geschonken aan het S.E.R.- voorstel om de huurverhoging te koppelen aan een maatregel, waar bij de mogelijkheid wordt geopend om „hardheidsgevallen" op te van gen via het verlenen van indivi duele subsidies. Hierover is advies gevraagd aan de raad van de volkshuisvesting. Van K.V. P.-zijde werd minister Schut gevraagd alles op alles te zetten om ingaande I januari 1970 het systeem van aanvullende indi viduele huursubsidies in te voe ren voor de gezinnen met de laag ste inkomens. Ook de heer C. F. van der Peiji (C.H.U.) drong daar op aan, want z.i. wordt de catego rie van de laagst betaalden in de samenleving de dupe van het ont werp. De heren- Van 't Schip en Lank- horst, resp, van de C.P.N.- en de P.S.P.-fractie, waren tegen het voorstel, evenals drs. P. J. Jans sen (groep-Aarden). Deze laatste noemde de huur verhogingen niet noodzakelijk. Hij zei er de voorkeur aan te geven het voorstel in te trekken, totdat het advies van de raad voor de volkshuisvesting over de indivi duele huursubsidies zal zijn ver schenen. Bij deze opvatting sloot drs. A. Nypels (D'66) zich aan. Zün fractie, zo bleek uit zijn betoog, heeft grote moeite met het ont werp. Minister Schut zegde in de avondvergadering de kamer toe te zullen proberen de individuele aanvullende huursubsidie nog vóór 1970 tot stand te brengen en zulks „met graagte". Veel bezwaar ont moette bij hem het voorstel om nog vóór 1969, het komend jaar dus, te komen met een voorlopige regeling van individuele huursub sidies. Ondanks de daarop geuite kri tiek bleef minister Schut vasthou den aan het voorgestelde percen tage van de huurverhogingen van zes procent en aan I apjrll 1969 Indien Rhodesië en Groot- Brittannië het geschil over on afhankelijkheid niet bijleggen, zal Rhodesië een failliet land worden, dat afhangt van de „liefdadigheid van onze vriend schappelijke buren", zo schrijft Evan Campbell, de Rhodesische president-commissaris van de Standard-bank en voormalig hoge commissaris in Londen, in een brief aan de „Rhodesia Herald". De sankties hebben de economie van het land veel meer schade toegebracht dan men wenst toe te geven. De economische situatie is op merkelijk slechter geworden en hoewel geen algeheel beeld kan worden gegeven van de situatie, daar er niet voldoende statisti sche gegevens bekend zijn, zijn degenen die verantwoordelijk heid dragen voor een groot deel van het particuliere deel der economie, toch wel in staat af te leiden hoe de toestand is. Of schoon het bedrijfsleven zich vrijwel als één man tegen de eenzijdige verklaring van onaf hankelijkheid van Rhodesië heeft uitgesproken, heeft het al les in het werk gesteld om de sankties te omzeilen. Aangezien de strop van de sankties nau wer wordt aangehaald, wordt die taak voor het bedrijfsleven steeds moeilijker en duurder. Volgens de heer Campbell is het meest beangstigende van de economische achteruitgang de toeneming van de werkloosheid. Niemand, hoe ook de kleur van zijn huid is, kan gelukkig en te- verden blijven, tenzij hij of zij werk heeft en een redelijke be loning voor zijn of haar inspan ningen ontvangt. Om de econo mie nieuw leven in te blazen, volledige werkgelegenheid te scheppen en veel meer arbeids plaatsen beschikbaar te stellen moet Rhodesië in grote hoeveel heden exporteren en door poli tieke stabiliteit een krachtige injektie van buitenlandse ont wikkelingskapitaal aantrekken. Alleen als er een politieke rege ling komt, die terugkeer naar normale omstandigheden be tekent, zél Rhodesië internatio naal worden erkend en zal er een einde aan de sankties ko men. Campbell schrijft verder dat de vriendschap van Znld-Afrika en Portugal „onze enige vrienden ter wereld" nogal taant naarmate de jaren van de eenzijdig uitgeroepen onafhanke lijkheid verstrijken. Het ziet er naar uit, dat „onze regering niet met geld maai' met het lot van een land gokt". als datum van ingang van die ver hogingen. Voor andere jaren zal worden vastgehouden aan de da tum van 1 januari, zo bleek uit de woorden van de bewindsman. Zeer uitvoerig ging hij in op de achtergronden van het ontwerp van wet. Hij zei „overwegend be zwaar" te hebben tegen de sug gestie van de afgevaardigde Van den Doel (Arb.) als zou volkshuis vesting de voornaamste bezuini gingspost van het kabinet zijn. Minister Schut noemde het amendement van dezelfde afge vaardigde over de cumulatieve huurverhogingen „bijzonder on aantrekkelijk". Aan het tweede amendement van dezelfde afgevaardigde betreffen de een lagere huurstijging dan 6 procent, zei hij „bepaald geen be hoefte te hebben". Na re- en dupliek werd besloten de stemming over deze amende menten vandaag te laten plaats hebben, evenals de eindstemming over het voorstel. In Genève wordt vernomen, dat dinsdag in Biafra een ziekenhuis van het internationale Rode Kruis, is gebombardeerd door een Nige- riaans vliegtuig. Er zouden ver scheidene doden en gewonden zijn. Bij klaarlichte dag zijn 6 bom men op of vlak bij het ziekenhuis gevallen. Het ligt vier kilometer van het vliegveld van Celi. Er is duidelijk een rood kruis op aan gebracht en er zijn geen militai ren in de omgeving. Bij een ongeluk in een bruin koolmijn te Aleveri op het Griek se eiland Euboea zijn maandag avond zeven mijnwerkers om het leven gekomen. 15 arbeiders wer den gewond. Op een ontploffing volgde een instorting. ZONNIG VRIEZEND WEER Een boven de Oostzee gelegen hogedrukgebied beheerst thans 't weer in grote delen van Europa. Het veroorzaakt in Zweden en in Finland lichte tot matige vorst. Even koud is het in Polen en ver der zuidwaarts. Zachter is het op de Britse eilanden en Frankrijk. In Italië komen nog middagtempera- turen voor van 10 tot 15 graden. In Duitsland is heldere lucht bin nengestroomd, waardoor een ein de kwam aan het sombere weer, dat er dagenlang geheerst heeft. Deze heldere en koude lucht be reikte dinsdagmiddag het oosten en noordoosten van ons land. Zo als 't zich laat aanzien zal van daag ons hele land zich in de kou de iucht bevinden. Er wordt daar om zonnig weer verwacht met overwegend lichte vorst. medegedeeld door het K. N. M. I,, geldig tot hedenavond. Zonnig vriezend weer Zonnig weer met overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige in het waddengebied aanvanke lijk nog vrij krachttige oosttelijke wind. WOENSDAG 11 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.41 6.17 6.51 7.00 n.m. 555 6.31 7.05 7.14 DONDERDAG 12 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.31 7.03 Terneuzen 7.07 7.39 Hansweert 7.41 8.13 Walsoorden 7.50 8.22 ZON MAAN op onder op ondef Dec. 11 8.38 16.28 22.57 12.49 12 8.39 16.28 13.09 13 8.40 16.28 0.15 13.11 14 8.41 16.28 1.34 13.21 15 8.42 16.29 2.56 13.33

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1