Zuidvietnamese delegatie in Parijs aangekomen 15.000 man Amerikaanse troepen naar W. Duitsland Nixon legt laatste hand aan regeringsploeg „Conferentie niet gebruiken voor propaganda" VERENIGDE STATEN GAAN TOERISME BEVORDEREN Reclamecampagne om achterstand in te halen Amerikaanse oorlogsschepen in de Zwarte Zee HET WEER Buitenlandse zaken voor Dillon of Serantoa De andere kant" Het antwoord. Drie'bomaanslagen in Parijs Geheimzinnige epidemie onder kinderen Spionage in Egypte Veel te bieden 18.000 per dag Scheepsongeluk op de Mississippi Vier kinderen bij brand omgekomen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Maandag 9/Dinsdag 10 december 1968 25e Jaargang No. 5877 Vrienden Dodelijk verkeersongeval rranktrfng Wj abonnement: TERNEUZEN Wweteitt-Hocfdreiaeïtt»; P. 3. va» 8e SanSe Redactie- en Administratie-adres: Smidewal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal? per maand F 2.70. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. DE VRUE ZEEUW De Zuidvietnamese vice-presi dent Ngoeyen Cao Ky is zondag met een Zuidvietnamese onder handelingsdelegatie voor de uitge breide besprekingen over Vietnam In Parijs aangekomen. Ky zei bij zijn aankomst, dat Zuid-Vietnam niet zal staan op capitulatie van zijn tegenstanders. „Wij willen al leen dat rechtvaardigheid en ge zond verstand zegevieren". De Zuidvietnamese vice-presi dent vindt dat de Parijse vredes onderhandelingen niet moeten Worden gezien als een door de Sowjet-Unie, China of de Ver. Staten opgelegde conferentie. „De besprekingen dienen te worden ge zien als het resultaat van de vast beslotenheid van de Vietnamezen om een einde te maken aan hun oorlog en te weigeren verder te gaan met het doden van elkaar omwille van een doctrine, die hun vreemd is". Ky die optreedt als adviseur van de Zuidvietnamese delegatie, wel ke onder leiding staat van de oud- minister van buitenlandse zaken Pham Dang Lam. zei nog dat als de vier partijen bij de onderhande lingen oprecht de wens koesteren om tot goede resultaten te komen, de conferentie ook moet worden gehouden in een sfeer van ernstige discussie en begrip. De conferentie zou nutteloos zijn, als zij werd gebruikt voor propaganda en smaad. Hij duldde de tegenstanders van Saigon aan a's „de Vietname zen van de andere kant". „Wij no digen de Vietnamezen aan de an dere zijde uit, realistisch de gehele situatie van het land te beschou wen en oprecht met ons samen te werken om een oplossing voor deze oorlog te zoeken", zei hij. Het „nationale bevrijdingsfront" (N. L. F.) heeft in een verklaring over de radio ter gelegenheid van zijn achtjarig bestaan de Zuidviet namese bevolking opgeroepen, in opstand te komen en het bewind van Thieu-Ky-Hogong te vervangen door een vredeüregering. Het N.L. F. deed voorts een beroep op be volking, policie en militairen om alle verdere Amérikaanse '„agres siedaden" te verhinderen. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn in Parijs drie bomaansla gen gepleegd. Bij een daarvan, op de „Pub Renault" (een toonzaal met restaurant op de hoek van de Champs Elysées en de Rue Mar- beuf), werd een man vrij ernstig aan het gelaat gewond. Hij werd in zijn bed door een instortende muur bedolven. De schade aan het gebouw was groot. Eerder was een benzinebom ge worpen naar een partijbureau van de gaullistische „unie voor de ver dediging van de republiek", waar door brand ontstond. Deze werd vrij snel bedwongen en de schade was gering. Tenslotte ontplofte een bom in een café in de buiten wijk Lilas, dat licht werd bescha digd. 16.29 16.28 16.28 16.28 16.28 16.29 De buitenlander, die tot voor kort gemiddeld drie kwartier no dig had om bij zijn aankomst in de Verenigde Staten de controle posten op de internationale lucht havens te passeren, zal zich nu verbazen over de vlotheid, waar mee op de internationale lucht haven „Dulles" bij Washington de overheidscontrole geschiedt Binnen het kwartier kan hij nu met zijn koffer buiten staan. Dit is het gevolg van een maatregel, onlangs door de Amerikaanse regering genomen om de binnen komst van buitenlanders te ver gemakkelijken. In plaats van de vier controleposten, zoals voor heen gebruikelijk, is er thans één ambtenaar die alle papieren tege lijk doorneemt. Deze vereenvoudiging, die op Dulles Airport sinds eind sep- In Egypte zijn vier zaken van spionage voor Israel opgerold, zo beeft het persbureau van het mid den-oosten zondagavond meege deeld. Bij deze affaires zijn twee Egyptische journalisten, een Spanjaard, 'n reserve-officier en een vroegere hoge functionaris van het ministerie van buiten- landse zaken betrokken, aldus het persbureau. De twee journalisten werden tien dagen geleden gearresteerd. Een persfotograaf zou door de Israëlische geheime dienst zijn aangeworven om economische en militaire informatie over Egypte te vergaren. De andere verdachte, chef van het bureau van Associa ted Press in Cairo, zou hem hier bij hebben geholpen. Volgens een officiële woordvoerder staan de arrestaties niet in verband met 't werk van het Amerikaanse pers bureau. tember wordt toegepast, is een van de vele maatregelen van de Amerikaanse regering om het be zoek van buitenlanders te stimu leren. Ten behoeve van een nog vlottere doorstroming van het binnenkomend verkeer wordt thans gewerkt aan een systeem voor elektronische passencon- trole. Een andere hinderpaal, het visum, zal zo spoedig moge lijk verdwijnen. Het nog pas ze ven jaar oude nationale ver keersbureau (United States Tra vel Service), onderdeel van het ministerie van handel, werd on langs gereorganiseerd en krijgt voor het komend jaar een groter budget ter bevordering van het toerisme. Volgende maand begint de U. S.T.S. o.a. in Europa een adver tentie- en promotiecampagne. In het komend jaar zullen ongeveer duizend buitenlandse reisbureau functionarissen en schrijvers worden uitgenodigd om de Ver enigde Staten op kosten van de regering te bezichtigen. Met deze en nog andere activi teiten is Amerika begonnen aan een intensief programma om de achterstand op dit gebied in te halen. In vergelijking met vele andere landen hebben de Ver enigde Staten zich tot vóór enkele jaren weinig moeite getroost om het buitenlandse bezoek te be vorderen. Men begint zich in dit land te realiseren, dat men op toeristisch gebied veel te bieden heeft, dat er zich in diverse de len van de wereld markten be ginnen te openen en dat er in deze sector mogelijkheden liggen om de betalingsbalans te begunsti gen, vooral als compensatie tegenover de nog steeds., toener mende stroom, van Amerikanen naar hét buitenland. Op de internationale luchtha ven Kennedy Airport bij New York wérd op 10 juni een proef genomen met de vereenvoudiging van het controlesysteem voor buitenlanders. De nieuwe regeling bleek een succes. De doorstroming van de reizigers op de vooral in het zo merseizoen overdrukke luchtha ven verliep vlotter. Het systeem werd later ook in San Antonio (Texas) toegepast en op 23 sep tember op Dulles Airport inge voerd. De noodzaak van een snellere afhandeling op de luchthavens wordt met de dag duidelijker. In 1967 arriveerden meer dan negen miljoen mensen op de nationale en internationale luchthavens in de Verenigde Staten. Dit cijfer zal in 1970 stijgen tot 16,7 miljoen en tot 47,6 miljoen in 1980. De afgelopen zomer kreeg Kennedy Airport 18.000 passagiers per dag te verwerken. In het Columbiaanse dorp Ma- piri heeft een onbekende epide mie het leven geëist van 32 kinde ren. De ziekte gaat gepaard met braakneigingen, flauwtes en neusbloedingen. Mapiri is tot dus ver verstoken van medische hulp. Twee Amerikaanse torpedo- bootjagers zijn vanmorgen (maandag) te 7.00 (Ned. tijd) door de Bosporus de Zwarte Zee binnengevaren.,.,. Het zijn de Dyess en de Tur ner. Zij passeerden zondagmid dag de Dardanellen en hebben de nacht doorgebracht in de zee van Marmora. Even voor het aan breken van de dag kwamen zij in Istanbul aan. De Sowjet-Unie heeft het zen den van de Amerikaanse oorlogs schepen naar de Zwarte Zee pro vocatie genoemd. Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft herhaaldelijk gezegd, dat de schepen een gebruikelijke tocht maken, die te vergelijken is met vorige vaarten in de Zwar te Zee, waartegen de Sowjet- Unie niet protesteerde. Verwacht wordt, dat de twee schepen vijf dagen in de Zwarte Zee zullen blijven en geen enkele Turkse haven zullen aandoen. Een correspondent in Istanbul van het Russische regeringsblad „ïzvestia" meende zondagochtend vroeg in het donker twee Ameri kaanse oorlogsschepen „als die ven" door de Bosporus te zien varen. Een van de schepen die hij ontwaarde, was de Dyess, de andere zou nummer 820, de tor- pedobootjager Rich zijn geweest, maar volgens Washingtonse func tionarissen is dit laatste schip niet betrokken bij deze Ameri kaanse „Zwarte-Zeemissie". Op de rivier de Mississippi in de V.S. is in de nacht van zaterdag op zondag een kotter van de Ame rikaanse kustwacht na een aan varing met een Panamees vracht schip gezonken. Twaalf opvaren den worden vermist. De overige vijf zijn gered. De Verenigde Staten zullen in januari15.500 militairen en 96 phantom-jachtbominenwerpers naar West-Duitsland zenden voor een grote militaire oefening in de buurt van de Tsjechoslowaakse "rens, zo maakte bet Amerikaanse mimsterie van defensie bekend. De manoeuvres zullen in januari en februari worden gehouden in de omgeving van Grafenwöhr, ruim 30 km van de grens- In de bekend making werd erop gewezen dat minister van defensie Clark Clif ford vorige maand tijdens de bij eenkomst van NAVO-ministers in Brussel had meegedeeld, dat de oefening oorspronkelijk later in 1969 zou worden gehouden, maar was vervroegd om de paraatheid van de NAVO te verhogen. Volgens een raming van penta- gon-fu'rfctionarissen is met de oefe ning en de overbrengen van een eenheden, die juist de afgelopen zomer uit West-Duitsland waren teruggetrokken om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te verminderen, een bedrag gemoeid van 15 miljoen dollar. Van de 15.500 militairen behoren er 3.500 tot het luchtmachtpersoneel. De legereenheden zullen na de oefe ning naar de V.S. terugkeren maar de vier phantom-squadrons blijven tijdelijk in Europa. Dit laatste wordt gezien als een aanwijzing, dat Amerika van plan is de tacti sche luchtsterkte in Europa te vergroten. Het pentagon noemde de manoeuvres de eerste in een voorgenomen reeks jaarlijkse oefe ningen voor die eenheden en voor enkele andere in Duitsland gele gerde eenheden. - *v WASHINGTON: Archieffoto's van de Amerikaanse jagers U.S.S. Duess (boven) en U.S.S. Turner (onder), die door de Dardanel len naar de Zwarte Zee zijn ge varen. De Prawda heeft de Ver enigd Staten van provocatie be schuldigd. De Amerikanen stel len, dat de Zwarte Zee tot de in ternationale wateren behoort. Bij een brand in een huis in Liverpool zijn vier kinderen, van wie drie uit één gezin, omge komen. Een kind liep brand wonden op. Drie kinderen ont snapten ongedeerd aan het vuur. Iets kouder Een hogedrukgebied boven Scandinavië heeft zich over Fin land uitgebreid, terwijl boven Rusland een depressie aanwezig is. Tussen beide systemen stroomt met wind tussen oost en noord oost het komende etmaal koude lucht uit noord-Rusland lang zaam in de richting van ons land. In deze lucht kunnen enkele opklaringen voorkomen terwijl de temperaturen in het algemeen iets lager zullen worden. Oceaanfronten dringen wél naar West-Europa op maar heb ben op het weer in ons land geen invloed. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Plaatselijk opklaringen Droog weer met plaatselijk opkla ringen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind en overwegend lichte vorst. DINSDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 4.58 5.18 Terneuzen 5.34 5.54 Hansweert 6.08 6.28 Walsoorden 6.17 6.37 WOENSDAG 11 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 5.41 555 Terneuzen 6.17 6.31 Hansweert 6.51 7.05 Walsoorden 7.00 7.14 DONDERDAG 12 DECEMBER v.m. n.m. ZON op onder 8.37 8.38 8.39 8.40 8.41 8.42 MAAN op onder 21.41 12.35 22.57 12.49 13.00 0.15 13.11 1.34 13.21 2.56 13.33 Uitgeefster N.V. v/h Firma P.var de Sands te Terneuzen Richard Nixon is zo goed als ge reed met het opstellen van een regering. Nixons perschef Herbert Klein heeft dit zondagavond voor de televisie verklaard. Volgens hem komt de kabinetsformatie In de loop van de week gereed en zal r.eker één democraat op een hoge regeringspost worden benoemd. Zegslieden uit de omgeving van Nixon hebben beweerd dat nog twee of drie kabinetsposten open staan, waaronder die voor buiten landse zaken en defensie. Douglas Dillon, onderminister van buitenlandse zaken onder pre sident Eisenhower en minister van financiën onder Kennedy, maakt volgens deskundigen de meeste kans minister van buitenlandse zaken te worden, al moet rekening worden gehouden met ex-gouver neur William Scranton van Penn- jyfrMla. dia.als reizend ambassa* deur voor de toekomstige presi dent optreedt. Voor defensie wordt steeds va ker de naam genoemd van de hui dige minister, Clark Clifford. De twee andere favorieten voor de fensie, de democratische senator Henry Jackson en gouverneur Nel son Rockefeller van New York, hebben gezegd niet in aanmerking te willen komen. De keuze van de bankier David Kennedy uit Chicago (geen familie van de vermoorde president) tot minister van financiën wordt zo goed als zeker geacht. Een andere kandidaat is William McChesney Martin, president-directeur van de federale reservebank. Twee vrienden van de toekom stige president, Charles S. Rhyne en John Mitchell, die Nixon heeft geholpen in de verkiezingscagpag- ne, worden de meest waarschijn lijke kandidaten voor justitie ge acht. Een derde vertrouwde vriend van Nixon, Robert Rinch, thans luitenant-gouverneur van de staat Californië, kan volgens de deskun digen rekenen op de portefeuille van gezondheid, onderwijs en so ciale zaken. Voor de departementen van huisvesting en stadsontwikkeling en arbeid worden de namen ge noemd van twee democraten, n.1. James Reynolds, thans onderminis ter van arbeid, en Daniel Royni- han, die onder president. Kennedy reeds een hoge regeringspost had. Gouverneur John Volpe van MggjacJjussetts wordt waarschijn lijk minister van transport. Gou verneur George Romney, de eer ste tegenstander van Nixon in de strijd om de presidentskandida tuur, zal vermoedelijk minister van handel worden. De keuze van de minister van binnenlandse zaken gaat volgens de deskundigen tussen de aftre dende gouverneur van Montana, Tim Babcock; John Love, gouver neur van Colorado, en Rogers Mor ton, vertegenwoordiger van Mary land in het huis van afgevaardig den. Op rijksweg 34 tussen Odoorn en Exlo is vanmorgen bij een verkeersongeluk de 21-jarige heer A. Wagt om het leven ge komen. Drie personen moesten ernstig gewond naar. het „dia- konessenhuis" in Emmen worden gebracht. De slachtoffers, werkzaam bij de bouwonderneming „Hako" in Emmen, waren met een busje op weg naar hun werk. Tijdens, een inhaalmanoeuvre kwam een vrachtauto plotseling van een mcnicölsats de rijksweg op en de bestuurder van het busje kon een botsing niet meer vermijden.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1