Het overleg in Parijs kan beginnen MUL Aanvaring op de Westerschelde In Venezuela worden geruchten over staatsgreep tegengesproken Amerikaanse oorlogs bodems door de Bosporus i Ook het „bevrijdiügsfront" komt aan het woord Leverpatiëntje in Arnhem overleden Biafra kan genoeg wapens bemachtigen Kerstboodschap van de paus op 20 december Dubcek overlegde in stilte met Brezjnev Versterking Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland w.rm, saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ. $1 de Gasverwarming RADIO DE KOCK HET WEER ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 25e Jaargang No. 5876 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. var. de Sande te Terneuren De strijd bij Danang Schipper, vrouw en kind verdronken Treinoverval in Irak Onbekend binnenschip oorzaak van aanvaring Conventie van Montreux Routine-operatie Beschuldiging Intrekking besluiten van Soekarno Weerbericht Hoogwater Zon- en M aan standen Frankering bi] abonnement? TERNEUZEN Plreeteur-HooRfregacfeaft P. I. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Sraidewal Telefoon: 01155-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Naar van gezaghebbende Ameri- ene kant de Ver. Staten en Zuld- kaanse zijde in Parijs is vernomen, is overeengekomen dat op de con ferentie over Vietnam de vertegen woordigers van Amerika, Noord- Vietnam, Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese bevrijdingsfront beurtelings het woord zullen voe ren. Voorts is afgesproken dat er twee „zijden" zullen zijn, aan de Het tweejarige leverpatiëntje fs vrijdagmorgen in het Arnhem- te ziekenhuis overleden. Later werd het volgende communiqué bekend gemaakt: „Op 5 december is een dus danige achteruitgang in de al gemene toestand opgetreden, dat een operatieve inspektie van het transplantaat noodza kelijk was. Hierbij werd een circulatie stoornis in het transplantaat aangetroffen, waarvan nog niet kan worden gezegd, of dit door een afstotingsreactie werd ver oorzaakt. Na een aanvankelijke ver betering is de toestand op nieuw achteruitgegaan en in de vroege morgen van 6 decem ber is het patiëntje overleden", aldus de mededeling van het ziekenhuis. De Biafraanse voorlichtingscom missaris Ifegwoe Eke, heeft vrij dag gezegd, dat Biafra niets te vrezen heeft van een eventueel embargo op wapenleveranties aan de twee partijen in het conflict tussen Nigerlë en Biafra. Hij zei voorts, er vrij zeker van te zijn dat in de volgende weken de Bia- franen zich meester zouden maken van de helft van de Nigeriaanse bewapening. Gevraagd naar de herkomst van de wapens waarover Biafra be schikt, gaf Eke te verstaan, dat het zich deze op de zwarte markt ver schafte. Men zou in ons arsenaal wapens kunnen aantreffen uit ver schillende landen, Frankrijk en Engeland incluis. Feitelijk is 50 van onze wapens afkomstig uit Engeland. Eke beschuldigde de autoriteiten in Londen ervan te gewagen van een Franse binding aan Biafra teneinde de groeiende militaire hulp van Engeland aan Nigerië te rechtvaardigen. Eke had ook kritiek op het inter nationale rode kruis, dat volgens hem niet in staat is het vluchte- Vngenvraagstuk in Biafra op te lossen vooral doordat het alle be trokken regeringen ter wille wilde zijn. In een Biafraans oorlogsbulletin stond vrijdag dat Biafraanse troe pen een deel van het terrein had den heroverd dat zij het vorig weekeinde in de sector Afikpo, 125 km ten noordoosten van Oemoeahia, waren kwijtgeraakt, in de sector Aba hadden de federale Nigeriaanse troepen op vier pun ten gecapituleerd als gevolg van hevige aanvallen. Dedesorganiseer- de Nigeriaanse troepen waren daar overgegaan tot zware, niets ont kende bombardementen, maar de Riafranen verstevigden hun posi tie. In de sectors Owerri en Ahoa- da waren de Nigeriaanse troepen op de terugtocht. Vietnam en anderzijds Noord- Vietnam en het bevrijdingsfront. Elke „zijde" zal 10 a 12 vertegen woordigers tellen. Die regeling hebben deze week de plaatsvervangende leiders van de Amerikaanse en de Noordviet- namese delegatie, resp. Cyrus Vance en kolonel Ha Van Lau, ge troffen. Op deze wijze zal zowel aan het verlangen van Hanoi en het bevrijdingsfront, dat het een vierpartijenconferentie wordt, als aan de wens van Washington en Saigon dat er twee partijen aan de tafel gaan zitten, worden voldaan. De Amerikaanse en Noordviet- namese onderhandelaars zijn ook overeengekomen, dat de twee „zij den" in de conferentiezaal band opname-apparaten zuilen mogen gebruiken om het besprokene vast te leggen. De pers zal later door woordvoerders op de hoogte wor den gesteld. Vrijdag had Vance geen ontmoe ting met Ha Van Lau. Wel lichtte hij de afgezant van Saigon, Boei Diem, uitvoerig in over de stand van zaken. Genoemde afspraken gelden voor de bijeenkomst, waarop de procedure voor de officiële vre desconferentie moet worden vastgesteld. Amerikaanse func tionarissen verklaarden te hopen dat deze procedurebijeenkomst komende week zal plaatsvinden. Van de 1000 Noordvietnamezen en vietcongstrijders die bij Danang zijn ingesloten door 7000 man Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen, is nu de helft gesneuveld, zo heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon vrijdag meege deeld. De strijd zou nu in een slotfase zijn gekomen. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswükstraat 79 TERNEUZEN Gisterochtend omstreeks half acht is het Zweedse vrachtschip „Tasmanic" (6.415 brt.) op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert in aanvaring geko men met een Nederlands binnen vaartuig dat is gezonken. Het gezonken binnenvaartuig is de „Marco" van schipper C. Benen uit Hansweert. Familie leden van het schippersgezin, die op een ander schip tegelijk met de „Marco" uitvoeren, zijn van het ongeval getuige geweest. De „Marco" (380 brt.) was ge laden met fosfaat. Het schip was eigendom van schipper Benen, die zich met vrouw en dochtertje aan boord bevond. De „Marco" voer tegelijk uit met het binnen vaartuig „Disponibel" van schip per Van der Jagt uit Tholen, schoonvader van de heer Benen. De beide schepen hadden juist de haven van Hansweert verlaten, Op 20 december te 20 uur (Ned. tijd) zal de kerstboodschap van de paus over de radio worden uitgezonden. Van Vaticaanse zijde verluidt dat het hoofdthema van de bood schap de vrede zal zijn. De paus zou ook de aandacht vestigen op de nadruk, die door de Verenig de Naties op eerbiediging van de rechten van de mens in de wereld is gelegd, 'n fundamenteel begin sel voor de bevordering van de vrede. Van officiële zijde in Bagdad is meegedeeld dat een „groep op standige huurlingen" woensdag tussen Kirkoek en Arbil in noord- Irak een trein tot stilstand heeft gebracht en een aantal passa giers, onder wie vrouwen en kin deren, heeft beroofd en ver moord. De groep had de rails onder mijnd. In Bagdad wees men erop dat de overval is gepleegd „in een tijd, waarin de regering een vreedzame oplossing zoekt voor het probleem van de Koerden en het Iraakse leger een heilige oor log voert tegen de zionistische in vallers". op weg naar Antwerpen. De Zweedse vrachtvaarder kwam van Antwerpen. Politie te water en sleepboten zochten tevergeefs naar over levenden. Het zoeken naar de slachtof fers van de aanvaring tussen het Zweedse vrachtschip „Tas manic" en het Nederlandse bin nenvaartschip „Marco" op de Westerschelde nabij Hansweert heeft nog geen resultaat opge leverd. Zoals gemeld worden schipper Kees Benen van de „Marco" en zijn vrouw en kind na de aanvaring vermist. Van daag zullen duikers onderzoeken of de slachtoffers zich nog in het schip bevinden. Intussen is komen vast te staan dat een nog onbekend bin nenvaartschip oorzaak van de aanvaring moet zijn geweest. De Zweedse „Tasmanic" moest voor dit schip plotseling uitwijken, met noodlottig gevolg. De rijkspolitie te water is druk doende te trachten het schip op te sporen. Dr. Rafael Caldera, de kandi daat van de christen-democrati sche partij bij de presidentsver kiezingen in Venezuela, ligt nog steeds voor op zijn voornaamste mededinger Gonzalo Barrios, maar zijn voorsprong op de Kan didaat van de regerende demo cratische aktiepartij was na het tellen van meer dan 3 miljoen stemmen geslonken tot slechts 28.000 stemmen. Ir „Caracas doen .wilde geruchten,., ue ronde. Be-, paalde waarnemers menen uit uitlatingen van leiders •fran de beide partijen te kunnen opma ken, dat er een staatsgreep op handen is. Raul Leoni zou vol gens hen als aftredend president geweid gaan gebruiken om te voorkomen, dat Caldera hem op volgt. Andere waarnemers vin den dit onwaarschijnlijk, omdat president Leoni zijn hele leven heeft gestreden voor de demo cratie. Een dergelijk tegen de Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN grondwet indruisend optreden ligt hem niet. Hij zal zich aan de regels van het democratische spel houden, zeiden zij. De ernst waar mee Leoni zich sinds 1964 van zijn taak als staatshoofd heeft gekweten, pleit voor de laatste opvatting. De Venezolaanse minister van defensie, generaal Gomez, heeft herhaaldelijk verklaard, dat de strijdkrachten de grondwet moe ten verdedigen en moeten ge hoorzamen aan de regering, wie deze ook heeft gevormd. De mi nister van binnenlandse zaken, Mora, zei donderdag in een tele' visietoespraak, dat er geen ge- De Tsjechische partijleider Dubcek heeft donderdag op een partijbijeenkomst onthuld, dat hij vorige maand heimelijk naar Warschau is gegaan voor overleg met de Russische partijleider Brezjnev, die daar toen was. Dub cek wilde de zekerheid dat de besluiten van het Tsjechoslo- waakse centrale partijcomité niet tot een nieuwe polemiek met de Sowjet-Unie zouden leiden. Dit comité besloot tot strenger toe zicht op pers en openbare aan gelegenheden. Geruchten over de reis van Dubcek waren tot dusver niet door partijfunktionarissen beves tigd. ROME: Studenten, uitgerust met borden waarop portretten van Che Guevara en Mao Tse Toeng, drommen samen voor het gebouw van hel: politie-opleidingsinsti- tuut. De rebellerende studenten, die terugkeerden van een sta kingsmars, vernielden met stok ken de voorruiten van gepar keerde auto's, o.a. op de voor grond te zien. Wat zullen „hun vaders" zeggen als zij de auto- tjes, waarvoor zij misschien ja ren hebben gespaard, in deze staat terugvinden? Het Russische partijblad „Praw- da" beschuldigde de Amerikanen vrijdag van pogingen de span ning in het gebied van de Zwarte Zee op te voeren door twee ja gers door de Bosporus te zenden. De correspondent in Ankara van de „Prawda" schrijft dat daar bekend is geworden dat vandaag (zaterdag) twee tor- pedobootjagers, één met raket ten voor kernkoppen, door de Bosporus naar de Zwarte Zee zullen varen. De schepen zouden behoren tot de Amerikaanse zes de vloot in het gebied van de Middellandse Zee. „Het midden-oosten ervaart nu de gevaarlijke gevolgen van de spanning die is ontstaan door de agressieve akties van de Is raëlische agressors en hun im perialistische aanmoedigers tegen de Arabieren. Het is duidelijk dat het bezoek van de ongenode gas ten tot doel heeft de toestand in gewikkelder te maken in een ge bied, dat in de onmiddellijke om geving van de Sowjet-Unie ligt, welk land voortdurend een poli tiek voert van ontspanning en samenwerkmg en goede betrek kingen met alle landen, waar onder Turkije", aldus de corres pondent. Volgens de „Prawda" zou een bezoek van Amerikaanse oorlogs bodems aan de Zwarte Zee een schending inhouden van de con ventie van Montreux in 1936, waarbü het gebruik van de Bos porus en de Dardanellen slechts wordt toegestaan aan de oorlogs schepen van de vier landen aan de Zwarte Zee, Turkije, de Sow jet-Unie, Roemenië en Bulgarije en oorlogsbodems van andere landen die kleiner geschut heb ben dan 203 mm. De raketten van de jager, die vandaag door de Bosporus zou varen, hebben een kaliber van 305 mm. In sepember 1966 verzocht de Sowjet-Unie Turkije te verhin deren dat de Amerikaanse jager voor geleide projektielen „Wil liam V. Pratt" door de Bosporus zou varen. De reis van de „Pratt" ging niet door, maar later voer een andere Amerikaanse jager wel vier dagen in de Zwarte Zee. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine in Napels zei, dat twee torpedojagers van de Amerikaanse zesde vloot bin nen enkele dagen naar de Zwarte Zee zullen varen voor routine- operaties in internationale wate ren. Volgens de woordvoerder zijn al eerder Amerikaanse oor logsschepen door de Bosporus gevaren. De laatste keer gebeur de dit in juni van dit jaar, toen twee torpedojagers deze route volgden. De twee schepen waartegen de klacht in de „Prawda" is gericht, zijn lichte oorlogsbodems die binnen de conventie van Mon treux vallen, aldus de woord voerder. Hij mocht niet zeggen, of zij atoomkoppen aan boord hebben, aangezien het tot de po litiek van de Amerikaanse ma rine behoort niet te reageren op berichten die op haar kernwapens betrekking hebben. weid behoeft te worden gevreesd en dat regering, leger en volk de uitslag van de verkiezingen zul len eerbiedigen. De regeringspartij heeft de vice-voorzitter van de opperste kiesraad ervan beschuldigd dat hij de uitslagen die gunstig zijn voor dr. Rafaël Caldera het eerst door laat geven om de indruk te wekken dat Barrios het niet haalt. De uitslagen van diverse staten waar de democratische aktiepartij een enorme aanhang heeft, werden achtergehouden, zei partijsecretaris Andres Perez. Hij was ervan overtuigd dat Bar rios de volgende president zou zijn. De Copei, de partij van Cal dera, heeft van haar kant re- geringsfunktionarissen beschul digd van druk op de kiesraad om te wachten met het bekendma ken van de overwinning van Cal dera, Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekendge maakt, dat 15.000 militairen alsook vier groepen F-4 Phantom-bom- menwerpers in de loop van Januari en februari naar West-Duitsland zullen worden gezonden. Deze eenheden waren de afge lopen zomer uit West-Duitsland teruggetrokken om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans te verminderen. De militairen zullen naar de V.S. terugkeren na manoeuvres te hebben voltooid waarvan de duur niet precies is aangegeven. De vier luchtmachtgroepen zullen in Euro pa blijven tot nader order alvo rens eveneens naar de Ver. Staten terug te keren. Deze Amerikaanse maatregel wordt door waarnemers uitgelegd als een maatregel ter versterking van de striidkrachten der NAVO na de militaire bezetting van Tsjecho-Slowakije door de Sowjet- Unie. Het Indonesische parlement heeft een wet goedgekeurd, die voorziet in opheffing van een aantal besluiten die ex-president Soekarno had genomen sedert hij in juli 1959 de volledige macht aan zich trok. De ophef fing, waartoe in 1966 al door liet volkscongres was besloten, heeft in het bijzonder betrek king op de nationalisatie van particuliere voor het merendeel buitenlandse ondernemingen. TERNEUZEN Om het vriespunt Ook gedurende het weekeinde zal in het huidige weertype maar weinig verandering komen. Het weer wordt op het kontinent van Europa n.l. geheel bepaald door een krachtig gebied van hoge ba rometerstanden, waarvan 't cen trum in de omgeving van Roeme nië ligt. Het hogedrukgebied is geheel gevuld met koude lucht, waarin zowel des nachts als overdag de temperaturen om het vriespunt schommelen. Deze geringe dage lijkse gang in de temperatuur is het gevolg van een uitgestrekt zwaar wolkendek. Alleen in ée landen aan de Middellandse Zea en in zuidwest-Frankrijk scheen de zon. Op de oceaan bevindt zich een langgerekt lagedrukgebied, dat zich van Groenland tot voor de kust van Portugal uitstrekt. Dit depressiesysteem verandert maar weinig van plaats en zal het wee* in onze omgeving niet beïnvloe den. Met oostelijke tot zuid-ooste lijke winden houdt de aanvoer van koude lucht uit Duitsland aan. medegedeeld door het KJLM.Xi» geldig tot hedenavond. Om het vriespunt Overwegend droog weer Met veel bewolking. Matige wind tus sen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. ZATERDAG 7 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.00 3.36 4.10 4.19 n.m. 3.16 3.52 4.26 4.35 ZONDAG 8 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.39 3.57 4.15 4.33 4.49 5.07 4.58 5.16 MAANDAG 9 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.18 4.39 4.54 5.15 5.28 5.49 5.37 5.58 ZON MAAN op onder op onder Dec. 7 8.34 16.29 17;59 11.20 8 8 35 16 29 19 09 11 54 9 8.36 16.29 20.24 12.18 10 8.37 16.29 21.41 12.35

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1