Moboetoe-bewind geeft Kongo nodige rust VOOR DE PRESIDENT Nieuwe e? Engeland MEVR. JOHNSON WAS EEN STEON Nederlandse motorkotfers door Deense marine opgebracht Nieuwe commerciële haven veer Kaapstad Kinderpostzegels: Sinterklaas deelt verrassingen uit aan twintig schoolklassen Russische bewaking voor de Aswandam Toestand leverpatiëntje is zorgelijk Europese landarbeiders federatie over gebeurtenissen op Sicilië \^ri]dag6 december 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Meer geld dan hij Auto te water, één dode ..Slechte huisvrouw1" Ca«s'us eiav dik in de schulden Moelele Zwarte markt Respect Goed schip Paul Hermanns krijgt levenslang Rechten Franse vakbonden uitgebreid Operaties tegen guerrillastrijders op West-Borneo I De vrouw van de president van de Ver. Staten zegt het vol over tuiging: „Gedurende ons verblijf In het Witte Huls heb ik altijd gepro beerd mijn echtgenoot bij te staan In de vervulling van zijn zware taak". Dat zij dit serieus heeft op gevat blijkt uit hetgeen leden van de staf over haar zeggen. Dag en nacht stond zij klaar om met haar man moeilijke problemen te be spreken. Zelfs als midden In de nacht de telefoon ging dat ge beurde nogal eens, aldus mevr. Johnson stond zij altijd klaar om een situatie te scheppen, waar in haar echtgenoot de rust en het gemak kon vinden om zich op een belangrijke beslissing voor te be reiden. Vele kwesties bespraken zii met elkaar. Ook de zwaarste politieke problemen, zoals de oorlog in Viet nam, waren onderwerpen waar over het echtpaar van gedachten wisselde. Tevens fun°eerde mevr. Johnson als een inlichtingenbron voor haar echtgenoot. Tüdens de vele reizen door het land ontging haar niets en bracht zij hem on de hoogte van diverse ontwikkel mgen. toe standen en gebeurtenissen. Als zij een bezoek bracht aan een plaats, waar de bevolking niet onverdeeld enthousiast was over het werk van haar man en door middel van borden misnoenen aan het, adres van nres'dent Johnson richtte, nam zii de klachten in haar on. Later wees zii haar man on de harde i°uzen en verborgen wensen van de bevolking. De Steun, die president Johnson in ziin politieke loopbaan van zijn echtgenote heeft ondervonden dateert reeds van het begin, toen zii1 elkaar leerden kennen. De eer ste camna^ne. die Johnson als be ginnend noliticus hield, werd finan cieel gesteund door zün echtgeno te, die meer geld bezat dan hij. De thans 56 jaar oude presi dentsvrouw, die zegt haar heslls- sing toendertüd om met Johnson in het huwelük te treden, nimmer te hehben betreurd, is door de vele moeilijke perioden In zijn actieve leven nog meer aan hem verbon den dan ooit tevoren. ..Semen heb ben wij een gelukkig huwelijks leven van 34 jaar achter de rug. We hopen het zo voorlopig te hou den". Bent u ooit bang geweest voor het leven van uw man?, vroegen wij haar Neen, nimmer, antwoordt de vrouw van een president, die In Rotterdam is donderdag middag de 66-jarige kantoorbe diende G. Kalkman uit de Maas stad met zijn auto in het Haring vliet gereden en verdronken. Bewoners van het Haringvliet zagen de auto, die op de laad- en loskade reed, plotseling in de richting van het water gaan. Een takelwagen Ihad de auto tien minuten later op het droge, waarop brandweermensen een portier moesten forceren om de heer Kalkman er uit te halen. Onderweg naar het ziekenhuis is nog kunstmatige ademhaling toegepast jpjar zenderresul taat zijn taak vijf jaar geleden overnam van zijn vermoorde voorganger. Nooit is mevrouw Johnson volgens haar zeggen bevreesd geweest voor een fatale aanslag. Ze is ge lovig en heeft een goed vertrou wen in - de bescherming van de voorzienigheid. Mevrouw Johnson vindt zichzelf een slechte huisvrouw. „Koken haat ik bijvoorbeeld". Mee>- dan 25 jaar lang ziin de maaltiiden door een kok bereid. In het begin deed ik het nog wel zelf, maar ik was blij toen ik eraf was. Wanneer het echtpaar begin volgend jaar zijn rust gaat zoeken oo de boer derij in Texas, zullen de activitei ten van de ..first ladv" zich niet oo huishoudeliik vlak bewegen. Het enige wat. zij aan het huis zelf zal doen. is het laten vernieuwen van het interieur. ..Het wordt hoog tiid. dat er het een en ander ver andert. We hebhen het de laatste jaren verwaarloosd. We Mdden er eenvoudig geen tijd voor". „Wat zult u het meeste missen na "w vertrek uit het Witte Hui-?" „De verse hloemen ied-re dag en de ve'e mensen d'e ik ontboette". als in het Witte Huis zou ïï^fc+A w^ns van mevrouw .TohM<;o«? vau uen«j ph m?iu Bird), die ik daaraan te danken heb. „Ik wil terug in de ring. Direct, als de autoriteiten me dat toe staan. of na miin terugkeer uit de aevanoen's. ais ik miin straf van viif jaar werkelük moet nit.zitt.en. Dat verklaarde C.asiuc Clav voor een gehoor van 800 studenten van de universiteit van New Yersev. De zwaargewichtbokser, die in enkele staten nog als wereldkam pioen wordt erkend, gaf openlijk toe. dat ziin wens, snoedig weer te boksen, voornamelijk gebaseerd is op financiële gronden. De schul den van Clav, grotendeels voort gekomen uit rechtkundige biistand voor de talriike nrncessen. bedra gen momprueel 380 000 dollars (on geveer 1.370.000 gulden). Hii ver dient op het ogenblik niet slecht 7.000 dollar per week voor het houden van voordrachten plus zijn inkomsten voor het rondleiden van (riikej buitenlandse toeristen maar daarmee kan hii1 zo'n gro te schuld niet aflossen. Om te be wijzen, dat hij niet zonder geld zit, zoals vaak wordt beweerd, haalde Clay een bundel paniergeld uit de zak van ziin rokkostuum. Clay zei, dat hii de laatste tijd verschilende lucratieve aanbiedin gen voor gevechten uit het buiten land had gekregen. Hii kan echter de Verenigde Staten niet verlaten, omdat men ziin paspoort heeft in getrokken, totdat het opperste ge rechtshof zich uitgesproken heeft in de zaak Clay. „Ik ben tenslotte een nationaal gevaar en zo Iemand kan een regering niet naar het buitenland laten vertrekken", aldus Clay. De laatste keer dat Clay in de ring kwam was m een Indianen reservaat. Zijn voorlaatste gevecht vond plaats op 22 maart van het vorige jaar, toen hij met succes de tiende keer in een tijdsbestek van drie jaar zijn wereldtitel verdedigde. Hij versloeg Zora Fol- ley door knock out in de zevende ronde. In juni 1967 werd Clay zijn titel ontnomen, omdat hij veroor deeld werd tot vijf jaar gevange nisstraf wegens dienstweigering. Men schat, dat Clay van 1960 tot 1967 ongeveer acht miljoen dollar met het boksen heeft verdiend. Het is bekend dat Clay veel geld geschonken heeft aan de neger- secte „Zwarte moslims". Bovendien moet hij nog steeds alimentatie Ban sin eerste vrouw betalen. Twee Nederlandse motorkot- ters zijn donderdag door een Deens marinevaartuig uit Esb- jerg opgebracht, toen zij vol gens de Deense lezing vier zee mijlen binnen de Deense wate ren en ter hoogte van Roemoe visten. De twee schepen ziin de Har- lingen 64 (Willem) en de Har- lingen 102 (Pescado). Eén van deze vaartuigen is reeds eerder opgebracht wegens illegale vis serij in Deense wateren, aldus wordt van Deense zijde gezegd. De twee Nederlandse schip pers zullen vandaag voor de rechtbank in Ebsjerg verschij nen. De Zuidafrikaanse commissie van onderzoek naar de havenuit breidingen in de Tafelbaai is tot de slotsom gekomen, dat de voor steilen voor een commerciële ha ven te Rietvlei nabii Milnerton technisch verwezenlijkt kunnen worden. De commissie acht het technisch mogelijk te voorzien in een com merciële haven, die van gelijke omvang zal zijn als het buitenste bekken, tezamen met een vissers- haven, die aan de behoefte zal moeten voldoen, en 80 hectare grond voor scheepsbouw- en repa ratiefaciliteiten te Rietvlei. De commissie, die in januari werd benoemd, stond onder voor zitterschap van de heer H. R. Mof- fatt, gepensioneerd ingenieur van de Zuidafrikaanse spoorwegen en specialist op het gebied van haven- aanleg. In de commissie waren eveneens vertegenwoordigd de Kaapse kamer van industrie, de Kaapse kamer van koophandel, de Afrikaanse sakekamer, de South and South-EastAfrican Conference Lines en de Western Cape Deve lopment Association. De gemeen teraad van Kaapstad werd ver tegenwoordigd door dr. S. S. Mor ris, stadsingenieur van Kaapstad. KINSJASA (AP) Kort gele den liet een verkeersagent bij het postkantoor alle verkeer stil houden, stapte van zqn plat form en liep naar de bocht. Daar na nam hij voorzichtig een oud gebogen vrouwtje hij de arm en hielp haar de straat oversteken. Het is een padvinderscliché, maar het zegt iemand die Kongo kent veeL Er hangt een vrede over Kongo die voor sommige oude mensen zo vreemd is dat zij weigeren te erken nen dat zij bestaat. Het heeft veel ge kost, maar na meer dan acht jaar on- afhankelijkhed heeft Kongo het nog nooit zo goed gehad. „Zo goed" betekent voor Kongo met dat het bevrijd is van moeilijkheden. Een ervaren diplomaat, die gerespec teerd wordt als een deskundige voor Midden-Afrika, zegt het zo: „Tja, Kongo is niet langer een ramp. Het is alleen een verschrikkelijk vraag stuk." Enkele anderen zijn geestdriftiger, in het bijzonder de leden van het re gime van president Joseph D. Mo- boetoe dat 24 november zijn derde verjaardag viert Pierre Moelele, die de afgelopen iaren.efih betltSjginfi ver wie ais symbool van de rebellie in het struikgewas, is nu dood. Zijn execu tie verwekte een vloed van reac ties in het buitenland, maar in Kon go schijnt men zijn dood algeheel goed te keuren. Er is geen echte ge organiseerde oppositie tegen Moboe- toe meer. Economisch ziet de toe komst er tamelijk goed uit. De prij zen zijn 11 maal zo hoog als in juni 1960, aldus de index, maar de laat ste paar maanden zijn zij stabiel en in sommige gevallen zijn zij zelfs gedaald. De kleine zakenlieden klagen maar het is in hoofdzaak vanwege de concurrentie en niet vanwege de lege opslagplaatsen. Het is niet lan ger nodig hoge steekpenningen te be talen voor het verkrijgen van invoer vergunningen. Mogelijk zullen de lo nen stijgen tot een peil dat redelijk genoemd kan worden voor de stij gende prijzen. Een geslaagde monetaire hervor ming heeft de handel op de zwarte markt zo goed als doen verdwijnen. Een nieuw kantoor voor diamant handel zal vermoedelijk de stroom gesmokkelde welvaart stremmen. De staatskopermijnen lopen goed en le veren goed op. Buitenlandse inves teerders beginnen overeenkomsten voor te stellen. Er beginnen ook toeristen te ko men. Moboetoe heeft zelfs zijn ambtswoning boven op de berg Stan ley voor belangstellende toeristen opengesteld. De betrekkingen met België zijn zeer goed, zelfs na enig afwijzend commentaar in de Belgische pers over de executie van Moelele. In 1969 zal een internationale jaarbeurs ge houden worden als getuigenis van de herboren vriendschap tussen Kongo en België. Kongo is nu een Afrikaans land van de eerste rang, gerespecteerd of gevreesd door Afrikanen en met con tacten met de wereldmogendheden. Er zijn nieuwe banden aangeknoopt met Noord- en West-Afrika. Er zijn nu telecommunicatie» en luchtver- bindingen met delen van Afrika die voordien alleen maar te bereiken waren via Europa. In september werd miss Europa hier gekroond vanwege onrust in Frankrijk. Maar treffender was de poging van Kongo de kans te hebben te bewijzen dat het dit evenement aan kon. Kinsjasa won het van Cara cas en andere steden. Corruptie, een van de grootste vij anden van Kongo woedt nog steeds, maar Moboetoe heeft de strijd er te gen aangebonden. De nationale po litie gereorganiseerd. Moboetoe, nu 38, heeft veel meer macht dan toen hü op zijn 30e op een tafel klom en aankondigde dat het leger de Kongolese regering „geneu traliseerd" had. Moboetoe heeft de leiding nu ge heel in handen na nog eens vijf jaar van politiek- en stammen-gedrang. Als Moboetoe woord houdt en vrije verkiezingen in 1970 uitschrijft, maakt de nieuwe president kans een goed. «chip te besturen. De Sowjet-Unie heeft donderdag opnieuw een felle aanval op Enge land gedaan, ditmaal in verband met de kwestie-Rhodesië. In een door het officiële persbureau Tass verspreide verklaring werd de Britse regering beschuldigd van ..rechtstreekse medeplichtigheid" aan de onderdrukking van de rech ten en vrijheden van Rhodesië's Afrikaanse bevolking en „haar wettig streven naar zelfbestuur en onafhankelijkheid". Volgens de Russen was Engeland van al zijn eerdere verplichtingen teruggeko men. De nieuwe besprekingen die door de premiers Wilson en Smith op gang waren gebracht hadden kenneliik tot doel „de macht van de racistische blanke minderheid te legaliseren" ten koste van de zwarte bevolking. Drie dagen geleden protesteerde de Russische regering in een nota tegen de Britse reactie op de in val der Warschau-pact-troepen in Tsjecho-Slowakije en waarschuwde zij dat het Kremlin wellicht de be trekkingen met Londen zou moei ten herzien. Naar mededeling van het dag blad „Al Ahram" hebben de Rus sen by de Egyptische regering plannen ingediend voor de be scherming van de Aswandam en de 800 km lange hoogspannings- leidirig tussen Aswan en Cairo tegen mogelijke nieuwe Israëli sche aanvallen. Het zou in de be doeling liggen de bewaking van de installaties aan Russische specialisten over te dragen. Om toekomstige „storingen" te voorkomen heeft Rusland inmid dels voor ruim 8,5 miljoen gul den aan speciale uitrusting naar Egypte overgebracht, aldus „Al Ahram". De 31-jarige Duitser Paul Her- nianns uit Kevelaer is donderdag avond door de rechtbank te Kleef (West-Duitsland) veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf, omdat hij op 16 februari van dit jaar in Nijmegen de 61-jarige weduwe M. A. E. Muisvan Geel heeft ver moord. De man doodde de vrouw met negentien messteken, nadat hij haar een fles tegen het hoofd had gegooid en haar de keel had dicht geknepen. Het vonnis van de rechtbank was conform de eis van officier van justitie dr. Söller, die donder dagmiddag deze straf bad geëiat. Met 438 tegen vier stemmen heeft de Franse nationale ver gadering donderdag in eerste lezing een wet aanvaard, waar bij de rechten van de vakbewe ging worden uitgebreid. Tot nog toe hadden de vakverenigingen niet het recht ook binnen de on dernemingen aktiviteiten uit te oefenen. De nieuwe wet zei het mogelijk maken, dat in bedrijven met ten minste 50 werknemers zelfstandige vakbondsorganisa ties of -afdelingen worden ge vormd. De vakbonden mogen in de toe komst ook in de bedrijven bijdra gen innen, kranten en vlug schriften verspreiden en mede delingen aan de leden aanplak ken. In bedrijven met meer dan 100 werknemers krijgen de vak bonden de beschikking over een ruimte voor bijeenkomsten. Een machinaal afrekensysteem door middel van een kasregister ontlast de pomphouder van een hoop werk. Ook voor de automo bilist is dit een groot voordeel: het geeft meer zekeheid voor de juistheid van de afrekening en snellere service wordt geboden. Namens de medici, die maan dag in het gemeenteziekenhuis te Arnhem een levertransplantatie hebben verricht op een tweejarig jongetje, is donderdagavond het volgende communiqué verstrekt: „Heden is een ernstige compli catie opgetreden. De toestand is zorgelijk". Sinterklaas heeft gisteren ver rassingen uitgedeeld in twintig van de 20.000 schoolklassen, die dit jaar hebben meegedaan aan de actie „Voor het kind door het kind". De geschenken waren on der de 20.000 klassen verloot. De cadeautjes varieerden van een vakantie van veertien dagen tot een radio. De zesde klas van de school De dood van de twee landar beiders, die maandag tijdens een betoging op Sicilië door de politie werden neergeschoten, is voor de Europese landarbeidersfederatie aanleiding geweest tot het zen den van een brief aan de bij het I.V.V.V. aangesloten Italiaanse landarbeidersorganisaties. „Het bestuur van de Europese landarbeidersfederatie", aldus de brief „heeft met ontroering maar ook met verontwaardiging ken nis genomen van de „moord" op twee landarbeiders tijdens een staking bij Syracusa op Sicilië". En verder: „Wij begrijpen de on rust die in uw land is ontstaan als gevolg van deze misdaad. In de strijd die thans door de land arbeiders wordt gevoerd om noodzakelijke verbeteringen te brengen in de levenspositie van de armsten onder de armen, staan wij geheel aan uw zijde en ver klaren ons bereid waar nodig en mogelijk hulp te verlenen". De Europese landarbeiders federatie is gevestigd in Utrecht. De Italiaanse organisaties tot welke de brief is gericht, tellen samen ongeveer een miljoen leden. met de bijbel in Moerdijk mag twee weken op vakantie. Klas 5a van de St. Bonifaciusschool in Wassenaar werd verrast met een vakantie van een week. Een tweedaagse schoolreis was voor de zesle klas van de Prinses Beatrixschool in Wemeldinge. Elf klassen in iedere pro vincie één kregen een school reis van één dag. In Zeeland is dat klas 6 van de school met de bijbel in Oudelande. Klas 6 van de openbare school Paauwenburg in Vlissingen kreeg een schoolradio. Indonesische troepen hebben bij operaties tegen geurrillaben- den op West-Borneo zes Chinese rebellen gedood en er meer dan zestig gevangen genomen, zo meldde het persbureau Antara donderdag. De operaties waren de laatste weken in verschei dene afgelegen dorpen uitge voerd. Over verliezen onder de regeringstroepen was niets be kend. De acties tegen de hoofdzake lijk uit Chinezen bestaande op standige beweging duren al an derhalf jaar. Volgens officiële opgaven zijn in die tijd ruim 300 guerrillastryders gedood. Het leger had eerder deze mensen zelf opgeleid en bewapend voor de confrontatie tegen Maleisië. JORDANIË: Israëlsche jacht bommenwerpers hebben woens dagmiddag een zware aanval uit gevoerd op een 12.000 man tel lende Iraakse divisie in het noor den van Jordanië. Het zware ge schut van deze divisie heeft vol gens Israëlische woordvoerders de laatste tijd herhaaldelijk Is raëlische dorpen bestookt. Vol gens de Jordaanse autoriteiten zouden 16 burgers bij de aanval om het leven gekomen zijn. Op de foto een totaal verwoest ge bouw in Kfar Assad.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 5