Iflr BOEKHANDEL VAN DE SANDE Biafranen willen alleen sterkste kinderen redden De zaterdag-aanbieding van de fijne banketbakker 4 MOKKA PUNTEN DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË Afrekenen „inclusief" wordt verplicht in horecabedrijf Vloerkleden Het ideale weekendbroodNoordstraat 79 - Terneuzen - telefoon 3819 ragfna 4 y DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 6 december 1968 Johanna Mollevanger-Roman, ZOUTE KRAKELINGEN BANKETBAKKERIJ Danslesavond DE GROOTSTE STUW KRACHT IN UW BEDRIJF: EENÜr dekker Trouwauto' Van der Peijl's autobedrijf VULPENNEN Interieurs f4,50 f5,25 f5,50 f5,75 5,95 Portefeuilles in div. uitvoeringen f5,25 tot f56,— Noordstraat 55—57 Terneuzen VERZENDING ZEEPOST Utrechts arbeidsbureau gedupeerd Lagerhuis akkoord met import deposito Dienstplichtig korporaal in Duitsland verongelukt Winkelbediende gooide clubgenoot over balustrade Nederlands militair bezoek voor Belgisch meisje' Duitse inbrekers aan de grens gearresteerd Rumoer in Luik Rode Kruis helpt waar mogelijk, maar: MANKRACHT GEWELDIG WAARHEEN Algemene kennisgeving. Heden overleed tot onze droefheid, nog onver- wacht, onze geliefde Moeder en Oma, Mevrouw Weduwe van de Heer D. Mollevanger, in de ouderdom van bijna 80 jaar. E. VAN DEN HEMELr—MOLLEVANGER F. L. VAN DEN HEMEL Annelies - Betty - Frans - Ronald Terneuzen, 4 december 1968. „Bachten Dieke". Condoleantie-adres: Jacob Catsstraat 8. De teraardebestelling zal plaats hebben op zater dag 7 december a.s., des voormiddags 11 uur. Vertrek 10.50 uur vanaf „Bachten Dieke". bereid met pittige roomboter/ mokkacrème samen voor 1,45 U proeft de roomboter 100 roomboter en steeds vers ƒ0,95 per zakje van 100 gram AÉSË NoenlrftvW TERNEUZEN DE VERENIGING OUD-TERNEUZEN Bijeenkomst op dinsdag 10 december a.s. te 8 uur in café Maandag met verto ning van oude en minder oude films over onze stad, door de heer R. H. J. W. Boerbooms. Een fijne avond voor alle leerlingen en oud-leer lingen. ELKE ZATERDAG van 810.30 uur in onze sfeervolle Dansschool, D::1—traat 10. Terneuzen. Enige wollen Smyrna aangeboden door Groot handel op Jaarbeurs ge bruikt. 150,p. st. Grote maten. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven onder no. 80 bur. van dit blad. Jff. M.F. Key-dealcr" M. J. VERLINDE, Zaamslag tel. 01153-227 Dealer P. C. DHONT, Nieuwvliet tel. 01171-294 Vraag Inlichtingen Donze-Vfsserstraat 12 Telefoon 2104 Terneuzen MODERNE WAGENS van hetzelfde model Boekhandel Van de Sande SUCCES 1969 Zweeds-witbrood dwarsgebakken van VAN STRIEN Het ministerie van economi sche zaken heeft een communi qué uitgegeven over het overleg, dat van 18 november tot 3 decem ber te Djakarta heeft plaatsge had tussen een Nederlandse en een Indonesische delegatie in het kader van de gemengde commis sie die werd ingesteld krachtens de overeenkomst voor economi sche samenwerking tussen beide landen. De Nederlandse delegatie werd geleid door dr. W. P. H. van Oor schot, direkteur-generaal van de buitenlandse economische be trekkingen te 's-Gravenhage, en de Indonesische delegatie door de heer Ismaël Thajeb, direkteur- generaal van de buitenlandse economische betrekkingen te Djakarta. Het overleg had betrekking op een aantal zaken, die verband houden met de uitvoering van de overeenkomst voor economische samenwerking. Deze betroffen in het bjjzonder de ontwikkeling van het handelsverkeer tussen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Arlanza" 11-12 Australië: m.s. „Atrevida" 13-12 Brazilië: m.s. „Arlanza" 11-12 Canada: m.s. „Alex" 11-12 Chili: m.s. „Pericles" 10-12 Indonesië: m.s. „Lycaon" 16-12 Kenya, Oeganda en Tanzanië: m.s. „Spreewald" 12-12 Ned. Antillen: m.s. „Prins der Nederl." 11-12 Suriname: m.s. „Socrates" 3-12 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Atlantic Span" 12-12 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v, Zuidwest-Afrika: m.s. „Simonskerk" 11-12 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. beide landen en de mogelijkheden tot bevordering daarvan, kwes ties betreffende de positie en de totstandkoming van Nederland se investeringen in Indonesië en wensen aan Indonesische zijde om tot samenwerking met het Nederlandse bedrijfsleven te ko men in de landbouw, de indus trie, de mijnbouw en de sektor transport en communicatie. Ook zaken betreffende de scheepvaart hebben onderwerp van overleg uitgemaakt. Voorts werd van gedachten ge wisseld over een aantal projek- ten welke Indonesië ten laste van Nederlandse financiële hulp door het Nederlandse bedrijfs leven zou willen doen uitvoeren. Het ligt in de bedoeling dat de gemengde commissie in het ka der van verdere bijeenkomsten overeenkomstig hetgeen terzake in de overeenkomst voor econo mische samenwerking werd be paald periodiek de balans zal op maken van de vooruitgang, die in diverse sektoren van de econo mische relaties tussen de beide landen werd geboekt". De bij de e.a.o. voor het horeca- en aanverwante bedrijf betrok ken werknemers- en werkgevers organisaties hebben besloten met ingang van 1 januari het bekend maken van de prijzen inclusief bedieningsgeld verplicht te stel len. Dit is noodzakelijk in ver band met de invoering van de b.t.w. Over de bedieningsgelden moet namelijk ook omzetbelas ting worden betaald en doorbe rekend aan de gasten. Tot nu toe bood de c.a.o. twee mogelijkheden, te weten bekend making van de prijs exclusief be dieningsgeld, waarna het bedie ningsgeld afzonderlijk in reke ning werd gebracht, of bekend making van de prijzen zowel ex clusief als inclusief bedienings geld, waarna de kelners inclusief mochten afrekenen. Naar het oordeel van de werk geversorganisaties in het horeca bedrijf is de situatie er niet een voudiger op geworden, aangezien 't bedieningsgeldpercentage kan variëren van 10 tot 12,5 of 15 pet. De gewijzigde c.a.o.-bepalingen zijn inmiddels ter goedkeuring aan het college van rijksbemid delaars voorgelegd. Van de onbekenden, die be gin deze week een inbraak pleegden bij het gewestelijk ar beidsbureau aan de Breedstraat in Utrecht waarbij drie bak ken met 550 kaarten met gege vens van werkloos kantoorper soneel werden verbrand ont breekt nog steeds elek spoor. De Utrechtse politie beschikt maar over sumiere aanwijzingen van de mogelijke daders. Het arbeidsbureau is door deze inbraak flink gedupeerd, want het zal zeker enkele we ken duren voordat deze afde ling weer normaal kan werken. Het arbeidsbureau kan op het ogenblik niet voldoen aan werk- geversaanvragen voor kantoor personeel. De daders hebben met enkele stenen een ruit van het bureau ingegooid. Ze namen de bakken met kaarten mee naar de wachtkamer, waar ze de inhoud hebben verbrand. Het Brtise lagerhuis heeft don derdag zijn goedkeuring gehecht aan het regeringsvoorstel voor de instelling van een importdeposi to. Het regeringsvoorstel is in zo verre gewijzigd dat een uitzon dering wordt gemaakt voor im- partgoederen, bestemd voor be drijven die voor de export wer ken. Zoals bekend moeten de Britse importeurs sedert de be kendmaking van de jongste eco nomische maatregelen, bijna twee weken geleden, vooraf 50 pet storten van de waarde der goederen die ze willen invoeren. De storting wordt na een half jaar terugbetaald. De wijziging die in het wetsvoorstel is aangebracht, machtigt de douane af te zien van de storting, als de importeur kan aantonen, dat de goederen na bewerking voor heruitvoer be stemd zijn. Volgens regerings woordvoerder Harold Lever is dat van groot belang voor de Britse exporteurs. In Duitsland is woensdagavond een Nederlandse dienstpichtige korporaal, de 24-jarige G. J. A. Smits uit Ottersum om het leven gekomen. Hij werd uit een auto geslingerd toen deze nabij het stadje Celle op een gepar keerd staande wagen botste. De 24-jarige dienstplichtige korpo raal J. van dén Borne liep bij dit ongeval buikwonden op, waarvoor hij in een ziekenhuis in Celle is opgenomen. Twee andere Nederlandse mi litairen die in de auto zaten, bleven ongedeerd. Dat waren de bestuurder van de auto, de eerste luitenant-arts H. P., en een dienstplichtig vaandrig. De vier militairen waren in Celle geweest. Hun onderdeel is de geneeskundige dienst van het 41e tankbataljon dat in Bergen- Hohne is gelegerd. De 21-jarige winkelbediende Ed van C. uit Rotterdam die op 1 september een stadgenoot over een ZVz meter hoge balustrade gooide, is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte het opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel bewezen. Het voorval gebeurde in het clubgebouw van de Rotterdamse zeilvereniging aan de Kralingse plas. Direkte aanleiding was, dat de 23-jarige J. Dongelmans een bierglas over de balustrade gooi de C„ verhit door ten minste tien glazen bier, ergerde zich daar aan en smeet Dongelmans over de afrastering. Hij viel met het hoofd op een betonnen vloer en moest met een schedelbreuk in een ziekenhuis worden opgeno men. Aanvankelijk zag zijn toe stand er slecht uit, maar later trad herstel in. Een delegatie van de zware transportcompagnie 829 en 832 van de Nederlandse landmacht heeft woensdag een bezoek ge bracht aan een vijfjarig Belgisch meisje in een ziekenhuis te Tube- ke ten zuiden van Brussel. De kleine Chantal Fecherolle werd op 29 november aangereden, toen een Nederlands konvooi de Belgische plaats passeerde. Zij liep een beenbreuk op die gelukkig goed geneest. Om de goede afloop te vieren brachten de Nederlandse militairen een pop als Sinterklaas geschenk. In de nacht van dinsdag op woensdag is in het warenhuis van Vroom en Dreesman in de Kalver- straat in Amsterdam door een in sluiper voor 25 tot 26.000 gulden aan horloges en bijouterieën gesto len. Kort daarop is de man in Ze venaar gearresteerd in gezelschap van twee medeplichtigen. Alle drie komen uit de Duitse stad Dortmund en zijn goede be kenden van de justitie. De 23-jari- ge P. N. heeft reeds acht jaren in de gevangenis doorgebracht. De 20-jarige K. K. heeft ook al diver se inbraken op zijn conto en de 28-iaripe D. K. heeft eveneens een strafregister. Op de arrestanten zijn sieraden aangetroffen. Vermoedelijk hebben zij onderweg naar de grens nog koffers met in Amsterdam ont vreemde sieraden uit hun (even eens nestolen) auto gegooid. Volgens mededelingen van de Amsterdamse politie zou de inslui per (de 20-jarige K. K.) zich dins dagmiddag rond vijf 'uur in het warenhuis hebben verstoot. Hij zou verrast ziin door het feit dat de zaak pas om negen uur sloot. Tot vier uur in de morgen is de man in het warenhuis gebleven en in die tiid heeft hii kans gezien uit verschillende vitrines waarde volle horloges en bijouterieën te stelen. Om vier uur is hij met be hulp van inbrekerswerktuigen uit het warenhuis ontsnapt en met -rijn medeplichtigen naar de grens gereden. Bi) een controle aldaar liepen zij tegen de lamp. Slechts een van de drie bleek in het bezit van een paspoort te zijn. Het drie tal had alle mogelijke inbrekers werktuigen bij zich. Circa 500 mensen hebben woensdagavond in Luik deelge nomen aan een betoging tegen de vertoning van de Amerikaanse Vietnam-film „Groene baretten". Het verkeer in de binnenstad was gedurende twee uur gestremd. De politie verrichtte een tiental arrestaties. GABON (AP)'Ais duizenden Biafraanse kinderen van honger sterven en je kunt ze niet allemaal redden, wie zal dan leven en wie zal sterven Dit dilemma plaagt de Biafraanse regering en het Rode Kruis, dat honderden kinderen door de lucht naar hulpverleningscentra in Gabon heeft gebracht „De Biafranen willen, dat we kin ieren redden die er nog het best aan toe zijn om het ras in stand te hou- ien", zei een verpleegster van het Rode Kruis te Libreville. „Zij zeggen, iat de anderen toch al te ver heen tijn. „Het Rode Kruis", vervolgde de verpleegster, „richt zijn werkzaamhe den op het redden van de meest kri tieke gevallen." Terwijl de vraag on beantwoord blijft zijn inmiddels on geveer 1.500 kinderen geëvacueerd naar Libreville en er wordt dag en nacht voor hen gezorgd. Libreville, normaal een vlotte ha venstad temidden van golvende heu vels en wuivende palmen, is nu een druk centrum van tientallen bij het hulpverleningswerk betrokken en Rode-Kruis-centra benevens een ba sis voor vluchten van het Rode Kruis tiaar het Ibo-centrum yeti Nigeria geworden, Het Franse en het Gabonese Rode Kruis, de Romeinse orde van Malta, vrijwilligers van de Duitse caritas, de Zwitserse Terre des Hommes en de Rotary en Lions-clubs van de hoofd stad hebben him mankracht verenigd om de levens van hongerlijdende en dakloze kinderen te redden. „U had ze moeten zien, toen ze hier aankwa men", zei een Gabonese verpleegster, wijzend op kinderen, die vrolijk over elkaar buitelden om een gele plastic bal te pakken te krijgen. „Sommigen konden als gevolg van de honger niet eens lopen". Toen meer dan drie weken geleden de eerste vluchten van het Rode Kruis naar Gabon begonnen, waren vele babies zo zwak dat ze enkele uren na aankomst stierven. De ge- meenschapelijke werkzaamheden van de hulpverleningsorganisaties, geco ördineerd door de regering van Ga bon. en naar men meent, hoofdzake lijk bekostigd door Frankrijk, span nen zich in om de rest te redden. Een commissie onder leiding van de president van Gabon, Albert Ber nard Bongo, en bestaande uit de mi nisters voor de volksgezondheid, ar beid, de begroting en buitenlands* zaken, benevens vertegenwoordigers van het Gabonese Rode Kruis en een van Biafra, vormt de voorhoede van „operaties tot redding van de kinde ren van Biafra". Haar inspanningen worden beloond. „Het program is naar verhouding van het probleem mager", zei een waar nemer, „maar voor Libreville, een stad van 50.000 inwoners is het ge weldig." Er zijn hier vier grote hulp verleningscentra ingericht en andere te Franceville en bij de katholieke missie te Lambarene, die aan het zie kenhuis van Albert Schweizer grenst De centra zijn zindelijk en ver schaffen onderdak, voedsel en medi sche verzorging. Verscheidene Franse gezinnen te Libreville hebben kinderen in huis opgenomen. Gemeld wordt evenwel, dat over de hoofden van de kinderen heen politieke problemen rijzen met betrekking tot wat men met de vluch telingen zal doen nadat zij zijn her steld. Waarnemers van het Rode Kruis zeggen, dat ze niet naar het oorlogs gebied kunnen worden terugge stuurd. Maar de regering van Gabon maakt daar bezwaar tegen als niet wordt toegezegd dat de kinderen bur gers van Gabon zullen worden. Het Rode Kruis hoopt nog altijd 2500 kinderen per vliegtuig over te brengen, maar gebrek aan ruimte en geld maakt dit op het ogenblik onmogelijk.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 4