PROVINCIAAL NIEUWS ffV53F| REIS NAAR SPANJE VIEL IN DE LEEUWENLAAN piano's mossel* Medisch team naar Gabon Succesvolle lancering Europese kunstmaan GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Toch een „waterpartij" aan de Heerengracht. PROEF MET PLASTIC ZAKKEN MAG ALS GESLAAGD WORDEN BESCHOUWD Pagina 8 Terneuzen Axel Aardenburg Breskens Middelburg lfj.fi installaties Heffing reinigingsrechten Engeland bezorgd over toestand Midden-Oosten Franse gangsters aangehouden op Spaanse boerderij - AGENDA - Zuidkoreaanse ambassade in Bonn bezet Vrijdag 6 december 1968 DE VRIJE ZEEUW KLEINE FUIK TE PERKPOLDER IN REVISIE Maandag 9 dec. a.s. begint de rijkswaterstaat met een revisie van de kleine fuik ponton en brug van de aanleginrichting der provinciale bootdiensten te Perkpolder. De duur van de werkzaamhe den wordt geschat op ongeveer twee weken. Dit betekent, dat ge durende deze tijd de veerboten van het type „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard" niet zullen kunnen varen. De dienst Kruiningen—Perk polder zal worden onderhouden door de dubbeldekker, de „Prin ses Christina", die na een onder houdsbeurt weer in de vaart is, en door het ms. „Oosterschelde". Dit laatste schip (met zijlading) zal hoofzakelijk worden gebruikt voor het vervoer van personen, rijwielen en bromfietsen en in- diep de tijd dit toelaat voor personenauto's en lichte be stelwagens. De „Oosterschelde zal de vaarten uitvoeren met de bootnummers zoals die in de offi ciële dienstregeling met de hoofd letter E zijn gemerkt. Sint Nicolaas bij de bejaarden Dinsdagmiddag hielden de bei de bejaardensociëteiten het Sin. Nicolaasfeest in De Schakel. Om kwart voor drie arriveerde de Sint met zijn twee zwarte Pieten Hij werd hartelijk toegezongen door de bejaarden, die werden begeleid op de gitaar door Jacque- line van Straaten. Een grote ver rassing was het optreden van de Terneuzense majorettes onder leiding van mevr. Jansen. Gemeenteraad behandelt begroting De begrotingsvergadering van de Terneuzense gemeenteraad is vastgesteld op donderdag 12 dec. om 14 uur. Na een schorsing om 17.30 uur zal de vergadering wor den hervat om 19.30 u. De agenda bevat o.m. de vol gende punten: vaststelling van de gemeente begroting 1969 en de begrotingen van de takken van dienst (t.w. 't woningbedrijf, het grondbedrijf, de sociale dienst en de dienst openbare werken) wijziging van de verordening op de heffing van reinigingsrech ten; wijziging van de algemene poli tieverordening voor de gemeente Terneuzen; reconstructie van het gedeelte van de oostelijke kanaalarm ge legen tussen de Heerengracht en de Rosegracht; verhoging van het presentie geld voor het bijwonen van ver gaderingen van de raad en van de commissies; opheffing van de commissies tot wering van het schoolverzuim; medewerking ex artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan de stichting voor christelijk voor bereidend wetenschappelijk en algemeen voortgezet onderwijs te Terneuzen; vaststelling van maximum-be dragen voor 1969 van de in reke ning te verstrekken kredieten aan diverse instellingen; wijziging van: a. de gemeente begroting 1968; b. de gemeente begroting 1969. Kerstfeestviering met bejaarden Op 23 december zal een kerst feestviering plaatsvinden voor alle bejaarden van Terneuzen. Het feest begint in de „Goede Herderkerk" om 16.30 u. en wordt besloten met een gezamenlijke broodmaaltijd. Deze maaltijd wordt verzorgd in Bachten Dieke, in De Blide, in Schelde-oord (al leen voor de eigen bewoners) en in de benedenzaal van de Goede Herderkerk. Er zijn opgave-formulieren rondgezonden, die vóór 15 dec. moeten worden ingeleverd. Voor het vervoer naar en van de kerk zal zo nodig worden gezorgd. Ver zamelplaatsen voor dit vervoer zijn het parochiehuis, Pro Rege, Schelde-oord, De Blide, De Scha kel (vertrek 15.45 uur) en Drie wegen en Haarmanweg (vertrek 15.30 uur). Invaliden die niet per bus kun nen reizen, mogen rekenen op vervoer per personenauto. In 1966 namen ongeveer 700 be jaarden deel aan liturgie en maal tijd. Ook in 1967 was de belang stelling geweldig. Medewerking hebben toegezegd: burgemeester Aschoff, deken Segers, Carla Meyers (fluitsolo van Mozart), mevr. Jumelet, koortje van mevr. Goldsmeding en de bejaardenko ren. De koks van Bachten Dieke, De Blide en Schelde-oord garande ren een verzorgde maaltijd. Per soneel van de bejaardencentra plus een groot aantal vrijwillig sters hebben zich beschikbaar ge steld voor de werkzaamheden en diensten op 23 december. Alle be jaarden van Terneuzen zijn wel kom. Winterveiligheidscontrole garage Kerckhaert Met verwijzing naar de publi catie elders in ons blad vestigen wij de aandacht op de veilig heidscontrole die de firma Ga- vage Kerckhaert de autobezitters biedt in de week van 9 tot en met 14 december, ook in de avonduren benevens de gehele zaterdag. In die week kan iedere auto mobilist zijn wagen gratis een winterveiligheidscontrole laten ondergaan. Dit initiatief verdient vermel ding, omdat het een belangrijke bijdrage vormt voor de veilig heid in het verkeer. De controle zal zich voornamelijk richten op de remmen, de stuurinrichting, de verlichting en de banden. Kolendampvergiftiging Donderdagavond omstreeks half acht hebben omwonenden de rijks politie gewaarschuwd, dat het be jaarde echtpaar DielemanFer- mont, wonende Coegorsstraat 10, al enige tijd werd gemist. Toen de politie ter plaatse een onderzoek instelde, bleken de echtelieden door kolendamp te zijn bedwelmd. Met gebruikmaking van een zuur stofapparaat kon het echtpaar bij gewustzijn worden gebracht, waar na het naar het ziekenhuis werd vervoerd. Gemeentebegroting werd vastgelegd De gemeenteraad van Aarden burg stelde de gemeentebegroting vast voor 1969. De gewone dienst sluit met een post van 77.940,34 voor onvoorziene uitgaven. De voorzitter zei, dat dit een hoog oedrag was, maar dat het ver keerd zou zijn hieruit een te op timistische konklusie te trekken. Eventuele kapitaalsuitgaven zul len telkens bij begrotingswijzi ging aan de orde worden gesteld. De kapitaalsdienst sluit met een oatig saldo van ƒ54.992,64. Lang werd gepraat over de verkoop van bouwgrond in Eede aan W. Staelens. Het college stel de een grondprijs voor van 16. Vele raadsleden vonden dit te noog, gezien de ligging van het perceel en de staat waarin het verkeerde. Van de zijde van b. en w. werd aangevoerd, dat een prijs van 12 geen goedkeuring van G. S. zou krijgen, hetgeen de heer De Clerck de verzuchting ontlokte: „Wat zitten we hier dan te doen als G. S. de zaken rege len?" De heren Standaert en Verbeker stemden tegen. Wethouder J. Slager werd aan gewezen als vertegenwoordiger in borgstellingsfonds. Voor een concert van de instrumentale te Oostburg werd een bijdrage van ƒ50 gegeven. Voor het aanbrengen van een eenvoudige gasverwarming in het gebouw van de voormalige gasfabriek werd 900 uitgetrok ken. Voor een bedrag van 1.000 zal een wagon sneeuwzout wor den aangeschaft. De rondvraag was gewijd aan een aantal wegen- en verlich tingproblemen, die uitvoerig werden toegelicht door wethou der Lansu. De heer J. Rosseel vond de nieuwe wegenverbete ring en van de trottoirs uit stekend. Het kan iedere andere gemeente ten voorbeeld worden gesteld. Hij had dit in Sluis on dervonden Aanrijding het kruispunt Boulevard- Op Grote heeft Kade-Dorpsstraat-Spuiplein donderdagmiddag om vier uur een personenauto, bestuurd door H. uit Cadzand, geen voor rang verleend aan een vrachtauto van de Urker vishandel die uit de Dorpsstraat (voorrangsweg) kwam gereden. De personenauto werd in de flank gegrepen. De chauffeu van de vrachtauto trachtte nog krachtig te remmen en naar rechts uit te wijken. Een inzittende, mevr. v. d. L. uit Breskens, werd bij deze aanrijding gewond. Zij lien een hoofdwond, enige gekneusd" ribben en een wonde in de arm op. Nadat dokter J. v. d. Maas en enige EHBO'ers eerste hulp had den verleend is mevr. v. d. L. per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De andere inzittenden kwamen met de schrik vrij. De personenauto werd zwaar beschadigd, de vrachtauto licht. Rechterlijke macht De alfabetische lijst van aan beveling voor het vervullen van twee vacatures van rechter in de arrondissementsrechtbank te Middelburg luidt la. mr. P. J. M. Bruckman, sub stituut-griffier bij en rech- ter-plv. in de arrondisse mentsrechtbank te Gronin gen; b. mr. J. H. Mulder, griffier van de kantongerechten te Arnhem, Terborg en Wage- ningen, tevens kantonrech- ter-plaatsvervanger in die kantons; c. mr. W. F. van Solinge, grif fier van de kantongerech ten te Apeldoorn en Zut- phen, tevens kantonrechter plaatsvervanger in die ka- tons; 2a. mr. J. H. Mulder, voor noemd; b. mr. H. G. Schoonhoven, griffier van de kantonge rechten te Amersfoort en Harderwijk, tevens kanton rechterplaatsvervanger in die kantons en rechter-plaats- vervanger in de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht; Mr. J. Kolkman, voorzitter raad van arbeid te Middelburg, tevens kantonreohter-plaatsver- vanger in de arrondissements rechtbank te Middelburg, is met het lot afgevallen tegen een der vier genoemde sollicitanten. alle goede merken In één ?aak Middelburg L.Dellt 103-105 Tel. 01180-7684 Ook In Den Hang Groningen Heerlen De stichting „Terre des Hom mes Nederland" heeft medege deeld dat zij een Nederlands medisch team naar Gabon zal zenden, dat werkzaam zal zijn ten behoeve van de daar onder verantwoordelijkheid van de stichting verblijvende Biafraan- se kinderen. Het team, dat onder leiding staat van de Hilversumse arts W. L. Gianotten, zal, aldus de stichting, vandaag per K.L.M. via Parijs naar Gabon reizen. Voorlopig zal het drie maanden in Gabon blijven. Afhankelijk van de omstandigheden zal het verblijf met een termijn worden verlengd of zal door een ander team worden afgelost. De stichting heeft verder mee gedeeld dat zij van in Biafra ver blijvende Nederlandse artsen een zeer dringend verzoek heeft ont vangen te helpen bij de anti- mazelen-campagne. Deze ziekte, in Nederland niet bijzonder ge vaarlijk, is in Afrika de oorzaak van vele sterfgevallen onder kin deren. Het hoogtepunt van de epidemie wordt vanaf maart ver wacht. De gemeenteraad van Terneu zen „viert" op donderdag 12 december de jaarlijkse begro- tings-hoogtijdag. Voor deze ge legenheid worden de deuren van de raadszaal reeds om 14 uur geopend. Na een pauze om 17.30 uur worden om 19.30 uur de sluizen der welsprekendheid weer opengezet. Er blijft geluk kig nog voldoende tijd over om Terneuzen met de veelbespro ken „waterpartij" aan de Rose gracht op te knappen. In de raadsagenda heet dat officieel de reconstructie van de ooste lijke kanaalarm tussen Heeren gracht en Rosegracht. In de raadsvergadering van 30 mei werd toegezegd, dat een reconstructieplan met kosten raming zou worden opgesteld voor de voormalige oostelijke kanaalarm, tussen Heerengracht en Rosegracht, zo schrijven B. en W. aan de gemeenteraad. Het plan is inmiddels gereed gekomen. Bij uitvoering daar van zal een waterpartij ontstaan ter breedte van ongeveer 25 meter (huidige breedte 40 m) met glooiende oevers. Tevens voorziet dit plan in de aanleg van een wandelpad ter breedte van 2% meter en ongeveer 110 parkeerplaatsen voor per sonenauto's langs de Heeren gracht en Rosegracht. Het brug getje tussen dit water en de oostkolk zal voorlopig blijven bestaan, zij het dan, dat de op ritten zullen worden afgegraven tot het huidige peil der aldaar liggende wegen. Wat de kosten betreft wordt verwezen naar de bij de stuk ken ter inzage liggende kosten raming. B. en W. menen, dat een aan vaardbaar geheel ontstaat, zowel op zichzelf als uit stedebouw kundig oogpunt Wat de realisering aangaat, dient overeenstemming te wor den bereikt met het rijk om trent de overdracht van de stra ten, het water en de gronden. Als eerste wijziging van de nog vast te stellen begroting 1969 worfdt de kapitaaldienst voor het Heerengracht-plan be last met een post groot ƒ99.000. B. en W. stellen voor de ver ordening op de heffing en invor dering van reinigingsrechten als volgt te wijzigen: „Voor het van gemeentewege ophalen van. 'haardas, keukenaf val en ander droog huisvuil, met uitsluiting van bedrijfsvuil, ver zameld in door de gemeente in gebruik verstrekte emmers of in door de gemeente goedge keurde zakken of in door de ge meente in gebruik verstrekte laadkisten in meergezinswonin gen en gereed gezet op de door burgemeester en wethouders te bepalen wijze, wordt per kalen derjaar een recht geheven". „Het recht bedraagt per kalen derjaar voor een gebouwd eigen der jaar voor een gebowd eigen dom of een gedeelte daarvan, wanneer de belastbare op brengst, vermeld in de kadas trale leggers bedraagt: minder dan 80,24,— 80,— tot ƒ110,— ƒ24,— ƒ110,— tot ƒ140,— ƒ26,— ƒ140,— tot ƒ170,— 27,— ƒ170,— tot ƒ200,— ƒ28,— ƒ200,— tot ƒ230,— ƒ29,— ƒ230,of meer ƒ30, Indien de gebruiker per ge bouwd eigendom of een gedeel te daarvan huisvuil aanbiedt in meer dan één emmer, wordt het recht voor elke emmer méér verhoogd met de helft van het voor zijn gebouwd eigendom of een gedeelte daarvan geldende tarief". Voor het geregeld gebruiken en ledigen van door de gemeen te in gebruik gegeven laadkis ten bedraagt het recht voor laadkisten van: 3 laadkisten 13,16, 8001 10001 a. voor het gebrui ken: per laadkist per week of ge deelte daarvan 2,2,50 b. voor het ledi- gen: per laadkist per lediging 5,— 6,— per gelijktijdige lediging van: 2 laadkisten 4 laadkisten 5 laadkisten 9,— 11, 17,— 21, 21.ƒ26,— Met behulp van een Amerikaan se Thor-Deltaraket is donderdag avond vanaf Kaap Kennedy d° derde Europese kunstmaan, de Heos-a, gelanceerd. Via een par- keerbaan om de aarde kwam d" satelliet in een sterk elliptische baan, waarvan her verst verwijder de punt oo 225.000 km van de aarde ligt. De Heos-a is ontwik keld door het technisch centrum Estec te Noordwijk Vari de Euro pese organisatie voor ruimteonder zoek. Omstreeks anderhalf uur na de lancering werden de eerste signa len van de Heos opgevangen door het grondstation Orroral te Australië, die bevestigde dat de kunstmaan volgens plan in zijn baan was geariveerd. Pas de ko mende dagen zal blijken of d° sa telliet oo de bevelen vanaf de aarde reageert. Engeland heeft donderdag tegen over Israël en Jordanië bezorgd heid uitgesproken over de inciden ten die deze week tussen laatstge noemde landen zijn voorgekomen. Een ambtenaar van de Israëlische ambassade in Londen werd op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden waar hem werd meege deeld dat naar de mening van En geland schendingen van de be standsovereenkomst te betreuren vielen en de vooruitzichten on een vreedzame regeling in het nr'dden- oosten slechts konden verslechte ren. De Britse ambassade in Am man kreeg opdracht ditzeVde on der de aandacht van Jordanië te brengen. Op een boerderij bij het Spaan se dorpje Massenet in de provin cie Gerona zijn zes Franse gang sters, onder wie een vrouw, ge arresteerd. Vermoed wordt dat de boerderij als basis diende voor een bende die roofovervallen Pleegde in Frankrijk en andere Europese landen. De politie trof er een aantal auto's met Franse kentekens aan en legde de hand op enkele pistolen. De laatste en wellicht de meest gelukkige winnaar van de Sint Nicolaas-actie van het H.T.C. is de heer Van Laere, Leeuwenlaan 56 Terneuzen (Pontschool). Met als ïindgetal 87209 had hij gisteren het juiste getal geraden. Hij won daarmee de 14-daagse reis naar Spanje 300 zakgeld, de hoofd prijs van de H.T.C.-actie. Even na half negen gisteravond was een dertigtal tellers gereed met het werk. De heer Van Laere was de enige die het juiste getal had ingevuld op een bon van het ,,'t Geschenkenhuis" in de Noord- Een karavaan van ongeveer 10 auto's trok door een uitgestorven Terneuzen om eerst een grote fles chianti (wijn) bij 't Geschenken huis" af te geven en tenslotte te stoppen voor de woning van de winnaar. De heer Van Laere zelf was niet thuis, maar zijn vrouw stond wel even te kijken, toen de voorzitter van het actie-comité, de heer L. Hamelink, haar de verheugende mededeling deed en haar de eer ste formulieren met een reusach tige koffer overhandigde. „Wij waren wel van plan vol gend jaar naar Spanje te gaan om onze vakantie door te brengen" zei mevr. Van Laere, „maar we hadden nooit kunnen denken dat we op deze manier zouden gaan." De Sint Nicolaas-actie van het Handelscentrum Terneuze is een groot succes geweest. Volgens de eerste globale berekeningen zijn er in totaal ruim 200.000 formulie ren uitgegeven, zo deelde de heer Hamelink mede. Voor incidenteel gebruik van laadkisten, voor maximaal twee dagen, met inbegrip van het brengen, weghalen en ledigen per laadkist van 800 liter 11, per laadkist van 11Q0 litei 15,-. „Het recht is niet verschuldigd ten behoeve van percelen, wel ke uitsluitend worden gebruikt: a. voor de openbare eredienst; b. als inrichting van kleuteron derwijs, basisonderwijs, bui tengewoon onderwijs en mid delbaar algemeen vormend onderwijs". ZATERDAG 7 DECEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „The Comedians". ZONDAG 8 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur Laurel en Hardy door dik en dun; 4.30 en 8 uur „The Comedians". MAANDAG 9 DECEMBER TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur; „The Comedians". DINSDAG 10 DECEMBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „The Comedians". 9 t/m 14 DECEMBER: Terneuzen: Garage Kerckhaert (Burg. Geillstr.): Veiligheids service week, iedere dag tot 21 uur; zaterdag van 96 uur. Uit protest tegen de terdood veroordeling in Seoel van be weerde spionnen, die voor een deel met geweld uit west-Duits- land naar hun land waren terug gevoerd, hebben donderdag stu denten de Zuidkoreaanse ambas sade in Bonn bezet. Men was er volgens mededelingen van de po litie donderdagavond laat nog niet in geslaagd de studenten, on geveer 40 in getal, uit het gebouw te verwijderen. Vóór de bezetting van de am bassade was een protestbijeen komst in de universiteit van Bonn gehouden. In Heidelberg werden ongeveer 120 studenten door de politie met geweld uit het stadhuis verwij derd, nadat ze tijdens een open bare gemeenteraadsvergadering de burgemeester tot een discussie hadden willen dwingen over de vraag, waarom hij zich enkele da gen geleden voor versterking van de politie in zijn gemeente had uitgesproken. Bij een handgemeen tijdens c'.e verwijdering der studenten vie len aan beide kanten enkele ge wonden. De proef met plastic zakken voor huisvuil in de bomenbuurt Is een groot succes geworden. Dit vernamen wij tijdens een gesprek met wethouder De Vos en enige hoofden van dienst. Uit een enquête onder de deelnemers van deze proef bleek het merendeel positief te hebben gereageerd. De moderne aanpak van hulsvuilverzamelen brengt zowel voor de burgerij als voor de mensen van de ophaaldienst voordelen met zich mee. Niet alleen dat de zakken een grotere inhoud hebben dan de emmers, het gewicht is ook aanmerkelijk minder. Het gewicht van een ledige emmer is bijna evenveel als dat van een gevulde plastic zak. Daar de zakken een grotere inhoud hebben, kan het grof vuil beter worden verwerkt. Het gezeul met emmers, vooral in flats, be hoort tot het verleden (enkel naar beneden brengen van de zakken). Opmerkelijk was dat in de eerste weken van de proef de zakken slechts gedeeltelijk weren gevuld. Na verloop van enkele weken werd er een beter gebruik van gemaakt. Gezien het resultaat hebben B. en W. toestemming verleend de proef in 1969 voor de gehele gemeente Terneuzen voort te zetten, uiteraard op vrijwillige basis. Na deze proef kan worden bekeken of al dan niet tot volledige invoering kan worden overgegaan. Vijf tig procent op vrijwillige basis zou verheugend zijn. De zakken zul len vóór de Kerstdagen worden gedistribueerd. Een en ander zal per circulaire ter kennis van de bevolking worden gebracht. Het gebuik van andere dan door de gemeente ter beschikking gestelde zakken zal niet worden toegestaan. Gebleken is dat het plaatsen van de zakken in de emmers niet ideaal is. Gezocht wordt naar een oplossing door middel van b.v. rekken. Ter illustratie dat o.m. de zakken niet gratis ter beschikking kun nen worden gesteld: de opbrengsten der reinigingsrechten worden na de verhoging per 1 januari 1969 geschat op 219.300,de kosten van de reinigingsdienst bedragen 389.073,—. Men zie ook het des betreffende voorstel van B. en W. elders in dit blad. UITSLAG DER ENQUETE Tijdvak van de proef: 10 weken. Aangesloten percelen: 654. Ontvangen formulieren: 530 stuks, of 81 van de aantal aangeslo ten percelen. geen ja neen mening 1. Is uw ervaring met de plas tic zakken gunstig? 2. Acht u de inhoud van deze zak voldoende? 3. Prefereert u een grotere zak? 4. Heeft u moeilijkheden ge had bij het deponeren van het huisvuil in de plastic zak? 5. Vindt u het bezwaarlijk om scherpe voorwerpen met overleg of verpakt in de zak te deponeren? 6. Had u moeite om de zak uit de vuilnisemmer te trek ken? 7. Hebt u daarbij onaange naamheden ondervonden (kapotscheuren van de zak e.d.)? 8. Hebt u moeilijkheden on dervonden met het dicht binden van de zak? 9. Acht u het een voordeel dat alleen de zak op straat moet worden gezet zonder de emmer terug te halen? 10. Is 1 x per week ophalen van de plastic zakken een bezwaar? 11. Zou u het een bezwaar vin den om bij toerbeurt de zakken aan één kant van de straat te plaatsen? 12. Als u de zakken zelf moet betalen, zou dat per jaar 7 a 8 kosten. Acht m dit acceptabel? 13. Mocht in de toekomst op plastic zakken worden over geschakeld, zou u dan in stemmen met distributie via de detailhandel? 14. Vindt u dat dit systeem het emmersysteem moet ver vangen? aant. aant. aant. 494 93,4 29 5,5 6 1,1 418 79,2 106 20,1 4 0,7 111 21 405 76,7 12 2,3 47 5,9 475 89,6 8 1,5 86 1«,3 434 82 9 1,7 54 10,2 460 87 15 2,8 132 25 383 72,4 14 2,6 76 14,4 444 84,1 8 1,5 499 94,3 20 3,8 10 1,9 179 33,8 341 64,5 1,7 135 25,5 361 68,2 33 6,3 224 42,4 241 45,6 63 12 270 51 128 24,2 131 24,! 437 82,6 42 7,9 50 9,5

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3