Adviseur van Nixon spreekt nog met Duits accent Lezers die schrijven WELKOM DOKTER Nieuwe president is geen Kennedy Ir. Posthumus voorzitter commissie zeehavenoverleg Duitse interesse voor plan-Zeebrugge Humor rond de herindeling BOSCH OPTIEK Brtmchileffen Akkoord ziekenfondsen, tandartsen en specialisten racrrna z DE VRIJE ZEEUW Onrust in Noord-lerland Knielen in minirok toegestaan België telt 250.000 krotten Acht maanden voor bedreiging politieman Bejaarde weduwe dood aangetroffen Vrijdag 6 december 1968 De eerste belangrijke benoe ming is voor de regeringsploeg van Nixon is die van prof. dr. Henry Kissinger. Deze zal offi cieel fungeren als persoonlijk ad viseur voor defensie en buiten landse politiek. De leiding van die twee taken Is eigenlijk opgedragen aan een minister en Nixon heeft verzekerd dat hij voor deze posten sterke persoonlijkheden zal kiezen, zo dat (schijnbaar) de invloed van Kissinger niet zo groot kan zijn. In feite echter is die adviseurs- post een traditie en hoeveel in vloed ervan uitgaat op het alge mene beleid, is onder Kennedy en Johnson gebleken met Bundy en Rostow: zij gaven de buiten landse en militaire politieke lij nen aan. Het ligt voor de hand dat Kissinger dit in de toekomst niet minder zal doen. VAAG DOKUMENT Enige ervaring in dit vak heeft hij wel. Zo is bekend dat het vredesplan voor Vietnam, waar mee Nelson Rockefeller indertijd zijn gooi naar de republikeinse presidentskandidatuur trachtte te versterken, uit de koker van Kis- Het tweede-kamerlid ir. S. A. Posthumus (p.v.d.a.) wordt voor zitter van de commissie zeehaven- overleg, die over enkele weken door de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, zal worden geïnstalleerd in de Haagse rolzaal. Zoals minister Bakker op 17 september schriftelijk aan het par lement heeft meegedeeld, zullen voor de havenbeheerders zittin» hebben in de commissie vertegen woordigers van de gemeenten Am sterdam en Rotterdam, van de havenschappen Delfzijl, Vlissingen- Oost, Terneuzen (in oprichting! en verder nog een vertegenwoordiger van de overige havens. Namens het bedrijfsleven zullen zit tin» hebben vertegenwoordigers van de kamers van koophandel en fabrie ken voor Amsterdam en Rotter dam, de havenbedrijven, de zee scheepvaart, de binnenscheep vaart, het wegvervoer, het railver- voer, de zeehavenindustrie, de Nederlandse bond van vervoers- personeel, de Christelijke bedrijfs groepen centrale en de Nederland se katholieke bond van vervoer personeel. Voor de rijksoverheid zullen zitting hebben vertegenwoord'gers van verkeer en waterstaat (rijks waterstaat, verkeer en scheep vaart), economische zaken (indus trie en handel! en volkshuisves ting en ruimtelijke ordening (rijks planologische dienst). Zoals de minister eveneens mee deelde zou de commissie onder lei ding komen te staan van een niet- ambtelijke voorzitter. Tussen het Belgische „studie syndicaat voor de haven in vollr zee" (bij Zeebrugge! en de Duit se onderneming „Salzgitter" ir een contract getekend, zo meld de donderdag het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Beide partijen zullen bijdra gen aan de verdere ontwikke ling van plannen voor aanleg van een kunsteiland voor de Bel gische kust bij Zeebrugge, met een haven die toegankelijk zal zijn voor reuzentankers tot 500.000 ton, en aanleg van een olieleiding van Zeebrugge via Luik naar het Ruhrgebied, al dus dit bericht. Het plan voor aanleg van een kunsthaven bij Zeebrugge is en kele maanden geleden in Bel gië actueel geworden tijdens de discussies rond het project voor een pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen. Te Dungannon in Noord-Ier- (and heeft de politie donderdag morgen vroeg ingegrepen om een einde te maken aan een vechtpartij tussen strijders voor gelijke burgerrechten voor het merendeel katholieken die zich achtergesteld voelen en pro testantse extremisten. Verscheidene mensen, onder ,wie twee politiemannen, raakten gewond. singer kwam. Het was een vrij vaag dokument, waarin de voor naamste konklusie was, dat vech ten geen zin meer had omdat nie mand kon winnen. Hoe men dan wèl uit de misère moest komen, viel niet uit het stuk op te maken. Dat mag men Kissinger niet regelrecht verwijten, want zo simpel is die zaak niet. Boven dien was dit stuk minder een reële basis voor politiek dan een dokumentatie ten behoeve van een verkiezing. NAVO VERSTERKT Wel leert men uit Kissingers boeken een en ander over zijn ideeën. En dan blijkt hij niet be paald de tamste onder de duiven te zijn. Hij is en dat is wellicht een les van Vietnam er van overtuigd dat de V. S. het zich niet meer kunnen permitteren met hun macht orde (of wat zij als zodanig beschouwen) op zaken te stellen. Hij weet dat de beslissingen zo wel in het binnenland als voor de wereldopinie verkocht moeten worden. Misschien dat Nixon daarom enige reklamevaklui die hem bij zijn verkiezingsstrijd hebben geholpen, meeneemt naar Washington. Kissinger is er voor dat de V. S. meer dan tevoren met hun part ners gaan overleggen, wat in houdt dat niet zoals Johnson doet, elk geval op zich bekeken wordt en dat telkens naar be vind van zaken wordt gehandeld, maar dat een plan met een doel AMSTERDAM: In de universi teit van Amsterdam vond woens dag een demonstratieve studen tenbijeenkomst plaats welke o.a. door minister Veringa werd bij gewoond. De bijgaande foto geeft een beeld weer van deze ontmoe ting. We zien links burgemeester Samkalden, in het midden (met hand in de zak) de pro-rector S. Wiegersma, en rechts minister Veringa. Op de Doorgrond, ge- heel rechts, Paul Verhey. Ook een studenten-sint was tegen woordig. op langere termijn wordt opge steld. Dat houdt een versterking van de NAVO in. Kissinger zal meer aandacht willen besteden aan Europa, hetgeen trouwens geheel in Nixons straatje past. ZWAKKE SCHAKEL Het zwakke punt voor Kissin ger is dat het opstellen van een grote conceptie voor de buiten landse politiek ook om een man vraagt, die het kan uitdragen. Kennedy kon dat en had er suc ces mee. Johnson wilde het wel, maar had er gewoon de postuur niet voor. En Nixon is, naar het schijnt, ook niet de ideale figuur. Bovendien is er de bijkomstig heid dat ideeën van hoogleraren vaak uitstekend zijn voor de col legezaal, maar niet bij uitstek geschikt blijken voor toepassing in de harde praktische politiek van alledag. De reaktie uit Moskou zal zijn dat Nixon met zijn nieuwe raads man die nog spreekt met het ac cent van zijn vroegere vaderland, zoiets als een Duitse invloed bin nen zijn kabinet heeft gehaald. SCHIPHOL: De twee miljoenste K.L.M.-passagier werd mevr. M. J. Bardoel uit Wychen, die met haar man de dochter in Welling ton. Australië, gaat bezoeken. St.' Nicolaas had voor de twee miljoenste een feestelijke taart meegebracht. Bovendien ont ving het echtpaar geschenken van de K.L.M. en de luchthaven Schiphol. U verwent Uzelf? Verwen-uw ogen eens door een bril met ontspiegelde glazen te dragen. Ze hef fen hinderlijke spiegeling op, voor Uzelf èn voor degene met wie U in ge sprek bent. Heel prettig en ook rustgevend! Gediplomeerd opttciën Gediplomeerd Kontaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 61150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01710—2327 De gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen heeft a1 heel wat voeten in de aarde ge had en nóg is het einde niet ir zicht. Misschien ligt dat aan de wijze van aanpakken. De ge meenten hebberl naar veler mening te vaak en dus te vee' inspraak gehad met het gevolf dat ze herhaaldelijk van meninf konden veranderen, waarvar sommige een dankbaar misbruik hebben gemaakt. In Middelburg en Den Haag zit men blijkbaar een beetje met Zeeuws-Vlaanderen in de maag hetgeen tot diverse wijziginger in de oorspronkelijke opzet der herindeling aanleiding heeft ge geven. Er moesten toen weer nieuwe hearings komen en de bestuurders der bedreigde ge meenten kwamen woorden te kort om hun standje te verdedi gen. Dat hebben ze dan later weer ingehaald door aparte her indelingsvergaderingen. De be- stuurderen van drie kleine ge meenten staken de koppen bij elkaar om buiten de klauwen door Ann Rush 37) „Wat verwacht u van Quiet Harbor, Miss Curry? Het is nau welijks op de kaart te vinden. Als de fabriek groter wordt, zoals mijn oom Peter wenst, dan zullen er natuurlijk nieuwe woningen gebouwd moeten worden maar voorlopig is het nog niet zo. De meeste fabrieksarbeiders zijn bij anderen in de kost. Ik vrees, dat u met de Camerons opgescheept zult zitten tot Matt terug is." Het meisje haalde een klein zakdoekje tevoorschijn en pro beerde het stof uit haar ogen te wrijven. „Ik wilde niet onbeleefd zijn," zei Patty verontschuldi gend. „Ik stel uw vriendelijkheid erg op prijs maar ik wil u niet tot last zijn. Het is alleenMr. Sanders gaf de indruk dat hij werkelijk om me zat te springen en Eve lachte. „Dat is echt iets voor Matt. Hij wil altijd direct spijkers met koppen slaan en hij is minstens even bazig als Lij denkt dat ik ben. Maar u hoeft zich niet bezorgd te maken dat u ons tot last bent. We zijn gewend aan logé's en bovendien denk ik dat u al aan het werk zult worden gezet nog eer u het huis binnen bent. Dat is mij tenminste over komen." Patty keek Eve van terzijde aan. „Mr. Sanders heeft me niet verteld dat u een vrouw was. Hij zei alleen dat ik op alle mogelijke manieren met u zou moeten samenwerken ofschoon de eerste- hulp-post bij de fabriek geheel onder mijn leiding zou staan." Eve's handen trilden op het stuur. Ze was boos zonder eigen lijk een reden te hebben om boos te zijn. Matt Sanders had niet ver teld dat de dokter een vrouw was Misschien zag hij haar wel hele maal niet als vrouw. Hij was blijkbaar een van die mannen dis vinden dat iemand die iets anders doet dan koken en wassen en strijken geen aanspraak kan ma ken op de naam vrouw. Hij dacht waarschijnlijk aan haar als aan een Ze kon niet op het woord komen maar ze was er zeker van dat het niet complimenteus zou zijn. „U bent Dr. Eve Cameron, is het niet? Ik begrijp niet waarom ik niet eerder aan u heb gedacht als aan Dr. Eve Cameron." Eve probeerde haar stem zo ge woon mogelijk te doen klinken. „Maar waarom zou u dat hebben gedaan. U kende me toch niet, is het wel? Ik weet zeker dat ik het me wel zou herinneren als ik u eerder had gezien." Patty beloonde haar met haar vriendelijkste lachje. „Wat aardig van u om dat te zeggen. Nee, u kent mij niet. Het is mijn nichtje. Ze volgde de verpleegsterscursus die door u werd geleid en ze was verrukt van u. Ze had het er altijd over hoe mooi u was en wat voor orachtige kleren u droeg. En uw auto bracht me op het idee, dat u wel eens Dr. Eve Cameron zou kunnen zijn." Eve's glimlach was automatisch en bereikte haar ogen niet. „Ik heb wel tweehonderd meisjes op- ge'eid. Hoe heette uw nichtje?" Het interesseerde haar niet in 'iet minst. Ze kookte nog steeds van woede omdat Matt niet had ■crteld dat ze een vrouw was. En o- woedender ze werd, hoe meei •a ervan overtuigd was, dat hij ir mar de vrouw niet zag. Dat was 'mar wei eerder overkomen. Som- nige mannen zagen in haar al- 'een de vrouw omdat ze knap was en goed gekleed; dat ze dokter was, speelde voor hen geen rol. Er waren anderzijds ook weer mannen die haar alleen en nit s' 'tend als dokter hadden gezien. Het had haar nooit iets kunnen schelen maar nu Matt dat blijk baar ook deed, was ze diep be ledigd. „Snowden, Margie Snowden," antwoordde Patty. „Ik weet niet of u zich haar herinnert. Ze is nogal dik en ze heeft sproeten." Eve knikte. Die naam herinner de ze zich uitstekend. Haar ge dachten waren öp dit ogenblik echter te veel öp iemand anders geconcentreerd dan dat de naam Margie Snowden veel indruk op haar kon maken. „Ze is nu Mrs. Lawrence Jones," ging Patty verder. „Ze ie nogal dik en ze heeft sproeten." Eve knikte. Die naam herinner de ze zich uitstekend. Haar ge dachten waren op dit ogenblik echter te veel op iemand anders geconcentreerd dan dat de naair Margie Snowden veel indruk op haar kon maken. „Ze is nu Mrs. Lawrence Jones," ging Patty verder. „Ze werkt bij hem als verpleegster er 'k geloof niet dat ze veel geld heb ben maar ze schijnen erg geluk kig te zijn." Mrs. Lawrence Jones. Mrs. „Smoke" Jones. Eve wachtte op de haar vertrouwde pijn, op het ellendige gevoel van vernedering. Ze wachtte en wachtte, maar te vergeefs. Ze voelde niets. „U hebt toch met Dr. Jones in het ziekenhuis gewerkt, is het niet?" Eve kon niet uitmaken of het meisje boosaardig wilde zijn of dat ze alleen het gesprek op gang wilde houden. „Smoke?" Ja, we hebben inderdaad samen ge werkt. Ik ken hem zelfs beter dan Margie Snowden. Ik ben met hem verloofd geweest." Ze zei het nonchalant en er was niets onechts in die nonchalance. Ze voelde zich werkelijk alsof er een zware last van haar was af genomen. Ze kon zelfs lachen. Maar desondanks zou ze het Matt Sanders inpeperen. Als hij terug was, zou ze hem laten zien dat ze een vrouw was. (Wordt vervojgd.) van Terneuzen of Axel of Hulst te blijven, maar zelfs zij werden het onderling niet eens. En middelerwijl groeide de herindeling uit tot een ordinaire klucht. Er kon geen muur voor een gymnastieklokaal worden gemetseld, geen woningklusje of lieuwe winkel, geen omheining voor een sportveld of een deur van een cultuurcentrum (lachen verboden!) worden geopend, of de herindeling kwam op de proppen. Er werd ergens een brug ge opend, die twee gementen ver bindt welke nog altijd verbon den waren geweest en midden op de brug, die overigens door de rijkswaterstaat was gelegd, ontmoetten elkaar de bestuur- deren der beide gemeentn voor en komisch aandoende manifes tatie tegen de herindeling. Overal vierde de dorpspolitiek hoogtij en als de heren in Mid delburg en Den Haag gevoe1 voor humor- hebben, lachen ze zich slap om de baarlijke onzir die sommige Zeeuws-Vlaamsr gemeentebesturen met een dood ernstig gezicht aan de man pro beren te brengen. En het is tc hopen dat diezelfde heren ir Middelburg en Den Haag nv gauw met definitieve voorstel len komen die aantonen, dat zi in ieder geval oog hebben voor het waarachtige toekomstbelang van Zeeuws-Vlaanderen. De alles overtreffende klap op de vuurpijl beleefden we de vorige week. Een der grotere gemeenten wijzigde voor de der de keer zijn standpunt en sloeg ongerust en wachtensmoe, zei' aan het herindelen. De bestuur- deren dezer gemeente zouder het Den Haag eens duidelijk maken hoe het moest. Zij creëer den eèn nieuwe gemeente met grenzen en al en boden die Den Haag aan als de enige en onver valste -Steen der wijzen. ïn hun voortvarendheid ver gaten ze dat regeren nog altijd synoniem is met vooruitzien. Zij lijfden een andere kleinere ge meente ip zonder dat er van enig overleg en minder nog van over eenstemming sprake was ge weest. De betrokken gemeente (Koewacht) was eerst verbaasd en toen verontwaardigd. Want wat bleek? Men wilde daar om te beginnen niet zonder voor kennis ingedeeld worden, maar men wilde helemaal niet inge lijfd worden bij die nieuwe ge- improviseerde gemeente. Koe wacht vraagt nu opeens samen voeging met Hulst. Een min of meer humoristische ontknoping' Zuiddorpe en Overslag die met Koewacht één gemeente wilden vormen, voelen zich in de steek gelaten en moesten in arren moede naar andere wegen zoeken, waarvoor al evenmin veel begrip te verwachten valt. 't Is te hopen dat Den Haag snel en afdoende ingrijpt om al die uitingen van dorpspolitiek de kop in te drukken. Het kan ons een zorg zijn welke beslis sing er uiteindelijk valt. We zul len er' 'ons maal mee moeten doen, maar laat het in elk ge val een beslissing worfden, die is gebaseerd op de belangen van Zeeuws-Vlaanderen, los van de opvattingen die de bestuurders van een paar grotere of kleinere gemeenten nu en dan van hun ivoren torens staan te blazen. EEN BEWONER VAN DE KANAALZONE. De Egyptische president Nasser heeft afwijzend gereageerd op het verzoek van een mohammedaanse geestelijke om minirokken te vér- bieden, omdat bij vrouwen in mi nirok als zij knielen voor het ge bed, „van achteren te zien is wat beter verborgen kan blijven". Tijdens een bijeenkomst van de Arabische socialistische unie zei Nasser, dat dit niet bij de wet ver boden kan worden en dat in dit opzicht de ouders verantwoorde lijk zijn voor hun kinderen. België telt circa 250.000 krot woningen en het aantal krotbe woners kan op 700.000 worden geschat, zo heeft de voorzitter van de Belgische „nationale ak- tie voor bestaanszekerheid" ver klaard op een conferentie in Brussel. In de wet is voorzien dat SO pet van de nieuwe volkswoningen wordt toegewezen aan mensen uit krotwoningen, zo voegde hij hieraan to.e, maar in de praktijk is het sléchts 6 tot 7 pet. Hoestdronk in tabletvorm 95et Het gemeenschappelijk over leg van ziekenfondsorganisaties is met de landelijke specialisten- vereniging voor 1909 een verho ging van de netto-honoraria met 6,83 procent overeengekomen. De kostenvergoeding wordt niet 5,57 procent opgetrokken. De uitgaven van de fondsen zullen door deze verhogingen verge leken bij vorig jaar met onge veer 16,5 miljoen gulden toe nemen. De verhoging van de honoraria js zoals 'gebruikelijk gebaseerd op de ontwikkeling van de ambtenarensalarissen,- De tandartsen ontvangen vol gend jaar eveneens 6,8 procent meer van de fondsen. Hun kos tenvergoeding wordt 7,3- procent hoger. Een en ander komt neer op een gemiddeldestijging van het brutohonorariuïü met 7 pro cent. De uitgaven van de zieken fondsen voor de tandheelkun dige verzorging vari de verze kerden zullen er mét bijna 6,5 miljoen gulden door stijgen. Dè 18-jarige R. de P. uit Breda, die op 13 september een politie agent met een revolver bedreig de, toen deze hem had aangehou den, is veroordeeld.tot. acht maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan een maand voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd, toe zicht van de reclassering en zo nodig psychiatrische behande ling. De jongeman, wiens opspo ring verzocht was door zijn ouders, wilde, toen.hij in een po- litie-auto zat, een politie-agent dwingen niet naar het politie bureau te rijden. De agent liet zich niet intimideren, waarna de jongen het wapen liet zakken. De officier van justitie had acht maanden waarvan, drie maanden voorwaardelijk geëist, maar de rechtbank vond deze straf te laag. In haar zomerhuisje aan de Bosstraat te Soest is donderdag middag de 82-jarige weduwe E. G. BonsNagtegaal dood achter een patiencespel aangetroffen. De bejaarde vrouw is waarschijn lijk door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Een on derzoek heeft uitgewezen dat kachel en schoorsteen pas \yaren schoon gemaakt. De kachel stond echter verkeerd afgesteld. Aan gezien het licht in de woning nog brandde, wordt aangenomen dat de vrouw woensdagavond is overleden. Toen de gordijnen dé gehele dag gesloten bleven, waarschuw den buren de politie. Een arts constateerde later de dood.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2