In Parijs nog slechts over één puntovereenstemming De Renault-stakingen in Frankrijk Duitsland zal op de duur toch moeten revalueren In Rome lag het leven donderdag stil Franse defensiepolitiek betekent geen Re Iraakse troepen in Jordanië Amerikaanse regering stelt bewind in Biafra verantwoordelijk Harriman gaat heen Betoging in Bagdad tegen Israël HET WEER VRIJDAG 6 DECEMBER 1968. 25e Jaargang No. 5875 Pham Dang Lam leider Zuidvietnamese delegatie Weer een protest Vietcong zou bestand in acht nemen Lord Hariech in taar&esigevecht Weerbericht Consument heeft er niets aan Hoofdcommissaris van politie In Syracuse ontslagen Hoogwater Zon- en Maanstanden v Frankerine bii abonnement: TF.RNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. 3. van de Sande Redactie- en Administratle-adres: Smidswal Telefoon: 011502073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 1" cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. var de Sande te Terneuzen AdvertenHeprfis per mm 18 et; minimum pel advertentie f2,40 Rubriek ..Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10 Iedere regel méêt 22 ct. Kleine advertenties bi) vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse en Noordviet- namese onderhandelaars in Pa rijs hebben by hun besprekingen over procedurekwesties voor de komende vredesconferentie over eenstemming bereikt over slechts één punt van ondergeschikt be lang, dat van de bij deze confe rentie te gebruiken talen. Men sprak af Vietnamees en Engels als de officiële talen te gebruiken en Frans als „werktaal". De Amerikaanse en Zuidviet- namese verliezen aan manschap pen zijn in de laatste week van november sterk gestegen. In rap porten van de hoofdkwartieren staat dat het aantal in deze periode aan Amerikaanse kant gesneuvelden 228 man bedraagt. De week tevoren sneuvelden 160 man. De Zuidvietnamezen ver loren 223 man. In genoemde periode verloor de vietcong 2.689 man tegen 2.706 in de week daarvoor, aldus het rapport. Demonstranten hebben woens dagavond in New York de Zuid vietnamese ambassadeur verhin derd een lezing te houden. Zij wierpen een hakenkruisvlag over hem heen, rukten de Zuidvietna- mese vlag van de muur en hin gen er een vietcongvlag voor in de plaats en bekogelden de am bassadeur met eieren. Deze ver liet de zaal zonder zijn lezing te voltooien. Pham Dang Lam, hoofd van de groep Zuidvietnamese waarnemers bij de voorbereidende vredesbe sprekingen in Parijs, is benoemd tot leider van de Zuidvietnamese delegatie, die in de Franse hoofd stad deel zal nemen aan het uit gebreide vredesoverleg. Premier Tran Van Hoeong van Zuid-Vietnam, die dit in Saigon bekendmaakte, zei dat Pham Dang Lam zaterdag samen met vice-pre sident Ngoejen Cao Ky en de an- jere leden van de delegatie naar Parijs vertrekt. Vice-president Ngoejen Cao Ky zal als coördina- :or fungeren tussen de verschil lende groepen die de delegatie in Parijs zullen assisteren. De Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken heeft londerdag geprotesteerd tegen Amerikaanse luchtaanvallen op Se provincie Quang Binh en een In Rome lag donderdagochtend het openbare leven stil als gevolg van een door de drie vakbonden uit protest tegen de werkloosheid en ter ondersteuning van loon eisen uitgeroepen algemene sta king. Er reden geen trams, bussen of taxi's. Militaire vrachtauto's probeerden het vervoer enigszins np gang te houden. De treinen reden normaal. Winkels en fabrie ken, alsmede openbare gebouwen waren gesloten. Er verschenen geen kranten. Op een plein in het centrum van de stad vond een bijeenkomst plaats, waar vertegenwoordigers van de drie vakbonden het woord tot ruim vijftienduizend stakers richtten. Deze waren in optocht naar het plein getrokken, rode vlaggen en spandoeken met zich meedragend waarop onder meer leuzen tegen de politie stonden. Woensdag vonden in bijna alle Ita liaanse steden stakingen en massa betogingen plaats tegen het dood schieten van twee Sicilaanse land- bouwarbeiders door de politie. Bij de optocht van arbeiders die zich".gisteren naar de massabijeen komst begaven, hield de oolitie zich opvallend afzijdig. Slechts drie politieauto's escorteerden de beschieting van de gedemilita riseerde zone door een Ameri kaans oorlogsschip, aldus een bericht van radio-Hanoi. Een woordvoerder van het ministerie heeft gezegd, dat tal rijke Amerikaanse vliegtuigen op 3 december de plaatsen Queng Rue, Bac Chat en Thanh Gat in de provincie Quang Binh heb ben gebombardeerd. Amerikaan se artillerie met steun van een oorlogsschip had de gedemilita riseerde zone beschoten. Deze aanvallen hadden talloze slacht offers gemaakt en schade aan gericht. De vietcong heeft donderdag bekendgemaakt, dat zij twee fce- standsperioden van drie dagen in acht zal nemen: een kerst en een nieuwjaarsbestand, aldus een bericht van de Engelse BBC. De Engelse radio-omroep noemt als bron van het bericht de radio van het nationale bevrijdings front. Het vietcong-besluit volgt op de mededelingen van Amerikaanse en Zuidvietnamese regeringszijde, dat de Zuidvietnamese regeringsstriid- krachten en de Amerikaanse strijd krachten met Kerstmis gedurende 24 uur het vuren zullen staken. Nader is bevestigd, dat de viet cong inderdaad een bestand voor Kerstmis en nieuwjaar heeft afge kondigd. Het eerste vietcong-bestand zal duren van 23 december 18 uur (Ned. tijd) tot 26 december 18 uur en het tweede van 29 december 18 uur tot 1 januari 18 uur. Het Amerikaanse en Zuidviet namese bestand duurt van 24 de cember 11 uur (eveneens Ned. tijd) tot 25 december 11 uur. De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, heeft donderdag bij de indiening van zijn begroting in de nationale vergadering ge zegd dat de Franse defensiepoli tiek niet in strijd is met bondge nootschappen en geen politiek van isolement betekent. „Wij verwer pen wat men integratie noemt, dat wil zeggen een systeem dat onze strijdkrachten in vredestijd onder buitenlands beve! plaatst. Wie ter wereld kan er aan twijfelen dat ge> neraal De Gaulle, nadat hij Frank rijk de vrede heeft gebracht, zich niet tegen elke agressie zou ke ren?" Een andere militaire politiek dan de Franse zou geen wijziging brengen in de toestand die door de Russische invasie in Tsjecho-Slowa- kije en door het opstomen van de Russische vloot naar de Middel landse Zee, zei Messmer. De NAVO heeft volgens hem niet de midde len gehad om doeltreffender te reageren dan Frankrijk. Dertigduizend arbeiders van de Kenaultfabrieken in Billan- court bij Parijs zijn donderdag voor vijf uur in staking gegaan uit protest tegen de bezuinigings maatregelen van de Franse re gering. In de loop van de dag werden zij gevolgd door bijna 30.000 collega's in- vier andere van de in totaal zeven fabrieken van het staatsbedrijf. De werk nemers willen ook protesteren tegen de trage uitvoering van toezeggingen die zijn gedaan tij dens de stakingen in mei. De linksgeoriënteerde studen- tenbond U.N.E.F. heeft een demonstratie in Billancourt af gelast op verzoek van plaatse lijke funktionarissen van de on der communistische leiding staande vakbond C.G.T. De U.N, E.F. had haar leden opgeroepen tot een solidariteitsaktie „als blijk van eenheid in de anti-kapi talistische strijd". De C.G.T.-lei- ders bleken daar niet van ge diend te zijn. Zij zeiden dat er wordt gestaakt voor interne za ken en dat het initiatief van de studenten de tegenstanders slechts in de kaart zou spelen. Intussen hebben de vakbonds leiders een beroep gedaan op de werknemers bij de gas- en elek triciteitsbedrijven om op 10 december een „nationale protest dag" te houden met demonstra ties voor loonsverhoging. „ONMIDDELLIJKE" LOONSVERHOGING Aan de waarschuwingsstaking bij de Renault-automobielfabrie- ken hebben velen niet meege daan. Bij de fabriek in Boulogne- AVOLA: Op Sicilië heeft maan dagnacht 'n demonstratie plaats gevonden van stakende landar beiders voor hogere lonen van de landeigenaren. Toen de aange rukte politie met stenen werd be kogeld, opende deze het vuur op de demonstranten, waarvan er twee, zoals bekend, om het leven kwa™°" Bilalncourt, waar 32.000 mensen werken, namen 's morgens aan een stakingsbijeenkomst op de onderneming maar 5 tot 6.000 werknemers deel. Niet alle pro- duktielijnen lagen stil. Tegen 11 uur verlieten 4.000 stakers de fabriek in Billancourt voor een mars van een half uur, waarbij zich ook studenten aan sloten. De politie sloeg de op tocht op enige afstand gade. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Een vakbondsleider verklaarde dat de arbeiders een onmiddel lijke loonsverhoging wjllen wegens de gestegen prijzen, een glijdende loonschaal, een 40- urige werkweek en pensionering op 60-jarige leeftijd. Tegen twee uur in de middag was het werk in Renault-Billan- court praktisch geheel hervat. Volgens de vakbonden had meer dan 60 procent van de arbeiders daar gestaakt. 0- - President Achmed Hassan Bakr van Irak heeft donderdag gezegd, dat de Iraakse troepen die in Jor danië zijn gelegerd, niet zullen worden teruggetrokken. Hij zei dit op de begrafenis van militai ren die woensdag by de Israëli sche luchtaanvallen op Iraakse posities in het dal van de Jordaan sneuvelden. De regering der V. S. stelt het bewind in Biafra er verantwoor delijk voor dat in het door dit bewind beheerst gebied miljoe nen mensen aan de hongerdood zijn blootgesteld. In een scherpe verklaring leg de het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken donder dag er de nadruk op, dat door de nachtelijke wapentransporten niet genoeg levensmiddelen naar Biafra overgevlogen kunnen worden. De woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie juichte het toe, dat de Nigeriaanse regering toegestemd had in levensmidde- lentransportvluchten overdag, mits het Rode Kruis ervoor zou kunnen instaan, dat daarbij geen wapens mede vervoerd worden. De woordvoerder zei, dat het onbegrijpelijk was, waarom het bewind in Biafra zulke garanties tot dusver afgewezen had en waarom het ook niet medewerkte aan de opening van een landcor- ridor voor levensmiddelentrans porten ten behoeve van de hon gerlijdende bevolking in Biafra. De Amerikaanse delegatielei der bij de vredesbesprekingen in Parys, Averell Harriman, heeft donderdag meegedeeld dat hij die funktie met ingang van 20 janu ari zal neerleggen. De tweede man, Cyrus Vance, zal hoogstens nog enkele dagen aanblijven, nadat Nixon als president is ge ïnstalleerd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is donderdag een massademonstra tie begonnen. De bevolking beant woordt hiermee een oproep van de baath-partij, die alie patriotten en alle progressieve organisaties had verzocht de straat op te gaan om te protesteren tegen de zionis tische imperialistische agressie tegen het Iraakse leger in Jorda nië en om te heldhaftige posities van het leger aan het front te steu nen. President Nasser heeft via radio- Bagdad een groet gericht tot de Iraakse strijdkrachten in Jordanië. Daarbij verzekerde hij de bevol king van Irak van de volledige solidariteit van de Arabische strijdkrachten tegen Israël. De president van Irak, Al-Bakr, zei in een boodschap aan de Iraakse strijdkrachten dat zij een grote overwinning hadden behaald op de vijand. „Wij brengen u de gelukwensen over van het Iraakse volk". Volgens Irak zijn tijdens ge vechten van drie dagen zeven Israëlische straaljagers, allen mi- rages, neergeschoten en zijn geen noemenswaardige verliezen ge leden. De voormalige Britse ambassa deur in Washington lord Harlech gaf donderdag een staaltje van diplomatie ten beste toen een door de popgroep „The Rolling Stones" gegeven banket, waarop hij als hoogste gast aanwezig was, uitliep op esn taartengevecht. „Het was een enorm geslaagd banket. Een geweldige sfeer hier", zei hij, klodders schuim uit zijn haar verwijderend. BRUSSEL: Studenten van de vrije universiteit hebben zich hier verschanst achter een bran dende barricade. Er zouden der tig gewonden zijn als gevolg van vechtpartijen tussen politie en studenten. West-Duitsland zal uiteindelijk toch een opwaartse herwaardering van de mark in overweging moeten nemen en de fiscale maatregelen van de regering in Bonn zullen niet het gewenste resultaat van vermindering van het overschot oo de betalingsbalans opleveren, zo is medegedeeld op een persconferen tie door prof. Herbert Giersch, lid van de onafhankelijke commissie in het spraakgebruik „de vier wijze mannen" genoemd die de regering jaarlijks verslag uitbrengt van de economische positie der bondsrepubliek. Prof. Giersch zei dat de enige manier om te voor komen, dat de regering beperkin gen zal moeten opleggen en maat regelen zal moeten nemen om in- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Overwegend droog en nevelig weer met veel bewolking. Zwak ke tot matige wind tussen oost en zuidoost en weinig verandering in temperatuur. ternationale monetaire problemen op lange termijn in het reine te brengen, aanpassing der partiteiten is. Dat houdt in dat West-Duits land in verband met de prijsver houding ten opzichte van het bui tenland zal moeten denken aan een flinke opwaartse herwaardering van de mark, die groter is dan de quasi-revaluatie door middel van fiscale maatregelen. Het economisch verslag, dat woensdag officieel aan bondskan selier Kiesinger is aangeboden, werd voltooid voordat de jongste internationale monetaire crisis uit brak. In het rapport worden vijf manieren aangegeven om het over schot te verminderen. Twee daar van behelzen een revaluatie van de mark, maar geen stelt de belasting maatregelen voor in- en uitvoer voor, waar de bondsregering haar toevlucht toe genomen heeft. Op gemerkt wordt dat in de argumen ten tegen revaluatie geen rekening wordt gehouden met de voordelen en dat de nadelen teveel nadruk kriieen. Prof. Giersch zei dat de rege ringsmaatregelen overeenkomen met een revaluatie van drie 5 vier procent, maar hij meende dat zij weinig invloed zullen hebben op de prijzen op de Westdultse blnnen- De hoofdcommissaris van politie van Syracuse is in verband met ds ernstige botsingen tussen oolitie en stakende landarbeiders, waarbij maandag in Avoloe op Sicilië twee landarbeiders het leven lieten, uit zijn functie verwijderd. De Italiaanse minister van bin nenlandse zaken, Franco Restivo, heeft donderdag in Rome voor de parlementscommissie voor b'nnen- iandse zaken en arbeid verklaard, dat de hoofdcommisaris zich niet ter plaatse van de situatie op de hoogte had gesteld. Aangaande de in het bijzonder van communistische zijde gestelde eis, dat de politie geen wapens mag dragen, zei de minister, dat deze eis op dit o'genblik niet kan worden ingewilligd. landse markt. Handelaren In bui tenlandse produkten zullen volgens hem een groot deel van het voor deel van vier procent dat de ver laging der invoerbelasting biedt, gebruiken om hun winstmarges te vergroten in plaats van het door te geven aan de consument WEINIG VERANDERING Het weer in west-Europa wordt nog steeds geheel bepaald' door een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum met een luchtdrukwaarden van 1028 milli bar boven Polen ligt. Dit hoge drukgebied is gevuld met koude lucht, waarin over een groot ge bied de hemel bedekt is met een zwaar wolkendek. De nachtelijke uitstraling wordt hierdoor be lemmerd, zodat de dagelijkse gang van de temperatuur maar zeer ge ring is. Zowel des nachts als over dag schommelen de temperaturen om het vriespunt. Alleen aan de Middellandse Zee, in west-Frank rijk en op de Britse eilanden zijn de temperaturen hoger. In Ierland en Schotland loopt overdag het kwik op tot 10 a 12 graden. In onze omgeving komt in het huidige weertype maar weinig verandering. Voor vandaag wordt dan ook opnieuw droog en nevelig weer met veel bewolking verwacht. Bij een zwakke tot matige wind tus sen oost en zuidoost komen over dag de temperaturen maar een paar graden boven nul. VRIJDAG 6 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.23 2.36 Terneuzen 2.59 3.12 Hansweert 3.33 3.4G Walsoorden 3.42 3.55 ZATERDAG 7 DECEMBER v.m. n.m. 3.00 3.16 3.36 3.52 4.10 4.26 4.19 4.35 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAAN op onder op onder Dec. 6 8.32 16.32 16.58 10.34 7 8.34 16.29 17.59 11.20 8 8.35 16.29 19.09 11.54

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1