Zware Israëlische luchtaanvallen op Jordanië Siciliaanse politie ontwapend bij demonstraties Biafra meldt „vernietiging" van Nigeriaanse strijdmacht Harriman meldt „aanzienlijke" terugtrekking van Noordvietnamese troepen Voorzitter landboowschap: MANSHOLTPLAN NIET ZULKE HETE SOEP MEER Zuidvietnamese delegatie zaterdag in Pariis HET WEER DONDERDAG 5 DECEMBER 1998 25e Jaargang No. 5874 Sympathie stakingen Traangas Nog twee zelfmoorden van Westduitse ambtenaren Vechtpartijen in San Francisco - Poging tot vrijlating van bemanning Pueblo Zes doden Niet iiR^atlef opstellen Toestand leverpatlëntfe gelijkblijvend De hulp aan Biafra Weinig effect Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Raketten Vliegtuigen beschoten Frankering bij abotmamente TERNEUZEN Dïrecïeöp-HoofSfea«cïeuR P. 7. rtn ge Sanêe Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers IS cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. - var de Sande te Temeuren Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel mêêr 22 ct. Kleine advertenties bii vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. AVOLA: De hoofdstraat van dit Siciliaanse dorp is eivol met pro testerende arbeiders. Een woe dende bevolking heeft dinsdag op Sicilië het werk neergelegd uit protest tegen de dood van twee landarbeiders, die de dag tevoren tijdens een betoging door de politie waren doodgeschoten. ontstond een veldslag met de po litie, waarbij bijna 70 politieman nen werden gewond. Tien burgers werden in het ziekenhuis opgeno men. Het aantal gewonden onder de burgers is niet bekend, omdat velen de ziekenhuizen en eerste hulpposten hebben gemeden uit vrees te worden gearresteerd. In Genua gebruikte de politie traangas om 3000 demonstranten te verspreiden. De prefectuur en het provinciehuis werden bestormd onder kreten als „politie moorde naars". De straten werden gebar ricadeerd met bussen en auto's. Door heel Italië kwam het werk in fabrieken, kantoren, mijnen en havens stil te liggen door sympa thiestakingen. Op Sicilië werd een algemene staking van zes uur gehouden. In Syracuse was het woensdag rus tig. De twee slachtoffers werden gisteren begraven. De landarbei ders hebben hun zin gekregen in de vorm van hogere lonen en kor tere werktijden en zij hebben het werk inmiddels hervat. Tijdens het geëmotioneerde nachtelijke debat in het Siciliaan se parlement zei premier Vincenzo Carollo, dat de politie het verbod van de regering in Rome om bij demonstraties vuurwapens te ge bruiken naastzich neerlegde. In Rome hebben socialistische afge vaardigden gevraagd of de rege ring het niet noodzakelijk vindt bij dergelijke gelegenheden in het hele land de politie te ontwapenen. Het Siciliaanse parlement heeft woensdag besloten de politie in het vervolg bij stakingen en de monstraties zonder wapens te laten optreden. De volksvertegen woordiging had de hele nacht ver gaderd over de tragische gebeur tenissen van maandag, toen twee voor meer loon demonstrerende landarbeiders door de politie wer den doodgeschoten. In Rome hielden ongeveer 10.000 studenten en scholieren een mars naar het centrum, waarmee de dinsdag door het hele land ver spreide protesten tegen het inci dent hun tweede dag ingingen. Het verkeer kwam op vele plaat sen tot stilstand, terwijl een grote politiemacht werd ingeschakeld. In Milaan werden dinsdagavond 118 personen gearresteerd tijdens heftige betogingen, waarbij werd gesmeten met stenen en verfpot ten en auto's omver werden ge gooid. Toen de demonstranten het hoofdbureau wilden bestormen, Aan het aantal zelfmoorden van Westduitse ambtenaren komt geen eind. Naar het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken woensdag bekendmaakte, heeft in Den Haag de 54-jarige Rüdiger Herold de hand aan zichzelf ge slagen. Sinds 1965 werkte hij op de consulaire afdeling van de Westduitse ambassade daar. He rold, die volgens een woordvoer der in Bonn ai c.a. twee jaar aan depressies leed, was drie weken geleden uit een kliniek in Bonn ontslagen maar had het werk nog niet hervat. Even tevoren was nog een zelf moordgeval bekendgemaakt. Dat betrof de 47-jarige bode Bernhard Dudek, werkzaam op het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn, die dinsdag dood in zijn wo ning was aangetroffen. Ook hij werd zwaarmoedig genoemd. Het aantal zelfmoorden van Westduitse ambtenaren in de afgelopen twee maanden is daarmee tot negen ge stegen. Herold noch Dudek had volgens de bekendmakingen in Bonn toe gang tot geheime documenten. He rold was adjunct-attaché voor con sulaire zaken. Zondag nog maakte de 62-jarige hoofdambtenaar Ar nold Willerding van het ministe rie van landbouw een eind aan zijn leven, vermoedelijk wegens fami lieomstandigheden. In verband met eerdere zelfmoordgevallen is in Bonn een grootscheeps onderzoek ingesteld. Slechts in 1 geval zou er spionage in het spel zijn ge weest. De Haagse politie is ambtshalve in kennis gesteld van de zelfmoord van de Westduitse adjunct-attaché Rüdiger Herold. Zij verstrekt zon der toestemming van de Duitse regering of haar vertegenwoordi ger in ons land geen nadere bijzon derheden over het tijdstip waarop, of de omstandigheden waaronder de zelfmoord werd of zou zijn ge- pl$eg<9 Bij een vechtpartij tussen de politie en stakende studenten op de terreinen van de universiteit van San Francisco .zijn dinsdag tientallen mensen gewond ge raakt en 20 gearresteerd. De stu denten gooiden met stenen en flessen naar de politie, die ver scheidene charges met de wapen stok uitvoerde. De universiteit heeft te kampen met moeilijk heden als gevolg van rassen tegenstellingen. Op de foto wordt een in de slag gewonde student weggevoerd. Biafraanse militairen hebben een duizend man sterke Nigeri aanse strijdmacht, die vorige week de plaats Ndoni aan de ri vier de Niger had bezet, „vernie tigd", zo is in een in Oemoeahia uitgegeven militair communiqué meegedeeld. Volgens het communiqué wa ren de Nigerianen in een aktie te water en op het land ingeslo ten en „drijven de lijken van honderden Nigeriaanse militairen in de Niger, waaronder die van vier hoge officieren". De Biafranen zouden in de ak tie 521 geweren van Britse ma kelij, drie zware kanonnen, mu nitie en grote partijen ander oor- logsmaterieel hebben buitge maakt. In de sektor Afikpo hebben de Biafranen door een tegenoffen sief de Nigeriaanse federale op mars tot stlstand gebracht en er worden thans hevige gevechten geleverd, terwijl in de sektor Ahoada de Biafranen de federale troepen uit een steunpunt heb ben verdreven, zo staat in het communiqué. Averell Harriman, leider van de Amerikaanse onderhande lingsdelegatie in Parijs, heeft woensdag te Washington meege deeld dat Noord-Vietnam zijn troepenmacht in de gedemilitari seerde zone en het noordelijk deel van Zuid-Vietnam „aan zienlijk verminderd" heeft. De Noordvietnamese troepen zijn echter nog niet geheel uit de gedemilitariseerde zone verdwe nen, zo zei Harriman na afloop van het kabinetsberaad in het Witte Huis, waaraan hij ook had deelgenomen. Hij wees erop dat president Johnson bepaald heeft dat geen „serieus gesprek" kan worden gevoerd met Hanoi zo lang zich Noordvietnamese mili tairen in de gedemilitariseerde zone ophouden. Ee: andere voorwaarde tot serie v.e onderha tdelingen is vol gens rriman h it staken van de besc ingen op, Zuid Vietnamese sted D£J derhancjïlaar, die don- den .ie toeko nstige president Nixou en diens belangrijkste ad viseurs voor veiligheidsaange legenheden zal ontmoeten, sprak de hoop uit dat de procedure kwesties die uitbreiding van het gesprek in Parijs nog in de weg staan, binnenkort worden opge lost. Tijdens de kabinetsvergadering in het Witte Huis kwam ook de toegenomen spanning in het mid den-oosten ter sprake. In Moskou proberen twee Amerikaanse juristen die inder tijd een rol hebben gespeeld bij de uitwisseling van de spionage- piloot Gary Powers tegen de Russische spion Rudolf Abel, de vrijlating te bewerkstelligen van de bemanning van het Ameri kaanse afluisterschip „Pueblo", dat sinds januari van dit jaar in Noord-Korea wordt vastgehou den. De twee advocaten zijn Carl Mcafee en Hugh Cline. In hun gezelschap bevinden zich de vader van een bemanningslid en een vriend van diens familie. Op hun eerste poging tot kontakt met de Noordkoreaanse ambas sade in Moskou werd uiterst koel gereageerd. De vier Amerikanen die een visum voor een verblijf van twee weken hebben, hopen binnen deze termijn uitsluitsel te hebben, hetzij van de Russische regering, hetzij van hoge Noord koreaanse functionarissen. Mocht dit niet lukken, dan willen zij naar Zweden, Frankrijk en West- Duitsland gaan om te pogen in- direkt kontakt met Noord-Korea op te nemen. commando's van de Palestijnse verzetsorganisatie. Maandagnacht werden de stel lingen bij het licht van fakkels aangevallen door de Israëlische luchtmacht, nadat de Israëlische dorpen waren beschoten. De luchtaanval heeft ruim een uur geduurd. Eén Israëlisch vlieg tuig werd neergeschoten. Ds vlie ger kwam met zijn parachute op Jordaans gebied terecht, waar hij door Israëlische grondstrijdkrach ten werd opgehaald. In de Jordaanse hoofdstad werd gezegd dat het militaire vliegveld van Mafrak en andere doelen in het gebied van Irbid zijn aangeval len. Jordanië zal een klacht bij de veiligheidsraad indienen. Een Jordaans communiqué maakte melding van zes doden en 14 gewonden onder de militairen. Een Israëlische officier in Tel Aviv verklaarde dat bij de Jor daanse stad Irbid Arabische vlieg tuigen waren waargenomen, die niet tot de aanval overgingen. Vol gens hem moest de aanval de uit breiding van vijandelijkheden te gen gaan, die door de Iraakse troe pen zonder aanwijsbare reden was begonnen met een hevig artillerie vuur op tien Israëlische grensdor pen. Een Iraakse militaire woordvoer der zei woensdagavond dat vol gens de jongste militaire schattin gen van het front zeven Israëli sche vliegtuigen zijn neergescho ten. Volgens radio-Bagdad hebben de gevechten vier en een half uur ge duurd. De Israëlische vliegtuigen bombardeerden militaire posities en bewoonde gebieden, aldus de verklaring. Het bestuur van het landbouw schap heeft weer een bespreking gewijd aan het memorandum over de landbouwstructuur, dat de Eucooese commissie nog steeds niet vla de officiële kanalen heeft genublieeerd, maar waarvan al heel wat door de greopels van de genichten Is gesijpeld. De voorzitter, 5r. C. S. Knott- nerus, had die geruchten verge leken met hetgeen dr. Mansholt. vice-voorzitter van de Europese commissie, in verschillende rede voeringen heeft verteld. Ziin be vinding was datde soep niet zo heet wordt gegeten als ze is opge' diend. Met name bliikt dit uit de concepties voor de grootte van rendabele landbouwbedrijven, zo als dr. Mansholt die in het voor jaar van dit jaar heeft verdedigd en zoals ze volgens de geruchten in het structuurmemorandum zul len staan. De Europese commissie wil In feite bedriifsvergroting bevorderen door middel van samenwerking in twee stadia. In het eerste stadium wordt met die samenwerking de totstandko ming bevorderd van eenheden, die technisch optimaal ziin. dat wil zeggen voor wat betreft aantal hectaren, aantal dieren etc. In het tweede stadium wordt, ook weer door middel van samenwerking, gezocht naar eenheden die econo misch en sociaal ontimaal zün. Dit 's heel wat anders, meende ir. Knottnerus, dan de bedriiven van 8000 ha waarover dr. Mansholt 'aet eerder heeft gehad. Een en an der is bovendien bedoeld als voor gaarde voor een subsidiebeleid, hetgeen niet wil zeggen dat de andere bedrijfseenheden en be- -'-"fstypen geen bestaansrecht heb- V-, Ik wil het plan, dat er overigens •mg niet is, niet gaan verdedigen, aldus de heer Knottnerus, maar toch geven de zaken die we ervan weten, ons redenen ons niet te negatief op te stellen. De toestand van het tweejarig jongetje, dat maandagavond in gemeenteziekenhuis te Arnhem 'n levertransplantatie onderging, is onveranderd. Na de mededeling dinsdag avond, dat de toestand van het kind „bevredigend" was, werd woensdagavond van de zijde van de geneesheren meegedeeld dat „de algemene situatie gelijkblij vend is". De V.N.-organisatie voor voed sel en landbouw, de F.A.O., heeft woensdag opnieuw hulp toege wezen voor de slachtoffers in Nigeria, nu voor 1,7 miljoen dol lar. In totaal heeft de F.A.O. daar mee 3 miljoen dollar hulp ver leend. Het internationale Rode Kruis zal zich met de uitdeling belasten. Spr. wees op de door het land bouwschap herhaaldelijk kenbaar gemaakte mening, dat voldoende en geschikte werkgelegenheid bui ten de landbouw een absolute voorwaarde is voor succes b:i de structuurvprhetering in land- en tuinbouw. Hii hoopte dit d° Euro pese commissie aandacht zal schenken aan de ontwikkeling van de regionale politiek ter verkrij- van geschikte werkgelegen heid. Tijdens de discussie sprak de heer Bouma (K.NL.C.) er twijfel over uit. of het uit de landkouw- oroduktie nemen van vier mïh'oen t>or*ire in de E.E.G., zoals de Europese commissie schiint voor te staan, veel effect zal hebben op de overschotten. De heer Oosterhuis (C.B.T.B.) stond nositief tegenover een aan tal dingen, die het memorandum votgens de gpinehten bevat, maar zag in de financiering nog een knelpunt. De Nederlandse land- houw zou hii de financiering van de moderniseringen wel eens ach terop kunnen komen, was ziin vrees. Immers, een aantal van de dingen die dr. Mansholt wil, Is In Nederland al verwezenlijkt. Weinig verandering In grote delen van Europa wordt het weer bepaald door een om vangrijk hogedrukgebied, waar van het centrum boven Hongarije ligt. Het is Eeheel gevuld met koude en vochtige lucht, terwijl een zwaar wolkendek de nachte lijke uitstraling belemmert. Daar om is er maar weinig verschil in de minimum- en maximum tem peraturen. Beiden schommelen in onze omgeving om het vriespunt. Aangezien in de huidige lucht drukverdeling maar weinig ver andering komt. zal het ook van daag somber en rustig weer ziin. De kans op regen is gering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Overwegend droog weer met veel bewolking. Meest zwakke wind. Temperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 5 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.49 2.25 2.59 3.08 n.m. 2.00 2.36 3.10 3.19 VRIJDAG 6 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.23 2.59 3.33 3.42 n.m. 2.36 3.12 3.46 3.55 ZON MAAN op onder op onder Dec. 5 8.31 16.30 16.11 9.35 6 8.32 16.32 16.58 10.34 7 8.34 16.29 17.59 11.20 8 8.35 16.29 19.09 11.54 De Israëlische luchtmacht heeft woensdagmiddag om 12 uur (pl. tijd) een zware luchtaanval op Jordaans gebied ingezet. Gebom bardeerd werden gebieden bij Maf- raq, Zamaliya en Taybeh in het gouvernementsgebied Irbid waar Iraakse artillerie en legereenheden zijn gelegerd, die volgens Israëli sche woordvoerders de afgelopen dagen en nachten Israëlische dor pen ten zuiden van het meer van Galilea onder vuur hadden geno men. In de Jordaanse hoofdstad Am man werd luchtalarm gegeven maar na een uur klonk daar het signaal vrij. Volgens Israëlische mededelin gen beschikt de Iraakse artillerie in Jordanië over 122 mm geschut van Russische makelij met een be reik van 21 kilometer. De Iraakse eenheden zouden ook bezig zijn met stellingen voor 202 mm ka nonnen. De Israëlische straarpammen- werpers vielen in golven aan. Zij wierpen hun bommen en schoten raketten op de vijandelijke stellin gen af om ze daarna met boord- wapens te beschieten. De sterkte van de Iraakse een heden wordt op een divisie ge schat, waarbij nog een bataljon De Zuidvietnamese delegatie naar de vredesbesprekingen in Parijs zal zaterdag in de Franse hoofdstad aankomen en volgen de week met de andere delegaties over procedure-kwesties gaan spreken. Dit heeft president Ngoejen Van Thieu woensdag meegedeeld tijdens een bezoek aan Bien Hoa. De president zei te verwachten, dat een wapenstil stand nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. „Dit is een zeer gecompliceerde zaak". De lijst met de namen van de delegatieleden is nog niet be kend. Verwacht wordt dat de delegatie ongeveer 70 personen zal omvatten. Tot tweemaal toe zijn onbewa pende verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse marine bo ven de golf van Tonkin van Noordvietnamees gebied bescho ten met luchtdoelraketten, zo deelde een militaire woordvoer der in Saigon woensdag mee. Eén van de toestellen werd geraakt, maar kon het vliegdekschip „Ranger" bereiken. Het andere toestel wist de raket te ontwij ken. Vijfentwintig Amerikanen sneu velden dinsdag en 50 werden ge wond bij een gevecht tussen 600 Noordvietnamezen en een een heid van de luchtcavalerie. De Amerikanen werden onder vuur genomen, toen zij 100 km ten noorden van Saigon door hef- schroefvliegtuigen werden afge zet. In hetzelfde gebied werden de laatste dagen twee straalhef- schroefvliegtuigen neergescho ten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1