Koningin Juliana op 19 december per helikopter naar Terneuzen winnen OLGA Oog om oog langs de Jordaan VORSTIN OPENT MET KONING ÜMN BE NIEUWE KANAAL- WERKEN Officiële ingebruikstelling Marinierskapel penvegers Tocht door Gent toVlTOii0 ONRUST IN GEHEEL ITALIË Twee doden op Sicilië Vliegtuigongeluk in Alaska eist 39 slachtoffers RADIO DE KOCK iaiise kustvaarder na aanvaring gezonken stuurman vermist Het Kerstbestand in De hulp voor slachtoffers van de oorlog Nigeria—Biafra HET WEER EEN COMMANDORAID MEER OF MINDER Geslaagde levertransplantatie in Arnhem en/of het bestede bedrag aan een matras Haven Genua verlamd Noord-Vietnam beschuldigt V.S. De Queen Elizabeth II vaart niet uit wegens technisch mankement Weerbericht Complicatie Jarring bereikt niets Hoogwater Zon- en Maanstanden ftankertog bi} abonnement; TER NEUZEN DIïetSeop-Hooftfmteefenr; P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 4 DECEMBER 1968 25e Jaargang No, 5873 Cntgeefster N.V. v/h Firma P. var de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm M et; minimum pel advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tol 10 uur voormiddag. Zoals reeds eerder gemeld j zal het verbrede kanaal Gent- Terneuzen met de daarbij be horende nieuwe sluizen en andere werken op donderdag 19 december door koningin Juliana en koning Boudewijn in gebruik worden gesteld. De koningin wordt om 11.05 uur per helikopter verwacht in het Zuidersportpark te Ter neuzen. Zij zal worden begroet door de burgemeester van Terneu zen, de heer J. C. Aschoff, en de commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. De ambassadeur van België in Nederland, de heer W. van Cauwenberg, en de Nederlandse ambassadeur in België, mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, zullen hun opwachting maken. De bijna 4-jarige Jeannette Jitske Aschoff, dochtertje van de burgemeester van Terneuzen, zal de vorstin bloemen aan bieden. Om tien minuten over elf wordt de Belgische koning verwacht. Kort na diens aan komst vertrekt het gezelschap per auto naar het m.s. „Prin ses Margriet" van de provin ciale stoombootdienst, die in het kanaal bij de nieuwe zee sluis zal liggen. Bij de veerboot worden bei de vorsten begroet door de minister-president, de heer P. J. S. de Jong, en de minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, alsmede door de Belgische eerste-mi- nister, de heer Gaston Eys- kens, en de Belgische minis ter van openbare werken, de heer J. de Sager. Aan boord zal een aantal autoriteiten uit België en Nederland worden voorge steld. Na een korte rede door de minister van verkeer en waterstaat, die beantwoord wordt door zijn Belgische ambtgenoot, zal minister Bak ker de vorsten uitnodigen de officiële ingebruikstelling van het sluizencomplex te willen verrichten. Tegen 12 uur verlaten de beide konniklijke gasten met de autoriteiten de veerboot en wandelen naar 't bedienings huisje van de nieuwe zeesluis. Voordat zij hier binnengaan, wordt als eerbewijs de „pa rademars" gebracht door de tamboers en pijpers van de marinierskapel. Om precies 12 uur start de ingebruikstellingsceremonie. Koning Boudewijn drukt op een knop, waarna de ver- keersbrug over de zeesluis opendraait. Tijdens het open draaien van de brug zal de marinierskapel het Belgische volkslied spelen. Hierna drukt koningin Juliana op een knop, waarna de sluisdeur van de zeesluis openschuift. Tijdens het openschuiven zal de ma rinierskapel het Wilhelmus spelen. Nadat de vorsten de sluis- werken in ogenschouw hebben genomen, wandelt het gezel schap terug naar de veerboot, waar zij plaats nemen in het achterstuurhuis. De vier in de sluis liggende mijnenvegers (de „Borculo" en de „Bols- ward" en de „Knokke" en „Charleroi" van de Belgische zeemacht) varen daarna de sluis uit langs de veerboot het kanaal in. Bij het langsvaren brengen zij bij opvolging de vorsten het eerbewijs „joe len". De veerboot „Prinses Margriet" vaart daarna met het hoge gezelschap het ka naal in. Achter de veerboot formeren zich de mijnen vegers, op enige afstand ge volgd door het koopvaardij schip „Texaco Gent", dat in de sluis lag. Tijdens de vaartocht door het kanaal van Terneu zen naar Gent zal aan boord de lunch worden gebruikt. Om drie uur wordt het schip in het Sifferdok in Gent ver wacht. Het binnenvallen van de veerboot vormt de symboli sche inwijding van het Siffer dok. Op de kade in Gent zul len de vorsten worden be groet door de gouverneur van Oost-Vlaanderen, de heer R. de Kinder. Nadat beide volks liederen zijn gespeeld en ko ningin Juliana bloemen aange boden heeft gekregen, maken de vorsten een autorit door Gent. Om half vier bereikt het gezelschap het stadhuis in Gent. In de „kommisslezaal" worden de schepenen van Gent aan de vorsten voorge steld, waarna koningin Juliana en koning Boudewijn zullen worden uitgenodigd het gul den boek van Gent te tekenen. Dit zUn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: Af. van Leeuwen, Fabristraat 60, Schiedam. P. Tromp, Oost- einderweg- 313, Aalsmeer. H. Bouwhuis, Tulpstraat 19, Winterswijk. Mevr. J. Roelofs, Fazantstraat 3, Oss. Mej. C. van Zwol, Creutzberg- laan 28, Beverwijk. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. In Alaska is maandag een .weemotorig lijnvliegtuig met 39 .nzittenden in bergachtig gebied neergestort. Het toestel was een „Fairchild" F-27, eigendom van een maatschappij uit Alaska. Het ongeluk gebeurde 160 km ten zuidwesten van Anchorage. De wegen naar het gebied zijn door zware sneeuwval onberijdbaar. Een helikopter en een transport vliegtuig vlogen naar de plaats van het ongeluk. Een piloot meld de later dat hij de lichamen over al verspreid kon zien liggen. In de loop van de avond werd gemeld dat alle 39 inzittenden om het leven zijn gekomen. Op Sicilië heeft dinsdag een woedende bevolking het werk neergelegd uit protest tegen de dood van twee landarbeiders, die de dag tevoren tijdens een beto ging voor meer loon door d no'i- tie waren doodgeschoten. Winkels, fabrieken en kantoren bleven zes; uur dicht en er werden protest-1 marsen gehouden. De doden waren gevallen tijdens j een gevecht tussen circa 600 land- arbeiders en de politie bij een versperring, die de betogers had den ongericht op de weg Syracuse Ragusa. De politie was in het nauw gedreven en had in napiek geschoten. De minister van binnen landse zaken, Franco Restivo, heeft de commisaris van politie, in Syracuse geschorst en een onder zoek gelast. In de nacht van maandag op dinsdag versperden de landarbei ders meer wegen en spoorlijnen. De politie kwam niet tusenbeide. Vandaag warden nieuwe demon straties en stakingen verwacht. In tussen is het loonconflict bijge legd. De landarbeiders krijgen zes tot zeven procent loonsverhoging en een werkdag van zeven in plaats van acht uur. In vele delen van Italië werden symrsathiestaklngen gehouden, In de haven van Venetië zelfs een van 24 uur, waardoor 47 schepen werden getroffen. In Genua, waar wegversperringen werden opge richt en in een protestmars ontwa- oeping van de politie werd geëist, was de haven twee uur verlamd. In Milaan veroorzaakten arbei ders van de grote rubberfabriek Pirelli met een mars door het stadscentrum verkeersopstoppin gen. Wagens die door de rijen be togers heen probeerden te komen, werden beschadigd. De demonstra tie werd gehouden uit protest te ren de sluiting van de fabrieken voor 24 uur na een nacht van ge welddaden, waarin arbeiders de toegangen barricadeerden met lor ries, banden en banken en ruiten en een kostbare machine verniel- Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN den. Aanleiding tot deze onlusten vormden boeten die een deel van het personeel wegens een lang- zaam-aan-actie waren opgelegd. In Rome trokken 10.000 studen ten en scholieren van het Colos seum naar de universiteit om te protesteren tegen het onderwijs systeem dat volgens hen kinderen van rijke ouders bevoordeelt. Het 10.931 ton metende Griek se schip „Argo Chios" meldde maandagavond om 21.20 uur in aanvaring te zijn geweest met de Duitse kustvaarder „Adele Ha- genah" (288 ton) uit Hamburg. Aan het bericht werd toegevoegd, dat zich v}jf mannen aan boord van de kustvaarder bevonden. De „Argo Chios" vroeg om as sistentie. Nordreich-radio meld de dat één opvarende van de „Adele Hagenah" werd vermist. De aanvaring had plaats in dichte mist op 20 mijl ten westen van IJmuiden. De „Adele Hage nah" kwam in zinkende toestand te verkeren, zodat de opvaren den het schip moesten verlaten. Drie zijn er opgenomen aan boord van het Zweedse schip „Madzy". Eén man bevond zich aan boord van de „Argo Chios" en de vijfde werd vermist, n.l. de stuurman van de „Adele Hage nah". De Griekse vrachtboot heeft later de reis naar Rotterdam ver volgd. Het schip had 28 voet wa ter in de voorpiek. De „Adela Hagenah" is waarschijnlijk ge zonken. De sleepboot „Simson" uit IJmuiden heeft het zoeken naar de stuurman moeten staken wegens het slechte weer. Amerika heeft besloten zich op eerste Kerstdag in Vietnam te ont houden van aanvallende militaire operaties, zo heeft een Amerikaan se woordvoerder in Saigon meege deeld. Zuld-Vietnam heeft al eerder be kendgemaakt met de kerstdagen geen aanvallende acties te zullen ondernemen. Zuid-Vietnam heeft de interna tionale commissie van toezicht meegedeeld, dat het gedwongen is geweest een zuiveringsactie in het zuidelijk deel van de gedemilitari seerde zone te ondernemen, omdat daar een regiment uit Noord-Viet- nam was doordrongen. Van militaire zijde in Saigon is meegedeeld, dat de verbonden strijdkrachten de afgelopen dagen bij diverse acties meer dan 220 guerrillastrijders hebben gedood. Noord-Vietnam heeft de V. S. ervan beschuldigd zondag de bom bardementen te hebben hervat oo gebieden even ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Vele op velden werkende mensen werden gedood of gewond. Volgens een Noordvietnamese bekendmaking is aï*üag het 3250e Amerikaanse toestel boven Noord- Vietnam neergeschoten. Nadat de Nederiandse regering op 29 november had besloten uit de begrotingsmiddelen voor ont wikkelingshulp een bedrag van f 2.000.000 te schenken aan het Nederlandse rode kruis bestemd voor de hulpacties van het inter nationale rode kruis aan de oor logsslachtoffers in Nigeria en Bia- fra, heeft overleg plaatsgevonden met het rode kruis. Het resultaat hiervan is, dat deze geldschenkin zal worden gebruikt voor het transport hij de hulpacties en voor de versterking van de infrastruc tuur in de vervoersector. De groot ste moeiliikheden en noden hij de hulpverlening in Nigeria en Biafra liggen nameliik in de vervoerssec tor, zo deelt het min'sterie van buitenlandse zaken mede. Ter ondersteuning van de hulp acties, welke door het internatio nale rode kruis worden georgani seerd, zal het Nederlandse rode kruis deze gift verder geleiden. De regering heeft in de loop van dit jaar reeds een geldschenking van f 300.000 gedaan voor voedsel hulp aan de oorlogsslachtoffers in Nigeria en Biafra en voorts werd voedselhulp in natura ter waarde van circa 5.000.000 verstrekt. De eerste rondvaart van Enge- lands nieuwe trots de „Queen Elizabeth 2" is wegens een tech nisch mankement afgelast. Bij de snelheidsproeven kwam een olie lekkage aan het licht, waardoor de 65.000 ton metende opvolger van de beroemde „Queen Eliza beth" en de „Queen Mary" ge noodzaakt was naar het droogdok terug te keren. Het schip zou op 23 december een rondvaart van zes dagen maken ter ondersteuning van een liefdadigheidsinstelling op het gebied van kankeronderzoek. Ter compensatie zal de scheep vaartmaatschappij van dp ..Que r Elizabeth 2" een bedrag in de kas van de instelling storten. Volgens de maatschappij gaat de eerste commerciële rondvaart van het nieuwe passagiersschip in januari door. NEW YORK; De nieuwgekozen president Richard Nixon (mid den) heeft twee nieuwe mede werkers benoemd. Links dr. Hen ry Kissinger van Duitse afkomst, die belast wordt met aangelegen heden, welke de nationale veilig heid raken. Rechts dr. Richard V. Allen, die met Kissinger zal samenwerken. Temperaturen om het vriespunt Een hogedrukgebied trekt langzaam in betekenis afnemend van Polen wat naar het zuiden, terwijl op de oceaan de invloed van oceaanstoringen zich lang zaam naar west-Europa uitbreidt. Om het hogedrukgebied stroomt met zwakke tot matige zuid-oos telijke winden koude lucht van Duitsland naar onze omgeving. Hierin kwam in de nacht van' dinsdag op woensdag op enkele plaatsen lichte vorst vow. Overdag zal de temperatuur maar net boven het vriespunt ko men terwijl er nog veel bewolking blijft. Er is praktisch nergens sneeuw gevallen zodat het ook el ders in west en midden-Europa licht vroor. Boven de Britse eilan den is een front aangekomen dat daar regen brengt, maar op het weer bij ons gen invloed heeft. medegeo'eeld dooi het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Droog weer met veel bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en middagtemperaturen in het algemeen even boven het vriespunt. Na Egypte heeft ook Jordanië weer kennis gemaakt met een bliksemoverval door Israëlische commando's, die diep In het bin nenland een paar strategische punten bezetten en vernielden, n.l. een paar bruggen in de weg tussen de hoofdstad Amman en de enige haven Akaba als ver gelding voor vele aanslagen, die door Arabische guerilla-organi- saties uit Jordanië zijn gepleegd op Israëlisch en door de Israëli's bezet gebied. Een oorlogsvoering die gebaseerd lijkt op het bijbel se „oog om oog, tand om tand". De materiële schade is overi gens voor Jordanië's koning Hoessein niet het ergste, dat be seffen de Israëli's zeer wel. On getwijfeld zullen de Palestijnse vluchtelingen en andere felle Jodenhaters in zijn rijk boos zijn, dat Hoessein deze wraakoefening In het gemeenteziekenhuis te Arnhem heeft een geslaagde lever transplantatie plaats gevonden, zo is dinsdag op een persconferen tie medegedeeld. Dit is de eerste in Nederland geslaagde lever transplantatie. Tijdens een vier uur durende operatie heeft een team chirurgen van het ziekenhuis te Arnhem, "het academisch ziekenhuis te Leiden en de universiteitskliniek te Nijmegen een donorlever op een tweejarig jongetje uit Den Helder getransplanteerd. De toestand van het patiëntje was redelijk. De bij de transplantatie leidende chirurgen dr. M. H. van der Heyde, dr. L. Schalm sr. en dr. S. Sluis, spreken van een verheugend resultaat. Zoals bekend is een levertransplantatie gecompliceerder dan een hart- of nieroverbrenging. Al eerder had in Nederland een lever transplantatie plaats. Dat gebeurde twee jaar geleden door hetzelfde team, aangevuld met prof. Vink uit Leiden. Destijds had de operatie, waaraan geen publiciteit werd gegeven, geen resultaat en werd het donortransplantaat afgestoten. Het jongetje, dat in het gemeenteziekenhuis is geopereerd, zou zonder transplantatie niet lang meer hebben geleefd, omdat hij geen galkanalen in de lever heeft en ook de galblaas mist. Het kind heeft de aanwezige lever behouden en daarnaast het donortransplantaat, dat met een speciaal escorte naar het ziekenhuis moest worden ge bracht, ontvangen. Een dergelijk donortransplantaat is maar drie uur bruikbaar. Er deed zich nog een complicatie voor. Een flesje antilymfocieten- serum, dat uit Frankrijk moest komen, was op Schiphol spoorloos. Met de meeste spoed werd toen kontakt opgenomen met de trans- plantatiebioloog prof. dr. W. van Bekken van het T.N.O. in Rijswijk. In de gehele wereld zijn ongeveer veertig levertransplantaties verricht. De Amerikaanse chirurg Thomas Starzl uit Denver heeft met leveroperaties de meeste ervaring. In Europa was het de Britse professor B. Cale uit Cambridge die de spits afbeet. Zijn patiënt overleed drie maanden na de operatie. Om negen uur dinsdagavond werd van de zijde van de behande lende geneesheren meegedeeld, dat de toestand van het tweejarig, jongetje bevredigend is. Over het uiteindelijk verloop valt uiteraard niets te voorspellen, zo werd aan deze mededeling toegevoegd. niet heeft kunnen verhinderen. Bovendien drukken de Israëli's hem nog eens met zijn neus op de moeilijke taak te voorkomen dat de El Fatah- en andere strij ders geen akties meer onder nemen, die dergelijke vergeldin gen uitlokken. Maar de koning moet vóór allés een algemene haat tegen zijn persoon voor komen. Als men hem gaat zien als een man die bang is voor Is raël of met die staat tot een ak koord probeert te komen en daarvoor de Arabische „heilige oorlog" wil opgeven, wordt Hoes seins positie, die toch al niet sterk is, nog wankeler. Zowel de Arabische terreur- akties zoals het opblazen van een auto vol dynamiet op een Jeruzalemse markt als deze Israëlische militaire aktie komen op een tijdstip dat bemiddelaar Gunnar Jarring van de Verenig de Naties druk bezig is met zijn pogingen enige kontakten te leg gen tussen de twee partijen tij dens ontmoetingen op Cyprus. Israël zal gedacht hebben dat een commando-raid meer of minder er niet meer op aan kwam. De sfeer was toch al bedorven. De landen waarmee het voor Israël het belangrijkst is tot een akkoord te komen, zijn Jtfrdanië en Egypte. In het eerste is de koning nog maar amper baas in eigen huis en in 't tweede heerst onrust, niet alleen studentenrel len, maar ook met arbeidsonrust. Wat wil zeggen dat Hoessein en Nasser zich op dit ogenblik, om de woede in hun land niet nog hoger te laten oplaaien, niet kun nen permitteren de schijn op zich te laden dat ze tegemoetkomend zijn jegens Israël. Redelijk bekeken hebben de drie landen geen enkel belang bij het voortduren van de huidige spanning, maar allerlei emotio nele toestanden maken het tot een illusie, dat Jarring erin zal sla gen iets te bereiken. WOENSDAG 4 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 1.14 1.50 2.24 2.33 n.m. 1.25 2.01 2.35 2.44 DONDERDAG 5 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.49 2.25 2.59 3.08 n.m. 2.00 2.36 3.10 3.19 ZON MAAN op onder op onder Dec. 4 8.30 16.31 15.37 8.26 5 8.31 16.30 16.11 9.35 6 8.32 16.32 16.58 10.34 7 8.34 16.29 17.59 11.20 8 8.35 16459 19.09 11.54

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1