Afdelingsverslag Provinciale Staten van Zeeland WELKOM DOKTER Sinterklaas... cadeau-Idee? neem Iets w sflffte? mee UITDIEPEN VAN ZEVENAARHAVEN TE TERNEUZEN HAVENSCHAP KANAALZONE Verge piano's Is hi mossel+ versteege BURGEMEESTER THOMASSEN VAN ROTTERDAM OVER HAVENGEBIED Z.W.-NEDERLAND IN ZIERIKZEE „Ik word misselijk van de Provinciale Zeeuwse Courant" Pagina 2 Alaandag 2/dinsdag 3 december 1968 - AGENDA - ■■■■■■■■■■■ill j-f j installaties TWEE GEWONDEN BIJ ONENIGHEID IN CAFE'S Kanaal door Hoekse Waard Teehavenoverleg (in fraaie geschenkverpakking) DINSDAG 3 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mijn prinses". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Het verslag van de afdelingen der Provinciale Staten naar aan leiding van de geleidebrief bij de begroting der provincie voor 1969 leent zich niet om in zijn geheel in ons blad te worden opgenomen. Wij bepalen ons tot enige be langrijke onderwerpen, die be trekking hebben op Zeeuws- Vlaanderen. Het antwoord van G.S. vindt jnen telkens onder de vragen vermeld. Welk stappen zijn gedeputeer de staten voornemens te onder nemen met betrekking tot de voor de verdere ontwikkeling van 1 het Westerscheldebekken van wezenlijke betekenis geach te pijlers, namelijk de vaste ver binding tussen de beide oevers van de Westerschélde en de kernenergievoorziening? Antwoord van G.S.: In woord en geschrift hébben wij bij voortduring gewezen op het belang voor de ontwikke ling van onze provincie bij een vaste verbinding op een cen trale plaats tussen de oevers van de Westerschelde. Wij zul len niet nalaten in de toekomst er op aan te dringen deze ver binding zo spoedig mogelijk op de gewenste zo gunstig moge lijke plaats te realiseren. Het is ons bekend, dat het ambtelijke rapport over het tracé voor de vaste verbinding de minister van verkeer en waterstaat heeft bereikt. Bij herhaling hebben wij aange drongen op overleg over het tracé, welk overleg de minister ons heeft toegezegd. Naar onze Indruk is de planning van de gemeentebesturen door het uit blijven van een beslissing niet aanmerkelijk bemoeilijkt; bij lang uitblijven van een beslis sing zouden echter moeilijkheden kunnen gaan optreden. Zodra wij in de gelegenheid zullen zijn gesteld over het rap port inzake het tracé der ver binding te adviseren, zullen wij te dien aanzien de gewenste stappen ondernemen. Met betrekking tot de kern energiecentrale is onzerzijds meermalen overleg gepleegd mét de minister van economische zaken. Zün gedeputeerde staten be reid op een spoedige aanleg van de weg Hoek-brug Sluiskil aan te dringen? Antwoord van G.S.: Reeds bij schrijven van 3 augustus 1967 hebben wij de minister van verkeer en water staat verzocht te bevorderen, dat spoedig tqt aanleg van het wegvak Hoekbrug Sluiskil wordt overgegaan. Wanneer zal de aanleg van de weg Sint. AnnapolderTerhole worden gerealiseerd? Antwoord van. G.S.; In het 5-jarenplan voor de secundaire wegen is o.a. opge nomen de weg St. Annapolder Terhole. Thans wordt overleg gepleegd om tot een aanvaard baar tracé voor deze weg te komen. Rekening houdend met de lange tijdsduur, welke de voorbereidingen van werken als de onderhavige vergen, zal het nog geruime tijd duren, eer de aanleg van deze weg kan wor den aanbesteed. TerneuzenHoedekenskerke Kunnen reeds mededelingen worden gedaan over het over leg met de de minister van ver keer en waterstaat over de uit oefening van de veerdienst Ter- neuzenHoedekenskerke? Antwoord van G.S. Hierover kunnen thans nog geen nieuwe mededelingen wor den gedaan. Zal, wanneer de verbinding Terneuzen-Hoedekenskerke niet in de huidige omvang kan wor den gehandhaafd, in elk geval een verbinding blijven bestaan voor voetgangers en fietsers? Mag voorts vertrouwd worden, dat, als de huidige aanleginrich- ting te Terneuzen niet in stand kan worden gehouden, een veer voor voetgangers en fietsers in gebruik kan worden genomen op het moment, dat het veer in zijn huidige vorm zal moeten ver dwijnen? Antwoord van G.S. Aangezien over het gestelde in de vorige vraag nog niets kan worden gezegd, kunnen ook over de in deze vraag gestelde pun ten geen informaties worden verstrekt. Kunnen gedeputeerde staten toelichten, waarom.>het gereed komen van de wérken aan het kanaal Terneuzen—Gent voor het Zeeuws-Vlaamse industrie gebied belangrijk is? Is het juist, dat Nederland van de kosten van de verdieping en de verbreding van het kanaal TerneuzenGent 20 betaalt? Delen gedeputeerde staten de mening, dat de voordelen voor Nederland, in geen enkele ver houding staan tot deze bijdrage? Moet het uitdiepen van de Zevenaarhaven niet worden be schouwd als een troostprijs voor de belangrijke bijdrage, die Nederland betaalt in de kosten van de verdieping en verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent? Wordt met het uitdiepen van de Zevenaarhaven tot 10 meter N.A.P. volledig voldaan aan de verlangens van het gemeen tebestuur van Terneuzen? Zijn gedeputeerde staten ook van mening, dat het noodzake lijk is, dat voor de ontwikkeling van het Zeeuws-Vlaamse indus triegebied belangrijke bijdragen door de centrale overheid be schikbaar gesteld? Zijn gedeputeerde staten van mening, dat tengevolge van het nog niet tot stand komen van een havenschap Terneuzen- kanaalzone een stagnatie is ont staan, die niet te tolereren is? wel duidelijk, dat een haven schap verschillende zaken voor bereid zou kunnen hebben. Wij bevorderen zoveel mogelijk de totstandkoming van dit haven schap. Wij mogen er daarbij aan her inneren, dat een studiecommis sie onder leiding van een lid van ons college reeds in 1964 een rapport uitbracht. Zoals wij in de geleidebrief aanstipten, speelt de herindeling der gemeenten hierbij een rol. In verband hier mede wordt thans overleg ge pleegd over de vorming van een voorlopig bestuur, zoals voor het havenschap Vlissingen is gefor meerd. Wij zijn ons daarbij be wust, dat een dergelijk bestuur geen beslissingsbevoegdheden kan hebben. Zijn gedeputeerde staten be reid een spoedige totstandko ming van de herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaande ren te bevorderen? Antwoord van G.S. Wij hechten grote waarde aan een spoedige totstandkoming van de gemeentelijke herindeling. Enige malen hebben wij bij de minister aangedrongen de afdoe ning daarvan zoveel mogelijk te bespoedigen. Kunnen gedeputeerde staten bevorderen dat voor de bouw van een sporthal te Terneuzen naast subsidie ingevolge de rijksregeling subsidiëring over dekte sportaccommodaties" tevens gelden worden verstrekt uit het fonds voor de sociaal- culturele infrastructuur? Antwoord van G.S. Het is ons niet bekend, of het rijk in de komende periode, naast subsidiëring ingevolge de „rijksregeling subsidiëring over dekte sportaccommodaties" ook toekenning van een bijzonder in frastructuursubsidie mogelijk zal maken. Indien dit wel het geval zal zijn, zullen wij het doen van een daartoe strekkend voorstel ten behoeve van de bouw van een sporthal in Terneuzen in ernstige overweging nemen. (Advertentie) Beste Sint, ik zoek graag zélf een plaat uit. Een platenbon is altijd raak 1 v.a. ƒ4,29 Antwoord van G.S. Het gereedkomen van de wer ken aan het kanaal Terneuzen Gent is voor het Zeeuws-Vlaam se industriegebied belangrijk omdat de kanaalzone hierdoor bereikbaar is voor grotere sche pen. Dit feit rechtvaardigt ook het aandeel, dat van Nederland se zijde wordt gedragen in de kosten van de verbreding en de verdieping van dit kanaal. Wij zijn het er mee eens dat, teneinde van het voordeel van de betere bereikbaarheid profijt te kunnen trekken, meer wer ken moeten worden uitgevoerd dan het uitdiepen van de Zeve naarhaven tot 10 meter N.A.P. Het gemeentebestuur van Ter neuzen staat een verdere uitdie ping en vergroting van deze haven voor. Deze en verdere werken zullen belangrijke bij dragen van de centrale overheid vergen. In dit verband is een spoedige totstandkoming van het havenschap Terneuzen-kanaal- zone gewenst. Dat het ontbre ken van dit havenschap tot stag natie heeft geleid, is moeilijk te constateren. Ook een havenschap moet de nodige financiële mede werking verkrijgen. Het is even- De plannen voor de bouw van de in de vorige vraag bedoelde sporthal verkeren in een verge vorderd stadium van voorberei ding. Hoe staan gedeputeerde staten tegenover het verlenen van een provinciale bijdrage in de bouwkosten van deze hal? Antwoord van G.S. Wij verwachten u in 1969 een voorstel te kunnen doen tot het verlenen van een provinciale bijdrage voor dit project. i alle goede merken In één zaak Middelburg L.Delft 103-105 Tel- 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen LAGE VUURSCHE: Prins Wil lem-Alexander steelt de show, nadat hij de gong in kasteel Dra- kensteyn heeft ontdekt. Beeld tij dens de bijeenkomst, waar prin ses Beatrix en prins Claus een ge deelte van het bedrage dat t.g.v. van hun huwelijk als nationaal geschenk werd aangeboden, ter hand stelden van mr. L. Lim A. Po, gevolmachtigd minister van Suriname. Een militair DC-3 transport vliegtuig van de Ecuardoriaan- se luchtmacht is kort na de start ten zuiden van Quito neerge stort. Alle elf inzittenden kwa men om. (Advertentie) En als u echt niets weet Sinterklaas Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 door Ann Rush 34) Reed lachte tegen haar. „Ik heb hem toch nergens van beschul digd? Ik geloof, dat hij een goede dokter is. U behoeft hem niet te verdedigen." Ze glimlachte. „Het klonk inder daad een beetje alsof ik hem in bescherming moest nemen." Zë reden een poosje zwijgend door tot Reed zei: „Ik heb wei eens géhoord, dat de meeste vrou wen verliefd worden op hun dok ter." „Dat heb ik ook wel eens ge hoord", zei ze onchalant. „En worden al uw mannelijke patiënten verliefd op u?" ging hij verder. Ze lachte hartelijk. „Strikt geno men heb ik nooit een patiënt ge had. Voor ik naar Quiet Harbor kwam, werkte ik intern in een zie kenhuis en daar heb je eigenlijk geen persoonlijke patiënten. U bent de eerste man die ik onder behandeling heb en zelfs dat is niet helemaal waar want ik ben alleen maar de plaatsvervangster van oom Rufus." „Maar. ik zou me toch kunnen voorstellen dat ze verliefd wer den", zei hij op plagende toon. „U bent werkelijk het mooiste dat er in Quiet Harbor en omgeving te zien is!" „Dat zegt niet zo veel. Hoeveel jonge vrouwen zijn er hier?" „Sinds die papierfabriek de lucht bederft heel wat meer dan vroe ger. Ik bedoelde het overigens als een compliment." „Ik zal bet als zodanig aanvaar den. Maar mijn patiënten zullen voornamelijk vrouwen zijn. Vrou wen en kinderen." „Dat is jammer. Alleen het zien van u zou een man al beter ma ken. Het kan natuurlijk ook dat hij zich een slepende ziekte aan schaft." Eve voelde zich heel opgewekt terwijl ze haar patiënten instal leerde. Het was heel prettig ge weest om tijdens de rit een beetje met Reed te flirten. Hij meende er natuurlijk geer woord van hij voerde eenvoudig conversatie zoals dat in deze zuidelijke streken ge bruikelijk was tussen een jonge man en een meisje. Ze had echter weer het gevoel gekregen, dat ze vrouw was en aantrekkelijk. Ze had er geen behoefte aan om op iemand verliefd te worden. Ze wist wel bijna zeker, dat ze niet in Quiet Harbor zou blijven als oom Rufus zelf zijn werk weer zou kunnen doen. En ze wilde niet het risico lopen weer gekwetst te wor den zoals Smoke Jones haar had gedaan. In elk geval niet nu. Toch had ze het een prettige rit gevon den. Ze nam oom Peter mee toen ze die middag haar bezoeken aflegde; ze had een bepaald plan in haar hoofd maar tegen hem had ze alleen gezegd, dat ze graag eens met hem wilde babbelen maar dat ze daarvoor geen tijd had tenzij hij haar vergezelde bij haar rit langs de patiënten. Pas toen ze op de terugweg waren, bracht ze het onderwerp ter sprake. „Quiet Harbor heeft een zieken huis nodig, oom Peter." „Wat zeg je?" Hij was nogal verbaasd. „Waarom? Er is er nooit een geweest." „Maar u bent toch de man die in voorutitgang gelooft? En met die stank producerende fabriek hebt u de bevolking verdrievou digd". Oom Peter nam zijn sigaar uit zijn mond. „Ziekenhuizen kosten geld, meisje." Ze knikte. „Maar het hoeft geen groot ziekenhuis te zijn. Oom Ru fus heeft wel een beetje geld en ik ook. De fabriek zou echter het grootste deel moeten betalen." Hij trok zijn wenkbrauwen op. „We zijn nog maar net begonnen en er gaat heel wat geld in de ge bouwen zitten. Ik heb op het ogen blik dringend behoefte aan con tant geld." „Dat heb je altijd, maar denk er eens over. Je kunt het natuurlijk aftrekken voor de inkomstenbe lasting". „Maar je vond het niet nodig dat er een kliniek bij de fabriek kwam", wierp hij tegen. „Ik geloof dat het nut verder zou moeten reiken dan de fabriek. Kijk eens naar ons huis. Ik heb Mrs. McLeod gehad en Marcia. En nu heb ik oom Rufus en Reed Burnett. En dat allemaal binnen drie weken. Noem het een ver pleeginrichting indien je dat pret tiger vindt klinken dan zieken huis". „Hoe het ook heet, zo iets ver slindt eenvoudig geld", Ze lachte tegen hem. „Als oom Rufus weer op de been is, zal het hem de helft in zijn werk schelen als hij zijn zwaarste patiënten bij elkaar heeft. En dat zou een ge ruststelling voor je kunnen zijn want ik heb zo het idee dat je door je geweten wordt geplaagd omdat je denkt dat die hartaanval iets te maken heeft met de ruzie die jullie hebben gemaakt". „Hoe kom je erbij? Ik heb er zelfs geen ogenblik aan gedacht. Maar ik zal wel eens kijken. We zouden het de Mary Cameron Stichting kunnen noemen, naar je grootmoeder. Ik zal wel eens zien". (Wordt vervolgd.) De portier van een café aan de Amstel in Amsterdam, de heer H. Naker, is zaterdagavond met steekwonden in rug en wang op genomen in het binnengasthuis. De dader, de 28-jarige automon teur H. van O., liep toen hij in de buurt van het café werd aange houden, nog met het mes in de hand. De monteur was kwaad gewor den, toen de heer Naker hem uit het café verwijderde, omdat hij moeilijkheden veroorzaakte. Hij trok een mes, stak de portier in de rug en vluchtte, achtervolgd door zijn slachtoffer. Op de Amstel haalde deze hem in, waarna Van O. opnieuw toestak, nu in de wang. (Advertentie) Wat doet u in moeilijke gevallen Sint Een platenbon is altijd raak .v.a, "ƒ.4,25 LAGE VUURSCHE: Prinses Bea trix en prins Claus hebben een gedeelte van het bedrag, dat t.g.v. hun huwelijk als nationaal ge schenk werd aangeboden, ter hand gesteld van mr. W. Lim A. Po, gevolmachtigd minister van Suriname. Het geld zal dienen als startkapitaal voor een te stichten medisch centrum in Suriname. (Advertentie) Het kan niet missen Sinterklaas Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 Bij een vechtpartij voor een cèfé op het Rembrandtp'Iëiifïs de 21-jarige Amsterdammer 'D:- zodanig door de 19-jarige Amstel- veense magazijnbediende J. M. D. iri het gezicht geschopt, dat hij. een driedubbele kaakfractuur op liep. Aanleiding tot de vechtpartij waren enkele opmerkingen die de magazijnbediende tegen S. maak te over, diens gedrag in het toilet van het café. Na enig geruzie werd besloten 't geschil op straat uit te vechten. D. is aangehouden. „Het is dwaasheid te denken dat het stadsbestuur van Rotterdam zich niet aan haar woord zou hou den. Alle stokebranderige vragen stammen uit argwaan. Argwaan die gevoed wordt in uw provincie door de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Ik heb de kranteknipsels lig gen en je wordt er misselijk van". Dit zei een emotionele burgemees ter Thomassen van Rotterdam tij dens een vergadering van N. V. V.- kaderleden uit Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee in Zle- rlkzee, waar hij als spreker was uitgenodigd. Over Voorne en Putten zei de heer Thomassen dat het bij de enige plaatsen in West-Europa waar supertankers binnen kunnen komen, op de tocht ligt. Hij stel de dat het een grote verleiding is om van Voorne en Putten een in dustriegebied te maken. „Een na tionaal park vernielen ls gemak kelijk. Wat in tien eeuwen is ge groeid, kun je in tien weken ver nielen. Maar zolang Thomassen havenbeheerder is, zullen er geen plannen in die richting komen", aldus de Rotterdamse burgemees ter. Wat de kwestie van het indus trieterrein bij Moerdijk betreft zei burgemeester Thomassen dat dit als een oyerloopgebied van Rotter dam moet worden beschouwd. De Westerschelde is dit volgens hem ook, maar is tevens een zoals de heer Thomassen het noemde eigen industriestraat. Het is nog niet be slist of Voor de scheepvaart naar Moerdijk de Dordtse Kil zal wor den opgerekt of dat er een kanaal door de Hoekse Waard wordt aan gelegd. Dit kanaal zou dan vol gens de Rotterdamse burgemeester een capaciteit moeten' hebben voor schepen tot 20.000 ton met- de mogelijkheid het uit te breiden voor schepen tot 40.000 ton. De Rotterdamse rol bij het industrie schap Moerdijk schilderde de heer Thomassen opnieuw als uitsluitend van helpende aard. Het Rotter damse havenbedrijf treedt uitslui tend op als een soort ingenieurs bureau ten behoeve van Brabant en heeft niets over het industrie schap te zeggen. Over het beheer van de havens in zuidwest-Nederland dat het on derwerp is van onderzoek voor een speciale commissie van het overlegorgaan zeehavenontwikke ling, zei de heer Thomassen dat h:i zich in de verre toekomst een haven- en industrieschan zuidwes'- Nederland kon voorstellen. Hij zei geen dogmatische aanhanger te zijn van een handhaving van dé huidige situatie. Volgens de Rot terdamse burgemeester hebben d° ideeën van de senatoren Van RH. en Van den Berg over de vormitv1 van een deltaprovincie niets m°t het havenbeheer te maken. „De grootste optimist kan niet ver onderstellen dat zoiets vóór het einde van deze eeuw kan gebeu ren. Deze gedachte is voor onz» kinderen en kleinkinderen". De Rotterdamse burgemeester heeft tijdens een voordracht van meer dan anderhalf uur over het ontstaan en de ontwikkeling van de Rotterdamse haven nog meege deeld, dat hij verwacht dat het na tionaal zeehavenoverleg volgende maand van start zal gaan. Binnen kort ls de benoeming te verwach ten van de voorzitter van dit or gaan, aldus de Rotterdamse burge meester. De heer Thomassen schetste dit orgaan meer als een adviescommissie voor rijkswater staat dan voor het havenbeheer.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2