Zware gevechten aan de Cambod- jaanse grens en in Mekongdelta Vaste oeververbinding 'n levenszaak Israëlische represaille op Jordaans gebied VERNIETIGEND RAPPORT VOOR DE POLITIE VAN CHICAGO Ongeregeldheden waren „politierel" Tito heeft geen buitenlandse hulp nodig Reeds acht vrouwen herkenden verdachte aanrander Het bezoek van de liberale Kamerleden aan Zeeland Ir. Van Krevelen: Noodtoestand in Amerikaanse stad Newark HFT WFER m Maandag 2/Dinsdag S december 1968 25e Jaargang No. 5872 Vietcorcg-offensief verwacht Gevechten bij Saigon de Tissot PR 516 met extra schokbrekers Beroving in Amsterdam Zwembad en jachthaven Industrie beperken Reëel gevaar Premiebouw Weer een gewapende roofoverval In Amsterdam Benzine duurder in Frankrijk Het feest ran surprise en rijm is pas compleet met bloemen. Van die grote kleurige bossen. Of een fijne plant. 3ERNEUZEN IHmfanr TTrinTiTmrTirrnin 9. 9. sa» 'Sa Stsih Redact!®- en Admfoktratie^ares: SmMtowd Telefoon: 01190-2098 Gironummer: 88180 Kbonnementtprifg f 8,per kwartaaij per Maand 12,70. Losse nummers IS cent DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sanda ta Tarnauzan Advertentieprijs per mm 16 eu mrmwrara per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 out. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Noord-Vietnam heeft zaterdag opnieuw geprotesteerd tegen Ame rikaanse luchtaanvallen in de zui delijkste provincie van het land, Quang Binh, en grondaanvallen door mariniers In het zuidelijke deel van de gedemilitariseerde zone. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat na luchtaanvallen op 25 en 26 november, waarbij vliegtuigen die verkenningstoestellen escorteerden aanvallen hadden uitgevoerd, op 27 november in hetzelfde gebied verscheidene streken „openlijk waren gebombardeerd". De Verenigde Staten moeten de volledige verantwoordelijkheid dra gen voor alle gevolgen van hun Een Israëlische commando-een heid is zondagavond die op Jor daans gebied doorgedrongen en heeft ongeveer 60 kilometer ten oosten van de Dode Zee een ver- keersbrug en een spoorbrug opge blazen. Naar een woordvoerder in Tel Aviv meedeelde, vormde de actie een represaille voor de voort durende sabotage-acties van Jor daanse zijde. In een andere bekendmaking is gezegd dat de Israëlische artillerie zondagavond de Jordaanse stad Irbid heeft beschoten tijdens een duel, dat volgde nadat twee Israë lische dorpen door de Jordaniërs onder vuur waren genomen. Later werd nog een Israëlisch dorp ten zuiden van het meer van Galilea beschoten en daar duurde de strijd nog voort. In de mededelingen over de commando-actie worden twee sa botage-acties van Jordaans gebied met name genoemd, namelijk de beschieting met vijftien raketten van nlsraëlische potasbedrijven in Sodom en de beschieting van twee dorpen. De verkeersbrug die werd opge blazen, ligt in de weg van Amman naar het zuiden. De Arabische verzetsgroep „El Fatah" heeft zondag meegedeeld de beschieting van de potasbedrij ven te hebben uitgevoerd. Bij het beschieten en bombarde ren van Jordaans gebied door Israëlische strijdkrachten zijn zon dagavond vier mensen gesneuveld en zeven gewond geraakt. Dit is door een Jordaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Onder de doden waren twee militairen en onder de gewonden één. agressieve daden, aldus het minis terie. Volgens *n Amerikaanse woord voerder in Saigon zijn de afgelo pen dagen bij verschillende ge vechten meer dan 150 Noordviet- namezen en vietcong-soldaten ge dood. De zwaarste gevechten von den plaats bij de Cambodjaanse grens waar Amerikaanse infanterie gesteld door tanks, gevechtsheli kopters, artillerie en vliegtuigen 78 Noordvietnamezen doodde. Een ander zwaar gevecht in de Mekong-delta kostte aan 70 tegen standers het leven, zei de woord voerder. De radio van het Zuidvietname- se nationale „bevrijdingsfront" heeft een bevel van het militaire commando van het bevrijdings front omgeroepen om de regerings troepen overal aan te vallen. De dagorder Is gedateerd op 25 no vember en moest op 30 november worden verspreid. De laatste da gen zijn aan de grens met Cam bodja sterke infiltraties van de vietcong en Noordvietnamest een heden waargenomen. Het Zuld- vietnamese opperbevel verwacht het vierde algemene offensief. Honderden vietcong-strijders en Noordvietnamese militairen heb ben zondag tevergeefs Amerikaan se stellingen bestormd od onge veer 40 kilometer ten noordwesten van Saigon, zo heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Tenminste 33 tegen standers werden gedood. 25 Ame rikanen werden gewond, maar er vielen geen doden, aldus de zegs man. De vietcong vuurde raketten en ^granaten af. De aanval werd afgeslagen met behulp van een vliegtuig met boordkanonnen, heli kopters en artillerie. De Tissot PRB16 is een echt horloge voor de actieve man die zwemt, golft, tennist, paard-enantoiijdt.Hetuur- werk heeft schokbrekers en iszwevend," in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, te staal of doublé fl98,enf200.- Zonder datum, met hand- opiwsding ii&s en ist- De Amerikaanse nationale com missie ter bestudering van het geweld heeft zondag een rapport laten verschijnen, waarin de po litie van Chicago ervan wordt be schuldigd zonder onderscheid des persoons te zijn opgetreden bij de demonstraties tijdens de democratische conventie in augustus. Volgens het rapport konden de ongeregeldheden op sommige momenten alleen worden om schreven als een „politierel". Het woeste optreden van de politie ging te ver in verhouding tot de uitdagingen van de demonstran ten, aldus het 350 pagina's tel lende boekwerk. Toegegeven wordt dat de politie het doelwit vormde van de provocaties, maar „het antwoord kwam in vele ge vallen neer op onbeheerst geweld in het wilde weg". Het rapport is op verzoek van de commissie samengesteld door ongeveer 90 personen onder lei ding van officier van justitie Daniël Walker. Het is snel gepu bliceerd in verband met de be langstelling van het publiek. De commissie heeft er zelf nog geen commentaar op, aldus dr. Milton Eisenhower, voorzitter van de commissie, die door president Johnson werd ingesteld na de moord op Robert Kennedy in juni. „DOODSCHIETEN" Het bevel van burgemeester Richard Daley om „brandstich ters dood te schieten en de be langrijkste plunderaars neer te schieten" heeft ondanks het feit dat het later werd gewijzigd, een zekere invloed op de houding van de politie gehad, zo menen de samenstellers. Anders dan bij grote rellen in de steden beston den de gebeurtenissen tijdens de democratische conventie niet uit brandstichting en plundering, maar uit veldslagen tussen de menigte en de politie, waarbij grote aantallen onschuldige bur gers betrokken werden, „On danks de aanwezigheid van en kele revolutionairen wilde de meerderheid van de demonstran ten op vreedzame wijze uiting geven aan hun afkeuring van de maatschappij in het algemeen of van de politiek in Vietnam". Het rapport is gebaseerd op verklaringen van meer dan 3.000 deelnemers aan de rellen en ooggetuigen. Sommigen hadden gezien hoe de agenten op motor fietsen mensen neersloegen, die tegen een leuning stonden, ande ren hoe belangstellende vrou wen, die blijkbaar niets met de demonstraties te maken hadden, met stokken tegen de grond wer den geslagen en In overvalwa gens weggsvoerd.. COMMENTAAR BURGEMEESTER Burgemeester Daley heeft zon dag gereageerd op het rapport. De burgemeester las op een persconferentie een verklaring voor, waarin hij zegt trots te zijn op het grootste deel van de po litie van Chicago, dat „verant woordelijk heeft gehandeld in omstandigheden die een uitda ging inhielden". Na voorlezing van de verkla ring vertrok Daley. Hij wilde niet antwoorden op vragen van journalisten. Hij heeft „enig voorbehoud" betreffende enkele delen van het verslag. Hij dringt erop aan het rapport in zijn geheel te lezen. Verder merkt hij op, dat tien politie mannen geschorst zijn, omdat zij tijdens de ongeregeldheden geen ster droegen, het teken waaraan men kan zien dat iemand van de politie is. Vier politiemannen zullen worden ontslagen, omdat zij „buitensporig geweld" hebben gebruikt. President Tito van Zuid-Slavië heeft zaterdag gezegd dat Zuid- Slavië zich niet bedreigd voelt en bij niemand, ook niet bij de Ver enigde Staten, hulp zoekt. „Ik heb de Verenigde Staten gezegd dat ik niemand om hulp vraag. Er is van niemand hulp nodig", aldus de 76-jarige maar schalk die de buitenlandse pers had uitgenodigd in Jajce, waar hij 25 jaar geleden zijn eerste rege ring vormde in de strijd tegen de Duitsers. Tevoren had hij in een rede gewaarschuwd tegen pogin gen de soevereóv'teit.en vrijheid van Zuid-Slavië aan te tasten. De maarschalk herhaalde dat zijn land bereid is zich in het ge val van agressie, onverschillig van welke zijde, zelf te verdedi gen, maar voegde eraan toe te menen, dat er geen direct gevaar voor een agressie tegen Zuid- Slavië bestaat. De Amsterdamse politie heeft zondagavond de 22-jarige Frans man G. J. A. gearresteerd. Hi.i wordt verdacht omstreeks half tien in de Raadshuisstraat de 66- jarige mevr. E. Schwantt uit Ber lijn, samen met zijn 24-jarige landgenoot F. G. van haar tas te hebben beroofd. Hij zou daarbij hebben gedreigd met een lucht drukpistool. De mannen vlucht ten na de beroving 'n andere kant uit, waarbij A. werd gevolgd door een 47-jarige fietser die hem op de Herengracht aan de beman ning van een politieauto aanwees. De andere Fransman is nog spoor loos. De tas, die een paar honderd gulden aan Duits en Nederlands geld bevatte, was door de aange houden rover weggegooid en werd later teruggevonden. Reeds acht vrouwen die de laatste maanden in de zuidelijke wijken van Amsterdam werden aangerand, hebben de 33-jarige classificeerder W. W. A. herkend als de man die hen aanviel. De man wordt ook verdacht van de aanrandingen waarbij herken ning dubieus is, doordat de aan valler een sjaal of de col van zijn trui voor het gezicht droeg. A. had bij zijn arrestatie een sjaaltje in z'n zak, terwijl hij ook een coltrui bleek te bezit ten. In de komende dagen zullen nog meer slachtoffers met de man worden geconfronteerd. De zedenpolitie is er niet vart overtuigd, dat de man alle openbare schendingen van de eerbaarheid van de laatste tijd op zijn geweten heeft. Het sig nalement klopt, maar de werk wijze vóór en na 6 oktober ver schilt. Volgens de zedenpolitie is de verdachte een gevaarlijke figuur, met wie absoluut niet valt te praten. De man, die getrouwd is en twee kinderen heeft, woon de in afwachting van een echt scheiding bij zijn moeder. Hij werd op 1 september uit de ge vangenis ontslagen waar hij een vonnis wegens diefstal had uit gezeten. De eerste ernstige aanranding werd gepleegd op 23 september, 's Avonds werd een 23-jarige vrouw in het trapportaal van haar woning in de Haringvliet- De leden van de tweede ka mer mr. J. F. G. Schlingemann en ir. D. Tuynman, die vrijdag en zaterdag verschillende delen van Zeeland bezochten, hebben heel wat verlangens en ook be- raren te horen gekregen. Tijdens de hearing in het stad huis te Terneuzen kwam een der duidelijkste uitspraken uit de mond van ir. R. H. van Kreve len, de voorzitter van de kamer van koophandel, die de vaste oeververbinding over de West er - schelde een levenszaak voor Zeeuws-Vlaanderen noemde. Burgemeester Aschoff van Terneuzen stond op het stand punt, dat de capaciteit van de insteekhavens geen gelijke tred houdt met de eisen die een groeiende industrialisatie stelt. Naar hij mededeelde hebben zich voor de geplande haven- en in dustrieterreinen oostelijk van Terneuzen reeds meerder serieu ze gegadigden gemeld. In het gemeentehuis te Bres- kens, waar de hearings zater dagmiddag werden besloten, bracht burgemeester Eekhout als vurige verlangens naar voren een jachthaven, e°n openlucht zwembad voor de camping „Zee bad" en een concentratie van de Zeeuwse zeevisserij en -handel te Breskens. Drs Waalwijk, rector van de rijksscholengemeenschap in Oost burg, wees op 1 de noodzaak van een concentratie van het open baar onderwijs in West Zeeuws- Vlaanderen. Hij wil het open baar lager onderwijs concentre ren in Breskens, Schoondijke, Oostburg en Aardenburg. De kinderen uit de kleine dorpen zouden dan naar Engels voor beeld met bussen naar school kunnen worden gebracht. In Goes had de heer P. J. J. Dekker, dijkgraaf van het waterschap „Brede Watering" van Zuid-Beveland, zich daags tevoren gekant tegen een uit breiding van de industrie in Zeeland, die (hij wilde beperken tot het Sloe en de kanaalzone van Terneuzen. Verder drong hij erop aan, dat het wegbeheer in handen van de waterschappen blijft. Wanneer de tweede fosfaatfa- briek van Hoechst en de alumi- niumfabriek van Péchiney in het Sloegebied in werking komen, bestaat er een reëel ge vaar voor een te grote mate van fluoridering van het water. De fruitteelt zou daardoor ernstig kunnen worden aangetast. Deze waarschuwing uitte dr. J. Tesing, directeur van de gezondheids dienst voor dieren te Goes, tij dens de in het Terneuzense stad huis gehouden hearing. Dr. Tesink drong er op aan tijdig veiligheidsmaatregelen te treffen. De medewerking van de industrie is daarbij omisbaar. In het Middelburgse stadhuis hield de heer A. Korstanje, rijks- middenstandsconsulent in Goes, een pleidooi voor meer steun aan het kleinbedrijf door het geven van voorlichting van rijks wege. Burgemeester Drijber sprak over de woningsituatie en de ge ringe kansen die de premiebouw krijgt. Met name hekelde mr. Drijber het beleid van volks huisvesting dat (hij zeer wissel vallig noemde. Mr. Schlingemann stelde in de loop van het gesprek dat buiten Zeeland de indruk bestaat dat Zeeland zich afzet tegen Eot- tei'dam.'In feite gaat het om een problematiek, waar heel Neder land bii betrokken is. Zeeland moet er voor zorgen niet te wor den vermalen tussen de groot machten Antwerpen en Rotter dam. De verschillende hearings met gemeentebesturen, statenleden van de V.V.D. en diverse auto riteiten werden gehpuden onder voorzitterschap van dr. ir. C. W. C. van Beekom uit Goes, voo1; zitter van de Kamerkring Mi', delburg van de V.V.D. straat verkracht en beroofd van 25 gulden. Dit is één van de vele misdrijven waarbij de poli tie twijfelt aan de schuld van de verdachte. Onderzocht wordt of de man ook te maken 'heeft gehad met (het grote aantal gevallen van openbare schennis der eerbaar heid, die zich eeind 1965 en begin 1966 in dezelfde buurten voor deden. Twee ca. 20-jarige mannen heb ben zaterdagavond bij een gewa pende overval op de 68-jarige mevr. B. Reyenga in haar sigaren winkel aan de Amsterdamse Mar- nixstraat enkele tientallen gul dens en een aantal pakjes sigaret ten buitgemaakt. De overvallers stapten tegen zeven uur de winkel binnen. Een van hen liep door naar de woning van de vrouw. In de gang werd zij door de man, die met een pis tool was gewapend, hardhandig beetgepakt. Toen zij zich verzette, wilde de indringer tot tweemaal vuren, maar het wapen weigerde. Hij gaf het slachtoffer met. het pistool een klap in de nek en duwde haar de woonkamer bin nen, waar zij kwam te vallen. De andere man had inmiddels de winkel doorzocht. De vrouw liep bij haar worste ling met de aanvaller een ge kneusde pink op. Ook klaagde zij over een pijnlijke nek en rug. Het was de vierde maal binnen drie dagen dat de Amsterdamse politie met een roofoverval werd geconfronteerd. De benzine is in de nacht van zaterdag op zondag in Frankrijk twee tot drie centimes per liter duurder geworden. Gewone benzi ne kost nu in Parijs 1.01 franc (was 0,99) en super 1,10 franc (ruim 80 cent). STONEWALL (Texas): Presi dent Johnson ordent hier nog even het haar van kleinzoon Pa trick Lyndon voordat er een fa miliefoto gemaakt wordt. Patrick brengt met moeder Luci een kor te vakantie door op de L.B.J.- ranch na het vertrek van zijn vader naar Vietnam. De burgemeester van Newark in de Amerikaanse staat New Jersev heeft de noodtoestand afgekon digd, omdat 90 procent van zijn politie- en brandweerpersoneel niet in dienst is verschenen om kracht bij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Er is een uit gaansverbod ingesteld van midder nacht tot 6 uur en de verkoop van sterke drank is verboden. De stad, waar een half miljoen mensen wonen, heeft 1200 man po litie en 600 brandweerlieden. 7.1 j hebben zich ziek gemeld. Zij die zaterdag geen doktersverklaring konden overleggen, zouden worden geschorst. Originele 5 december- verrassingenl WEINIG VERANDERING Een gebied met hoge barometer standen handhaaft zich boven zuid-Scandinavië en oost-Europa. Hierdoor wordt met zuidoostelijke winden vrij koude lucht naar onze omgeving getransporteerd. In deze stroming kwam aanvankelijk slechts weinig bewolking voor, maar in de ochtend vormde zich op uitgebreide schaal mist of laag hangende bewolking. In de afge lopen nacht daalde de tempera tuur plaatselijk tot dicht bij heï vriespunt. In de algemene luchtdrukver deling komt in 't komende etmaal niet veel verandering. We houden daarom ongeveer hetzelfde weer type. Er wordt evenwel iets kou dere lucht aangevoerd, zodat in de komende nacht de temperatuur tot even onder 't vriespunt kan dalen. Weerbericht van het K.N.M.t. tot morgenavond. VRIJ KOUD Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaat sen mist of laaghangende bewol king. .Zwakko tot matige zuidooste lijke wind. Vannacht temneraturen om het vriemunt". Morgen overdag ongeveer riezpifde temperaturen als vandaag. -"water DINSDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.49 12.52 Terne"zeri. 1.16 1.28 y-mswéprt 1.50' 2.02 Walsoorden 1,59 2.11 WOENSDAG 4 DECEMBER 8 a Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 1.14 1.50 2.24 2.33 n.m. 1.25 2.01 2.35 2.44 7y©ürs- ®r» föl sarssta oiden ZON op onder MAAN op onder' Dec. 3 4 1 5 8.28 8.30 8.31 16.31 16.31 16.30 15.12 15.37 16.11 7.12; 8.261 1

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1