„Wilt U maav betalen" CAMEL- MET OF ZONDER FILTER WELKOM DOKTER De wettelijke aansprakelijkheid voor de bejaarden Geen radio? Toch f75 betalen.. DUITSE UITVINDER VAN HET „SCHOKGOLFKANON WORDT DOOR BUITENLANDERS BEDREIGD Nu hebt u keuze uit twee Camel pakjes: met of zonder filter! Maar welk pakje u ook kiest, u geniet altijd van de wereldberoemde Camel-kwaliteit! Vrijdag 29 november 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 In het verkeer Vallende voorwerpen Zwarte-panter- leider in de V.S. gezocht Overstroming Gebouwen fbloe ver Studentenonlusten in Oettar Pradesj Scheepsbotsing in Botnische Golf Madrileense studenten bezetten faculteit Vaak lezen we in de krant dat oudere mensen de oorzaak en/of het slachtoffer van ongelukken zijn. We staan er niet altijd bij stil dat deze oudjes daarna zullen worden aangesproken voor de kosten In verband met hun aan •prakelijkheid jegens derden. En de oudere mens in de samenle ving kan heel veel schade ver oorzaken. leder mens is, overeenkomstig de wettelijke bepalingen, verant woordelijk voor zijn daden en ouderen maken daarop geen uit zondering. Maar bepaalde pro blemen op het gebied van de aan sprakelijkheid spelen bij oude ren een grote rol dan bij jonge ren. Waar de grens tussen oude ren en jongeren ligt, laten wij in het midden. Het burgerlijk wetboek, één van de belangrijkste steunpila ren van het Nederlands recht, geeft over onze aansprakelijkheid bepaalde regels. Zo bepaalt art. 1401 dat ieder die door een on rechtmatige daad schade aan een ander toebrengt, verplicht is die schade te vergoeden. Art. 1402 bepaalt dat niet al leen de schade die door een daad veroorzaakt, wordt vergoed dient te worden, maar ook de schade, veroorzaakt door een nalatigheid of onvoorzichtigheid. De meest voorkomende geval len waardoor schade wordt ver oorzaakt, zijn de verkeersonge vallen. Iemand steekt onver wachts de straat over en komt in botsing met een bromfietser die daardoor schade aan zijn brom fiets, zijn kleding en vaak zelfs aan zijn gezondheid oploopt. Deze onvoorzichtige voetganger zal de schade moeten vergoeden. Men kan zich niet beroepen op het feit, dat men slecht ter been is of niet zo goed kan zien of hardhorend is. Men wéét immers dat men slecht ter been is en als men desondanks tracht een druk ke straat over te steken, moet men daarvan de gevolgen dragen. Vele ouderen fietsen nog, maar zij zijn niet meer zo vast op de fiets als toen zij jong waren. Dit is begrijpelijk, maar als men daardoor een verkeersongeval veroorzaakt, kan men zich niet verontschuldigen met een beroep op die „onvastheid". Het komt wel eens voor dat bij het stof afnemen per ongeluk een Een meerderheid van de eer- ste-kamercommissie voor cul tuur en recreatie gaat akkoord met het voorstel, het luistergeld op 24 gulden per jaar te stellen en het kijk- en luistergeld (ook al bezit men geen radiotoestel) op 75 gulden, aldus blijkt uit het verslag van de commissie. Veel leden echter meenden dat bezitters van een kleuren-tv een extra bijdrage dienen te beta len. De Amerikaanse politie zit ach ter zwarte-panterleider Eldridge Cleaver aan, die op gerechtelijk bevel de gevangenis in moet maar onvindbaar is. Er gaan ge ruchten dat hij naar het buiten land is gevlucht. De 33-jarige Cleaver, die twee jaar geleden voorwaardelijk in vrijheid werd gesteld, nadat hij van dertien jaar gevangenisstraf er acht had uitgezeten, ver dween in april j.l. weer in de gevangenis na zijn arrestatie in verband met een vuurgevecht tussen leden van de zwarte- panterbeweging en de politie in Oakland. Een rechter gelastte zijn vrijlating met de motive ring, dat hij om politieke rede nen werd vastgehouden, maar een hogere rechtbank bepaalde kortgeleden dat Cleaver weer moest worden opgesloten. In de afgelopen maanden trad Clea ver op als presidentscandidaat van de radicale partij voor vre- den ma vrttbaid. bloempotje van de vensterbank valt en op straat neerkomt. Wan neer er net iemand voorbijkomt en het bloempotje op zijn hoofd krijgt, waardoor hij een hersen schudding oploopt, zal de ijverige stofafneemster de daardoor ont stane schade dienen te betalen. Natuurlijk, men deed het niet met opzet, het was een ongeluk je, maar toch was het een „on rechtmatige daad" in de zin van de wet en dus is men tot schade vergoeding verplicht. Om een bad, een wasmachine e.d. vol te laten lopen moet de kraan worden opengezet. Hoe vaak gebeurt het niet dat men vergeet die weer te sluiten? Men wordt afgeleid of men denkt er niet meer aan of men wordt even weggeroepen, maar het water loopt door en de bene denburen zitten met de brokken. Die brokken moeten betaald wor den en wel door degene die vergat de kraan te sluiten. Vele bejaarden bewonen een eigen huisje, dat soms na lang sparen hun eigendom is gewor den. Zij dienen echter te beden ken dat zij volgens artikel 1405 (B.W.) aansprakelijk zijn voor de schade die aan derden wordt toe gebracht, wanneer het huis geheel of gedeeltelijk instort, doordat het niet goed is onderhouden of de de bouw of inrichtting gebre ken vertoont. Om slechts één voorbeeld te noemen: de schoorsteen had eigenlijk al lang verstevigd moe ten worden en hij waait er bij een normale storm af. Een voor het huis staande auto wordt bescha digd. Hier is sprake van een ver zuim in het onderhoud van het huis en dus zal de huiseigenaar niet alleen zijn schoorsteenkosten moeten betalen, maar ook de schade aan de auto. Bij een orkaan van zelden voor komende kracht kunnen solide schoorstenen naar beneden ko men en schade aan derden ver oorzaken. Wanneer men kan aan tonen dat het huis goed was on derhouden en dat de bouw of in richting geen gebreken vertoon de, zal men voor de daardoor ge leden schade niet aansprakelijk zijn. Zoals wij uit het voorgaande hebben gezien, reikt de aanspra kelijkheid volgens de wet (de wettelijke aansprakelijkheid dus) in vele gevallen verder dan men vaak veronderstelt. In vele ge vallen is men ook aansprakelijk voor schade, veroorzaakt door kinderen, huispersoneel en huis dieren. Wij zouden ieder daarom wil len adviseren zich tegen wette lijke aansprakelijkheid te verze keren. De premie is niet hoog en zelf heeft men dan het veilige gevoel voor vaak ondraaglijke lasten te zijn gevrijwaard. Bo vendien is er zekerheid dat de gedupeerde derde zijn schade vergoed krijgt. Wanneer deze zich tot u wendt met de vraag: „Wilt u maar even betalen dan kunt u als verzekerde met een voldaan ge voel uw verzekeringsmaatschap pij inschakelen, ook al is het voor duizenden guldens! CAMEL FILT CF 68-7 Bij heftige incidenten in Luc- now, de hoofdstad van de Indi sche staat Oettar Pradesj, zijn woensdag vijftig politiemannen gewond en 48 studenten gearres teerd. De studenten protesteerden voor de tweede dag tegen het ge vangen houden van hun kamera den, die vorig jaar werden gear resteerd wegens hun actie voor Twee Finse schepen zijn woens- het gebruik van de hindi-taal. Zij staken woensdag het gebouw van de goeverneur in brand, bekogel den de politie en vielen buspas sagiers aan. dagnacht in de Botnische golf bij mist met elkaar in aanvaring ge komen. Drie mensen zijn om het leven gekomen en zeven mensen allen Zweden werden ge wond. De aanvaring geschiedde voor een van de Aland-eilanden tussen de in het zuidwesten van Finland liggende plaats Turku en Stock holm. De bij de aanvaring betrokken schepen zijn de Ilmatar en de veerboot Botnia. door Ann Rush 32) „Je maakt me ziek, Eve Came ron", zei ze tegen zichzelf. „Je zou Smoke Jones niet meer wil len hebben nu hij van een ander meisje houdt maar je gaat des ondanks door je wonden te lik ken of hoe dat dan ook mag heten. Je zou Matt Sanders niet willen hebben, zelfs al was Marcia niet een beetje verliefd op hem. Je bent zelfs niet eens op Matt San ders gesteld. Mrs. Weaver mag dan gezegd hebben dat je er uit zag als een engel van goedheid maar als je nu naar je zelf keek, zou je niets anders zien dan iemand die zich verbeeldt dat ze al een oude vrijster is. En er zul len heus nog wel meer avonden komen zoals deze." HOOFDSTUK XI. De dag voordat Eve haar pa tiënten thuis bracht, werkte ze zich nogal haastig door haar spreekuur heen. Er was niets dringends. De kleine mrs. Keene, die zwanger was en het heel goed maakte, kwam voor het maande lijks onderzoek. Johnny Kent had zich in zijn voet gesneden en het bloedde nogal hevig. Twee patiënten kwamen een injektie halen en de oude mrs. Hennessey wilde alleen maar praten over haar pijntjes en klachten. Toen ze allemaal weg waren, ruimde Eve het bureau van haar oom op en wilde de ziekenkamers aan een laatste inspektie onder werpen eer ze haar huisbezoeken ging afleggen. Toen ze echter door de wachtkamer liep, vond ze daar tot haar verwondering een man die uit het raam stond te kijken. „Neem me niet kwalijk. Ikbegon ze, een beetje ge- ergerd omdat er blijkbaar toch nog een patiënt geholpen moest worden. Hij draaide zich om en ze zag dat het Peter Cameron was. Zijn gezicht was rood en hü zag er be zorgd uit. Hij leek haar ook veel ouder te zijn geworden sinds ze hem voor het laatst had gezien. Haar oom mompelde een groet en vroeg in één adem: „Wat hoor ik allemaal over Rufus?" Eve voelde zich plotseling erg schuldig. Ze had oom Peter na tuurlijk moeten schrijven over de hartaanval van oom Rufus maar het was werkelijk geen ogenblik bij haar opgekomen. Ze waren nooit een familie geweest waarin veel werd geschreven en zo voor het oog hingen ze ook niet erg aan elkaar. Eve wist echter dat zich onder die schijnbare onver schilligheid een sterke binding aan elkaar verborg. „Hij is niet gevaariyk ziek, oom Peter, werkelijk niet. De nacht voordat ik thuiskwam heeft hij een hartaanval gehad en de volgende morgen stond hg al weer klaar om naar zyn pa tiënten te gaan. Tante Rhody en ik zijn erin geslaagd hem thuis te houden en ik neem nu zyn praktgk waar." Peter Cameron zei desondanks angstig. „Maar zo iets is toch ge vaariyk. Daar gaan mensen toch aan dood?" Eve knikte. „Sommige wel maar een heleboel ook niet. Als oom Rufus het wat kalmer aan wil doen, kan hy behoorlijk oud worden. Uzelf hebt te hoge bloed druk, is het niet?" Hy wuifde die veronderstelling geërgerd weg. „Misschien. Ik heb het veel te druk om me daarmee bezig te houden. En nu kom ik hier en ontdek ik dat myn enige broer op de rand van de dood is zonder dat iemand de moeite heeft genomen om my op de hoogte te stellen." Eve liep naar hem toe en kuste hem op de wang. „Ga naar Sa vannah en zoek hem op. Hg zal het heerlgk vinden je te zien. Ik zal je het adres geven. En maak je maar geen zorgen. We halen hem morgen thuis." Hij ging zitten en haalde diep adem. „Ik hoorde het in de fa briek en ik maakte me bezorgd." Hij keek haar aan alsof hij wilde ontdekken wat ze dacht. „Ik ver moed, dat jij ook niet erg inge nomen was met die fabriek, is het wel?" Ze knikte. „Dat was ik zeker niet en dat ben ik nog niet. Ik vind het afschuwelgk zoals Quiet Harbor verknoeid is en ik geloof niet dat ik ooit zover zal komen dat ik die stank niet meer ruik. Ik kan echter ook wel de goede kant zien. Een heleboel mensen hebben nu in elk geval een redeiyke bestaansmogelijk heid." „Dat heb ik Rufus ook pro beren uit te leggen", zei oom Peter. „Hy wilde zelfs niet naar me luisteren ofschoon hy altgd de mond vol heeft over de armoede en de slechte gezondheid van de mensen in Quiet Harbor en om geving." Het is ook nogal moeiiyk te aanvaarden als je woonplaats zo leiyk wordt gemaakt en zelfs de lucht bijna niet meer in te ade men is." Peter snoof. „Dat is geen voor uitgang, meisje. Quiet Harbor was een dood stadje en het werd tyd dat er iets aan werd gedaan, jy en Rufus zgn toch nog te jong om in het verleden te leven." „Over vooruitgang gesproken", veranderde ze van onderwerp zonder dat oom Peter het eigen lijk merkte. „Die Matt Sanders vindt dat er een kliniek bij de fabriek moet komen." Peter Cameron knikte. „De commissarissenvergadering heeft erin toegestemd, dat er een be drag voor wordt uitgetrokken." „Ik heb een eerstehulp-post en een verpleegster voorgesteld. Jullie hebben werkelijk geen kliniek met een uitgebreide ap paratuur nodig als er toch altijd gebruik gemaakt kan worden van onze diensten." (Wordt vervolgd.) De Westduitse natuurkundige dr Hans Ehrhardt, uitvinder van het „schokgolfkanon", voelt zich bedreigd door buitenlandse agen ten. Ehrhardt werd in 1963 uit Zwitserland gewezen in verband met de proeven, die hg aan de oever van de Sarner-See had ge daan met zgn kanon dat een straal zou afgeven, die tot op een afstand van 30.000 km dodelijk is. Zwit sers die in de buurt van het meer wonen, hadden het niet erg begre pen op deze proeven en een aan klacht tegen Ehrhardt ingediend. De physicus zei nu tegen de Westduitse pers dat hij enkele we ken geleden uit Egypte was geko men, waar hg hoogleraar in de elektronica is. Hij wil in de bonds republiek contact zoeken met een onderneming, die belangstelling heeft voor zijn uitvinding en de werking van zijn kanon" laten zien aan vertegenwoordigers van het ministerie van defensie. Het wapen kan volgens hem ge bruikt worden tegen tanks en vliegtuigen. Op 5 november hadden Israëli sche agenten in München contact met hem opgenomen. Zij zouden hem hebben verzocht zijn onder zoek te staken of anders in Israël zgn werk voort te zetten. Ehr hardt zou dit verzoek hebben af geslagen en hebben verklaard dat de Egyptenaren hem al voor zijn werk betaalden. Op 6 november, toen Ehrhardt per trein op weg was van Mün chen naar Langenargen aan het Bodenmeer, was hij in de restau ratiewagen „toevallig" een Egyp tische agent tegengekomen die hij kende. Zij dronken een biertje. Kort daarna werd Ehrhardt niet lekker. Bij zijn thuiskomst ver loor hij het bewustzijn. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij pas drie dagen later tot bewustzijn kwam. Volgens de „Rheinische Post" hebben de artsen een begin van vergiftiging ontdekt bij de na tuurkundige. Het zou hier gaan om een in Egypte gemaakt mid del dat dodelgk is als niet direef wordt ingegrepen. Ongeveer duizend studente* hebben donderdag de faculteit van de politieke en economische wetenschappen in Madrid bezet en daar de „macht van de stu- tenten" uitgeroepen. Politie mannen die zich in de omgeving van het gebouw ophielden, trok ken zich in de loop van de mid dag terug. Andere faculteiten worden streng bewaakt. Het gebouw werd stormen derhand ingenomen via de ach terdeur, die eerst moest worden verwijderd, waarop de studen ten het bureau van de daken bezetten. De secretaris van de faculteit gaf hun de sleutels van alle lokalen. Naar het voorbeeld van de bezetting van de Sor- bonne in mei van dit jaar ont stond een massale discussie. En kele van de voornaamste onder werpen waren universitaire pro blemen, de pas beëindigde mijn werkersstaking in Asturië en de politieke situatie in Spanje. Bij de ingang werd een span doek opgehangen met het op schrift: „Alleen de studenten hebben het recht te beslissen over opening of sluiting van de faculteit". Bij verscheidene instellingen van hoger onderwijs in Madrid, Barcelona en Bilbao werd don derdag gestaakt. i.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9