POCKET- PROVINCIAAL NIEUWS WASHINGTON VERWERPT RUSSISCH PROTEST St. Nicolaas. Gesprek over verhoging van minimam-loon Geen reden tot ongerustheid Sluiskilse vuilnisbel boeken Vrijdag 29 november 1968 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Koeiehorens bleken dodelijk Betogingen in Zuid-Slavië Pas vrijgesproken, nu weer gevat De leider van het verzet in West-I rian mmmmmmam Boekhandel VAN DE SANDE WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Nieuwe polyethyleen- fabriek in Antwerpen BOERDERIJBRAND IN FRIESLAND Franse hart transplantatie- patiënt overleden ELISABETH VERHELST, Terneuzen Filatelisten vergaderden Open schaakkampioenschap Axel Botsing Cadzand Vergadering gemeenteraad Sluis Schrikhek hielp niet HAAGSE POLTTIE HOUDT ZES MINDERJARIGEN AAN Nog maar 6 dagen, dan is het AGENDA - GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN De automarathon Londen-Sydney Frankrijk licht GATT in over maatregelen V De 68-jarige landbouwer H. van Zoelen uit Echtveld is don derdagmorgen in het ziekenhuis in Tiel overleden aan de ver wondingen, die hij twee weken geleden had opgelopen, toeneen koe hem op de horens nam. Hij reed toen met zijn brommer or de Ommerenveldseweg en kwam in aanraking met een van de koeien van een landbouwer, die de dieren over de weg naar de stal bracht. Zijn verwondin gen bleken achteraf ernstiger te zijn dan men aanvankelijk ver onderstelde. Veli Deva, partijleider in de autonome Zuidslavische provin cie Kossovo-Metohijo, heeft ver klaard dat betogingen in drie Zuidslavische steden bij de Al banese grens, die zich woensdag voordeden, door „exponenten in dienst van buitenlandse machten die duistere doelen te gen het land nastreven" zijn ge organiseerd. Enkele honderden mensen zou den aan de betogingen hebben meegedaan. Uit de stad Pristina werd gemeld, dat de demon stranten winkelruiten ingooi den, auto's omgooiden en ande re schade aanrichtten. Partijleider Deva maakt deel uit van de Albanese bevolkings groep in zijn provincie. De man die drie weken gele den wegens gebrek aan bewijs de moord op de oude caféhouder Schoenmakers te Oirschot werd vrijgesproken, de 48-jarige los- werkman J. V., is door de politie van zijn geboortestad Dordrecht gearresteerd, verdacht van in braak in een antiekzaak. Ver schillende waardevolle voorwer pen had hij in een zijstraatje klaar gezet om mee te nemen. Omwo nenden hadden de inbraak ge merkt en sloten hem in. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Ma lik, heeft donderdag in Djakar ta verklaard dat Lodewijk Man dat jan, de leider van een groep verzetsstrijders in West-Irian, van plan is „weer een normaal leven te gaan leiden". Malik baseerde zijn uitspraak op een verslag van Soedjarwo Tjondronegoro, onderminister voor Westirianese zaken die donderdagavond uit Soekarno- poera terugkeerde. Volgens Malik zal 't misschien lastig zijn voor Mandatjan om op eigen houtje uit zijn schuil plaats in de rimboe naar de be woonde wereld terug te keren, omdat hij aan een huidaandoe ning lijdt die hem het lopen moeilijk maakt. Plaatselijke IJSSELMONDE: Het Noord- koreaanse visfabriekschip „Kheum San" voor de afbouw- kade bij Verolme. Volgens de New York Times zou het vaar tuig tijdens de reis naar Noord- Korea wel eens geënterd kunnen worden door de Amerikaanse marine om het met de beman ning uit te wisselen tegen het Amerikaanse spionageschip Pueblomet bemanning. In het Antwerpse havengebied is donderdag een nieuw petro chemisch bedrijf van Polyolefins N.V. (waaraan wordt deelgeno men door Petrofina, Rhone-Pou- lenc en Philips petroleum) inge wijd, Het nieuwe bedrijf, waarin ruim 40 miljoen gulden is ge ïnvesteerd, zal jaarlijks 30.000 ton polyetyleen produceren, voornamelijk voor export. Terwijl de heer G. H. uit Ak- marijp onder Joure met zijn vrouw in Turkije was voor de voetbalwedstrijd Fenerbahce Ajax, is zijn kapitale boerderij op het voorhuis na door brand verwoest. Donderdagmiddag omstreeks 2 uur brak brand uit. Toen de knecht bezig was in de schuur hooi los te maken, stuitte hij op een vuurhaard. Hij sloeg alarm, waarna hij met behulp van buren de bijna 100 stuks vee naar bui ten bracht. Twee koeien kwa men in de vlammen om. De scha de bedraagt ongeveer ƒ200.000. Een Fransman die in de nacht van 26 op 27 november in het zie kenhuis van Broussais een hart transplantatie had ondergaan, is 20 uur na de operatie overleden doordat het hart bleef stilstaan. De identiteit van de patiënt, de achtste die in Frankrijk een nieuw hart ontving, is niet ont huld. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden werd plotseling van onze zijde wegge nomen mijn geliefde Vrouw en mijn zorgzame Moeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Echtgenote van Nicolaas Bolleman. in de ouderdom van 65 jaar. N. BOLLEMAN Jan en Verloofde Terneuzen, 28 november 1968. Baandijk 3a. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op maandag 2 december a.s. des namiddags om 2.45 uur op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen na vooraf gaande rouwdienst in de kapel van Huize „Bach- ten Dieke", aanvangende om 1.30 uur. De vereniging van postzegelver zamelaars „Zeeuws-Vlaanderen" kwam deze week bijeen om het 42e bestaansjaar te vieren. De voorzitter, de heer G. Klaas- sen, kon in zijn openingstoespraak vaststelen dat de vereniging er goed en gezond voorstaat. Hij hoopte dat nog meer verzame laars de weg naar de vereniging zouden vinden. Met algemene stemmen werd besloten lid te worden van de rondzendorganisatie West-Paci- fic-Australië-Nieuw Zeeland. Hierna volgde een gezellig sa menzijn onder het genot van en kele kopjes koffie met boterlet ter, of beter gezegd boterletter- cijfers in de vorm van een 4 of een 2. Zij lieten zich uitstekend smaken en de voorzitter kon in zijn afscheidswoord dan ook te recht spreken van een gezellige bijeenkomst. Helaas was de opkomst maar matig, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat er woensdagavond twee belangrijke voetbalwedstrij den via de t.v. werden uitgezon den. Deze week werd de 2e ronde van het open schaakkampioenschar gespeeld. De uitslag hiervan was K. H. Cohen-J. E Hubbeling 1-t C. H. Provoost-F. J. Karelse 1-1 A. Dubbeldam-G. de Ridder 1-C D. de Jonge-M. de Kraker 1-C P. Smolders-C. van Cadsand 0-1 A. Beishuizen-M.Rinn afgebr Gistermiddag omstreeks half vier reed J. P. uit St. Jansteer mst een landbouwtrekker me twee aanhangwagens over df prov. weg AxelRoode Sluis ii de richting Axel. Bij het linksaf slaan verleende P. geen voorrang aan de achterop komende vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door P. M. van L. uit Tilburg, waardoor een botsing ontstond. Vrachtauto en tractor werden zwaar beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. KERSTACTIE ZEEVARENDEN Op 5 december vieren we weer het St Nicolaasfeest; op 19 decem ber worden de nieuwe sluizen, de havens en hét verbrede kanaal of ficieel in gebruik genomen; op 25 december vieren we 't kerstfees: in de huiselijke kring of daarbui ten. Voor al die dagen worden nu reeds plannen en afspraken ge maakt. In deze planning bevelen wij van harte aan het kerstfeest voor in Terneuzen verblijvendf varenden. Ieder jaar kunnen wij een gezellige pakjesavond op de schepen verzorgen. Onze kerstak- tie en de voorbereiding voor een vast varenshuis zijn uw geld waard, want ook het varenshuis moet werkelijkheid worden. Door de nieuwe sluizen en het verbrede kanaal wordt de kanaal zone aangepast aan de moderne scheepvaart. Wij als bewoners van deze streek lopen achter, in dien wij de varenden als deel van onze gemeenschap geen huisves ting verschaffen. Er zijn moeilijkheden, maar wij zetten onze aktie door om tot een eigen thuis te komen voor al onze varenden, voor zeelieden en schippers. Dit kan echter alleen met uw aller hulp. Wij bevelen onze aktie voor de gehele kanaalzone bij u aan. Men kan zijn bijdragen storten op re kening Stichting Varenscentrum Kanaalzone bij de Amro-Bank te Terneuzen (giro van de bank is 382711). Het bestuur, H. A. M. de Meijer, voorzitter F. A. Koulen, vice-voorzitter P. J. van der Goes, secretaris Mevr. D. de Meijer-Bever, Dinsdagavond 3 december komt de gemeenteraad van Cad zand bijeen. Als bijdrage voor de kosten in de ontwikkeling van het recre atiegebied willen B. en W. 4,50 per inwoner geven. Voorgesteld wordt burgemees ter Leenhouts aan te wijzen als vertegenwoordiger in de Zeeuw se bestuursschool. Voor de bouw van een politie post en een dokterswoning moet een voorbereidend besluit wor den genomen. Voor de bouw van een werk plaats is ƒ20.000 nodig. Tot slot is er een bespreking over de verbouw van de openbare school. Niettegenstaande de onlangs aangebrachte schrikhekbeveili- ging in de beruchte bocht bij het voormalig Sint Joseph-pensio- naat zijn er weer enkele harde rijders uit deze bocht gevlogen. De P.Z.E.M. is momenteel druk doende enige nieuwe lichtmasten aan te brengen, hetgeen onge twijfeld een grote verbetering zal zfjn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dagavond een Russisch protest verworpen teeen de vorming van een nieuw NAVO-commando in Napels. dat een luchtverkenning in de Middellandse Zee gaat voe ren met het oog op de spanning in dat gebied. Tn een communiqué zegt het mi nisterie, dat de V. S. luist belan° hebben bij vermindering van de •manning in het Middellandse-Zee- "ebied en dat het hier gaat om eer voorzorgsmaatregel van de drie 'snden die de kern vormen van hef nieuwe commando, de V. S., Enge land en Italië. De Sowjet-Unie had op 18 no vember bij monde van haar am bassadeur in de V. S., Dobrynin. bij de Amerikaanse onder-minister '•an buitenlandse zaken Katzen- bech georotesteerd. Dobrynin noemde de instelling van eer nieuw commando een schendin" van de internationale statuten waardoor de soanning in dat ge bied wordt onvevoerd. Het ministerie zegt dat de in stelling een direct gevolg is var benaalde gebeurtenissen in het Middeüandse-Zeegebied, die door de verhoorde militaire activiteit van de Sowjet-Unie in dat gebied de veiligheid van de NAVO-landen in gevaar kan brengen. De maat regelen zijn niet in strijd met de internationale normen en vormen geen schending van d° Russische rechten, aldus de verklaring. De Haagse politie heeft woens dagnacht in de residentie zes minderjarige jongens en meisjes op straat aangehouden, die wa ren weggelopen uit het ouderlijk huis of uit tehuizen, waar zij wa ren ondergebracht. Het zijn een 15-jarige loswerkman en een 16- jarige spuiter uit een tehuis in Amsterdam, een 18-jarige ma troos uit een tehuis in Dordrecht en drie meisjes van 16 en 17 jaar uit Den Haag, die het ouderlijk huis de rug hadden toegekeerd vanaf VOOR DE HANDEL: 8. D. LEEFSMA N.V. KERKSTR. 2$, AMSTERDAM. TEL.232727] Een van de meisjes had in de dui- penningmeesteressènen geslapen. Naar verwachting zal om streeks 13 december een bespre king plaats vinden tussen de minister van sociale zaken en het bestuur van de stichting var de arbeid over de verhoging van het minimumloon met ingang van 1 januari. Dit heeft de vice-voorzitte van het N.V.V., de heer A. de Boon, gisteren meegedeeld tij dens de vergadering van de al gemene Nederlandse agrarische bedrijfs'bond in Utrecht. Aan hei gesprek zal een bestuursverga dering van de stichting vooraf gaan. De door de voorzitter van de A.N.A.B. gesuggereerde verho ging met vijf gulden tot hon derdveertig gulden per week liet de heer De Boon geheel voor diens rekening. .Natuurlijk zul len wij trachten volledige com pensatie te verkrijgen" ver zekerde hij. Het is een wonder lijke zaak dat het amendement van de vakbeweging om het mi nimumloon met ingang van 1 januari te verhogen, bij de eind redactie van het S.E.R.-advies is verdwenen, maar, zo zei hij, dat betekent niet, dat een gesprek niet meer mogelijk is. 91111 ZATERDAG 30 NOVEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mijn prinses". Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 1 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 u.: „De wraak van Ivan- hoe"; 5 en 8 uur: „Mijn prin ses". MAANDAG 2 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mijn prinses". DINSDAG 3 DECEMBER Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Mijn prinses". STOCKHOLM: Patricia (links), de 21-jarige dochter, en Ulla, de 26-jarige vrouw van Charles Az- navour, zijn naar de Zweedse hoofdstadl gereisd om hun vader en man te zien. Aznavcwr was namelijk teruggekeerd van een tournee door Libanon, Bulgarije en Tunesië en moest daarna di rect weer in Stockholm optreden. Charles zei tegen zijn dochter: „Vergeet vooral geen mama te zeggen tegen Ulla". Tijdens de raadsvergadering van gisteravond kon wethoude M. de Vos de heren J. Hamelin en M. van Nispen geruststellen :oen eerstgenoemde zijn veront rusting uitsprak over de aanle van een vuilnisbelt op 680 mete van het ziekenhuis zoals enkel sekure Sluiskillenaars hadder opgemeten. De heer De Vos zei dat dt vroegere stortplaats in de Kats polder nooit aanleiding tot klachten heeft gegeven en da alles zal worden gedaan om sto en stank te voorkomen. Er za' zo weinig mogelijk worden ver brand en zeker niet, als dewinc in de richting van Sluiskil zit. BELANGRIJKE GRONDVERKOOP De raad verklaarde zich ak koord met het voorstel tot ver koop van ruim 8000 m2 terreir a 40 per m2 aan de heer L. K. van der Linden te Bergen op Zoom voor de bouw van een hotel-restaurant-motel, in de on middellijke nabijheid van de Westerschelde. Verder waren er voorstellen tot verkoop van grond in plan „Noord" en in het plan „Kats- polder". PENSION Er ontstond enige discussif over het voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan „Mau- ritsstraat II", waar vergunnin? was aangevraagd om aan df Mauritsstraat een bedrijf uit tf breiden met een pension. De heer Huijbrechts memo reerde dat er eerst een wasse rette is geweest. Later werd er ijs verkocht, daarna was er eer klein restaurant en hij was var mening dat „men er zelf ooi- liever niet zou Wonen wegens de mogelijke overlast die een pension kan meebrengen". Mevrouw Doppegieter zag vol doende redenen om er geen be zwaren tegen te hebben. Er is destijds toegezegd dat de men sen die vlak bij dit te bouwen oension garages hebben ge bouwd, de eigenaar niets meer in de weg zouden leggen. Daarom vond de heer Hol het thans een kwestie van fair-play Zes bemodderde wagens onder aanvoering van de Ford 20-mrs van de Duitsers Glemser-Braun- gart zijn donderdag met een voorsprong van ruim zes uur op het tijdschema van de Londen- Sydney marathon als eersten in Teheran binnengereden. Van de 94 overgebleven equipes waren er donderdagmiddag 83 de Turks- Iraakse grens gepasseerd. De wa gens ondervonden op het 296 km lange traject van Erzincan in Turkije naar de Iraanse hoofd stad weinig moeilijkheden. De volgende etappe voert naar Ka boel in Afghanistan. De Nederlandse Daf-equipe's zijn nog steeds in de koers. De équipe Rob Slotemaker en Rob Janssen arriveerden met een voorsprong van vijfeneenhalf uur op het schema in Teheran. Het andere team bestaande uit David van Lennep en Peter His- sink heeft een ernstige achter stand opgelopen, maar hoopt toch op tijd Bombay te bereiken waar de zeventig beste equipe's scheep gaan naar Freemantle. Voorbij het Turkse plaatsje Er- zinca raakte de wagen van Van Lennep en Hissing van de weg en liep zware schade op. De Daf werd provisorisch gerepareerd en kon zijn weg vervolgen. Er kan echter geen gebruik meer wor den gemaakt van de diensten van de monteurs in de DC-3, die zich nu nog slechts op de andere equipe concentreren. om het verzoek in te willigen. Wethouder De Vos herinner- 'e hier eveneens aan en tevens xan het feit dat B. en W. het ■erzoek van de exploitant zou- 'en inwilligen. Gedeputeerde Itaten weigerden echter hun ;oedkeuring omdat er klachten van omwonenden waren. Als er xen vergunning wordt verleend, can men daartegen altijd be- oep aantekenen, aldus de wet houder. De heer De Vos kon het ;tandpunt van de heer Huij- hrecht wel begrijpen, maar hij zei te menen dat men niet al te ongerust moet zijn. Er komt slechts één bouwlaag en als er ondoorzichtig glas wordt ge plaatst, behoeft men er niet al te veel last van te hebben. Na tuurlijk is het altijd mogelijk dat er wat lawaai wordt ge maakt, zo besloot de wethouder. Het voorstel werd in stem ming gebracht en met 11 stem men vóór aangenomen. Tegen stemden de heren Huijbrecht, Van Alphen, Van Driel, Hame link en Van Breda Vriesman. VERKIEZINGEN In de stichting „Dagverblijf midden Zeeuws-Vlaanderen in oprichting" werden tot vertegen woordiger en plaatsvervangend vertegenwoordiger gekozen de heren M. de Vos en F. W. Ber bers. De heer M. Nieuwdorp werd gekozen tot bestuurslid van het borgstellingsfonds. Tot lid van het bestuur van de beschuttende werkplaatsen werd burgemeester Aschoff ge kozen. De raad verklaarde zich ak koord met het voorstel tot deel neming aan de gemeenschappe lijke regeling inzake het regio naal woonwagencentrum. Ook ging de raad akkoord met het voorstel tot het deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling voor het verrichten of doen ver richten van metingen van lucht verontreiniging boven 't grond gebied van de provincie Zee land. (Advertentie) „Ze is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon-per-brief is altijd raak v.a. ƒ4,25. Frankrijk heeft donderdag in Genève de plenaire vergadering van de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel (Gatt) ingelicht over de nieuwe maat regelen ter ondersteuning van de frank en vergroting van de uitvoer. De directeur voor de handelsbetrekkingen met 't bui tenland van het Franse minis terie van economische zaken en financiën, Jean Chapel, zei dat de maatregelen niet van discri minerende aard zijn en dat Frankrijk het door de Gatt aan gehangen beginsel van vrije handel en meest-begunstiging nog steeds eerbiedigt. De bijzondere vertegenwoor diger van de Amerikaanse pre sident voor handelskwesties, ambassadeur William Roth, wenste de Franse vertegenwoor diger geluk met de beslissing van zijn regering en benadrukte met tevredenheid het feit, dat de Franse regering de Gatt zo snel heeft ingelicht. Vandaag wordt de plenaire vergadering waarschijnlijk ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 3