Aandacht gevraagd voor militaire oorlogsslachtoffers Australië wordt geteisterd door ergste bosbranden in de geschiedenis DEFENSIEBEGROTING IN DE TWEEDE KAMER Andere taak voor wapen der marechaussee „Optimale bezetting" HET WEER Fax Christi Uitzending V.F.R.O. Geen vermindering der uitgaven Begroting aangenomen Mislukte roofoverval op Boerenleenbank DBIZENDEN MOEREN VERBETEN STRIJD TEGEN VLAMMENZEE NIEUW NOORDVIETNAMEES PROTEST TEGEN AMERIKAANSE BOMBARDEMENTEN VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 25e Jaargang No. 5870 Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Premier De Jong voor radio en t.v. Gevechten aan Cambodjaanse grens Geen conferentie van twee Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Wrerfeur-Hoofdreiïaeteur: P. J. van 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande fe Temeimen Adverfenffeprffs per bhh tb mfflfnram yee advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel raédf 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de defensie-begroting heeft de heer G. Koudijs (V.V.D.) de aandacht gevraagd voor de mili taire oorlogsslachtoffers, waarvan naar schatting 20.000 tot 25.000 in ons land aanwezig zijn. Deze groep van oorlogsslachtoffers wordt thans geconfronteerd met de problemen van een snellere „vergrijzing" en van vereenzaming met toenemende gevolgen van invaliditeit. De heer Koudijs meende dat dit vraagstuk op korte termijn moet worden bekeken en dat reeds nu maatregelen moeten worden voor bereid om oplossingen voorhanden te hebben. Hij drong aan op de instelling va", een staatscommissie, die zou moeten nagaan hoe het vraagstuk kan worden opgelost. Een medi sche nazorg van de oorlogsslacht offers met een verplichte half jaarlijkse controle zou eveneens kunnen bijdragen tot oplossing van het probleem. De K.V.P.-er J. H. Jansen wilde aandrang op de Verenigde Staten teneinde meer wetenschappelijk in zicht te verkrijgen over onderzee boten met nucleaire voortstuwing. Hij wees er op, dat het aantal Russische kernschepen toeneemt en hij noemde het vreemd dat de V. S. op grond van geheimhou ding hun bondgenoten dit strijd middel onthouden. Misschien is het mogelijk, zo vroeg hij, volgend jaar een dergelijke boot te lenen of te huren. Van de zijde van de P. v. d. A. werd aangedrongen op verlaging van de militaire diensttijd tot twaalf maanden. Dit verlangen werd reeds eerder neergelegd in een motie van de heer Wieldraaijer en Dankert. De heer W. Wierda (P. v. d. A.) «prak zich uit voor de aankoop van 415 Leopard-tanks. „Verdich ting van de strijdkrachten door 'n optimale bezetting met bekwaam pc soneel en voorzien van goed materieel geeft de beste waarborg voor een eventueel effectief op treden", zo merkte hij op. Het aan-" schaffen van zestig extra tanks ten bate van een mobilisabel ba taljon wees hij af, evenals het aan. houden van twee squadrons Star- fighters, „omdat die niet wezenlijk bijdragen tot de afschrikking". Spr. diende twee amendemen ten in, enerzijds beogende de be stelling van zestig extra Leopard- tanks ongedaan te maken en an- RUSTIG WEER Boven Oost-Europa ligt nog steeds een hogedrukgebied. Ter wijl de temperaturen in de om geving van het centrum van dit systeem, waar mist voorkwam, nauwelijks boven het vriespunt kwamen, werd bij ons met zuide lijke winden zachte lucht aange voerd, waarin donderdag de tem peraturen in ons land op enkele plaatsen tot 12 graden opliepen. Ook in Frankrijk en West-Duits- land, bereikten de temperaturen waarden van 12 tot 15 graden. Een depressie boven Spanje ver oorzaakt daar regen en onweers buien. Inmiddels is de luchtdruk tussen IJsland en Schotland gaan stijgen, en vormt zich daar een worden de drukverschillen in nieuw hogedrukgebied. Hierdoor onze omgeving kleiner. De wind zal dan ook zwak zijn, terwijl de mist die zich in de nacht ge vormd heeft, in de loop van de dag voor een deel zal oplossen, waarna tijdelijk zonnige perioden verwacht worden. VRIJDAG 29 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.37 10.13 -0.47 10.56 n.m. 10.18 10.54 11.28 11.37 ZATERDAG 30 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.42 11.18 11.52 12.01 n.m. 11.15 11.51 12.25 12.34 derzijds betreffende het in exploi tatie houden van 20 Starfighters die oorspronkelijk voor de verkoop waren bestemd. De fractievoorzitters van K. V. P„ A. R. P. en C. H. U. hadden een telegram ontvangen van het inter kerkelijk vredesberaad. Daarin wordt gevraagd in het debat te be trekken het interimrapport van de adviescommissie inzake vraag stukken van ontspanning en inter nationale veiligheid en vrede en de resolutie van de rooms-katholieke vredesbeweging „Pax Christi". De fractie van de P. v. d. A. rea geerde positief op het telegram. De fractie deelt de mening, dat onder de huidige omstandigheden op het militaire vlak moet worden volstaan met maatregelen ten aan zien van de waakzaamheid en mo biliteit van in aanmerking komen de bestaande eenheden. „De frac tie van de Partij van de Arbeid zal dienovereenkomstig handelen", aldus het antwoord van P. v. d. A.- zijde. De heer Kikkert (C.H.U.) stelde de plaats en de positie van de ko ninklijke marechaussee aan de orde. Deze dienst zal naar zijn mening onder de minister van de fensie moeten worden geplaatst als interservice orgaan. Hij vroeg een uitspraak van de minister. Ook de heren Vonhoff (V.V.D.) en Van Dis (S.G.P.) stelden zich op dit standpunt. De heer Kikkert ging in op een uitzending van de V.P.R.O., waarin werd gesuggereerd, zo zei hik als zou de volksvertegenwoordiging door steun te verlenen aan de re geringsvoorstellen tot verhoging van de defensie-uitgaven niet meer het volk vertegenwoordigen. De heer Kikkert laakte deze „insinu erende" opmerking. Ir. Van Dis uitte kritiek op de actie van het interkerkelijk vredes beraad. De adressering van het telegram had beter gericht kunnen worden aan de regeringen van de Warschau-pactlanden, want „zij zijn de koplopers van de bewape ning". Volgens de heer Van Dis spelen vredesbewegingen als „Pax Christi" in de kaart van het com munisme. Minister Den Toom van defen sie wees vermindering van de de fensie-uitgaven van de hand. De minister wees er met nadruk op, dat de maatregelen tot versterking van hat defensie-apparaat niet een hervatting van de bewapenings wedloop betekenen. De verster king is uitsluitend gericht, zo zei hij, op een krisisbeheersing, ook op langere termijn. Wat de plaats en positie van het korps marechaussee betreft zei minister Den Toom, dat de korps- commandant van de marechaussee voortaan rechtstreeks onder de minister van defensie zal ressor teren. Het korps zal de status krij gen van een interservice-orgaan ten dienste van de drie krijgs machtdelen. De gevolgen (onder meer de logistieke en budgetaire gevolgen) zijn nog in onderzoek. In elke legerplaats en in elke ka zerne zullen contactcommissies worden ingesteld, die worden ge kozen door de dienstplichtigen zelf. De commissies zijn in begin sel vrij in de keuze van onderwer pen, die ze met de commandant willen bespreken. Een Jaar na de instelling wil de minister een rap port over de ervaringen met deze commissies. De minister schonk ook aan dacht aan het telegram van het „interkerkelijk vredesberaad". Daarbij merkte hij op zich af te vragen, of de kerken „wel in elk opzicht recht doen aan de verant woordelijkheid voor de veiligheid die de regering is opgedragen". Bij de eindstemming werd de begroting bij zitten en opstaan aangenomen. Tegen de begroting verklaarden zich de fracties van de P.S.P. en C.P.N, en drs H. M. Franssen van de P. v. d. A. Bij de artikelsgewijze behandeling had deze reeds doen aantekenen te hebben gestemd tegen, de onder delen uit de begroting, die de Ne derlandse steun aan de NAVO in cijfers tot uitdrukking brengt. De fractie van D'66 werd geacht te hebben gestemd tegen de pos ten op <je begroting, die in direct verband staan met het aanhouden van 20 Starfighters. De fractie van de P. v. d. A. en de groep-Aarden (P.P.R.) wefderr geacht te hebben gestemd tegén de posten, die ver band houden met de meer-aankoop van 53 Leopard-tanks. De fracties van de P. v. d. A., D'66, P.S.P., C.P.N. en de grnep- Aarden stemden voor aanvaarding van de motie-Imkamp (D*66), waar in er bij de regering op werd aan gedrongen de voorgenomen' ver koop van 20 Starfighters alsnog te laten doorgaan. Deze motie werd verworpen, evenals de amende menten van' de P. v. d. A.-afge- vaardigde-Wier'da. De motie, van de P. v. d. A.-ers Wieldraaijer en Dankert over een verlaging van de diensttijd werd eveneens verworpen. Voor aan vaarding daarvan spraken zich uit de fracties van de P. v. d. A., de P.S.P., C.P.N., de groep-Aarden en (ten dele) de fractie van D'66. Donderdagavond om kwart over zes hebben twee mannen zeer waarschijnlijk Duitsers, ge tracht de boerenleenbank te Wanssum te overvallen. De mannen, die een kous over het hoofd droegen, hadden zich verdekt opgesteld en overweldig den het kantoormeisje, dat op het punt stond het kantoor te slui ten. De mannen probeerden het meisje te knevelen, maar toen zij luid begon te gillen, vluchtten zij in een lichtblauwe grijsachtige DKW-personenwagen. Alle hoofdwegen en grenspos ten werden onder strenge con trole geplaatst. Bij hun vlucht reden de man nen een straat in, die met een truck met oplegger was geblok keerd. De chauffeur van de truck wist het nummer van de omke rende vluchtende wagen te note ren. Het was nummer LKY-39. Aan drie kanten van de Aus tralische stad Sydney woeden bosbranden die een ring dreigen te vormen om de stad. Radiostations roepen de man nen uit de dicht bij het vuur ge legen gebieden op hun werk te verlaten en naar huis terug te keren om het vuur te bestrijden en aan de strijd »m het behoud van hun huizen 'nee W doen. In de stad Sydney zijn voorts een flatgebouw, twee huizen en talrijke geparkeerde auto's een prooi van de vlammen gewor den. Een kernreactor in een voor stad van Sydney kon worden gered. De branden in en om Sydney zijn overigens slechts enkele van de vele, die tegelijkertijd de Australische staat Nieuw Zuid- Wales teisteren. Bij Springwood in de „blauwe bergen" ten westen van Sydney trok een bosbrand als 'n stoom wals over een lengte van 16 km over het land. Een woordvoer der van de politie tekende de toestand in de bergen als „uiterst ernstig". Gevreesd wordt dat bij de bos branden tot dusver vier mensen het leven hebben verloren. Dui zenden voeren een verheten strijd tegen de vlammen die hun huizen in dorpen ten noorden, ten westen en ten zuiden van Sydney bedreigen. Particuliere auto's en taxi's evacueerden vrouwen en kinde ren uit de bedreigde gebieden, maar velen bleven achter, natte handdoeken om het hoofd gebon- Koop voor St. Nicolaas een blijvend geschenk medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Weinig wind en overwegend droog weer. In de ochtend op vele plaatsen mist en hier en daar lich te vorst. Overdag in het binnen land enkele zonnige en in het al gemeen lagere temperaturen dan gisteren. Nov. 29 30 ZON op onder MAAN op onder 8.23 8.24 16.34 16.33 14.20 14.30 2.15 3.29 Koop een Triumph schrijfmachine vanaf f 215, Rijnberg'» Handelsbnrean Ternenzen Noordstraat 78 Tel. 01150-2304 Sp&cfaalzaak sinds 1937 Terwijl dikke rookwolken uit het brandende Panamese schip yA ma- lia" opstijgen is de redding van de bemanning in volle gang: bo ven het brandende schip wentel- wiekt een helikopter en (rechts) vaart een reddingboot over de golven. 21 man werden tijdens de actie in veiligheid gebracht. den, om te redden wat er te red den viel. De regering heeft militairen ingezet om de vuurzee te bestrij den. De hoofdweg en de spoor lijnen tussen Sydney en het wes telijke Nieuw Zuid-Wales zijn versperd. Een regeringsfunctio naris noemde de branden de erg ste in de geschiedenis van Austra lië. PRAAG: De Tsjechische partij leider Alexander Dubcek vierde woensdag zijn 47e verjaardag, re den voor een groot aantal inwo ners van Praag om Dubcek bij het verlaten van het partijgebouw bloemen aan te bieden. De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, zal hedenavond om tien voor half negen voor ra dio (Hilversum I) en televisie (eerste net) een korte toespraak houden naar aanleiding van het voorstel van de regering om een extra-bedrag beschikbaar te stel len voor de defensie. De plaatsvervangend leider van de Noordvietnamese dele gatie naar het Parijse vredes overleg, Ha Van Lau, heeft hij de Amerikaanse plaatsvervan gend delegatieleider Cyrus Van ce, „krachtig geprotesteerd" te gen Amerikaanse bombardemen ten van 25 en 26 november op Noord-Vietnam, zo deelde de woordvoerder van de delegatie woensdagavond mee. Volgens de Noordvietnamese bekendmaking vormden de aan vallen een schending van de on voorwaardelijke bombarde mentsstop. Ook hebben de Ver enigde Staten niet 't recht ver kenningsvluchten boven Noord- vietnamees gebied te maken. Voorts werd geprotesteerd te gen „voortdurende Amerikaan se schending van de gedemilita riseerde zone". Zoals gemeld hebben de Ver enigde Staten steeds gezegd, dat de verkenningsvluchten zouden worden voortgezet. Bij zware gevechten aan de grens met Cambodja zijn vol gens een Amerikaanse woord voerder in Saigon zeker 200 Noordvietnamezen en vietcong- leden en ongeveer 22 Ameri kaanse en Zuidvietnamese mili tairen om het leven gekomen. De gevechten begonnen woens dag in het grensgebied van de provincies Tay Ninh en Binh Long en waren donderdag nog niet afgelopen. Amerikaanse eenheden heb ben, na bestookt te zijn met mortiergranaten en raketten, op ongeveer 55 km ten noordwes ten van Saigon in een zuive ringsactie 37 rebellen gedood ten koste van drie doden en zes gewonden aan eigen zijde. Het Noordvietnamese minis terie van buitenlandse zaken heeft donderdagavond verklaard dat er geen sprake kan zijn van vredesonderhandelingen tussen twee partijen. Met de regering in Saigon alleen wordt niet on derhandeld. Het bevrijdingn- front zal deelnemen als zelf standige delegatie. Het ministerie vindit dat Ame rika „maar eens moet ophouden de Parijse conferentie te be lemmeren". Amerika heeft zich volgens deze verklaring schuldig ge maakt aan de wreedste misda den jegens het Vietnamese volk. De regering in Saigon wordt be schouwd als een rrfarionet van Amerika. Het toelaten van een vertegenwoordiger van de rege ring in Saigon zal volgens de Noordvietnamese verklaring niet betekenen dat die regering door het bevrijdingsfront wordt erkend. Zij is „een werktuig door middel waarvan Amerika zijn agressieve politiek bedrijft en vertegenwoordigt niemand". „Amerika is de agressor in Vietnam. De kwestie van toet staken van de aanvalsoorlog moet worden besproken door de democratische republiek Viet nam (Noord-Vietnam), het be vrijdingsfront en Amerika. Over problemen die Zuid-Vietnam betreffen, moet Amerika praten met het bevrijdingsfront, dat de werkelijke vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese volk is. De kliek van Thieu is een troep verraders en beulen in dienst van de imperialisten", aldus de verklaring uit Hanoi,

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1