Onderhandelingen in Parijs worden „tweezijdig Uitbreiding van de handel is een levensbelang ZUIB-YIETMM KREEG BELANGRIJKE EIS INGEWILLIGD SOCIALE UITKERINGEN WORDEN PER 1 JANUARI „VERHOOGD" Kinderbijslagwet Negen mensen doodgeslagen Stroppen worden nu op een ander afgeschoven De Russische vloot in de Middellandse Zee HET WEER een1iets'npracht cdüëaüt wïikveiligheidJetÈ^^^lik DONDERDAG 28 NOVEMBER 1968 25e Jaargang No. 5869 Nieuwe conferentie Noorrfvietnamese reactie Oproep van Thieu Actie in Mekongdelta Chinese wapens Painstaking in Spanis breidt zich uit BEZUINIGEND IN PARIJS DODE EN TWEE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL Doel van E. E.G. verder weg dan ooit Zwaksten de dupe NOG STEEDS STRITD IN JEMEN EXPLOSIE IN TSJECHISCHE OLIERAFFINADERIJ Weerbericht Moegm'ater Z®n- en Msamsfanden Frankeritig bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 cf; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Teneinde haar verlangen naar vrede te tonen èn om Noord-Vietnam te laten bewijzen, dat het te goeder trouw is, heeft de regering van de republiek Zuid-Vietnam besloten aan een geheel nieuwe conferentie in Parijs deel te nemen, die tot doel heeft een einde te maken aan de agressie van Noord-Vietnam en te komen tot een rechtvaardige en duurzame vrede, aldus het officiële communiqué dat woensdagochtend door het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken in Saigon is gepubliceerd. De afgelopen weken heeft de re gering van gedachten gewisseld met de Amerikaanse regering over de fundamentele grondslagen en de manier, waarop ernstige en rechtstreekse besprekingen tussen de Zuidvietnamese delegatie en de delegatie van Hanoi moeten wor den gevoerd. De verklaring zegt verder dat de regeringen van de geallieerde landen zijn geraadpleegd. De Zuidvietnamese regering blijkt een aantal belangrijke pun ten ingewilligd te hebben gekre gen. Zoals president Thieu had ge. eist, zal in Parijs een „geheel nieu we" conferentie worden gehouden. Zuid-Vietnam zal daarin een voor name rol spelen. Het „nationale bevrijdingsfront", dat als een instrument en een schepping van Hanoi wordt be schouwd, zal door de V. S. niet worden erkend. De onderhandelin gen worden „tweezijdig" gevoerd en zullen niet als vierzijdig wor den beschouwd, zelfs als leden van het „front" aan communistische zijde mee onderhandelen. De Amerikaanse regering heeft opnieuw beloofd geen coalitie regering aan Zuid-Vietnam te zul len opleggen en tenslotte worden de souvereiniteit en de territoriale onschendbaarheid van Zuld-Vlet- nam geëerbiedigd. Zoals te voorzien was heeft de Zuidvietnamese regering niet be kendgemaakt wanneer haar af vaardiging naar Parijs zal vertrek ken en evenmin hoe deze zal zijn samengesteld. Ambassadeur Phan Dang Lam, leider van de Zuidviet namese waarnemersmissie in Pa rijs, is in Saigon geweest en keert vandaag naar Parijs terug, verge zeld van Buin Diem, de Zuidviet namese ambassadeur in Washing ton. Het nationale „bevrijdingsfront" heeft in reactie op de verklaring der Zuidvietnamese regering, dat zij zal deelnemen aan het vredes overleg in Parijs, laten weten dat het ook aan het overleg wil deel nemen, maar als onafhankelijke partij met gelijke rechten. Een woordvoerder voor de dele gatie van het bevrijdingsfront in Parijs, Duong Dinh Hhao, verklaar de dit op een persconferentie. Op vragen over de kwestie van de status der delegaties bij het overleg antwoordde Thao dat al deze kwesties op de conferentie zelf moeten worden geregeld. Het bevrijdingsfront en Noord- Vietnam willen een conferentie tussen vier „onafhankelijke" par tijen. President Ngoeyen Van .Thieu van Zuid-Vietnam heeft een beroep gedaan op Noord-Vietnam om samen in Parijs besprekingen aan te knopen over beëindiging van de Vietnamese oorlog. In een toespraak voor de tele visie zei het staatshoofd voorts: „Zelfs als Noord-Vietnam de oor log nog 20 jaar voortzet, kan het niet winnen omdat het Zuidviet namese volk nooit, zal aanvaarden slaaf van de Russische en Chinese communisten te wordefc. Thieu heeft vice-president Ngoe yen Cao Ky aangewezen als advi seur der Zuidvietnamese onder handelingsdelegatie in Parijs. Ky krijgt als taak de president voortdurend op de hoogte te hou den van de ontwikkelingen. Volgens Thieu zal de delegatie, waarvan de samenstelling binnen enkele dagen valt te verwachten, vijf tot zeven man tellen en zal zij uiterlijk over 10 dagen aan de eerste besprekingen in Parijs kun nen deelnemen. Naast de echte onderhandelaars zal de delegatie ook een aantal personen bevatten, die belast zijn met zaken als voorlichting, diplo matieke betrekkingen en planning aldus Thieu. De Zuidvietnamese politie heeft Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beooet de uitkeringen krachtens de A.O. W„ de A.W.W. en de kin derbijslagwetten per 1 januari aan te passen aan de stijging der kos ten van levensonderhoud tenge volge van de invoering van de B.T.W. De uitkering voor gehuwde be jaarden en weduwen met kinde ren, die sinds 1 april 4794 gulden bedraagt, dient volgens de 'toelich ting van minister Roolvink met 54 gulden te worden verhoogd; de uitkering voor ongehuwde bejaar den en weduwen zonder kinderen, sinds 1 aoril 3372 gulden, met 42 gulden: die voor wezen tot tien jaar (10681 met 12 gulden; die voor wezen van tien tot zestien jaar (1590) met 18 gulden en die voor wezen van 16 tot 27 jaar (2070) met 24 gulden. Door afronding naar boven op veelvouden van zes gulden is de verhoging iets meer dan 1,1 pro cent. Volgens het centraal plan bureau zullen de kosten van levensonderhoud voor de laagste inkomensgroep met 1,1 a 1,2 pro cent stijgen. De kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet voor loontrekken- den en voor kleine zelfstandigen dient met twee cent per dag of 1,56 gulden per kwartaal te wor den verhoogd. De kinderbijslag in de afgelopen veertien dagen in Saigon 85 leden van de vietcong gearresteerd, onder wie 15 vrou wen. De politie zou over geheime rapporten beschikken, waaruit blijkt dat vietcongleden in Saigon op instructies wachten voor de in tensivering en uitbreidin" v-n de terreur en sabotage in de Zuidviet namese hoofdstad, zodra de rege ring in Saigon officieel te kennen heeft gegeven dat zij aan het over leg in Parijs deelneemt. Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten zijn dinsdag een grote operatie begonnen tegen een eiland in de Mekong-delta, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Min stens 55 Amerikaanse en Zuidviet namese schepen en duizend man Zuidvietnamese troepen hebben 't eiland O Doeng op 120 km ten zui den van Saigon omsingeld. Dit eiland wordt beschouwd als een van de sterkste vietcong-bastions van de delta. Volgens zegslieden van de poli tie zijn in Saigon bijna honderd vietcong-leden aangehouden, die wachtten op instructies om het terrorisme en de sabotage-activi- teit te verhevigen. Op de terroristen werden ge weren van Chinese makelij, mij nen en explosieven buitgemaakt, aldus de zegslieden. Kort vóór de Amerikaans-Zuid- vietnamese verklaring dat Zuid- Vietnam aan het vredesoverleg zou deelnemen, werden in Saigon bomaanslagen gepleegd op het ge bouw van de Vietnamees-Ameri- kaanse vereniging en het admini stratiegebouw van de universiteit. Naar mededeling van een Zuid vietnamese woordvoerder zijn alle troepen die dinsdag hebben deel genomen aan acties in de gedemi litariseerde zone. uit het gebied teruggetrokken. Bii gevechten in de zone vonden vijf Amerikanen de dood en werden 13 gewond. Sinds de staking der bombarde menten' op 1 november zijn drie Amerikaanse vliegtuigen boven 't noorden neergeschoten. De mijnwerkersstaking in de Spaanse provincie A jturie heeft zich uitgebreid totF zeker 15.000 man, waardoor ruim 26 kolen mijnen zijn getroffen. De actie begon dinsdag toen 8000 mijnwerkers 't werk neer legden, nadat maandag bij een ongeluk ondergronds drie van hun collega's om het leven wa ren gekomen. gevolge van de algemene kinder bijslagwet voor het derde kind dient met 1,56 gulden en voor het vierde en volgende kinderen met drie cent per dag of 2,34 gulden per kwartaal te stijgen. Thans bedraagt de kinderbijslag voor het eerste kind 106.86 gul den, voor het tweede en derde 121,68 gulden, voor het vierde en vijfde 163,80 gulden, voor het zes de en zevende 181,74 gulden en voor het achtste en elk volgende kind 201,24 gulden. Het wetsontwerp voorziet voorts in een vereenvoudigde inning van de eigen bijdragen ingevolge de algemene wet bijzondere ziekte kosten. De sociale verzekerings bank zal deze bijdragen inhouden op de A. O. W.-pensioenen. In een dorp bij Hongsong in zuidwest Korea heeft een 23-jarige geestelijk gestoorde man woensdag in een aanval van razernij met een bijl zijn 67-jarige moeder en acht andere personen, onder wie twee baby's, gedood President De Gaulle heeft het galadiner dat hij op 17 december zou geven voor parlementsleden, uit bezuiniging laten vervallen. Een ontvangst die de voorzitter van de nationale vergadering geeft voor de parlementariërs, gaat door, maar buitenlandse spijzen en dranken zullen niet worden verstrekt Alles zal Frans zijn. Alle Franse ministeries op een na moeten hun lopende uitgaven met drie procent verminderen, zo heeft het ministerie van finan ciën meegedeeld. De enige uit zondering is het ministerie van onderwijs, dat kan volstaan met een bezuiniging van anderhalf procent ALEXANDRIE: Studenten, die een sympathiebetoging hielden voor studenten in Hansoura, hebben zcmdag een brandweer auto, die op weg was naar een brand in de Governor ate Club omvergeworpen en in brand ge stoken. De actie van de studen ten in Mansoura was gericht tegen de nieuwe strengere studiebepalingen. Op last van president Nasser zijn de univer siteiten daarop gesloten. Dinsdagavond laat is de 32-ja- rige mevrouw E. Rol, die met een kinderwagen, waarin twee kin deren, op de Veilingweg te War- mènhuizen wandelde, door een achteropkomende auto aangere den en ernstig gewond. Mevrouw Rol is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Alkmaar aan haar verwondingen bezweken. De kinderen werden niet ernstig gewond. Een Brits versóberingspro- gramrna is na veel rumoer in het lagerhuis aangenomen. Van het Franse versoberingsprogramma zijn de details nog niet duidelijk, maar het zal in ieder geval dras tisch worden. In Duitsland komen er speciale heffingen op export en belastingverlagingen voor in gevoerde artikelen. Dat is de oogst van een paar dagen econo misch manipuleren. In twee van deze drie gevallen betreft het landen van de Euro pese Economische Gemeen schap. Die had als doelstelling de interne handel binnen de groep van „zes" zo vrij mogelijk te ma- j ken en zoveel mogelijk overal de zelfde omstandigheden te schep pen, opdat de concurrentie zo min mogelijk werd belet en de han del sterk kon toenemen. Voor een deel zijn die oogmer- kij ook wel bereikt. Maar wat nu gebeurt, is een stap terug naar een toestand, waarin nationale economieën met kunst- en vlieg werk de eigen concurrentieposi tie vesterken. Wat uiteraard ten koste van die der anderen moet gaan. Het Europese verdrag voorziet in dergelijke maatregelen als tij delijke noodsprongen en na een procedure, die op papier iets an ders is dan nu in de praktijk wordt doorgevoerd. De tijdelijkheid echter begint langzamerhand fictief te wor den. Frankrijk bijvoorbeeld dat alweer nieuwe „concurrentie vervalsende" maatregelen in voerde, had de vorige tijdelijke nog niet eens opgeheven. De nieuwe komen er bovenop. Uiteindelijk is het doel dat binnen de E.E.G. niet alleen de werknemers zich vrij kunnen be wegen om te gaan werken waar dat hun het beste bevalt, maar dat in de gemeenschap ook het kapitaal zich vrij kan bewegen, opdat de E.E.G. werkelijk de grote economische gemeenschap wordt die alle leden baat brengt. Dat doel lijkt nu verder weg dan ooit. En dat niet alleen. Wat in de E.E.G, tot dusver is bereikt, kwam door de uitbreiding van de handel. Wat nu dreigt, is dat deze welvasrtyerwekkende han delstoeneming kunstmatig zal worden beperkt. Wat voor de E.E.G. geldt, geldt voor de hele wereld. Overal is de uitbreiding van de handel van levensbelang voor groei en sprei ding van welvaart. De kunstma tige besprekingen zijn n'iet meer dan pogingen om de eigen strop naar anderen af te schuiven met ais effect dat de misère al reizend een beetje groter wordt. Waarbij de zwaksten, in dit geval de ont wikkelingslanden, de dupe wor den. In dat opzicht heeft De Gaulle gelijk al is hij niet de uitvinder van deze wijsheid: er gaat iets niet zoals het zou moeten in de wereldhandel en in de basis daar van, het monetaire systeem. En als die nare zaken met Frankrijk, Engeland en ook Duitsland (want dat heeft door zijn rijkdom ook puzzels) ons iets leren, dan is het, dat een nieuwe wereld overeenkomst voor een monetair systeem langzamerhand dringend nodig wordt. PARIJS: De Franse douane, ver sterkt met leden van de gendar merie, begonnen met het ver zwaard toezicht op de uitvoer van franeen. Aan alle grensposten wordt intensief gecontroleerd, of niemand meer meeneemt dan waarop hij recht heeft. Hier is een jongedame, op het vliegveld Orly - bij Parijs, „onder het mes": elke franc in haar portemonnee wordt nauwkeurig geteld alvorens zij door mag gaan. De premier van Jemen, gene raal Nassan al-Amri, heeft ver klaard, dat de bergen om de Jemenitische hoofdstad Sanaa thans in handen zijn van de re publikeinse strijdkrachten. Generaal Amri, die in Egypte is voor onderhandelingen over economische, culturele en tech nische hulp aan zijn land, zei dat de republikeinen nog steeds be reid zijn tot een schikking te komen met Saoedi-Arabië, dat de Jemenitische royalisten steunt, „op basis van wederzijd se eerbiediging van eikaars soe vereiniteit". De Russische vloot in de Mid dellandse Zee bevindt zich daar met goedkeuring en in overeen stemming met de belangen van de Arabische landen, zo schreef woensdag de „Prawda". De Rus sen hadden marineschepen naar dat gebied gezonden in verband met „de provocerende activiteit van de Amerikaanse zesde vloot". De gebeurtenissen daarna had den uitgewezen „hoezeer de Rus sische maatregel op tijd kwam". De Prawda herhaalde dat de Sowjet-Unie een Zwarte-Zeemo- gendheid en ook een Middelland se Zeemogendheid is en de vei ligheid van haar zuidgrenzen moet verzekeren. De vloot vorm de voor geen enkel vredelievend land een bedreiging'. De NAVO-landen hebben be zorgdheid uitgesproken over de recente opvoering van de Rus sische vlootsterkte in de Middel landse Zee. Zij schatten dat er zich nu meer dan 60 Russische marinevaartuigen bevinden, waaronder het nieuwe helikop termoederschip „Moskva", bene vens kruisers en torpedoboot ja gers. Woensdag is door een zware ontploffing het grootste deel van de paraffine-fabriek van de grootste Tsjechoslowaakse olie raffinaderij „Glovnaft" in Bra- tislawa verwoest. Het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka heeft gemeld, dat niemand werd gewond. WEINIG VERANDERING. Tussen een gebied van hoge luchtdruk boven Oost-Europa en een lagedrukgebied ten zuid westen van Engeland wordt met een zuidelijke luchtstroming vrij zachte lucht van het Middel landse Zee-gebied naar West- Europa getransporteerd. In Frankrijk liepen hierin de temperaturen woensdag op tot 14 a 18 graden, terwijl in Zuid- Limburg in ons land het hoog ste werd, met 15 graden. In Oost-Europa komt 't kwik alleen 's nachts onder nul. in Scandinavië is de vorstlijn tot in Midden-Zweden en Finland teruggedrongen. Op de schei ding van zachte en koudere lucht bevindt zich een vrijwel stationaire regenzone van Dene marken tot Midden-Engeland. en vandaar naar West-Frank rijk. Daar de depressie bij Enge land opvullend zuidoostwaarts trekt, wordt het weer bij ons er niet door beïnvloedt en neemt tijdelijk de kans van zon nige perioden toe. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zonnige perioden. Overwegend droog weer met zonnige perioden maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind en dezelfde temperatu ren als woensdag of iets lagere. DONDERDAG 28 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.n. 8.25 9.01 9.35 9.44 n.m. 9.12 9.48 10.22 10.31 VRIJDAG 29 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.37 10.13 -0.47 10.56 n.m. 10.18 10.54 11.28 11.37 ZON MAAN op onder op onder Nov. 28 8.21 16.34 14.10 8.59 29 8.23 16.34 14.20 2.15 30 8,24 16.33 14.30 3.29 V l

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1