OLGA NA DE STAKING DER DOMBARDEMENTEN Noordviefnamees protest tegen Amerikaanse «oorlogsdaden» Vermindering Frans begrotingstekort met bijna de helft Rumoer rond beweerde chantagepoging van premier Wilson 1st 29 jaar RMW IE KOCK Meuten van de Kroon Eerste Kamer akkoord met miaiaemloM Rusland wil militaire oefeningen in Roemenië 2.500 itiiijard dol/ar investeren ia West-Europa Troepen in gedem i I itariseerde zone Vliegtuigen neergeschoten Duizend Noordvêetnamezen omsingeld Amerikaans viiegtuig verongelukt Tegen protest Lever- transpSantatie in Frankrijk Het Concorde-project en/of het bestede bedrag aan een matras Nog niet gewonnen De bezuinigingen op de Franse overheidsuitgaven Het verzet op West-I rlan Goodwill verspeeld Tegenspraak HFT IfiNPFR Verhoging B.T.W. Hoogwater £on- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150—2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,per kwartaal; per maand 2,70. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 27 NOVEMBER 1968 25e Jaargang No. 5868 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per ram 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelf advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Amerikaanse luchtbombar dementen op Noord-Vietnam van 25 november zijn oorlogs daden en niet in overeenstem ming met de belofte „de bom bardementen onvoorwaardelijk te staken", zo heeft de woord voerder van de Noordvietnamese onderhandelingsdelegatie in Pa rijs, Ngoeyen Thanh Le, op een persconferentie verklaard. Volgens hem heeft zijn land al verscheidene malen geprotes teerd tegen de verkennings vluchten van Amerikaanse vlieg tuigen boven Noordvietnamees grondgebied, maar het incident van maandag noemde hij „bui tengewoon ernstig". Volgens hem kunnen de schendingen van de bombardementsstaking een nadelige invloed hebben op het vredesoverleg en zijn de Ver enigde Staten ten volle verant woordelijk voor alle gevolgen ervan. Hij eiste verder van de Ver enigde Staten dat het vredes overleg in Parijs „tussen vier partijen of bij afwezigheid van de marionetten van Saigon tus sen drie partijen onmiddellijk begint". Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen zijn dinsdag het zuidelijke deel van de gedemili tariseerde zone in Vietnam bin nengedrongen, zo heeft 'n Ame rikaanse woordvoerder in Sai gon meegedeeld. Dit is de eerste keer dat van Amerikaanse zijde officieel mel ding is gemaakt van het binnen rukken van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in de gedemilitariserde zone, nadat op i november het besluit van pre sident Jonhson van kracht werd om de bombardementen op Nrd- Vietnam stop te zetten. Amerikaanse vliegtuigen zijn maandag boven Noord-Vietnam aangevallen door mig-straalja- gers en luchtdoelgeschut, nadat twee andere toestellen, een on gewapend verkenningsvliegtuig en een gewapend begeleidings toestel, eveneens ten noorden van de gedemilitariseerde zone tijdens twee verschillende inci denten verloren waren gegaan. Dit heeft een Amerikaans woordvoerder in de Zuidvietna mese hoofdstad meegedeeld. De Amerikaanse vliegtuigen gaven vuur af ter dekking van de op- sporings- en reddingsoperaties, aldus de zegsman. Over het lot van de bemanningen is niets bekend. Drie Amerikaanse vlieg tuigen zijn nu volgens de Ame rikanen boven Noord-Vietnam verloren gegaan sinds het van kracht worden van de bomstop op 1 november. Een Amerikaanse mariniers eenheid van 5000 man en onge veer 2000 Zuidvietnamese en Zuidkoreaanse militairen heb ben een gebied omsingeld bij Dien Ban in Zuid-Vietnam waar zich naar schatting 1000 Noord- vietnamezen en vietcong-solda- ten ophouden. Sedert de gealli eerde eenheden vijf dagen ge leden begonnen de „ring" nau wer aan te halen, zijn 190 tegen standei's gedood. De ingeslote- nen bieden echter hevig verzet met mortieren en raketten en de aanvallers ondervinden veel hinder van landmijnen en gra- naatvallen. Van bijna, 2500 ge- evacueerde dorpelingen wordt aan de hand van een „zwarte lijst" gecontroleerd of zij tot het politieke kader van de vietcong behoren. Een twintigtal passagiers en leden van de bemanning van een tweemotorig schroefvlieg— tuig van de Amerikaanse maat schappij „Air America" is om het leven gekomen, toen 'het toestel vlak na het opstijgen van het vliegveld van Savannaket in het zuiden van Laos neer stortte. Het vliegtuig was ver trokken naar Vientiane, de hoofdstad van Laos. Internatio nale ontwikkeling (AID). Zes van de inzittenden waren Ame rikanen. Verder waren er vijf Laotiaanse ambtenaren en an dere niet-Amerikanen. Cyrus Vance, de plaatsver vangend leider van de Ameri kaanse delegatie bij de bespre kingen in Parijs, heeft zondag bij de Noordvietnamese delega tieleider Ha Van Lau geprotes teerd tegen de aanvallen op Amerikaanse vliegtuigen die verkenningsvluchten boven de gedemilitariseerde zone of bo ven Noord-Vietnam maken, zo is dinsdag van Amerikaanse zij de in Parijs vernomen. Het pro test van Vance volgde op de verdwijning, zaterdag, van een verkenningsvliegtuig. Men merkte voorts op, dat het vuren door Amerikaanse vlieg tuigen die boven het gebied van de tegenstander uit hun aange schoten toestellen gesprongen vliegers beschermen, geen schending van de afspraken is. De Amerikanen zien de ver kenningsvluchten als een abso lute noodzaak hetgeen de Noord- vietnamezen bij (herhaling dui delijk is gemaakt. Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Met 60 tegen 4 stemmen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp goedgekeurd, waarin het inkomen van de kroon wordt geregeld. Al léén de fracties van de P.S.P. en de C.P.N. keerden zich tegen het ontwerp. Het wetsontwerp voor ziet onder meer in een verhoging van het inkomen van de koningin van 2,7 miljoen tot 4,8 miljoen gulden per jaar. De Eerste Kamer heeft dinsdag met 37 tegen 29 stemmen goed keuring gehecht aan het wetsont- wero waarin het minimumloon wordt geregeld. Tegen het wvtsontwerp stem den de fractie van de P. v. d. A. met uitzondering van de heer Brongersma, de P.S.P., C.P.N. en Boerenpartii, alsmede de K.V.P.- senatoren Stokman en Steenkamn en de A.R.-afgevaardigde Albeda. De Vmer Brongersma gaf bit onge luk zün gpm aan het wetsontwerp, maar kon dit niet meer ongedaan maken. Het mmimumloon zal blijkens het we: ontwerp 135,- per week hidraaea. De lever van een man van 47 is maandagnacht in een Parijs ziekenhuis overgeplant bij een vrouw van 30. Dit is officieel de eerste operatie van dit soort in Frankrijk. Een leveroverplanting wordt moeilijker geacht dan een hart transplantatie wegens de inge wikkeldheid van het te transplan teren orgaan en zijn functies. Tot dusver zijn er een twintigtal le veroverplantingen verricht, me rendeels door professor Starzl te Denver in de Ver. Staten. De Franse premier heeft dins dag in de nationale vergadering voorstellen gedaan voor een ver mindering van het tekort op de begroting voor 1969 met 5 mil jard francs, dat is bijna de helft. Premier Couve de Murville zei dat de belasting op de toegevoeg de waarde zal worden verhoogd, waardoor de invoer duurder zal worden. De loonsombelasting die be drijven moeten betalen, zal wor den afgeschaft. Volgens waarnemers zullen ex portfirma's profiteren van de af schaffing van de loonsombelas ting en geen b.t.w. hoeven te be talen over produkten, die zij uit voeren. De twee maatregelen ko men dus neer op een verkapte subsidiëring van de uitvoer en bemoeilijking van de invoer. De premier kondigde geen loon- of prijsstop aan, maar zei wel dat prijsverhogingen niet zullen worden getolereerd. De voorgenomen verhoging van de spoorwegvrachttarieven en van de gas- en elektriciteitsta rieven van resp. 6,2 en 4,8 pro cent zal a.s. zondag ingaan in plaats van volgend jaar. Premier Couve de Murville deelde de nationale vergadering mee, dat de Franse bijdrage aan het Concorde-project (de ont wikkeling van een supersonisch vliegtuig in samenwerking met Engeland) in 1969 met zestig mil joen francs zal worden vermin derd. Het tekort op de begroting voor 1969 werd tot dusver op 11,5 miljard francs geraamd. Couve de Murville hoopt dat daarvan 5.346 miljoen francs af zal gaan. Hij zei dat er geen andere „aanvaardbare en constructieve" weg voor Frankrijk open stond dan een devaluatie te weigeren, winnen Dit zjjn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: W.C. Groenendijk, Nijverheidstraat 5, Heerjansdam. W. de Groot, Pizarrostraab 33, Den Bosch. H.M. Sandmann^Bierens, Juli- analaan 20, Heeze. Mej. L. Laarakker, Postbus 11, Horst. JJ. Keizer, Berkmeerweg 51, Dalerpeel. Vraag uw beddenvakman nadere Inlichtingen. ondanks de sterke vermindering van de Franse monetaire reser ves. De plannen van de Franse regering kunnen als volgt wor den samengevat: het scheppen van waarborgen voor een onmid dellijke bescherming van de franc, een herstel van het even wicht en een onverminderde voortzetting van de economische groei. De premier begon zijn verkla ringen met te zeggen dat Frank rijk de strijd om de franc nog niet heeft gewonnen. Zondag werd de slag gewonnen die se dert 4 november aan de gang was, zo zei hij. De opmerking van de premier herinnerde aan de be roemde oproep tot de strijd van generaal De Gaulle in 1940 toen hij de Fransen vanuit Londen over de radio meedeelde: „Frank rijk heeft een slag verloren. Het heeft niet de oorlog verloren". In vergelijking met de oor spronkelijke voorziene bedra gen zullen de uitgaven van de Franse regering in 1969 met 2841 miljoen frank worden ver minderd. Volgens de medede lingen van premier Couve de Murville zal op een aantal pos ten als volgt worden bezuinigd: Aan leningen en subsidies zal 1455 miljoen frank minder wor den uitgegeven dan oorspronke lijk was voorzien. (De Franse staatsbedrijven krijgen 1150 mil joen frank minder, wat voor de spoorwegen gedeeltelijk zal wor den gecompenseerd door de aan gekondigde tariefverhoging van 6,2 procent en voor de nationale gas- en elektriciteits maatschap pijen door een verhoging van de tarieven voor de industrie met 4,8 procent). Op de militaire uitgaven zal 400 miljoen frank worden be zuinigd (voornamelijk door de atoombomproeven te staken). Het bedrag dat voor allerlei in terventies van de Franse rege ring was uitgetrokken wordt met 186 miljoen frank verlaagd. De Franse overheidsbureaus krijgen 500 miljoen minder. Al lerlei subsidies worden met 150 miljoen verminderd. Van de uitgaven voor uitrusting wordt 150 miljoen afgetrokken (waar onder de zestig miljoen van de concorde). Rusland tracht Roemenië er toe te dwingen gezamenlijke oefeningen met Russische mili taire eenheden op zijn grondge bied toe te laten, zo meldt het Amerikaanse weekblad „News week" in de rubriek „Periscope". „Newsweek" zegt dat Roeme nië" niet alleen kritiek heeft ge leverd op de invasie in Tsjecho- Slowakije, maar ook de laatste zes jaar heeft geweigerd het land open te stellen voor Russische militaire oefeningen. Het blad meldt van diploma tieke ziide te hebben vernomen, dat de Roemenen nu in beginsel hebben ingestemd met het hou den van gezamenlijke manoeu vres, maar dat, ze precies willen weten wanneer de Russische troepen na afloop van de oefe ningen het land weer verlaten. NEW YORK: Herbert O. Klein is door de nieuw gekozen presi dent Richard Nixon benoemd tot „super persfunctionaris" van de komende regering. Hi) sal wor den belast met de coördinatie van inlichtingen a/oer het werk van de verschillende ministeries. De plaatsvervangende leger commandant voor Oost-ïndone sië, generaal-majoor Askari, is naar West-Irlan vertrokken met het oog op het aflopen van de ter mijn, waarbinnen de leden van de verzetsbeweging in dat gebied zich kunnen overgeven. In vlug schriften die onlangs boven het oerwoud zijn uitgestrooid, wer den de naar schatting 1.400 ver zetsstrijders gewaarschuwd, dat er grootscheepse militaire ope raties zullen worden ondernomen als zij zich niet, uiterlijk zater dag a.s. hebben overgegeven. Hun leider is Lodewijk Mandat- jan. In Whitehall, het Britse rege ringscentrum, is rumoer ontstaan door de campagne van de „Times" en andere bladen tegen premier Wilson, wie men verwijt dat hij de aanwezigheid van de Britse strijd krachten in de bondsrepubliek en West-Berlijn zou hebben gebruikt als machtsmiddel om de West- duitse regering tot revaluatie te dwingen. Hoewel van officiële zijde het stilzwijgen wordt bewaard, staat vast dat de Westduitse ambassa deur In Londen, Herbert Blanken- horn, verleden week door Wilson werd ontboden voor een onder houd, dat ook de Britse minister van financiën Jenkins bijwoonde, die later naar Bonn reisde voor de conferentie van de „groep van tien". Als het waar is dat Wilson cl beweerde chantage heeft gepleegd, dan heeft hij, gezien de ontkno ping van de crisis in het afgelopen weekeinde, ongetwijfeld veel goe de wil bij de bondsregering ver speeld. Niet alleen heeft Bonn ge weigerd de waarde van de mark te verhogen, maar ook de verwach ting dat een devaluatie van d° Franse franc het machtsevenwicht in de „zes" ten gunste van West- Duitsland zou wiizigen. is niet be waarheid. Van een soepeler hou ding van de „zes" tegenover een toelating van Engeland, die uit een dergelijke machtsverschuiving zou voortvloeien, is voor het ogenblik dan ook geen sprake. Officiële kringen in Londen be perken zich er toe te verklaren, dat de Britse politiek is gericht op een versterking van de NAVO. Een dreigen met een vermindering van de Britse troepen in Duitsland en West-Berlijn zou met dit beleid in strijd zijn geweest. Intussen heeft ambassadeur Blankenhorn tegenover Westduitse journalisten verklaard, dat Wilson op geen enkele wijze heeft ge dreigd met een vermindering van de Britse troepen. Wel had de Britse eerste-minister met klem aangedrongen op een revaluatie van de mark en gewezen op de anders te vrezen politieke gevol gen. Blankenhorn waarschuwde de gevolgen van h»t gesprek me+ Wil son niet te dramatiseren nf daa-- uit de conclusie te trekken, dat, de Britse premier de goed» betrek kingen tussen T enden en Bonn zou 'wbben verstoord. Premier Wilson verklaarde dins dagmiddag in het lagerhuis de mededelingen die van officiële Westduitse rijde zijn verstrekt over een hoodscban welke bij via ambassadeur Blankenhorn aan bondskanselier Kiestnger bad doen toekomen, te betreuren. Hii voeg de hieraan toe, dat het in de vie' jaar dat hij contacten heeft met meer dan honderd regeringen, de eerste maal was dat hü een der gelijke praktijk Hij gaf toe dat hij Blankenhorn in de bewuste nacht had ont boden. Het gesprek was echter niet zo „pittoresk" geweest als het in Britse bladen was weer gegeven. Overigens noemde hii h»+ geen gebruik de inhoud van bood schappen tussen regeringsleiders te publiceren. AANHOUDEND ZACHT Tussen een hogedrukgebied bo ven zuidoost-Europa en een de pressie bij IJsland stroomt met zuideliike winden zachte lucht over Frankriik naar onze omge ving. De temperaturen stegen dinsdag in ons land tot ongeveer 12 graden. In Zuid-Limburg werd zelfs 'n maximumtemneratuur ge noteerd van 14 graden. On de grens van deze zachte lucht en koelere Oceaanlucht viel in Zuid- Engeland langdurige regen. Op de Oceaan trekt een nieuwe depressie ten westen van de Golf van Biscaie in noordoostelijke richting. Een biibehorend regen- gebied zal waarschiinliik vandaag later op de dag ons land bereiken. Overigens hnudt bet zachte wee aan. Wegrherichil: medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Zacht weer Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Over wegend matige wind uit zuide lijke richting. Ongeveer dezelf de temperatauur als gisteren. Couve de Murville beloofde 't Franse parlement dat „niets zal worden gedaan dat schade kan opleveren voor de econbmie en voor de buitenlandse handel in het bijzonder". Over het toezicht op de deviezenhandel zei hij: „De weg staat niet langer open, be halve voor een terugkeer van het kapitaal. Voor het geval sommi gen het nog niet begrepen heb ben, het toezicht stelt ons in staat de speculatie volledig de kop in te drukken". De premier deelde verder mee dat de atoombomproeven in de Stille Zuidzee die voor 1969 op het programma stonden, niet zul len doorgaan. Dat houdt verband met de bezuinigingen die op de militaire uitgaven zullen worden toegepast. De premier besloot zijn toespraak met een beroep op de saamhorigheid van het Franse volk. „Samen kunnen we onze plannen uitvoeren", zo zei hij, „en dan zal Frankrijk de oorlog om de franc hebben gewonnen". De Franse regering heeft dins dagavond bijzonderheden mee gedeeld over de verhoging van de belasting op de toegevoegde waard die premier Couve de Murville had aangekondigd. De regering legde het Franse parle ment een wetsontwerp voor dat voorziet in de volgende verho gingen van de vier b.t.w.-tarie- ven die Frankrijk kent: het ta rief van zes procent wordt zeven procent, het tarief van 13 procent 15 procent, het tarief van 16,66 procent 19 procent en het tarief van 20 procent 25 procent. Vol gens het wetsontwerp wordt de Delasting op financiële transac ties van 13 tot 15 procent. „Om het breder worden van de economische kloof tussen Europa en de Verenigde Staten te voor komen, zal het bruto nationaal produkt in West-Eurooa met ten minste vier procent reëel per jaar moeten blijven groeien. Alleen wanneer wij in de komende twin tig jaar in West-Europa zo'n 2.500 miljard dollar (bij constan te prijzen) kunnen investeren, waarvan het leeuwendeel in de E.E.G., zullen wij die noodzake lijke minimale economische groei kunnen handhaven". Dit heeft mr. G. A. Wagner, een van de directeuren van de Shellgroep, in Cannes gezegd in een rede voor het Europese co mité van de internationale raad voor de wetenschappelijke orga nisatie (Cecios). Aan het begin van zijn voor dracht, getiteld „meerjarenplan ning in de bedrijven en de tot standkoming van de gemeen schappelijke markt", vroeg de heer Wagner zich af, of het za kenleven en de industrie in Euro pa kunnen rekenen op de tot standkoming van een werkelijke gemeenschappelijke markt en, als dit zo is, hoe ver men daarbij zal gaan en hoe lang men er over zal doen. Hij verwachtte dat er nog heel wat water door de Rijn, de Maas, de Seine en de Po zal moe ten vloeien, alvorens wij van een Europese economische gemeen schap kunnen spreken." (De Schelde telt blijkbaar niet mee. Red.). De Shell-directeur pleitte er tevens voor om „de invloed van de staat en de staatsbedrijven binnen zekere grenzen te houden en het particuliere zakenleven zonder discriminatie de kans tot verdere ontplooiing te geven". WOENSDAG 27 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.n. n.m. 7.12 7.53 7.48 8.34 8.22 9.08 8.31 9.17 DONDERD" 3 NOVEMBER v.n. n.m. Breskens 8.25 9.12 Terneuzen 9.01 9.48 Hanswee-' 9.35 10.22 Walsoord - - 9.44 10.31 ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.20 16.35 14.00 28 8.21 16.34 14.10 8 59 29 8.23 16.34 14.20 2.15 30 8,24 15,33 14.30 .3,29]

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1