Relatiegeschenken? 'n goed idee een fijne Hes WELKOM DOKTER St. Nicolaas, BEURSOVERZICHT Wetenschappelijk onderzoek naar „rechts voorrang" Twee Amsterdammers gearresteerd in verband met mensensmokkel Hart transplantaties in verschillende steden in Oost-Slowakije Nkrkihrichten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 25/dinsdag 26 november 1968 Ernstige verbranding na spel met vuurwerk Rotterdammer stak 45-jarige vrouw in brand Auto onder olietrein (in fraaie geschenkverpakking) BRAND IN KINDERTEHUIS Nog maar 9 dagen dan is het Voor 40 mille aan sieraden ontvreemd Fransman na transplantatie overleden Israël treft maatregelen tegen verzetsstrijders Auto rn sloot: twee doden Kind onder trein Industriële spionage tegen Unilever Bejaarde vrouw overreden Scheepvaart op de Maas was gestremd Gezien het hoge percentage on gevallen op kruispunten is er alleszins reden aandacht te be steden aan een wetenschappe lijk onderzoek naar de mate van onveiligheid van kruisin gen en splitsingen van wegen bij de verschillende soorten voorrangsregelingen, die de praktijk van het verkeer thans biedt. Dit zegt de stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersvei ligheid in haar jaarverslag 1967, daaraan toevoegend dat de stichting bij een aantal ge meenten de mogelijkheid van een dergelijk onderzoek na gaat. Dit onderzoek mag van zelfsprekend nimmer ten koste gaan van de veiligheid. De toenemende intensiteit van het verkeer en de diversiteit van de wegsituaties op krui singen hebben ertoe geleid, dat tal van wijzigingen werden aangebracht in de traditionele regeling „rechts voorrang", al dus het jaarverslag. Er kan een natuurlijke ontwikkeling worden geconstateerd naar een „voorrangsplicht per verkeer- situatie", die dan wordt ge legaliseerd door het nemen van een aangepaste verkeersmaat regel. Hoewel deze tendens gunstig lijkt, kan niet worden verheeld, dat bij een algemene acceptatie van deze voorrangs plicht per situatie elke unifor miteit wel eens zou kunnen zoekraken. Uit onderzoek is bekend, dat uniformiteit in de informatie, die de verkeers deelnemer wordt aangeboden, (Advertentie) Het kan niet missen met Sinterklaas Een platenbon is altijd raak! v.a. ƒ4,25 De 10-jarige Hendrik den Uijl uit Utreciht is in het weekeinde met derde graads verbrandingen aan het linkerbeen in het mili tair hospitaal in Utrecht opge nomen, nadat een rotje in zijn broekzak was ontploft. In de broekzak bevond zich wat de politie noemt een waar vuur werkdepot, dat tot ontploffing kwam nadat een door een vriendje afgestoken rotje daarin terecht was gekomen. Het ge vaarlijke vuurwerkspel speelde zich zaterdagmiddag af in de Sumatrastraat in Utrecht. De broek van het knaapje vloog in brand. Aan het ingrijpen van een passerende dagbladinspec teur, die de brandende broek meteen verwijderde, is het te danken dat het ventje niet ern stiger werd gewond. De Utrecht se politie ziet in dit voorval aan leiding in verband met de nade rende Kerstdagen en jaarwisse ling te waarschuwen tegen het onberaden gebruik van vuur werk. Elk jaar komen weer ern stige ongelukken voor. Het heeft de Utrechtse politie verbaasd dat de eerste symptomen daar van thans reeds merkbaar zijn. De Rotterdamse politie heeft een 26-jarige loodgieter uit de Maasstad gearresteerd, omdat deze vrijdagavond in een huis aan de Fabrieksdwarsstraat een 45-jarige vrouw met olie had overgoten en daarna haar kleren in brand stak. De vrouw moest met brandwonden in een zieken huis worden opgenomen. De po litie kon de loodgiter arresteren, nadat buren de vrouw gillend voor haar keukenraam hadden zien staan, terwijl in het huis een kleine binnenbrand woedde. Toen de buren de brand blus ten, kregen zij van de vrouw het verhaal te horen, dat de lood gieter haar met olie overgoten kleren in brand had gestoken. De vrouw slaagde er in de vlam men te doven, waardoor zii geen al te ernstige brandwonden op liep. Over de achtergronden van deze zaak kon de politie nog niets meedelen. De loodgieter is wegens poging tot mishandeling en brandstichting in bewaring gesteld. Zaterdagavond is vertraging ontstaan op het enkelspoorbaan- vak tussen Nieuw-Amsterdam en Coevorden, doordat op een on bewaakte overweg in Veenoord een olietrein uit de richting Zwolle in botsing kwam met een personenauto. De twee inzittenden van de auto, de 21-jarige D. Slop uit Nieuw-Amsterdam en het 16- jarig meisje C. van der Steen uit Veenoord, konden na doktersbe handeling naar huis. De olietrein en later ook een personentrein liepen 20 minuten veittasiBg o». De Amsterdamse recherche heeft twee belangrijke figuren in de mensensmokkelaffaire van vluch telingen uit Oost-Berliin en landen achter het ijzeren gordijn naar het westen gearresteerd. De 34-jarige Jan H. werd aan gehouden in verband met wat ge noemd wordt zijn kwalijke rol in deze zaak en zijn manipulaties met Nederlandse paspoorten. Een uur later werd de even oude Gerrit K. gepakt, die contactman is geweest tussen degenen die hun paspoorten beschikbaar stelden en de contact man in Oost-Berlijn. Hij reisde met de „slachtoffers" mee naar 0.- Berliin en nam in bepaalde geval len na het passeren van de grens de Daspoorten in ontvangst en overhandigde deze aan de Oost- duitse contactman. De arrestaties zijn een gevolg van een al twee maanden geleden begonnen onderzoek van de Am sterdamse gemeentepolitie in sa menwerking met de rijksrecherche. Toen Jan H. onlangs in een uit zending van „Achter het nieuws" op de t.v. verscheen, was dit on derzoek al geruime tijd aan de gang. Een brand in een tehuis voor niet aangepaste en gebrekkige kin deren te Froissy op 80 km ten noordwesten van Parijs heeft aan zeker veertien kinderen het leven gekost. Twee kinderen zijn ernstig gewond in een ziekenhuis te Beau- vais opgenomen. De slachtoffers bevonden zich op de tweede verdieping, waar de brand was uitgebroken. Men slaag de er niet in hen in veiligheid te brengen. De eigenaars van het te huis bevonden zich in Parijs. 1 VOOR OR HANDEL: B. O. LEEFSMA N.V, Rl VI=P"STR. 25. AMSTERDAM. TEL. 232727 Bij inbraken in twee woningen op de Apollolaan in Amsterdam is zondagavond voor 40.000, aan sieraden ontvreemd. Bij een van de inbraken werd bovendien een bedrag van 700,gestolen. (Advertentie) „En als u echt niets weet, Sinterklaas?" Een platenbon is altijd raak v.a. ƒ4,25 Dr. Norman Shumway heeft vrijdag in het ziekenhuis van de Stanford universiteit opnieuw een harttransplantatie verricht. De ontvanger van het nieuwe hart was de 49-jarige William Karrakter, die sinds twee jaar aan een hartkwaal leed. Zijn toe stand wordt bevredigend ge noemd. Een vrouw die vrijdag in An kara het hart ontving van een 18- jarige bakkersknecht, is zater dagmorgen vroeg overleden. Het was de eerste harttransplantatie in Turkije. De toestand van Everett Tho mas, de Amerikaan die in zijn land een harttransplantatie het langst heeft overleefd en donder dag opnieuw een nieuw hart ont ving, is ernstig. Dit is door artsen in het Sint Lucas ziekenhuis van Houston meegedeeld. Volgens hen is bij de 47-jarige patiënt een niercomplicatie op getreden. Thomas ontving zijn eerste „ruilhart" op 3 mei van dit jaar en had na genezing zijn werk hervat, toen de chirurg dr. Denton Cooley afstotingsver schijnselen in zijn lichaam con stateerde. Ook een tweede patiënt van dr. Cooley, George Debord, die op 2 juni een harttransplantatie on derging, is vrijdag in het St. Lu- casziekenhuis opgenomen voor een onderzoek naar een mógelijk afstotingsproces. Noel Maissonier die op 11 no vember te Lyon het hart van een ander kreeg, is zondag overleden. De 34-jarige Moissonnier was de vierde Fransman die een ander hart kreeg. In technisch opzicht noemde men de ingreep geslaagd. Op 19 november werd de toestand van de patiënt uitstekend ge noemd. De dood trad in doordat het nieuwe hart plotseling de dienst weigerde. Dit hart had be hoord aan een 49-jarige man die bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Het Israëlische kabinet heeft zondag niet nader omschreven maatregelen goedgekeurd tegen het optreden van Arabische ver zetsstrijders. Dit werd gedaan na de bomaanslag op een vol marktplein in Jeruzalem op vrij dag j.l., waarbij twaalf mensen om het -leven 'kwamen. De 22-jarige J. A. P. Storm uit Rotterdam en de 19-jarige J. P. J. Blok uit Schiedam kwamen zaterdagochtend om het leven, nadat ze met een personenauto in de ringvaart tussen Zwanen burg en Vijfhuizen (Haarlem mermeer) terecht waren geko men. De slachtoffers deden mee aan een rally. Vermoedelijk door onbekendheid ter plaatse werd een bocht in de dijk niet opge merkt. De auto schoot het water in en kwam met de wielen naar boven te liggen. Pas enkele uren later werd het ongeval opge merkt en de politie gewaar schuwd. Om half twaalf zaterdagmor gen is bij Harderwerk de 7-jari- ge Harmen J, Tinge uit deze plaats door de trein Utrecht Groningen overreden. Het kind kwam om het leven. Het on geluk gebeurde op een particu liere overweg. HOOGOVENS FLAUW, AKU VAST Hoogovens heeft de nieuwe beursweek moeten inzetten met. een flauwe stemming op 99 tegen vrijdag als slotprijs 105. Deze stukken hebben de laatste dagen ongeanimeerd in de markt ge legen, dit op de eisen van de vak- Tsjechoslowaakse communisti sche leiders hebben zich naar Oost-Slowakije begeven om een einde te maken aan de spanning tussen lidmaten van de Grieks- orthodoxe kerk en de r.k. kerk. »ldus heet het in persberichten in Praag. De Slowaakse communistische Vider Gustav Husak heeft zater dag gezegd dat de betrekkingen tussen de twee kerken geregeld moeten worden volgens geldige wetten. „Wij kunnen geen gods dienstoorlog voeren zoals in de zeventiende eeuw", aldus Husak. (Advertentie) „Beste Fint, ik zoek graag zélf 'n plaat uit" Een platenbon is altijd raak v.a. ƒ4,25 door Ann Rush 29 Terwijl ze door de hal liep, hoorde ze tante Rhody tegen hem oraten op de manier die ze ge bruikte voor zieke kinderen. „Mr. Rufus, ik heb aardbeien op de markt gekocht voor een dollar per doosie. Maar dat is niet alles. Ik heb ook slagroom en nu ga ik een heerlijke cake voor u maken. Niet van die klef fe rommel die ze tegenwoordig cake durven noemen maar iets dat op uw tong smelt. En na al het geld dat ik heb uitgegeven, eet u die cake tot de laatste krui mel op". Reed had nog niet dat stadium van herstel bereikt waarin hij bij ieder die maar in zijn buurt kwam de vraag rijzen of het wel de moeite waard was zoveel zorg aan zijn genezing te besteden. Hij verkeerde nog steeds onder de invloed van de pillen die men hem tegen de pijn gaf. Eve had de indruk dat hij veel magerder was geworden; zijn jukbeenderen staken scherp uit zijn gezicht en hij had blauwe kringen onder zijn ogen. Ze keek op de tempera- tuurlijst aan de voet van zijn bed. Hij had minder koorts dan ze na een dergelijke operatie had ver wacht. En ook de verdere ge gevens wezen uit dat hij het zo goed maakte als onder de gege ven omstandigheden maar moge lijk was. Hij deed zijn oaen open en na °<m ogenblik herkende hij haar. H'i hief even ziin hand op bij wii'e van begroeting. ..Ik heb een gevoel alsof u miin been onder de knie hebt afge zaagd en me er een houten been voon .in de nlaats hebt gegeven". Hij probeerde te glimlachen maar bet bleef bij een poging. Ze glimlachte tegen hem. „Ge niet dan maar van dat houten been zolang je kunt. Ik moet u er wel op voorbereiden dat, als dat gevoel eenmaal verdwenen is, de pijn een poosje heel erg zal worden". „Mag ik dan vloeken?" „Het zou me niets verbazen als u het deed. Maar ik hoop, dat u minstens zo'n goede patiënt zult zijn als dr. Rufus. Hij heeft niet gevloekt. Hij heeft me er wel van beschuldigd dat ik zijn patiënten vermoord". Zijn ware oogleden begonnen al weer dicht te vallen. „Dat be twijfel ik", zei hij slaperig. ,Ik kan me voorstellen dat ze een beetje langer ziek blijven om naar u te kijken maar als ze dood gaan, kunnen ze dat niet meer". „Dank u voor het compliment". Er kwam een zweem van een glimlach om zijn mond maar daarna zonk hij weer weg ia zij a halve bewusteloosheid. Ze had wel meer willen weten over Reeds financiële toestand maar het was nu zeker niet het geschikte ogenblik om daarnaar te informeren. De terugtocht viel haar erg lang. Het stof drong in haar neus gaten, zelfs op de grote verkeers weg. Het schoot haar te binnen dat het nog niet had geregend sinds ze in Quiet Harbor terug was en het was erg warm voor de tijd van het jaar. Een flinke re genbui zou iedereen zich veel be ter doen voelen. Zodra ze thuis was, zou ze Matt opbellen. Ze had op het arbeids bureau de namen opgekregen van zes vrouwen die misschien wel geschikt zouden zijn. Ze zou contact met hem opnemen en er voor zorgen, dat hij vrijdag met hen kon praten. Het idee dat ze iets voor hem kon doen, vermin derde enigszins haar schuldge voel. Ze zou proberen aardiger tegen hem te zijn zodra ze hem weer zag. Als Eve gemeend had dat er in Quiet Harbor behoefte was aan een ziekenhuis, dan werd ze in de weken die volgden wel in die mening versterkt. Het huis van de Camrons veranderde in een particuliere verpleeginrichting. Het was begonnen met Reed Burnett die zich rusteloos en on gelukkig voelde nu hij zo ver van zijn werk was. „Kan ik niet naar huis gaan en het een beetje kalm aan doen?" had hij Eve dringend gevraagd. „Ik heb wel iemand die voor me kan koken en me heen en terug kan rijdgn. Op die manier gaat mijn blad niet op de fles terwijl ik de tijd neem om te herstellen". „Dat doet me ergens aan den ken", zei Eve en haalde een exemplaar van het blad tevoor schijn. Het was juist die morgen verschenen. „Ik geloof, dat ze het heel aardig hebben gedaan". Reed begon de acht bladzijden door te kijken met de gretigheid van een uitgehongerde die een goed maal krijgt voorgezet. Daar na deed hij het nog eens, nu met kritische aandacht en hij scheen Eve's aanwezigheid volkomen te vergeten. Eve sloeg hem geamu seerd gade. De ene keer scheen hij iets te zien waarmee hij in ziin schik was en dan kwam hij blijkbaar weer iets tegen, dat minder zijn goedkeuring kon wegdragen. Ze had graag willen weten wat er naar zijn oordeel goed of verkeerd was. Dat zou Marcia zeker interesseren. Tenslotte keek hij op. „Dat heeft Saul niet gedaan. Deed u het?" Eve lachte. „Als het om schrij ven gaat, ben ik geen cent waard. Marcia McLeod heeft een groot deel gedaan. Ze heeft gewerkt als een paard". „Hmm", zei hij „Breng haar mijn dank over. Ze heeft het heel behoorlijk gedaan. Maar u gaat er dus aan werken, dat ik naar huis kan?" „Die man waarover u het had, kan u niet de massages geven die ik nodig vind", wierp Eve tegen. „Ik wil u weer aan het lopen krijgen. Ik stel me niet met strompelen tevreden". (Wordt vervolgd.) bonden voor de nieuwe driejarige c.a.o. Later vond men de ope ningskoers blijkbaar te laag, waardoor een herstel intrad tot 101,50. Een gunstige bijkomstige factor was dat de forse koers daling gepaard ging met gering aanbod, hetwelk op dat moment in een vrijwel lege markt terecht kwam. AKU liet een ander geluid horen. Dit fonds werd van lokale zijde uit de markt genomen, ter wij] er ook vraag voor buiten landse rekening was. Hierdoor opende AKU ruimde twee gulden hoger op 122.40 om later uit te lopen tot 122,70. Ook hier was de handel kalm. De stemming voor de interna tionale waarden was lusteloos met lagere koersen. Philips kon zich aanvankelijk handhaven op 168,40. maar liep later terug tot 168. Unilever kwam op 128.50 na een opening van 128,80 (129,30). Kon. Olie gaf 60 cent prijs op 190,80. Gedurende de voorbeurs werd voor Unilever als hoogste koers 129,70 betaald. Ten aanzien van de beslissing van De Gaulle om de Franse franc niet te devalueren was men terughoudend. Voor het Neder landse bedrijfsleven acht men de maatregelen op internationaal valutagebied niet ongunstig. Dit viel aan de stemming voor de in ternationale waarden niet te mer ken, behalve dan voor AKU. De cultures waren goed gedis- Doneerd. De scheepvaartwaarden lager, de staatsfondsen meren deels wat hoger. KLM was vast op 225. Hoogovens konden zich verder herstellen tot 102.50. AKU verliet de markt on 122.30, Philins kwam op 168.10, Unilever op 129,10 en Kon. Olie op 190,70. In de le periode ging Bergoss 13 punten omhoog en daalde Des- seaux 15 punten. De vaste stem ming voor Vettewinkel bleef aan houden. Dit fonds steeg 10 pun ten. Gist-Broc. ging 5 punten om hoog. Bührmann en Kemo stegen ieder 7 punten. Voor de eerste verhandeldag van claims Interlas kwam een notering tot stand van f 11. Centr. Fuike"- daalde 12, de Kondov 13. Nat. Nederlanden 9. Naarden 7. Meneba 8 en N"tricia. Wyers. Vlismar en Gr. Tnd Cre- dietbank ieder 5 punten. Erdal en Naeff Waren ieder 5 punten lager niet af te komen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden aangevoerd 1360 slachtrunderen en 475 var kens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ4.75—ƒ5,15, le kwal. 4,15 4,60, 2e kwal. ƒ3,65—ƒ3,95, 3e kwal. ƒ3.35ƒ3.55: varkens: le kwal. 2.46— 2,50, 2e kwal. ƒ2.34—ƒ2,46, 3e kwal. ƒ2,40— 2,43stieren 4,40—4,95 worstkoeien 3,25-3,40slaoht- zeugen 1,902,05: zware var kens 2—2,15. Alles per kg. Overz. Slachtrunderen: aan voer kleiner met redelijke han del en iets hogere prijzen; var kens: iets ruimer aanvoer, han del vlot, prijzen iets lager. ZUID SAN FRANSISCO: Een patrouilleboot sleept twee rub- bervlotten met passagiers van de Japanse DC-8, welke in de baai van San Fransisco is neergeko men. Alle 96 passagiers en 11 be manningsleden van het straal- verkeersvliegtuig konden worden gered. Op het bovenste gedeelte van de joto ziet men het vlieg tuig in het water van de baai drij ven. In Rome is zaterdag een 32- jarige handelsreiziger uit Milaan, Renato Ratti, aangehouden op het moment dat hij geheime in dustriële documenten wilde ver kopen. Ratti was kortgeleden in contact getreden met de directie van het Romeinse filiaal van de Amerikaanse maatschappij „Procter and Gamble". Hij bood voor 300.000 gulden geheimen te koop aan over de vervaardiging van drie produkten (twee zeep- soorten en een wasmiddel) van de maatschappij Unilever. De directie van „Procter and Gam ble" lichtte Unilever-functiona- rissen in die de politie waar schuwden. Een politieman in burger, die zich voordeed als een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse bedrijf, arresteerde de handelsreiziger in een café, toen deze tot de transactie wilde overgaan. (Advertentie) „Wat doet u in moeilijke gevallen, Sint?" Een platenbon is altijd raak v.a. 4,25 Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf is op de kruising Generaal Spoorlaan te Rijswijk (Z.-H.) de 82-jarige mevrouw Van der Laan uit Rijswijk bij een verkeerson geval zodanig gewond geraakt, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis Zuidwal is overleden. De vrouw stak vlak voor een na derende bestelauto, bestuurd door een inwoner uit Amsterdam, plotseling de rijbaan over. De bestuurder van de bestelauto kon ondanks krachtig remmen de vrouw niet meer ontwijken. Het scheepvaartverkeer op de Maas in noord-Limburg is zater dag geruime tijd gestremd ge weest. Oorzaak was een aanva ring op de Maas onder Heijen van het 1074 ton metende motor schip „Arcar" uit Breda, waarb:i de voorboeg van de „Gottard" op het achterste gedeelte van de Arcar schoot met het gevolg, dat de vaargeul totaal versperd werd. Nadat de hulp was inge roepen van bergings- en slepers- bedrijf Kauffeld uit Roermond, gelukte het om beide schepen die als een klit aan elkaar zaten, naar de ruim een km verder in de huurt zijnde haven van dm Paesplas te slepen, waar men de schepen van elkaar bevrijd de. Het motorschip „Gottard" liep praktisch geen averij op, maar bij het motorschip „Arcar" was de sohade

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2