FRANSE FRANC WORDT NIET GEDEVALUEERD Verbazing in buitenland over De Gaulle's besluit SCHERPE DEVIEZENMAATREGELEN OP KOMST Mazing in financiële Gokkers Ojeebire orde bshsersie* kringen Doitderdsiag. Verouderde „grandeur" Egoïstisch Noorwegen gereserveerd Witteveen: „Krachtig en programma PRESIDENT BEWAARDE HET BESLUIT ALS EEN GEHEIM De generaal liet zelfs de ministers in het onzekere EXECUTIE VAN PANAGOUUS VOOR ONBEPAALDE TIJD OPGESCHORT REGERING KONDIGT POLITIEKE EN SOCIALE HERVORMINGEN AAN IN NOORD-IERLAND „Tocht rond de maan in december is niet onverantwoord" Maandag 25/Dinsdag 26 november 1968 25e Jaargang No. 5867 ES5?!8Z83- De premier zei niets Weerbericht ONTDEKKER RHESUSFACTÖR OVERLEDEN Weer zware vonnissen Voorwaarde. .„VoMedigre bekentenis" Span je wil vertrek Amerikaanse en Russische oorüogs- schepen uit MiddelSandse Zee Hoogwater Zon- en Maanstanden ftatósaSag-isjj öxmanenfcJIERNEUZEN DMoSMtf Ifoofareriacfeog:P. 9. vmü do Sonde Redactie- en Administratie-adres: SmSdswal Telefoon: 01150—2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal} per maand 2,76. Losse nummers 13 cent. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ef; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In zijn zondagavond voor de Franse radio gehouden toespraak heeft president De Gauile gezegd dat de Franse monetaire crisis het gevolg was van de morele, economische en sociale schok welke Frankrijk in mei en juni j.l. had getroffen. Het tekort op de begroting voor 1969, dat aanvankelijk werd gesteld op meer dan IIV2 miljard francs, zal worden verminderd tot minder dan 6y2 miljard. Het spreekt vanzelf dat de noodzakelijke beperkingen met kracht zullen moeten worden toegepast, zowel wat veranderingen als wat de inning van alle bestaande belastingen betreft. land, daar de bank van Frankrijk ervan afzag de bankbiljetten terug te kopen. De Franse president voegde hieraan toe dat de staten, welke hiertoe het beste zijn uitgerust. Frankrijk aanzienlijke krediet mogelijkheden hebben verschaft, welke een aanvulling vormen van de eigen Franse monetaire reser ves. Wat zijn besluit betreft niet tot devaluatie over te gaan merkte de president op, dat een dergelijke operatie het grote gevaar inhield in het geheel niet te zullen helpen, maar alleen een ruinerend tijdelijk hulpmiddel zou zijn en een belo ning zou inhouden voor degenen die on onze achteruitgang hadden gegokt. Men zal de dag zien komen, aldus —de president, waarop door de kracht van de slechte ervarin gen de gehele wereld tot overeen stemming zal komen over het tot standkomen van een onpartijdig en redelijk monetair stelsel, dat leder land, mits het dit verdient, zal vrijwaren voor de plotselinge en absurde bewegingen van de speculatie. Om de betalingsbalans positief te maken zullen wij ambtshalve de exportcapaciteit van onze bedrij ven vergroten, in het bijzonder door bepaalde belastingen te ver lagen die buitensporig zwaar druk ken op hun opbrengstprijzen. Over de openbare orde verklaar de generaal De Gaulle dat de ge wenste maatregelen moeten wor den genomen, opdat het voortaan uit is met alle opwinding en ver toningen, met alle rumoer en op tochten die de arbeid belemmeren en door verstandige mensen als schandalig worden ondervonden. De Franse regering heeft beslo ten tot onmiddeiliike instelling van toezicht on het financiële verdeer met het buitenland, zo is zondag avond medegedeeld door het minis terie van economische zaken en financiën. De tekst van het regeringsbe sluit zou vandaag of morgen in de Franse staatscourant worden genubliceerd. Het ministerie maakte verder bekend dat als onderdeel van de maatregelen ter bestrijding van de speculatie tegen de franc deviezen- controle wordt ingevoerd. Het ministerie van financiën heeft, in een communiqué medege deeld dat pas over een week de termijnhandel zal worden hervat op de heropende wisselmarkten. Uit betrouwbare bron werd ver nomen dat in vergelijking met de beheersing die van 29 mei tot 4 september van kracht is geweest, verscheidene nieuwigheden zijn in gevoerd. Een der belangrijkste wij zigingen betreft de onderbrenging. APe handelstransacties en het goederenverkeer moeten worden ondergebracht bij één bankier, die eveneens moet zorgen voor de aankoop van deviezen. Dat be tekent dat het toezicht veel ge makkelijker wordt en dat even eens de papierwinkel wordt voor komen, die onvermijdelijk is bij een werkelijk toezicht op de devie- zenhandel naar het voorbeeld van wat op 28 december 1966 gold. Het veel soepeler toezicht dat in mei j.l. werd ingevoerd, heeft niet kunnen voorkomen dat meer dan tien miliard francs het land heeft verlaten. Het heeft zelfs geleid tot vermindering van de waarde der Ijxaase bankbiljetten in het buiten- Terwijl de financiële wereld na de conferentie van Bonn vrij alge meen sterk rekening had gehouden met een waardevermindering van de Franse franc en een devaluatie percentage van iets beneden de tien procent als waarschiinliik had gehouden, wekte de mededeling van de president De Gauile van zaterdagavond dat de franc niet zal worden gedevalueerd, de op perste verbazing. In financiële kringen te Amster dam en speciaal in kringen van de valuta- en geldhandel reageerde men met de grootste verwondering op het bericht uit Parijs, dat in eerste instantie naast verbazing ook de nodige verwarring en on zekerheid te weeggebracht. Men vroeg zich af wat hiervan moest worden gedacht en velen spraken het woord: „ongelooflijk" uit na hetgeen de laatste dagen de inter nationale valutahandel zo sterk had bezig gehouden. De weigering van president De Gauile om akkoord te gaan met een devaluatie van de franc heeft Washington zaterdag als een don derslag bij1 heldere hemel getroffen en de Amerikaanse regerings woordvoerder in eerste instantie sprakeloos gemaakt. Het bericht uit Parijs kwam in de Amerikaanse hoofdstad binnen op het. ogenblik dat president Lvn- don B. Johnson in tegenwoordig heid van de ministers van buiten landse zaken en van defensie de monetaire situatie besprak met de minister van financiën, Henry Fowler. Evenals in andere hoofdsteden had men in Washington on een devaluatie van de franc gerekend. Woordvoerders van het Ameri kaanse ministerie van financiën waren zo verrast dat zij de eerste minuten na ontvangst van het nieuws niet wilden reageren. Mo gelijk .zo zeiden zij, volgt later een verklaring. Ik ben met stomheid geslagen en ik geloof dat er reden is om ontsteld te zijn, zei zaterdagavond de directeur-generaal van een der grote particuliere banken in Zu rich toen hij via de radio had ge hoord dat de Franse franc niet wordt gedevalueerd. De bankier voegde hieraan toe dat hij naar ziin oordeel de mening van de meeste financiële kringen in Zwitserland weergaf. In die kringen had men al de vrees uit gesproken dat president De Gauile zou volharden in „een beleid van verouderde grandeur". In Genève wilde een belangrijk wisselkantoor zaterdagavond slechts duizend Franse franc aan nemen, maar de koers was tachtig Zwitserse francs voor honderd Franse vergeleken met 75 per 100 vóór de bekendmaking in Parijs. Franse franc niet te devalueren in felle bewoordingen veroordeeld. Zo spreekt „The Observer" van een ongelooflijke, niemand en niets ontziende egoistische houding van De Gauile. Om zijn eigen ijdelheid te strelen, aldus het blad. laat de Franse president de enige politiek schieten die Frankrijks welvaart had kunnen bestendigen. Mogelijk zal hij de devaluatie van de franc nog enige tijd kunnen tegenhouden, maar de prijs daar voor zal buitengewoon hoog zijn. „The Observer" meent dat het besluit van De Gauile een bedrei ging vormt voor de monetaire structuur van de hele westelijke wereld. Misschien wil hij die struc tuur wel aantasten. Denken wij maar aan de situatie in maart, toen De Gauile met opzet een goud crisis uitlokte en hoopte het inter nationale valutasysteem naar Franse inzichten te kunnen wijzi gen. Het blad dringt in dit verband aan op initiatieven in internatio naal verband, waardoor althans de ergste gevolgen van De Gaulle's besluit zouden kunnen worden op gevangen en het gevaar dat andere regeringen het Franse voorbeeld zullen volgen en ook aan een kort zichtig nationalisme de voorkeur geven, tijdig kan worden bezwo ren. De Noorse minister van finan ciën, Ole Myrvill, heeft zondag avond gezegd dat de nieuwe maat regelen van president De Gauile een tegenslag betekenen voor de economische samenwerking tussen de EEG-landen. Het is nog de vraag of Noorwegen zal bijdragen aan de drie miliard dollar die aan Frankrijk in Bonn waren toege zegd, zei Myrvill. De Londense pers heeft zondag het besluit van De Gauile om de 7» Minister Witteveen vindt het. nropramma van president De Gaui le een krachtig en moedig program ma om het economisch evenwicht en het evenwicht on de Franse be talingsbalans te herstellen. Hij vindt het van groot belang dat niet gesproken is over een beperkende maatregel op de invoer. Het pro gramma lijkt op deze wijze inter nationaal gezien een goede oplos sing, die zelfs in sommige opzich ten zekere voordelen kan hebben boven devaluatie, zo meent minis ter Witteveen. De minister zegt in zijn com mentaar verder, dat voor zover hij nu kan beoordelen, het programma van de Franse president rechtvaar digt dat aan Frankrijk de in' het uitzicht, gestelde kredieten worden verleend. President De Gauile had zijn van de conferentie van de „tien" geheim tot het eind toe bewaard. Hij deelde zijn besluit om de frank niet te devalueren zelfs niet aan zijn ministers mee tij dens de kabinetsvergadering van zaterdagmiddag, zo meldt het Franse persbureau A.F.P.. De leden van &i regering ver trokken na een vergadering van bijna vier uur van het Elysée zonder >te weten wat er ging ge beuren. Zoals ieder ander hoor den zij dat pas een uur later, toen de presidentiële perchef, Pierre Louis Blanc, het korte communiqué voorlas waarin het besluit vermeld stond. De kabinetsvergadering een historische was in gespannen sfeer begonnen. Vrijwel nie mand twijfelde meer aan deva luatie en verwacht werd dat de ministerraad zich hoofdzakelijk met de consequenties daarvan zou bezighhouden. Sommigen zeggen dat De Gauile nog geen besluit had genomen, toen hij om drie uur de zaal binnen kwam. Nadat minister van financiën Ortoli verslag had uitgebracht medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Veel bewolking. Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Ma tige aan de kust af en toe krach tige wind tussen zuid en zuidwest. In het algemeen iets hogere tem peraturen. in Bonn, kregen de ministers, zoals gebruikelijk in belangrijke gevallen, een voor een 't woord. Velen spraken zich tegen deva luatie uit. Toen alle dertig mi nisters hun mening kenbaar hadden gemaakt, vatte premier Couve de Murville de zaak sa men. Hij zou zelf geen conclu sie hebben getrokken en De Gauile hebben gevraagd te be slissen. De president ihad ver volgens het woord genomen maar in tegenstelling tot de al gemene verwachting niet zijn eindoordeel gegeven. Na afloop van het beraad nodigde hij al leen Couve de Murville uit mee te gaan naar ziin werkamer en het was na een kort onderhoud, dat hij zijn besluit nam en het korte communiqué opstelde, al dus deze lezing. In een ziekenhuis te Luik is vrijdag de Belgische professor Pol Moureau, ontdekker in 1941 van de rhesusfactor, overleden. Prof. Moureau, die 64 jaar is geworden, kreeg in januari van dit jaar een hartaanval en werd sedertdien verpleegd in een zie kenhuis. Hij genoot o.a. internationale faam als wetsgeneeskundig ex pert. Een Atheense krijgsraad heeft zaterdagavond vier studenten veroordeeld tot 21 jaar gevange nisstraf op beschuldiging van samenzwering ter omverwerping van het Griekse bewind. De veroordeelden behoorden tot een organisatie, genaamd ,Rigas Ferarios", naar een Grieks dichter en nationale held, die in 1798 in de strijd tegen de Turken stierf. Zeven mede-beschuldigden zijn veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van vijf tot zestien jaar. De regering van het overwegend protestantse Noord-Ierland heeft politieke en sociale hervormingen aangekondigd om de grieven van de katholieke minderheid weg te nemen. De ontevredenheid onder het katholieke volksdeel leidde de afgelopen maand in Londonderry, de tweede stad van Noord-Ierland, tot betogingen voor gelijke burger rechten, oproer en plundering. De katholieken, die daar de meerderheid vormen, voelden zich door het protestantse gemeentebe stuur gediscrimineerd op het ge bied van de huisvesting, de werk gelegenheid en de uitoefening van het stemrecht. Met het oog op de „voortduren de agitatie, en - onrust" heeft de regering een ombudsman benoemd, die de klachten van burgers moet onderzoeken. Verder heeft zij een ingrijpende hervorming en moder nisering van de plaatselijke be stuursstructuur in de komende drie jaar beloofd, een billijker ver deling van gemeentewoningen en snelle uitvoering van een plan tot verbetering van de economische en sociale omstandigheden in Lon donderry, waar grote werkeloos heid heerst. De regering heeft haar speciale bevoegdheden om bp te treden tegen terrorisme in de ijskast gestopt. Daartoe behoort het recht om ieder die de binnenlandse veilig heid in gevaar brengt, zonder vorm van proces op te sluiten en kranten op dezelfde grond te ver bieden. De regering waarschuwde dat zij deze bevoegdheden indien nodig zou herstellen. Volgens betrouwbare kringen in Athene heeft de Griekse regering besloten de executie van de ter dood veroordeelde Griekse soldaat Panagoulis voor onbepaalde tijd op te schorten. Gezegd werd, dat een dergelijke bekendmaking vermoedelijk bin nenkort door de Griekse ambassa des in het buitenland zal worden uitgegeven. De reden voor het niet doen van een officiële bekend making in Athene zou zijn, dat en kel de Griekse regering van me ning zijn, dat het zou worden op gevat als het buigen voor druk van buitenaf. De Griekse regering heeft ge weigerd sommi"e verzoeken om clementie voor Panagoulis, die op een „onbeschaamde en onfatsoen lijke manier" waren opgesteld en inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van Griekenland be tekenen, te aanvaarden. Zo heet het in een communiqué van het Griekse ministerie van voorlich ting. dat zaterdag bekend is ge maakt. De Griekse ambassade in Rome heeft verklaard, dat aan Panagou lis geen gratie kan worden ver leend ais hij niet een verzoek om clementie tekent, iets wat Pana- goelis tot dusver heeft geweigerd. De ambassade noemt een derge lijk verzoek een „noodzakelijke voorwaarde" voor het verkrijgen van clementie krachtens de Griek se wet. In de verklaring wordt voo-ts afkeuring uitgesproken over „een j campagne van ondermijnende ele- j menten ter misleiding van de in ternationale opinie aangaande de omstandigheden, die leiden tot het] doodvonnis over Panagoulis". De ambassade zegt, dat Pana goulis zich in een onverdedigbare positie heeft geplaatst door „een volledige bekentenis" af te leggen en door zijn houding voor de rechtbank die hem berechtte. De verklaring zegt, dat opruien de organisaties die in het buiten land werden gevormd, geen geheim hebben gemaakt van hun oogmerk om de Griekse regering omver te werpen door middel van sabotage en gewapende opstand. Daarnaast hebben de leiders van dergelijke organisaties een campagne ontketend van interna tionale agitatie ten gunste van Panagoelis, die de positie van de Griekse regering nog moeilijker maakt, daar dit de schijn wekt dat de regering zal moeten zwichten voor buitenlandse interventie in een binnenlandse aangelegenheid. Welingelichte zegslieden in Washington hebben bevestigd dat Spanje de Verenigde Staten heeft voorgesteld de Amerikaan se en de Russische oorlogsvloot uit de Middellandse Zee te laten terugtrekken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk zou dit van zijn ambtgenoot Fer nando Maria Castiella te horen hebben gekregen tijdens hun be sprekingen in Madrid over ver lenging van het verdrag waar onder Amerika militaire bases in Spanje heeft. De Amerikaanse oorlogsvloot in de Middellandse Zee telt een zestigtal schepen, waaronder twee vliegdekschepen. De Russi sche vloot telt een tiental sche- minder,/ DEN HAAG: Ter gelegenheid van het 15-jarig ministerschap van de heer Luns worden gouden penningen uitgebracht. (Fa. Oranjemunt-Voorburg/Numis- matique Lion d'Or). De heer L. S. S. Weijl, directeur van de fir ma heeft de bewindsman vrij dagavond een bronzen „model" en een gouden penning aangebo den. Links mevr. Weijl. De reis, die de drie Amerikaan se ruimtevaarders Frank Borman, Jim Lovell en William Anders op 21 december rond de' maan gaan maken, is niet zo zinloos en on verantwoord als de directeur van het observatorium te Jodrell Bank in Engeland, sir Bernard Lovell, enkele dagen geleden heeft gezegd. Dit is althans de mening van dr. Thomas O. Paine, hoofd van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart NASA. Tijdens een informele receptie door mevrouw Johnson in Cocoa-Beach gaf de heer Paine te kennen, dat bij de inzichten van sir Bernard Lovell niet deelde. Hij is er van over tuigd. dat er voor de ruimtevaar ders geen direct gevaar bestaat. Er wordt geen enkel risico ge nomen. De astronauten worden op alle mogelijke complicaties voor bereid. Vier dagen geleden deed de di recteur van Jodrell Bank de on heilspellende uitspraak, dat de astronauten nooit naar de aarde zullen terugkeren. „Zii zullen in een baan om de aarde terecht komen, waar zij nimmer uit kun nen komen of zii worden gedood wanneer zij in de dampkring te rugkeren, aldus sir Bernard Lovell. Volgens de heer Paine bestaat hiervoor geen enkel gevaar. Het hoofd van de NASO wordt in ziin mening gesteund door de ruimtevaarders, die de tocht In december gaan ondernemen. VoI« gens de astronaut William Anders is er geen reden tpt bezorgdheid en zal de onderneming in belang rijke mate biidragen tot de voor bereiding voor een landing op de maan, die volgend jaar juni zal worden gemaakt. DINSDAG 26 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.n. n.m. 603 6.45 6.39 7.21 7.13 7.55 7.22 8.04 WOENSDAG 27 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.n. n.m. 7.12 '7.58 7.48 8.34 8.22 9.08 8.31 9.17 ZON MAAN Nov. 26 27 28 29 20 op onder op onder 8.18 16.36 13.47 23.39 8.20 16.35 14.00 8.21 16.34 14.10 8.59 8.23 16.34 14.20 2.15 -8.24 £6^3 £4.30

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1