Koopwoede als nooit tevoren rond 5 december Tips voor 5 december fat te deen Verhoogde omzet De organisatie Tijdig instrueren SINT NICOLAASNUMMER - DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 woensdag 27 november donderdag 28 november vrijdag 29 november zaterdag 30 november maandag 2 december dinsdag 3 december woensdag 4 december vrijdag 20 december maandag 23 december dinsdag 24 december maandag 30 december ZfttëFtlag 23 november 1968 Koop avonden in ïernouzen tot 21 our Ten gerieve van het winkelend publiek zullen op de volgende data de winkels tot 's avonds 21 uur geopend zijn VOL VERWACHTING Is er voldoende hulp om de stroom op te vangen, enis die extra hulp deskundig onderlegd OPNIEUW nadert er een St. Nicolaas in een welvaart staat. Duizenden zijn er nog die dit feest in alle be scheidenheid moeten vieren, omdat zij niet over ruime inkomsten beschikken of een spaartegoed. Onder hen vin den wij de trekkers van vaste renten, het langzaam uitster vend geslacht van de kleine huisjesmelkers, die door de voortdurende huurstop tekort worden gedaan en vele genie ters van ouderwetse pensioenen, die nu veroordeeld zijn tot een zeer bescheiden inkomen. Voor hen heeft de a.o.w. uitkomst moeten bieden, Deze groepen in de minderheid worden geflankeerd door een brede laag welvarenden, die ook in dit jaar hun inkomen weer nominaal en reëel zien stijgen. Zij konden een „buffer" hoeken van de overschotten, die naar de spaarbank zijn ge gaan. Onder hen vinden wij de tallozen met goede posities en de genen, die van een krappe arbeidsmarkt hebben geprofi teerd. Zij danken hun welvaart mede aan de in het verleden te laag gehouden lonen, zo hebben wij gelezen, en aan de blijvend, opdringende inflatie, die de activiteit opstuwt maar de bejaarden en andere kleine mannetjes in de kou laat staan. Sint Nicolaas kan niet overal aan huis komen, maar een zwart gehand- schoende hand van Zwarte Piet (of een tijdelijke knecht) wèl. En er is wel een knechtje te vinden, die om een hoek van de deur wat peper noten wil strooien. Een zieke kunnen we verrassen met waardevolle vruchten, die tevoren zijn uitgehold en waarin een klein presentje is verborgen. De banketbakker wil wel een taart bakken, waarin een goed verpakt cadeau is verborgen, goed verpakt in vetvrij papier. Ballpoints, viltstiften e.d. kunnen in een marsepeinen worst worden gestoken, omdat marsepein zich weer goed laat samendrukken. Als Piet goed het verschil wil zien tussen de pakjes voor verschillende kinderen in één gezin, gebruikt hij verschillende kleuren pakpapier, maar voor elk kind een vaste kleur. Een presentje kan uit de lamp zakken, als Piet het aan een zwarte draad heeft opgehangen toen er niemand in de kamer was en hij de draad op het juiste moment laat vieren. Een surprise kan ook met plankband onder tegen het tafelblad worden bevestigd. De ontvanger krijgt dan een gedicht met de raad maar eens goed te zoeken in de kamer. Handige knutselaars maken een groot insect, door een goed verpakt cadeau te omwikkelen met watten, deze te drenken in stroop, en er poten door te steken van stug montagedraad. Als zo'n spin aan een elastiek wordt gebonden, kan hij springend de kamer binnenkomen Sint kan een complete „nuzzelloop" organiseren, door tevoren op aller lei plaatsen in huis briefjes (of dichtregels) neer te leggen wdar verder gezocht moet worden om een cadeau te vinden. De (on)gelukkige krijgt zijn eerste opdracht tot zoeken in een fop-pakket. Als Sint bij u aan huls komt, presenteer hem dan zijn kopje thee of koffie met een rietje. Dan heeft de goedheiligman minder moeite met zijn baard. Als vader de rol van Sint moet overnemen, moet hij ook zorgen voor andermans schoenen en een andere bril. De Sinterklaasavond wordt gezelliger als Sint de cadeautjes zélf ver pakt en er wat tijd aan besteedt het „grondig" te doen, zodat het uit pakken wat spanning veroorzaakt. De zorgzame Sint doet zijn inkopen niet op het laatste ogenblik, maar noteert lang tevoren at m z'n notitieboekje de kleine en grote harte- wensen van zijn huisgenoten en relaties. DE BEVOORRECHTEN kunnen hun plicht uit deze regels lezen. Laten zij ook een hand vol geld beste den aan hen, die voorheen het wiel van de produktie gaande hielden of aan hen, die het kind werden van de inflatierekening. De spaarrekenin gen zijn in doorsnee groot genoeg om ons hele volk een onvergetelijk sinter klaasfeest te bezorgen, mits de ster ken iets voor de zwakken doen. Het oude feest van de gulle heilige biedt daar een goede gelegenheid voor. In de gelederen der „stille armen" zijn niet veel harten, die vol verwachting kloppen, maar hun vreugde en verrassing zal des te groter zijn. Er zijn daarnaast in de laatste maanden plotseling zoveel kassen opengegaan voo„ extra toesla gen, dat wij vol verwachting zijn of «r in die kassen ook iets zit voor de groenen, die buiten de produktie van vandaag staan maar evengoed tot de Nederlandse gemeenschap behoren. Er hangt een rijke verwachting rond om deze vijfde december. Daar zijn de velen, die reserves en besparingen hebben kunnen vormen. Zij zijn ver ontrust door de sociale onrust rond de lonen. De regering doet concessies maar zal alle moeite doen het sociaal- economisch bestel in de hand te hou den. Dit betekent dat er gezwoegd zal wor den om overbesteding en looninflatie te voorkomen. Uit de in gang gezette beweging in de richting van een „Europees prijspeil" blijkt intussen we!, dat aan een zekere verhoging van de prijzen niet zal zijn te ontkomen. Dit weet de overheid en dit weet het publiek bij zijn Sint-Nicolaasinkopen 1968. Daar zal rekening mee worden gehouden door een ruime aankoop van goederen tegen de nog bestaande prijzen. Iedereen die voornemens is duurzame gebruiksartikelen aan te schaffen in de naaste toekomst, zal aan Sinterklaas zijn verlangens voor leggen. De ruimte aan koopkracht staat er borg voor dat de goede Sint bfj zijn keuze niet de goedkoopste artikelen zal kiezen. Wij verwachten derhalve dat er met deze Sinterklaas sprake zal zijn van een koopwoede als nooit te voren. Deze koopwoede zal zich in de eerste plaats richten op de duurdere artikelen en op goede kwaliteiten, waarbij de sector der duurzamc ge bruiksartikelen wel de meeste aan dacht zal krijgen. Vol verwachting is het zakenleven rondom deze Sinterklaas. De voor raden van vele artikelen zijn groot. Er zullen ook „miskopen" bij zijn, om dat de consument in zijn voorkeurs- wensen ongekend grillig is, zodat het steeds weer een verrassing is op welke artikelen het zwaartepunt van de kooplust komt te rusten. Wij zien een sinterklaastijd naderen, die een nim mer gekende omzet zal brengen met goede winstmogelijkheden, omdat het accent van de vraag immers bij de kwaliteitsartikelen zal liggen. Hun grootste zorgen zijn de juiste presen tatie van de goederen en het aantrek ken van goed en voldoende verkoop personeel. Elk jaar worden kopers in vele zaken weer getroffen door de onvoldoende en slordige organisatie van de ver koop. Juist in deze tijd van topomzet- ten kan de koper ervaren waar de goede kooplieden gevestigd zijn. Zijn er voldoende verkopers en verkoop sters aanwezig en welke vakkennis bezit dit personeel? Het is duidelijk dat in de zaken met scherpe seizoenstoppen gebruik ge maakt moet worden van hulpperso neel. De zakenman kan daarvoor rondkijken bij zijn familie en kennis sen en domweg een huisvrouw, ge pensioneerde of scholier enkele weken als hulp voor zijn zaak vragen. Zij komen op de topdagen, moeten alles vragen, weten de artikelen niet. te vinden en hebben soms minuten lang nodig om er achter te komen wat de klant nu eigenlijk wenst. Dat kan beslist anders. De detailhan del zal zich allereerst tijdig moeten wapenen tegen het personeelsgebrek. De voorraden te verkopen, goederen moeten tijdig en gesorteerd in het magazijn aanwezig zijn, waarbij het niet zo'n moeite kost om de artike len vooraf van een prijs te voor zien. Wanneer nu de hulpkrachten vooraf wegwijs worden gemaakt in de doolhof van kwaliteiten en prij zen, dan is ook in de verkoop een vlotte gang van zaken te verwach ten. Als extra beloning zal zo'n win kelier ook buiten het topseizoen de gelegenheidsklanten nog eens terug zien, omdat deze klanten een goede indruk van zijn zaak krijgen. Voor een goede doorstroming van het economisch verkeer in de december maand is het tenslotte van het groot ste belang dat de kopers zich tijdig be zinnen op hun wensen en voor zover mogelijk reeds weken tevoren hun in kopen te doen. De voordelen zijn te vinden in goede en vakkundige bedie ning en de ruimst mogelijke keuze, terwijl ook het wegverkeer in goede banen kan worden geleid. Juist in de topdagen van het econtfcl misch leven ligt het er dik boven op dat ook de commercie alleen dan soe pel kan draaien, wanneer er sprake is van een juist samenspel tussen han delaar en consument. drs. MIERLO.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 9