ideeën^, Voor Kookboeken Gescheiden vrouwen komen veel te kort De nazorg voor de roos 97? ewu Onderhoudsplicht moet worden herzien DE VRIJE ZEEUW Boekhandel Van de Sande van de week üaterckg 28 november 1968 V "IMa In de praktijk is al dikwijls gebleken dat gescheiden mannen hun rechts- plichtigen onvoldoende naleven. Hier van zijn hun echtgenote en de kin deren niet zelden de dupe. De finan ciële omstandigheden, waarin de ge scheiden oudere vrouw en de ge scheiden vrouw met kinderen ver keert, zijn dikwijls slecht te noemen. Zelfs al is de vrouw eiseres. Men kan dan wel spreken over een verruiming van de echtscheidings gronden en verdere wijzigingen In de wetgeving willen doorvoeren, maar de vraag dringt zich op of niet eerst de onderhoudsplicht moet worden her zien. Dit jaar heeft „Divortium", de bond van gescheiden vrouwen, zich in een rekwest tot de regering gewend en op deze manier aandacht voor de deli cate positie van de gescheiden vrouw gevraagd. ALIMENTATIE KAN VAAK HOGER Bij het verbreken van een huwelijk blijkt de materiële kant van de huwe lijksovereenkomst vaak een Integre rend onderdeel van de zaak uit te ma ken. Bij het uitspreken van een schei ding stelt de rechter vast of en zo ja hoeveel alimentatie de man aan zijn vrouw en kinderen moet betalen. Di vortium meent echter, dat de verhou ding tussen inkomen van de man en alimentatie voor de vrouw en kinde ren overwegend in het nadeel van de laatsten is. Dat is in het bijzonder bij de middelgrote en hogere inkomens het geval. Maar al te vaak wordt verwacht dat de gescheiden vrouw door arbeid zal kunnen voorzien in de aanvulling van de (onvoldoende) alimentatie voor haarzelf en de kinderen. Vele rechters schijnen zich nauwelijks te realiseren dat de gescheiden vrouw een zeer grote gezinsverantwoordelijkheid heeft, zeker wanneer zij jonge kinde ren heeft. Is het dan wel zo vanzelf sprekend om te veronderstellen, dat een gescheiden vrouw best een baan tje kan gaan zoeken? Deze vraag kan men zich trouwens evengoed ten aanzien van oudere ge scheiden vrouwen stellen, die geen jonge kinderen meer hebben. Vaak hebben zij tijdens hun huwelijk geen beroep vervuld en zij zijn geestelijk en/of fysiek niet meer in staat tot een volledige dagtaak, waarvoor zij meestal bij- of herscholing nodig zou den hebben. Vrouwen met jonge kinderen moe ten genoegen nemen met een slecht- betaald part-time baantje, omdat zij voor een volwaardige werkkring geen tijd hebben. KOPPELEN AAN INDEX Met ingang van januari 1969 zullen de lonen en sociale uitkeringen weer omhooggaan. Maar gescheiden vrou wen zullen een procés moeten voeren om een alimentatieverhoging af te dwingen, wanneer hun voormalige echtgenoot dit op vrijwillige basis niet wil. Waarom kunnen deze processen niet voorkomen worden door ook de alimentaties te koppelen aan de in dexcijfers en evenredig te laten stij gen met het inkomen van de man? Het gebeurt dikwijls dat de man zijn alimentatieplicht niet nakomt. Daarom heeft Divortium voorgesteld om de uitbetaling van de alimentatie via een overheidsinstelling aan het achterge bleven gezin te doen geschieden, die hiervoor volledig verhaal op de man kan zoeken. Te denken valt hier aan een overheidsinstelling, die de be schikking heeft over dezelfde machts middelen als bijv. de belastingdienst. Op het eerste gezicht lijkt dit een verzwaring van de lasten van de over heid. In feite betekent het een bezui niging, aangezien het aantal proce dures zal verminderen, terwijl vele thans ongrijpbare gevallen niet meer ten laste van de gemeenschap zullen komen. Voor het achtergebleven ge zin betekent financiële zekerheid een grote rust, die zowel vrouw als kinde ren ten goede komt. VERMINDERING BEPERKEN Bij een scheiding komt het achter gebleven gezin altijd een aantal tre den lager op de maatschappelijke iacj- der te staan. Divortium wil voor de gescheiden vrouw de mogelijkheid openen om ongeveer op hetzelfde maatschappelijk niveau als de man te leven. Daartoe zouden- de mogelijk heden van de alimentatieplichtige man om vermindering van alimentatiebeta ling aan de vrouw te verkrijgen sterk beperkt dienen te worden. Bijverdiensten van de vrouw zou den alleen dèn een reden tot alimen tatievermindering mogen'vormen, als Eeti roos behoort tot de winterharde gewassen, toch kan eventuele lang aan houdende vorst grote schade aanrich ten. Daarom behoort tot de verzorging van de rozenbeplanting ook het aan brengen van een beschutting tegen strenge vorst. Vooral In ons land met afwisselend klimaat, waar zacht nevelig wèer plotseling omslaat in echt win terweer, is deze voorzorg wel op zijn plaats. het inkomen van de vrouw (alimen tatie bijverdienste) uitstijgt boven het inkomen (minus alimentatie) van de man. De alimentatie voor de kinde ren zou altijd een bindende verplich ting moeten blijven, zonder mogelijk heid tot vermindering. Zoals de situatie nu is, komt het er vaak op neer dat de kinderen uit het tweede huwelijk worden gefinancierd ten kosten van die uit het eerste hu welijk. EN DE BELASTING Onze belastingwet bepaalt dat van de arbeidsinkomsten van een gehuw de vrouw, tot een maximum van ƒ6.000,éénderde deel wordt vrij gesteld van inkomstenbelasting. Een belangrijk motief hierbij was, dat bij beroepswerkzaamheden van de ge huwde vrouw veelal voor het gezin huishoudelijke hulp nodig is, die niet mag worden afgetrokken. Een weduwnaar of gescheiden man die extra hoge kosten moet maken voor verzorging van zijn gezin doo>- het wegvallen van de moeder, krijgt hiervoor een tegemoetkoming in de belastingen. Maar een werkende ge scheiden vrouw met opgroeiende kin deren komt niet voor belastingfacili teiten in aanmerking. Is het een won der dat Divortium hier het zware woord „discriminatie" laat vallen? Al met al kan gesteld worden dat aan de positie van de gescheiden vrouw tot dusverre onvoldoende aan dacht is besteed en dat het hoog tijd wordt dat er in dit opzicht bepaalde voorzieningen worden getroffen. Ge lukkig hebben de Nationale federatie voor de geestelijke volksgezondheid en de Nationale raad voor maatschap pelijk welzijn hier nu ook bij de rege ring op aangedrongen. mr. A. BRONSBERGEN. Shows zien, als het kan vele shows, inspireert degene die zelf haar kle ren maakt. Shows inspireren niet al leen, zo tonen de nauwgezette toe schouwster ook wat er met bepaalde stoffen gedaan kan worden. De keuze van model en stof is namelijk niet toevallig, ze zijn zeer bewust en zorg vuldig bij elkaar gekozen. Ook ogenschijnlijk kleine details zijn van belang, want ze bepalen mee de chic van de mantel, japon of com plet. Wie er nooit aan gedacht zou hebben een katoenen Inprimé bloes op een wollen ruiten pak te dragen, worden de ogen geopend. Want het kèn en het is nog beeldschoon ook. Bepaalde kleurencombinaties kunnen ook verrassend werken, zó verras send, dat ze grif opgevolgd worden. Shows brengen ons soms op ge weldige ideeën. We leren ook de stof fen een beetje onderkennen en we weten welke kleuren deze winter veel toegepast zullen worden. Er is veel grijs en camel, heel nieuw is de kleur burned-orange, steenrood, maar wie zich graag, in groen kleedt, zal zeker BESCHUTTENDE MEST Voor struikrozen is de eenvoudigste beschutting het aanheuvelen, hetzij met grond, dan wel met ruige of paarde- mest. Ruige mest is een uitstekende be schutting. Tijdens de wintermaanden loopt ze uit, waarmee tegelijkertijd plantenvoedsel in de bodem komt. Het enige bezwaar is dat het wat slordig staat, doch dit kan men verhelpen door de grond te bedekken met turfmolm of door er sparretakken over te leggen. Bij aanschaffing van de molm dient men er op te letten dat ze droog is, waardoor ze gemakkelijk verwerkt kan worden; ze neemt niet gemakkelijk wa ter tot zich en blijft dus luchtig. Draag zorg tegen het wegregenen. Afdekkenmet opgeharkte bladeren moet ten zeerste afgeraden worden, daar op dit bfad sporen van schimmels of eitjes en larven van insecten kunnen dit een kweekplaats kan worden, die overwinteren. U kunt wel begrijpen dat dit een kweekplaats kan worden, die de oorzaak zal kunnen zijn van allerlei narigheid. DE KOP IN HET ZAND .li Stamrozen kunnen, wanneer de stem men nog buigzaam zijn, naar de grond worden gebogeni. Zet de kroon In de grond vast. De veredelingsplaats kan dan gemakkelijk worden bedekt en hier komt het toch op aan, want dit is de gevoeligste plaats aan de top van de stam. Oudere stammen laten zich niet meer buigen, dus zal men hier anders te werk moeten gaan. Breng in het hart van de kroon met de naaldstand naar beneden, om de afvoer van water te vergemakkelijken, sparretakken aan en vervolgens verder om de gehele kroon. Met dit inpakken mag niet wachten tot de vorst Is ingetreden, want da" zouden de takken kunnen breken. Leirozen zijn in het algemeen gespro ken beter bestand tegen de winter, b houdens enkele uitzonderingen, doe deze heeft men uiteraard reeds ee warmere, meer beschutte plaats gege ven. Geef lelrozen eveneens een be dekking aan de voet en bind bovendien nog enige takken tegen de stam aan. Dat is tevens een goed middel om vroegontluikende knoppen tegen schra le wind te beschutten. De eerste nachtvorstjes kunnen geen kwaad doen. Toch doet u er goed aan tegen eind november of als de vorst vroeger iotrgedt, eerder klaar te zijn. een stofje in die tint kunnen vinden. En zo is het ook met blauw en de vele nuances daarvan. DE STOFFEN Flannel, garbardine, viyella, Shet land, "zuiver wollen jersey, wollen tweed, winterkatoen, koordfluweel, velours en taffetas acétat zijn de ma terialen. WENEN: De Weense bonthandelaren hebben hun collectie 1968/1969 ge- -ond. Op de foto links een van de -eest extra-vagante modellen, een i van tijgerbont. Rechts een spor- e jas van geverfd konijn met een sn ceintuur. In het bijzone' rvr-r vrouw zijn er re'.:': stoffen, ruiten v -n i maat. Ook in zi/'o, er ruitdesöins, al wc. effen, kleuren gr':;' taft imprimé, bod.vkt tf I De vrouw van eng zich een andere de Windsor,ruit. Cc op de hert-g v:i vaak in da tradn.c.:j wordt. Of zij kiest c-.t tv winterversie van da ruit, een betrekkkalijk kle. een andere modetendens sterruitjes, de ruitjes met FAVORIETE STOFFEN wit N ovc fond. '-3 :n- Hoewel we op 't ogenblik midden in d.e wintergroenten zitten, wil dat nog niet zeggen, dat 't met de slaatjes nu afgelopen zou moeten zijn. Integen deel, met behulp van al die winter groenten kunnen we gaan combineren en steeds weer een ander aantrekke lijke rauwkostgerecht op tafel zetten. Het aardigst effect krijgt men, wan neer men groentesoorten met con trasterende kleur kiest, b.v.: rode kool - andijvie - bloemkool Witte kool - spinazie - tomaten knolselderij - worteltjes - prinsessen- boontjes of spruitjes biet - ramenas - sla Zo nodig moeten ze fijn worden ge sneden of geraspt. Natuurlijk met een lekkere slasaus aanmengen en l.p.v. azijn, citroensap gebruiken. Ook kan uitgelekte yoghurt, kwark, hangop of sour cream uitstekend gebruikt wor den. Iets geraspte ul door het slaatje maakt dit extra geurig. ZONDAG: Koninginnesoep; entre- cóte la Hongrolse, bloemkool, aardappelen; blanc manger. MAANDAG: vleeskoekjes, aardappel puree, stoofprel; warme brood pudding met vruchtensapsaus. DINSDAG: stamppot rauwe andijvie met blokjes kaas; yoghurt met rozijnen en bruine suiker. WOENSDAG: gebakken bloedworst, appelmoes, aardappelen; Salz- t burger Nockerln. DONDERDAG; gemengde sla met Duitse biefstuk, gebakken aard appelen; 2-kleurenvla. VRIJDAG: gebakken schol, worteltjes, aardappelen; gesmolten bruine boter; karnemelksepap. ZATERDAG: groentesoep; gevulde appelen. ENTRECÓTE a LA HONGROI9E Verwijder het vet van de entrecóte en snijd het vlees in kleine stukjes om het uit te bakken. Wrijf het viees met zout en peper in en bak het aan beide kanten drie minuten in heet vet. Draai het laag en bak een gesnipperd uitje mee tot het goudbruin is. Roer er ten slotte een theelepel paprikapoeder door. Neem het vlees uit de pan en maak de jus af met een scheutje kof fieroom. Heel goed met andere, vaak wollen stoffen te combineren, als bloes bij een pakje bijvoorbeeld, is organza soie, zijden organza dus. Dit is een stijf .invoelend, enigszins als glas- batist^^iiend weefsel van zuivere zijde. Beeldschoon is ook de combi natie van een bloes van dit materiaal en een rok van zwarte velours. Jersey, een gebreide stof, is een zeer geliefd materiaal dat steeds meer terrein wint. Jersey is er als ef fen stof, als jersey jacquard, en als jersey imprimé. Het buitengewoon prettige van jersey is dat het zowel voor japonnen, deux-pièces, rokken, robe-manteaux, pantalons en avond kleding geschikt is. Jersey kan van verschillende grondstoffen worden geweven. Zo zien we zuiver wollen jersey, jersey van diolen en trevira en gemengde jersey's. Bijzonder mooi is een zuiver wollen jersey cotelé, een ribbenweefsel, waarbij de ribben Jn de lengte van het weefsel liggen. Wollen jersey whipcord is een weefsel met keperbinding. Het ver schil tussen jersey en wevenit is, dat het laatste materiaal op een rondbrei- machine vervaardigd wordt NIEUWE STOFFEN Nieuw is heek-fur, een jersey met bontachtig effect, met een pool dus, uitermate geschikt voor garneringen. Het wordt ook toegepast als voor- en rugpanden van mantel- of broekpak- ken. Heek-fur wordt van acryl ge maakt. Jereeystoffen worden ook bedrukt, jersey imprimé, en wordt In jersey angorawol, afkomstig van het angora- konijn, meegeweven, dan heet het Jersey-angora. f Tweed is da oorspronkelijke verza melnaam van wollen kaardgaren weef sels, maar het woord „tweed" wordt steeds meer gebruikt voor stoffen die alleen het uiterlijk van tweed hebben. Tweed-manteau, de naam zegt het al, is een stevige soort, speciaal voor mantels, costuums en complets. HALFWOL Heel snoezig zijn de stoffen van li berty of Londen. Duidelijk te herken nen dessins In zuiver wol, 50 ka toen en 50 zuivere wol of zuivere zijde. De stof, samengesteld uit 50 katoen en 50 wol, is heel geschikt voor kleren voor een kille zomerdag of een warme herfstdag. Het voordeel van dit materiaal is, dat het, door de katoen, praktisch niet krimpt. Een na deel is, dat de stof, door de samen stelling, gauw slap wordt. Viyella la een voorgekrompen half wollen Franse flanel, die absoluut niet krimpt. Viyella, dat we het beste ken nen als stofjes voor kinderkleren en blossen, is er nu ook bedrukt in de beeldigste dessins en kleuren. Flanel la een vrij gladde, zuiver wollen stof, die enigszins geruwd is. Ook flannel wordt zowel In unl ala in ruiten gebracht RUIGER Jonge meisjes hebben hun zeer eigen ideeën, hun zeer eigen smaak. Zij kiezen stevige, enigszins stugge, ruige stoffen in „oude" kleuren, zoals lodengroen, oudgroen, prune en don kergrijs, afgewisseld met een enkel vrolijk accent in steenrood en wit. Voor hen zijn er de loden stoffen de Imitatie-bontsoorten als wit ge schoren lam en mongoline, flannel. Shetland en laken in sobere kleuren en dimdldessins op mousseline-fl- branne, ladyroy en koordfluweel, een vrij brede rib, en winterkatoen in fris sere kleuren, geruit of in bloemen- tjesdesslns. De jeugd vraagt ook naar •heeksuède, een namaaksuède. Laken Is eigenlijk een heel ouder wetse stof, aan één kant op speciale manier geruwd, namelijk met de vleug naar één kant. Drap glacé is de naam van een laken dat een beetje een glad uiterlijk, zo tegen glimmend aan, heeft Bij tekening 1 Feestelijk japonnetje van taffetas ecossais in zwart en wit. Grappig zijn de zeer wijde poffende mouwen met brede, strakke manchet en het laag aangezette, gerimpelde, schuingeno« men rokdeel (model De Bijenkorf). Bij tekening 2: Pakje, uitgevoerd In effen camelkleu* "rige, zuiver wollen crêpe wevenit ert beigekleurige, gestreepte wollen jersey (model Qfi Bijenkorf), O i

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 7