Minister Witteveen optimistisch na de besprekingen in Bonn MUL Vandaag beslissing over devaluatie Franse frank Afscheidstournee van mevr. Johnson door de V.S. FRANKRIJK KRIJGT TWEE MILJARD DOLLAR de Gasverwarming Verhoging minimumlonen noodzakelijk Japanse DC-8 verongelukt OOK 0J.O.-MOEILIJKHEDEN IN „KLEM-METAAL" RADIO DE KOCK NEDERLANDS-RUSSISCH TWISTGESPREK IN DE VJL HET WEER ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 25e Jaargang No. 5866 kunstig vc*or Nederland Engeland: krachtige maatregelen Nederland draagt 100 mil joen dollar bij Qericht op herstel Zestien procent gevraagd Tien procent? Algemene prijsstijging Bankoverval in Hilversum Naar Cape Kennedy Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Opnieuw protest vergadering havensleepboten Rotterdam PrastoriBg HQ afioOMttMb TERNEUZEM Kwefeaf-HooSfre3iietetw P. X. V» 3# StóSs Redactie- es AdmiDistratie-edrer Telefoon: 01150—2071 Gironummer: 381S0 Abonnementsprijs S,— per kwartaal; par ataand 2,70. Losse nummers 13 cent DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. 1. van de Sande te Tementen Aavertenneprtts per mm l« et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Een positief en belangrijk resul taat, dat verwachtingen wekt voor de terugkeer van de zo nodige rust in de internationale monetaire situatie, waardoor storingen zoals die zich op het ogenblik voordoen, kunnen worden voorkomen". Deze kwalificatie gaf minister Witteveen van financiën vrijdag middag tijdens een uiteenzetting over de in Bonn gehouden mone taire besprekingen. Hoewel in de Westduitse hoofd stad de eindbalans nog moest wor den opgemaakt o.m. was nog overleg gaande met de Franse regering kon de bewindsman meedelen, dat in het gesprek als uitgangspunt de speculaties van de laatste dagen tegen de Franse frank en ten gunste van de Duitse mark als uitgangspunt hadden ge diend. Acute evenwichtsverstorin- gen manifesteerden zich in Duits land en Frankrijk. In de bonds republiek trad een fundamentele evenwichtsstoring aan het licht, waarbij zich niet louter conjunc turele storingen manifesteerden. Met name het kosten- en prijs niveau wijkt af van hetgeen zich elders voordoet. Tengevolge van de merkwaardige successen van de stabilisatiepont! ek van de laatste jaren is West-Duitsland het enige land dat een stabiele groei te zien gaf. Dit had een krachtige expansie tot gevolg. In dergelijke gevallen kan volgens het systeem Bretton- Woods tot herziening van de koers worden overgegaan. Toen deze vraag aan de orde kwam, bleek de Duitse delegatie niet bereid die weg in te slaan. Wel kondigde zij een aantal maat regelen aan, gericht op het herstel van de monetaire situatie. Zo zal de belasting op de invoer ln de Duitse bondsrepubliek met vier procent worden verlaagd, ter wijl die op de Duitse uitvoer met vier procent zal worden verhoogd. Een gunstig aspect voor de Neder landse export, die voor 25 procent op West-Duitsland Is gericht. Minister Witteveen deelde mee dat de Westduitse minister Schil ler niet verder had willen gaan. Van verscheidene zijden was aange drongen dat West-Duitsland waar borgen zou geven, dat de situatie zich verder stabiliseert. Wel voeg de minister Schiller nog enkele maatregelen er aan toe. Onder meer wordt er aan gewerkt de fiscale stimulansen op lange termijn te versterken, zoals b.v. op investe ringen in het buitenland. De landen zullen binnenlandse politieke maatregelen moeten ne men om tot een beter evenwicht te komen. Met betrekking tot Enge land werd vastgesteld dat krachti ge maatregelen noodzakelijk zijn. De Italiaanse minister Colombo stak het niet onder stoelen of ban ken, dat de politiek sterk op ex pansie gericht zal moeten zijn. Teneinde speculatieve storingen te voorkomen viel het besluit aan Frankrijk via een Internationaal kredietverleningsprogram twee miljard dollar te verstrekken. Deze kredietverlening moet worden ge zien als een instrument om de maatregelen op lange- termijn suc ces te garanderen. Minister Witteveen deelde mee, dat Nederland in dit bedrag voor honderd miljoen dollar participeert, de bondsrepubliek met 600 mil joen, de Verenigde Staten met 500, Japan met 500 en alle andere lan den met 100 miljoen dollar. De devaluatie van de Franse frank was wel ter sprake geko men, maar werd gezien als een maatregel die de Franse regering alleen zou kunnen nemen. De positie van de Nederlandse gulden is een andere dan in 1961, toen wij met de revaluatie In West- Duitsland meegingen. Nederland is, zo vervolgde minister Witte veen, juist bezig met moeite het evenwicht te herstellen. Wij nemen geen concurrentiepositie in en er is dan ook geen aanleiding de Duitse maatregelen die neerkomen op een revaluatie van de Duitse mark van 4 te volgen. Het resultaat van de besprekingen levert voor Nederland geen bezwa ren op. Desgevraagd merkte de minister op, dat hier niet van een noodop lossing sprake is. Op de vraag of er uit EEG-stand- punt bezwaren kunnen worden aangevoerd, antwoordde de minis ter ontkennend. „De maatregelen zullen de concurrentie niet versto ren en zijn op herstel gericht". Tenslotte gaf minister Witte veen te kennen, dat de besluiten in Bonn na moeilijke discussies tot stand waren gekomen. In deze discussies ontstond steeds meer een algemene filosofische benade ring, die een compromis mogelijk maakte. In niet geringe mate wilde hij dit toeschrijven aan de groeien de internationale samenwerking, welke ook in het verleden succes sen mogelijk heeft gemaakt. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswtikstraat 79 TERNEÜZEN President De Gaulle heeft vrijdagmorgen besprekingen ge voerd met premier Couve de Murville. Te Parijs werd ver wacht dat de Franse frank met zeven a tien procent zou wor den gedevalueerd. De Franse president had een devaluatie verleden week nog „de grootste mogelijke absurditeit" genoemd. Vrijdagmorgen konden reizi gers op het vliegveld Orly geen geld meer inwisselen. Het wis selkantoor had zijn werkzaam heden volledig gestaakt. De wis selkantoren in Genève beperk ten hun transacties tot 500 Fran se frank per persoon. Ze gaven nog maar 75 Zwitserse francs voor 100 Franse francs. De banken en wisselkantoren in West-Duitsland hadden de Franse frank al gedevalueerd en wel met maar liefst vijftien pro cent. Ze gaven nog maar 68 mark voor honderd francs en niet meer dan honderd mark per persoon. Vóór de monetaire crisis noteerde de frank in Duitsland 80 mark per 100 franks. Warme saucijzebroodjes SANKEfBAKKERir, NmtMt.IO tknhjzw APELDOORNEen vrolijke op name van de nu ruim zes maan den oude prins Maurits, gemaakt door zijn moeder, prinses Mar griet. Een straalverkeersvliegtuig van het type D-8 van de „Japan Airlines" is vrijdag in de baai van San Francisco neergestort. Alle 96 inzittenden, passagiers en bemanning, overleefden het ongeluk. De werkgevers in de z.g. klein- metaal, de metaalnijverheid, hebben aan de werknemerson derhandelaars, betrokken bij de ■ollectieve arbeidsovereenkomst in die bedrijfstak, meegedeeld dat zij niet kunnen ingaan op het voorstel van de bonden per 1 jan. a.s. een nieuwe driejarige c.a.o. voor handarbeiders en beambten af te sluiten. Naar aanleiding van de uit eenlopende standpunten van de 26 werkgeversorganisaties, be trokken bij deze c.a.o. over de invoering van de integratie (ge lijke arbeidsvoorwaarden voor handarbeiders en beambten), stellen de werkgevers voor per 1 januari voor deze bedrijfstak een éénjarige c.a.o. af te sluiten. De werkgevers willen in zo'n c.a.o. onder meer een verhoging van de loonschalen met 4'A pet (zonder k'jsturingsclausule) op nemen en de vakantie met één dag jj&fcreiden.. De werknemers hebben hun teleurstelling over het voorstel geuit. Zij zullen zich volgende week over de situatie beraden. De werknemersorganisaties hadden op 24 oktober hun ver langens aan de werkgevers voor gelegd: een driejarige c.a.o., ver hoging van de lonen en salarissen van handarbeiders en beambten gedurende de looptijd van de c.a.o. met in totaal 16 pet, ver korting van de arbeidstijd, uit breiding van de vakantie, hand having van de mogelijkheid tot bijsturing. De c.a.o. heeft betrekking op werknemers in het metaalbewer- kingsbedrijf, het carosseriebe- drijf, het motorvoertuigenbedrijf, het rijwielkleinbedrijf, het elek trotechnisch bedrijf, het isolatie bedrijf, het centrale verwar- mingsbedrijf <p het loodgieters- en fitterebedrijf. Een welingelichte zegsman in Parijs heeft verklaard dat Frank rijk zich in Bonn in beginsel akkoord heeft verklaard met een devaluatie van minder dan tien procent. Frankrijk zou een grotere devaluatie hebben ge weigerd, omdat daardoor een te grote verwarring in de Franse economie zou ontstaan en de koopkracht van de Fransen te sterk zou dalen. De zegsman verklaarde dit na afloop van de besprekingen die president De Gaulle en premier Couve de Murville hebben ge houden. Dat overleg had een half uur geduurd en was geheel gewijd aan monetaire zaken, al dus de zegsman. Verder is in Parijs vernomen dat heit Franse ministerie van financiën maatregelen bestu deert voor een verder inkrim ping van de kredietverlening en voor een verhoging van de mini mumlonen in de industrie. Dat- zou de gevolgen van de deva luatie voor de laagstbetaalde arbeiders kunnen verzachten. De devaluatie zal namelijk een algemene stijging van de prij zen tot gevolg hebben, vooral in de levensmiddelensector. De verhoging van het minimumloon zal ook de gevolgen van de kre dietbeperking voor de werkende bevolking in Frankrijk vermin deren. De kans wordt dan klei ner, dat de prijsstijgingen de verhoging van de levensstan daard waartoe de stakingen in mei en juni hebben geleid, on gedaan zullen makèn. Een be slissing ovsr de devaluatie van de Franse frank wordt vandaag in Parijs verwacht. Het persbureau A.F.P. meldt van betrouwbare zijde in Bonn te hebben vernomen, dat de Franse frank zal worden gedevalueerd. Aan Frankrijk zou een krediet van bijna drie miljard dollar zijn aangeboden, waarvan twee mil jard van de „groep van tien" en 985 miljoen van het internationaal monetair fonds. A.F.P. meldt dat het besluit tot devaluatie zal worden vastgelegd in een globaal akkoord van de ministers van financiën. Volgens de zegslieden zou de devaluatie meer dan 10 maar minder dan 20 procent bedragen. Het juiste be drag zou worden bepaald door leden van het Franse kabinet, die in Parijs zullen vergaderen. Frankrijk zou volgens de zegs lieden om een bijeenkomst van de bestuursraad van het I.M.F. en de Euromarktcommissie heb ben gevraagd om deze van het besluit op de hoogte te stellen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN De Nederlandse V.N.-vertegen- woordiger mr. P. H. J. M. Hou- ben heeft het donderdag in de juridische commissie van de Ver enigde Naties aan de stok gehad met de Russische vertegenwoor diger over de militaire ingreep der Warschau-pactlanden in Tsjecho-Slowakije. De heer Houben had beweerd dat de volkerenorganisatie geen hoop op definiëring van het be grip agressie hoeft te koesteren, zolang er Russische troepen in Tsjecho-Slowakije zijn. Hij be twijfelde zelfs of een dergelijke definitie eerbied voor het inter nationaal recht zou bevorderen. Rusland, dat tot nu toe op een Na een plechtige ceremonie in het Witte Huis in Washington, waarbij 50 buitenlanders onder wie de machinist Theo van der Leek en de student Bernard van Ogtrop uit Nederland werden genaturaliseerd, is de „first lady" van de Verenigde Staten, mevr. Een gewapende man van naar schatting 30 jaar heeft gister avond omstreeks acht uur een Hilversums filiaal van de Am sterdamse bank overvallen. In de bank, die in verband met de koopavond nog geopend was, bevonden zich op het moment van de overval drie bankemployees. De indringer dreigde te zullen schieten wanneer men hem niet spoedig van de nodie contanten zou voorzien. Hij stak enkele duizenden gul dens in zijn zak en stapte vervol gens op de fiets. Enkele honder den meters zette hij de fiets tegen een muur om lopend zijn weg te vervolgen. Bewoners van de Jacob van Campenlaan, de straat waar de de bank is gevestigd, hebben de man gezien en konden de politie een vrij eensluidend signalement verstrekken. De speurtocht van de politie heeft nog niets opge leverd. Volgens de bankdirectie is de man er met vier a vijf duizend gulden vandoor. Johnson, begonnen aan haar laatste propagandareis. Met haar vertrokken 14 jour nalisten uit tien Europese lan den en een 40-tal Amerikaanse verslaggevers in een speciaal voor dit doel gecharterd vliegtuig van de nationale luchtvaartmaat schappij T.W.A. naar New Or leans. Deze reis is de laatste officiële bijdrage van mevr. Johnson aan de campagne om de Verenigde Staten naar buiten uit te dragen. Het is, nu ze binnenkort het Wit te Huis gaat verlaten, een afslui ting van haar zogenaamde „beau- tification"-programma, waaraan ze gedurende vijf jaar heeft ge werkt. In totaal heeft ze in ge zelschap van vele buitenlanders ongeveer 40 promotiereizen ge maakt, waarbij ze niet minder dan 320.000 km aflegde. In New Orleans zal de „first lady" o.a. de première bijwonen van Shaw's „Arms and the Man". Vandaag vertrekt ze met de groep naar het ruimtevaartcentrum Cape Kennedy in Florida. Ze wordt daar rondgeleid door de ruimtevaarder Walter Cunning ham en heeft een ontmoeting met het team van de Europese orga nisatie voor ruimte-onderzoek. Zondag bfengt de presidents vrouw een bezoek aan het nieu we geneeskundige centrum in Denver, de dag daarop gevolgd d<wr een tocht van 160 km in het Redwood-gebied nabij San Fran cisco. In het gezelschap reist ook haar dochter Linda mee, evenals de minister van gezondheid, op voeding en welzijnszorg mevr. Wilbur Cohen, en enkele andere regeringsfunktionarissen. Onder degenen, die het Ameri kaanse staatsburgerschap ont vingen, bevonden zich de chef van het „Witte Huis", de Zwitser Henri Haller, een achtjarig meis je uit de Philippijnen en een 72 jaar oude man uit China. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Minder koud. Veel bewolking met vooral in het westen en noorden van het land tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan vrijdag. ZON MAAN op onder op onder Nov 23 8.13 16.39 12.31 19.15 24 8.15 16.33 13.67 20.45 25 8.17 16.37 13.31 22.15 26 8.18 16.36 13.47 23.39 27 8.20 16.35 14.00 28 8.21 16.34 14.10 8.59 29 8.23 16.34 14.20 2.15 30 8.24 16.33 14.30 3.29 TIJDELIJK REGEN Een zuidelijke stroming voerde vrijdag een vrij koude lucht uit Frankrijk naar ons land. In het algemeen werd het daarin om streeks 4 graden. Onder invloed van oceaande pressies zal het heden echter min der koud zijn. Deze depressies breiden zich namelijk uit in de richting van Scandinavië en de Noordzee en voeren zachtere lucht van het zeegebied ten wes ten van Frankrijk naar ons land. Oceaanfronten veroorzaken daar bij echter veel bewolking, waar uit vooral in het westen en noor den van het land tijdelijk regen wordt verwacht. Op de nadering van deze fronten neemt de wind e-n de kust tijdelijk toe tot krach- ,,-i; richtingen tussen zuid en zu'dwst. ZATERDAG 23 NOVEMBER Breskens Terneuzen Wnnsweert Walsoorden v.m. 3.22 358 43.2 4.41 n.m. 3.47 4.23 4.57 5.06 ZONDAG 24 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.13 4.49 5.23 5.32 n.m. 4.40 5.16 5.50 5.59 MAANDAG 25 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.05 5.41 6.15 6.24 n.m. 5.39 6.15 6.49 6.58 definitie van agressie heeft aan gedrongen, pleegt zelf agressie, zo verklaarde de Nederlandse vertegenwoordiger. De Verenig de Staten hadden in de commis sie verklaard dat de militaire be zetting van Tsjecho-Slowakije „een monsterachtige achterstel ling van 't internationaal recht" betekende. Het antwoord van de Russisch# vertegenwoordiger, Ostrovsky, op deze beschuldigingen luidde dat de westerse kritiek op de ak- tie van de landen van het War- schau-pact neerkwam op „ideolo gische agressie", terwijl hij de Nederlandse en Amerikaanse be schuldigingen als „lasterlijk" van de hand wees. Rusland is volgens Ostrovsky vastbesloten zijn „vitale belan gen" te verdedigen en zal niet gedogen dat „ideologische agres sie" tegen de communistisch# landen wordt gepleegd. De onafhankelijke bedrijfsor ganisatie in Rotterdam is het niet eens met de bij het N.V.V. aan gesloten bond van vervoerper soneel inzake de loonvoorwaar- den voor opvarenden van de Rot terdamse havensleepboten. De O. B.V. beschuldigt de N.B.V. van woordbreuk tegenover zijn leden. Inzet van het konflikt is, dat het N.B.V.-bestuur voorstellen aan de werkgevers heeft gezon den, die zullen leiden tot lagere lonen dan tussen het bestuur en de leden was afgesproken. Het verschil is voor de machinisten en kapiteins ongeveer 4,per week en voor de matrozen en olielieden 7,50 per week. De O.B.V. heeft de bemannin gen opgeroepen voor een ver gadering op zondagmiddag om het personeel, ongeacht hoe ge organiseerd, een uitspraak te la ten doen. De O.B.V. heeft de afgelopen weken herhaalde malen gedreigd een staking te zullen uitroepen in dit voor wereldhaven nr. 1 es sentiële bedrijf. Een protestaktie van een dag leidde reeds tot stag natie in het aan- en afmeren van zeeschepen in de z.g. oude ha vens van de stad.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1