WELKOM DOKTER Gevechtskracht der strijdkrachten opvoeren BOSCH OPTIEK Nieuwe speculaties in Saigon over vredesoverleg te Paris Bfonchiletten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 22 now. 1968 Overval op Hema-geld was goed voorbereid Amerikanen schuldig bevonden aan „koper-komplot" Paraatheid Vermogens met rust laten Een motie aangenomen Risico burgeroorlog Schijndelse vrouw bekent ook gifmoord op haar vader Waarschuwing voor verf die schadelijk is voor kinderen Zieke „opstandelingen leider" op West-lrian zou zich overgeven Ze hoopt erop, ze vraagt het u niet Het raakt haar hart, toch geeft ze nooit een stille wenk. Want iets moois van goud moet je plotseling, zo maar, heel onverwacht krijgen. Goud maakt zo blij. De juweliers van Nederland nodigen u uit vrijblijvend te komen kijken naar hun cadeaus van goud en zilver. 00 Verdachte figuur aangehouden De roofoverval op twee kan toorbedienden van de Hema in Rotterdam j.l. zaterdag, waarbij een fel gevecht werd geleverd om een koffer met circa 90.000, was terdege voorbereid. Uit het on derzoek is gebleken dat de over val al een week eerder had moe ten worden uitgevoerd. De zaak werd toen afgelast, omdat er te veel politie in de buurt was. Vijf van de zes arrestanten, onder wie de 22-jarige electri- cien E. R. die door Hema-employé Martin Kailishoek (24) werd overmeesterd, zijn aan de offi cier van justitie te Rotterdam voorgeleid. De 22-jarige barkee per W. B. is na het opmaken van een proces-verbaal vrijgelaten. De politie zoekt nog naar een getuige, die voor het onderzoek van belang kan zijn. Het gaat om de bestuurster van een lichtge kleurde personenauto (Volkswa gen), die tijdens de overval op het Bulgersteijnhof achter de Hema bezig was te parkeren. MONTREAL: Rechts de maxi- schort voor de mini-rok-patien- ten die zi -li laten behandelen aan de universiteit van Montreal. Tengevolge van de schort, die op speciaal verzoek van de school ontworpen werd, is de concen tratie van de a.s. tandartsen aan merkelijk toegenomen terwijl ook het aantal geslaagden sterk is toegenomen Voor een zakenman is „kor- rekt gekleed" een eis. En waar de aandacht het eer ste op uw bril valt, laten wij U graag eens speciale monturen en glazen zien, die U zeker zullen interes seren! Kent U het comfort en het effect van ontspie- gelde glazen al? Gediplomeerd opticien Gediplomeerd (co ntaktlenzenspecialist Terneuzen Noordstraat 16 Tel. 01150—2337 Hulst Korte Nieuwstraat Telefoon 01110—2327 Een juryrechtbank in New York heeft Paul Lazarus, onder directeur van een onderneming in metalen, schuldig bevonden aan organisatie van een komplot voor het opblazen van een brug in de Afrikaanse staat Zambia. Lazarus en een tweede persoon, Rolf Dunbier, die vorig jaar is overleden, zouden volgens de bewijslast in 1966 twee Ameri kaanse ontploffingsdeskundigen voor 25.000 dollar hebben aange worven om een brug in Zambia op te blazen met het doel de koperprijs op de markt in Londen te laten stijgen. Het komplot werd ontdekt door agenten van de Israëlische veiligheidsdienst, die de autoriteiten in Zambia, Engeland en de Verenigde Staten inlichtten. Gebleken is dat Laza rus' firma in de zomer van 1966 door daling van de koperprijs een verlies van een miljoen dollar heeft geleden. Een andere verdachte. Jay Audrey Elliott, heeft schuld be kend. Zij konden worden veroor deeld op grond van een federale wet die elk komplot ter vernieti ging van materialen op 't grond gebied van een land dat vriend schappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten onderhoudt, strafbaar stelt. De federale rechter zal later de straf bepalen. Lazarus bevindt zich op vrije voeten na storting van een borgsom van 5.000 dollar (Vervolg van pag. 1.) Minister Luns en minister van defensie Den Toom ontraadden de motie-Den Uyl, volgens wel ke de voorstelen om de defen sie-inspanning te vergroten zodanig moeten worden herzien, dat zij uitsluitend zijn gericht op de verhoging van de paraat heid en mobiliteit op korte ter mijn. De voorgestelde maetregelen, aldus minister Den Toom, be ogen verhoging van de gevechts kracht der strijdkrachten, die onder alle omstandigheden vol doende moet zijn. Zonder vol doende gevechtskracht zijn pa raatheid en mobiliteit zinloos. Na de bezetting van Tsjecho- Slowakije door troepen van Warschaupactlanden zijn de tekortkomingen in de westelijke defensie niet langer aanvaard baar. De maatregelen die de regering wil nemen, kunnen op korte termijn effect sorteren. De minister van economische 'zaken, mr. L. de Block, ver klaarde in antwoord op vragen van kamerleden dat nog geen beslissing is genomen over de vraag, welke investeringen zul len worden getemporiseerd. Het bedrag van 45 miljoen dat ca. anderhalf procent van het totaal der investeringen uitmaakt Kal later niet worden ingehaald. Details over het dekkingsplan zullen aan de kamer worden voorgelegd. In antwoord op kri tiek op de verhoging van de motorrijtuigenbelasting merkte de minister op, dat deze sinds 1953 met nog minder dan de inflatiefactor is verhoogd. Een suggestie de vermogensbelasting te verhogen wees hij van de hand. Als gevolg van de stijging der Indirecte belastingen zullen de kosten van levensonderhoud me* ééntiende a tweetiende procent toenemen, zo deelde de minister mee. De tweede kamer heeft don derdagmiddag het debat beslo ten met het aannemen van één en het verwerpen van vijf mo ties. De motie die werd goedge keurd, was afkomstig van mr. Van der Stoel (p.v.d.a.). Deze motie, waartegen de regering zich niet had verzet, sprak zich uit voor handhaving van de NAVO en vraagt de regering in het NAVO-overleg te bevorderen dat de politieke rol van het bondgenootschap wordt versterkt om de weg te banen naar ontspanning en naar maatregelen tot wapenbeheer sing. Deze motie werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. Tegen stemden de afgevaar digden van de cp.n., de s.g.p., de p.s.p., de twee groepen van de boerenpartij, het s.g.p. en het g.p.v. en de p.v.d.a.-afgevaardig- de drs Franssen. Een motie van de p.s.p.-afge- vaardigde Van der Spek volgens welke Nederland het NAVO-ver- drag dient op te zeggen, werd met slechts vijf stemmen voor (vier leden van de p.s.p. en drs. Franssen) verworpen. Een andere motie van de heer Van der Spek volgens welke de regering dient af te zien van haar voornemen 225 miljoen gul den extra voor defensie uit te trekken, werd bij zitten en op staan verworpen. Voor stemden de afgevaardigden van de p.v. d.a., p.s.p., c.p.n, en boerenpartij. Een tweede motie van mr. Van der Stoel betreffende Portugal en Griekenland werd verworpen met de stemmen van de afge vaardigden van D '66, de p.p.r., de p.s.p. en de p.v.d.a. voor. Een motie van drs. Visser (D '66), waarin de regering werd gevraagd een verklaring af te leggen over de Oder-neisse grens als westgrens van Polen werd verworpen. Voor stemden D '66, de p.v.d.a., de p.sap. en de c.p.n. Minister Luns had de motie ernstig ontraden. Hij achtte het na de bezetting van Tsjecho Slowakije niet het juiste mo ment om een gebaar van sym pathie in de richting van Polen en de D.D.R. te maken. Boven dien is erkenning van de Oder- Neisse grens een kwestie, waar over in bondgenootschappelijk verband moet worden beslist. Minister Luns had gewaar schuwd dat de motie-Van der Stoel over Griekenland en Por tugal, indien aanvaard, een averechtse werking kon hebben. De Griekse regering zou kunnen denken dat de Nederlandse rege ring onder pressie van de kamer handelt, terwijl de regering ook zonder de motie bereid is met andere democratische lidstaten te overlegen hoe de democratie kan worden hersteld. Mr. Van der Stoel had gesteld dat „de kolonels" gevoelig zijn voor buitenlandse druk en dat het risico dat Griekenland vroe ger of later kan afglijden naar een burgeroorlog, ernstige ge volgen voor de NAVO kan heb ben. München: In de vroege woens dagochtend vond er een grote gasexpiosie plaats in een woon huis in München, waarbij vijftien personen gewond werden. Men zoekt nog naar de oorzaak van de ontploffing. Op de foto: de brand weer in aktie tijdens de reddings pogingen. De 45-jarige mevr. M. H. H. uit Schijndel heeft, bekend ook haar vader in 1964 door middel van vergif om het leven te hebben ge bracht. Tegenover de subsituut-officier, mr. Rooster uit Den Bosch, ver klaarde zij dit te hebben gedaan op verzoek van de oude man (82) zelf. Verdachte - heeft bovendien be kend dat zij in 1960, toen zij met haar gezin in Limburg woonde, tot driemaal toe heeft geprobeerd haar eerste man te vergiftigen. Zaterdag heeft zij na een lang durig verhoor bekend deze man in juli 1962 door vergiftiging om het leven te hebben gébracht. Zondag nacht bekende zij in 1964 even eens een poging gedaan te hebben om haar tweede echtgenoot te ver giftigen. Het bestuur van de vereniging van verf- en vernisfabrikanten heeft zijn. leden een aanbeveling gedaan om op de verpakking van „doe-het-zelf-verven" met giftige bestanddelen een waarschuwing te drukken: >vmet geschikt voor kinderspeelgoed'!. Dit op verzoek van het instituut voor huishoud- technisch advies (I.V.H.A.) van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen dat bij onderzoekin gen van doe-het-zelf-verven heeft geconstateerd, dat met name in de gele en groene lakken veelvuldig het giftige loodchro- maat wordt toegepast als pig mentbestanddeel. Speelgoed of kindermeubilair, dat met dergelijke lakken wordt geschilderd, kan gevaar opleve ren voor kinderen. Aangezien er een zekere tijd nodig is om verpakking te kun nen wijzigen en een aantal verf- fabrikanten besloten heeft de samenstelling van hun producten zodanig te wijzigen, dat er geen schadelijke bestanddelen meer in voorkomen, is er een overgangs termijn gesteld tot 1 september 1969. Het I.V.H.A. wijst er op dat het vooral tijdens de overgangs termijn noodzokelijk is dat doe- het-zelvers zich overtuigen, dat voor 'n artikel waar kleine kinde ren mee in aanraking komen, geen lak wordt gebruikt, die gif tige stoffen bevat. - De stafchef van West-lrian, kolonel Soepomo, is overgeplaatst en teruggeroepen naar Djakarta om te worden ondervraagd in verband met de arrestatie van verscheidene vooraanstaande legerofficieren, die bijzonderhe den zouden weten over de mis lukte staatsgreep van oktober 1965. Kolonel Soepomo is zelf niet gearresteerd, zo deelde het hoofd van de legervoorlichtings- dienst, brigade-generaal Nawa- wi, donderdag volgens het Indo nesische persbureau Antara mee. Een van de gearresteerde offi cieren is generaal-majoor Ruk- man, de vroegere commandant van het oostelijk deel van In donesië met inbegrip van West- lrian. De huidige commandant van Oost-Indonesië, generaal-majoor Askari, is naar West-lrian ge stuurd in verband met de ver wachte overgave van Lodewijk Mandat jan, een van de meest vooraanstaande opstandelingen leiders in West-lrian. Dit heeft legerchef generaal Pangg'abean woensdag gezegd. Mandat jan was eerst van plan zich maan dag over te geven, nadat 1400 van zijn volgelingen in de om geving van Manokwari dat had den gedaan. De leider was ech ter ziek geworden. Hij zal nu met een hefschroefvliegtuig uit Manokwari worden opgehaald, aldus Panggabean. door Ann Rnsh HOOFDSTUK IX Ze mócht dan de eerste dagen van haar verblijf in Quiet Har bor weinig aan Matt Sanders heb ben gedacht maar na die avond deed ze dat wel. Of eigenlijk dacht ze niet zo zeer over Matt dan wel over zichzelf. Ze pro beerde zichzelf wijs te maken, dat Matt haar grof behandeld had en dat zedaarom gerechtigd was hem op haar beurt grof te behan delen. Die gedachte stelde haar echter niet gerust. Haar stekelig heid had blijkbaar niet de minste indruk op Matt gemaakt en ze voelde zich alleen maar teleurge steld in zichzelf. Haar eigen voor stelling van Eve Cameron was die van een innemende, charmante, tactvolle, jonge vrouw. En dat was ze tegenover Matt zeker niet geweest. Door dat gevoel van schaamte kwam ze er tenslotte toe hem op te bellen. Hij was zoals gewoon lijk weer niet op zijn kantoor en ze gaf haar telefoonnummer op, zodat hij- haar zou kunnen terug bellen, zodra men hem ergens had kunnen vinden. Zijn setm klonk nogal koel en vormelijk toen hij zei: „Met Eve? Had je me willen spreken?" Ook haar stem had niet de nor male klank toen ze antwoordde: „Het gaat over die verpleegster waarover we het gehad hebben. Wil je er werkelijk een hebben?" Hij aarzelde slechts een ogen blik en, zei toen: „Ja. Ja, natuur lijk." „Het kan misschien wel even duren eer de geschikte persoon gevonden kan worden en als ze er eenmaal is, dan lijkt het me dat ze haar kamer en de behande lingskamer moet kunnen inrich ten zoals haar dat zelf het best voorkomt. Ik kreeg de indruk dat je niet goed wist hoe je aan een verpleegster, moest komen en ik zou ook niet weten hoe je daar mee wel op dé hoogte zou kunnen zijn. Ik belde je daarom op om te zeggen, dat ik vandaag oom Rufus en Reed ga bezoeken en dat' ik dus wel eens zou kunnen informeren. Het'zou daarom pret tig zijn als je me nog iets kon ver tellen over bepaalde wensen en zo. En ook wanneer je aange nomen'dat ik'iemand vind een nadere- bespreking met haar zou kunnen hebben." Hij gaf weer niet direct ant woord en wat hij tenslotte zei klonk aarzelend: „Dat is heel vriendelijk van je. Ik stel het bijzonder op prijs." „En heb je nog bepaalde wen sen?" „Ik had gedacht aan een wat oudere vrouw, misschien een weduwe. In het huis dat ik in een kliniek wilde veranderen, is een kamer waarin ze zou kunnen wonen. Ze kan haar hoofdmaal tijden in de fabriekskantine ge bruiken en als ze 'Wil, kan ze ook op haar kamer nog wel wat klaar maken. Ze moet minstens dertig zijn. Als het mogelijk is, zou ik Natuurlijk graag hebben dat ze ervaring had met dit soort werk." „Ik geloof dat ik het nu wel ongeveer weet," zei Eve. „Ik zal eens met Mrs. Whitney van het arbeidsbureau gaan praten. Wan neer zou je eventueel met iemand kunnen praten?" „Volgende week vrijdag als dat schikt. In elk geval ben ik die dag in Savannah. Dank je, Eve. Het is heel vriendelijk van je." Zijn ernstige, vormelijke toon bracht haar in verwarring. Ze wilde zich verontschuldigen voor haar gedrag van de vorige avond maar ze kon de juiste woorden niet vinden. In plaats daarvan zei ze: „O, ik ben blij het voor je te kunnen doen." Dr. Gordon was klaar met het onderzoek van Dr. Rufus Came ron. Toen Eve tegenover hem zat in zijn kamer, overhandigde hij haar de rapporten, de cardio- grammen, de röntgenfoto's. Daar na verontschuldigde hij zich om dat hij midden in het onderzoek van een patiënt gestoord was; ze kon de gegevens bekijken en hij zou daarna terugkomen om ze met haar te bespreken. Zijn stem klonk ernstiger dan anders en Eve begon met angst in haar hart de rapporten te lezen. De meeste bleken echter optimistischer te zijn dan ze had durven hopen. Ze was nog niet helemaal klaar toen Dr. Gordon al weer tegen over haar zat. Ze legde de papie ren neer en. glimlachte tegen hem „Je ziet dat het nog niet zo slecht met hem gaat. Hij zal nog wel een behoorlijke rust moeten nemen eer hij de oude is maar het begin van herstel is er in elk ge val. Ik wil je echter wel vragen om Dr. Rufus nog minstens een week hier te laten. Ik zal hem elke dag bezoeken en ik zal pro beren hem van tobben te weer houden maar ik ben bang dat hij thuis, met al zijn patiënten in de buurt, nóg veel lastiger te hante ren zal zijn." Eve lachte. „Daarin zou u wel eens gelijk kunnen hebben. Het zal, als hij eenmaal weer thuis is, inderdaad een moeilijke opgave worden hem rustig te houden. Hii zal de deur uit willen zodra hij maar hoort, dat ergens een baby buikpijn heeft." „Hij is een goed mens. En ook een goed dokter. Hij zou een be roemd dokter kunnen zijn als hij was ingegaan op aanbiedingen die hem voor en na zijn gedaan. Hij schudde echter steeds het hoofd en zei dat er meer dan ooit behoefte was aan gewone huis dokters nu iedereen zich maar ging specialiseren." (Wordt vervolgd.) mé i De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Ellsworth Bunker, heeft donderdag afzonderlijk over leg gevoerd met president Ngoeyen Van Thieu en premier Tran Van Hoeong. De bezoeken hebben aan leiding gegeven tót speculaties dat nieuwe ontwikkelingen zijn te ver wachten bij het op gang komen van het vredesoverleg in Parijs. President Thieu heeft later op de dag de nationale veiligheids raad bijeengeroepen, waarin hij zelf, de premier en vice-oresident Ngoeyen Cao Kv en minister van defensie generaal Ngoeyen Van Vy zitting hebben. Thieu heeft woensdag verklaard dat, zolang het nationale bevrij dingsfront met een eigen delega tie aan het overleg mag deelnemen. Zuid-Vietnam het overleg zal boy cotten. Welingelichte zegslieden geloven echter dat een oplossing van de kwestie van deelname aan het gesprek nabij is. De vietcong zet de beschieting van steden in het zuiden voort. Volgens een militaire woordvoer der zijn daarbij twee burgers ge dood en 37 gewond. Hoestdrank in tabletvorm.95ct De Haarlemse politie heeft de 28-jarige R. C. B., zonder beroep en zonder bekende vaste woon- of verblijfplaats, aangehouden. B. zou de laatste tijd in enkele steden, o.m. in Amsterdam en Haarlem, geld en sieraden heb ben gestolen uit winkels, nadal hij eerst grote bestellingen had gedaan. Speciaal bezocht hij an tiekzaken. Eenmaal was de waar de van een opdracht in Haarlem f 5.000. In enkele bij de politie aangegeven gevallen was de win kelier als de man de winkel had verlaten z.g. om geld te halen, tot de ontdekking gekomen dat e geld of sieraden waren gestolen. Dè Amsterdamse politie zal de man ook aan de tand voelen voor diefstallen in de hoofdstad. t

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 2