Gevechtskracht der strijdkrachten opvoeren VER. STATEN BETALEN TWEEMAAL ZOVEEL ALS ANDERE NAVO-LANDEN SAMEN Minister De Block wijst verhoging vermogensbelasting van de hand I St. Nicolaasgjj gas I i a a 3 Antwerpse Scheldetunnel nadert voltooiing OVERLEG TUSSEN WERKGEVERS EN WERKNEMERS GROOT-METAAL AFGEBROKEN „Het gaat om een inkomens verbetering" WESTDVITSE INDUSTRIE HEEFT ERXSTflE BEZWAREN TEGEN IN- EN UITVOERMAATREGELEN Krediet van een miljard dollar voor Frankrijk? ENGELAND OP DE BRES VOOR HET POHD STERLING Londen acht Duitse maatregelen onvoldoende HET WEER BEZORGER(STER) VRIJDAG 22 NOVEMBER 1968 25e Jaargang No. 5865 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Over 2 weken is het weer Geen wedloop Ocfer-Neïsse grens Oost en West-Europa Dumping Prijsconcurrentie Staking als uiterste middel: Eerste rimpeltje Sluitpost Opnieuw winkelroot in Delft Weerberlcht Hoogwater Kind onder melkwagentje Spaarloon Doodstraf geëist tegen zes Zuidkoreanen Zon- ën Maattstsaden Steun vam de V-S»? Merkwaardige houding TERNEUZEN P. J. van <fe Sana# Redactie- en Adminlatratle-adres: Smldswal Telefoon: 01180-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per ttaaniü f 2,70. Losse nummers IS cent DE VRIJE ZEEUW Adverfenfleprils per mm 18 cï; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De minister van buitenlandse zaken. mr. Luns, heeft in de tweede kamer verklaard dat de verhoging van de defensie-in spanning met 225 miljoen gul den in de eersite plaats is be doeld om het vermogen van de NAVO te verbeteren. De minister zei te hopen dat het westelijke streven naar ont spanning met succes zal worden bekroond. Verantwoorde Neder landse initiatieven mede op aandrang van Nederland zal de NAVO-studie van wapenbeheer sing en wapenverminderinv wor den voortgezet kunnen ertoe bijdragen de impasse te doorbre- vanaf VOOR DE HANDEL: 0. D. LEEFSMA N.V. I KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 232727 i kne. Maar ook de Sowjet-TJnie zal bewijzen moeten leveren, dat zij ontspanning voorstaat. Indien men de verdeling van de lasten over alle leden van het bondgenootschap nagaat, is de last die de Verenigde Staten dragen, buiten elke verhouding: zij is het dubbele van het totaal van alle andere NAVO-landen. De minister ontkende dat de extra defensieinspanning neer komt op een hervatting van de bewapeningswedloop. Het bedrag van 25 miljoen vormt slechts een derde procent van het totaal der begroting. Hij was het met de fractielei der van de p.v.d.a., drs Den Uyl, eens dat het waarschuwingssig naal aan de Sowjet-Unie moet worden vergezeld door een ver zoeningssignaal. Een dergelijk signaal is gegeven in het com muniqué dat na afloop van de zitting van de ministerraad in Brussel is gepubliceerd, aldus minister Luns. Wat de erkenning van de Oder-Neisse grens betreft, her haalde de minister zijn vroegere standpunt, dat in feite neer komt op aanvaarding van deze grens. Hij voegde, er aan toe, dat een definitieve regeling nog niet zicht is. Minister Luns zei de moties van de p.s.p.er Van der Spek. volgens welke Nederland het NAVO-verdrag moet opzeggen en de militaire inspanning niet moet worden opgevoerd, sterk te ontraden. De regering zal zich niet ver zetten tegen de motie van mr. Van der Stoel (p.v.d.a.), volgens welke het NAVO-overleg moet worden bevorderd, de Europese democratische lidstaten regelma tig overleg moeten plegen over politieke aangelegenheden van gemeenschappelijk belang en de noordatlantische assemblee een groter rol moet worden toege kend, De minister achtte de mo tie echter niet bepaald nodig. Minister Luns verweerde zich tegen een verwijt van drs Den Uyl dat de regering de schijn heeft gewekt publikatie van het interimrapport van de advies commissie inzake vraagstukken van ontwapening en internatio nale veiligheid en vrede te be moeilijken. Het rappoort kwam op 8 oktober op het ministerie; op 16 oktober had de minister de gelegenheid het te lezen. Op de eerstvolgende kabinetsbijeen komst heeft (hij het besproken en publikatie voorgesteld, hoewel deze niet is vereist. De kamer heeft alle gelegenheid gehad om dit rapport te bestuderen. Hij achtte het niet juist dat in het rapport de wijziging van de militaire situatie in Oost- Europa niet is genoemd en dat de vooruitzichten op ontspan ning niet in harmonie zijn met de huidige verhoudingen tussen Oost- en West-Europa. (Zie verder pag. 2.) Gevraagd voor TERNEUZEN Gezocht wordt een aktief en betrouwbaar persoon, die tevens bereid moet zijn tot incasseren. Aanmelden mondeling of telefonisch bij DE STEM, Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140—3751. In Antwerpen is deze. week het laatste verbindingsstuk van de nieuwe Scheldetunnel aangeslo ten tussen de. tunnelelementen in de rivierbedding en de tunnelin gang op de rechteroever. De Bel gische minister van openbare werken, De Saeger, wordt zater dag in dq Scheldestad verwacht om officieel de laatste afschei dingen weg te nemen en de vol tooiing van de ruwe bouw van de tunnelbuis luister bij te zet ten. Gehoopt wordt dat de nieuwe tunnel in juni volgend jaar voor het verkeer kan. worden open gesteld. Overeenkomstig de verwach tingen is het in de donderdag morgen gehouden vergadering van de raad van overleg in de metaalindustrie formeel tot een breuk gekomen tussen werk gevers en werknemers in het overleg over de c.a.o. groot metaal. Beide partijen zijn na deze vergadering afzonderlijk in beraad gegaan. De heer C. van Dijk, voorzit ter van de C.M.B., zei dat ook het C.N.V. staking als uiterste middel legaal acht. Dit betekent niet dat we er op dit moment aan toe zijn. Als 't anders kan, moet het uiterste worden gedaan om door overleg te trachten tot een akkoord te komen. Als dat niet lukt, is staking een van de mid- Het merendeel van de Westduit- se industriële ondernemingen blijkt bezwaren te hebben tegen de be lastingmaatregelen die de rege ring in Bonn heeft genomen om de invoer aan te moedigen en de uit voer af te remmen. Vooral de auto mobielindustrie verwacht ernstig door de maatregelen te worden ge troffen. Met het oog op de nog steeds onbevredigende afzet van auto's oo de binnenlandse markt is de Westduitse automobielindustrie in hoge mate afhankelijk van de uit voer, die zeer omvangrijk is. In kringen van deze industrie heeft men zich echter ook tegen een op waartse herwaardering van de mark uitgesproken. Volgens Volks wagendirecteur Kurt Lotz zou een revaluatie „een ware ramp" be tekenen voor de autohandel. Ook in kringen van de West duitse staalindustrie heeft men bet niet op de in- en uitvoermaatrege- len begrepen. Verwacht wordt vooral dat de goede conjunctuur die ser'Tt bet begin van dit jaar -elindustrie heerst, zal om- de bemoeiliik'ng van d° cxmrt Aan de krachtige toene ming van de buitenlandse vraag (ongeveer negentien proeent in vergelijking met vorig jaar) zal zonder twiifel een einde komen, zo meent men. De staalindustrie wil er nu bij de Westduitse regering op-aan dringen, dat de maatregelen tegen prijsdiscriminatie waarin het EEG- verdrag voorziet, plaatsmaken voor een soepeler regeling. Enige weken geleden heeft de president van een grote West duitse staalonderneming gezegd, dat de dumoingoraktijken van an dere staalfabrieken in de EEG een bron van veel kwaad zijn. Woordvoerders van de metaal-, elektrotechnische en chemische in dustrie hebben de belasting van de uitvoer omschreven als opofferin gen, die de Westduitse economie zich moet getroosten zonder dat ze door de conjunctuur worden gerechtvaardigd. Volgens deze drie op exnort gerichte sectoren van het Westduitse bedrijfsleven zijn de maatregelen alleen maar aanvaardbaar, als ze tijdelijk zijn en geleidelijk worden opgeheven. De metaalnijverheid en de elektro technische industrie verwachten in de eerste plaats ongunstige ge volgen voor de financiering der in vesteringen. De chemische industrie Is van mening, dat het duurder maken van de export een zware last zal betekenen voor de middelgrote on dernemingen foreeA-ntee van de scheme nriieconcurrentie die op de internationale markt wordt onder- yoaden. delen die dan in aanmerking ko men, aldus de heer Van Dijk van de chr. metaalbewerkersbond. De heer M. Zondervan, voor zitter van. de metaalbedrijfsbond die zijn 49e verjaardag vierde, zei dat de delegatie niet met veel verwachtingen naar de vergade ring was gegaan. Van beide zijden is verklaard wat al eerder was gezegd. Van de kant van de werknemers is met nadruk gesteld, dat men aan on derhandelingen over de c.a.o. niet eens is toegekomen. In feite zijn er van werkgeverskant geen tegenvoorstellen gedaan. Nu de breuk formeel is gecon stateerd, is al het werk in ge zamenlijke commissies e.d. stil gelegd. Met nadruk keerde men zich van de kant van de werknemers tegen de indruk als zou de vak beweging zich harder opstellen. Het gaat om een duidelijke in komensverbetering van de werk nemers. Namens de werkgevers zei de heer Van der Pols dat het kabi net niet geneigd zal zijn bij het eerste rimpeltje dat zich in het vlak van de vrije loonpolitiek voordoet, als bemiddelaar op te treden. Hij ziet als achtergrond van het optreden van de vakbeweging het zich waar maken bij de leden en werving van leden. Het past in het kader van de vrije loon politiek dat de vakbeweging haar funktie uitoefent. Ir. Van der Pols merkte voorts op dat niemand verwacht dat er vóór 1 januari meer geld in het loonzakje komt, omdat de loons verhoging van 1968 nog twee maanden na het verstrijken van de c.a.o. doorloopt. Dat geeft ook niemand van de werkgevers het idee om nu al zenuwachtig te worden. De voorstelling van werk nemerskant als zouden de werk gevers bij hun c.a.o.-voorstellen de hele bedrijfstak ophangen aan ARLINGTON: Senator Edward Kennedy heeft met zijn eigen en kinderen van Robert Kennedy een bezoek gebracht aan de gra ven van zijn broers. Robert Ken nedy zou 20 november zijn 43e verjaardag hebben gevierd. Ame rika zal 22 november herdenken, dat president John Kennedy vijf iaar geleden werd vermoord. V.l.n.r.: Senator Edward Kenne dy, Kerry (9), David (13), Court ney (10), Christopher (5) en Michael (10), allen kinderen van Robert Kennedy: verder Edward ir. (7) en Kara (8), kinderen van Edward Kennedy. Zij knielen neer bij het graf van president John Kennedy. Opnieuw is op de markt in Delft een ruit van een winkel ver nield en zijn horloges uit de etala ge geroofd. De inbraak speelde zich ditmaal af bij een horloge- en klokkenzaak. Er werden twee trottoirtegels door de ruit gegooid, waarna vier plateaus met horloges werden weggehaald, totaal onge veer 40 stuks, uitsluitend van staal omdat de eigenaars 's avonds de gouden horloges uit de etalages verwijderen. De totale waarde van de ontvreemde horloges bedraagt enige duizenden guldens. MEER WIND Een uitloper van een hogedruk- gebied boven Rusland die zich over midden-Europa naar het zuidwesten uitstrekt, bepaalde in grote delen van west-Europa het weer. Bij weinig wind en overwe gend droog weer liepen de mid- daetemperaturen uiteen van ruim vijf graden Celcius in Duitsland tot omstreeks 16 graden in zuid- Frankrijk en Italië. In ons land kwamen plaatselijk flinke opklaringen voor waarin het kwik hier en daar tot ruim negen graden opliep. Ten westen van Schotland be- medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. i Verspreide opklaringen Overwegend droog weer met verspreide opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Tot matig en langs de kust mo gelijk tot vrij krachtig toenemen de wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middag tem peraturen als donderdag. vindt zich een depressie die naar het noordoosten, naar het zeege bied ten westen van Noorwegen trekt. Een frontale storing met re gen die met weze depressie sa menhangt en voornamelijk in Schotland en Ierland regenachtig weer bracht, trekt langzaam de Noordzee op naar Noorwegen. Op het weer in ons land heeft dit nog geen invloed. Wel zullen de lucht, drukverschillen door deze ver plaatsing wat groter worden zo dat er geleidelijk meer wind zal komen. Het blijft droog weer met middagtemperaturen die maar weinig verschillen met die van donderdag. VRIJDAG 22 NOVEMBER Breskens ^„rneuzen Hartswecrt Walsoorden v.m. 2.33 3.09 3.43 3.52 n.m 2.57 3.33 4.07 4.16 Het Japanse economische nieuwsbureau „J}ji Press" deelt mede dat het In Japanse re geringskringen heeft vernomen, dat in Bonn, waar de „groep van tien" op het ogenblik vergadert, is besloten Frankrijk een krediet van een miljard dollar te ver lenen in de vorm van een uit breiding der internationale „swap"-overeenkomsten voor wederzijdse deviezenhulp. Vol gens „Jiji Press" zal Japan voor het eerst aan een overeenkomst voor kredietverlening aan Frank rijk deelnemen. Het nieuwsbu reau zei niet van wie het zijn in lichtingen heeft. Woordvoerders van het Japanse ministerie van financiën zeiden niets over zo'n regeling te hebben vernomen. Het zestien maanden oude jongetje J, M. W. M. van. Bok hoven is donderdagmorgen in Vlijmen door een achteruitrij dend melkwagentje overreden en ter plaatse overleden. De melkbezorger reed met ziin ventwagen achteruit een uitrit uit, maar stopte om een voorbijwandelende moeder met haar kind te laten passeren. een paar marginale bedrijven noemde ir. Van der Pols „afschu welijk eenzijdig". Dat de lonen in de voorstellen van de werkgevers sluitpost zou den zjjn is evenmin waar. „Weet u wat in de afgelopen zes a acht jaar de sluitpost is geweest? De reservering voor investeringen met het oog op de technische ont wikkeling; dat is het waarom we zeggen dat we geen loonsverho gingen kunnen hebben, die zo ver boven de stijging van de produk- tiviteit uitgaan als in het ver leden het geval is geweest". Wat de feitelijke loonsverho ging in het werkgeversvoorstei aangaat is er een duidelijk zicht bare inkomensverbetering dia overblijft. Over het spaarloon zei ir. Van der Pols, met de aanvulling dat hij wellicht ouderwets is, dat d« werknemers nu al mogelijkheden hebben om van bepaalde uit keringen die in tal van bedrijven voorkomen, b.v. één procent van het jaarloon op zij te leggen. De werknemer heeft dat helemaal zelf in de hand. Deze wijze van sparen vindt ir. Van der Pols beter dan wanneer men door een globale regeling gedwongen wordt te sparen, Zulk een gedwongen regeling brengt veel schrijverij met zich mee. Een gedeelte van het loon wordt geblokkeerd voor bepaal de doeleinden en telkens als men er iets van zou willen gebruiken, moet worden verklaard waar voor men het nodig heeft. Het is veel beter het naar eigen zin en inspanning te doen, dan is ieder ook vrij om er op het moment waarop het nodig is, over te kun nen beschikken. In Seoel is donderdag de dood straf geëist tegen zes van de twaalf Zuidkoreaanse intellec tuelen, die voor de tweede keer terechtstaan wegens spionage voor Noord-Korea. De verdach ten zijn vorig jaar door de Zuid koreaanse geheime dienst uit West-Berlijn en andere Europese steden ontvoerd. Zij zouden heb ben gewerkt voor Noordkoreaan- se functionarissen in Oost-Ber- lijn. In april werden drie van hen ter dood veroordeeld, twee tot levenslang en de zeven an« deren tot gevangenisstraffen tot vijftien jaar. Het hooggerechts hof vernietigde deze vonnissen wegens onvoldoende bewijs eh beval een nieuw proces. ZATERDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3-22 347 Terneuzen 3.58 4.23 Hansweert 43.2 4.57 Walsoorden 4.41 5.06 ZON pp onder MAAN op onder 22 23 24 8.12 16.40 11.34 17.55 8.13 16.39 12.31 19.15 UI JM3L294? De Britse regering gaat binnen landse maatregelen nemen, welke erop gericht zijn de Jongste mone taire crisis, die via de zwakke posi tie van de Franse frank ook het pond sterling bedreigt, te bestrij den. De maatregelen zouden voor namelijk bestaan uit strenge kre dietbeperkingen, zo is uit betrouw bare bron vernomen. De Britse premier, Harold Wil son, heeft donderdagmorgen een spoedbijeenkomst belegd met Ha rold Lever, staatssecretaris van het Britse ministerie van financiën, die minister Jenkins naar Bonn had vergezeld. Na een onderhoud van ongeveer een kwartier met premier Wilson heeft Lever verslag uitge bracht over de bespreking en in Bonn aan de in de ministerswoning vergaderde leden van het kabinet. Het lijdt geen twijfel dat de Britse regering met toenemende bezorgdheid de besorekingen van de „groep van tien"ziet voort duren en de onderhandelaars in Bonn tevens bliik ziet geven van de moeilijkheden, die zich ODhopen voor de ogen van de ministers van financiën van de meest welvaren de landen ter wereld. Londen schuift voor de onmiddeliiike oo- lossing van de monetaire crisis de revaluatie van de Duitse mark naar yorco. ga gri&ej) rekenen op de steun van 'de Verenigde Stafei voor die maatregel, waartoe d( bondsregering tot nog toe weigert over te gaan. Daarentegen zal een devaluatie van de Franse frank* mogelijk gevolgd door verschelde* ne andere Euronese valuta's, eersl het pond sterling en vervolgen* ook de dollar mee omlaag trekken; Aan de voorbereiding van bij' zondere maatregelen ter verdedi- ging van het pond sterling bij het uitbliiven van een revaluatie van de Duitse mark was de vergade ring van het Britse kabinet g-wijd. Evenwel gelooft niemand in Enge land dat dergelijke maatregelen de internationale monetaire crisis zonder meer zullen oplossen. De oolossing, wil deze duurzaam zijn, zal slechts kunnen komen van een overeenstemming tussen alle be langhebbende landen van de vrije wereld. In Bonn staat Engeland merk waardig genoeg aan de Franse kant en tegenover dezelfde landen die de Britse toetreding tot de E.E.G. het mee^t begur>sf!gen. te we-en Nederiand en Italië, die woensd-gavond verklaarden dn- da Hoor Ronn genomen „ma-regelen ter afremming van de exne-- en vergretl"™ van de Imnert ve1fonn- de ziin. Deze „met-ogeren morflen 'n Londen o-vo'-'oende g«eeht om de intern ntto«n!e spn-uin-ia marken te s-ui+en. Fa - nabije toekomst is dit de go zorg, niet atWn van Parijs meer ook van Londen.

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1