Het gesprek in Parijs kan beginnen Dreigt er staking in groot-metaalindustrie? DE V.S. EN NOORDVIETNAM HEBBEN DE PIL VOOR HUN BONDGENOTEN VERGULD COMMUNISTISCH CHINA WEER BUITEN DE V.N. GEHOUDEN Ben Goerion wil vrede en vriendschap met Arabieren MAATREGELEN TER VERMINDER1S FRANS BEGROTINGSTEKORT Johnson komt op voor gelijke burgerrechten Als laatste fase een „ultimatum" mnejfcw fltfufBuSmNu* P. %m 8e Sajvh n DONDERDAG 21 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5864 De 18e keer Het Nederlandse standpunt Gezichtsverl ies Zure pil Grote delegatie MASSALE kettingbotsing Onlusten in Calcutta bij bezoek McNamara Sardijnse bandieten laten gijzelaar vrij Zware verant woordelijkheid Hoogovens Chr. bond contra werkgevers Weerbericht £<an- en Maanstanden Prwfcartut W *baoamM& TERNEUZEN LttMdnt! Smtdnml TBWww: 01150-3078 GSfOnummeet 38180 Abanaamentgpriti It— pet fewaWasSj per Btaa«<! 2,70. Losse nummers 18 cent DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De Zuid Vietnamese regering is door de Amerikanen overtuigd als men niet wil spreken van gedwongen dat het toch maar beter is mee te doen aan het gesprek in Parijs. Het overtui gendste argument is waarschijn lijk geweest dat dit gesprek doorgaat. Mèt hen of zonder Zuid-Vietnam. Het regime in Saigon heeft er dus in toege stemd bij de Amerikanen aan tafel te schuiven, evenals bij de Noordvietnamezen een delegatie van de vietcong (het „bevrij dingsfront" N.L.F.) zal plaats nemen. Vervolgens begint er dan een spelletje elkaar negéren: want voor de Ziduvietnamezen bestaat het N.L.F. niet en voor Noord- Vietnam en de N.L.F. is het be wind van Thieu niet meer dan een zetbaas van de Ver. Staten. Het lijkt geen uitgangspunt voor een conferentie, als een groot deel der afgevaardigden lucht is voor een deel der anderen. Maar men mag aannemen dat tegen de tijd. dat het gesprek werke lijk op gang komt, er meer con tact over en weer zal zijn dan men nu verwacht. Het zal wel duren tot Nixon de „troon" in het Witte Huis heeft beklom men. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft het voor stel om communistisch China als V.N.-lid t« aanvaarden en natio nalistisch China uit te stoten, verworpen. De stemmenverhou ding voor de Albanese-Cambod- jaanse resolutie van die strek king wag 68 stemmen tegen, 44 voor en 23 onthoudingen. Onder de voorstemmers waren Frank rijk, Engeland en Rusland: onder de tegenstemmers de Verenigde fatten. Nederland onthield zich van stemmen. Tevoren was liet voorstal prak tisch reeds getorpedeerd, toen de algemene vergadering besloot de resolutie als een belangrijke kwestie te bestempelen, waar door zij met een tweederde meerderheid moest worden goedgekeurd. Nigeria en Senegal, die vorig jaar voor toelating van Peking stemden, onthielden zich deze keer. Guyana en IJsland stem den niet. Vorig jaar verklaarden zij zich tegen, Marokko schakel de van onthouding over op een vóór-stem, Saoudi-Arabië dat vorig jaar niet aanwezig was, «temde nu tegen. Guinea (ont houding), Mauritius (onthou ding), Zuid-Jemen (vóór Peking) waren bij de vorige stemming nog geen lid van de V.N. Indo nesië en Somalië waren niet aan wezig. Een voorstel van Italië om een studiegroep te vormen, die de hele kwestie van de toetreding van Peking zou onderzoeken, werd evenals vorig jaar afgewe zen. De Israëlische ex-premier Da vid Ben Goerion heeft in «en toe spraak tot studenten in Tel Aviv gezegd, dat vrede en vriendschap met de omringende Arabische landen voor Israël zwaarder moet wegen dan annexatie van veroverde gebieden. Volgens Ben Goerion is de mening in het land verdeeld tus sen beide doeleinden. Een vredes verdrag met de Arabieren moet niet slechts een vodje papier zijn, maar gebaseerd zijn op ware vriendschap en samenwerking op economisch, cultureel en politiek terrein tussen Israël en zijn buur landen. De 82-jarige ex-premier deed «en felle aanval op de huidige regeringsleider Levi Esjkol en zef. nat Cezê nart moetpn aftreden 'oen hii aan vooravond van de "esdaaase oorlog de portefeuille van defensie moest overdragen aan Mosje Dajan, Het Nederlandse standpunt in zake toelating van China is niet veranderd, zo staat in de moti vering, die de Nederlandse dele gatie aan de voorzitter van de algemene vergadering heeft ver strekt. „Mijn delegatie (heeft aan de interventies van voorgaande jaren niets toe te voegen. Wij zien geen reden waarom Taiwan uitgestoten zou moeten worden." Nederland zal verwijdering van Taiwan niet steunen, maar blijft voorstander van instelling van een studiecommissie die tot toe lating van communistisch China zou kunnen leiden, aldus de mo tivering. Hanoi heeft ertoe bijgedragen dat Saigon uiteindelijk aan tafel gaat zitten, zij het met het ge zichtsverlies van iemand die zijn krachtig „nee" heel slap heeft moeten inslikken. De N.L.F. blijft er op gebrand dat Hanoi niet de vaagste erkening geeft aan het regime in Saigon. Formeel is het zo dat voor de Ver. Staten de deelname van de N.L.F. geen erkenning inhoudt. De Noordvietnamezen nemen hetzelfde standpunt in ten aan zien van de Zuidvietnamese regering. Maar in feite is dat natuurlijk onzin: De bereidheid om met iemand te praten is immers niets anders dan de erkenning dat het de logische partner is om mee te praten. Het feit dat zowel Hanoi als Washington tot dezelfde loze redenenring zijn gekomen om een erbij hangende partner een zure pil te laten slikken, wijst bij beiden op de wil om er een akkoord uit te slepen, ook al zou dat de partner niet helemaal bevallen. Dat geeft in elk geval enige hoop, dat het Parijse ge sprek op de lange duur tot resul taten zal leiden Van Zuidvietnamese zijde is woensdag in Parijs meegedeeld, dat president Ngoejen Van Thieu van plan is een grote delegatie naar de Franse hoofdstad te stu ren, waar onder meer politieke leiders, generaals en juristen deel van uitmaken. Men verwacht dat de afvaar diging onder leiding zal komen te staan van Pham Dang Lam, ex-mnister van buitenlandse za ken en hoofd van de groep Zuid- vietnamese waarnemers, in Parijs, Waarschijnlijk zal ook vice-pre sident Ngoejen Cao Ky als lid van de delegatie naar Parijs ko men. Er werd meegedeeld dat een akkoord met de V. S. over de te volgen strategie bij het overleg in de Franse hoofdstad voor de deur staat. APELDOORN: Een zonnige op name van de nu ruim zes maan den oude prins Maurits, gemaakt door zijn moederprinses Mar griet. Nabij Riverside in Califomië zijn dinsdag 82 auto's betrokken geraakt in een kettingbotsing die aan één persoon het leven heeft gekost. Vier anderen werden ge wond. Het ongeluk ontstond, toen een gedeelte van de weg in dichte mist werd gehuld. In de Indische stad Calcutta hebben zich woensdag hevige on lusten voorgedaan bij de aankomst van de president van de wereld bank, Robert McNamara. Duizen den betogende studenten, die de Amerikaanse oud-minister van defensie bestempelden als de ar chitect van de Amerikaanse Viet- nam-politiek, staken trams in brand en leverden urenlang slag met de politie, die met wapenstok en traangas ingreep. Er vielen verscheidene gewonden en zeven endertig betogers werden gearres teerd. McNamara, die een kennisma kingsbezoek van een week aan India brengt, werd met een heli kopter van het vliegveld naar het centrum van Calcutta gebracht. De autoriteiten van West-Bengalen hadden getracht de demonstraties, georganiseerd door linkse partijen en studentenorganisaties, te ver hinderen door samenscholingen van meer dan vijf personen te ver bieden, evenals het dragen van ge vaarlijke wapens. Een rijke Sardijnse veefokker, Luig'i Ledda, is na 34 dagen gij zeling door bandieten op Sardi nië vrijgelaten. Volgens ingelichte kringen heeft de familie een losgeld van twee tot vijf miljoen lire be taald. Eén van Ledda's broers is na de ontvoering gedood en twee mannen zijn nog in handen van de ontvoerders. De Franse premier, Couve de Murville, heeft bij het bureau van de Franse nationale vergade ring een voorstel ingediend tot vermindering van het tekort op de begroting voor 1969 met onge veer 1,5 miljard francs (iets min der dan 1 procent van de totale begroting) tot 10 miljard francs. Daardoor zal het tekort op de begroting voor 1969 „flink onder de 20 miljard francs (2 miljard dollar) komen", zo zei de Franse premier in een rede in de natio nale vergadering. Dit ziin de eerste maatregelen die worden voorgeate'd om, het economisch evenwicht te herstel- ilen na de stakingen in mei en juni en de daarvan door de Fran se economie ondervonden terug slag. In de begroting voor 1970, met de bestudering waarvan de re gering al is begonnen, zullen an dere maatregelen volgen, zo zei de premier. De begroting voor 1970 „moet de beslissende fase inluiden van de weg naar herstel". De Franse nationale vergade ring heeft dinsdagnacht zonder hoofdelijke stemming de re geringsvoorstellen tot besnoeiing van begrotingsuitgaven voor 1969 goedgekeurd. De communistische fraktie stemde tegen. Volgens het persbureau A.F.P. werden de voorstellen -ingeno men met een st"mmenvc 'Ho- van 356 vóór, 92 tegen en 34 ont houdingen. ROME: Bij de Griekje amber, ie te Rome is het gisternacht tot. 'icvige botsingen gekomen tussen demonstranten, die naar de am bassade waren gekomen om te protesteren tegen de doodstraf van Panagoulis, en de politie. Zo te zien was de politie niet zacht zinnig I President Johnson heeft dins- -1 eg een verrassend bezoek ge bracht aan een galadiner van de negerorganisatie „National Ur ban League" en gepleit voor voortzettina van de strijd voor gelijke burgerrechten der negers en uitbanning van rassenfanatis- me. Over de striid voor gelijke burgerrechten zei de president: „Wii ziin al co mud on weg, - nog 1i" rv in zicht van "punt waar wij kunnen rus ten". Persoonlijk acht ik de kans op stakingen in de metaalindustrie zeer groot", aldus de heer M. Zon dervan, voorzitter van de metaal- bedrijfsbond N.V.V. Hij zei dit woensdag tegen het einde van de middag op een pers conferentie in het Palace-hotel in Noordwijk waar de bondsraad van de metaalbedrijfsbond het tot dus ver gevoerde beleid voor de ver nieuwing van de c.a.o. groot me taal goedkeurde. De bondsraad machtigde het bondsbestuur alle stappen voor te bereiden die nodig zouden zijn om „de verste stap, een staking" mogelijk te maken. De bondsraad zal echter vóór die „verste" stap nog worden gehoord. Ook de beleidsorganen van de andere werknemersorganisaties die partij zijn bij de c.a.o. groot metaal, hebben zich over de situa tie beraden. Hedenmorgen hebben de werk nemers gezamenlijk vooroverleg voor de om half elf in Den Haag te houden vergadering van de raad van overleg in de metaalindustrie. Zoals het er nu uitziet, verwaoht de heer Zondervan, dat die ver gadering van de raad van overleg geen ander resultaat zal hebben dan het informele gesprek van maandagmiddag. Na afloop van deze vergadering zullen de werknemersdelegaties zich in Den Haag gezamenlijk be raden. Als een staking nodig mocht blijken, is een periode van voorbe reiding noodzakelijk, zodat wan neer het bondsbestuur aan de bondsraad machtiging vraagt bet stakinaswapen te hanteren, alles klaar is. Desgevraagd verklaarde bonds- p'enningmeester J. Kanp=r, dat d» bond heel sterk is en tussen de twaalf en dertien miljoen gulden heschikbaar heeft. De heer Zondervan zei dat in de bondsraad zowel van de kant van de leden als van die van het be stuur aandacht is gevestigd op de zware verantwoordelijkheid van een eventueel besluit om tot sta kingen over te gaan. Hij zei dat de onderhandelingen over de c.a.o. groot-metaal na de tweede wereldoorlog nog niet eer der in een situatie zijn verzeild als nu het geval is. De heer Zondervan zei niet te geloven dat er bij de beleidscolle- ges van de andere werknemersor ganisaties weerstanden zouden zijn tegen het tot dusver gevoerde be leid en de te volgen weg. Het plan bestaat om gezamenlijk begin de cember een kaderbijeenkomst te houden. Het door de werknemersorgani saties op te stellen plan de cam pagne zal in fasen worden uitge voerd met als laatste een ultima tum. De situatie bij de onderhande lingen over de c.a.o.-hoogovens lijkt veel op die van groot-metaal, zo verklaarde bondsbestuurder R. Baarda die voor de metaalbedrijfs bond de onderhandelingen bij die onderneming moet voeren. Hij gaf te kennen dat, wanneer de onder handelaars van Hoogovens op de vergadering van deze week niet bereid zijn te onderhandelen, „het dan ook daar dan snel zal ziin af gelopen met vergaderen". Zater dag zal hij het bij Hoogovens werkzame kader van zijn bond in ZELFDE WEERTYPE Een krachtig hogedruksebied met een kerndruk ven 1.041 milli bar. bevindt zich boven geheel midden- en west-Europa, terwiil ten westen van de Britse eilanden, de golf van Biscaye en Portugal de luchtdruk laag is. Een resen- 'one behorend bii een denressie ten westen van Ierland h'-erwt. over Ierland en zuidwest-En iand wat regen en dringt maor 'cel langom naar het oosten on Hef; weer bii ons zal het komende etmaal noe «een invloed daarvan ondervinden Met overwegend -wakke zuidoostelijke winden wordt ook vandaag vochtige I'1 ebt naar ons land get.ransnor- +eerd waarin veel bewolking voorkomt en plaatselijk mist die later overgaat in laaghangende bewolking. De aangevoerde lucht is iets kouder zodat de tempera turen in het algemeen iets lager zullen zijn. Beverwijk inlichten over de situa tie. De bondsraad van de christelijke metaalbedrijfsbond heeft zich met door de werknemersonderhande laars voor de c.a.o. groot-metaal algemene stemmen achter het ingenomen standpunt gesteld. Dit standpunt houdt in, dat de c.m.b. het onbegrijpelijk vindt, dat de werkgeversorganisaties in hun reactie op de werknemersvoor- stellen geen mogelijkheden bieden tot overleg en kennelijk hun eigen visie als de enig juiste beschou wen. Hierdoor zijn zij in feite niet tot een tegenvoorstel gekomen, waar visie als de enig juiste beschou- zijn. De bondsrada heeft het bestuur gemachtigd in overleg met de an dere werknemersorganisaties maatregelen te treffen, die gassen bij de ernst van de situatie. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Zwaar bewolkt maar overwe gend1 droog weer en aanvankelijk nog plaatselijk mist. Zwakke zuidoostelijke wind en dezelfde of iet.s lagere tempe raturen dan woensdag. Hoekwater DONDERDAG 21 NOVEMBER Rreskens Terneuzen Hansweert Wa'soorden v.m. n.m. 1.50 2.11 2.26 2.47 3.00 3.21 3.09 3.30 VRIJDAG 22 NOVEMBER v.m. n.m. Rreskens 2.33 2.57 ^erneuzen 3.09 3.33 F'nsweH 3.43 4.07 Walsoord'—i 3.52 4.16 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 21 8.10 16.41 10.13 16.55 22 8.12 16.40 11.34 17.55 23 8.13 16.39 12.31 19.15 24 «.15 16.38 13.07 20,45

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1