225 miljoen méér voor oorlogsuitgaven Zuid-Vietnam krijgt zijn zin en gaat naar Parjjs w° winnen OLGA AUTO RIJDEN EN STERKE DRANK IN JUU 1969 DUURDER Belastingverlaging weer een jaar verschoven Wapens Israëlisch plan voer repatriëring Arabieren Beweid en onrust Gemeenschap pelijke reactie Griekenland. DEKOCK „BEVRIJDINGSFRONT" WORDT ER GENEGEERD BRAND IN TEXTIELOPSLAGPLAATS TE GLASGOW KOST 22 MENSEN HET LEVEN STAKING IN ITALIË VERLAMDE SPOORWEGEN EN P.T.T. Elektrische stroom viel niet uit Belgische longpatiënt gaat goed vooruit HET WEER WOENSDAG 20 NOVEMBER 1968 24e Jaargang No. 5868 Vice-president Ky de leider? Beurtelings voorzitter Gevechten gaan door Eisen aan nieuwe regering Bankoverval in Londen en/of het bestede bedrag aan een matras Nog zware strijd te wachten Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht TERNEUZEN WwM— Wji.Wi uHiuftMi P. X vm 9e Sande Smidswal DE VRUE ZEEUW 'ƒ8,per kwarto® per mearn 8,70. Loan nummers IS cent ORgeefstor N.V. v/h Firma P. I. van da Sanda ta Tarneuraw Advertentieprijs per mm 16 et; minima» par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uw. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Voer de vergroting van onze defensie-inspanning vraagt de regering voor de jaren 1909 tot en met 1971 een extrabedrag van 225 miljoen geiden. In een nota aan de tweede kamer worden de nieuwe defensie plannen ontvouwd. Die plannen zijn gericht op verbetering van de gev echts waarde van de landstrijdkrachten en verhoging van de paraat heid der zeestrijd krachten. Ken deel van het benodigde bedrag van 225 miljoen gulden zal wor den verkregen door een temporisering van investeringsuitgaven (ƒ45 mfljoerij. Daarnaast Zuilen verschuivingen worden aangebracht in voor 1970 aangekondigde belastingplannen. Verder zal de regering voorstel len de in uitzicht gestelde aanpas sing van de tarieven van de daar voor in aanmerking komende spe cifieke accijnzen en de motorrijtui genbelasting reeds op 1 juli van het volgend jaar in te voeren in plaats van op 1 januari 1970. Daar door zal een meeropbrengst wor den verkregen van ƒ90 miljoen. Daarnaast stelt de regering zich voor van de voorgenomen verla ging van de loon- en Inkomsten belasting per 1 januari 1970 een bedrag van ƒ90 miljoen te ver schuiven naar 1971. ..Deze verschuivingen zullen een offer van ons volk vragen", aldus de nota. Daarin worden die offers noodzakelijk en verantwoord ge noemd in het licht van het alles overheersende belang van de vei ligheid van de westelijke wereld, die ook de ontspanning dient, wel ke de regering blijft nastreven. De in de nota genoemde maat regelen omvatten: J een aanvullende versnelde aankoop van 70 Leopard-tanks ter vervanging van de centu rions in een zevende tank bataljon; 2 een versnelling van een reeds vooreenomen aanschaffing van anti-tankwaoens op briga deniveau teneinde het pantser- afwerend vermogen van het legerkorps zo snel mogelijk op een adequaat niveau te bren gen; 2 opvoering van de mobiliteit van tankeenheden: het treffen van voorzieningen aan boord van jagers en fre gatten ter verbetering van de bescherming tegen geleide pro jectielen en het aanschaffen van reservedelen en scheeps- benodigdheden ter verhoging van de paraatheid van sche pen en vliegtuigen; versnelling van de ombouw van enkele, mijnenvegers tot miinenjagers; 0 het treffen van enige voorzie ningen met het oog op een verbetering van de onderzee bootbestrijdingsmiddelen en Israël heeft dinsdag een plan b"kend gemaakt voor de repa triëring van duizenden Arabie ren die als vluchteling wonen op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Voorrang, aldus een bekend making van het Isaëlische mi nisterie van binnenlandse zaken, krijgen de bezitters van uitreis visa, verleden jaar verstrekt, die zich tijdig vóór hun terugkeer hebben gemeld. De uiterste da tum hiervoor was toen 31 augus tus 1967, Deze mensen kunnen nu in de periode tussen 24 november 1968 tot 31 ianuari 1969 repatriëren via de Allenby-brug. Zijn de uit reisvisa niet uiterlijk op 31 jan. 1999 gebruikt, dan zullen ze aan nere mensen worden gegeven. H~t totaal aantal niet, gebruik te u'tre'svisa wordt geschat op 7.090. Vóór en op 31 augustus 1967 zijn rond 14.000 Arabieren gerepatrieerd. het voorraadniveau van be paalde munitiesoorten; y het aanhouden van twee F 104 G-squadrons op de oorspron kelijke sterkte van 18 vliegtui gen per ssuadron, Zoals in hef slotcommuniqué van de NAVO-conferentie is aange duid, is grote bezorgdheid tot uit drukking gebracht over de gevol gen van het beleid van de Sowjet- Unie voor de internationale toe stand en de toekomstige ontwikke ling daarvan. Door het gebruik van geweld in Tsjecho-Slowakije, door de statio nering van strijdkrachten aan de westelijke grenzen van dit lar.d en de versterking der Russische een heden elders is onzekerheid ont staan omtrent de situatie en de berekeningen en voornemens van de Sowjet-Unie. De onzekerheid betreft naast Tsjecho-Slowakije een aantal ande re Oosteuropese landen die zich bedreigd hebben gevoeld, maar ook andere regio's, met name die van de Middellandse Zee, het mid den-oosten, noord-Noorwegen en de Noordelijke IJszee. Door de militaire maatregelen die de Sowjet-Unie in de afgelopen maanden te land, ter zee en in de lucht heeft genomen, is het mili tair offensief potentieel duidelijk versterkt. De landen die aan de NAVO- defensie deelnemen, zijn algemeen van oordeel, dat de huidige situa tie om een gemeenschappelijke reactie van het bondgenootschap vraagt. Verschillende landen hebben reeds een aantal concrete maat regelen aangekondigd teneinde hun bijdragen aan de gemeen schappelijke verdediging te ver sterken. Deze maatregelen betref fen doorgaans niet uitbreiding van de bestaande strijdkrachten, maar verbetering van de kwaliteit hier van. Het betreft o.m. verhoogde per soneelsbezetting van parate een heden, uitbreiding van herhalings oefeningen. modernisering van materieel, het op peil brengen van voorraden materieel en munitie en verhoging van het aantal gevechts vliegtuigen in Europa, uitbreiding van de marine-patrouillevliegtui gen, verhoogde paraatheid van marinevaartuigen enz. Van Britse en Amerikaanse zijde is voorts toe gezegd, dat in die landen gelegerde eenheden, welke in oorlogstijd on der NAVO-bevel komen, in meer dere mate dan voorheen naar Duitsland zullen worden gebracht voor oefeningen en gedeeltelijk ter stationering. In de nota wordt een opsom ming gegeven van door andere lan den aangekondigde maatregelen. België handhaaft vier gemechani seerde infanteriebatalions in Duits land, Denemarken ziet zijn defen sie-uitgaven in 1969 met 13 pro cent stijgen. Duitsland heeft een eerder besluit, om een aantal ge- vechtseenheden om te vormen tot opleidingseenheden, ongedaan ge maakt. Voorts breidt het zijn conven tionele vuurkracht uit door de op richting van dertig batterijen ar tillerie. Verder zullen worden aan geschaft 135 middelbare transport- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TER NEUZEN helikopters, nieuwe gevechtsvlieg tuigen en vier luchtverdedigings fregatten. Italië geeft een defen siebegroting te zien, die ten op zichte van 1968 ruim 7 procent hoger ligt, terwijl Griekenland nieuwe marine-eenheden voor het Middellandse Zeecommando be schikbaar stelt. Noorwegen ver sterkt de verdediging In het noor den. Het verenigd koninkrijk gaat zijn oefeningen op het vasteland uitbreiden. De Amerikanen zullen maatrege len nemen op het gebied van per soneel en materieel ter versterking van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa. Er zullen twee bri gades en vier squadrons vervroegd naar Duitsland worden overge bracht voor het houden van ge meenschappelijke oefeningen. Van welingelichte zijde in Sai gon is vernomen dat Amerikaan se en Zuidvietnamese deskundi gen het gisteren eens zijn gewor den over 'n formule, die de Zuid vietnamese regering in staat zou stellen aan het vredesoverleg in Parijs deel te nemen. Binnen enkele dagen, uiterlijk aan het eind van de maand, zou een Zuidvietnamese delegatie naar Parijs vertrekken. De Zuidvietnamezen hebben in de overeenkomst hun zin gekre gen wat betreft 't aantal partijen dat aan het overleg deelneemt, n.l. twee. Volgens de zegslieden zal Sai gon de onderhandelingen voor de Bij een brand in een grote tex- tielopslagplaats in de haven van Glasgow zijn maandag 22 men sen om het leven gekomen. Het drama voltrok zich in enkele minuten. De brand brak uit op de benedenverdieping. Slechts drie mensen wisten tijdig naar buiten te komen. De rest van het personeel in het drie verdiepin gen tellende gebouw, toebeho rend aan een stoffeerderij, zag Izich de weg door de vIÜMiften versperd. In wanhoop verdron gen de ingeslotenen zich voor de ramen die geen ontsnappingsmo gelijkheid boden, doordat ze wa ren versperd door tralies, aan gebracht toen het gebouw nog ais whiskeydepot werd gebruikt. Het was een onbeschrijfelijk ta- "fereel. Schreeuwende mannen 8 en vrouwen klemden zich aan de tralies vast, tot ze door rook en Op de foto ziet men hoe de brand weerlieden vechten tegen de vwu/rhaard. vuur waren omgeven. Sommigen sloegen met stoelen de ramen in, maar de ijzeren tralies vormden een onwrikbare barrière. Enkele minuten na het uitbre ken van de brand stortte het dak al in. De vlammen waren in de wijde omtrek zichtbaar. Brand weerlieden trachtten tot drie maal toe binnen te komen, maar werden teruggedreven door de verzengende hitte. Pas na uren was men het vuur meester en worden begonnen met het ,'ingswerk. Het is een van de otste rampen die ooit in Schotland zijn gebeurd. Er wordt een onderzoek inge steld naar de veiligheidsvoorzie ningen in het depot. geallieerden leiden, terwijl de Amerikaanse delegatie niet in de Zuidvietnamese wordt opgeno men. De tegenpartij Hanoi wordt door Saigon en Washington als enige gespreksdeelnemers erkend en krijgt het recht haar onder handelingsdelegatie naar belie ven jn te richten. Mochten leden ven in te richten Mochten leden het „bevrijdingsfront" aan de onderhandelingen deelnemen dan zullen zij genegeerd worden door de Zuidvietnamezen, terwijl de Amerikanen zullen verklaren, dat deelname van het front aan de onderhandelingen geen erken ning van het bevrijdingsfront in houdt. Volgens de zegslieden heeft president Thieu vice-president Ngoeyen Cao Ky verzocht de lei ding van de delegatie op zich te nemen. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een kabinetsherziening met het doel de greep van de regering op het binnenlands beleid te verstevi gen. Premier Tran Van Huong ontkende dat hij zijn ontslag heeft ingediend. Volgens hem hangt 'n kabinetsherziening af van de ont wikkelingen. Er zou nog' geen afspraak zijn gemaakt over de agenda voor de onderhandelingen. De zegslieden menen te weten dat de Zuidviet namese regering voorrang wil verlenen aan een politieke oplos sing voor de Vietnamese kwestie, waarbij men als vertrekpunt de Geneefse akkoorden van 1954 over Indo-China zon kunnen nemen. Het dagblad „Washington Post" meldt dat de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam bijna tot overeen stemming zijn gekomen over de Zuidvietnamese deelname aan 't gesprek in Parijs. Volgens het blad zouden de Amerikaanse en Zuidvietnamese onderhandelings leiders om beurten als voorzitter van een gezamenlijke delegatie optreden. Het blad verwacht dat de formule binnen enkele dagen zal worden goedgekeurd, als geen onverwachte obstakels opdoemen. De regering ln Saigon zou in het komende weekeinde haar instem ming met het akkoord en de sa menstelling van de delegatie be kend maken. Amerikaanse militairen hebben maandag ten zuiden van de basis Danang 48 „rebellen" gedood, al dus een Amerikaanse militaire woordvoerder. De rebellen opereerden in twee groepen, die werden ontdekt door een artillerie-observatievliegtiug, waarna de eenheden met artille rie werden besehoten. De Zuidvietnamese generaal Howut gnmn lam, commandant Het Italiaanse treinverkeer is maandagavond om 21 uur tot stilstand gekomen aan het begin van een grootscheepse nationale staking, die het land 24 uur dreigde te verlammen. Er ver trokken geen treinen meer uit hoofdstations en die onderweg waren, moesten bij het eerst komende station blijven staan. De directie van de spoorwe gen riep de hulp van militairen in om althans nog enig vervoer in stand te houden. Te middernacht en in de och tend sloot een groot deel van het overige overheidspersoneel zich bij de staking aan, die door alle vakbonden was afgekon digd. Getroffen worden o.m. de P.T.T., de staatszout- en tabaks- bedrijven en ten dele de minis teries en scholen. Op het laatste ogenblik zag het personeel van de energiebedrijven van de sta king af. Vorige week staakten meer dan tien miljoen werknemers in industrie, handel en landbouw voor hoger pensioen. Het postverkeer was dinsdag volledig tot stilstand gekomen. Vandaag zou de bezorging wor den hervat. Wat de telefoon be treft waren alleen automatische gesprekken mogelijk. Gestran de reizigers werden naar huis gebracht door militairen met bussen. Van het station in Rome worden verscheidene diensten naar plaatsen in de omgeving met bussen onderhouden. Met de electrieiteitsbedrijven was ter elfder ure een akkoord bereikt, zodat de bevolking niet zonder stroom hwam te zitten en stillegging va» de industrie werd vermeden. De oorzaak van de stakingen was de ontevredenheid over het tempo, waarmee eerder geëiste maatregelen worden ingevoerd, zoals verhoging van de salaris sen, hervorming van de functie indeling en verbetering van rechten van de vakbonden op het gebied van inspraak. De sta kers wilden duidelijk maken wat ze van de nieuwe regering eisen. Gewapende bandieten hebben dinsdag rond 650.000 gulden ge stolen uit een bank in de Londen- se wijk East End. De overvallers verschenen voor de bank vlak voor sluitingstijd. Zij gingen naar binnen toen een van hen had gezegd, dat zij het elektrici teitsverbruik moesten opmeten. De direkteur werd met een ploer tendoder afgeranseld en moest in een ziekenhuis worden behan deld. Dit zj)n de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen ■week: Mevr. Klappe, Adelaarsweg 64 bis, Amsterdam-Noord. H. Mul der-Ruiter, Pr. Bernardlaan 6. Hattem. Mevr. AJ.M. DrostePanner- denseweg 67 b, Doornenburg. Mevr. Donkers, Pieter Breughelstraat 7, Helmond. C.L. Cleeren, Barnsteenhorst 190, Den Haag. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. van de noordelijke zone van het land, heeft beweerd dat Noord- vietnamese eenheden ondanks de staking der bombordementen via de gedemilitariseerde zone Zuid- Vietnam binnendringen. Zij zou den dit doen in groepen van 30 tot 130 man sterk. Bij gevechten in het zuiden van Zuid-Vietnam, onder andere in de Mekongdelta, hebben Zuidvietna mese troepen 25 rebellen gedood en 20 gevangen genomen. Ook zijn de stoffelijke resten van 33 rebellen gevonden in een gebied dat met vliegtuigen was bestookt. President Johnson heeft dins dag gewaarschuwd dat er in Vietnam nog zware strijd in 'het verschiet ligt, „voordat het zoe ken naar vrede een regeling aan de conferentietafel oplevert." „Ik kan niet genoeg onder strepen dat wij nog geen vrede bereikt hebben, alleen de moge lijkheid van vrede", verklaarde de president op een onderschei dingsceremonie in het Witte Huis. Hij repte niet van de moeilijkheden met Zuid-Viet nam aangaande het openen van onderhandelingen in Parijs, maar zei: „Ons hart en onze hoop gaan uit naar vrede" en „al onze inspanningen zijn daar op gericht". WOENSDAG 20 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.49 2.28 2.32 n.m. 1.29 2 05 2.44 2.48 DONDERDAG 21 NOVEMBER Breskeng Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.50 2.11 2.26 2.47 3.00 3.21 3.09 3.30 ZON MAAN op onder op onder Nov. 20 8.09 16.42 8.39 16.14 21 8.10 16.41 10.13 16.55 22 8.12 16.40 11.34 17.55 23 8.13 16.39 12.31 19.15 a «JA. 1&38- 1102 tm De gezondheidstoestand van de 23-jarige Belgische metaalarbei der op wie vorige week donder dag in Gent een rechterlong werd overgeplant, blijft goed vooruit gaan. Het medische team van de Gentse universiteit, dat de trans plantatie onder leiding van prof. Derom uitvoerde, maakte dins dag bekend dat de patiënt reeds tweemaal drie kwartier is op ge weest en dat hij normaal eet en drinkt. De longtransplantatie in Gent was de eerste in België en op het Europese vasteland en de achtste in de medische geschiedenis. In de voorgaande gevallen zijn de patiënten allen min of meer kor te tijd na de transplantatie over leden. ENKELE OPKLARINGEN Boven zuidwest-Europa stijgt de luchtdruk waardoor in onze omgeving de drukverschillen maar klein zijn. Het komende et maal zal meest zwakke, aanvan kelijk oostelijke en later zuid oostelijke winden eerst nog voch tige lucht en later iets minder vochtige lucht naar onze omge ving stromen. De aangevoerde lucht bevat veel bewolking waar uit plaatselijk wat regen of mot regen zal vallen. Later op de dag stroomt iets drogere en koudere lucht ons land binnen waarin een enkele opklaring mogelijk is. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn dan dins dag. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of mot regen en in de ochtend hier en daar mist, later op de dag ook enkele verspreide opklaringen. Meest zwakke wind tussen oost en zuidoost. In het algemeen ie.„ lagora tem twain r<my'

de Vrije Zeeuw | 1968 | | pagina 1